Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Θα ήθελα να κάνω μερικές σημαντικές διευκρινίσεις, αναφορικά με το Νέο πολιτικό σκηνικό στη Νορβηγία, έτσι όπως αυτό διαμορφώνεται:

    Το ακροδεξιό κόμμα, Κόμμα της Προόδου (fremskrittspartiet), συγκέντρωσε 16.4% των ψήφων και, παρά την πτώση του από το 22.9%, θεωρείται ο μεγάλος νικητής των εκλογών. Το ακροδεξιό κόμμα, Κόμμα της Προόδου, για πρώτη φορά στην ιστορία του, εμφανίζεται ως ο πιθανότερος εταίρος των Συντηρητικών της Erna Solberg για το σχηματισμό της Νέας Κυβέρνησης στη Νορβηγία.

    Η Σιβ Γένσεν (Siv Jensen), πρόεδρος του Κόμματος της Προόδου, δήλωσε ότι το κόμμα της θα αποκτήσει μεγάλη επιρροή και δε θα στηρίξει μια κυβέρνηση, αν δεν υπάρξει συμφωνία για την εφαρμογή ενός μεγάλου μέρους του προγράμματος του Κόμματος της Προόδου.

    Είναι αυτονόητο ότι σε κυβερνήση συνεργασίας όλοι οι εταίροι αυτής της κυβέρνησης εφαρμόζουν ένα μέρος του προγράμματος τους. Όπως καταλαβαίνει κανείς, είναι πρακτικά αδύνατο να μην εφαρμοστούν αρκετές θέσεις του ακροδεξιού κόμματος της Νορβηγίας. Κι είναι ολοφάνερο ότι οι Συντηρητικοί (σημειωτέον ότι θα είναι η πρώτη Κεντροδεξιά Κυβέρνηση μετά από δεκαετίες στη Νορβηγία) κι η Erna Solberg χρειάζονται τη στήριξη του ακροδεξιού κόμματος της Siv Jensen. Επομένως, θα πρέπει να περιμένουμε διαφορετική πολιτική σε αρκετά ζητήματα. Έχει διατυπωθεί η άποψη να σταματήσει το μεταναστευτικό κύμα ανειδίκευτων εργατών (προερχόμενοι κυρίως εκτός Ευρώπης), αλλά όχι αυτό του επιστημονικού προσωπικού.

    Για την ιστορία να θυμίσω πως ο Anders Breivik ήταν τέκτονας (μασόνος) κι ακροδεξιός, μέλος του κόμματος της Siv Jensen, Κόμμα της Προόδου, χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι πράξεις του ενέχουν συλλογική ευθύνη. Αλίμονο, άλλωστε. Μόνο στο Ελλαδιστάν τα βλέπουμε έτσι τα ζητήματα και δε βλέπουμε τα αυτονόητα.

    Επομένως, με λίγα λόγια, δε βλέπω το λόγο ανησυχίας για όσους ενδιαφέρονται να μεταναστεύσουν στη Νορβηγία.

    Comment


      Nαι αλλά τι γίνεται με το θεμα της οικονομικής πολιτικής τους; Καποιος απο αυτους θελει να σπαταλιστουν παραπανω χρηματα απο τα πετρέλαια πχ.
      Μήπως στο τελος η Νορβηγια καταληξει Ελλάδα;

      Comment


        Originally posted by afrodite View Post
        Nαι αλλά τι γίνεται με το θεμα της οικονομικής πολιτικής τους; Καποιος απο αυτους θελει να σπαταλιστουν παραπανω χρηματα απο τα πετρέλαια πχ.
        Μήπως στο τελος η Νορβηγια καταληξει Ελλάδα;

        Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση για τον εξής λόγο: Η Νορβηγία δεν είναι προτεκτοράτο ξένων δυνάμεων... Eίναι ανεξάρτητο κράτος, με Εθνικό νόμισμα, έχοντας αρνηθεί 2 φορές, σε ισάριθμα δημοψηφίσματα (στην Ελλάδα δε θέτουν δημοψηφίσματα για σημαντικά ζητήματα-δε δίνουν το λόγο στον κόσμο), να ενταχθεί στην Ε.Ε. Eίναι μέλος της ΕΟΧ (Ευρωπαικός Οικονομικός Χώρος) μόνο κι εφαρμόζει τη Συνθήκη Sengen.

