Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    .... αυτά ακούμε βρε αφοδίτη και γίνεται πιο έντονη η επιθυμία για αναχώρηση....είπαμε...εδώ στην ελλάδα έχουμε πάρα πολλά κατάλοιπα από την τουρκοκρατία και δυστυχώς δε βλέπω και να αλλάζουμε μυαλά...τι να πω...μπράβο σου που έκανες το μεγάλο βήμα, κουράγιο, υπομονή, επιμονή...ζεις πια σε ένα οργανωμένο ΚΡΑΤΟΣ...καλή πρόοδο που λένε και στους μαθητές. Θα τα καταφέρεις...και καλό κουράγιο σε μας που θέλουμε να φύγουμε...
    καλά να περνάς εκεί που βρίσκεσαι...και που ξέρεις...ο κόσμος είναι πολύ μικρός...
    Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
    ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

    Comment


      Εχω παρατησει το μπλογκ μου εχω παρατησει το πατριωτακι...δε ξερω που να πρωτογράψω. Ολη μερα στη δουλεια, και οποτε φτανω σπιτι την υπολοιπη βραδια μου την τρωει το skype. μια να μιλαω με τη μανα μου μια με τον φιλο μου, αντε αμα παρει και κανας αλλος. Μετα πεφτω ξερη για υπνο.
      Τις πρωτες 10 μερες τις πέρασα στο αφεντικό μου. Ευτυχως με φιλοξενησε μεχρι να βρω σπιτι. Η ανευρεση σπιτιου στο Οσλο ειναι γολγοθας!!! Δε ξερω ποιο ειναι το πιο ευκολο, να βρεις δουλεια ή να βρεις σπίτι.
      Η συγκατοικηση με το αφεντικό μου με έπεισε πως πρεπει να βρω δικό μου σπιτι να μενω μονη μου, εγω και η γατα μου. Οχι οτι είχαν προβλημα οι ανθρωποι, αλλά ουτε εγω αισθανομουν ανετα ουτε η γατα μου που τα ειχε παιξει με τη πολυκοσμια. Προτιμουσε να τη βγαζει σε ενα δωματιο ζητημα να ηταν 6τμ και ενιοται κατω απο το κρεβατι (απο τη τρομαρα της) παρα να κυκλοφορει στο σπιτι. Ευτυχως που το εζησα αυτο και ειδα πως ειναι η συγκατοικηση (περιμενεις σειρα για την τουαλετα κλπ κλπ)...ευχαριστω δε θα πάρω. Σπιτι μου σπιτακι μου και σπιτοκαλυβακι μου... και ας το χρυσοπληρώνω. Ο Θεος με λυπηθηκε και βρήκα το τελειο σπίτι στο τελειο μέρος. Με πολυ καλη σπιτονοικοκυρα. Το μισο νοικοκυριο μου το εδωσε η σπιτονοικοκυρα και το αλλο μισο η γυναίκα του αφεντικού μου. Με σκλαβωσαν οι ανθρωποι. Γλιτωνω τρελά έξοδα. Επειδη θελω εναν καναπέ η σπιτονοικοκυρα μου εχει τρειλερ απο οτι καταλαβα κι ετσι και βρω σε αγγελιες καποιον να χαριζει κανεπε και μου αρεσει θα παμε να τον παρουμε.
      Διπλα μου εχω γυμναστηριο και εμπορικο κεντρο. Οτι θελω σε απόσταση λίγων μετρων. Σουπερ.

