Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    giani pos stelnoune prosopiko minima gia na sou stilo

    pantos tha to etimaso ayto pou mou ipes ke tha sou to stilo

    Comment


      Originally posted by nikos volos View Post
      giani pos stelnoune prosopiko minima gia na sou stilo
      Νίκο κάνε click πάνω στο nickname του Gianni και θα σου εμφανιστεί η επιλογή "προσωπικό μήνυμα"

      Comment


        αχ γιάννη ευτυχώς που υπάρχει κι άλλος. είχα αρχίσει να νιώθω άσχημα με τον εαυτό μου που δεν αγαπω πολυ τους φίλους μας κινέζους... συμφωνώ σε όλα όσα είπες, από καναδούς δεν υπάρχει ρατσισμός, μάλιστα στο βανκούβερ, αν βρεθείς σε παρέα και ανοιχτούν (πολύ δύσκολο, είναι ευγενικοί μέχρι αηδίας αλλά την ανοιχτή καρδιά του έλληνα ξέχνα τη) θα δεις οτι σχεδόν χαίρονται που βλέπουν λευκούς να θέλουν να μεταναστεύσουν. οι κινέζοι είναι μαστιγα και δεν συναλλάσσονται με άλλους, μάλιστα έμαθα από ελληνίδα, οτι την έδιωξαν από το μαγαζί γιατί δεν θέλουν λευκούς. στο βανκούβερ είναι η πλειοψηφία, περισσότεροι από τους λευκούς, στον δρόμο που μένω από τα 20 σπίτια τα 5 είναι λευκοί!
        το πιστεύεις οτι το mr. sub το δοκίμασα στο αεροδρόμιο όταν έφυγα από τον καναδά; από το ολότελα καλή είναι και αυτή η δουλειά. εγώ έβαλα μέσον να βρω δουλειά να πλένω πιάτα, κι αυτό δεν είναι σίγουρο, και έχω και άδεια εργασίας...
        επίσης συμφωνώ για το lmo, έχω σχεδόν ένα χρόνο που προσπαθώ να βρω εργοδότη και δεν υπάρχει κανείς. οι κινέζοι κάνουν τους δικούς τους, οι ινδοί παρομοίως και οι καναδοί δεν θέλουν να σε αγγίξουν μήπως και το μάθει το government και τους κάνει έλεγχο...
        αν και όμορφη πόλη και καθαριότητα και τάξη και πολλά θετικά άλλα, αλλά, στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα, πιθανό να μην ερχόμουν στον καναδά.

        υ.γ. έχει άλλο lmo ο συγγενής σου; μετακομίζω calgary με τρέλα κι ας κάνει κρύο, δε με νοιάζει!
        The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

        Comment


          eyxaristo australian

          Comment


            asximi den einai kamia douleia ennoeitai. LMO aytin tin stigmi den exei distixos... Se kathe LMO mporei o ergodotis na valei nomizo mexri 4 onomata opote den einai apokleistiko mono gia ena atomo.. canadiara ean vrethei kapoia thesi kapou tha sou po.. to kalitero pou exete na kanete osoi thelete na metakomisete ston kanada einai na vlepete tis aggeleis sto internet opos sto Job Bank - Home kai na stelnete sinexeia viografika kai pantou...
            Emena otan itan na mou kanei proslipsi evgale prota tin aggeleia ekei pera eiani ypoxreotiko apo to kratos na kaneis dimosieysei tis aggeleias sou prota kai meta na kaneis tin proslipsi opote yparxoun esto kai liges pithanotites..
            Loipon sas afino pige 12 pao na peso gia ypno ayrio douleyo pali (to kako pou legame me tous siggeneis , den exo repo katholou kai douleyo oli mera alla toulaxiston edo antamivomai gia ton kopo pou oxi san tin ellada)
            tin kalinixta mou se olous.

            Comment


              Καλημέρα πατριωτάκια @Giannis_drama και @ canadiara είναι μεγάλη μας χαρά που συμμετέχετε στα θέματα του Καναδά.

              Είναι πολύ σημαντικές οι πληροφορίες που δίνετε από τις πόλεις σας για όλους εμάς που σχεδιάζουμε να έρθουμε!

              Εύχομαι να συνεχίσετε να μας μεταφέρετε τις εντυπώσεις σας για οτιδήποτε ενδιαφέρον.

