Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΑΛΛΑ ΜΕΝΕΙ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ.ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΑΥΣΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΝΙΜΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΚΕΙ?ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΑΡΟΥΝ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Comment


      Originally posted by jack83
      Ειστε παντρεμενοι? Ειστε καιρο μαζι? Σκοπευετε να παντρευτειτε?
      ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ΣΚΟΠΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΜΕΣΑ.

      Comment


        Πληροφοριες για ΟKANAGAN

        Αν κανενας γνωριζει απο τις περιοχες Kelowna και Vernon θα μου ηταν πολυ χρησιμες οι πληροφοριες του.Ενδεχεται να εργαστω στο Vernon σε εταιρεια και περαν οτι ειναι στα βουνα , περαν οτι απεχει περιπου 5,5 ωρες απο το Vancouver , περα οτι η Kelowna σαν πολη εχει περιπου 115,000 κατοικους και οτι το Vernon ειναι ενα χωριο ας πουμε με 40,000 περιπου κατοικους δεν γνωριζω τιποτε αλλο .Αν καποιος γνωριζει κατι παραπανο θα του ημουν ευγνωμων !!!

        Comment


          okanagan ειναι η αγροτική περιοχή του bc και όλα τα φρούτα και λαχανικά παράγονται εκεί, μάλιστα στο vancouver είναι πολυπόθητα και πανάκριβα επίσης. η περιοχή αυτή είναι και θέρετρο για τους βανκουβεριανούς το καλοκαίρι. το κλίμα είναι ξηρό και ζεστό το καλοκαίρι σαν την ελλάδα και δεν σε τρώει η υγρασία όπως στο βανκούβερ, αλλά το χειμώνα κάνει κρύο, δηλαδή πολύ κρύο, όχι σαν την ελλάδα, αλλά σαν τον καναδά κρύο.
          τέλος, ξέρω πολύ κόσμο που έχει φύγει από το βανκούβερ να ζήσει στην kelowna και είναι μια χαρά γιατί είναι πολύ πολύ φθηνότερα από το βανκούβερ. αααα και λόγω του κρύου και του ήλιου δεν έχει πάρα πολλούς κινέζους (δεν είμαι ρατσίστρια απλά λέω την αλήθεια, βλέπε προηγούμενα ποστ μου σχετικά). δεν έχω ταξιδέψει προσωπικά αλλά είναι οτι έχω ακούσει από καναδούς και ελληνοκαναδούς με τους οποίους έχω μιλήσει.
          η kelowna είναι πολύ ωραία πόλη να ζεις. να πας, το κρύο μην σε πτοήσει. το βανκούβερ είναι υπερτιμημένο, trust me, το ζω καθημερινά, αααα βενζίνη (σε χώρα και επαρχία που παράγει πετρέλαιο) σήμερα χτύπησε $1.52/λίτρο!!!
          The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

          Comment


            canadiara σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου , ησουν κατατοπηστικοτατη , εφοσον πανε ολα καλα μαλλον θα το επιχειρησω.Κατα πασα πιθανοτητα θα μενω Kelowna και θα δουλευω στο Vernon .Νομιζα οτι δεν εχει Ελληνες στην Kelowna αλλα θα μου πεις ...................παντου υπαρχει ενας Ελληνας.
            Σε ευχαριστω και παλι !!!

            Comment


              Μετανάστευση στον Καναδά κ πως μοιάζει.

              Η Μετανάστευση είναι σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας.

