Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση και το ενδιαφερον.
    Ετσι τα ηξερε και εγω απλα να επιβεβαιωσω.

    Ευχαριστω και παλι.

    Comment


      Είπες δηλαδή αναλαμβάνει ο Καναδάς να σε καλέσει. Εγώ δεν θα έχω προϋπηρεσία επειδή θα έχω τελειώσει μόλις την σχολή, δεν είναι λιγάκι δύσκολο; Διάβασα για IEC έκλεισαν οι θέσεις για φέτος και τέλος του χρόνου θα μάθουμε αν θα βγει για το 2014. Πιστεύεις ότι μπορώ να κάνω την αίτηση το 2014 και να πάω αρχες οκτώμβρη 2015?
      Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

      Comment


        Δεν είπε κανείς πως είναι εύκολο, αλλά είναι ποιο εύκολο απο το να πρέπει να βρείς εσυ εργοδότη και για την προϋπηρεσία μην ανησυχείς κ πολύ ετσι κι αλλιώς στον Καναδά δύσκολα αναγνωρίζουν προϋπηρεσία απο Ευρώπη.
        Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

        Comment


          jack83 εσύ σε ποιά περιοχή είσαι; Στον Καναδά; Και σε πιο τομέα έψαχνες δουλειά; Λες να έχω ελαφρυντικό που μόλις θα έχω τελειώσει την σχολή;
          anteonius Και γιατί μπαίνει ο Καναδάς σε αυτή την διαδικασία για έναν "ξένο" να του βρεί δουλειά; Μου ακούγεται κάπως.. Μάλλον επειδη ζω Ελλάδα.. συγγνώμη..
          Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

          Comment


            Δεν μπαίνει ο Καναδάς στην διαδικασία να σου βρεί δουλειά επειδή σε αγάπησε, αλλά λόγο του ότι έχουν ανάγκη σε αυτό το επάγγελμα, μην ξεχνάς πως μεγάλο μέρος του πληθυσμού είναι μετανάστες.
            Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

            Comment


              Geia sas paidia, exo skopo na figo gia kanada kai ftiaxno ta xartia mou, exo omos merikes aporoies kai an mporousate na me diafotisete. O sponsoras mou einai o antras mou, kanados pou menei kai ergazetai monima kanada. gnoristikame prin 4 xronia kai pantreuteikame ellada prin 6 mines. loipon

              1 poso einai to minimum poso pou mporei na dilonei sti forologiki tou dilosi oste na mporei na me sponsorarei

              2 sta apodeiktika stoixeia zitane eisitiria alla emeis den exoume giati den skefteikame na ta kratisei kai oti tha xreiastoun kai to diabatirio tou den exei stampes vizas giati empaine europi me to italiko. an tous ta grapsw etsi lete na me pistepsoun?

              3 epeidi autos einai kanada kai mou kanei prosklisi stelnw ta xartia mou se auton kai autos ta stelnei sin ipiresia metanasteusis ston kanada? kai an nai poso kairo tha parei na egkrithoun? einai pio grigora apo ti romi?
              eyxaristo para poli...


              to 1 to brika edw http://www.canadavisa.com/immigratio...l-ability.html

              Comment


                Originally posted by jack83
                1. Δεν υπαρχει κατι ελαχιστο σαν ποσο, απλα μια δουλεια να υπαρχει και μια στεγη! αν ταυτοχρονα επισυναψεις κι εσυ αντιγραφα απο οικονομιες σου ή καποια ενοικια που λαμβανεις ειστε οκ!

                2. Δεν χρειαζεται να εχεις. επισυναπτεις χαρτι που αναφερετε οτι επειδη ειναι ευρωπαικη ενωση δεν εχετε σφραγγιδες και δεν κρατησατε αποκομματα. αν εχετε ομως στο μαιλ σας αντιγραφα απο τις κρατησεις εισητηριων τις βαζετε. Επισης σημαντικο, πολυ σημαντικο! Φωτογραφις, πολλες φωτογραφιες, με συγγενεις, με φιλους, στα ταξιδια σας να φαινεται το μερος που επισκεφτθηκατε!

