Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σας! Θελω να παω μαζι με την κορη μου στον καναδα για να μπορεσω να βρω μια δουλεια εκει. Θελω καποιον που εχει παει ηδη εκει να μου πει βημα βημα που πηγε, τι χρειαστεικε ,ποσο χρονο πηρε και ποσα εδωσε για αυτη την διαδικασια. Επισης θελω να μου πειτε εαν τις ιατρικες εξετασεις θα τις κανω μονο εγω η και η κορη μου και αν πρεπει να παω στην αθηνα η αν μπορω να τις κανω και σε αλλη πολη

    Comment


      Originally posted by Mar 5 View Post
      Γεια σας! Θελω να παω μαζι με την κορη μου στον καναδα για να μπορεσω να βρω μια δουλεια εκει. Θελω καποιον που εχει παει ηδη εκει να μου πει βημα βημα που πηγε, τι χρειαστεικε ,ποσο χρονο πηρε και ποσα εδωσε για αυτη την διαδικασια. Επισης θελω να μου πειτε εαν τις ιατρικες εξετασεις θα τις κανω μονο εγω η και η κορη μου και αν πρεπει να παω στην αθηνα η αν μπορω να τις κανω και σε αλλη πολη
      Καλημέρα.
      Πρώτα από όλα πρέπει να δεις αν έχεις τις προϋποθέσεις για να πας στον Καναδά.
      Διάβασε πολύ καλά τις πληροφορίες που υπάρχουν και αφορούν την μετανάστευση στον Καναδά γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο.
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Καλησπέρα! Ηθέλα να ρωτήσω το εξής: Είμαι μηχανολόγος και ενδιαφέρομαι να πάω για εργασία στον Καναδά. Ο πατέρας μου ζεί στον Καναδά και είναι Καναδός συνταξιούχος. Κοιτάζωντας να δω τι θα κάνω με τη βίζα, βλέπω ότι δεν υπάρχει κατηγορία ειδική για πρόσκληση ενήλικων τέκνων από γονείς. Συνεπώς μπορώ να χρησιμοποιήσω κάπου την ιδιότητα του πατέρα μου ή δε παίζει ρόλο. Ποια διαδικασία να ακολουθήσω και τελικά τι είναι καλύτερο; Να βρει κάποιος δουλειά από την Ελλάδα ή να πάει εκεί ως τουρίστας και να ψαχτεί; Ευχαριστώ.

        Comment


          Originally posted by Δημήτρης82 View Post
          Καλησπέρα! Ηθέλα να ρωτήσω το εξής: Είμαι μηχανολόγος και ενδιαφέρομαι να πάω για εργασία στον Καναδά. Ο πατέρας μου ζεί στον Καναδά και είναι Καναδός συνταξιούχος. Κοιτάζωντας να δω τι θα κάνω με τη βίζα, βλέπω ότι δεν υπάρχει κατηγορία ειδική για πρόσκληση ενήλικων τέκνων από γονείς. Συνεπώς μπορώ να χρησιμοποιήσω κάπου την ιδιότητα του πατέρα μου ή δε παίζει ρόλο. Ποια διαδικασία να ακολουθήσω και τελικά τι είναι καλύτερο; Να βρει κάποιος δουλειά από την Ελλάδα ή να πάει εκεί ως τουρίστας και να ψαχτεί; Ευχαριστώ.

          Παίζει ρόλο εαν ο πατέρας σου γεννήθηκε στον Καναδα ή αν έγινε πολίτης ενώ ήταν εκεί.Αν έχει γεννηθεί εκεί είσαι ήδη καναδός και απλά δεν το ξέρεις .Εαν όχι ,τα πράγματα γίνονται σαφώς πιο περίπλοκα.Εαν είναι στην Μανιτόμπα ,μπορεί να σου κανει σπονσορσιπ για να γίνεις μόνιμος κάτοικος μέσα απο το provincial nominee ,εαν είναι καπου αλλού πρέπει να κοιτάξεις μήπως έχει εκει καποιο άλλο πρόγραμμα που να μπορείς να το ακολουθήσεις.Μπορεί να υπάρχει καποιο αντιστοιχο πρόγραμμα στην πολιτεία που είναι ο πατέρας σου και να ερθεις μεσω της πολιτείας σαν provincial nominee αλλα με το sponsorship απο τον πατέρα σου .