              Όπως λέει και ο φίλος alt, όλοι μαζί είναι καλύτερα από το "καθένας μόνος του"
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                kalimera blackred sosta ta les

                Comment


                  γιάννη σωστά τα λες, κάθε δουλειά είναι καλή. όταν όμως φεύγεις από τη χώρα σου με σπουδές, με εμπειρία για να βρεις μια καλή δουλειά αν όχι ανάλογη των προσώντων σου, έστω κοντά και στο τέλος δεν μπορείς να βρεις χωρίς γνωστό και μέσον (ναι το μέσον παίζει και στον Καναδά μη γελιέστε) δουλειά ανειδίκευτου, απογοητεύσαι.
                  δε θέλω να απογοητεύσω κανέναν, απλά μοιράζομαι την εμπειρία μου. ταλαιπωρούμαι 1 χρόνο και αν δεν ήταν το iec θα χα γυρίσει στην ελλάδα, γιατί δυστυχώς δεν είμαι ινδή για να κανω απατεωνιές και να μου κάνουν sponsorship οι συμπατριώτες μου ψέυτικα (αυτά κι αν γίνονται...) ούτε μπορώ να μείνω παράνομα σε μια χώρα και να δουλεύω μαύρα, δεν το δέχτηκα στην ελλάδα, θα το κάνω στον καναδά;
                  το jobbank το χρησιμοποιώ συνέχεια, και το craigslist και το workopolis και το monster, ξέρετε πόσα τηλέφωνα δέχτηκα από τις αγγελίες αυτές; 0, τίποτα, κανένα. οι περισσότερες δουλειές που βγαίνουν ειδικά σε αυτά τα site αλλά και στα site των εταιρειών ευρέσεων εργασίας, manpower, randstad, kellyservices είναι ψεύτικες. και εξηγούμαι αμέσως τι σημαίνει ψεύτικες. βάσει του νομικού πλαισίου στον καναδά, για κάθε πρόσληψη που θα κάνει ένας εργοδότης οφείλει να βγάλει αγγελία σε εφημερίδα, ή website. στην πλειοψηφία των περιπτώσεων όμως έχουν ήδη προαποφασίσει ποιόν θα πάρουν, φυσικά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να βγάλουν την αγγελία. έστι, βγάζουν την αγγελία και απλά δεν τους κάνει κανείς, ή για να μην πονοκεφαλιάζουν οι εταιρείες με αυτά δίνουν στις εταιρείες ευρέσεως εργασίας να κάνουν τη βρωμοδουλειά αυτή, και ακόμα και αν είσαι overqualified, δεν τους κάνεις...
                  όσο για τις δουλειές σερβιτόρου και πάλι θέλουν εμπειρία. δυστυχώς εδώ υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός με τους καναδούς γιατί είναι δουλειά που μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε και βγάζουν πολύ χρήμα από τα μπουρμπουάρ (tips). φυσικά υπάρχουν και θέσεις σε εστιατόρια που δεν χρειάζεσαι εμπειρία, host και busser. εκεί γελάμε πάλι, πήγα σε ελληνικά εστιατόρια, φυσικά δεν τους μιλάω ελληνικά (ευτυχώς όταν μιλάω αγγλικά δεν με καταλαβαίνουν οτι δεν είμαι ντόπια) μου ζητούν το βιογραφικό και μόλις τους το δίνω και βλέπουν ελλάδα, εκεί παγώνουν, μερικοί στραβώνουν, οι νέοι (τα παιδιά των μεταναστών του 60 και 70) σε κοιτάνε με αδιαφορία στην καλύτερη, ενώ οι παλιοί σε κοιτάνε με λύπηση και όλοι λένε το ίδιο, θα σε πάρουμε τηλέφωνο. πόσα τηλέφωνα με πήραν ξέρετε; 0, τίποτα, κανένα!
                  έτσι για να ξέρετε τι γίνεται διαβάστε αν έχετε χρόνο αυτά σχετικά με τους ινδούς και την αγορά εργασίας στον καναδά
                  RBC replaces Canadian staff with foreign workers - British Columbia - CBC News
                  Ex-RBC foreign workers say contractor controlled their lives - British Columbia - CBC News

                  επίσης υπάρχουν διάφορα άρθρα στο workopolis που μπορείτε να διαβάσετε, αλλά περισσότερπ ενδιαφέρον έχουν τα σχόλια όπως αυτό:
                  "
                  From what I've seen so far....
                  .while I've been in Canada, getting a job has got nothing to do with your resume, your qualifications, your personality or your appearance, it's all down to knowing someone at the company you want to work for an getting them to put in a good word for you. So many people have told me this that I wonder if applying for jobs in the traditional way is a waste of time."
                  The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                  Comment


                    Εσυ σε τι ηλικια εισαι αν επιτρεπεται ? και σε τι επιπεδο σπουδων ?

                    Comment


                      PESTA Canadiara etsi einai opos ta les BRAVO sou sumo no mazi sou !!!

