Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για ποιον λόγο δεν φεύγετε από την Ελλάδα παρόλο την κατάσταση που επικρατεί?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Τα πράγματα δεν είναι έτσι τόσο απλά παιδιά...θέλει και άλλα πράγματα και πάνω απο όλα προετοιμασία. Η μετανάστευση δεν είναι πέρνω το βαλιτσάκι μου και το πρώτο αεροπλάνο. Αυτό αν έχεις φράγκα στην άκρη και όρεξη για ταξίδια εκμάθηνσης της καινούργιας χώρας. 99% στις περιπτώσεις που έρχονται έτσι, στο χύμα, ακούω είμαι 1 μήνα και ψάχνω δουλειά, τα λεφτά τελειώνουν ή δεν μου νοικιάζουν σπίτι κ.α.
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #62
      Καλησπερα σε ολους.Νομιζω οτι τα οικονομικα δεδωμενα τον Ελληνων σημερα ειναι τοσο ασχημα που πολυ δυσκολα μπορει καποιος να ξεκολησει απο την χωρα για καπου καλητερα,χωρης να εχει οικονομικη στηρηξη απο καποιον δικο του.Δεν το λεω βεβαια για να αποτρεψω καποιους να προσπαθουν,εγω κανω ιδιαιτερα αγγλικα εδω και 1,5 χρονο και δεν τα παραταω,ειμαι 36 χρονων με εμπειρια 15 χρονων σε συστηματα ασφαλεια σε μεγαλους οργανισμους και τραπεζες,με συστατικες επιστολες για το ηθος-συνεπεια-επαγγελματισμο απο μεγαλους οργανισμους στην Ελλαδα, ακομα και απο την εταιρια που εργαζομαι,αλλα ολλα αυτα δεν μετρανε,πρεπει να εχεις λεφτα και sponsor,αλλιως κανεις αλμα στο αγνωστο.Ευχωμαι καλη τυχη σε ολους,και keep walking

      Υ.Γ .Λυπαμαι αν σας εβγαλα τα ματια με τα ορθωγραφικα μου λαθοι.

      Comment


        #63
        Originally posted by GEORGE PAP View Post
        Καλησπερα σε ολους.Νομιζω οτι τα οικονομικα δεδωμενα τον Ελληνων σημερα ειναι τοσο ασχημα που πολυ δυσκολα μπορει καποιος να ξεκολησει απο την χωρα για καπου καλητερα,χωρης να εχει οικονομικη στηρηξη απο καποιον δικο του.Δεν το λεω βεβαια για να αποτρεψω καποιους να προσπαθουν,εγω κανω ιδιαιτερα αγγλικα εδω και 1,5 χρονο και δεν τα παραταω,ειμαι 36 χρονων με εμπειρια 15 χρονων σε συστηματα ασφαλεια σε μεγαλους οργανισμους και τραπεζες,με συστατικες επιστολες για το ηθος-συνεπεια-επαγγελματισμο απο μεγαλους οργανισμους στην Ελλαδα, ακομα και απο την εταιρια που εργαζομαι,αλλα ολλα αυτα δεν μετρανε,πρεπει να εχεις λεφτα και sponsor,αλλιως κανεις αλμα στο αγνωστο.Ευχωμαι καλη τυχη σε ολους,και keep walking

        Υ.Γ .Λυπαμαι αν σας εβγαλα τα ματια με τα ορθωγραφικα μου λαθοι.

        πολυ σωστον σε βρισκω.!!!!!!!!!! ετσι ακριβως ειναι. με ενα προχειρο υπολογισμο για καναδα ,απαιτουνται 5000 ευρω

        Comment


          #64
          οπως ειπε και ο κοσοφος για να φυγει καποιος θελει προετοιμασια, για να γινει σωστα! εισητηρια,ενοικιασεις σπιτιου τα οποια μαζι με μεσιτικα και εγγυησεις ειναι ενα αρκετα καλο ποσο,και τον πρωτο καιρο αν δεν εχεις καποιον να σε φιλοξενησει μεχρι να βρεις σπιτι που θα μενεις? βαλε λοιπον και καμια πανσιον και θα εισαι σιγουρος οτι η δουλεια που βρηκες η που ψαχνεις θα κατσει απο τον πρωτο μηνα? να μην εχεις ενα ποσο για να ανταπεξελθεις στα πρωτα εξοδα,διατροφη,κ.λ.π?
          5000 για καναδα george-ira εννοεις το ατομο η ολη την οικογενεια...γιατι για ολη την οικογενεια μου φαινονται ελαχιστα
          γι αυτο λεμε ολοι χρειαζεται σωστος προγραμματισμος για να κανει καποιος το βημα να φυγει...και συμφωνω οτι τωρα στην ελλαδα ειναι πολυ δυσκολο να μαζεψεις τετοιο πακετο...ειλικρινα δεν ξερω μπορει να ειναι και θεμα να σε θελει λιγο...