          Comment


            Καλημέρα σας. Θα ήθελα να κανω μια ερωτηση. απο μικρός μένω Έλλαδα αλλα εχω γενηθει Αμερική και εχω την αμερικανικη υπηκοότητα. Θέλω να βρω δουλεια στον Καναδά και να μεινω μονιμα εκει. Χρειαζομαι άδεια παραμονής κι αν οχι τι χαρτια πρεπει να κανω?

            Comment


              Originally posted by Andrew Stilianidis View Post
              Καλημέρα σας. Θα ήθελα να κανω μια ερωτηση. απο μικρός μένω Έλλαδα αλλα εχω γενηθει Αμερική και εχω την αμερικανικη υπηκοότητα. Θέλω να βρω δουλεια στον Καναδά και να μεινω μονιμα εκει. Χρειαζομαι άδεια παραμονής κι αν οχι τι χαρτια πρεπει να κανω?
              Αμερική και Καναδάς μπορεί να είναι σύμμαχες χώρες και να μοιράζονται πολλά ,είναι όμως δυο διαφορετικά κράτη .Για να ερθεις απο Αμερική Καναδά σαν Αμερικανός υπήκοος που είσαι ,πρέπει να έχεις την κατάλληλη βίζα και το αντίστροφο.Για να επισκευτείς την χώρα με visitors visa είναι απλό και ευκολο ,για να έχεις δικαίωμα εργασίας είναι άλλο θέμα .Πρέπει να έχεις είτε work permit να είσαι δηλαδή foreign worker , είτε να είσαι permanent resident .Το ίδιο με λίγο διαφορετικούς όρους ισχύει και για να πας απο Καναδά -Αμερική .Απλά ίσως ,σαν Αμερικανό υπήκοο ,να σε αντιμετωπίσει καποιος εργοδότης λίγο πιο διαφορετικά ,νομίζω όμως πως αύτό έχει να κάνει κυρίως με την κοινή γλώσσα ,εαν τα Αγγλικά σου δεν είναι καλά ,δεν νομίζω οτι θα κανει καμιά διαφορά

              Comment


                Καλημέρα σας.

                Μένω Αθήνα με την οικογένειά μου.Έχουμε 2 μικρά παιδιά 8 & 11 ετών. Με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε στη χώρα μας, φτιάχνουμε το πλάνο μας για να φύγουμε για Καναδά. Φυσικά δε μπορεί να γίνει άμεσα, λόγο των διαδικασιών...που δε γνωρίζουμε σχεδόν καθόλου. Πρώτα σκοπεύουμε να πάει ο ένας γονιός και μετά ο άλλος με τα παιδιά, όταν φυσικά στρώσουν τα πράγματα. Έχω κοιτάξει στα site που βλέπω ότι αναφέρετε στο forum Immigrate to Canada κλπ.. Απλά, θα ήθελα να έχω μια ενημέρωση και βοήθεια από κάποιον που το έχει βιώσει να με καθοδηγήσει κατάλληλα για να μη γίνουν λάθη. Έχω πολλούς συγγενείς πρώτου και δεύτερου βαθμού στο Τορόντο, όπου μπορούν να βοηθήσουν εκεί. Αλλά το θέμα της μετάβασής μου εκεί με visa,σαν πιθανός μετανάστης, την πρόσκληση που ίσως πρέπει να έχω, άδεια εργασίας εργασίας που θα χρειαστώ για να δουλέψω οπουδήποτε κλπ δε τα γνωρίζω καθόλου, τον χρόνο αποδοχής των αιτήσεών μου κλπ... help please...!!!

                Comment


                  Originally posted by Andreasro View Post
                  Καλημέρα σας.