                3. Αν κανετε τα χαρτια απο αποσταση, αυτος καναδα εσυ ελλαδα θα θελετε περιπου 12-18 μηνες ... Αν μπορεσεις να πας Καναδα και να κανετε απο εκει τα χαρτια σε 6 μηνες (stage1) παιρνεις προσωρινη αδεια εργασιας και ξεκινας την ζωη σου εκει...

                Ο φακελος που θα φτιαξετε να εχεις στο μυαλο σου οτι το στελνεις σε καποιους ανθρωπους οι οποιο εκεινη την μερα μπορει να ανοιξουν αλλους 650 φακελους! Πρεπει να ειναι ολα τακτοποιημενα, με φουλ αναλυσεις! Θες να αποδειξεις την σχεση σου και τα παντα σε καποιους αγνωστους. Σκεψου λοιπον πως θα ηθελες να ηταν αυτος ο φακελος αν στον εδιναν σε σενα!!!!!!

                Οσες πληροφοριες θες να τις παιρνεις στο επισημο site της κυβερνησης cic.gc.ca
                Ευχαριστώ πάρα πολύ.....
                καλά το είχα καταλάβει..... αλλά δεν πρέπει να πάω εκεί σαν τουρίστρια πρώτα? και δεν πρέπει να κλείσω εισιτήριο επιστροφής 3μηνο? δεν μας παίρνει να πηγαινοερχόμαστε πάνω κάτω...


                αααα επίσης μήπως ξέρει κανείς για αυτό τον οργανισμό, International Training Programs
                σκέφτομαι αν γίνεται να πάω εκεί με αυτό πρώτα, για να κάνω κάτι τους πρώτους μήνες μέχρι να βγει η προσωρινή άδεια μου και να αποκτήσω και εμπειρία με Καναδούς εργοδότες. Αν με πάρουν δηλαδή....
                Είμαι κάτω από 35, πτυχίο και προϋπηρεσία πάνω στα αγροτικά-γεωπονικά..
                Αυτό που δεν ξέρω είναι μήπως , αααν με πάρουν, λέμε τώρα... δημιουργηθεί πρόβλημα με την αίτηση μου...

                Επίσης δεν μπορώ να βρω και πολλά στο διαδίκτυο για αυτό τον οργανισμό και λέω μπας και είναι μούφα γιατί σε κάποιο διάστημα ζητάνε και κάποιο ποσό


                Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους που βοηθάτε εμάς που έχουμε απορίες...
                Εύχομαι όταν όλα τελειώσουν να μπορώ να δώσω και εγώ τα φώτα μου σε άλλους....

                Comment


                  Ρε παιδια εστειλα e mail σε αυτον τον davi cohen και μου καλυτερα να μιλησουμε στο τηλ. Λετε να θελει να μου πρωτα οτι πρεπει να τον πληρωσω για να μου δωσει πληροφοριες σαν κατι αλλους που ειχα βρει στο παρελθον? τι λετε?

                  Comment


                    Originally posted by Gaea View Post
                    Geia sas paidia, exo skopo na figo gia kanada kai ftiaxno ta xartia mou, exo omos merikes aporoies kai an mporousate na me diafotisete. O sponsoras mou einai o antras mou, kanados pou menei kai ergazetai monima kanada. gnoristikame prin 4 xronia kai pantreuteikame ellada prin 6 mines. loipon

                    ....

                    3 epeidi autos einai kanada kai mou kanei prosklisi stelnw ta xartia mou se auton kai autos ta stelnei sin ipiresia metanasteusis ston kanada? kai an nai poso kairo tha parei na egkrithoun? einai pio grigora apo ti romi?eyxaristo para poli...
                    εγω λεω να πας σαν τουριστας οπως ολοι και να κανεις αλλον ενα γαμο στον καναδα και να κανεις τα χαρτια για υπηκοοτητα επιτοπου.