          Comment


            #65
            καλημερα black tulip ,για τα 5000, εννοω για μενα να ξεκινησω , να παω εκει, και οχι για ολη την οικογενεια , σιγουρα δεν ειναι αρκετα για ολους μας. μονο 2000 ευρω πρεπει να εχω οταν θα φτασω στο αεροδρομιο ( αν γινει κατι τετοιο). ειστε ολοι καλα ? εχουμε μερες να τα πουμε . περιμενω τη γυναικα να γυρισει απο δουλεια και να φυγω σε 2 ωρες.

            Comment


              #66
              Originally posted by kosofos View Post
              Τα πράγματα δεν είναι έτσι τόσο απλά παιδιά...θέλει και άλλα πράγματα και πάνω απο όλα προετοιμασία. Η μετανάστευση δεν είναι πέρνω το βαλιτσάκι μου και το πρώτο αεροπλάνο. Αυτό αν έχεις φράγκα στην άκρη και όρεξη για ταξίδια εκμάθηνσης της καινούργιας χώρας. 99% στις περιπτώσεις που έρχονται έτσι, στο χύμα, ακούω είμαι 1 μήνα και ψάχνω δουλειά, τα λεφτά τελειώνουν ή δεν μου νοικιάζουν σπίτι κ.α.
              Εννοειται οτι η μεταναστευση δεν ειναι αυτο κι οτι θελει κι αλλα πραγματα και πανω απ ολα σωστη προετοιμασια! Απλα την ιστορια του Τσελιγκα την ανεφερα σαν παραδειγμα του οτι οταν ο ανθρωπος θελει, ολα τα μπορει και δεν φοβαται τιποτα...
              Επειδη περι φοβου ο λογος σε καποια σχόλια -που το θεωρω πολυ φυσιολογικο να νιωθει καποιος αυτο το συναισθημα για το αγνωστο που ανοιγεται μπροστα του - γι αυτο και τον θυμηθηκα τον Τσελιγκα ! Μου 'χε κανει μεγαλη εντυπωση η ιστορια του! Δεν τον ανεφερα σαν παραδειγμα του οτι η μεταναστευση ειναι κατι τοσο απλο ,που γινεται χωρις σωστη προετοιμασια.
              Αλλά στο θαρρος του ηθελα να εστιασω.Που μπορει βεβαια να του το δωσε και το γεγονος οτι στην πατριδα του τα ειχε χασει όλα.Μπορει και οχι ,ομως.Ειναι και θεμα ανθρωπου .Κι αλλοι εχουν χασει τα παντα και βουλιαζουν στην καταστροφη ,χωρις να κανουν κατι τοσο τολμηρο οπως ο ανθρωπος που ανεφερα.Που ευχομαι να ' ναι καλα κι αυτος κι η οικογενεια του !
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #67
                Προσωπικα παρολο που φοβαμαι τη ψαχνω μηπως και βρω δουλεια εξω.Τη δουλεια δε τη φοβαμαι ομως τον περασμενο Σεμπτεμβρη ο αντρας μου μετα απο παροτρυνση φιλων μας που μενουν στο Βελγιο ,πηγε ,γραφτηκε στο σχολειο για τη γλωσσα ,εψαχνε δουλεια για 6 μηνες αλλα με την προφαση οτι δε ξερει τη γλωσσα ουτε για σκουπιδιαρη ή σκαφτια στο δρομο δεν τον πηρανε.Φυσικα βοηθεια απο Ελληνες εκει καμμια.Γυρισε λοιπον στην Ελλαδα οπου ειναι ανεργος.Θα θελαμε να μαθουμε Γερμανικα αλλα και εγω που εργαζομαι εχω 5 μηνες απληρωτη.