              1. Αν είσαι Καναδός υπήκοος, ζεις στην Ελλάδα αλλά οι γονείς σου είναι στην Καναδά:
              Τότε είναι σαν να το τρως το καλοκαίρι δροσερό, ψιλοκομμένο παρέα με ντομάτα, λαδάκι, αλατάκι κ φυσικά ρίγανη για νοστιμιά.★★★★★

              2. Αν είσαι Καναδός υπήκοος που ζεις στην Ελλάδα χωρίς να έχεις κανέναν συγγενή στην Καναδά αλλά έχεις αρκετά χρήματα:
              Τότε είναι σαν να το τρως όπως στην κατηγορία Νο: 1.★★★★★

              3. Αν είσαι παντρεμένος-νη με Καναδό υπήκοο:
              Είναι σαν να το τρως καλοκαιράκι, δροσερό, κομμένο σε ροδέλες κ με λίγο αλατάκι παρέα με ουζάκι.★★★★★

              4. Αν έχεις βίζα λόγο επαγγέλματος:
              Είναι σαν να το τρως βράδυ σε μπαράκι κομμένο κατά μήκος στα τέσσερα με λίγο αλατάκι κ ξυδάκι παρέα με το ουισκάκι.★★★★

              5. Αν πας με φοιτητική βίζα κ με αρκετά χρήματα:
              Είναι σαν να το τρως ακαθάριστο πρωί στην λαϊκή για δοκιμή. ★★★

              6. Αν πας με φοιτητική βίζα χωρίς αρκετά χρήματα:
              Είναι σαν να το τρως τουρσί μόνο με ψωμί κ ελιές.★★

              7. Αν ανήκεις σε μία από τις παραπάνω κατηγορίες αλλά είσαι μαμάκιας κ αγαπάς ♥ υπερβολικά τους γονείς σου ή κ τα αδέρφια σου αν έχεις:
              Είναι σαν να το τρως πνιγμένο στο ξύδι κ στο αλάτι (Λύσσα)...!!!★

              8. Αν ανήκεις στην κατηγορία Νο 3 (ίσως κ στις 1, 2) κ έχεις Ποινικό Μητρώο:
              Το αγγούρι ξαφνικά μπορεί να πάει σύννεφο (Ξαφνική καταιγίδα)...!!!☆

              9. Αν πας με τουριστική βίζα χωρίς να έχεις συγγενείς - γνωστούς, μιλάς λίγα αγγλικά ή γαλλικά κ με ελάχιστα χρήματα:
              Είναι σαν να κάνεις βουτιά ↓ από 30 μέτρα ύψος χωρίς μαγιό σε πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων γεμάτη με Αγγούρια...!!!@@@@@
              (Κ δυστυχώς σε αυτήν την περίπτωση θα είναι ολόκληρα, καυτά κ πολύ μεγάλα...!!!)

              10. Αυτή η κατηγορία περιλαμβάνετε σε όλες τις προηγούμενες κ είναι η εξής.
              Αν κρεμαστείς 100 % στα λόγια συγγενών, φίλων, γνωστών αλλά κ αγνώστων που ζουν στον Καναδά ότι θα σε βοηθήσουν:
              Είναι σαν να δίνεις το δικαίωμα σε άλλους που έχουν πρόβλημα όρασης να αποφασίσουν για το μέγεθος, την ποιότητα κ την ποσότητα για τα Αγγούρια που θα φας...!!! Δυστυχώς...!!!@@@@@
              ●Γνώμη μου: Καλύτερα στην Ελλάδα που στο φινάλε τα αγγούρια της μπορείς να τα κάνεις κ μία πολύ ωραία αγγουροσαλάτα ή ένα τέλειο τζατζίκι●
              (Φιλικά: Πριν πάρεις μια βαλίτσα κ ξεκινήσεις "για οπουδήποτε εκτός Ελλάδας" διασταύρωσε όλες τις πληροφορίες, αξιολόγησε τα προσόντα σου, τα οικονομικά σου κ αφού έχεις τις απαιτούμενες δυνατότητες τότε κάτσε κ σκέψου μέχρι τι είσαι ικανός να αντέξεις για να πετύχεις τον στόχο σου...!!!
              Με λίγα λόγια ποντάρισε μόνο σε σένα κ ότι επιπλέον βοήθεια έρθει καλοδεχούμενη).


              υ.γ.
              Αν ανήκεις στις κατηγορίες: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 σου εύχομαι καλή τύχη...!!!
              Αν όμως ανήκεις στην κατηγορία Νο: 9 κ 10 τότε πρέπει να σου πω ξανά σκέψου το...!!!

