Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδιά μια ερώτηση ειναι πιο εύκολο να κάνω την αίτηση για τοροντο η για οτταβα?
    Γιατί στις 13 Μαΐου αρχίζουν ν οι αιτήσεις federal skill

    Comment


      Διάβασα, αλλά δεν κατάφερα να βρω απάντηση σε αυτό που με ενδιαφέρει. Θα ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω αν υπάρχει ζήτηση για Νοσηλευτικό προσωπικό με πτυχίο ΤΕΙ στον Καναδά κι αν είναι εύκολο να βρει κανείς σπόνσορα πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο.

      Comment


        Originally posted by akis131984 View Post
        Διάβασα, αλλά δεν κατάφερα να βρω απάντηση σε αυτό που με ενδιαφέρει. Θα ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω αν υπάρχει ζήτηση για Νοσηλευτικό προσωπικό με πτυχίο ΤΕΙ στον Καναδά κι αν είναι εύκολο να βρει κανείς σπόνσορα πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο.
        Άκη, όπως καμιά φορά φωνάζει και ο Jim, βοήθεια από εδώ θα έχεις όση μπορεί να δώσει ο καθένας και πολλές φορές και με το παραπάνω από τους περισσότερους αλλά μη ζητάτε μασημένη τροφή. Αν και δεν με ενδιαφέρει ο Καναδάς, με ψάξιμο όχι παραπάνω από 2-3 λεπτά βρήκα και Πολιτεία που θα μπορούσε να με σπονσοράρει αν ήμουν νοσοκόμος και δουλειές που ζητάνε νοσοκόμους. Το ξέρω ότι η περιήγηση σε ένα φόρουμ δεν είναι εύκολη υπόθεση αλλά αν αφιερώσεις λίγο χρόνο με όρεξη ίσως βρεις και πληροφορίες που δεν ήξερες ότι θα σου χρησίμευαν κάπου. Μέχρι και Θέμα για συνοικέσια άνοιξε πρόσφατα στο φόρουμ (Πάντα υπάρχουν εναλλακτικές!)
        A journey of a thousand miles begins with a single step.

        Comment


          akis131984 ριξε μια ματια στο φορουμ εδω για Καναδα και κοιταξε το θεμα: ''Καλησπερα απο Τοροντο''
          Εκει στο τελευταιο ποστ ειχα παραθεσει ενα link απο τον επισημο φορεα που αναγνωριζει τις νοσηλευτικες σπουδες, αν φυσικα ενδιαφερεσε για Ontario.
          Περιεχει πολυ χρησιμες πληροφοριες για το πως θα γινει η αναγνωριση. Καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις

          Comment


            Προσκληση για Εργασια στον Καναδα

            Καλησπέρα σε όλους παιδιά!!!

            ισως να εχει ξανα ειπωθει το θεμα που θα θεσω αλλα αν και διαβασα αρκετα δεν βρηκα κατι σχετικο θελω να κανω διαφορες ερωτησεις σχετικα με το θεμα που με απασχολει και οποιος μπορει να με βοηθησει.

            Εχω προσκληση για δουλεια στον Καναδα για εργασια σε ελληνικο εστιατοριο για δυο χρονια.
            Ηθελα να ρωτησω τα εξης
            ο Εργοδοτης μου, μου ειπε οτι ισως χρειαστει βεβαιωση απο τις προηγουμενες δουλειες μου εδω στην Ελλαδα οτι εχω τριετη προυπηρεσια, χρειαζεται αποδεικτικο στοιχειο ή απλη συστατικη επιστολη?
            Επισης εαν καποιος απο εσας εχει δουλεψει σε εστιατοριο στον Καναδα ειναι ευκολα τα πραγματα?μετρια ή δυσκολα?
            Η ζωη εκει πως ειναι?
            Βοηθηστε με οσο μπορειτε με τις εμπειριες σας μεχρι που φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερω...με εχει πιασει και ενας φοβος για το αγνωστο...δεν ξερω λιγο βοηθεια θα ηταν πολυτιμη απο τους παλιους εδω.

            Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

            Comment


              Καλημέρα skorpina και εγώ ετοιμάζομαι να μεταναστεύσω στον Καναδά σε διαφορετικό τομέα όμως, εμένα μου ζήτησαν συστατική επιστολή, και μάλιστα μου είπαν πως αν έχω εργαστεί και σε άλλον τομέα εκτός από αυτόν για τον οποίο έχω πρόσκληση καλό θα ήταν να έχω συστατική και για αυτήν την εργασία.

              Δεν ξέρω όμως αν στην δική σου περίπτωση ισχύει κάτι άλλο.

              Νομίζω πως δεν χρειάζεται να φοβάσαι τίποτα από την στιγμή που πάς σε Ελληνικό εστιατόριο. Ο θειος μου που μένει στο Τορόντο μου περιγράφει τους Καναδούς ως χαρούμενους ανθρώπους με (καλή) ευαισθησία στην μετανάστευση.
              Ας μην ξεχνάμε πως ένα μεγάλο μέρος τον Καναδών πολιτών είναι μετανάστες.

