Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    βασωωωωω σου στέλνω πμ...

    Comment


      Μη μπερδευομαστε η Νορβηγια δεν ειναι ε.ε και δεν δεχεται με ευκολια οδηγιες της κομισιον!!
      Ειναι στη συνθηκη σεγκεν για αυτο κινουμαστε ελευθερα και ανετα και οχι επειδη ειναι ε.ε.
      Για να μην ισχυσει αυτη (σεγκεν) πρεπει να αποχωρησει η χωρα η να τεθει σε κατασταση εκτακτης αναγκης!!
      Μεχρι τοτε υπαρχει ελευθερια κινησεων μεταξυ των πολιτων των χωρων της συνθηκης χωρις τελωνειακους ελεγχους και θεωρημενες βιζες...κοινως λεμε για σας ηρθα ,συγνωμη θελω να περασω σας παρακαλω με καθυστερειτε

      Συμφωνία Σένγκεν - Βικιπαίδεια
      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

      Comment


        Πάντως εγω που έχω αλβανικό διαβατήριο,μου ζήτησαν εισιτήριο επιστροφής απο Ελ. Βενιζελο πριν απο 4 μερες . Άλλα να ζητάνε και στους Ελληνες μου κάνει εντύπωση!!!!!

        Comment


          dhen zitane panta kai sto albaniko diavatirio, eksartate apo tin paramoni pou exeis piso sto diavatirio sou.... malon dhen tha exeis omogenous, giati einai diaforetika, ala stous ellines, oxii dhen zitane, kapia pareksigisi tha exei ginei

          Comment


            Ναι βασικά δεν έχω την ροζ, έχω την εξάμηνη,μου το είπε ο άνθρωπος στο αεροδρόμιο . Αλα εδώ που είμαι Στοκχόλμη μιλάω και με Ισπανούς, Ιταλούς και λένε οτι ίσος να κάνουν κάτι για να σταματήσουν αυτό το κύμα μεταναστών από την νότια Ευρώπη!Δηλαδή μπορεί να σφείξουν τα πράγματα για όλους!

            Comment


              ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΑΠΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΟΥ NAV.

              Η Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα καλεί τους ενδιαφερόμενους σε ενημερωτική συνάντηση με θέμα: "Δικαιώματα και υποχρεώσεις σχετικά με την εργασία και την κοινωνική ασφάλιση για μετανάστες από τις χώρες της Ευρωπαϊκής ΄Ενωσης"

              Ημερομηνία: Δευτέρα 22 Απριλίου 2013, ώρα 18.00.
              Τόπος: Εντευκτήριο της Κοινότητας στο ισόγειο του Ι.Ν. του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, Thor Olsens gate 9, 0177 Oslo.

              Η ενημέρωση θα γίνει από υπεύθυνους υπαλλήλους του ΝΑV, της Νορβηγικής Υπηρεσίας για την Απασχόληση, την Κοινωνική Ασφάλιση και την Κοινωνική Πρόνοια.
              Θα υπάρχει ταυτόχρονη διερμηνεία στα ελληνικά.

