Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vasoulita81 View Post
    Θα δώσω εγω απάντηση που αν και είμαι σε άλλη περιοχή, καταλαβαίνω τι θέλει να πεί: αν δεν είσαι μηχανικός ή ΙΤ ή γιατρός με ειδικότητα που ζητάνε πολύ στην χώρα αυτή, τότε οι πιθανότητες να βρείς γρήγορα δουλειά είναι πολύ λίγες. Ακόμα και για τις παραπάνω ειδικότητες, για να ξεχωρίσεις απο τη μαζική αποστολή βιογραφικών που παρατηρείται τελευταία και απο άλλες χώρες εκτός της Ελλάδας λόγω κρίσης, θα πρέπει να εχεις στην τσέπη και κανένα μεταπτυχιακό. Για τους υπόλοιπους "θνητούς" η μόνη λύση είναι η γλώσσα. Μέχρι όμως να εξοικιωθείς με τη γλώσσα και μέχρι να σου "κάτσει" ή μέχρι να σε προσλάβει κάποιος θα πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα γιατί οι Νορβηγικοί ρυθμοί πρόσληψης είναι τελείως διαφορετικοί απο αυτούς που έχουμε συνηθίσει εμείς. Εως τότε,θα εχουν σπαταληθεί αρκετές απο τις οικονομίες μιας και αφενός κάποιος να μην εχει και τόσα χρήματα στην άκρη και αφετέρου το κόστος διαβίωσης είναι πολύ υψηλό γιατί η χώρα είναι πολύ ακριβή. Η μόνη λύση είναι να σε φιλοξενεί κάποιος για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις και να εχεις τον χρόνο που χρειάζεται.

    Καλές γιορτές σε όλους στην πατρίδα και σε όσους ψάχνουν και προσπαθούν να βρούν τον δρόμο τους εκτός Ελλάδας.
    Crimson , ελπίζω να επιστρέφεις για να "ανακτήσεις δυνάμεις" και να επιστρέψεις δριμύτερος...Δεν ξέρω φίλε μου αν είναι βιτρίνα το κράτος όμως βλέπω οτι υπάχουν πολλές ευκαιρίες...δυστυχώς όμως και προυποθέσεις τις οποίες δεν μπορούμε να παραβλέψουμε...

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!
    φιλεναδα θα σου πω αυτο που λεγαμε πριν κατεβουμε απο το αεροπλανο και χωρισουν (???) οι δρομοι μας...
    Οταν θα παρουμε το "lower Νορβηγικων" ισως το ξανασκεφτουμε διοτι οι πληθωρα των μετανατων εχει κανει τους νορβηγους να ξεφυγουν και δεν δειχνουν καμια ανοχη διοτι και λιγα να ξερεις για αρχη εκοινοι σαν να το κανουν επιτυδες δεν σου μιλανε αργα και καθαρα,σου μιλανε σαν να εισαι πατριωτης τους!!
    Οσο για τον ναβ ...ωχ παναγια μου ο θεος να βαλει το χερι του διοτι πισω απο την ευγενεια του προσωπικου υπαρχει μια αδιαφορια και ενα ψεμα στο τι προσφερει....υπαρχει μια επιδοτηση για νεους μεταναστες που δινουν στους εργοδοτες για να τον προσλαβει και αυτο το κανει γαργαρα και το δινουν οι συμβουλοι οπου γουσταρουν....κυριως σε βυσματα και σε παλικαρια που ειναι και οικονομικοι αλλα και ερωτικοι μεταναστες διοτι εγγυαται το αμορε!!!
    Δεν θελω να πω αλλα διοτι θαφανει οτι σταζω χολη και δεν το επιθυμω.
    Σε οσους φυγαμε σημερα υπαρχαν αναμεσα μας ενας γιατρος και ενας μηχανικος-στατικος που το παλευουν απο τον αυγουστο και τους τρελαναναι στην συνεντευξη αλλα μεχρι εκει οι απαντησεις που παιρνανε ειναι ιδιες με τους μη πτυχιουχους...λαβαμε πολλα και καλα cv και δεν εισαστε μεσα σεαυτα!!
    Επισης αναμεσαμας ο αλεξ μισος νορβηγος απο πλευρας μητερας...ουτε και αυτος βρηκε εργασια και γυρισει πισω στην ελλαδα παρολο που δικαιουται επιδομα βοηθειας απο τον ναβ για λιγο καιρο....
    Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

