Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΟΔΗΓΟΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    odigos leoforiou

    exo diploma leoforiou kai to pei kai karta odigou meno stin perioxi tis Stuttgart exi dio mines pou ime edo kai psaxno doulia san odigos leoforiou den ksero germanika kati liga.doulevo tora kapou prosorina kai nikiazo spiti.mipos kseri kanis an zitane odigous leoforiou

    Comment


      #32
      Originally posted by Yani Stafilas View Post
      γεια χαρα Γιαννης ειμαι 44χρονων εχω δίπλωμα Γ+E ' κατηγορίας προσφατα πηρα και το Π.Ε.Ι. και την ψηφιακη καρτα ταχογραφου αλλα δεν ξερω Γερμανικα μονο Αγγλικα
      αν γνωριζει καποιος μονο αγγλικα υπαρχει περιπτωση να βρει δουλεια στη Γερμανια ? επισης υπαρχει καποιο σαιτ με αγγελιες για οδηγους να στειλω βιογραφικο ?
      η να το ψαξω μεσω μεσαζοντων γραφεια εργασιας ..
      Γιάννη έχουν γραφτεί πολλά σχετικά με το επάγγελμα του οδηγού. Μπες στον κόπο να διαβάσεις λίγο τα προηγούμενα θέματα και θα βρεις πολλές πληροφορίες. Σου στέλνω κάποια σαιτ με αγγελίες:



      ••• Berufsfahrer: Alle Stellenangebote als Berufsfahrer (Gigajob Deutschland)

      Jobbörse Kraftfahrer München Jobsuche Kraftfahrer München Stellensuche Kraftfahrer München

      Kraftfahrer Jobs, Arbeit | Indeed.com

      Comment


        #33
        Originally posted by papgiorgos View Post
        exo diploma leoforiou kai to pei kai karta odigou meno stin perioxi tis Stuttgart exi dio mines pou ime edo kai psaxno doulia san odigos leoforiou den ksero germanika kati liga.doulevo tora kapou prosorina kai nikiazo spiti.mipos kseri kanis an zitane odigous leoforiou
        Λίγο δύσκολο είναι να βρεις δουλειά χωρίς να μιλάς την γλώσσα. Πόσο λίγα είναι τα γερμανικά σου; Σου στέλνω κάποιες αγγελίες, αλλά από ότι είδα ζητάνε να ξέρεις κάποια γερμανικά.

        Stellenangebote Omnibusfahrer / in Jobs - Esslinger Omnibus Verkehr E. Fischle GmbH & CO. KG - iCjobs

        Stellenangebote Busfahrer/innen Stuttgart Jobs - Omnibusverkehr Spillmann GmbH - iCjobs

        Stellenangebote Busfahrer (m/w) Baden - Württemberg Jobs - EUROJOBS ® Gesellschaft mbH - iCjobs

        Υπάρχουν και οι καινούριες εταιρίες που ιδρύθηκαν σχετικά πρόσφατα, που πάνε τους επιβάτης από πόλη σε πόλη, κάτι αντίστοιχο των ελληνικών ΚΤΕΛ. Κοίτα αυτό το σάιτ, έχει ολόκληρη λίστα από γραφεία που ζητάνε οδηγούς και μπορείς να στείλεις βιογραφικά στα email που δίνονται:

        Busfahrer (w/m) für unsere Partnerunternehmen

        Comment


          #34
          Originally posted by Lane View Post
          Γιάννη έχουν γραφτεί πολλά σχετικά με το επάγγελμα του οδηγού. Μπες στον κόπο να διαβάσεις λίγο τα προηγούμενα θέματα και θα βρεις πολλές πληροφορίες. Σου στέλνω κάποια σαιτ με αγγελίες:



          ••• Berufsfahrer: Alle Stellenangebote als Berufsfahrer (Gigajob Deutschland)

          Jobbörse Kraftfahrer München Jobsuche Kraftfahrer München Stellensuche Kraftfahrer München

          Kraftfahrer Jobs, Arbeit | Indeed.com
          Σ ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση Οκ θα τσεκαρω τις αγγελιες.. και θα ψαξω και το σαιτ εδω για προηγουμενα θεματα

