Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Σε καταλαβαινω απολυτα και εγω στην ιδια φαση ειμαι.Εχω κατεβασει τους οδηγους και της αιτησεις και της εχω λιωσει στο διαβασμα καλο θα ηταν αυτο που λες να βρεθει καποιος αλλα ποιος.Εγω δεν θα περιμενω σε δυο εβδομαδες που τελειονο κατι δουλειες ξεκιναω πρωτα με το ποινικο μητροω τελευταια της ιατρικες εξετασεις και στο ενδιαμεσο τα υπολοιπα.Συμπληρωνο της αιτησεις τους πληρωνω και τους τα στελνω και οτι γινει κεφαλια παντος δεν κοβουν εαν δεν τους στειλω κανενα χαρτι που θελουν το βλεπω δυσκολο αυτο θα μου το ζητησουν να τους το στειλω.Εαν παλι τους γραψω καμμια αρλουμπα ας μου τα στειλουν πισω να το ξανασυμπληρωσω τη να πω.

    Comment


      #92
      Παιδια εχει κανεις εμπειρία απο κανα δυο δικηγορικά γραφεια που έχουν αγγελεια για ευρεση εργασίας στο Καναδά και συγκεκριμένα νομίζω μονο Alberta, κυρίως για ανειδίκευτους και μαστορια με προυποθεση βασικά Αγγλικά και καθαρο ποινικό μητρώο? Ζητανε λέει 100 εύρο σαν εξοδα φακέλου και την πληρωμη τους την παιρνουν αφού πας Καναδά και αφού πάρεις τον πρώτο σου μισθό. Και η πληρωμη ειναι ενας μισθος εκεί.

      Comment


        #93
        Καλημέρα απο Calgary,
        φιλε apololos σηνήθως ανηδήκευτους εργάτες ζητούν οι εταιρείες που κάνουν γεωτρίσεις στην Alberta. Φυσικά θα πρέπει να έχεις και κάποια τυπικά προσώντα (first aid couse, fall potection, h2s κλπ) οπως φυσικά και αδεια εργασίας. Το δύσκολο δεν είναι κάνεις τα μαθήματα βέβαια μέσα σε 10 ημέρες εισαι οκ, αλλα να δουλέψεις κάτω απο αντίξωες σινθήκες όπως 12ωρα με θερμοκρασίες απο -20 εως -30 κελσίου. Το μηνιάτικο βέβαια είναι γύρο στα 6500 $, αλλα είναι η σεζόν απο Νοεμβριο έως Μάρτιο το οποιο συμένει οτι εχεις 2 μηνες καιρο ακόμα... Όλα αυτά βέβαια ΕΑΝ εχεις δικαιωμα εργασίας, και βεβαια ο πρότος μήνας πάει στο γραφειο ευρεσεως εργασίας. Αν εχεις κάποιο αλλο στοιχείο μην δυστάσεις να ποστάρεις

        Comment


          #94
          Παιδια μια ερωτηση σχετικα με αυτο που διαβασα οτι λογω το πολλων αιτησεων εχουν παγωσει ολα. Δηλαδη ακομα και ενας Καναδος υπηκοος δεν μπορει να σπονσοραρει την γυναικα του?
          Σταματησαν όλα??

          Σορρυ για την ερωτηση αλλα νομιζω την πατησαμε..

          Comment


            #95
            καλησπερα pantel, απο που πηρες αυτη την πληροφορια? Διαβαζοντας το επισημο site του Καναδα για θεματα μεταναστευσης δεν βρηκα καμια πληροφορια οτι εχουν παγωσει οι διαδικασιες για partner visa αλλα απο το 2011 εχουν παγωσει για αλλου βαθμου συγγενειας.
            Εμεις που θα φυγουμε με partner visa συνεχιζουμε κανονικοτα χωρις καποιο προβλημα

            Comment


              #96
              ΕΓΡΙΣΗ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΚΑΝΑΔΑ

              ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΚΑΝΑΔΑ (ΚΕΜΠΕΚ) ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΑΔΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΛΛΗΝΑΣ.ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΚ ΑΠΟ ΜΟΝΤΡΕΑΛ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟ ΚΕΜΠΕΚ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΟΚ ΑΜΠΟ ΚΕΜΠΕΚ ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΝΑΔΑ ΔΛΔ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ Η΄ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6-7 ΜΗΝΕΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

              Comment


                #97
                Jobs | Canada | Actyl Group

                Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                Comment


                  #98
                  Τέλεια!!! Ευχαριστούμε Αντρίκο!

                  Comment


                    #99
                    Business Visa για Καναδά

                    Καλησπέρα, με βάση πληροφορίες από Καναδικό site που ειδικεύεται σε θέματα immigration αποφασίστηκε να θεσπιστεί ειδική VISA που θα δίνεται σε νέους επιχειρηματίες, που σκοπεύουν να επενδύσουν στον Καναδά και να δημιουργήσουν θέσεις εργασίας για Καναδούς. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα σχετικά με αυτό το θέμα ή αν ενδιαφέρεται για συνεργασία σε επίεπδο franchise για ξεκίνημα στο Τορόντο, ας επικοινωνήσει. Μόνο σοβαρές προτάσεις / περιπτώσεις παρακαλώ. Ευχαριστώ.