              ▶Ενημερωτικά: ◀
              Όλα τα παραπάνω διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο γιατί ο κάθε ένας μας έχει το δικό του Αστέρι★.

              Με λίγα λόγια... η μετανάστευση είναι Μεγάλο Αγγούρι...!!! Κ διαφορετικό για όλους μας...!!!
              Εξ αυτού κ το: Άλλος το τρώει κ δροσίζεται♥ κ άλλος το τρώει κ ζορίζεται@@@@@...!!!!!!!!

              ▶Όλες αυτές οι κατηγορίες είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιας έρευνας κ προσωπικής εμπειρίας.◀

              Προσοχή: Δεν θέλω να σας απογοητεύσω απλά να σας προφυλάξω από πολύ άσχημες καταστάσεις...!!!


              Να έχετε πάντα υγεία κ καλή τύχη σε ότι κ αν κάνετε...!!!
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Αγαπητέ Jim,
                θα ήθελα μια διευκρίνηση για το πώς διαμορφώνεται το μενού στο 2) ........
                ....... αλλά χωρίς πολλά ή αρκετά χρήματα.

                Να υποθέσω ότι ισχύει το μενού του 1) αλλά χωρίς παρθένο ελαιόλαδο ?
                < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                Comment


                  Originally posted by jack83
                  ΦΙΛΙΚΑ... ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΗΞΕΙ ΣΤΟ ΑΓΓΟΥΡΙ ΑΣ ΜΕΙΝΕΙ ΕΛΛΑΔΑ...
                  ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ 9 ΚΑΙ 10 ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!
                  Τουλαχιστον χωρις να εχω ακομα δουλεια, το οτι ο κοσμος χαμογελαει και σου λενε καλημερα με χαμογελο και αφηνω ξεκλειδωτο το αμαξι να μπω στο σουπερ μαρκετ με κανει πιο ηρεμο/ευτυχισμενο ανθρωπο!
                  Εστω και ενα παραθυρακι να εχετε τολμηστε το! Αλλωστε τι ειχαμε τι χασαμε!
                  Το σχόλιο σου μας δίνει κουράγιο
                  < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                  Comment


                    mpravo jack83 opos ta les einai kai ksana ena mpravo apo emena poy efyga me elaxista stin tsepi ta perisotera danika kai tora den to metaniono me typota kai den gyrizo piso me typota prospathiste kai den tha to metaniosete .

                    Comment


                      Καλημέρα από Κοζάνη.!!! Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που λέτε και πολύ χρήσιμα.. μας δίνετε κουράγιο!! Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τον Καναδά αλλά και την μετανάστευση εκεί κ θα ήμουν πολύ ευγνώμων αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει... Η βοήθεια πραγματικά πολύτιμη αν σκεφτεί κανείς ότι με την εκεί Ελληνική κοινότητα δεν κατάφερα να βρω άκρη...
                      Με λένε Μαρία και είμαι 30 χρονών και ο σύζυγός μου είναι ο Ηλίας και είναι 32 χρονών... Αρχικά να πω ότι ο Ηλίας είναι μηχανικός Βαρέων οχημάτων κ μηχανημάτων με 13 χρόνια εμπειρίας στις μεγαλύτερες εταιρίες της Ελλάδας. Έχει δουλέψει και στο εξωτερικό στο Ντουμπάι και στην Αλβανία. Τα αγγλικά του δεν είναι άπταιστα αλλά μπορεί να συνεννοηθεί και ειδικά σε ορολογίες της δουλειάς του δεν έχει πρόβλημα. Πρόσφατα και μετά από πολύ αναζήτηση βρήκε μια εργασία για μια πετρελαϊκή εταιρία στο Κάλγκαρι. Στείλαμε βιογραφικό κ την επόμενη Παρασκευή 26/7/13 θα έρθουν Θεσσαλονίκη κάποιοι από την εταιρία για να του πάρουν την τελική συνέντευξη ενώ έχει δώσει ήδη 2 διαδικτυακές... Ο μισθός για τον οποίο μιλάνε είναι 6300 δολάρια Καναδά το μήνα.
                      1) Και πάμε τώρα στην ουσία, αυτοί κάνουν διετής συμβόλαιο και μετά μας είπαν ότι μπορούμε να πάρουμε υπηκοότητα, ισχύει κάτι τέτοιο;;
                      2) μπορώ να έρθω κατευθείαν με το σύζυγό μου στο Κάλγαρι ή πρέπει να δουλέψει κάποιο διάστημα για να μπορέσω να έρθω και εγώ;;
                      3) τα χρήματα είναι αρκετά για να μπορέσουμε να ζήσουμε μια καλή ( όχι πλούσια) ζωή εκεί;;
                      4) Εγώ έχω σπουδάσει μηχανολόγος μηχανικός ΤΕΙ και μιλάω άπταιστα Αγγλικά , γερμανικά και Αραβικά, πόσο εύκολο θα ήταν να μπορέσω να βρω εργασία εκεί;;
                      5) Ερχόμενοι εκεί πρέπει να στήσουμε από την αρχή το νοικοκυριό μας ( από την ενοικίαση σπιτιού μέχρι σεντόνια κ κουταλοπίρουνα) ή σου κάνουν κάποιες παροχές οι εταιρείες;;
                      6) οτιδήποτε άλλο θεωρείτε χρήσιμο σε παρακαλώ πείτε μου γιατί έχω καταγχωθεί...