    Comment


      Τι έγινε crimson ή αλλιώς Τόλη Νικολάου;Tα μαζέψαμε και φύγαμε;Εάν θυμάμαι καλά η εκμάθηση Νορβηγικών ήταν πεταμένα λεφτά σύμφωνα με τις απόψεις σου...Όπως και τα πτυχία,τα μεταπτυχιακά κτλ....Κατά τα άλλα όποιος δεν ανέβαινε γρήγορα σε αεροπλάνο σαν εσένα ήτανε δειλός...Καημένε...

      Comment


        Σαν τα κοράκια τίποτα! Είναι που είναι δύσκολη η μετανάστευση, παραμονεύουν και αυτά σιωπηλά, πότε ο άλλος θα τα βρει σκούρα να γυρίσει, για να αρπάξουν την ευκαιρία να εκδηλώσουν την πολύ καλά προετοιμασμένη (τουλάχιστον 6 μήνες πριν) ατάκα τους.

        Ακόμα και αν πρόκειται για αντικειμενικά πλήρως φυσιολογική περίσταση, τα εν λόγω κοράκια είναι ικανά να την ερμηνεύσουν ως "αποτυχία" δίδοντας τους το ερέθισμα (άλλο που δεν θέλουν) να κατασπαράξουν τον στόχο τους (με προσβλητική κριτική) για να προκαλέσουν ένα μάτσο ζημιές.

        Α, ρε καημένε Έλληνα. Η ηλικία σου αυξάνεται, αλλά αρνείσαι να ωριμάσεις.

        Comment


          Originally posted by konstantinos1982 View Post
          Τι έγινε crimson ή αλλιώς Τόλη Νικολάου;Tα μαζέψαμε και φύγαμε;Εάν θυμάμαι καλά η εκμάθηση Νορβηγικών ήταν πεταμένα λεφτά σύμφωνα με τις απόψεις σου...Όπως και τα πτυχία,τα μεταπτυχιακά κτλ....Κατά τα άλλα όποιος δεν ανέβαινε γρήγορα σε αεροπλάνο σαν εσένα ήτανε δειλός...Καημένε...
          Χρονια πολλα με υγεια και ευημερια!!
          Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

          Comment


            Από τους 6 που φύγαμε μόνο στον Τόλη στάθηκες φίλε μου?
            ΟΠΟΙΟΣ ΡΙΣΚΑΡΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ!
            ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΡΙΣΚΑΡΕΙ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΧΑΣΕΙ!
            Να ξέρεις οτι ο μόνος που έχει ζωντανές ελπίδες να γύρίσει είναι ο Τόλης αλλά δεν είχε άλλα αποθεματικά να παραμείνει, διότι του έχουν πεί ότι θα τον πάρουν αλλά δεν ξέρουν το πότε(σόρυ φίλε που σε "δίνω")!!
            Πάω να πω στην μανούλα μου να βάλει κανένα θυμιατό διότι μας έπνιξαν οι καλικάντζαροι..!!!!

            Comment


              Originally posted by konstantinos1982 View Post
              Τι έγινε crimson ή αλλιώς Τόλη Νικολάου;Tα μαζέψαμε και φύγαμε;Εάν θυμάμαι καλά η εκμάθηση Νορβηγικών ήταν πεταμένα λεφτά σύμφωνα με τις απόψεις σου...Όπως και τα πτυχία,τα μεταπτυχιακά κτλ....Κατά τα άλλα όποιος δεν ανέβαινε γρήγορα σε αεροπλάνο σαν εσένα ήτανε δειλός...Καημένε...
              Να ξέρεις οτι στη ζωή ποτέ μη λες ποτέ και να κρατας και μικρό καλάθι. Πολλών οι απόψεις έχουν αλλάξει στη πορεία της ζωής μας και σε πολλά έχουμε αναθεωρήσει. Η ζωή μας το μαθαίνει αυτό. Το να εμφάνίζεσαι από το πουθενά (σορρυ αλλά δεν έχω δει κανενα μηνυμα σου στο τοπικ της Νορβηγίας) μόνο και μόνο για να "την πείς σε κάποιον" κακό στον εαυτό σου κάνεις.