          Comment


            #35
            Καλημέρα απο Χαλκίδα Ελλάδα Γιώργο. Εχω κι εγώ δίιπλωμα Γ κατηγορίας και μάλιστα το ανανέωσα πρόσφατα διότι έληξε και σε είκοσι μέρες θα έχω το ευρωπαικό με την κατηγορία μου να ανήκει στο C. Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν έχω ξεκινήσει ακόμη γερμανικά σε φροντηστήριο και θέλω να σε ρωτήσω 2-3 πράγματα. Πόσο δύσκολα είναι να μάθεις γερμανικά- αγγλικά ξέρω καλά-πόσος χρόνος χρειάζεται; Για να κάνεις αυτή την δουλειά πρέπει να έχεις επίπεδο γλωσσας Β1 ή Β2; Είμαι 39 και θέλω να φύγω, έχω στην κατοχή μου ένα καλό σπίτι που μόχθησα να το φτιάξω και έχοντας χάσει την δουλειά μου αρχίζουν και με βαραίνουν οι φόροι ακινήτου. Δεν μπορώ να τους πληρώσω γιατί δεν υπάρχουν εργασίες πλέον στην χώρα μου. Με λυπεί πάρα πολύ που πήρα απόφαση να το πουλήσω σε εξεφτελιστική τιμή και πάλι δύσκολα βρίσκεις αγοραστή γιατί υπάρχει πληθώρα ακινήτων πρός πώληση. Ευτυχώς είναι μονοκατοικία και ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να το δώσω. Αν μάθω να μιλώ και να γράφω λίγα γερμανικά, τι πιθανότητες έχω να βρώ κάποια δουλεια ως οδηγός και τι μισθούς παίρνουν αυτοι οι άνθρωποι που εργάζονται πάνω σε φοτηγά τυπου C; Ευχαριστώ, περιμένω κάποια απάντηση σου!

            Comment


              #36
              Επιδη εχω κι εγω διπλωμα Γ΄για φορτηγο μηπως ξερεις τι μησθοι πεζουν για οδηγος ? ty..
              Originally posted by fotios View Post
              Όλα τα ευρωπαϊκά διπλώματα είναι ισότιμα σε όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
              Το δίπλωμα Γ' κατηγορίας αντιστοιχεί σε φορτηγό ΧΩΡΙΣ ρυμουλκούμενο (για ρυμουλκούμενο χρειάζεται Γ+Ε).
              Αυτό που είδα εγώ αναζητώντας εργασία είναι ότι υπάρχει μεγάλη ζήτηση για το επάγγελμα του επαγγελματία οδηγού.
              Έχω κάνει εγγραφή στο Arbeitsagentur δηλώνοντας, μεταξύ άλλων, το δίπλωμα Γ,Δ,Ε που έχω και με παίρνουν τηλέφωνο εργοδότες που ψάχνουν οδηγούς.

              Comment


                #37
                Kατι σχετικα με το ΠΕΙ
                Ειναι νορμαλ η διαδικασια να μου εχει καταθεσει η σχολη οδηγων το διπλωμα στο υπουργειο εδω και δυο μηνες να μου εχει δωσει φοτοτυπια της βεβαιωσης καταθεσης και ακομα να μην με εχει ειδοποιησει ο δασκαλος για τα μαθηματα του ΠΕΙ ??
                η βεβαιωση γραφει καταθεση διπλωματος 26/6/2014

                Comment


                  #38
                  Όχι, είναι πολύς ο χρόνος των 2 μηνών.

                  Comment


                    #39
                    Τελικα μου ειπε οτι ξεκινανε τα μαθηματα την Πεμπτη και ειναι 35 ωρες....

                    Πρεπει να υπογραφω σε καπιο Παρουσιολογιο οταν πιγενω στο μαθημα??

                    Comment


                      #40
                      επειδη ρωτανε πολλοι για θεματα οδηγου κατηγοριας Γ ή Ε
                      Για Ε δεν ξερω παιδια...

                      Για Γ, δηλαδη φορτηγο αυτο που μπορω να πω απο προσωπικη εμπειρια ειναι οτι με γερμανικα επιπεδου Β1 μπορεις να βρεις δουλεια.
                      Οταν πηγα δοκιμαστικα σε μια εταιρεια στην αρχη, ο οδηγος που μου εδειχνε ητνα Πορτογαλος. Τα γερμανικα του ηταν Β0....ηξερε 10 λεξεις ολες και ολες. Εμεις μες το φορτηγο αγγλικα μιλουσαμε.
                      Συνεπως υπαρχει δυνατοτητα με Β1...φυσικα ειναι και θεμα εργοδοτη αλλα ολο και κατι βρισκεις. Ακομα και χωρις εμπειρια (εγω μονο στον στρατο οδηγησα φορτηγο).