      Εντυπωσεις απο Οσλο? Υπέροχο. Μου αρεσει παρα πολυ. Εχω ξετρελαθει με τις συγκοινωνιες. Στην ωρα τους καθε φορα κι εχει και ρολοι σε καθε σταση που σου λεει σε ποση ωρα θα περάσει το τάδε μεταφορικο μέσο. Λιγο μια μερα εγινε ενα μπαχαλο με τα λεωφορεια και περιμενα μιση ωρα στη σταση και μου κακοφανηκε. εφερε λιγο απο Ελλάδα.
      Τα πεζοδρομια τους ειναι θερμενομενα!!!
      Εχουν συστημα με τα απορηματα για ανακυκλωση. Αλλη σακουλα για τα πλαστικα αλλη για τα χαρτια, αλλη για την οργανική ύλη κλπ.... Απο τη μια μου ειναι οικολογοι αλλα απο την αλλη ειναι βρωμικοι!!! Ναι, δεν ειναι μονο οι ελληνες κάφροι. Σκουπιδια, αποτσίγαρα πεταμενα παντου... ακομα και στις στασεις του μετρο. Τις προάλλες μεσα στον συρμο κυκλοφορουσαν δυο τενεκεδακια σοδας. Καποιοι τα ειχαν πετάξει στο πάτωμα παρόλο που υπάρχει καδος σκουπιδιων μπροστα στη πόρτα. Εβοσκαν ελευθερα αλλά κανεις δεν εμπαινε στον κόπο να σηκωθει και να τα πετάξει. Ακομα κι εγω δεν το έκανα το παραδεχομαι, παρόλο που με ενοχλουσε το θέαμα. Αλλά καθομουν και παρατηρουσα για το αν θα το κανει κανεις ετσι απο περιέργεια. Σε εναν σταθμο μπηκαν κατι σκειτμπορνταδες μεσα. Ο ενας απο αυτους πηγε και τα μαζεψε και τα πέταξε στα σκουπίδια. Λεω σιγουρα αυτος δεν ειναι Νορβηγος. Και οντως δεν ήταν. Αγγλικα μιλουσαν, ή αγγλοι ή αμερικανοι ήταν. Και μια αλλη φορα κατι κοριτσακια που μπηκαν με γαριδακια, της μιας της επεσε η σακουλα κατω και χυθηκαν και δεν εκανε καμια κινηση να τα μαζεψει... απλα τα παρατησε εκει. Σα να μη τρεχει τίποτα. Κατα τα αλλα ανακυκλωση... τεσπα.
      Α και οι δρομοι???γεματοι λακουβες και κακοσυντηριμενοι. Οι δικοι μας είναι πολυ καλυτεροι. Μακραν. Αυτοι δεν ξερω καν αν εχουν στρωσει ποτε τους δρομυς με ασφαλτο καινουρια. Ετσι για συντηριση εστω. Ξερω οτι τα χιονολαστιχα και τα εκχιονιστικα τσακιζουν την ασφαλτο αλλα ρε παιδι μου οχι κι έτσι....
      Και τα μαγαζια ανοιγουν 10 με 7 το απογευμα.... Ικαριωτικο ωραριο χαχαχαχα

      Comment


        Καλώς την Αφροδίτη!!! Εγώ θυμάμαι τον πρώτο καιρό οτι είχαμε ανοιχτά ταυτόχρονα ενα σωρό laptop και πάλι δεν προλαβαίναμε τις κλήσεις! Μανάδες-μπαμπάδες απο 3 φορές τη μέρα, γιαγιάδες & παππούδες,συγγενείς, ξαδέρφια, φίλοι,γείτονες, κτλ! Είναι και μεγάλες οι οικογένειες κάτω στην Κρήτη και άντε να τους προλάβεις όλους! Ε, με τον καιρό οι πιο μακρινοί αραιώνουν!

        Σου αρέσει δηλαδή πρός το παρόν έτσι? Δεν είναι μόνο δικιά μου ιδέα οτι είναι καλά εδώ...
        Εδώ τα μεγάλα εμπορικά είναι ανοιχτά 10 με 8 και το Σάββατο 10-6. Νομίζω οτι εξαρτάται την περιοχή...
        Το αφεντικό σου πως σου συμπεριφέρεται? Γιατί εμένα η δικιά μου δεν διακρίνεις οτι είναι αφεντικό απο την ευγένεια και το χαμόγελο και τον όλο τρόπο της!
        Και πές μου σε παρακαλώ και τη γνώμη σου για το φαγητό! Αισθάνεσαι οτι τρώνε φαγητό? Γιατί εδώ βλέπω να τρώνε φέτες ψωμιού με βούτυρο, τυρία κτλ!!!! Για μεσημεριανό πάντα! Πιο μετά δεν ξέρω αν στήνουν τις κατσαρόλες!

