Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σε όλους,

    Κατ' αρχήν θα ήθελα να σας συγχαρώ σχετικά με την προσπάθεια σας, όσον αφορά τα guidelines που δίνετε..διότι η Πρεσβεία, το Προξενείο, τα επίσημα sites μετανάστευσης και περισσότερο οι πληροφορίες, η συμπεριφορά τους καθώς και τα ποσά που ζητάνε, σου καθιστούν σαφές οτι "ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΛΟΥΝ ΕΚΕΙ !!!"

    Για να μην σπαταλώ το χρόνο σας, θα προσπαθήσω να είμαι πολύ συγκεκριμένος στις ερωτήσεις μου, όσον αφορά την επιθυμία μετανάστευσης μου στον Καναδά:

    1. Η Κοπέλα μου έχει Καναδική Υπηκοότητα και μετακόμισε πριν 1 μήνα για να βρεί δουλειά, μένοντας στον αδερφό της, στο Toronto (ακόμα ψάχνει...)
    a. Θεωρείτε οτι το να παντρευτούμε είναι σκόπιμο ή ακόμα και απαραίτητο?
    b. Να παντρευτούμε στον Καναδά ή στην Ελλάδα?
    c. Τί ακριβώς μου εξασφαλίζει ο γάμος με Καναδή Υπήκοο? ......Μεγαλύτερη διατροφή στο διαζύγιο!!!!!!!!

    2. Σχετικά με θέμα Εργασίας, είμαι κάτοχος αναγνωρισμένου bachelor Αμερικάνικου Κολεγίου με αρκετή εργασιακή εμπειρία σε Πολυεθνικές εταιρίες στον χώρο των Πωλήσεων (B2B) ως Manager, τα Αγγλικά μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση, και είμαι 35 ετών.
    a. Θεωρείτε σκόπιμο να στείλω βιογραφικά σε Καναδικές εταρίες του κλάδου που ασχολούμαι? (Παρατήρησα οτι σχεδόν όλες οι εταιρίες δεν δέχονται βιογραφικά, εαν δεν έχεις Καναδικό SΙΝ...ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!)
    b. Πώς αλλιώς μπορώ να ψάξω για δουλειά στον τομέα μου? Τί θα με συμβουλεύατε?
    c. Το γεγονός οτι δεν γνωρίζω Γαλλικά είναι μεγάλο πρόβλημα?

    Γενικότερα, με τα δεδομένα που σας ανέφερα παραπάνω, τι χρονικό περιθώριο βλέπεται σχετικά?

    Ελπίζω να μην σας κούρασα....και σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!!

    Keep up the Good Work!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Comment


      @JACK83
      Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κατατοπιστικότατος!

      Πραγματικά, η πολιτική τους με κανει να νιώθω σαν λαθρομετανάσταης χειρίστου είδους...
      Δεν μπορώ να πιστέψω, οτι το 2013, μια πολιτισμένη χώρα με "θεωρητικά" υψηλο βοιοτικό επίπεδο, θα αντιμετώπιζε με αυτόν τον τρόπο και θα προσπαθούσε επισταμένα (δεν υπάρχει τμήμα ΝΟΜΙΜΟΥ immigration στην Πρεσβεία Ελλάδας / σου ζητάνε αποτίμηση της περιουσίας σου!!!!) να αποτρέψει κάποιυς ανθρώπους που θέλουν να δουλέψουν και έχουν στόχο να επιτύχουν, παράγοντας έργο και πληρώνωντας φόρους. Δες ρε φίλε πρώτα το CV μου, ποιος είμαι, τι έχω σπουδάσει και τι έχω κάνει στην δουλειά μου, και μετά αποφάσισε εαν σου κάνω ή όχι.
      Δεν είμαι κανενα περιζήτητο στέλεχος της αγοράς ώστε να μου "ανοίξουν τα πόδια", αλλα θεωρώ οτι είμαι καλός στην δουλειά μου, την αγαπάω και την σέβομαι. Και κυρίως..έχω να προσφέρω και επαγγελματισμό αλλα και κουλτούρα...