                  Μένω Αθήνα με την οικογένειά μου.Έχουμε 2 μικρά παιδιά 8 & 11 ετών. Με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε στη χώρα μας, φτιάχνουμε το πλάνο μας για να φύγουμε για Καναδά. Φυσικά δε μπορεί να γίνει άμεσα, λόγο των διαδικασιών...που δε γνωρίζουμε σχεδόν καθόλου. Πρώτα σκοπεύουμε να πάει ο ένας γονιός και μετά ο άλλος με τα παιδιά, όταν φυσικά στρώσουν τα πράγματα. Έχω κοιτάξει στα site που βλέπω ότι αναφέρετε στο forum Immigrate to Canada κλπ.. Απλά, θα ήθελα να έχω μια ενημέρωση και βοήθεια από κάποιον που το έχει βιώσει να με καθοδηγήσει κατάλληλα για να μη γίνουν λάθη. Έχω πολλούς συγγενείς πρώτου και δεύτερου βαθμού στο Τορόντο, όπου μπορούν να βοηθήσουν εκεί. Αλλά το θέμα της μετάβασής μου εκεί με visa,σαν πιθανός μετανάστης, την πρόσκληση που ίσως πρέπει να έχω, άδεια εργασίας εργασίας που θα χρειαστώ για να δουλέψω οπουδήποτε κλπ δε τα γνωρίζω καθόλου, τον χρόνο αποδοχής των αιτήσεών μου κλπ... help please...!!!
                  Γειά σου καλωσόρισες στο forum ! / Δες αυτό, πάρε μια γεύση εδώ...
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    Originally posted by Andreasro View Post
                    Καλημέρα σας.

                    Μένω Αθήνα με την οικογένειά μου.Έχουμε 2 μικρά παιδιά 8 & 11 ετών. Με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε στη χώρα μας, φτιάχνουμε το πλάνο μας για να φύγουμε για Καναδά. Φυσικά δε μπορεί να γίνει άμεσα, λόγο των διαδικασιών...που δε γνωρίζουμε σχεδόν καθόλου. Πρώτα σκοπεύουμε να πάει ο ένας γονιός και μετά ο άλλος με τα παιδιά, όταν φυσικά στρώσουν τα πράγματα. Έχω κοιτάξει στα site που βλέπω ότι αναφέρετε στο forum Immigrate to Canada κλπ.. Απλά, θα ήθελα να έχω μια ενημέρωση και βοήθεια από κάποιον που το έχει βιώσει να με καθοδηγήσει κατάλληλα για να μη γίνουν λάθη. Έχω πολλούς συγγενείς πρώτου και δεύτερου βαθμού στο Τορόντο, όπου μπορούν να βοηθήσουν εκεί. Αλλά το θέμα της μετάβασής μου εκεί με visa,σαν πιθανός μετανάστης, την πρόσκληση που ίσως πρέπει να έχω, άδεια εργασίας εργασίας που θα χρειαστώ για να δουλέψω οπουδήποτε κλπ δε τα γνωρίζω καθόλου, τον χρόνο αποδοχής των αιτήσεών μου κλπ... help please...!!!
                    Πρέπει να δεις με ποιο τρόπο μπορείς να έχεις το δικαίωμα εργασίας στον Καναδά.Δυστυχώς τα πράγματα είναι πάρα πολύ σφιχτά .Το οτι έχεις συγγενείς ,για την κυβέρνηση του Καναδά δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο .Εαν μπορούν να σε φιλοξενήσουν για αρχή είναι μια μεγάλη βοήθεια ,για να σε βοηθήσουν όμως με άδεια εργασίας πρέπει να υπάρχουν τα εξής

                    Α .να έχουν δικιά τους δουλειά φυσικά
                    Β. να είναι διατεθειμένοι να μπούν σε μια διαδικασία που και στοιχίζει χρήμα ,έχει και γραφειοκρατεία (κοίταξε παλαιότερα ποστ που έχω κάνει)
                    Γ.να σε απασχολήσουν με ειδικότητα που να θέλει ο Καναδάς έτσι ώστε να μπορέσεις να μείινεις στην χώρα.Η προσωρινή άδεια εργασίας (work permit) ισχυει για ένα χρόνο και μπορεί να παραταθεί (ή ανανεωθεί ) για μέχρι και 4 χρόνια το μέγιστο ,μετά φέυγεις απο την χώρα .
                    Δ. να μπορέσεις σύμφωνα με το προφίλ σου ,να συμετάσχεις σε κάποιο απο τα πολλά προγράμματα που έχει ο Καναδάς για να γίνεις μόνιμος κάτοικος .

                    Comment


                      Καλησπέρα Spyros38 και Patrioten.

                      Ευχαριστώ για την απάντησή σας ρε παιδιά.

                      Καταρχήν, έτσι όπως προσπαθώ να βγάλω μια άκρη, για να βρω τις κατάλληλες φόρμες και έγγραφα που πρέπει να ετοιμάσω-συμπληρώσω, βλέπω ότι έχει αντικειμενικές δυσκολίες..απ τη στιγμή μάλιστα που η Καναδική Πρεσβεία στην Αθήνα, στην πόρτα σου δίνει ένα χαρτί και σε παραπέμπει στο γραφείο της πρεσβεία στην Ιταλία.. σε site.. κλπ.. πελάγωσα...