        Στο μόνο που εχω ξενερώσει απίστευτα είναι στο θέμα του σπιτιού. Διαπιστώνω κι εγώ οτι είναι φοβερά δύσκολο να βρείς. Και πολλές φορές, ενώ πληροίς 100% τις προυποθέσεις, παίρνεις ενα οχι χωρίς εξήγηση χωρίς τίποτα...και πιστευώ οτι το κάνουν επειδή δεν είμαι απο εδώ...Τι πιστεύεις? Εχεις την ίδια γνώμη ή γίνομαι λίγο σκληρή?

        Καλή προσαρμογή σου εύχομαι και καλό ξεκίνημα με τα μαθήματα! Θα είναι δύσκολο βέβαια δουλειά το πρωί και μάθημα μετά γιατί θα είσαι κουρασμένη, αλλά αξίζει τον κόπο!

        Snakkes!!!!

        Comment


          Ναι, μου αρέσει. Η προσαρμογή μου ήταν κατι το τρομερο. Τη πρωτη μερα που ξυπνησα ημουν σε σοκ. Λεω αμαν που ήρθα? Ηταν λιγο σκληρο γιατι βρεθηκα ξαφνικα σε ενα σπιτι που δεν ειναι δικο μου, με ανθρωπους που δεν ξέρω και ενιωθα αβολα. Και σε ενα δωματιο 5χ5 μπορω να πω και μικρότερο. (Με φιλοξενησε το αφεντικο μου 13 μερες να ναι καλα ο ανθρωπος.) Ξυονησα λοιπον σε φαση να λεω θελω τη μαμα μου χαχαχαχα (μολις την ειχα αποχαιρετησει κι ολας...). Αστα να πανε. Εριξα μερικες σφαλιαρες στον εαυτο μου να συνέλθει...
          Ευτυχως με τη δουλεια το ξεπέρασα γρήγορα το σοκ. Οποτε αρχισα να βλέπω την ολη φάση πιο ζεστα. Και παλι ομως αυτη η συγκατοικηση με σκοτωσε. Ευτυχως ομως που την έκανα και ειδα πως είναι (να περιμενω τη σειρά μου για την τουαλέτα, ειδικα το πρωί... αουτς. Ο άλλος εκανε μιση ωρα για να κανει ντουζ κι εγω εξω να καιγομαι) Οποτε αποφασησα οτι το σπιτι που θα νοικιασω ΔΕ θα ειναι με συγκατοικηση και ας το πληρωσω λιγο παραπανω. Και η γατα τα ειχε παίξει, τη λυπηθηκα τη καημενη.
          !3 λοιπον μερες δοκιμασα τη μαγειρική τους. Μπορω να πω οτι ειναι ΑΘΛΙΑ. Μαλιστα η αφεντικινα μου θεωρει τον εαυτο της καλη μαγειρησα, κι οτι της αρεσει η μαγειρικη κλπ κλπ κλπ. Εγω ημουν σε φαση, οκ Αφροδιτη τρωγε να καλυψεις τη πεινα σου και πες πως κανεις Gilly diet!. Σιγουρα εχω χάσει κανα 2 κιλα με την όλη φάση. Αυτο το μετρο λεω να το υιοθετησω και εγω... οχι φυσικα την αθλια μαγειρική, αλλα τα σαντουιτσακια για πρωινο μεσημεριανο και φαγητο το απογευμα μετα τη δουλεια και τελος. Αντε κανα φρουτο το βραδυ.
          Το αφεντικό μου ειναι αγελαστος σοβαρος αυστηρος αλλα ειναι ο τρόπς του ετσι. Μπορει να σου κανει πλακα και να μη το καταλαβαινεις. Η γυναίκα του ολα τα λεφτα. Εξω καρδια... Καμια σχεση με τον αντρα της. εχω αποκτησει πολυ καλη σχεση μαζί της. Και ο αδερφος του τα ιδια αγελαστος ανεκφραστος αλλα που και που πεταει κανα χαμογελο... ειναι λιγο πιο εκφραστικος.
          Εχω παθει πλακα και με τη νοοτροπια των Νορβηγων. Ο ενας βοηθαει τον αλλον, στη μαγειρικη, στο νοικοκυριο, στο μεγάλωμα του παιδιου. Το ελεγα και γέλαγα, αλλά ηταν πραγματικότητα. Στελναμε το αφεντικό σπιτι για να μαγειρεψει και οταν γυριζαμε dinner was served!!! Ενδιαμεσα ειχε πάρει το παιδι απο τον παιδικο. Το πρωι η γυναίκα του εφευγε νωριτερα για τη δουλεια, και ο ιδιος το ξεσκ....ιζε, το εντυνε και τον πηγαινε παιδικο. Μαζευε και τα πιατα στο πληντυριο.... Πως ειναι στην Ελλάδα;;; Ε καμια σχέση!!!
          Τωρα για τα ενοικια;;; Επιασες ευαισθητο σημείο. Εναμιση μηνα προσπαθουσα απο Ελλαδα να βρω και δε γινοταν τιποτα. Εστελνα και το αφεντικο στα viewings αλλά ακομα και αυτος ετρωγε πόρτα. Μάλιστα μου ειχε πει οτι θα χρησιμοποιουσε το σαγινευτικο του χαμογελο και θα τις ριξει. Δεν τον είχα δει απο κοντά τότε. Τωρα που τον ξέρω, χαμένη υπόθεση απο χέρι. Που να το ξερα;; (κακίααα)