                Comment


                  #68
                  κοιταξε λιγο εδω μεσα ολες τις αναρτησεις μας θα βρεις ενδιαφεροντα πραγματα οσον αφορα την γλωσσα στο θεμα εκπαίδευση-και-σπουδές στην αναρτηση εκμάθηση-γερμανικών-και-όχι-μόνο-...τα πιο πολλα ειναι δωρεαν!

                  Comment


                    #69
                    Λιγο αργα το ειδα το συγκεκριμενο θεμα ομως θα ηθελα να πω κι εγω την αποψη μου.Την πατριδα τους την αγαπανε ολοι και στην περιπτωση της Ελλαδας επειδη ειναι και ΚΟΥΚΛΑ,οι <<ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ>> ειναι παντα το προβλημα...

                    Comment


                      #70
                      το λιγοτερο 1800 μικτα...χωρις τα εξτρα επιδοματα παιδιων κλπ
                      η κανω λαθος?

                      Comment


                        #71
                        Πολύ ωραία τα λέτε οι περισσότεροι ...

                        *και στην Ελλαδα να με'ινεις, θα σε πιάνει νοσταλγία για τη ζωή που ζούσες από τη μια

                        * απ την άλλη θα σου ρχεται να αυτοκτονήσεις να βλέπεις το σπίτι σου που για 15 χρόνια εφτιαξες,
                        περιποιήθηκες, γέννησες τα παιδιά σου, φρόντισες τους ηλικιωμένους σου γονεις
                        χάρηκες τους φίλους σου, να το βλέπεις να ρημάζει από τότε που στο πηρε η τραπεζα

                        * να μην ξερεις ποιον δρόμο να πάρεις για να μην πεσεις πάνω στον έναν ή στον άλλον
                        που χρωστας ....

                        * όταν δεν έχεις την πολυτέλεια να μάθεις τη γώσσα, (οσο και να τη μαθεις εξάλλου
                        αν δεν ζησεις στην χωρα δεν την ξερεις να ειστε σιγουροι ) πας σε μια χωρα που ειναι
                        πολλοι έλληνες, πολλοι ομως και ολο καποιος θα βοηθησει , κ ολο σε καποιους ή με
                        κάποιους έλληνες θα μπορεις να δουλεψεις για αρχη ...

                        * οσο για την πατριδα, σας αφιερωνω αυτο το τραγουδι
                        ELENH - Και εσυ Ελενη (Xaroula Aleksiou - Χάρης Αλεξίου) - YouTube
                        " κι εσυ Ελένη " Αλεξιου

                        Comment


                          #72
                          Οπως και να έχει μην περιμένετε βοήθεια οταν πάτε στο εξωτερικό γιατί και να την αξήζετε ο αλλός πολύ πιθανότατα την έχει πατήση απο προηγούμενο...
                          Και εδώ που τα λέμε το φιλότημο τον ελλήνον έχει χαθεί προπολλού.
                          Όλοι ειναι καλή οταν θέλουν βοήθεια μονο.

                          Comment


                            #73
                            συγνωμη γιατι και εγω πλεον ειμαι ελληνας εξωτερικου, ενας μεταναστης... οταν καποιοι λενε οι ελληνες δεν βοηθανε, τι εννοουνε? να τους παρουν στο σπιτι τους? οικονομικη βοηθεια? να τους βρουν δουλεια? ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι ενοουμε?
                            να πανε ισως σε καποιο γραφειο με τα οποια γερμανικα γνωριζει ο καθενας για να συννενοηθουν γι αυτον που θελει την βοηθεια? το να δωσει καποιος μια πληροφορια δεν κοστιζει τιποτα αν την ξερει....

