Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στον Καναδά

    New rules allow Canada workers and students renew visa within |
    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

    #2
    Μετανάστευση στον Καναδά

    Καλησπέρα μου έχουν κάνει πρόσκληση εργασίας από μια εταιρεία Στεγανοποίησης στο βανκούβερ του Καναδα. Ξέρερτε ποια είναι η διαδικασία για την βίζα. Εχω μπερδευτεί με τα site και δεν βγαζω άκρη. Μου είπαν οτι είναι απλό και δεν παίρνει χρόνο. Μπορείτε να με καθοδηγήσετε? Ευχαριστω.

    Comment


      #3
      Originally posted by Θανος View Post
      Καλησπέρα μου έχουν κάνει πρόσκληση εργασίας από μια εταιρεία Στεγανοποίησης στο βανκούβερ του Καναδα. Ξέρερτε ποια είναι η διαδικασία για την βίζα. Εχω μπερδευτεί με τα site και δεν βγαζω άκρη. Μου είπαν οτι είναι απλό και δεν παίρνει χρόνο. Μπορείτε να με καθοδηγήσετε? Ευχαριστω.
      αν θες takisamer@yahoo.gr για να σου πω το τηλ μου και να σου πω οτι ξερω

      Comment


        #4
        Διαβαζοντας το immigration site για τον Καναδα, καταλαβα οτι ολοι οι Ελληνες ΔΕΝ χρειαζονται βιζα για να επισκεφτουν την χωρα..Εαν ομως εχουν προθεση να εργαστουν ή να σπουδασουν, πρεπει να αιτηθουν την αναλογη βιζα αφου βγουν απο τον Καναδα....

        Comment


          #5
          Μετανάστευση στον Καναδά

          καλησπέρα. Θα ήθελα να ενημερωθώ για τις προϋποθέσεις μετανάστευσης Ελλήνων στον Καναδά.
          Τι χαρτιά χρειάζονται για την βίζα με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν υπάρχει πρόσκληση δουλειάς από εκεί.
          Και συγκεκριμένα ένας ανειδίκευτος εργάτης στην Ελλάδα, νέος σε ηλικία μπορεί να βρει δουλεία στον Καναδά και ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν;

          Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

          Comment


            #6
            Originally posted by Μαρίτα Μουστάκα View Post
            καλησπέρα. Θα ήθελα να ενημερωθώ για τις προϋποθέσεις μετανάστευσης Ελλήνων στον Καναδά.
            Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
            Καλησπέρα Μαρίτα κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
            Με αυτά που προανέφερες δυστυχώς είναι πάρα πολύ δύσκολο έως αδύνατο να τα καταφέρει να πάει νόμιμα
            Μόνο αν παντρευτεί με καναδή-ό υπήκοο...!!!



            υ.γ. Προσοχή...!!!

            Το έχουμε πει πολλές φορές ότι το 99,9 % από τα γραφεία ευρέσεως εργασίας στο εξωτερικό κ πολλοί δικηγόροι που τάζουν λαγούς με πετραχίλια (βίζες για Αμερική - Καναδά - Αυστραλία κ άλλες χώρες) είναι "Απατεώνες"...!!!


            Εξαθρώθηκε σπείρα από την αστυνομία οι οποίοι έταζαν δουλειά στο εξωτερικό και εξαπατούσαν τα θύματά τους παίρνοντας χρηματικά ποσά από 100 - 150 - 300 €.
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              #7
              σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
              Αν λοιπόν υπάρχει πρόσκληση δουλειάς από εργοδότη στον Καναδά τότε η μετάβαση γίνεται πιο εύκολη;
              Αν πάω πρώτα ως τουρίστας; για 3 μήνες πιθανόν και στο διάστημα αυτό βρω δουλειά εκεί;

              Comment


                #8
                Originally posted by Μαρίτα Μουστάκα View Post
                σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
                Αν λοιπόν υπάρχει πρόσκληση δουλειάς από εργοδότη στον Καναδά τότε η μετάβαση γίνεται πιο εύκολη;
                Αν πάω πρώτα ως τουρίστας; για 3 μήνες πιθανόν και στο διάστημα αυτό βρω δουλειά εκεί;
                Καλησπερα και καλως ηρθες! Καλη τυχη σε οτι στοχευεις!pantamazi_

                Ναι αν εχεις προσφορα εργασιας ειναι καλυτερα.