          Ολοι με απορριπτανε για αγνωστους λόγους. Της μιας της επεφτα μεγαλη (μη χ@σω), οι αλλοι προτιμησαν αγοράκι (δε ξερω τι ακριβως ψαχνανε). Σε ενα σπιτι που πηγα με το που χτυπησα το κουδουνι μου ειπαν, μολις νοικιάστηκε. Οκ bye τους λέω, και μου απαντανε Σαλαμ μαλεκομ!!! Αμαν..... Δε στεναχωρηθηκα και πολυ που το εχασα το σπίτι οπως καταλαβες. Αλλα νευριασα που δε με ειδοποιησανε οτι το δωσανε για να μην πάω. Χασιμο χρόνου (ειχα χασει και το δρομο μεχρι να το βρω)
          Ταλαιπωρηθηκα αρκετα. Αυτο που βρηκα και ένω δεν περίμενα οτι θα το αποκτουσα. Ακομα μου φαλίνεται απιστευτο. Ο Θεος με λυπηθηκε γιατι ειχα απογοητευτει. Το ειχα λατρεψει απο τη πρωτη στιγμη που το είδα.... τους ειπα οτι εχω γατα και μου ειπαν οκ κι εμεις εχουμε 3 παρακαλω! Αλλά έπρεπε να δει και αλλους υποψηφίους και μετα να αποφασίσει ποιος θα ειναι ο τυχερος. Αποφασισα λοιππον να μην το αφησω στη τυχη. Την παρακαλεσα λοιπον να μου το δωσει, τις ειπα και τις προδιαγραφες μου, οδοντιατρος με εργασια (της εδωσα και το τηλ του αφεντικου μου να μιλησει μαζι μου) της ειπα οτι δεν ειμαι party animal, ειμαι ησυχη κλπ η γατα μου δεν ενοχλει μπλα μπλα μπα Οτι μπορουσα έκανα. Την εριξα και στο φιλοτιμο οτι εχω αναγκη το σπιτι αλλιως θα βρεθω σε πανσιον γιατι δεν μπορω να μεινω πια στο σπιτι που με φιλοξενουσαν. Και σε μια ωρα με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε οτι μου το δινει. Ενταξη, πανηγύρισα οσο δε παει. Μονο τα κλαματα που δεν εβαλα. Ακομα τσιμπιεμαι. Και το σπιτακι τα αξιζει τα λεφτα του. Μη σου πω οτι ειναι και πολυ καλη η τιμή σε σχεση με αλλα που έβρισκα (ιδια τιμη, λιγοτερα τετραγωνικα, κουζινακι και οχι κουζίνα)
          Ειναι value for money.

