Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    3000 για δωματιο και για ζευγαρι στο Οσλο ειναι αστρονομικη τιμη.... ουτε στη φαντασια μας δεν παιζει. Αν υπαρχει πειτε μοου να παω κι εγω. Το φθηνοτερο για συγκατοικηση ξεκιναει στα 4000 και μπορει να φτασει και 7000 αναλογα την περιοχη και τα τετραγωνικα μετρα (του δωματιου οχι του σπιτιου). Με 3000 μπορει να βρεις αλλα ειναι 1χ1 στη κυριολεξια. Ισα που να χωραει το κρεβατι (μονό) και μια ντουλάπα. Μπορεις να ζησεις ετσι; Οκ θα μοιραζεσαι τους υπολοιπους χωρους του σπιτιου με αλλους 4-5 αλλα καποια στιγμη θα θες να μεινεις λίγο μονος ρε αδερφε.... οσο μεγαλωνουν τα τετραγωνικά του δωματιου μεγαλωνει και η τιμη. Και ενοειται παει και με τη περιοχη.

    Τωρα αν πας εξω απο το Οσλο σε καποιο χωριο να μεινεις τα πραμματα ειναι εντελως διαφορετικά. Εγω δινω 9000κορωνες για 30τμ στουντιο (με ολα τα φασιλιτις μεσα) και φιλοι μου με τα ιδια λεφτα νοικιαζουν τριαρι στο Voss και στο sykkylven αντιστοιχα.

    Δημητρη το σχεδιο σου δεν ειναι πολυ καλό.... ειδικα για το folkuniversity που σκεφτεσαι ειναι ενα απο τα πιο ακριβα σχολεια. Δυο ατομα χωρις δουλεια πρεπει να εχεις παρα πολλα λεφτα μαζι σου για να μεινεις 6-9 μηνες μεχρι να μαθεις τη γλωσσα. Και δυσκολα θα σου νοικιασουν χωρις να εχεις δουλεια.

    Comment


      Originally posted by afrodite View Post
      3000 για δωματιο και για ζευγαρι στο Οσλο ειναι αστρονομικη τιμη.... ουτε στη φαντασια μας δεν παιζει. Αν υπαρχει πειτε μοου να παω κι εγω. Το φθηνοτερο για συγκατοικηση ξεκιναει στα 4000 και μπορει να φτασει και 7000 αναλογα την περιοχη και τα τετραγωνικα μετρα (του δωματιου οχι του σπιτιου). Με 3000 μπορει να βρεις αλλα ειναι 1χ1 στη κυριολεξια. Ισα που να χωραει το κρεβατι (μονό) και μια ντουλάπα. Μπορεις να ζησεις ετσι; Οκ θα μοιραζεσαι τους υπολοιπους χωρους του σπιτιου με αλλους 4-5 αλλα καποια στιγμη θα θες να μεινεις λίγο μονος ρε αδερφε.... οσο μεγαλωνουν τα τετραγωνικά του δωματιου μεγαλωνει και η τιμη. Και ενοειται παει και με τη περιοχη.

      Τωρα αν πας εξω απο το Οσλο σε καποιο χωριο να μεινεις τα πραμματα ειναι εντελως διαφορετικά. Εγω δινω 9000κορωνες για 30τμ στουντιο (με ολα τα φασιλιτις μεσα) και φιλοι μου με τα ιδια λεφτα νοικιαζουν τριαρι στο Voss και στο sykkylven αντιστοιχα.

      Δημητρη το σχεδιο σου δεν ειναι πολυ καλό.... ειδικα για το folkuniversity που σκεφτεσαι ειναι ενα απο τα πιο ακριβα σχολεια. Δυο ατομα χωρις δουλεια πρεπει να εχεις παρα πολλα λεφτα μαζι σου για να μεινεις 6-9 μηνες μεχρι να μαθεις τη γλωσσα. Και δυσκολα θα σου νοικιασουν χωρις να εχεις δουλεια.
      afrodite
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        Μπορει να μη γράφω σιχνά αλλά οταν ειναι να γράψω γράφω ουσιαστικά.