        Καταλαβαίνω την ανησυχία, αλλά είναι εντελώς λάθος να θεωρούμε ότι η Νορβηγία θα καταλήξει σαν την Ελλάδα. Υπάρχει διαφορά νοοτροπίας και πολιτικών αποφάσεων σε πάρα πολλά ζητήματα, που καθιστούν τη σύγκριση μεταξύ Ελλάδας και Νορβηγίας εντελώς άστοχη.

        Το οικονομικό μοντέλο της Νορβηγίας στηρίζεται στο ''Μεγάλο'' Κράτος. Το δημόσιο απασχολεί 780.000 υπαλλήλους (σχεδόν όσους κι η Ελλάδα των 11.000.000), με καθεστώς μονιμότητας και με πληθυσμό κοντά στα 5.000.000. Για το σκοπό αυτό διαθέτει το 14% του ΑΕΠ (11% η Ελλάδα για τον ίδιο σκοπό). Παρόλα αυτά, δεν έχει κανένα δημοσιονομικό πρόβλημα. Το χρέος της Νορβηγίας είναι κοντά στο 40% κι ο προυπολογισμός της πάντοτε πλεονασματικός, όπως κι οι, περίπου, 3000 δημόσιες και δημοτικές της επιχειρήσεις, που χρηματοδοτούν το 50% των κρατικών εσόδων, χωρίς να χρειάζεται να αλλάζει συνεχώς η φορολογική πολιτική προς τους πολίτες και να επιβάλλονται εξοντωτικοί φόροι.

        Το κεφάλαιο του ορυκτού πλούτου έχει αξιοποιηθεί κατάλληλα. Δεν έχει ξεπουληθεί σε επιχειρηματικά συμφέροντα (όπως επιθυμούν στο Ελλαδιστάν). Η κρατική εταιρεία πετρελαιοειδών STATOIL εκμεταλλεύεται τα κοιτάσματα και το μεγαλύτερο μέρος των κερδών πηγαίνουν στα κρατικά ταμεία κι από εκεί στο ασφαλιστικό και συνταξιοδοτικό ταμείο. Η ιδιωτική πρωτοβουλία στην STATOIL υπάρχει και λειτουργεί σύμφωνα με τις κρατικές αρχές κι υπό την επιτήρηση αυτών.

        Τα κοιτάσματα ορυκτού πλούτου έχουν διάρκεια εκμετάλλευσης ορισμένες δεκαετίες, όπως είναι γνωστό. Τα κοιτάσματα που εκμεταλλεύεται αυτή τη στιγμή η Νορβηγία έχουν χρόνο ''ζωής'' 15-20 χρόνια ακόμα, περίπου. Το σημαντικό είναι ότι συνεχώς ανακαλύπτονται νέα κοιτάσματα. Το 2011 ανακαλύφθηκε στα δυτικά, μεταξύ δύο ήδη υφιστάμενων πλατφορμών εξόρυξης, νέο γιγαντιαίο κοίτασμα της τάξης των 500 εκατομμυρίων έως 1.2 δισεκατομμυρίων βαρελιών πετρελαίου. Το μέγεθος του μπορεί να αποφέρει τρισεκατομμύρια. Επίσης, πριν λίγες ημέρες, ανακαλύφθηκε νέο κοίτασμα στα βόρεια της χώρας, στη θάλασσα του Μπάρεντς (Barents Sea). To κοίτασμα αυτό εκτιμάται στα 160 εκατομμύρια βαρέλια πετρέλαιο και 1.13 δισεκατομμύρια κυβικά μέτρα φυσικό αέριο. Αυτά τα νέα κοιτάσματα δεν έχουν ακόμα αξιοποιηθεί, με την έννοια ότι δεν έχει ακόμα ξεκινήσει η εξόρυξη.