              Comment


                Originally posted by crimson View Post
                λαβαμε πολλα και καλα cv και δεν εισαστε μεσα σεαυτα!!
                Τόλη υπάρχει και το άλλο που έχω ακούσει:
                "Απο τις 54 αιτήσεις που λάβαμε το βιογρφικο σου ηταν αναμεσα στα 3 τελευταια απο τα οποια επρεπε να επιλεξουμεβ το 1. Λυπάμαι αλλα δεν είσαι ένα απο αυτα, το κριτηριο επιλογής ήταν η εμεπιρία και το επίπεδο γνώσης της Νορβηγικής γλώσσας."
                Και όταν τον ρωτησα τι παραπάνω εμπειρια απο τα 12 χρονια εργασίας που έχω ήθελες μου τα μασησε και το γύρισε στη γνώση της γλώσσας. Με άλλα λόγια με νίκησε ενας/μια Νορβηγος συνάδελφος. Ή επιλογή ήταν πολύ ευκολη γι αυτους. Δε θα χρειαζοντουσαν και να μπουν στα εξοδα για να μαθω τη γλώσσα. Very convenient.

                Comment


                  Ποσο θλιβερο απο τη μια και ποσο εξοργιστικο απο την αλλη ειναι να βλεπεις ποση κακια υπαρχει!!!
                  Αυτο ειναι το ζητουμενο?
                  Να χαιρομαστε με τη δυσκολια του αλλου?
                  Εχω την εντυπωση οτι με μια επιτυχια καποιου....θα αυτοκτονησει ο καθε κακομοιρης ο οποιος δειλιαζει να βγει στον πραγματικο κοσμο κι ετσι κρυβεται πισω απο μια οθονη και γραφει τις .....βλακειες του(για να μην το πω αλλιως και μου σβησει το μηνυμα ο moderator).
                  Αν νομιζει παντως οτι θα αποθαρρυνει καποιον ετσι απο την προσπαθεια του....πλαναται!!!!!
                  Αραγε δεν το εχει καταλαβει......??????

                  Comment


                    Παρακολουθώ το forum μιας και σκοπέυω να μεταναστεύσω στη Νορβηγία. Δεν έχω παρέμβει ποτέ γιατί δεν έχω τίποτε ουσιαστικό να πω. Ο λόγος που παρεμβαίνω τώρα είναι για να απαντήσω κι εγώ στον Κωνσταντίνο1982 για τη χολή και την ειρωνεία που βγάζει. Πόσο ανώριμη και παιδιαρίστικη στάση!!!!και πόσο ώριμη η απάντηση σου Τόλη.
                    Θέλω να σας ευχαριστήσω Τόλη και Βάσω προσωπικά για την βοήθεια που μου έχετε προσφέρει και εύχομαι σύντομα να βρείτε δουλειά και να πιάσουν τόπο όλες οι προσπαθειές και οι αγώνες σας. Το αξίζετε για όλα τα άγχη, τις απορρίψεις, τα προβλήματα και τα έξοδα που κάνατε κυνηγώντας το όνειρο σας στην μακρινή Νορβηγία.
                    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