                Στο διαστημα της παρουσιας σου ως τουριστας στον Καναδα δεν επιτρεπεται να εργαστεις. Αν εννοεις να βρεις να σου κανει καποιος προταση να δουλεψεις, η διαδικασια για την εκδοση αδειας εργασιας διαρκει παραπανω απο την παραμονη σου εκει, θα πρεπει να γυρισεις Ελλαδα λογικα.

                Σε καθε περιπτωση, αυτα γνωριζω εγω, μπορουν να με διορθωσουν πιο εμπειρα μελη η να απευθυνθεις σε καποιον δικηγορο μεταναστευσης.
                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                Comment


                  #9
                  Τα παντα υπαρχουν εδω: Immigrate to Canada

                  Οπως μπορεις να δεις ΔΕΝ υπαρχει δυνατοτητα για την περιπτωση σου οπως την παρουσιαζεις.

                  Οπως ειπωθηκε και πριν, η βιζα εργασιας περνει χρονο. Επισημως η πρεσβεια της Ρωμης (που ειναι υπευθυνη για Ελληνες) δινει μεσο όρο χρόνου τους 35 μηνες (εφοσον ΟΛΑ ειναι ΟΚ με τον φακελο).

                  Τι χρειαζεται το βρησκεις εδω: Immigrating to Canada: Skilled workers and professionals
                  Το σημαντικο ειναι οτι ανειδικευτος ΔΕΝ μπορει να κανει αιτηση για εργασια.

                  Ακομη και προσκληση εργασιας να σου κανουν, αυτος που θα σε καλεσει πρεπει να μπορει να αποδειξει οτι δεν μπορει να βρει στον Καναδα ατομο και τελικα χρειαζεται να καλεσει καποιον.

                  Τελος για γαμο (εκτος του οτι θα πρεπει να βρεις Καναδο υπηκοο να παντρευτεις που θα πρεπει να εκπληρωνει και καποιες απαιτησεις που υπαρχουν για να μπορει να σε καλεσει), να υπολογιζεις οτι ΑΦΟΥ τους πισεις οτι ο γαμος ειναι σνησιος, χρειαζεσαι 2 μηνες για να ετοιμασεις τον φακελο και 6-17 μηνες για να παρεις το ΟΚ και φυσικα 1500 ευρω για τα εξοδα... ετσι χοντρικα.... (μιλαω εκ πειρας...)

                  Το να πας να δουλεψεις παρανομα ΔΕΝ συνισταται.... Οι Καναδοι δεν ειναι Ελληνες.... Αυτο σημαινει οτι ειναι αρκετα ευαισθητοποιημενοι με την τηρηση των νομων... Δυσκολα θα βρεις καποιον να ρισκαρει για να σου δωσει δουλεια παρανομα. Ακομα και αν βρεις θα ειναι με αρκετα χαμηλοτερο μισθο. Τελος αν σε πιασουν, δεν ξαναμπαινεις Καναδα ουτε σαν τουριστας!!!

                  Δυσκολο....

                  Μονο με γαμο.... ή με προσκληση... αλλα και παλι θελει αρκετα πραγματακια και χρονο.

                  Comment


                    #10
                    μηπως μπορει καποιος να μου πει ποσο χρονος χρειζεται για να μετακομισεις μονιμα στον Καναδα γιατι αλλος λεει 6 μηνες αλλος 10 και αλλος 1,5 χρονος
                    ευχαριστω

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Skasviks View Post
                      μηπως μπορει καποιος να μου πει ποσο χρονος χρειζεται για να μετακομισεις μονιμα στον Καναδα γιατι αλλος λεει 6 μηνες αλλος 10 και αλλος 1,5 χρονος
                      ευχαριστω
                      Οταν λες να μετακομισεις δεν βοηθας.... μετακομιση σημαινει οτι βαζεις τα πραγματα σου σε μια φορτοτικη παιρνεις ενα αεροπλανο και φευγεις
                      το αεροπλανο θελει καποιες ωρες η φορτοτικη κατι εβδομαδες (αναλογα με το ΠΟΥ πας μιας και οταν λεμε Καναδας μιλαμε για μια περιοχη μεγαλυτερη απο την Ευρωπη)

                      τωρα αν ρωτας ποσο καιρο θελει η διαδικασια για τα χαρτια, πρεπει να μας πεις ως ΤΙ σκοπευεις να πας στον Καναδα!