                      Χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ γερμανικα ειναι δυσκολο. Ισως πολυ δυσκολο. Πρεπει 10 κουβεντες να μπορεςι να πεις οταν σε φωναξουν σε μια συνεντευξη.

                      ΥΓ δεν θελω να παρω κανενα στο λαιμο μου. Αλλα απο οσο ειδα ειναι εφικτο.

                      Comment


                        #41
                        Πολυ χρησιμη η εμπηρια σου ευχαριστω κι εγω , καπως ετσι το βλεπω επιδη δεν βρισκουν οδηγους περνουν και χωρις γλωσσα εστω τα βασικα να ξερω θα ειμαι οκ πιστευω.. εχω ενα χρονο εμπηρια πανω κατω σε φορτηγο, κατι θα βρω για αρχη.
                        Originally posted by turms View Post
                        επειδη ρωτανε πολλοι για θεματα οδηγου κατηγοριας Γ ή Ε
                        Για Ε δεν ξερω παιδια...

                        Για Γ, δηλαδη φορτηγο αυτο που μπορω να πω απο προσωπικη εμπειρια ειναι οτι με γερμανικα επιπεδου Β1 μπορεις να βρεις δουλεια.
                        Οταν πηγα δοκιμαστικα σε μια εταιρεια στην αρχη, ο οδηγος που μου εδειχνε ητνα Πορτογαλος. Τα γερμανικα του ηταν Β0....ηξερε 10 λεξεις ολες και ολες. Εμεις μες το φορτηγο αγγλικα μιλουσαμε.
                        Συνεπως υπαρχει δυνατοτητα με Β1...φυσικα ειναι και θεμα εργοδοτη αλλα ολο και κατι βρισκεις. Ακομα και χωρις εμπειρια (εγω μονο στον στρατο οδηγησα φορτηγο).

                        Χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ γερμανικα ειναι δυσκολο. Ισως πολυ δυσκολο. Πρεπει 10 κουβεντες να μπορεςι να πεις οταν σε φωναξουν σε μια συνεντευξη.

                        ΥΓ δεν θελω να παρω κανενα στο λαιμο μου. Αλλα απο οσο ειδα ειναι εφικτο.

                        Comment


                          #42
                          ξεχασα να πω οτι οταν πηγα εγω Β1 ημουνα. Και το χαρτι δεν το ειχα παρει ακομα. Ισως Β1μειον...αν μπορω να το πω ετσι.
                          Αλλα δουλεια θα εβρισκα ανετα σαν οδηγος. Δεν το επελεξα γιατι προεκυψε κατι αλλο με λιγοτερες ωρες και πιο σταθερο ωραριο

                          Να ξερετε παντως οτι οδηγος τρως πολλες ωρες....10-11 σιγουρα

                          Comment


                            #43
                            Καλημερα παιδια. Τελικα ο αντρας μου βρηκε μεσω γνωστου δουλεια στη Γερμανια σαν οδηγος σε φορτηγο στο Μποχουμ. Βεβαια δε θα ελεγα οτι πληρωνετε καλα για τις ωρες που δουλευει αλλα τουλαχιστον εκανε την αρχη κι αν μαθει λιγο καλυτερα τη γλωσσα σιγουρα θα βρει κατι καλυτερο. Οι αναρτησεις σας μας βοηθησαν παρα πολυ μεχρι τωρα και σας ευχαριστω παρα πολυ ολους. Απο το καλοκαιρι θα ανεβουμε καιοι υπολοιποι αφου πρωτα σταθεροποιηθει στη δουλεια.

                            Comment


                              #44
                              ola eina efikta arki ligo tixi paidia genika mila se olous .. kalitera se tourko na douleueis para se ellina!!!!!

                              Comment


                                #45
                                an den exis ena diploma i ptixio einai arketa diskola.. kai to fortigo germania epidi kai ego douuleuo se dodekatono to 10 11 oro den to glitonis

                                Comment

                                Working...
                                X