                    Comment


                      Είστε πολύ υποστηρικτικοί και ανθρώπινοι όσοι γράψατε μυνήματα αλληλεγγύης πρός τον Τόλη και ειδικά με αυτή σας τη στάση με κάνατε να θέλω πολύ να σας γνωρίσω και απο κοντά...
                      Όμως την καλύτερη απάντηση την έδωσε ο Τόλης. Δεν υπάρχει περίπτωση εγώ προσωπικά ΠΟΤΕ ξανά να ασχοληθώ με τέτοιου ειδους άτομα γιατί έπαθα και έμαθα.Κάντε κι εσείς το ίδιο γιατί ανά διαστήματα θα παρουσιάζονται διάφοροι που θα λένε τα δικά τους. Οι πιο παλιοί εδω μέσα αλλά και στα πόστ για Σουηδία,Γερμανία κτλ μπορούν να να σας το επιβεβαιώσουν.
                      Εχουμε άλλες αγωνίες τώρα και τουλάχιστον εμείς που γράφουμαι εδω μέσα πρέπει να είμαστε ενωμένοι γιατί πως να το κάνουμε? Ο ΕΝΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! Οσοι είμαστε! Δύο? Πέντε? Δέκα? ΕΝΩΜΕΝΟΙ γιατί δεν θα βγεί αλλιώς! Και το σταματάω εδώ, δεν ασχολούμαι άλλο με δαύτους!
                      Τόλη, σε παρακαλώ πολύ, καταλαβαίνω οτι ίσως να εχεις σιχαθεί τώρα με το άτομο και να μη θες να ξανασχοληθείς με το φόρουμ, αλλά ελπίζω να με λυπηθείς και να μου απαντήσεις σε κάτι που με προβλημάτισε αρκετά: Ο μισός Νορβηγός γιατί δεν βρήκε δουλειά? Είναι δυνατόν? Δεν ήξερε τη γλώσσα? Είναι πολυυυυυυυυ μακρινός μισός Νοβηγός? Δεν εχει συγγενείς εδώ? Γιατί αν μη τι άλλο το κράτος τους Νορβηγούς και μισούς Νορβηγούς τους περιθάλπτει. Τι παίχτηκε? Επίσης ο γιατρός...έψαχνε οτι να 'ναι ή του είχαν υποσχεθεί θέση και τελικά δεν την πήρε? Με συγχωρείς για τις ερωτήσεις και αν θεωρείς οτι γίνομαι αδιάκριτη επειδή αφορούν άλλα άτομα, μην απαντάς αλλά νομίζω οτι και άλλοι θα έχουν τις ίδιες απορίες...Και είμαι σίγουρη οτι θα τα ξαναλέμε απο την ίδια χώρα και εύχομαι να είναι σύντομα....
                      Αφροδίτη, να σου πώ να μην παραιτηθείς? Να σου πώ πώς τώρα όσο ποτέ πρέπει να φανείς πιο δυνατή? Να σου πώ ξέχασε την μια αποτυχία γιατί στη γωνία ίσως σε περιμένουν δέκα επιτυχίες? Νομίζω οτι όλα αυτά τα ξέρεις και η ίδια γιατί δεν είσαι κανένα παιδί...προχώρα λοιπόν προς τον επόμενο στόχο...οκ, ίσως τα περιθώρια να στενεύουν εκεί κάτω αλλά σου ξαναλέω, τώρα πρέπει να φανείς πιο δυνατή απο ποτέ...
                      Random, πάντοτε γράφεις πολύ ποιητικά...συνέχισε έτσι..μου προκαλούν μια γαλήνη τα γραφόμενα σου...
                      Και στους υπόλοιπους που έγραψαν για να στηρίξουν τον Τόλη, και πάλι ευχαριστώ...και να ξέρατε τι σημαίνει αυτό για εμάς...

                      Παιδιά καλή χρονιά! Και καλή μας αντάμωση! (γιατί θα σας ανταμώσω μια μέρα, να είστε σίγουροι..)