                      Μιλάω για να πάμε Τορόντο. Έχω κάνει επαφές με σχολεία για τα παιδιά μου, διότι πρέπει να δω αυτό πρώτα απ όλα νομίζω.Σχετικά με τη φιλοξενία, ναι οι συγγενείς μου είναι διατεθιμένοι να με φιλοξενήσουν όταν θα ανέβω μόνος μου αλλά και μετά που θα έρθει (πρώτα ο Θεός) οι υπόλοιπη οικογένεια. Δουλειά δε ξέρω αν μπορούν να μου δώσουν στις δικές τους δουλειές, διότι δουλεύουν και οι δυο για το κράτος... Μπορούν μόνο να με συστήσουν σε φίλους πολλούς που έχουν για να ξεκινήσω να εργάζομαι, όπου και οτι νάναι... Γιατί γράφεις οτι εκείνοι θα έχουν έξοδα; Θα πληρώσουν κάτι;; Παρ όλα αυτά, για να δουλέψω κάπου χρειάζεται αν είδα καλά work permit, για να εργάζομαι μόνιμα και νόμιμα κυρίως, που είναι και το λογικό-στο σωστό.

                      Δε ξέρω πως θα βγάλω άκρη με τα χαρτιά. Σκέφτομαι πως αν γίνει κάποιο λάθος, άντε διόρθωσέ τα, καιξανά απ την αρχή κλπ..κλπ.. Δε το έχουν απλοποιήσει το σύστημα (αλλιώς θα έμπαιναν όλοι στη χώρα έτσι απλά) και μάλλον σκέφτομαι να βρώ ένα δικηγόρου που εξειδικεύεται σε τέτοια και μπορεί πιο ευέλικτα και οργανωμένα να τα προχωρήσει.Φυσικά θα έχει κόστος..αλλά και δω που καθόμαστε έχουμε πολύ μεγαλύτερο κόστος. Έχετε υπ όψιν σαν κάποιο δικ. γραφείο να αποτανθώ;;Να μελετήσω και το κόστος.

                      Εσείς μένε Καναδά;; Οι συγγενείς μου, έρχονται στην Ελλάδα κάθε καλοκαίρι για διακοπές!!! Μου το είχαν πει απ το 2008 να φύγουμε οικογνειακός (γιατί έβλεπαν τι θα επακολουθήσει στη χώρα), που τα παιδιά ήταν μικρά και εδώ η κρίση μόλις άρχιζε...Που ίσως ήταν πιο εύκολη η είσοδος στον Καναδά. Δε τους άκουσα, έμεινα...και τώρα βρίζω τον εαυτό μου και τραβάω τα μαλλιά καθημερινά.

                      Αυτά.. σας ζάλισα.

                      Ευχαριστώ και πάλι.

                      Comment


                        Originally posted by Andreasro View Post
                        Καλησπέρα Spyros38 και Patrioten.

                        Ευχαριστώ για την απάντησή σας ρε παιδιά.

                        Καταρχήν, έτσι όπως προσπαθώ να βγάλω μια άκρη, για να βρω τις κατάλληλες φόρμες και έγγραφα που πρέπει να ετοιμάσω-συμπληρώσω, βλέπω ότι έχει αντικειμενικές δυσκολίες..απ τη στιγμή μάλιστα που η Καναδική Πρεσβεία στην Αθήνα, στην πόρτα σου δίνει ένα χαρτί και σε παραπέμπει στο γραφείο της πρεσβεία στην Ιταλία.. σε site.. κλπ.. πελάγωσα...

                        Μιλάω για να πάμε Τορόντο. Έχω κάνει επαφές με σχολεία για τα παιδιά μου, διότι πρέπει να δω αυτό πρώτα απ όλα νομίζω.Σχετικά με τη φιλοξενία, ναι οι συγγενείς μου είναι διατεθιμένοι να με φιλοξενήσουν όταν θα ανέβω μόνος μου αλλά και μετά που θα έρθει (πρώτα ο Θεός) οι υπόλοιπη οικογένεια. Δουλειά δε ξέρω αν μπορούν να μου δώσουν στις δικές τους δουλειές, διότι δουλεύουν και οι δυο για το κράτος... Μπορούν μόνο να με συστήσουν σε φίλους πολλούς που έχουν για να ξεκινήσω να εργάζομαι, όπου και οτι νάναι... Γιατί γράφεις οτι εκείνοι θα έχουν έξοδα; Θα πληρώσουν κάτι;; Παρ όλα αυτά, για να δουλέψω κάπου χρειάζεται αν είδα καλά work permit, για να εργάζομαι μόνιμα και νόμιμα κυρίως, που είναι και το λογικό-στο σωστό.