        Επομένως, η Νορβηγία έχει λύσει το οικονομικό της ζήτημα για τα επόμενα 100 χρόνια, ακόμα κι αν αποφασίσει να έχει ως κύρια πηγή εσόδων της τον ορυκτό πλούτο. Επειδή, όμως, οι Νορβηγοί θέλουν να εξασφαλίσουν για πολλά χρόνια ακόμη την οικονομική τους άνθηση κι ευημερία, στρέφονται και σε άλλες πηγές κέρδους και σε άλλους παραγωγικούς τομείς. Δεν τίθεται θέμα κατασπατάλησης του ορυκτού πλούτου της Νορβηγίας. Τα χρήματα πάνε σε συγκεκριμένους σκοπούς.

        Η Erna Solberg είχε υποστηρίξει προεκλογικά ότι επιθυμεί να κάνει ορισμένες ιδιωτικοποιήσεις, να παρέχει μεγαλύτερη φοροαπαλλαγή και να φέρει την οικονομία στο σημείο που δε θα εξαρτάται από τον ορυκτό πλούτο μόνο. Αυτό, πρακτικά, δε σημαίνει ότι θα γίνουν κοσμογονικές αλλαγές στις εργασιακές σχέσεις και στην καθημερινότητα των πολιτών. Έχει σημασία ποιοί θα είναι οι κυβερνητικοί εταίροι. Θεωρώ σίγουρη την παρουσία, δίπλα στην Erna Solberg, της Siv Jensen του ακροδεξιού κόμματος. Και θεωρώ σίγουρη την αλλαγή πολιτικής στο μεταναστευτικό ζήτημα, κάτι που δε θα επηρεάσει όσους είναι υπήκοοι χωρών της Ευρώπης.

        Τα προβλήματα στη Νορβηγία δεν είναι οικονομικής φύσης, αλλά προβλήματα καθημερινότητας. Οι λακούβες στους δρόμους, η αναβάθμιση των δημόσιων συγκοινωνιών κλπ είναι μερικά ζητήματα που απασχολούν τους πολίτες και την εκάστοτε κυβέρνηση. Είχε γίνει και προεκλογική αναφορά σε αυτά τα ζητήματα.

        Αξίζει να σημειωθεί ότι η Νορβηγία έχει τον ίδιο, περίπου, σε μέγεθος, ορυκτό πλούτο με την Ελλάδα, με τη διαφορά που ανέφερα στην αρχή να κάνει τη διαφορά. Τη Νορβηγία την κυβερνούν Νορβηγοί...

        Comment


          joker poli endiaferon oi plirofories sou..
          What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

          Comment


            Οι Έλληνες πάνε μετανάστες στη Νορβηγία

            Comment


              παιδιά, να ρωτήσω κάτι που έχει γραφτεί σίγουρα πιο πρίν.
              Στη Νορβηγία απ'οτι είχα διαβάσει μπορείς να μαθεις εκεί τη γλώσσα αλλά πληρώνεις. Αλλά εγώ κάπου στις σημειώσεις μου είχα σημειώσει ενα ποσό. το 450 περίπου..
              Αλλά δε θυμάμαι αν είναι ευρώ ή κορώνες? (ελπίζω κορώνες :P )

              Comment


                Θα σου χαλάσω το ονειρο.... Μακάρι να ήταν 450 κορωνες.

                Τα ποσα διαφέρουν αναλογα με τη σχολή. Απο 4500 ΚΟΡΩΝΕΣ εως 7000 ΚΟΡΩΝΕΣ αναλογα με το πόσα άτομα ειναι στην αιθουσα. Για το 7000 κορωνες δεν το εχω σίγουρο. Ετσι ακουσα μια κοπελα να λεει...βεβαια μιλουσε για προετοιμασια για το Bergen test.