                      Comment


                        Δεν εχω σιχαθει τιποτα και κανεναν καλη μου φιλη Βασουλιτα και αν ξερω η βιωσα κατι φυσικα θα το μοιραστω μαζι σας.
                        Θελω ομως πριν απαντησω βασουλιτα σε εσενα να πω ενα μεγαλο ΣΥΓΝΩΜΜΗ αν καποια στιγμη "γειωσα" κοσμο και σταματησα να ειμαι "φιλος" στο facebook αλλα και εδω μεσα,αλλα η πιεση με εκανε ωρες - ωρες να μην εχω καθαρο μυαλο.
                        Ο φιλος Νικος ειναι γιατρος μικροβιολογος με μεταπτυχιακο στην Αγγλια και ηρθε να κυνηγησει το ονειρο του στην Νορβηγια αλλα δεν τον επαιρναν λογω γλωσσας και μετα στραφηκε σε οποιαδηποτε εργασια δουλεψαμε καπου μαυρα αλλα το μεγαλο κοστος μας εκανε να απαγκιστροθουμε να γυρισουμε στην πατριδα και να αναχωρησουμε (μαλλον) μετα το πασχα εκτος αν μου τηλεφωνησουν απο καποια εργασια οπως μου υποσχεθηκαν αλλα με τους Νορβηγους ποτε δεν εισαι σιγουρος εχουν αλλους ρυθμους!!
                        Ο μισος Νορβηγος ο Αρης ξερει την γλωσσα σε επιπεδο συνεντευξης και με πολλους συγγενης στο Bergen δεν μπορουσε να αντεξει την αδιαφορια των πατριωτων του ,του την ελεγαν του τυπου.."τωρα θυμηθηκες την πατριδα της μητερας σου"...κολλησε αρκετο καιρο στην νιρβανα των εργαζομενων του ναβ και της αστυνομιας διοτι μια του λεγανε οτι πρεπει να παρει D-NUMMER και απο την αλλη RERSON-NUMMER...με αποτελεσμα οταν τελικα του ειπανε οτι παει για person η αστυνομια του εδινε ραντεβου μετα απο 52 μερες και σε αυτο βαλε και την επεξεργασια θα εφτανε το 3μηνο χαλαρα!!
                        Βρηκε μια δουλεια στην Ροδο και προτιμησε τις ελληνικες αρχες και τον οαεδ!!!
                        Ο Γιαννης στατικος-μηχανικος ηρθε για δουλεια στο Stavager διοτι του "ταξανε" δουλεια στην Statoil με αποδοχες 5000-6000 ευρω τον μηνα...οχι μονο δεν τον πηραν αλλα του απαντησαν οτι λυπαμαι δεν ξερετε Νορβηγικα!!
                        Ο Γιαννης λεει και επιμενει οτι δεν υπαρχει περιπτωση οι Νορβηγοι να δωσουν πρωτο μισθο τετοια ποσα σε μεταναστες διοτι αυτες οι καλοπληρωμενες θεσεις πανε σε Νορβηγους η σε ατομα με Νορβηγικη υπηκοοτητα και συμφωνα και με τους πολυ παλιους και ριζωμενους Ελληνες στην Νορβηγια ισχυει!!
                        Με συμβουλη που εδωσε ο Arnt φιλος Νορβηγος...μην επιχειρησετε να ερθετε για αναζητηση εργασιας τους πρωτους 3 μηνες του χρονου διοτι η αγορα καθεται κοινως και δεν κανουν προσληψεις μιας και οι εταιρειες βολευονται με τους αναπλωρωτες (vikar) εργαζομενους που ολες εχουν και ενιοτε με μαυρη εργασια.
                        Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                        Comment


                          Ναι, Τολη αν μπορεις απαντησε στα ερωτηματα της Βασως. Ειδικα αυτο με τον γιατρό με ενδιαφέρει και εμενα.

                          Βασω σε ευχαριστω για την υποστηριξη. Η αλήθεια ειναι οτι εφαγα μεγαλη πικρα και απογοήτευση. Αφου αναρωτιέμαι για ποιο λογο να συνεχίσω αφου παντα θα με νικάει στα ματια των εργοδοτών ενας Νορβηγός. Ηταν το καλύτερο Χριστουγεννιατικο πικρό δωρο που εχω πάρει.
                          Δεν τα παρατάω ομως. Εχασα μια μαχη οχι και τον πόλεμο. Εχτες μεσο γοογλι βρήκα τις περισσότερες κλινικιες του Οσλο και τους εστειλα βιογραφικά. Απο βδομαδα θα πιάσω κι άλλες πολεις, Τροντηαιμ, Μπεργκεν, Σταβανγκερ κλπ. Ίσως κάποια απο αυτες να εχει αναγκη απο οδοντιατρο και να μην εχει προφτασει ναβαλει αγγελία. αλλάζω βημα προσεγγισης.