      Σταματάω και απολογούμαι για την γκρίνια...φαντάζομαι οτι δεν είμαι ο πρώτος που νιώθει έτσι...

      Πατώντας στο σχόλιο περι Sponsoring των Εταιριών/Εργοδοτών, γνωρίζετε τρόπους με τους οποίους μπορώ να έρθω σε επαφή με εταιρίες του κλάδου μου, στο Toronto? Δεδομένου οτι δεν δέχονται το CV μου...κάποιοι headhunters ίσως? Πώς έρχονται σε επαφή οι Sponsors Εταιρίες με τα στελέχη που κάνουνε sponsoring ή το ανάποδο ??????

      Και πάλι ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Comment


        Αν παρω ενα θετικο lmo για μια συγγεκριμενη δουλεια μπορω μετα να το αλλαξω το lmo για μια αλλη δουλεια?

        Comment


          Originally posted by Dimit View Post
          Αν παρω ενα θετικο lmo για μια συγγεκριμενη δουλεια μπορω μετα να το αλλαξω το lmo για μια αλλη δουλεια?
          βάσει των κανόνων μετανάστευσης της χώρας, μπορείς, όταν έχεις άδεια εργασίας και έχει γίνει μέσω lmo, έχεις το δικαίωμα να αλλάξεις εργοδότη, γιατί μπορεί να μην τα βρήκατε ή να μην σου δίνει όσα υποσχέθηκε και άλλα παρόμοια. όμως, θα πρέπει να δηλώσεις στο σχετικό γραφείο οτι αιτείσαι το closed work permit να γίνει open για τους συγκεκριμένους λόγους.
          προσοχή όμως, επειδή αυτά τα κάνουν κατά συρροή οι ινδοί, υπάρχει η πιθανότητα (επειδή άνθρωποι και μάλιστα δημόσιοι υπάλληλοι αξιολογούν την κάθε αίτηση) αν ο εργοδότης δηλώσει οτι δεν του κάνεις καλά τη δουλειά για την οποία σε προσέλαβε, να σου κόψουν εντελώς την άδεια εργασίας και να γυρίσουν σπίτι.
          έχε υπόψη σου οτι το lmo δεν το παίρνεις εσύ αλλά ο εργοδότης, και αφού διώξει εσένα θα συνεχίσει να το έχει, αν δεν έχουν περάσει 2 μήνες (νομίζω είναι 2 μπορεί να είναι και 3 δεν θυμάμαι 100%), να το χρησιμοποιήσει για άλλον ξένο εργαζόμενο, κοινώς foreign worker.
          The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

          Comment


            Originally posted by jack83
            Περιμενω ρε παιδια την απο πανω απαντηση ΚΑΝΕΙΣ?

            Και κατι ασχετο, ξερει κανεις κανενα site απο αμερικη ή καναδα με φθηνες εσωτερικες/τοπικες πτησεις περα απο expedia και τα αλλα γνωστα?
            Για το απο πανω, δεν γνωριζω να σε βοηθησω αλλα επειδη ψαχνω αεροπορικα και εγω υπαρχει το skyscanner.com που ψαχνει σε διαφορα site(στυλ airtickets)

            και εχω βρει τα πιο οικονομικα για την ιδια πτηση στο flightnetwork.com
            “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

            Comment


              Originally posted by Μαρίτα Μουστάκα View Post
              καλησπέρα. Θα ήθελα να ενημερωθώ για τις προϋποθέσεις μετανάστευσης Ελλήνων στον Καναδά.
              Τι χαρτιά χρειάζονται για την βίζα με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν υπάρχει πρόσκληση δουλειάς από εκεί.
              Και συγκεκριμένα ένας ανειδίκευτος εργάτης στην Ελλάδα, νέος σε ηλικία μπορεί να βρει δουλεία στον Καναδά και ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν;

              Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
              Καλησπερα
              Να επισκευθειτε το official site του Canada Immigration και μπορειτε απο εκει να αντλησετε πολλες πληροφοριες για μεταναστευση και προγραμματα εργασιας Home - Citizenship and Immigration Canada - Canada