          Σου ευχομαι καλη επιτυχια και να βρεις συντομα αυτο που θα σου αρέσει.Καλως ηρθες στο σπορ.

          Comment


            Καλημέρα και απο εμένα. Ειλικρινά χαίρομαι που υπήρξε μια θετική εξέλιξη και στις δύο για εργασία και διαμονη στη Νορβηγία. Πολλά πράγματα που τωρα σας φαίνονται παραξενα και ιδιαίτερα σε σχεση με την Ελλάδα, στην πορεία θα δείτε ότι αποτελούν αυτό τον ιδιαίτερο νορβηγικό τροπο ζωής. Και μην ξεχνάτε ότι παντου υπάρχει ο καλός Ελληνας που προσέχει και εκτιμά τους γύρω του, και ο κακός Ελληνας που προσπαθεί να σου πάρει την σειρά, που παρκάρει όπου θέλει κλπ κλπ. Σαν Ελληνες έχουμε πολλά κακα παραδε'ίγματα απο την χώρα μας, ειδικά όοι έχουν μεγαλώσει στην Αθήνα και στις μεγάλες πόλεις. Δεν συμβαίνει το ίδιο όμως και με την Νορβηγία καθως ειναι δύσκολο να κρίνουμε με μονο μερικές ημέρες ή μήνες παρουσίας στη Νορβηγία. Μην κάνετε το λάθος να γενικεύετε τα πάντα πχ ο καλός Νορβηγός και ο κακός Ελληνας. Και εδω θα βρείτε τον κακό Νορβηγό που θα ξεράσει στη στάση του λεωφορείου γιατι θα είναι τύφλα στο μεθύσι, αυτόν που θα σπάσει μπουκάλι μπύρας στο πεζοδρόμιο κλπ. ΔΕν είναι όλοι οι Νορβηγοί καλοί ούτε οι Ελληνες κακοί και τεμπέληδες.

            Τωρα για το Οσλο, Αφροδίτη, είναι μια πόλη που ακόμα ξυπνάει απο ένα λήθαργο 5 μηνών κάτω απο το χιόνι. Ολα είναι βρώμικα μετα που λιώνει το χιόνι. Σε λίγο θα αρχίσει το πλύσιμο των δρόμων, το κλάδεμα των δένδρων, θα μπουν λουλούδια στα παρτέρια ,θα σκουπισουν και η πόλη θα μπεί στην καλοκαιρινή της πορεία, θα βγούν τα ποδήλατα, τα τραπεζακια έξω κλπ. Και το Οσλο δεν συγκρίνεται με την Αθηνα πχ που 4.500.000 και που 450.000. κόσμος. Δεν θα βρείς αυτοκίνητα στα πεζοδρόμια, θα σταματούν για να περάσεις, θα κανεις βολτα με το ποδήλατο σε όλη την πόλη, θα περπατας σε πεζοδρομια με τα καροτσακια για τα μωρά κλπ. Εχεις βγεις βόλτα με μωρο στην Αθήνα; Αδύνατο έως ακατορθωτο. Να μπείς σε λεωφορείο απαράδεκτο. Να κυκλοφορήσεις με ποδήλατο; Επικίνδυνες αποστολές. Απλά πράγματα που εδώ στο Οσλο είναι δεδομένα!