                            Comment


                              #74
                              Σωστα τουλιπ
                              τι εννοουν βοήθεια? Αλλά υπάρχει ρε παιδιά βοήθεια κάθε είδους!
                              δεν είναι δυνατόν μόνο εμάς να βοήθησαν κάποιοι !
                              όπως κ εγώ έχω βοηθήσει με όποιον τρόπο μπορώ...
                              κ μόνο το ότι μπορείς να μιλήσεις σε κάποιον είναι πολύ σημαντικό..
                              και για να μη μείνω σε λόγια ...
                              εδω στο χωριό πουυ μένω είναι καποιοι έλληνες εδραιωμένοι από παλιά
                              ο ένας έχει εστιατόριο πολύ πετυχημένο
                              ο άλλος μια επιχείρηση ...
                              όλοι όσοι είμαστε εδω, έλληνες, πάμε απο κει να πούμε καμια κουβέντα
                              και είμαστε καλοδεχούμενοι παντα! Βοηθάνε οι αν8ρωποι με καθε τροπο ...
                              να βρουν δουλεια σε πολλους γιατι εχουν γνωριμιες..
                              να σου κανουν μια μεταφραση (να σου πει τι λεει ενα χαρτι)
                              να στειλεις ενα φαξ απο κει . να βγαλεις μια φωτοτυπια ...
                              να σε πανε με το αυτοκινητο στο νοσοκομειο οταν χρειαστει...
                              να σε ενθαρρυνουν , οτι ολοι δυσκολα περασαν στην αρχη αλλα ολα θα πανε καλα .....
                              καλη σας μερα !

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by Blacktulip View Post
                                συγνωμη γιατι και εγω πλεον ειμαι ελληνας εξωτερικου, ενας μεταναστης... οταν καποιοι λενε οι ελληνες δεν βοηθανε, τι εννοουνε? να τους παρουν στο σπιτι τους? οικονομικη βοηθεια? να τους βρουν δουλεια? ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι ενοουμε?
                                να πανε ισως σε καποιο γραφειο με τα οποια γερμανικα γνωριζει ο καθενας για να συννενοηθουν γι αυτον που θελει την βοηθεια? το να δωσει καποιος μια πληροφορια δεν κοστιζει τιποτα αν την ξερει....

                                Αυτο ,δεν θα ελεγα ,οτι ειναι και ασφαλες....αν εννοουν αυτοι που λενε οτι οι Ελληνες δεν βοηθανε ,να τους ανοιξει ενας που δεν τους ξερει ,το σπιτι του και να τους φιλοξενησει ,επειδη επικοινωνησε μαζι τους ,απο φορουμ και γενικα στο διαδικτυο.

                                Δεν ξερει κανεις ,ποιος ειναι ενας αγνωστος... Μπορει με απαραδεκτη συμπεριφορα , μπορει κλεφτης μεχρι ψυχοπαθης ,ανωμαλος και δολοφονος...

                                Αν κρινω κι απ το θρεντ που ειχε ανοιξει ο fotios , για αχαριστια απο ευεργηθεντες ,περιγραφοντας τί επαθε ,οταν φιλοξενησε ατομο που του ζητησε βοηθεια απ το φορουμ ,θα ελεγα οτι δεν ειναι συνετο, ν ανοιγει καποιος το σπιτι ,σε παντελως αγνωστους ανθρωπους ...εχει ,δεν εχει οικογενεια και παιδια στο σπιτι....

                                Εχουμε διαβασει και στο διαδικτυο ,οτι καποιοι εχασαν ακομα και τη ζωη τους ,οταν εβαλαν στο σπιτι τους ,ατομα που ''γνωρισαν'' στο διαδικτυο ..Επισης ,εχουν πεσει θυματα σεξουαλικης κακοποιησης , αρκετες γυναικες ,που ανοιγουν ετσι το σπιτι , σε αγνωστους...Πισω απο ενα προφιλ ή νικ ,μπορει να κρυβεται καποιος που με κανεναν τροπο ,δεν θα επρεπε να του επιτραπει η εισοδος στο σπιτι...

                                Ακομα και για καφε ,να συναντηθηκαν ,πριν γινει δεκτος στο σπιτι ,δεν σημαινει τιποτα..Ετσι κι αλλιως ,θα ντραπει να ζητησει ταυτοτητα,αυτος που του ζητανε βοηθεια , απ αυτον που γνωρισε στο διαδικτυο,ωστε να τον καταγγειλει ,μετα ,αν επεσε θυμα κλοπης ή κακοποιησης.
                                Και μπορει να την γλυτωσει με μια κλοπη ,αλλά μπορει να παθει και πολυ χειροτερα.
                                Δυστυχως ,δεν ζουμε σε κοινωνια αγγελων και θελει προσοχη....
                                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                                Comment

                                Working...
                                X