                          Κι όσων αφορά τους πικρόχολους καλοθελητές ας κρατησουν τα σχόλια τους για την πάρτη τους. Δε προσφέρουν τίποτα παρα μονο να χαλάνε το κλήμα. Οποιος εχει οτιδήποτε προσωπικο με κάποιο μέλος υπάρχουν και τα πμ. Παρακαλώ όχι εδώ. Θα μπορούσα να ζητησω απο τους αντμιν να σβηστει το σχόλιο αλλά δε θα το κάνω για να μην θεωρηθεί λογοκρησία ή αστυνόμευση. Η στάση του Τόλη είναι αξιέπαινη.

                          Comment


                            θα ήταν δυνατόν Τόλη , θα μπορούσες να πεις τα παιδιά αυτά να μας γράψουν τις εμπειρίες τους και τις εντυπώσεις τους ;; παρακολουθούν το πατριωτάκι;;

                            θα ήταν χρήσιμο να μας γράψουν, εδώ υπάρχουν πολλές απορίες ..
                            το παιδί που ήταν γιατρός την ειδικότητα του μικροβιολόγου που την απέκτησε, ο ιατρικός σύλλογος στην Νορβηγία τον αναγνώρισε;; δεν του είπε που μπορεί να βρει δουλειά, έστω τυπικά να τον κατευθύνει, έστω και μια ξύλινη επιστολή...για ποιο λόγο δηλαδη δεν προσπάθησε γιατρός με ειδικότητα να βρει άλλη χώρα;; και προτίμησε να κάνει μαυρη εργασία !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                            επίσης το παιδί που είναι μισός Νορβηγός ....εγώ που μιλάω με έναν νορβηγό σε άλλη ιστοσελίδα υποστηρίζει ότι ο ναβ ,σε νορβηγό με υππηκότητα δηλαδη, του δίνει επίδομα και του βρίσκει δουλειά σχεδόν άμεσα , τον στέλνει σε συνεντευξεις και δεν σταματαει μέχρι να βρει... το έχει περάσει ο ίδιος το στάδιο κανα δυο φορές (τουλαχιστον έτσι υποστηρίζει δεν μπορώ να το πιστοποιήσω κιόλας)...

                            και οι απορίες είναι άπειρες βασικά που έχουν μαζευτεί...
                            οι απορίες που γράφω δεν είναι μόνο δικές μου, αλλά πολλών παιδιών από Θεσσαλονίκη και αλλού...
                            είναι κάποιο από τα παιδιά Θεσσαλονίκη ώστε να βρεθούμε;; όχι μόνο οι δυό μας θα έρθουν και άλλα παιδιά !


                            να γυρίσουν 5 άτομα και με αυτόν τον συνδυασμό γνώσεων πτυχίων υππηηκότητας είναι κάτι που σίγουρα απογοητεύει...
                            για αυτό θεωρώ πολύτιμο να μας μιλήσουν και τα ίδια τα παιδιά για τις εμπειρίες τους και να μας πουν τι παίζει...

                            Comment


                              εσυ el greco ήσουν από αυτούς που γύρισες;; θα μπορούσες να μας πεις την εμπειρία σου σε γενικές γραμμές, τι δυσκολίες βρήκες κυριότερα εσύ, τι χρειάζεται περισσότερο βάση της δικής σου εμπειρίας;;

                              επίσης θα ήταν καλό άμα θέλετε και μπορείτε να μεταφερεται αυτά που γράφονται εδώ και στο φόρουμ του σεν.. και εκεί διαβάζει πολύ κόσμος .. η ενημέρωση και η εμπειρία σας είναι σημαντικός οδηγός για να μην κάνει ο κόσμος λάθη!!!

                              Comment

                              Working...
                              X