            Οσον αφορά το φαγητό δεν συγκρίνεται με την Ελληνικη η μεσογειακή κουζίνα. Με τζατζικι βγάζεις γκόμενα! Και το ψωμι ο Νορβηγός το έχει σαν φαγητό όχι σαν συνοδευτικό. Σημερα δηλαδή θα φάμε ψωμί. Βούτυρο, μια φετα τυρί, σαλάμι, kaviar κάτι σαν ταραμάς, πατέ που αλείφετε σαν κρέμα. Αρεσει στα παιδιά γιατι το τρώνε απο μωρά. Εγω το απεχθανομαι. Το kaviar μου αρεσει όπως και ο τονος σε τοματα. Αυτοί το αλείβουνε στο ψωμί, εγω το τρωω απο την κονσερβα στο πιατο σαν μεζε και η γυναικα μου φωνάζει. Γενικά οι Νορβηγοί δεν είναι τοσο της ποικιλίας. Λουκάνικα και αγιος ο θεός. Τακος την Παρασκευή, σολωμός βραστός ή ψητός με λαχανικά, πατατες βραστες, δεν μαγειρεύουν με λάδι, δεν τηγανίζουν, δεν χρησιμοποιούν μυρωδικά, ρίγανη και θυμάρι είναι άγνωστα. Πιτσα Grandiosa είναι πολύ σε εκτίμηση,οι έτοιμες σαλάτες και τα έτοιμα φαγητά. Η Ελληνική κουζίνα είναι απιαστη και ειναι κάτι που θα σας/μας λείψει. Και για τους Κρητικούς με τα τοσα καλούδια ακόμα περισσότερα.. Εγω πχ δινω τα πάντα για λίγο γραβιέρα κρήτης και λίγο φάβα. Φαβα ρε παιδιά . Να περιμένω κάθε καλοκαίρι που θα πάω Ελλάδα να φάω, και τα παιδιά στο εστιατοριο στη Κρητη στις διακοπές να γυρεύουν κέτσαπ! για τις πατατες.
            Και το μικρότερο μπακαλικο στην Ελλάδα έχει περισσότερη ποικιλία σε τυριά απο το ΜΕΝΥ στο κέντρο.

            Για να μην σας κουράσω μπορώ να γράψω περισσότερα στο μέλλον.
            Οτι απορίες έχετε γράψτε.

            Καλή αρχή!!

            Comment


              Gerog μα το Θεο έχω φέρει φάβα!!! Πες μου που να σου στείλω λίγη!!!!!!!

              Επίσης έχω να πώ ΟΤΙ ΒΡΗΚΑ ΣΠΙΤΙ ΣΗΜΕΡΑ!!!!!

              Comment


                Μπραβο Βασουλιτσα. Μεγεια!!Χαιρομαι που δε θα κοιμηθεις στο αυτοκινητο

                Comment


                  Καλησπερα σε ολους,

                  Αυτο που θελω να γραψω, ισως να εχει ξαναγραφτει. Δεν παρακολουθω το θεμα Νορβηγια και δεν ξερω.....

                  Το Σαββατο ταξιδευα απο Χανια για Οσλο με ενα φιλο. Ενω ειχαμε περασει ολους τους
                  ελεγχους και περιμεναμε, μια ανασα απο το αεροπλανο, μας φωναξαν ξανα πισω σε ενα γραφειο και μας ρωτησαν εαν ειχαμε μαζι μας εισιτηριο επιστροφης. Ευτυχως για εμας, ειχαμε και μας εστειλαν ξανα προς επιβιβαση.
                  Ολο αυτο το σκηνικο μου εκανε τρομερη εντυπωση και ετσι ξανα πηγα πισω να ρωτησω για ποιο λογο εγινε αυτο. Το προσωπικο του αεροδρομειου (με αγανακτηση και οι ιδιοι) μου εξηγησαν οτι εχει ερθει εντολη απο την Ευρωπαικη Ενωση να μην φυγει κανενας Ελληνας, Ιταλος, Ισπανος, Αλβανος (προφανως και αλλοι λαοι του νοτου) χωρις εισιτηριο ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ.
                  Μου εκανε τρομακτικη εντυπωση και ειπα να σας το μεταφερω για να μην την πατησει κανενας αδικα. Αρχιζουν τα πραγματα και αλλαζουν προς το χειροτερο. Μαλλον προσπαθουν να κοψουν οπως-οπως το κυμα νεο-μεταναστων. Ευχομαι ολο αυτο να ειναι προσωρινο και μεμονομενο.
                  Οτι καλυτερο σε ολους μας.
                  Παντα φιλικα.
                  Βαγγελης