                      Comment


                        ε για να κάνω το iec βρε alt είμαι κάτω από 35, αλλά για να απαντήσω στο ερώτημά σου ακριβώς, είμαι 31, έχω πανεπιστημιακές σπουδές και μεταπτυχιακό, και 10ετή εμπειρία σε πολυεθνική. πριν φύγω για καναδά, ένας συγγενής μας εδώ μου έλεγε οτι εγώ μπορώ να βγάζω το μήνα τουλάχιστον $5000. είπα κι εγώ, εδώ είναι παράδεισος. δεν μου είπε βέβαια οτι δεν θα μου δώσει κανείς τη δουλειά. όπως λέει ο σοφός μας λαός, στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα.
                        για να έρθει κανείς στον καναδά, αν δεν έχει βοήθεια, δηλαδή κάποιος να κάνει ότι έκαναν οι συγγενείς του γιάννη, θα πρέπει να είναι μηχανολόγος ή ναυπηγός ή μηχανικός ή ηλεκτρολόγος και να τον προσλάβει μια καναδική εταιρεία, θα του κάνει τα χαρτιά, θα τον πληρώσει αδρά και θα περνάει ζωή και κότα, γιατί φυσικά στις δουλειές αυτές (πετρελαιοειδή και ναυπηγεία) κουμάντο κάνουν οι λευκοί.
                        και πάλι δεν θέλω να φανώ αρνητική, εγώ λάτρεψα την ομορφιά της χώρας και γι' αυτό ήθελα να έρθω, αλλά αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα, θα πήγαινα στις ΗΠΑ
                        The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                        Comment


                          Ontos canadiara etsi einai. Kai xeirotera. Ego pali den tha pigaina USA. Piga prin liges meres gia douleia kai ekei ta pragmata einai poliiiiii xeirotera. Sta petrelaia ean mpei kapoios gia douleia exei polla lefta ontos alla mono me gnosto. Edo pera sto calgary pantos einai pio eykolo giati exoun edra polles etairies epeidi i perioxei exei ta perissotera petrelaia. Oso gia tous ellines 3 genias dystixos den tous leo ellines ego. Exoun ginei canadoi. Eytyxos omos oxi oloi. Kapoioi piran arxes kai agogoi elliniki apo tous goneis kai kseroun na milane kai ellinika oxi sam merikous. Oso gia ta 5000 einai kala lefta alla mporeis na pareis kai perissotera. Enas gnostos moike stin petro-canada na doulepsei kai arxikos misthos 50 dollaria tin ora kai malista douleia eksoteriki diladi stous agogous episkeyes kai tetoia oxi grafeio. Alla ena atomo mono tou i me oikogeneia pou den douleuei i ginaika ta peripou 5000 den einai polla giati i zoi einai kai akrivei. Den sizitame na agorasei spiti (to mikrotero kai pio aplo stin pio xalia geitoni 450.000 sto calgary). Oso gia tous canadous se koitane me perissoteri ektimisi otan les oti eisai ellinas apo oti se koitane oi dikoi mas. Etyxe polles fores na me koitane me miso mati ratsistika epeidi eimai ksenos, otan me rotane apo pou eisai kai tous leo ellada allazei kateutheian o tropos pou me koitane,
                          Auta gia simera ynpo tora to proi exei noris ksipnima na katharisoume kai ta xionia (to kako tis monokatoikias vlepete)

                          Comment


                            Καλησπέρα σε όλους! Πολύ ενδιαφέρον τα παραπάνω

                            Σε περίπτωση που έχουμε βρει εργοδότη που ενδιαφέρεται να μας καλέσει, πόσο δύσκολο είναι να κάνει τα χαρτιά για LMO και να βγουν?Πόσο χρόνο παίρνει πάνω κάτω? Γνωρίζει κανείς?
                            Το κόστος γι τον εργοδότη όπως είπε και ο @Giannis_drama είναι 2.000 δολάρια μόνο για να κάνει την αίτηση?

                            Comment


                              To kosmos file mou kanonika einai poli megalitero giati vasi nomou toulaxiston stin Alberta o ergodotis einai ypoxreomenos na kalipsei kai ta aeroporika sou eisiteiria. Opote ean exeis vrei kapoion na sou kanei lo kai na se proslavei eisai se para poli kalo dromo. Analitika to vradi pou tha pao spiti eimai stin douleia tora.

                              Comment


                                Εαν μπορεί καποιος που εχει παρει lmo να μου πει τι πρεπει να γραψει ο εργοδότης , Ευχαριστώ.

                                Comment

                                Working...
                                X