                      Σας ευχαριστώ πολύ!!!

                      Comment


                        κατ'αρχην συγχαρητητρια,φαινεται πως πιασατε τζακ-ποτ!!!μακαρι η συναντηση να εχει θετικη εκβαση,τα χρηματα που σας προσφερονται ειναι αρκετα καλα,ακομα και χωρις να δουλεψεις εσυ ,μπορειτε να ζησετε μια ανετη ζωη.στην βιζα που θα του εκδοθει εννοειται πως θα συμπεριλαμβανεσαι,και θα εχεις δικαιωμα να εργαστεις,ψαξ'το και εδω Temporary workers&mdash;Work in Canada


                        καλη επιτυχια και please ενημερωσε μας!!!!

                        Comment


                          Originally posted by MAABORAN View Post
                          Καλημέρα από Κοζάνη.!!! Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που λέτε και πολύ χρήσιμα.. μας δίνετε κουράγιο!! Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τον Καναδά αλλά και την μετανάστευση εκεί κ θα ήμουν πολύ ευγνώμων αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει... Η βοήθεια πραγματικά πολύτιμη αν σκεφτεί κανείς ότι με την εκεί Ελληνική κοινότητα δεν κατάφερα να βρω άκρη...
                          Με λένε Μαρία και είμαι 30 χρονών και ο σύζυγός μου είναι ο Ηλίας και είναι 32 χρονών... Αρχικά να πω ότι ο Ηλίας είναι μηχανικός Βαρέων οχημάτων κ μηχανημάτων με 13 χρόνια εμπειρίας στις μεγαλύτερες εταιρίες της Ελλάδας. Έχει δουλέψει και στο εξωτερικό στο Ντουμπάι και στην Αλβανία. Τα αγγλικά του δεν είναι άπταιστα αλλά μπορεί να συνεννοηθεί και ειδικά σε ορολογίες της δουλειάς του δεν έχει πρόβλημα. Πρόσφατα και μετά από πολύ αναζήτηση βρήκε μια εργασία για μια πετρελαϊκή εταιρία στο Κάλγκαρι. Στείλαμε βιογραφικό κ την επόμενη Παρασκευή 26/7/13 θα έρθουν Θεσσαλονίκη κάποιοι από την εταιρία για να του πάρουν την τελική συνέντευξη ενώ έχει δώσει ήδη 2 διαδικτυακές... Ο μισθός για τον οποίο μιλάνε είναι 6300 δολάρια Καναδά το μήνα.
                          1) Και πάμε τώρα στην ουσία, αυτοί κάνουν διετής συμβόλαιο και μετά μας είπαν ότι μπορούμε να πάρουμε υπηκοότητα, ισχύει κάτι τέτοιο;;
                          2) μπορώ να έρθω κατευθείαν με το σύζυγό μου στο Κάλγαρι ή πρέπει να δουλέψει κάποιο διάστημα για να μπορέσω να έρθω και εγώ;;
                          3) τα χρήματα είναι αρκετά για να μπορέσουμε να ζήσουμε μια καλή ( όχι πλούσια) ζωή εκεί;;
                          4) Εγώ έχω σπουδάσει μηχανολόγος μηχανικός ΤΕΙ και μιλάω άπταιστα Αγγλικά , γερμανικά και Αραβικά, πόσο εύκολο θα ήταν να μπορέσω να βρω εργασία εκεί;;
                          5) Ερχόμενοι εκεί πρέπει να στήσουμε από την αρχή το νοικοκυριό μας ( από την ενοικίαση σπιτιού μέχρι σεντόνια κ κουταλοπίρουνα) ή σου κάνουν κάποιες παροχές οι εταιρείες;;
                          6) οτιδήποτε άλλο θεωρείτε χρήσιμο σε παρακαλώ πείτε μου γιατί έχω καταγχωθεί...