                  Comment


                    γεια σου Βαγγέλη με τις βόλτες σου....ελπίζω κάπου να βρεις κι εσύ την Ιθάκη σου...καλά να περνάς
                    Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                    ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                    Comment


                      Originally posted by 73leonardo View Post
                      Καλησπερα σε ολους,

                      Αυτο που θελω να γραψω, ισως να εχει ξαναγραφτει. Δεν παρακολουθω το θεμα Νορβηγια και δεν ξερω.....

                      Το Σαββατο ταξιδευα απο Χανια για Οσλο με ενα φιλο. Ενω ειχαμε περασει ολους τους
                      ελεγχους και περιμεναμε, μια ανασα απο το αεροπλανο, μας φωναξαν ξανα πισω σε ενα γραφειο και μας ρωτησαν εαν ειχαμε μαζι μας εισιτηριο επιστροφης. Ευτυχως για εμας, ειχαμε και μας εστειλαν ξανα προς επιβιβαση.
                      Ολο αυτο το σκηνικο μου εκανε τρομερη εντυπωση και ετσι ξανα πηγα πισω να ρωτησω για ποιο λογο εγινε αυτο. Το προσωπικο του αεροδρομειου (με αγανακτηση και οι ιδιοι) μου εξηγησαν οτι εχει ερθει εντολη απο την Ευρωπαικη Ενωση να μην φυγει κανενας Ελληνας, Ιταλος, Ισπανος, Αλβανος (προφανως και αλλοι λαοι του νοτου) χωρις εισιτηριο ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ.
                      Μου εκανε τρομακτικη εντυπωση και ειπα να σας το μεταφερω για να μην την πατησει κανενας αδικα. Αρχιζουν τα πραγματα και αλλαζουν προς το χειροτερο. Μαλλον προσπαθουν να κοψουν οπως-οπως το κυμα νεο-μεταναστων. Ευχομαι ολο αυτο να ειναι προσωρινο και μεμονομενο.
                      Οτι καλυτερο σε ολους μας.
                      Παντα φιλικα.
                      Βαγγελης
                      Πολυ περίεργο... εντύπωση μου κάνει. Μπορεί να ειναι τυχαίο γεγονός. Δε μπορεί....

                      Εγω πριν 15 μέρες που ταξίδεψα ουτε το διαβατήριο μου δεν μου έλεγξαν (mono sto check in to εδειξα). Και ειχα one way ticket. Και στο αεροδρομιο του Οσλο κανενας ελεγχος, τιποτα. Καλα δεν ειχα και τιποτα να δηλωσω.

                      Δε ξερω καταποσο εχουν δικαιωμα να το κανουν αυτο που λες. Απο την αλλη ναι ισως να εχουν σφηξει τα πραμματα τι να πω.