                Comment


                  Originally posted by freeaway View Post
                  παιδιά, να ρωτήσω κάτι που έχει γραφτεί σίγουρα πιο πρίν.
                  Στη Νορβηγία απ'οτι είχα διαβάσει μπορείς να μαθεις εκεί τη γλώσσα αλλά πληρώνεις. Αλλά εγώ κάπου στις σημειώσεις μου είχα σημειώσει ενα ποσό. το 450 περίπου..
                  Αλλά δε θυμάμαι αν είναι ευρώ ή κορώνες? (ελπίζω κορώνες :P )
                  Περίπου είναι "100nok την ώρα" για το Όσλο (για να μην ψάχνεις) !!!

                  PRISER FOR NORSKKURS VÅREN 2014 !

                  www.learnnorwegian.no

                  Kurs: Norwegian language courses in Oslo

                  Attached Files
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    ω, ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις!
                    patrioten ήσουν απολυτα κατατοπιστικος με τα link!

                    Comment


                      Kαλησπέρα παιδιά! Πρόσφατα πήρα την απόφαση να μεταναστεύσω, και μπορώ να πω ότι το φόρουμ είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικό! Εδώ και λίγο καιρό παρακαλουθώ μαθήματα νορβηγικών από διάφορες ιστοσελίδες και σκοπεύω να συνεχίσω με κάποιο δάσκαλο για καλύτερη εκμάθηση της γλώσσας. Είμαι δασκάλα κι απ΄ό,τι κατάλαβα υπάρχουν (ή υπήρχαν..; ) θέσεις σε παιδικούς σταθμούς, οπότε αρχικά σκέφτομαι να στραφώ προς αυτή την κατεύθυνση.
                      Θα είχε πολύ ενδιαφέρον, όσοι τα καταφέρατε, και μετά τον πρώτο ενθουσιασμό, να μοιραστείτε μαζί μας τη μέχρι τώρα εμπειρία σας από τη ζωή στη Νορβηγία.

                      Comment


                        γεια σε ολους,ενδιαφερομαι και εγω για μεταναστευση στη νορβηγια,αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να παω εκει με τι γυναικα μου να ξεκινησουμε μαθηματα νορβηγικων για 6-9 μηνες και μετα που θα ξερω τη γλωσσα να ψαξω για δουλεια. σκεφτομαι το folkeuniversitetet. το εχει ξανακανει καποιος αυτο? στεκει το σχεδιο?
                        επεισης αν κανω μαθηματα ειμαι καλυμενος να μενο νορβηγια η σε 6 μηνες πρεπει να φυγω?
                        ευχαριστω,Δημητρης

                        Comment


                          Φιλε Δημήτρη θα πρέπει να ξέρεις ότι για να εφαρμοσεις το σχέδιο σου θα πρέπει να έχεις ένα πολύ πολύ δυνατό μπάτζετ γιατί η ζωή εδώ είναι πολύ ακριβή. Επίσης χωρίς δουλειά θα είναι δύσκολο να βρεις σπίτι καθώς όλοι ρε ρωτάνε για να σου νοικιάσουνε σπίτι. Θα πρέπει να σκεφθείς ότι για να νοικιάσεις ένα δωμάτιο θέλεις περίπου 3000 κορώνες το μήνα (370 ευρω) + τα έξοδα διαβίωσης+ τα εξοδα για το σχολείο. Η άποψη μου απο προσωπική εμπειρία είναι να μάθετε νορβηγικά όσο πιο καλά μπορείτε στην Ελλάδα και μετά να έρθετε. Και επίσης βόρεια είναι λιγο πιο ευκολο να βρεις κάτι. Για δωμάτια τιμές και άλλα μπορείς να δεις στο finn.no και πληροφορίες σχετικά με τη διαμονή σου εδώ στο udi.no. Ελπίζω να σου φάνηκα χρήσιμη.