                        Δε ξέρω πως θα βγάλω άκρη με τα χαρτιά. Σκέφτομαι πως αν γίνει κάποιο λάθος, άντε διόρθωσέ τα, καιξανά απ την αρχή κλπ..κλπ.. Δε το έχουν απλοποιήσει το σύστημα (αλλιώς θα έμπαιναν όλοι στη χώρα έτσι απλά) και μάλλον σκέφτομαι να βρώ ένα δικηγόρου που εξειδικεύεται σε τέτοια και μπορεί πιο ευέλικτα και οργανωμένα να τα προχωρήσει.Φυσικά θα έχει κόστος..αλλά και δω που καθόμαστε έχουμε πολύ μεγαλύτερο κόστος. Έχετε υπ όψιν σαν κάποιο δικ. γραφείο να αποτανθώ;;Να μελετήσω και το κόστος.

                        Εσείς μένε Καναδά;; Οι συγγενείς μου, έρχονται στην Ελλάδα κάθε καλοκαίρι για διακοπές!!! Μου το είχαν πει απ το 2008 να φύγουμε οικογνειακός (γιατί έβλεπαν τι θα επακολουθήσει στη χώρα), που τα παιδιά ήταν μικρά και εδώ η κρίση μόλις άρχιζε...Που ίσως ήταν πιο εύκολη η είσοδος στον Καναδά. Δε τους άκουσα, έμεινα...και τώρα βρίζω τον εαυτό μου και τραβάω τα μαλλιά καθημερινά.

                        Αυτά.. σας ζάλισα.

                        Ευχαριστώ και πάλι.
                        Στον Καναδά μπορείς να έρθεις σαν

                        Α τουριστας .Μπορείς να μείνεις μέχρι 6 μήνες και να αιτηθείς παράταση για άλλους 6.Σε αυτό το διάστημα ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να εργαστείς και δεν σε καλύπτει το ασφαλιστικό σύστημα υγείας .Για να καταλάβεις λίγο καλλύτερα το τι σημαίνει αυτό ,χρειάστηκε να κάνω ένα σφράγγισμα και πλήρωσα 240 δολάρια .Εαν βρείς να δουλεψεις θα είναι μαυρα και θα σου πιούνε το αίμα .Οι συγγενείς εαν δουλευουν σε κρατικές δουλειές δεν υπάρχει περιπτωση να σε απασχολήσουν .

                        Β. Φοιτητης .Μένεις όσο διαρκούν οι σπουδές σου και έχεις δικαίωμα εργασίας για 20 ώρες την εβδομάδα ,το ίδιο και η σύζηγος εαν είναι μαζί σου .Στις διακοπές δεν υπάρχει όριο στις ώρες που μπορείς να εργαστείς .Στο τέλος των σπουδών σου ,εαν το αντικείμενο που σπούδασες (οι σπουδές πληρώνονται φυσικά ) χρειάζεται ,ΠΙΘΑΝΟΝ να μπορείς να κανεις αίτηση για μόνιμη κατοικία ( permanent residency ).

