Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    απολαμβανω την ηρεμια του καθολικου και προτεσταντικου Πασχα...
    Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

    Comment


      Κιεγώ το ίδιο γειτονάκια !!!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        Καλησπέρα σε όλους. `Αν πάνε όλα κατ'ευχήν τότε στα τέλη του καλοκαιριού θα είμαι σε θέση να ανέβω στο Όσλο. Έχουμε ξεκινήσει με την γυναίκα μου εδώ και 2,5 μήνες ταχύρυθμα μαθήματα νορβηγικών και αποταμιεύω ήδη χρήματα για αυτό τον σκοπό. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε δύο θέματα.
        Ο γιός μου είναι 6 ετών. Τον Σεπτέμβρη στην Ελλάδα θα πάει 1η δημοτικού. Αν έρθουμε Νορβηγία πως θα πάει σχολείο (στο ελληνικό εννοείται) χωρίς να ξέρει νορβηγικά? Θα χάσει χρονιά?
        Το άλλο το ερώτημα μου είναι αν ξέρετε που θα μπορέσω να βρω ένα διαμέρισμα οικονομικό για 1-3 μήνες γιατί θα ανέβω πρώτα μόνος μου μέχρι να βρω δουλειά. Ποιές περιοχές του Όσλο είναι πιο οικονομικά προσιτές για ενοίκιο και που μένουν οι περισσότεροι Έλληνες?
        Tack for hjelpen!

        Comment


          Γεια σου πατριοτακι και καλως να ερθεις!!
          Θα σου προτεινω κατι το οποιο πηγαζει απο τα δικα μου βηματα χωρις να σημαινει οτι ειναι ο κανονας φυσικα!
          Πρωτο θεμα-βημα ειναι η ευρεση εργασιας και κατοικιας για οσο καιρο χρειαστει να μεινεις μονος σου.
          Το θεμα του σχολειου δεν πρεπει να ανυσηχει διοτι το εχουν προβλεψει και υπαρχουν ειδικα τμηματα για τα παιδια των μεταναστων,εξαλλου ειναι μικρουλι και θα ειναι πιο ευκολα.
          Δεν γνωριζω το οσλο να σε κατευθυνω ως προς την διαμονη ,ομως σου συνιστω να αποφυγεις να συναστραφεις πολυ με ελληνες!!
          pantamazi_
          Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

          Comment


            Bασω μετραω 2 και σήμερα. Δευτερα απογευμα προσγειονομαι Οσλο!!1 Απιστευτο μου φαινεται κι ομως εφτασε η μερα. Τρεχω σαν το Βεγγο και ακομα χειροτερα.... κταφερα να τρακαρω εχτες με τη γλιτσα του ψιλοβρόχου και μου μαμισε τη ψυχολογια... σημερα παλι μεσα στον πανικο καταφερα να ξεχασω το κινητο μου στο σουβλατζιδικο. Παλι καλα που το μαζεψανε και οταν το καλεσα με πηρανε πισω και ετρεξα και το μαζεψα... Πανικος σου λεω. Νομιζω τα εχετε ζησει και με καταλαβαινετε.
            Ερχομαι λοποιν Δευτερα και με χωνει κατευθειαν στη δουλεια, με τα μουτρα. Τριτη φοραω την οδοντιατρικη μου ποδια και ο Θεος βοηθός!!! Εγω του ελεγα να ερθω νωριτερα να εγκληματικστω αλλα αυτος δεν ηθελε... ρε να παρει...Θα τα καταφερω. θα τα καταφερω θα τα καταφερω. Η οδοντιατρική ειναι γνωστή αλλωστε σε ολες τις γλωσσες. Την Επομενη εβδομαδα ξεκιναω εντατικα μαθηματα, κι ελπιζω αυτα που διαβαζα μονη μου τοσο καιρο να πιασουν τόπο. Ε ρε εχει να πεσει ενα γελιο!!!! Θα παω να μιλησω και θα στραμπουληξω τη γλώσσα μου!!! Οιμεεεεε.... θα γελασει και ο καθε πικραμενος.

            Λοιπον, για τα ενοικια στο οσλο για τον φιλο που ρωτησε....
            Οικονομικη λυση θα βρεις μονο εαν συγκατοικησεις με αλλους 2 ή 3 νοματέους. Αν θες ενα δυαρι ή στουντιο όλο δικό σου θα το πληρώσεις απο 1000 ευρο και πάνω. Οποτε καλυτερα στην αρχη μεχρι να βρεις δουλεια να βρεις ενα δωματιο μαζι με άλλους και αργοτερα οταν πιασεις δουλεια και τα οικονομικα σου αντεχουν ψαχνεις για μονος σου. Το αλλο δυσκολο ειναι οτι για να βρεις σπιτι θα πρεπει να εισαι στο οσλο για να πας να το δεις και να σε δουνε και μετα να σε διαλεξουν αναμεσα απο αλλους υποψηφιους ενοικιαστες. Περνας απ κόσκινο.... Αλλά υπάρχουν και μερικοι που αν τους αρεσει το προφίλ σου, δεχονται να στο δωσουν και χωρις να σε δουν και απο κοντα. αλλοι πάλι ειναι κάθετοι.