              Comment


                Γεια σας πατριωτακια,εντος και εκτος Ελλαδος, ονομαζομαι Κωνσταντινος και σας στελνω τους χαιρετισμους μου από την Ισλανδία, οπου ζω και εργάζομαι. Κι εγω για τη Νορβηγία ξεκίνησα, αλλα τελικα κατέληξα στην Ισλανδία της καρδιάς μου...
                Παρακολουθω τα forum της Νορβηγίας απο το ξεκίνημα τους, αλλά μόλις σήμερα αποφασισα να γραφτώ στο πατριωτάκι. Ενα μεγαλο ευχαριστω σε όλα τα παιδια με τις ανταποκρισεις και την ατελείωτη ενημερωση τους ,αποτέλεσαν για μένα οδηγο και έμπνευση ,ειδικα στους Vasoulita,Crimson και Afrodite (συγνωμη αν δεν εγγραψα σωστα τα ονοματα).
                Εδω και 2 χρόνια μετα απο τα τα ταξιδια μου σε Νορβηγια και Ισλανδια, και με τη γνωστη κατασταση στην Ελλαδα, ωρίμαζε μεσα μου η ιδεα μου για μεταναστευση, μια δοκιμη εστω...σκεφτόμουν...
                Όλον αυτο τον καιρο, κρατούσα απο το forum ολες τις πληροφοριες και τα θετικα μαζι με τα αρνητικά, τα ευκολα μαζι με τα δυσκολα, τα μετρουσα, τα ζυγιζα, τα συγκρινα, τα ξανασκεφτόμουν, και αποφασισα τελικα να ασχοληθω με την ουσια, στην πραξη.
                Εκμάθηση της γλωσσας λοιπον, πολυ σημαντικο αν οχι νουμερο 1 αν εχεις προορισμο τη Νορβηγια.
                Ολον αυτο τον καιρο,περα απο την επισκεψη μου στη Νορβηγια, δε θεωρουσα οτι μπορω να συνεισφερω κατι χρησιμο στο φορουμ για αυτο και δε συμμετειχα. Απεναντιας πηρα απο το φορουμ...
                Επεσα λοιπον με τα μουτρα στην εκμαθηση Νορβηγικων τελειως μονος μου, με συνδυασμο μεθοδων που απλα θα αναφερω .Τον πρωτο μηνα Pisleur Νorwegian(πολυ καλο ,βοηθαει στο να ακους και να μιλας) μαζι με τα δωρεαν ιντερνετικα μαθηματα του NTNU, του πανεπιστημιου του Trondheim αν θυμαμαι καλα( καλο,προσφερει λιγο απο ολα).Τον δευτερο μηνα ξεκινησα το Teach yourself complete Norwegian , που το θεωρω πραγματικα πολυ καλο, σχετικα πληρη και καλυπτει ολα τα πεδια, το συνιστω! Ολα τα παραπανω βρισκονται δωρεαν στο ιντερνετ...
                Το πηρα ζεστα και για 3 μηνες πραγματικα ξεσκιστηκα στο διαβασμα (Πολλες ωρες την ημερα). Το αποτελεσμα? δε θελω να κρινω εγω τον εαυτο μου, αλλωστε δε συνομιλησα ποτε με ντοπιους Νορβηγους για να μπω κατευθειαν στα βαθια...
                θα πω μονο το εξης. Οτι μπορουσα να μιλησω ,να ακουσω, να σκεφτω και να γραψω Νορβηγικα σε ενα πολυ πολυ μεγαλο φασμα για πολλα θεματα ,ουσιαστικα μπορουσα να εκφραστω ανεξαρτητα και μαλιστα με σχετικη ευκολια. Αυτο το βλεπω τωρα εδω στην Ισλανδια,που τυχαινει να χρησιμοποιω πολλες φορες τα Νορβηγικα μου,αν και εδω εχω αφοσιωθει στο να μαθαινω τα Ισλανδικα...
                Αρχικά θέλαμε εγω μαζί με ένα φίλο μου να ανεβουμε στη Νορβηγία , να νοικιασουμε σπιτι να γραφτουμε στον Nav , να παρουμε σβαρνα τα γραφεια και τις εταιριες κλπ κλπ. πολλα απο αυτα δηλαδη που αναφερονται στο φορουμ.
                Αλλα στην πορεια εμεινα μονος μου...
                Που σημαινει πολυ μεγαλυτερο το κοστος, και χωρις ενα δικο μου ατομο-στηριγμα διπλα μου. Παντως το αποφασισα οτι θα δοκιμασω εστω και μονος μου.Ειπα οτι θα καταφερω να παρακαμψω το ψυχολογικο κομματι,αλλα το μεγαλυτερο κοστος σημαινει μεγαλυτερη αποταμιευση αρα και περισσοτερος χρονο μεχρι να κανω το βημα.
                Ταυτοχρονα αρχισα να μαθαινω Ισλανδικα και αρχισα να αναζητω εθελοντικη εργασια( workaway.info) σε αυτες τις 2 χωρες , με σκοπο να παρακαμψω το κοστος και να μπορεσω να παρω μια πραγματικη γευση απο την κατασταση που επικρατει εκει, εαν φυσικα με επέλεγε καποιος...
                Η μονη κινηση που εκανα για εξευρεση κανονικης εργασιας μεσω ιντερνετ ήτανε μεσω ενος Ισλανδικου ιδιωτικου γραφειου ευρεσεως εργασιας , το οποιο προσεφερε καποιες θεσεις εργασιας οι οποιες ταιριαζαν καπως στο προφιλ μου και ητανε και στα Αγγλικα. Ειναι το εξης: Ninukot.is
                Τελη Ιανουαριου εστειλα μια αιτηση. Μεσα Φεβρουαριου ηρθε το πολυποθητο e-mail...δε το πιστευα!
                Λατρευω τη Νορβηγια, αλλά η Ισλανδια ειναι η χωρα μου...(ειχα επισκεφτει ηδη 3 φορες, 1 στη Νορβηγια)
                Απλα μετα απο την κριση που περασαν και αυτοι το 2008, δε πιστευα πως θα εβρισκα ευκολα δουλεια εκει...
                Κοντευω 2 μηνες εδω πανω και ειμαι πολυ καλα...καθε μερα και καλυτερα!
                Εδω θα διακοψω, ηρθε η ωρα για υπνο, συγνωμη αν σας κουρασα, θα επανελθω παντως για λεπτομερειες οσον αφορα εργασια διαμονη συνθηκες κλπ κλπ και ελπιζω να μη σας πειραζει που γραφω για την Ισλανδια στο φορουμ της Νορβηγιας...