                      Εγω για παραδειγμα εχω την γυναικα μου που με σπονσοναρει ως υπηκοος Καναδα και εχω χρειαστει 5 μιση μηνες και περιπου 1650 ευρω εξοδα.... φευγω σε λιγες εβδομαδες.

                      ενα σαιτ που βοηθαει ειναι αυτο: Family Class Tracker

                      απλα βρες την κατηγορια που μπορεις να χρησιμοποιησεις για να μεταναστευσεις και μετα περιορισε τις αναζητησεις σου στο αναλογο visa office (για ελλαδα διαλεγεις Visa Office Ρωμη) και θα δεις τους χρονουσ που εχουν χρειαστει αλλοι....

                      ελπιζω να βοηθησα.

                      Comment


                        #12
                        samv Τα φτιαξατε μονοι σας τα χαρτια για πηγατε σε γραφειο γιατι θελω και εγω να κανω σπονσορ την γυναικα μου.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Bill 64 View Post
                          samv Τα φτιαξατε μονοι σας τα χαρτια για πηγατε σε γραφειο γιατι θελω και εγω να κανω σπονσορ την γυναικα μου.

                          μονοι μας τα φτιαξαμε...

                          δεν ειναι κατι δυσκολο... λιγη προσοχη και καλο διαβασμα...

                          χρειαζεσαι δικηγορο μονο αν εχεις καποιο προβλημα με τα χαρτια σου (ποινικο μητρωο κτλ) ωστε να σου πει τι θα κανεις.... κατα τα αλλα δεν χρειαζεται....κοροιδια ειναι...

                          απο εκει και περα το δυσκολο στην πραγματικοτητα ειναι να μαζεψεις τα δικαιολογητικα, να τα επικυρωσεις και να τελειωσεις με την μεταφραστικη...

                          οτι χρειαστεις ρωτα

                          κοστος: 850-900 ευρω (1040 δολ. καναδα) που πληρωνεις στο CIC (μετανασταευτικη υπηρεσια καναδα), 250 ευρω ιατρικες εξετασεις, περιπου 120 ευρω στην μεταφραστικη, 150 DHL (στανταρ τιμη για να στειλεις το διαβατηριο σου και να στο φερουν πισω απο την Ρωμη στο τελικο σταδιο), περιπου 30 ευρω για να στειλεις τα χαρτια με συστημενο και εξπρες στον Καναδα στο ξεκινημα τησ διαδικασιας
                          εμενα μου εφυγαν και 30 ευρω για κατι επικυρωσεις στην Καναδικη πρεσβεια εδω στην Αθηνα (επικυρωση γνησιου φωτοαντιγραφου καναδεζικου διαβατηριου γινεται ΜΟΝΟ σε καναδεζικη πρεσβεια)
                          ακομα 20 μου εφυγαν για κατι συμπληρωματικα εγγραφα που εστειλα
                          συν κατι ψιλα απο εδς και απο εκει....

                          περνας τα 1500 χαλαρα!!!

                          Comment


                            #14
                            Γιασου samV ευχαριστω εχω κατεβασει της αιτησεις και οδηγιες τα εχω μελετησει και ειμαι ετοιμος να ξεκινησω διαδικασια για να κανω σπονσορ την γυναικα μου στα γραφω χοντρικα και μου λες αν ειμαι στο σωστο δρομο.Τους στελνω μεταφρασμενα την Ληξιαρχικη πραξη γαμου Ποινικο μητροω γενικης χρησης Ποιστοποιητικο γεννησεως καναδα δικο μου το γνησιο Διαβατηρια καναδα το δικο μου και του γιου μου ελληνικο για την γυναικα μου επικυρωμενα φοτοαντιγραφα Ιατρικες εξετασεις συμπληρονω της αιτησεις και τους πληρονω το ποσο δια μεσου ιντερνετ .Τα στελνω στον Καναδα ονταριο Μισισακα.