                        Γ .temporary worker ,ή αλλίως να είσαι εδώ με work permit .Ο εργοδότης που θέλει να σε απασχολήσει θα πρέπει να κάνει τα εξής
                        1.Να δείξει οτι δεν μπορεί να βρεί Καναδό ή μόνιμο κάτοικο Καναδά για να καλύψει αυτή την θέση .Αυτό συμπεριλαμβάνει αγγελίες ,συνεντέυξεις με ντόπιους ,να απευθυνθεί σε recruiters κλπ
                        2.Να πληρώσει περίπου 1000 δολ για να βγάλει κατι που λεγεται LMIA ( Labor Market Impact Assessment) .
                        3.Με την έκδοση του LMIA ,δειγματολειπτικά θα εξεταστεί απο το immigration και απο την εφορία εαν όλα είναι εντάξει .Σε αντίθετη περίπτωση θα πρόστιμα είναι εξοντωτικά .
                        Απο εκεί και πέρα ,με την έκδοση της work permit ,η οποία έχει ισχύ για ένα έτος ,μπορείς να εργαστείς αποκλειστικά και μόνο στον εργοδότη αυτό .Δεν μπορείς να σπουδάσεις και μπορεί να ανανεωθεί υπο προυποθέσεις .Η μέγιστη διάρκεια που μπορείς να μείνεις στην χώρα σαν temporary worker είναι 4 έτη ,μετά πρέπει να φύγεις .Σε καποιες περιπτώσεις ,ανάλογα του επαγγέλματος ,εαν συντρέχουν και άλλες προυποθέσεις μπορείς να γίνεις nominee (υποψήφιος δηλαδή ) και να προταθείς απο την τοπική κυβέρνηση για να γίνεις μόνιμος κάτοικος Καναδά .

                        4.Μόνιμος κάτοικος (permanent resident ).Εχεις όλα τα δικαιώματα που έχει ένας πολίτης ,εκτός απο το δικαίωμα ψήφου .Ο μόνος περιορισμός για να συνεχίσεις να εχεις αυτό το status είναι να είσαι στην χώρα 730 μέρες στα πεντε χρόνια .

                        5. Πολίτης ,νομίζω δεν χρειάζεται ανάλυση .

                        Εσυ σαν τι μπορείς να έρθεις εδώ ,αυτή την ερώτηση πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου .Ειδάλως πολύ φοβάμαι οτι θα σπαταλήσεις τις τελευταίες σου δυνάμεις να έρθεις εδώ επι ματαίω .

                        Στον Καναδά για να έρθεις πρέπει να έχεις δουλειά ,και για να είσαι εδώ πρέπει να εχεις δουλειά .Είναι ενας φαυλος κύκλος.Το μόνο πρόγραμμα που έχει ο Καναδάς και δεν χρειάζεται δουλειά ,είναι αυτό της Μανιτόμπα οπου κανεις exploratory visit ,περνάς απο συνεντευξη και εαν σε θελουν γίνεσαι nominee .Το να έχεις συγγενείς όμως σε άλλες πολιτείες είναι μειονέκτειμα ,καθώς σκοπός τους είναι να σε φέρουν και να σε κρατήσουν .Ετσι ,εαν έχεις ξαναέρθει στον Καναδα θα το δουνε και εαν έχεις μείνει σε άλλη πολιτεία πλην Μανιτόμπα θα σου δημιουργήσει πρόβλημα .Εαν υπάρχει κάτι παρόμοιο σε άλλη πολιτεία δεν το γνωρίζω .

                        Ελπίζω να βοήθησα

                        Comment


                          Εδώ είναι και το πρόγραμμα που έχει το Ontario ,όπως μπορείς να δεις ,οι θεσεις είναι πολύ περιορισμένες και τα κριτήρια πολύ αυστηρά .Επίσης ,πρέπει ακόμα και να πληρώσεις για να γίνεις nominee .

                          Ontario Immigrant Nominee Program: Foreign Workers

                          Comment


                            Σπύρο καλησπέρα από Ελλάδα (Πάτρα)! Η έκθεση που έγραψες (διότι περί έκθεσης λογίζεται) είναι σαφέστατη και με απίστευτα χρήσιμες πληροφορίες και ο Θεός να σε έχει πάντα καλά!
                            Σκέφτομαι σοβαρά να μεταναστεύσω για Καναδά (είμαι μηχανολόγος, με επαγγελματική ενασχόληση στον τομέα της θέρμανσης και του κλιματισμού, μελέτες-επίβλεψη), αλλά με αυτά που διαβάζω (για την έκδοση βίζας) έχω απογοητευτεί. Θα ήθελα σε παρακαλώ, εάν γνωρίζεις, να μου πεις εάν υπάρχει ζήτηση στην περιοχή σου, για μηχανολόγους και συγκεκριμένα επάνω στην ειδίκευση μου. Κάθε πληροφορία σου είναι πολύτιμη για εμένα και σε ευχαριστώ εκ των προτέρων !