                Comment


                  Κωνσταντινε καλως ηρθες στο φορουμ και σε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες!
                  Χαιρομαι τοσο πολυ παντα οταν διαβαζω καλες εξελιξεις για τα πατριωτακια!
                  Εγω προσωπικα θα κανω τη δοκιμη μου στη Γερμανια.Παρολα αυτα διαβαζω τις ανταποκρισεις απο ολες τις χωρες γιατι με ενδιαφερει να δω τις ιστοριες αλλων μελων,πως τα καταφεραν και κυριως το ψυχολογικο κομματι.
                  Για την Ισλανδια νομιζω δεν εχει γραψει καποιος αλλος εδω,αν εχεις ποτε χρονο γραψε μας μερικα πραγματα για την καθημερινοτητα εκει.Πως προσαρμοστηκες,πως ειναι η ζωη εκει και οι ανθρωποι.Θα ηθελα πολυ να μαθω Θεωρω οτι η Ισλανδια ειναι πολυ ομορφη και ιδιαιτερη χωρα.Παντα με γοητευαν οι βορεις χωρες
                  Να εισαι καλα και καλη επιτυχια σε οτι κανεις!Περιμενουμε νεα σου οποτε εχεις χρονο

                  Comment


                    Μπραβο Κωστα καλή δύναμη σου εύχομαι. Και που ξέρεις μια μέρα μπορει να βρεθεις Νορβηγια

                    Comment


                      Έκαναν πατάτα σε αυτή την περίπτωση. Τι σχέση έχουν οι Ευρωπαίοι πολίτες με τους πολίτες άλλων χωρών εκτός ΕΕ.
                      Η οδηγία (την έχω διαβάσει αναρτημένη σε ευρωπαικό αεροδρόμιο) ισχύει για μη ΕΕ πολίτες οπως πχ για Αλβανούς (τυχαίνει να είμαι αλβανίδα) αλλά και πάλι μόνο για αυτούς που είναι μόνιμοι κάτοικοι Αλβανίας οι οποίοι ταξιδεύουν μόνο με το βιομετρικό τους διαβατήριο και χωρίς άλλα εγγραφα.