            αυτα, ελπιζω να σε βοήθησα.

            Comment


              Bασω μετραω 2 και σήμερα. Δευτερα απογευμα προσγειονομαι Οσλο!!1 Απιστευτο μου φαινεται κι ομως εφτασε η μερα. Τρεχω σαν το Βεγγο και ακομα χειροτερα.... κταφερα να τρακαρω εχτες με τη γλιτσα του ψιλοβρόχου και μου μαμισε τη ψυχολογια... σημερα παλι μεσα στον πανικο καταφερα να ξεχασω το κινητο μου στο σουβλατζιδικο. Παλι καλα που το μαζεψανε και οταν το καλεσα με πηρανε πισω και ετρεξα και το μαζεψα... Πανικος σου λεω. Νομιζω τα εχετε ζησει και με καταλαβαινετε.
              Ερχομαι λοποιν Δευτερα και με χωνει κατευθειαν στη δουλεια, με τα μουτρα. Τριτη φοραω την οδοντιατρικη μου ποδια και ο Θεος βοηθός!!! Εγω του ελεγα να ερθω νωριτερα να εγκληματικστω αλλα αυτος δεν ηθελε... ρε να παρει...Θα τα καταφερω. θα τα καταφερω θα τα καταφερω. Η οδοντιατρική ειναι γνωστή αλλωστε σε ολες τις γλωσσες. Την Επομενη εβδομαδα ξεκιναω εντατικα μαθηματα, κι ελπιζω αυτα που διαβαζα μονη μου τοσο καιρο να πιασουν τόπο. Ε ρε εχει να πεσει ενα γελιο!!!! Θα παω να μιλησω και θα στραμπουληξω τη γλώσσα μου!!! Οιμεεεεε.... θα γελασει και ο καθε πικραμενος.

              Λοιπον, για τα ενοικια στο οσλο για τον φιλο που ρωτησε....
              Οικονομικη λυση θα βρεις μονο εαν συγκατοικησεις με αλλους 2 ή 3 νοματέους. Αν θες ενα δυαρι ή στουντιο όλο δικό σου θα το πληρώσεις απο 1000 ευρο και πάνω. Οποτε καλυτερα στην αρχη μεχρι να βρεις δουλεια να βρεις ενα δωματιο μαζι με άλλους και αργοτερα οταν πιασεις δουλεια και τα οικονομικα σου αντεχουν ψαχνεις για μονος σου. Το αλλο δυσκολο ειναι οτι για να βρεις σπιτι θα πρεπει να εισαι στο οσλο για να πας να το δεις και να σε δουνε και μετα να σε διαλεξουν αναμεσα απο αλλους υποψηφιους ενοικιαστες. Περνας απ κόσκινο.... Αλλά υπάρχουν και μερικοι που αν τους αρεσει το προφίλ σου, δεχονται να στο δωσουν και χωρις να σε δουν και απο κοντα. αλλοι πάλι ειναι κάθετοι.

              αυτα, ελπιζω να σε βοήθησα.

              Comment


                Αφροδίτη καλή αρχή!!!!Με το καλό να πας, και όταν μπορέσεις να μας γράψεις τις πρώτες εμπειρίες σου!!!! Περιμένουμε με αγωνία!!
                pantamazi_

                Comment


                  Εφτασε!!!! Επιτελους αφροδίτη!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα!!! Σιδεροκέφαλη!!! Να σου ερθουν ολα βολικα!!!
                  ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!


                  Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                  ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                  Comment


                    Αφροδίτη ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ να έχεις και όλα θα πάνε καλά!!!!!! Σε σκεφτόμαστε και είμαστε κοντά σου κι ας μη γνωριζόμαστε. Όταν μπορέσεις γράψε μας εντυπώσεις!!! Φιλιά!!!!!! pantamazi_
                    To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                    Comment


                      και μιας και βάζουμε τραγουδάκια (ωραίο gio75 και του χατζηγιάννη!) εγώ αφροδίτη σου αφιερώνω αυτό!!!
                      To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                      Comment


                        Καλό ταξίδι Αφροδίτη !!! Σου εύχομαι τα καλύτερα !!
                        Lycka till !!
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Αφροδίτη, όλα ξεκινάνε τώρα! Με το καλό να μας έρθεις και καλό σου ταξίδι!