                            Comment


                              γεια σας....προσφατα ανεργος,ειμαι οικοδομος -τεχνιτης και ψαχνομαι να φυγω για εξωτερικο...σε συζητηση με φιλο μου μονιμο κατοικο καναδα,
                              μου ειπε οτι το μονο ευκολο ειναι η ευρεση εργασιας στον τομεα μου,αλλα λιγο ως πολυ ζορι το να μεινω εκει....με λιγα λογια εχω εξασφαλισμενη εργασια εκει αλλα θα πρεπει ο εργοδοτης εκει να με δει κ εμπρακτος...μου προτεινανε να παω σαν επισκεπτης-ταξιδιωτης κ απο εκει να μου κανω απαραιτητα χαρτια μεσω εργοδοτη ωστε να μεινω κ να εργαστω....θα θελα την αποψη σας!!ευχαριστωωωωω

                              Comment


                                Originally posted by ChrissM View Post
                                Σπύρο καλησπέρα από Ελλάδα (Πάτρα)! Η έκθεση που έγραψες (διότι περί έκθεσης λογίζεται) είναι σαφέστατη και με απίστευτα χρήσιμες πληροφορίες και ο Θεός να σε έχει πάντα καλά!
                                Σκέφτομαι σοβαρά να μεταναστεύσω για Καναδά (είμαι μηχανολόγος, με επαγγελματική ενασχόληση στον τομέα της θέρμανσης και του κλιματισμού, μελέτες-επίβλεψη), αλλά με αυτά που διαβάζω (για την έκδοση βίζας) έχω απογοητευτεί. Θα ήθελα σε παρακαλώ, εάν γνωρίζεις, να μου πεις εάν υπάρχει ζήτηση στην περιοχή σου, για μηχανολόγους και συγκεκριμένα επάνω στην ειδίκευση μου. Κάθε πληροφορία σου είναι πολύτιμη για εμένα και σε ευχαριστώ εκ των προτέρων !
                                Στην Ελλάδα ήμουν υπεργολαβος υδραυλικός με ιδιαίτερα καλη γνώση του αντικειμένου της θέρμανσης.Εδώ τα κανουν όλα με το δικό τους τρόπο σε σημείο που όταν ξεκίνησα να δουλευω σαν υδραυλικός διαπίστωσα οτι θα πρέπει να τα μαθω όλα σχεδόν απο την αρχή .Είναι τόσο διαφορετικά που θα σοκαριστείς.Δεν μπορώ να σου απαντήσω για το τι ζήτηση έχουν μηχανολόγοι εδώ μιας και το τρόπος που λειτουργούν οι επιχειρήσεις του χώρου εδώ δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα.Αυό που μπορώ να σου πώ είναι οτι δεν υπαρχει καμία περίπτωση να βρεις δουλειά απο την Ελλάδα στον Καναδά ειδικά εαν δεν έχεις δικαίωμα εργασίας .Το τι ζήτηση υπάρχει θα το δεις απο τις αγγελίες .Αυτό θα σου δώσει μια εικόνα .Κατα τα άλλα ,το Κςναδέζικο πρότυπο για το βιογραφικό έχει πρώτο τη διευθυνση και το τηλ σου .Εαν δεν είναι απο εδώ ,κανενας εργοδότης δεν μπαίνει στην διαδικασία να το διαβάσει καν .

                                Εσν είναι δύσκολα ,δεν θα σου το κρύψω ,είναι παρα πολύ .Οπως έχω γράψει ήδη ,και εδώ υπάρχει ανταγωνισμός και έχεις να ανταγωνιστείς με τους ντόπιους που έχουν τις γνωριμίες ,έχουν όλες τις περγαμηνές τους απο εδώ ,ξέρουν πως λειτουργεί το σύστημα ,και αυτό που είναι ξένη γλώσσα για σένα για αυτούς είναι η μητρική τους .Αν μπορείς να το κάνεις προχωράς .Εαν είναι δύσκολο ,ναι είναι ,είναι και εφικτό όμως εαν έχεις το τσαγανό και τα προσόντα.Υπάρχει η νοοτροπία οτι ο Ελληνας τα καταφέρνει και για αυτό βλέπεις οτι διακρίνονται οι Ελληνες του εξωτερικού .Αυτό κατα την γνώμη μου είναι τρομερά λαθος .Διακρίνονται αυτοι που καταφέρνουν να μείνουν με όλες αυτές τις αντιξοότητες ,γιατί πρέπει να προσπαθήσεις πραγματικά πάρα πολύ.Είναι ένα είδος φυσικής επιλογής ,στην κυριολεξία survival of the fittest.

                                Comment

                                Working...
                                X