              Comment


                Originally posted by jack83
                Το ανεφερες αλλου αλλα σε ρωταω εδω!
                Ειστε παντρεμενοι και της κανεις σπονσορ?
                Μηπως ξερεις εσυ, στην ερωτηση για παραδειγμα τι σπουδασε η κοπελασου, κανατε επισυναψη αντιγραφα των πτυχιων της?
                Jack βαλε μια ερωτηση και στο γκρουπ στο fb, μπορει καποιος εκει να ξερει να σου απαντησει.
                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                Comment


                  Originally posted by jack83
                  Ρε παιδια λιγο ΣΟΣ ερωτηση!
                  Οταν συμπληρωνετε τα χαρτια σας για μεταναστευση και σας ρωταει τι σπουδασατε πρεπει να επισυναψετε και τα πτυχια σε φωτοτυπια? Καλο θα ηταν ή δεν τους νοιαζει τοσο? Το απολυτηριο Λυκειου?
                  Ευχαρίστως να ποστάρω την ερώτηση σου αλλά μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

                  Τι εννοείς "τα χαρτιά σας για μετανάστευση"; Για ποια αίτηση;

                  Γράψε την αναλυτικά και θα την κάνω copy paste.
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    Originally posted by jack83
                    Οταν καποιος σε κανει σπονσορ για να μπορεις να ζησεις Καναδα, σε μια απο τις αιτησεις σε ρωταει τι σπουδασες και που τελειωσες σχολειο! Δεν σου λεει ομως attach photocopies οπως σου λεει σε αλλες περιπτωσεις! Ειναι υποχρεωτικο να εχω επισυνάψει τα πτυχια μεταφρασμενα στην αιτηση μου?
                    Οκ Jack την έχω ποστάρει ήδη.Μόλις μαζευτούν κάποιες απαντήσεις ή κάποια σίγουρη θα την μεταφέρω εδώ.

                    Καλή επιτυχία!
                    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                    Comment


                      Να σαι καλα! ευχαριστω πολυ!

                      Comment


                        ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ

                        καλησπερα, εχω τελειωσει την νοσηλευτικη σχολη βοηθων νοσηλευτων του νοσοκομειου του αγρινιου και θελω το πτυχιο να το μεταφρασω στον καναδα,πρεπει να εχω ενα ακριβες αντιγραφο επικυρωμενο απο το νοσοκομειο η απλως με μια φωτοτυπια που απλως θα μου το μεταφρασουν?

                        Comment


                          Saskatwan or saskatoon

                          Παιδιά καλησπέρα είναι κανενα πατριοτακι εκεί τριγύρω ?

                          Comment


                            Επίσημη μετάφραση.
                            Είτε ενυπόγραφη από δικηγόρο - συμβολαιογράφο είτε καλύτερα από την μεταφραστική υπηρεσία
                            Η Μεταφραστική Υπηρεσία - Μεταφραστική Υπηρεσία
                            Σε 5 μέρες σου δίνουν την μετάφραση

                            Comment


                              Αξίζει να βάλεις έναν δικηγόρο από το Καναδά να σ κάνει τα χαρτιά σ γ lmo σε εστιατόριο συγγενή σ ή οχι. Γιατί να βοηθήσουν θέλουν απλά 2 φορές πηραν αρνητικο lmo γιατί το έκαναν μονοι τους γ μάγειρα ενώ εγω είμαι στην ελληνική ζαχαροπλαστικη ( παστελια χαλβας Φαρσάλων κ λουκούμια). Κ απλα θέλω την βοήθεια σας αν αξίζει να βάλω δικηγόρο.

                              Comment


                                Καλησπερα, ξερει κανενας ποιος ειναι ο φθηνοτερος τροπος να αλλαξεις συναλλαγμα απο ευρω σε καναδικα δολαρια?Ακουσα για την τραπεζα της Ελλαδος, το χει κανει κανεις απο εκει?

                                Comment

                                Working...
                                X