                    Comment


                      Pania συμφωνώ μαζί σου.
                      Παιδιά πληροφορίες ζητάμε . Βοηθήστε λιγάκι την κατάσταση. Και η παραμικρή πληροφορία μπορεί να αποδειχτεί σωτήρια. Εγώ χθες έκανα την πρώτη μου επαφή με Καναδικό δικηγορικό γραφείο. Ήταν απλώς το βήμα. Ελπίζω σιγά σιγά κάτι να αρχίσω να κάνω. (συγκέντρωση εντύπων κλπ).

                      Comment


                        Γεια σας παιδια! Ηρθα κι εγω με την σειρα μου να προστεθω στην παρεα σας! Διαβαζοντας ολα αυτα που εχετε γραψει σας βρισκω ειλικρινα πληρως ενημερωμενους. Γι αυτο λοιπον αποφασισα να σας γραψω, γι αυτο οποιος μπορει ας μου απαντησει.
                        Περιλιπτικα θα σας γραψω την ιστορια μου για τον καναδα και μετα θα σας γραψω την ερωτηση μου. Λοιπον τον προηγουμενο χρονο ειχα παει κι εγω Καναδα ηταν να καθισω 6 μηνες και πριν μπω στον 5ο μηνα ρωτησα τους συγγενεις εκει αν μπορουσα να καθησω λιγο παραπανω. Μου ειπαν ναι αλλα, θα επρεπε να κανω κατι χαρτια για να παρω την εγγριση απο το μεταναστευτικο αν μπορω να μεινω η οχι. Τελος παντων μου εστειλαν ενα χαρτι που εγραφε οτι δεν ΄΄δεν μπορουσα να παω σχολειο, να εργαστω το διαστημα που ημουν εκει κι οτι μου εδειναν 10 μερες παραπανω απο την ημερομηνια μου τους ζητουσα΄΄ Αυτο που εγω θελω να ρωτησω ειναι εκανα καλα που ζητησα 3 μηνες παραπανω η οχι? Με την προιποθεση αν θελω να ξανα παω καναδα ως τουριστρια γιατι για μονιμα χλωμο το βλεπω.
                        Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!

                        Comment


                          Kalispera file Mou apo tin empiria m sou Leo ( giati pao Kathe xrono ) Oti afou den se edioksen apo to kratos tou Canada pos den mporeis na pas Kai an htheles na mineis Monima, eprepe Na Ekanes ta xartia sou apo tin arxi pou eftanes ekei Kai tous eleges Otis exeis kanei ta xartia s Gia Monima mporei na sou edinan allous 6 mines ( alla is ton oct tou 2012) giati to einai ligo diskola Gia Monima alla ego tha pao k tha riskaro k Oti ginete

                          Comment


                            Diabaste kai afto edo, isos boithisei kapoious pou endiaferontai. Toronto declared ‘sanctuary city’ to non-status migrants | Toronto Star

                            Comment


                              Originally posted by kasiopi View Post
                              Diabaste kai afto edo, isos boithisei kapoious pou endiaferontai. Toronto declared ‘sanctuary city’ to non-status migrants | Toronto Star
                              Οπότε και το Τορόντο παρέχει σε λαθραίους ( χωρίς άδεια παραμονής ) μετανάστες, δωρεάν υγεία και πρόσβαση σε κοινωνικές παροχές εις βάρος των φορολογούμενων πολιτών.
                              Λογικά σε λίγα χρόνια θα βρεθούν με χρέος και έλλειμμα στην οικονομία τους και με αύξηση της ανεργίας.

                              Τελικά η Ελλάδα ως χώρα είναι πολύ μπροστά στις εξελίξεις.
                              Ότι γίνεται σε εμάς τώρα θα φθάσει στους άλλους μετά από 5-10 χρόνια.

                              Να τους χαίρονται οι Καναδοί αυτούς που τους εκπροσωπούν στον Δήμο του Οντάριο ................
                              < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                              Comment


                                Originally posted by EL HOPLITE View Post
                                Οπότε και το Τορόντο παρέχει σε λαθραίους ( χωρίς άδεια παραμονής ) μετανάστες, δωρεάν υγεία και πρόσβαση σε κοινωνικές παροχές εις βάρος των φορολογούμενων πολιτών.
                                Λογικά σε λίγα χρόνια θα βρεθούν με χρέος και έλλειμμα στην οικονομία τους και με αύξηση της ανεργίας.

                                Τελικά η Ελλάδα ως χώρα είναι πολύ μπροστά στις εξελίξεις.
                                Ότι γίνεται σε εμάς τώρα θα φθάσει στους άλλους μετά από 5-10 χρόνια.

                                Να τους χαίρονται οι Καναδοί αυτούς που τους εκπροσωπούν στον Δήμο του Οντάριο ................
                                Πάντως η θετική πλευρά της παραπάνω απόφασης είναι ότι μπορούν πολλοί Έλληνες να το εκμεταλλευτούν και να πετύχουν
                                την μόνιμη παραμονή τους στον Καναδά.

                                Ας υπάρχει πάντως το εισιτήριο επιστροφής σε πάγια ισχύ ( αφορά όλους τους ξενιτεμένους ),καθώς ο Γενικός Διακόπτης
                                της Παγκόσμιας Οικονομικής κατάρρευσης είναι ήδη απ ασφαλισμένος .....................................
                                < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                                Comment

                                Working...
                                X