                          Σας ευχαριστώ πολύ!!!
                          Για έξτρα παροχές εξαρτάται από την εταιρία που θα συνεργασθεί κάποιος και ασφαλώς θα ενημερωθεί αναλυτικά.

                          Ωστόσο θα βρεις πολλές και οικονομικές επιλογές για τον εξοπλισμό του νοικοκυριού
                          (εάν δεν έχεις εταιρική κάλυψη),
                          καθώς και πιστωτικές διευκολύνσεις για την πληρωμή αυτών.

                          Ο μισθός που προσφέρουν βρίσκεται στον μέσο όρο εισοδημάτων μιας τυπικής οικογένειας στον Καναδά.
                          Αυτό σημαίνει ότι θα έχετε μια καλή και άνετη οικονομικά διαβίωση με λίγους συμβιβασμούς που όμως πάντα εξαρτάται και από τις εκάστοτε απαιτήσεις του καθενός.

                          Είμαι σίγουρος ότι και εσύ μελλοντικά θα βρεις εργασία είτε στον τομέα σου είτε σε οποιονδήποτε άλλο κλάδο.

                          Για αρχή μπορείς να αρχίσεις να βλέπεις διαμερίσματα και μονοκατοικίες στο παρακάτω link

                          Search for apartments for rent in Canada. See our local rental listings with pictures, videos, prices & amenities. Rent your next apartment, house, condo & townhouse. Easy to book a showing.
                          < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                          Comment


                            Originally posted by jack83
                            Ο αντρας της βρηκε δουλεια. Εκεινη πως ερχεται?????


                            If you are authorized to work in Canada, your accompanying family members may also be able to work in this country by virtue of the permit you were issued. No other authorization is required. If they intend to work while in Canada, your accompanying family members should find out if they are eligible for an “open” work permit. Temporary workers&mdash;Work in Canada 4η Παράγραφος... Jack έτσι μου είπαν και κάποιοι άλλοι που έχουν πάει κια καλά "οικογενειακή Visa"... Πιστεύεις ότι δεν είναι έτσι;; αν όχι τι γίνεται;;; να ξεκινήσω διαδικασίες για βίζα;;

                            Comment


                              Originally posted by jack83
                              ΦΙΛΙΚΑ... ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΗΞΕΙ ΣΤΟ ΑΓΓΟΥΡΙ ΑΣ ΜΕΙΝΕΙ ΕΛΛΑΔΑ...
                              ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ 9 ΚΑΙ 10 ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!
                              Τουλαχιστον χωρις να εχω ακομα δουλεια, το οτι ο κοσμος χαμογελαει και σου λενε καλημερα με χαμογελο και αφηνω ξεκλειδωτο το αμαξι να μπω στο σουπερ μαρκετ με κανει πιο ηρεμο/ευτυχισμενο ανθρωπο!
                              Εστω και ενα παραθυρακι να εχετε τολμηστε το! Αλλωστε τι ειχαμε τι χασαμε!
                              Καλημέρα αγαπητέ jack83.