                            Comment


                              #15
                              Μαζευεις ολα τα εγγραφα σου σε πρωτοτυπα, οχι φωτοτυπιες ουτε φαξ επικυρωμενα που σου δινουν τα ΚΕΠ.
                              Ολα πρωτοτυπα.

                              Χρειαζεσαι
                              Ληξιαρχικη πραξη γαμου
                              Ληξιαρχικη πραξη γεννησης (οχι πιστοποιητικο)
                              Ποινικο μητωο
                              Φωτοτυπιες διαβατηριου και ταυτοτητας (δεν θα τα επικυρωσεις σε ΚΕΠ αλλά σε αστυνομικο τμημα οπου θα ζητησεις να στα υπογραψει ο αξιωματικος υπηρεσιας ΚΑΙ ο διοικητης του... μπερδεμα αλλά αυτο ζηταει η μεταφραστικη του ΥπΕξ για να στα μεταφρασει)
                              Τα εγγραφα οταν τα πηγα στην μεταφραστικη (πρωτοτυπα με ολες τις σφραγιδες και τις υπογραφες) δεν τα δεχτικαν αμεσως και με εστειλαν ΥπΕσωτερικων για να επικυρωσουν οτι οντως αυτος που εκδοσε τις ληξιαρχικες πραξεις ειναι δικος τους υπαλληλος (αν πας ξερουν μην ανησυχεις)
                              το ιδιο για το ποινικο μητωο... ετρεχα στο ΥπΔικαιοσυνης
                              για ταυτοτητα και διαβατηριο αφου στα επικυρωσουν σε αστυνομικο τμημα (δυο υπογραφες) πας στην συνεχεια εκει που ανοικει διοικητικα το Α/Τ για να σου πιστοποιησουν οτι αυτοι που στο πιστοποισαν ειναι αυτοι που ειναι (τρελο???!! χε χε) εγω ετρεχα στην ΓΑΔΑ γιατι εκει ανοικε το ΑΤ που ειχα παει!
                              μετα πας στο μεταφραστικο τα εντυπα, οπου στα περνανε εναν γρηγορο ελενχο, σου μεταφραζουν επιτοπου τις πιστοποιησεις, που σου σφραγισαν στα υπουργεια και μετα καταθετεις τα εντυπα...

                              ακουγεται εφιαλτικο... μην σκας... με μηχανουλα ενα πρωινο εφαγα και τα εφτιαξα... με αμαξι θα ετρωγα μια εβδομαδα!

                              τελος κατι σημαντικο.... εσυ εισαι ο καναδος υπηκοος σωστα?
                              δουλευεις καναδα (εχεις εκαθαριστικο εκει ή εδω στην ελλαδα)?
                              αν εχεις εκαθαριστικο καναδα τοτε οκ...τους το στελνεις...
                              εμενα ομως που η γυναικα μου εργαζεται ελλαδα (καναδη υπηκοος) χρειαστικε να τους στειλει
                              α) εκαθαριστικο εφοριας (εκδοσαμε ενα στην εφορια, το σφραγισανε και μετα Υπ.Οικονμικων και τελος μεταφραστικη)
                              β) διαβεβαιωση οτι την περιμενει δουλεια στον Καναδα (στειλαμε προσφορα εργασιας απο καποιον γνωστο... τυπικο ειναι... δεν τον δεσμευουν... απλα να ειναι μια υπαρκτη εργασια οπου θα λεει οτι ως εργοδοτης σου εχει προεσφερει εργασια απο καποια ημερομηνια και μετα)

                              τελος τα Καναδεζικα εγγραφα (διαβατηριο, πιστοποιητικα κτλ) τα βγαζεις φωτοτυπια και πας Καναδεζικη πρεσβεια και στα επικυρωνουν (δεν εχει δικαιωμα να στα επικυρωσει ελληνικη υπηρεσια) 10 ευρω η επικυρωση!!!

                              αυτα τα ολιγα...

                              φαινεται βουνο αλλα δεν ειναι τραγικο... διασκεδασε το!!!


                              οτι χρειαστει τα λεμε!

                              Comment

                              Working...
                              X