                          Εγώ θυμάμαι οτι τις τελευταίες μέρες μου είχαν κάτσει όλα τα στραβά του κόσμου! Έτρεχα και δεν προλάβαινα να πολυσκεφτώ...Όταν έκατσα όμως στο αεροπλάνο και ξεκίνησε η απογείωση σκέφτηκα για δευτερόλεπτα "παναγίτσα μου που πάω? φεύγω όντως?" Αξέχαστες στιγμές και συναισθήματα!!! Ίσως νιώσεις έτσι κι εσύ αλλά περαστικό είναι! Όταν με το καλό στρώσει η καθημερινότητα σου, όλα αυτα θα είναι μακρινά.
                          Όταν μπορείς και προλαβαίνεις, γράψε πώς βλέπεις κι εσύ την κατάσταση...

                          Καλή ανταμωση!!!!!

                          Comment


                            Κορίτσια δεν ξέρετε πόσο μας βοηθάτε με τα καλά σας νέα.Μας δίνετε απίστευτο κουράγιο εμάς εδώ που ετοιμαζόμαστε σιγά -σιγά..Βάσω μου έτσι συνέχισε έτσι δυναμικά και εσύ Αφροδίτη πάνω τους να δούνε τι γιατρούς βγάζει η Ελλάδα μας .....Καλή συνέχεια στην καινούρια σας ζωή ,σας εύχομαι ότι καλύτερο...Φιλιά πολλά...

                            Comment


                              Καλημέρα σα;, κλέβω λίγο χρόνο για να γραψω. Ο καιρος εδω ειναι καλός παρολο που εχει 5 βαθμους. Δε καταλαβαινω οτι εχει κρυο. Μπορεί και να μην έχει. Πάντως τους περισσότερους τους βλέπω να φορανε κοντομανικο και απο πανω τζακετ. Θαραλέοι. Δεν έχω προφτασει να δω πολλα απο Όσλο, οτι εχω δει απο το αυτοκινητο ή απο το Τραίνο. Ωραιο φαλινεται. Αισθανομαι λιγο σαν να εχω κατεβει απο το χωριο στη πόλη. Εξω από τα νερα μου... Θα προσαρμοστω σιγα σιγα που θα παει.

                              Α, πήρα και μια πρωτη γευση απο την ακριβεια στο Οσλο... Μια φετα ψωμι με σαλαμι μια ροδελα κρεμμυδι και κατι σπορακια απο πανω μαζι με μπουκαλακι κοκακολας= 10 Ευρω!!!!! Πηγα και ψωνισα απο σουπερ μαρκετ για να εχω το μεσημεριανο μαζι μου γιατι αλλιως δε λέει.

                              Παρασκευη θα εχω τσαρκα στο Οσλο για να μου το γνωρίσουν. Να μαθω τα κατατοπια.

                              Comment


                                Πηρα μια γευση απο τη γραφειοκρατεία τους. Πηγα και κατεθεσα τα χαρτια μου για το personal number. Ευτυχως είχα κανει online booking για Παρασκευή 11:15. με το που πήγα 3 κοπέλες σε καθε γκισέ εξηπυρετουσαν τον κοσμο που είχε κάνει κράτηση. Φώναζαν το ονομα σου και πήγαινες. Εγώ είχα πάει κατα τις 11:00 και ήμουν περίεργη στις 11:15 θα με φωνάξουν; Κι όμως ξαφνικά άκουσα το επίθετο μου. Παρέδωσα συμβόλαιο και διαβατήριο και μου έδωσαν 2 φόρμες να συμπληρώσω και πήγα στους άλλους γκισέδες όπου είχαν το γνωστό νούμερακι. Η μια φορμα ήταν στα αγγλικά και στα νορβηγικά η άλλη μονο νορβηγικά. Οτι μπορεσα να καταλαβω απο μόνη μου το συμπλήρωσα, τα υπόλοιπα ζητησα βοηθεια του κοινου. Οταν ηρθε η σειρά μου μια άλλη ευγενική υπάλληλος πηρε όλα τα χαρτιά μου καπου εξαφανίστηκε και μετα απο λίγο επεστρεψε με το χαμογελο στα χείλη και μου είπα σε 10 εργάσιμες θα έρθει το νουμερο μου στη διεύθηνση που δήλωσα.

                                Τσακμπαμ...τερμα με τα γραφειοκρατικά. Ουτε πονοκέφαλος ούτε τρεξε στο ενα γραφειο, τρεξε στο άλλο ουτε τιποτα... Πως ειναι στην ελλάδα; Ε καμια σχέση.

                                Comment

                                Working...
                                X