              Σού εύχομαι όλα να πάνε καλά.
              Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

              Comment


                Χρειάζεσαι ο,τιδήποτε μπορεί να αποδείξει την προυπηρεσία σου στην Ελλάδα. Αυτό μπορεί να γίνει με τυχόν πτυχία που έχεις πάνω στον τομέα σου ή με μια απλή βεβαίωση απο τον/τους εργοδότες σου στην Ελλάδα που να πιστοποιεί τα χρόνια που εργάστηκες για αυτούς, τις αρμοδιότητες σου (προσοχή, να ταιριάζουν με την περιγραφή των αρμοδιοτήτων σου στο LMO) και με μια σημείωση πως ήσουν εξαιρετική υπάλληλος. Επίσης χρειάζονται τα στοιχεία της εταιρίας (τηλέφωνο, διεύθυνση κτλ) καθώς και το όνομα του υπευθύνου με υπογραφή και σφραγίδα. Ολα τα παραπάνω πρέπει να είναι μεταφρασμένα.

                Comment


                  Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη ανταποκριση σας, το θεμα ειναι το εξης οτι εχω προυπηρεσια στην εστιαση αν και εχω σπουδασει αλλο αντικειμενο και οτι δεν εχω ενσημα στην προυπηρεσια μου αν και εχω φαει την ζωη μου στην εστιαση, και αυτοι τωρα φοβουνται μην μπλεξουν με τα ενσημα και το δικο μας Ικα. Αυτο που ζητανε το θελει αποκλειστικα ο Καναδας?το LMO που λες τι ειναι ακριβως?
                  Να γραψω και μια υποσημειωση επειδη μονο μια εταιρια μου κολλησε ενσημα θα ηθελα να ρωτησω ο εργοδοτης μου ειπε για τριετη προυπηρεσια σε κουζινα?ισχυει ή οσο καιρο ημουν καλο ειναι...

                  Ευχαριστω πολυ για την ενθαρρυνση νιωθω πελαγωμενη...

                  Comment


                    Originally posted by zwnn View Post
                    Χρειάζεσαι ο,τιδήποτε μπορεί να αποδείξει την προυπηρεσία σου στην Ελλάδα. Αυτό μπορεί να γίνει με τυχόν πτυχία που έχεις πάνω στον τομέα σου ή με μια απλή βεβαίωση απο τον/τους εργοδότες σου στην Ελλάδα που να πιστοποιεί τα χρόνια που εργάστηκες για αυτούς, τις αρμοδιότητες σου (προσοχή, να ταιριάζουν με την περιγραφή των αρμοδιοτήτων σου στο LMO) και με μια σημείωση πως ήσουν εξαιρετική υπάλληλος. Επίσης χρειάζονται τα στοιχεία της εταιρίας (τηλέφωνο, διεύθυνση κτλ) καθώς και το όνομα του υπευθύνου με υπογραφή και σφραγίδα. Ολα τα παραπάνω πρέπει να είναι μεταφρασμένα.
                    Φίλη μας,
                    εάν δεν υπάρχει συστατική επιστολή αλλά επίσημα έγγραφα ( μισθοδοσίας,ένσημα κτλ.),
                    δεν λαμβάνονται υπ όψιν ως προϋπηρεσία ?
                    < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                    Comment


                      Καλημέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι αν το ξέρει κανείς. Γνωστός μου θα κανει τα χαρτια με federal skilled worker και ενώ έχει δηλώσει τοροντο θα προσγειωθεί εκεί θα κάτσει 5 μέρες και μετά θα μετακομίσει μοντρεαλ και θα πάρει εκει τα χαρτια του ? ξέρει κανείς τι παίζει?

                      Comment


                        Originally posted by skorpina View Post
                        Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη ανταποκριση σας, το θεμα ειναι το εξης οτι εχω προυπηρεσια στην εστιαση αν και εχω σπουδασει αλλο αντικειμενο και οτι δεν εχω ενσημα στην προυπηρεσια μου αν και εχω φαει την ζωη μου στην εστιαση, και αυτοι τωρα φοβουνται μην μπλεξουν με τα ενσημα και το δικο μας Ικα. Αυτο που ζητανε το θελει αποκλειστικα ο Καναδας?το LMO που λες τι ειναι ακριβως?
                        Να γραψω και μια υποσημειωση επειδη μονο μια εταιρια μου κολλησε ενσημα θα ηθελα να ρωτησω ο εργοδοτης μου ειπε για τριετη προυπηρεσια σε κουζινα?ισχυει ή οσο καιρο ημουν καλο ειναι...