                    Ελληνικο διαβατηριο δεν εχεις ? 6 μηνες καθεσαι ανετα και για παραπανω ζητας παραταση. θα εχεις κανει τον 2ο γαμο και θα εχεις ξεκινησει τα χαρτια σου.


                    οι αλλες διαδικασιες απο αποσταση IEC κλπ. ειναι για αυτους που δεν εχουν σχεση με Καναδα και οχι για σενα που θα εχεις Αντρα Καναδο


                    το εισιτηριο πανω κατω τα ιδια Λ7 θα σου βγει με επιστροφη ή οχι.

                    για credibility στην εισοδο θελεις την επιστροφη.

                    Comment


                      Originally posted by Dimit View Post
                      Ρε παιδια εστειλα e mail σε αυτον τον davi cohen και μου καλυτερα να μιλησουμε στο τηλ. Λετε να θελει να μου πρωτα οτι πρεπει να τον πληρωσω για να μου δωσει πληροφοριες σαν κατι αλλους που ειχα βρει στο παρελθον? τι λετε?
                      μιλα του και βλεπεις.

                      πηγαινε και σε αλλους δικηγορους επιτοπου στην περιοχη σου, που ασχολουνται με ιmmigration και ρωτα ο,τι θελεις.

                      ειναι ακριβη η χρεωση ανα ωρα ομως, εχε το υποψιν. μπορει και 150-200 δολλαρια να σου ζητησουν.

                      ρωτα το απο πριν

                      Comment


                        Originally posted by claus View Post
                        εγω λεω να πας σαν τουριστας οπως ολοι και να κανεις αλλον ενα γαμο στον καναδα και να κανεις τα χαρτια για υπηκοοτητα επιτοπου.

                        Ελληνικο διαβατηριο δεν εχεις ? 6 μηνες καθεσαι ανετα και για παραπανω ζητας παραταση. θα εχεις κανει τον 2ο γαμο και θα εχεις ξεκινησει τα χαρτια σου.


                        οι αλλες διαδικασιες απο αποσταση IEC κλπ. ειναι για αυτους που δεν εχουν σχεση με Καναδα και οχι για σενα που θα εχεις Αντρα Καναδο


                        το εισιτηριο πανω κατω τα ιδια Λ7 θα σου βγει με επιστροφη ή οχι.

                        για credibility στην εισοδο θελεις την επιστροφη.
                        1) Γιατί να κάνει 2ο γαμο στον Καναδα????? Ο γάμος της Ελλάδας δεν ισχύει???

                        2)Το credibility στην είσοδο δεν είναι μόνο το εισητήριο επιστροφής! Απο την στιγμή που φτάνει σαν τουρίστρια θα την ρωτήσουν, α) δουλευεις στην Ελλαδα? Αρα έχεις κάτι που πρέπει να επιστρέψεις??? β) Ποιον επισκέπτεσαι?
                        Αρα αυτόματα σηκώνει μια κόκκινη σημαία που λέει παίδες ήρθα για να μείνω! Αυτό ειναι ενα λογικο σενάριο αλλά μπορεί εύκολα να το παίξει σαν "μου έλειψε ο άντρας μου, ήρθα λίγο να τον δω και φεύγω" και να τους πείσει! Να το ρισκάρει?