                      Originally posted by 73leonardo View Post
                      Καλησπερα σε ολους,

                      Αυτο που θελω να γραψω, ισως να εχει ξαναγραφτει. Δεν παρακολουθω το θεμα Νορβηγια και δεν ξερω.....

                      Το Σαββατο ταξιδευα απο Χανια για Οσλο με ενα φιλο. Ενω ειχαμε περασει ολους τους
                      ελεγχους και περιμεναμε, μια ανασα απο το αεροπλανο, μας φωναξαν ξανα πισω σε ενα γραφειο και μας ρωτησαν εαν ειχαμε μαζι μας εισιτηριο επιστροφης. Ευτυχως για εμας, ειχαμε και μας εστειλαν ξανα προς επιβιβαση.
                      Ολο αυτο το σκηνικο μου εκανε τρομερη εντυπωση και ετσι ξανα πηγα πισω να ρωτησω για ποιο λογο εγινε αυτο. Το προσωπικο του αεροδρομειου (με αγανακτηση και οι ιδιοι) μου εξηγησαν οτι εχει ερθει εντολη απο την Ευρωπαικη Ενωση να μην φυγει κανενας Ελληνας, Ιταλος, Ισπανος, Αλβανος (προφανως και αλλοι λαοι του νοτου) χωρις εισιτηριο ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ.
                      Μου εκανε τρομακτικη εντυπωση και ειπα να σας το μεταφερω για να μην την πατησει κανενας αδικα. Αρχιζουν τα πραγματα και αλλαζουν προς το χειροτερο. Μαλλον προσπαθουν να κοψουν οπως-οπως το κυμα νεο-μεταναστων. Ευχομαι ολο αυτο να ειναι προσωρινο και μεμονομενο.
                      Οτι καλυτερο σε ολους μας.
                      Παντα φιλικα.
                      Βαγγελης

                      Comment


                        Καλημέρα σε όλους τους φίλους στη Νορβηγία,

                        Παρακολουθώ και εγώ εδώ και πολύ καιρό τις ιστορίες των Σκανδιναβικών χωρών μετανάστευσης καθώς το ενδιαφέρον μου εχει στραφεί προς τα εκεί μετά από κάποια αποτυχημένη προσπάθεια μετανάστευσης στο Βέλγιο.
                        Η ερώτηση είναι λίγο εκτός αλλά παρακαλώ εάν κάποιος ξέρει ας μας ενημερώσει.
                        Για τους μη ΕΕ πολίτες πως είναι το "κλίμα" στη Νορβηγία. ?
                        Επειδή ενδιαφερόμουν για μεταπτυχιακό στη Δανία με σκοπό την μετέπειτα παραμονή μου εκεί, μετά απο την ερευνα που έκανα αλλαξα γνώμη, η μεταναστευτική πολιτική τους είναι πολύ στρίκτ. Τώρα ερευνώ την Νορβηγία να δώ εάν αξίζει να προσπαθήσω για εκεί.
                        Σας ευχαριστώ προκαταβολικά !

                        Comment


                          Τεστ.......

                          Comment


                            Originally posted by afrodite View Post
                            Τεστ.......
                            Τι τεστ κι εσύ. Θα μας τρελάνεις;; Δεν βλέπεις τον τίτλο του site που γράφει "πατριωτάκι";; Πως είναι κάποιοι πατριωτάκια όταν ζουν σε άλλες χώρες;

                            Comment


                              Originally posted by random View Post
                              Τι τεστ κι εσύ. Θα μας τρελάνεις;; Δεν βλέπεις τον τίτλο του site που γράφει "πατριωτάκι";; Πως είναι κάποιοι πατριωτάκια όταν ζουν σε άλλες χώρες;

                              Comment


                                ΄Θελα να δω αν ειμαι σε σωστο θεμα

                                Comment

                                Working...
                                X