                              Κατά αρχήν σου εύχομαι να βρεις δουλειά γιατί τα έτοιμα $$$ τελειώνουν γρήγορα. (Εκτός κ έχεις πολλά)
                              Μπράβο σου που είσαι αισιόδοξος γιατί έτσι ακριβώς είμαι κ εγώ αλλά μόνο με την αισιοδοξία ούτε αυτοκίνητο αγοράζεις, ούτε ψωνίζεις στο σούπερ μάρκετ αλλά ούτε νοικιάζεις κ σπίτι κ πάρα πολλά άλλα ζωτικής σημασίας πράγματα... σχεδόν τα πάντα...!!!

                              Επειδή προσέχω πολύ αυτά που γράφω σου λέω το εξής: Το ποστ Νο 1 κ ειδικά οι κατηγορίες Νο 9, 10 είναι η πραγματικότητα...!!!

                              1. Για να πάρεις μια πλήρη εικόνα του τι τραβάει κάποιος μετανάστης τον πρώτο καιρό σε χώρες σαν την Αυστραλία διάβασε καλά όλες τις σελίδες εδώ: https://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE...imathens-4309/

                              2. Όποιος πάει σήμερα με τουριστική βίζα σε χώρες όπως η Αυστραλία, Καναδάς, Αμερική κ.α 99, 9 % θα αποτύχει φυσικά υπάρχουν κ οι εξαιρέσεις που είναι 1 / 1.000.000 .
                              Διάβασε καλά στο παρακάτω λινκ το ποστ Νο 17 κ εκτός των άλλων που είναι πολλά θα δεις πόσο γρήγορα φεύγει ο ενθουσιασμός κ το χαμόγελο από τα χείλη...!!!
                              (Κ μετά όλα τους φταίνε κ αρχίζουν να βρίζουν κ να κατηγορούν αντί να σκεφτούν ότι το λάθος ήταν μόνο δικό τους).

                              Δυστυχώς δεν είναι όπως το 1950-1960 που ο βοσκός από το χωριό όπως οι θείοι μου με το που έδενε το καράβι κ πατούσαν το πόδι τους στο λιμάνι τους έπαιρναν για δουλειά επί τόπου κ όσοι είχαν μυαλό κ δεν σκορπούσαν τα λεφτά έφτιαξαν από ένα σπιτάκι.
                              Σήμερα ζητάνε μόνο ειδικευμένο προσωπικό κ για να έρθεις πρέπει να έχεις τα παρακάτω προσόντα:
                              Πτυχίο-α, Πιστοποίηση, Προϋπηρεσία Επαγγέλματος, IELTS, Λεφτά, Συγγενείς, Μπάρμπα στην Κορώνη κ Τύχη...!!!


                              3. Όσο για το παραθυράκι που λες για δώσε μας ένα παράδειγμα γιατί εγώ ξέρω μόνο πόρτες κ οι οποίες είναι του αεροδρομίου της χώρας που θα σε διώξει μόλις σε πιάσουν να δουλεύεις παράνομα ή να προσπαθήσεις να μπεις χωρίς να μπορείς να τους αποδείξεις ότι πας σαν πραγματικός τουρίστας για διακοπές μόνο.
                              Ρίξε ένα βλέφαρο κ εδώ: https://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE...89-dagni-2764/

                              4. Τώρα όσο γι'αυτό που λες: Τι είχαμε? Τι χάσαμε?
                              Δεν είναι πάμε διακοπές Αθήνα- Γερμανία... Κ την στιγμή που δεν υπάρχει μία...!!!
                              Δηλαδή θα χάσεις από 5.000 $ -10.000 $ ανάλογα με πόσο καιρό θα μείνεις γιατί πρώτον δεν θα περάσεις από τον έλεγχο αεροδρομίου αν δηλώσεις ότι έχεις μόνο 500 $ κ πας 3 μήνες διακοπές (τι θα τρως κ που θα κοιμάσαι? Δεν είναι χαζοί...!!!).
                              Κ από την άλλη αναγκαστικά θα κάτσεις 3 μήνες για να δεις τι μπορεί να γίνει από δουλειά.