                        Comment


                          γειά σας θέλω απεγνωσμένα τη βοήθεια από κάποιον που έχει ήδη φτιάξει το φάκελο του για sponsor. εγώ και φίλος μου θέλουμε να μεταναστεύσουμε Καναδά όσο πιο σύντομα γίνεται. εγώ έχω καναδική υπηκοότητα αλλά μένουμε και οι δύο Ελλάδα.
                          σκοπεύουμε σε λίγες μέρες να παντρευτούμε με πολιτικό γάμο γιατί από οτι διάβασα είναι πιο εύκολα για αυτόν να μπεί καναδά και να μείνει μόνιμα εφόσον έχει παντρευτεί καναδό υπήκοο. σκεφτόμαστε λοιπόν να κάνουμε το γάμο , να μαζέψουμε τα χαρτιά όλα που χρειάζονται για να έχουμε έτοιμο το φάκελο και να πάμε έξω , εγώ σα καναδός υπήκοος και αυτός σαν τουρίστας και να τα στείλουμε τα χαρτιά από έξω αφού βρούμε σπίτι να μείνουμε και ψάξω για δουλειά.
                          τα ερωτήματα μου είναι:
                          εκτός από διαβατήρια , μεταφρασμένα ταυτότητες δικά , ληξιαρχική πράξη γάμου κτλ τι άλλο χρειάζεται να στείλουμε όσον αφορά τις εξετάσεις γιατρών?υπάρχουν συγκεκριμένες εξετάσεις και εάν ναι ποιές εξετάσεις ζητάνε και εάν είναι συγκεκριμένοι οι γιατροί?
                          με τα χαρτιά στέλνουμε και το διαβατήριο του ή απλά επικυρωμένη φωτοτυπία του διαβατηρίου? σε περίπτωση που χρειαστεί να στείλει το διαβατήριο του πώς θα μπορεί να ζεί και να κυκλοφορεί στο καναδά χωρίς διαβατήριο?

                          Comment


                            samV σε ευχαριστούμε πάρα πολυ για τις πληροφορίες είσαι πάρα πολύ κατατοπιστικός. Έχω κάποια ερωτήματα και ελπίζω να μπορείς να μου απαντήσεις.
                            Εγώ και φίλος μου θέλουμε να μεταναστεύσουμε Καναδά όσο πιο σύντομα γίνεται. εγώ έχω καναδική υπηκοότητα αλλά μένουμε και οι δύο Ελλάδα.
                            σκοπεύουμε σε λίγες μέρες να παντρευτούμε με πολιτικό γάμο γιατί από οτι διάβασα είναι πιο εύκολα για αυτόν να μπεί καναδά και να μείνει μόνιμα εφόσον έχει παντρευτεί καναδό υπήκοο. σκεφτόμαστε λοιπόν να κάνουμε το γάμο , να μαζέψουμε τα χαρτιά όλα που χρειάζονται για να έχουμε έτοιμο το φάκελο και να πάμε έξω , εγώ σα καναδός υπήκοος και αυτός σαν τουρίστας και να τα στείλουμε τα χαρτιά από έξω αφού βρούμε σπίτι να μείνουμε και ψάξω για δουλειά.Ξέρω ότι αμα τα στείλουμε από εδώ θα τελειώσει η διαδικασία πιο γρήγορα αλλά αφού σε 6 μήνες αφού τα στείλουμε από έξω θα μπορεί να πάρει προσωρινά κάρτα εργασίας θέλουμε να τα στείλουμε απέξω ώστε το διάστημα των 6 μηνών αυτών να μπορέσει ο ένας μας να έχει βρει δουλειά εκεί και σπίτι να μείνουμε.Στην ελλάδα μόνο εγώ δουλεύω , αυτός είναι άνεργος όπως δυστυχώς το μεγαλύτερο ποσοστό των ελλήνων άρα θα είναι το ίδιο γιαυτόν.
                            τα ερωτήματα μου είναι:
                            εκτός από διαβατήρια , μεταφρασμένα ταυτότητες δικά , ληξιαρχική πράξη γάμου κτλ τι άλλο χρειάζεται να στείλουμε όσον αφορά τις εξετάσεις γιατρών?υπάρχουν συγκεκριμένες εξετάσεις και εάν ναι ποιές εξετάσεις ζητάνε και εάν είναι συγκεκριμένοι οι γιατροί?(για να τις κάνουμε εδώ τις εξετάσεις για να μην τις πληρώνουμε απέξω)
                            με τα χαρτιά στέλνουμε και το διαβατήριο του ή απλά επικυρωμένη φωτοτυπία του διαβατηρίου? σε περίπτωση που χρειαστεί να στείλει το διαβατήριο του πώς θα μπορεί να ζεί και να κυκλοφορεί στο καναδά χωρίς διαβατήριο?