                          Comment


                            Originally posted by GIANNOULA View Post
                            Φιλε Δημήτρη θα πρέπει να ξέρεις ότι για να εφαρμοσεις το σχέδιο σου θα πρέπει να έχεις ένα πολύ πολύ δυνατό μπάτζετ γιατί η ζωή εδώ είναι πολύ ακριβή. Επίσης χωρίς δουλειά θα είναι δύσκολο να βρεις σπίτι καθώς όλοι ρε ρωτάνε για να σου νοικιάσουνε σπίτι. Θα πρέπει να σκεφθείς ότι για να νοικιάσεις ένα δωμάτιο θέλεις περίπου 3000 κορώνες το μήνα (370 ευρω) + τα έξοδα διαβίωσης+ τα εξοδα για το σχολείο. Η άποψη μου απο προσωπική εμπειρία είναι να μάθετε νορβηγικά όσο πιο καλά μπορείτε στην Ελλάδα και μετά να έρθετε. Και επίσης βόρεια είναι λιγο πιο ευκολο να βρεις κάτι. Για δωμάτια τιμές και άλλα μπορείς να δεις στο finn.no και πληροφορίες σχετικά με τη διαμονή σου εδώ στο udi.no. Ελπίζω να σου φάνηκα χρήσιμη.
                            ΔΕΝ νοικιαζουν ένα δωμάτιο σε ζευγάρι...που το είδες αυτό...τα λεφτά που λές είναι πολύ λίγα.

                            dimitrissssss γεια σε ολους,ενδιαφερομαι και εγω για μεταναστευση στη νορβηγια,αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να παω εκει με τι γυναικα μου να ξεκινησουμε μαθηματα νορβηγικων για 6-9 μηνες και μετα που θα ξερω τη γλωσσα να ψαξω για δουλεια. σκεφτομαι το folkeuniversitetet. το εχει ξανακανει καποιος αυτο? στεκει το σχεδιο?
                            επεισης αν κανω μαθηματα ειμαι καλυμενος να μενο νορβηγια η σε 6 μηνες πρεπει να φυγω?
                            ευχαριστω,Δημητρης
                            Δημητρη τα έχουμε γράψει πάρα πολλές φορές...απλά διάβασε.
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              Στο Λιλλεχαμμερ μπορείς να βρεις δωματιο με 3000 περίπου. Οχι ευκολα αλλα μπορεις. Δεν ξέρω εσυ που βρίσκεσαι. Βεβαια για μικρό διαμέρισμα θέλεις απο 5000 και πανω.

                              Comment


                                To Lillehammer είναι μια μικρή πόλη, περίπου 200χλμ βόρεια από το Oslo

                                Originally posted by GIANNOULA View Post
                                Στο Λιλλεχαμμερ μπορείς να βρεις δωματιο με 3000 περίπου. Οχι ευκολα αλλα μπορεις. Δεν ξέρω εσυ που βρίσκεσαι. Βεβαια για μικρό διαμέρισμα θέλεις απο 5000 και πανω.
                                To Lillehammer είναι μια μικρή πόλη, περίπου 200χλμ βόρεια από το Oslo με συνολικά περίπου 26.000 κατοίκους...εννοείται ότι όσο απομακρύνεσαι από την πρωτεύουσα(Oslo) είναι πιό φτηνά, και στο βόρειο πόλο είναι ακόμη πιό φτηνά,...(αλλά και πάλι τα λεφτά που λές είναι λίγα, αφορούν ντόπιους με μόνιμες δουλειές).
                                Εγώ μένω Stockholm αλλά είμαι συχνός επισκέπτης στην Norge.
                                Στην Sverige είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρείς σπίτι και είναι όλα πανάκριβα...


                                Lillehammer
                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X