                              5. Ενημερωτικά: Στην Ελλάδα όταν έφτιαχνα διάφορα πράγματα με την ηλεκτροσυγκόλυση κ χρειαζόταν τρόχισμα με τον μικρό τροχό δεν ήθελα να το κάνω γιατί δεν μου άρεσε η μυρωδιά.
                              Εδώ σχεδόν τους 2 μήνες από τους 4 που δουλεύω τρόχιζα 9 ώρες την ημέρα με τον μεγάλο τροχό κ ακόμη τροχίζω... σχεδόν όλοι μου λένε ότι είμαι τρελός κ έχουν κ δίκιο γιατί έχω χαλάσει 5 τροχούς...!!!
                              Εσύ που θέλεις να γίνεις μετανάστης για πάρε έναν μεγάλο τροχό κ τρόχισε ένα μασίφ σίδερο επί 10 λεπτά με όλη σου την δύναμη μέχρι να καεί ο τροχός κ μετά έλα να μου πεις πως αισθάνεσαι....!!!!
                              (Μπορείς να φανταστείς πως είναι να δουλεύεις 9 ώρες με 37-40 βαθμούς, με μακρυμάνικο μπλουζάκι, από πάνω φωσφορικό γιλέκο, με γάντια χεριών, με παπούτσια ασφαλείας με σίδερο στα νύχια κ στο πέλμα, με μάσκα για την μύτη- στόμα, ωτοασπίδες κ από πάνω προστατευτικά για ολόκληρα τα αυτιά, γυαλιά πλαστικά κ μάσκα προστασίας για όλο το πρόσωπο...??????)


                              υ.γ. χωρίς παρεξήγηση όλα αυτά τα λέω για να προστατέψω τα πατριωτάκια που σκέφτονται να μεταναστεύσουν από τυχόν άσχημες καταστάσεις, άσκοπα έξοδα κ ειδικά σήμερα που δεν υπάρχουν...!!!


                              Διαλέξτε:
                              Πικρές Αλήθειες...??? ή Γλυκά Ψέματα...???

                              Δυστυχώς αυτή είναι η Αλήθεια...!!!
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                Οσο μεγαλη γραμματοσειρα και να βαλεις δεν αλλαζει κατι!
                                Εδω μεσα φανταζομαι τα περισσοτερα ατομα που μπαινουν και προχωρανε διαδικασιες εχουν καποιον, εχουν κατι, εχουν μια ακρη τελος παντων!
                                ΠΟΤΕ δεν ειπα μαζεψε 5-10 χιλιαρικα και τραβα Καναδα με ενα πτυχιακι και κατι θα βρεις!
                                Οσοι ομως εχουν μια ακρη ας το ρισκαρουν! Οσοι δηλαδη ξερουν οτι εχουν βασιμες ελπιδες!
                                Ειτε με το προγραμμα IEC για Καναδα που συντομα το ξεκιναει και η Αμερικη με ενα διαβατηριο και ενα καθαρο μητρωο παιρνεις αδεια εργασιας για 1-2 χρονια! Οπως εχουμε ξαναγραψει ο Καναδας και η Αμερικη βγαλανε τα προγραμματα αυτα για να τραβηξουν τα μυαλα!!! 18-35 χρονων!!

                                Ενημερωτικα: Στην Ελλαδα λουφαρες και δεν τροχιζες και στον Καναδα δεν σε παιρνει και τροχιζεις???? Ποσα ομως πληρωνεσαι και ποσα πληρωνοσουν Ελλαδα? (δεν ειναι καυστικο σχολιο, ειναι ολιγον χιουμοριστικο)

                                Comment

                                Working...
                                X