                            Comment


                              Originally posted by samV View Post
                              Μαζευεις ολα τα εγγραφα σου σε πρωτοτυπα, οχι φωτοτυπιες ουτε φαξ επικυρωμενα που σου δινουν τα ΚΕΠ.
                              Ολα πρωτοτυπα.

                              Χρειαζεσαι
                              Ληξιαρχικη πραξη γαμου
                              Ληξιαρχικη πραξη γεννησης (οχι πιστοποιητικο)
                              Ποινικο μητωο
                              Φωτοτυπιες διαβατηριου και ταυτοτητας (δεν θα τα επικυρωσεις σε ΚΕΠ αλλά σε αστυνομικο τμημα οπου θα ζητησεις να στα υπογραψει ο αξιωματικος υπηρεσιας ΚΑΙ ο διοικητης του... μπερδεμα αλλά αυτο ζηταει η μεταφραστικη του ΥπΕξ για να στα μεταφρασει)
                              Τα εγγραφα οταν τα πηγα στην μεταφραστικη (πρωτοτυπα με ολες τις σφραγιδες και τις υπογραφες) δεν τα δεχτικαν αμεσως και με εστειλαν ΥπΕσωτερικων για να επικυρωσουν οτι οντως αυτος που εκδοσε τις ληξιαρχικες πραξεις ειναι δικος τους υπαλληλος (αν πας ξερουν μην ανησυχεις)
                              το ιδιο για το ποινικο μητωο... ετρεχα στο ΥπΔικαιοσυνης
                              για ταυτοτητα και διαβατηριο αφου στα επικυρωσουν σε αστυνομικο τμημα (δυο υπογραφες) πας στην συνεχεια εκει που ανοικει διοικητικα το Α/Τ για να σου πιστοποιησουν οτι αυτοι που στο πιστοποισαν ειναι αυτοι που ειναι (τρελο???!! χε χε) εγω ετρεχα στην ΓΑΔΑ γιατι εκει ανοικε το ΑΤ που ειχα παει!
                              μετα πας στο μεταφραστικο τα εντυπα, οπου στα περνανε εναν γρηγορο ελενχο, σου μεταφραζουν επιτοπου τις πιστοποιησεις, που σου σφραγισαν στα υπουργεια και μετα καταθετεις τα εντυπα...

                              ακουγεται εφιαλτικο... μην σκας... με μηχανουλα ενα πρωινο εφαγα και τα εφτιαξα... με αμαξι θα ετρωγα μια εβδομαδα!

                              τελος κατι σημαντικο.... εσυ εισαι ο καναδος υπηκοος σωστα?
                              δουλευεις καναδα (εχεις εκαθαριστικο εκει ή εδω στην ελλαδα)?
                              αν εχεις εκαθαριστικο καναδα τοτε οκ...τους το στελνεις...
                              εμενα ομως που η γυναικα μου εργαζεται ελλαδα (καναδη υπηκοος) χρειαστικε να τους στειλει
                              α) εκαθαριστικο εφοριας (εκδοσαμε ενα στην εφορια, το σφραγισανε και μετα Υπ.Οικονμικων και τελος μεταφραστικη)
                              β) διαβεβαιωση οτι την περιμενει δουλεια στον Καναδα (στειλαμε προσφορα εργασιας απο καποιον γνωστο... τυπικο ειναι... δεν τον δεσμευουν... απλα να ειναι μια υπαρκτη εργασια οπου θα λεει οτι ως εργοδοτης σου εχει προεσφερει εργασια απο καποια ημερομηνια και μετα)

                              τελος τα Καναδεζικα εγγραφα (διαβατηριο, πιστοποιητικα κτλ) τα βγαζεις φωτοτυπια και πας Καναδεζικη πρεσβεια και στα επικυρωνουν (δεν εχει δικαιωμα να στα επικυρωσει ελληνικη υπηρεσια) 10 ευρω η επικυρωση!!!