                        Ευχαριστω πολυ για την ενθαρρυνση νιωθω πελαγωμενη...
                        Labour Market Opinion (LMO)
                        In most cases, employers who wish to hire temporary foreign workers must first apply to Service Canada for a Labour Market Opinion. The opinion assesses the impact the foreign worker would have on Canada’s labour market or, in other words, how the offer of employment would likely affect Canadian jobs.

                        An employer needs a positive Labour Market Opinion to hire a temporary foreign worker. The foreign worker needs a copy of the positive Labour Market Opinion in order to apply to Citizenship and Immigration Canada for a work permit.

                        There are circumstances when a Labour Market Opinion is not required. For further information, visit Working temporarily in Canada.

                        Human Resources and Skills Development Canada/Service Canada works with employers who want to hire foreign workers. Citizenship and Immigration Canada and the Canada Border Services Agency work with foreign workers who want to work in Canada.

                        Δυστυχώς έχεις περισσότερες πιθανότητες να εγκριθεί το work permit σου αν έχεις συστατικές επιστολές απο τους εργοδότες σου. Για να απαντήσω και στην ερώτηση του EL HOPLITE εννοείται πως και η βεβαίωση αποδοχών κάνει την ίδια δουλειά.
                        Έρχεσαι σαν skill worker που σημαίνει πως πρέπει να αποδείξεις τα skill σου. Για παράδειγμα εγώ ήρθα σαν σερβιτόρα που δεν θεωρείται skill worker και δεν χρειάστηκε να υποβάλλω τίποτα απο τα παραπάνω στην αίτηση μου. Εννοείται πως όση περισσότερη προυπηρεσία έχεις τόσο το καλύτερο. Για να μη σε πάρω βέβαια στο λαιμό μου γιατί ειδική δεν είμαι, μπορεί να σου την εγκρίνουν και χωρίς τα παραπάνω. Επίσης όπως έχω αναφέρει και παλαιότερα σε άλλη συζήτηση, πρέπει να αποδείξεις πως δεν ενδιαφέρεσαι να μείνεις στον Καναδά και να ανανεώσεις τη βίζα σου μετά τη λήξη της. Εκκαθαριστικό μεταφρασμένο που να αποδεικνύει πως έχεις περιουσία στην Ελλάδα καθώς και εκτύπωση λογαριασμού τραπέζης με τυχόν καταθέσεις βοηθάνε να πείσεις πως έχεις λόγους να ξαναγυρίσεις στην Ελλάδα.

                        Comment


                          Βοήθεια να υπολογίσω το μισθό στον Καναδα !!!

                          Καλησπέρα, ειναι να ξεκινησει την διαδικασια ο εργοδότης μου απο Τορόντο, Ονταριο πρόσκληση εργασιας ώστε μετα απο οσο χρονο θα παρει να μπορεσω να παω νομιμα με χαρτια για δουλεια. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιος να με διαφωτισει ειναι : στη συμφωνια που μου εστειλαν αναγραφεται "annual salary 30,000 δολαρια" ...
                          Πώς μπορώ να υπολογίσω σωστά το εβδομαδιαίο εισόδημά μου ?? Δε θέλω σ αυτή τη φάση να ρωτήσω τον εργοδότη, ξέρω οτι ισως ακούγεται κάπως χαζό, απλά ήθελα αν υπάρχει κάποιος που μπορει να με κατατοπίσει..!!

                          Ευχαριστώ !!

                          Comment


                            Καλησπερα Μαρια, λοιπον απο οτι βλεπω τα 30.000 δολαρια ειναι ετησια πληρωμη οποτε σε ευρω εχουμε το 30.000δολ δια 1,3 που ειναι η ισοτιμια παμε στα 23.076 ευρω και εαν πουμε οτι ο χρονος εχει 52 εβδομαδες τοτε ειμαστε με διαιρεση 443,78 ευρω την εβδομαδα. Εαν εχω κανει κανενα λαθακι διορθωστε με, τωρα τα 443,78 ευρω ειναι σε δολαρια Καναδα 576 δολαρια την εβδομαδα.

                            Αυτα ελπιζω να βοηθησα εαν εχω κανει κανενα λαθακι ας με διορθωσουνε τα πατριωτακια.

                            Comment


                              Οι αποδοχές αυτές είναι μικτές. Οι Καναδοί όταν αναφέρονται σε μισθοδοσίες πάντα αναφέρουν τα ποσά με τους φόρους. Οπότε δυστυχώς τα καθαρά σου θα είναι λιγότερα. Ακριβώς δεν μπορώ να γνωρίζω γιατί η φορολογία της κάθε πολιτείας είναι διαφορετική.

                              Comment


                                1. Πηγαίνεις εδώ
                                2. Γράφεις τον μισθό σου (μεικτά)
                                3. Βλέπεις σε ποια πολιτεία μένεις
                                4. Υπολογίζεις x/52 (εβδομαδιαίο) ή x/12 (μηνιαίο)

                                Comment

                                Working...
                                X