                      Comment


                        Αυτο ειναι ακρως χαζο που σου ειπανε και στερειται λογικης και νομιμοτητας!!
                        Αν βγαλεις εισητηριο μετα επιστροφης και δεν γυρισεις τι εγινε δηλαδη?Το εισητηριο μετα επιστροφης ειναι φθηνοτερο τουλαχιστον με την KLM απο αθηνα για μπεργκεν και συμφερει να το βγαλεις ετσι και ας μην επιστρεψεις ποτε!!
                        Επισης ειναι αξιο αποριας οτι δεν ξερανε αν εχεις εισητηριο επιστροφης!!Δηλαδη δεν εχουν μηχανογραφημενο συστημα να ξερουν τι εχει βγαλει ποιος και για που (??) το αεροδρομιο χανιων λειτουργει σαν κτελ η τον οσε που μπαινει ο ελεκτης και τρυπαει τα εισητηρια αργοτερα??
                        Αρκετοι φιλοι και γνωστοι εχουν ερθει τις τελευταιες μερες με την RYANAIR απο θεσσαλονικη για Οσλο rygge και δεν αναφερανε κατι τετοιο και για να προλαβω την απορια με την συγκεκριμενη εταιρεια, βγαλεις δεν βγαλεις με επιστροφη το κοστος ειναι ιδιο!!
                        Πατατα μυριζομαι του προσωπικου και το ριξανε οπου τους βολευε για να σταματησουν την επομενη ευλογη και λογικη ερωτηση-απορια σου!!
                        Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                        Comment


                          Απο Χανιά έφυγα κι εγώ όταν ήρθα εδώ και οι κυριούλες εκεί πέρα είχαν κάνει μια λαθάρα που παραλίγο να μου κοστίσει την πτήση απο την καθυστέρηση! Ασε! Ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει!

                          Τι να πώ πάντως...μου φαίνεται κι εμένα λίγο περίεργο και μακάρι να μην είναι αλήθεια...Πάντως αν και κάποιος άλλος εχει παρόμοια εμπειρία ας μας πεί να ξέρουμε που βαδίζουμε...

                          Comment


                            Καλησπερα και παλι,

                            Μακαρι να ειναι μεμονομενο περιστατικο. Το ευχομαι και 'γω γιατι αλλιως σημαινει πολλα.
                            Για οσους εχουν ταξιδεψει πιο παλια απλα και ολα πηγαν καλα, να πω οτι μου εδωσαν την εντυπωση οτι το σημα ηρθε εκεινη τη στιγμη.
                            Και να συμπληρωσω οτι στο Οσλο δεν υπηρχε κανενας ελεγχος!!!!

                            Το μελλον θα δηξει. Αν υπαρχει κανεις που ταξιδευει αυτες τις μερες ας μας πει.
                            Καλη συνεχεια και καλη δυναμη σε ολους.
                            Παντα φιλικα
                            Βαγγέλης

                            Comment


                              Το Σαββατο ταξίδεψε για Γερμανία ο άντρας μου (με one way εισιτήριο) και δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα.Λογικά αφού λένε πως είναι οδηγία απο ΕΕ θα ισχυε και για Γερμανία ....
                              συμφωνώ με crimson,πως κάποια βλακεία έκαναν και χρησιμοποιησαν μια ακόμα πιο βλακώδη δικαιολογία για να την καλύψουν.

                              Comment


                                Δεν ισχύει κάτι τέτοιο σε καμμία περίπτωση. Τέτοιες εντολές δεν τις δίνουν από τη μία στιγμή στην άλλη (χωρίς να ανακοινωθούν σε διεθνή μέσα ενημέρωσης). Εδώ για την είσοδο της Ρουμανίας και Βουλγαρίας στη Σενγκεν, έχει ανακοινωθεί μερικά χρόνια πριν. Για ένα εισιτήριο επιστροφής (ούτε καν βίζα παραμονής) θα σας απαγορεύσουν την πτήση;

                                Μάλλον ο υπάλληλος που σας τα είπε θα κατάλαβε κάτι πολύ λάθος από το αφεντικό του αφεντικού του αφεντικού του αφεντικού του. Χαλασμένο τηλέφωνο το λέγαμε μικροί.

                                Πατατα μυριζομαι του προσωπικου και το ριξανε οπου τους βολευε για να σταματησουν την επομενη ευλογη και λογικη ερωτηση-απορια σου!!
                                Αυτό που είπε ο crimson.

                                Comment

                                Working...
                                X