                              αυτα τα ολιγα...

                              φαινεται βουνο αλλα δεν ειναι τραγικο... διασκεδασε το!!!


                              οτι χρειαστει τα λεμε!
                              samV σε ευχαριστούμε πάρα πολυ για τις πληροφορίες είσαι πάρα πολύ κατατοπιστικός. Έχω κάποια ερωτήματα και ελπίζω να μπορείς να μου απαντήσεις.
                              Εγώ και φίλος μου θέλουμε να μεταναστεύσουμε Καναδά όσο πιο σύντομα γίνεται. εγώ έχω καναδική υπηκοότητα αλλά μένουμε και οι δύο Ελλάδα.
                              σκοπεύουμε σε λίγες μέρες να παντρευτούμε με πολιτικό γάμο γιατί από οτι διάβασα είναι πιο εύκολα για αυτόν να μπεί καναδά και να μείνει μόνιμα εφόσον έχει παντρευτεί καναδό υπήκοο. σκεφτόμαστε λοιπόν να κάνουμε το γάμο , να μαζέψουμε τα χαρτιά όλα που χρειάζονται για να έχουμε έτοιμο το φάκελο και να πάμε έξω , εγώ σα καναδός υπήκοος και αυτός σαν τουρίστας και να τα στείλουμε τα χαρτιά από έξω αφού βρούμε σπίτι να μείνουμε και ψάξω για δουλειά.Ξέρω ότι αμα τα στείλουμε από εδώ θα τελειώσει η διαδικασία πιο γρήγορα αλλά αφού σε 6 μήνες αφού τα στείλουμε από έξω θα μπορεί να πάρει προσωρινά κάρτα εργασίας θέλουμε να τα στείλουμε απέξω ώστε το διάστημα των 6 μηνών αυτών να μπορέσει ο ένας μας να έχει βρει δουλειά εκεί και σπίτι να μείνουμε.Στην ελλάδα μόνο εγώ δουλεύω , αυτός είναι άνεργος όπως δυστυχώς το μεγαλύτερο ποσοστό των ελλήνων άρα θα είναι το ίδιο γιαυτόν.
                              τα ερωτήματα μου είναι:
                              εκτός από διαβατήρια , μεταφρασμένα ταυτότητες δικά , ληξιαρχική πράξη γάμου κτλ τι άλλο χρειάζεται να στείλουμε όσον αφορά τις εξετάσεις γιατρών?υπάρχουν συγκεκριμένες εξετάσεις και εάν ναι ποιές εξετάσεις ζητάνε και εάν είναι συγκεκριμένοι οι γιατροί?(για να τις κάνουμε εδώ τις εξετάσεις για να μην τις πληρώνουμε απέξω)
                              με τα χαρτιά στέλνουμε και το διαβατήριο του ή απλά επικυρωμένη φωτοτυπία του διαβατηρίου? σε περίπτωση που χρειαστεί να στείλει το διαβατήριο του πώς θα μπορεί να ζεί και να κυκλοφορεί στο καναδά χωρίς διαβατήριο?

                              Comment


                                Originally posted by jack83 View Post
                                1) Γιατί να κάνει 2ο γαμο στον Καναδα????? Ο γάμος της Ελλάδας δεν ισχύει???
                                Εχεις δικιο, Ισχυει ο Ελληνικος γαμος στον Καναδα

                                καθε κρατος εχει την δικια του νομοθεσια για τους γαμους στο εξωτερικο.

                                Comment

                                Working...
                                X