        Το παρακάτω κείμενο είναι απο το μπλογκ μου (Oslo Norway! Diary and details about my new life in Oslo - Norway!) Nομίζω ή μάλλον είμαι σίγουρη πως θα ενδιαφέρει πολλούς που ψάχνουν να βρουν δουλειά στη Νορβηγία (και γενικά σε μια οποιαδήποτε ξένη χώρα) Επίσης ολα τα παρακάτω είναι συμπεράσματα απο προσωπικά βιώματα. Σε κάποιον άλλον μπορεί τα πράματα να ηρθαν "πιο εύκολα" ή να μην έχει βιώσει τίποτα απο αυτά και όλα αυτα που λέω να του ακούγονται κάπως....
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
        Θα γράψω ορισμένα πράματα για το "πως βρίσκουμε δουλειά στη Νορβηγία" ή αλλιώς "τι πρέπει να κάνουμε για να βρούμε δουλειά στη Νορβηγία" "ποιο είναι το κλειδί της επιτυχίας" (αυτό πολύ τρέντι ακούγεται). Θα μπορούσε να είναι μια οποιαδήποτε χώρα, απλά εγώ βρίσκομαι Νορβηγία. Περίπου τα ίδια ισχύουν και για Γερμανία, Γαλλία κλπ
        Καιρός να γράψω για αυτό το κομμάτι γιατί σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς και σίγουρα περισσότερο από το "σε ποια εκδρομή πήγε σήμερα η Αφροδίτη."


        Νο1 κλειδί

        Είναι Η ΓΛΩΣΣΑ!!!

        Τα Νορβηγικά. Τα πράματα στον εργασιακό τομέα έχουν δυσκολέψει πολύ, δεν είναι όπως πριν 5 χρόνια. Η μισή Ευρώπη της κρίσης έχει έρθει Νορβηγία και ψάχνει για δουλειά. Στις οικοδομικές εργασίες ως επί το πλείστον είναι Πολωνοί. Μπαρ σερβιτόροι ξενοδοχεία κλπ Σουηδοί. Υπερέχουν κι ολας γιατί η γλώσσα είναι παρόμοια σχεδόν. Τώρα για να ελέγξουν λίγο το μεταναστευτικό τους θέμα ζητάνε παντού να ξέρεις νορβηγικά, και μάλιστα να έχει και πτυχίο. Ακόμα και καθαρίστρια να θες να δουλέψεις ζητάνε τη γλώσσα (λες και θα μιλάς με τη σφουγγαρίστρα νορβηγικά). Κι όμως ναι η γλώσσα χρειάζεται και όσο πιο καλό είναι το επίπεδο σου τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχεις για να βρεις δουλειά. Και αν το σκεφτείς ακούγεται πολύ λογικό. Κι εμείς στην Ελλάδα με τους ξένους αυτό δεν κάναμε; Εντάξει πτυχίο δεν τους ζητήσαμε αλλά οι άνθρωποι αναγκάστηκαν από μόνοι τους να μάθουν ελληνικά για να μπορούμε να συνεννοηθούμε μαζί τους.
        Οι Νορβηγοί σε αντίθεση με άλλες χώρες ως δεύτερη γλώσσα έχουν τα αγγλικά μιας και τα μαθαίνουν απ τα 6 τους. Θα πετυχεις γιαγιούλα 80 χρονών να σου μιλάει άπταιστα και με σωστή προφορά αγγλικά. Αλλά τα μιλάνε στον ελεύθερο χρόνο τους και όχι στον εργασιακό τους. Βέβαια υπάρχουν δουλειές όπως στα πετρέλαια, μηχανικοί, ΙΤ κλπ όπου εκεί μιλάνε αγγλικά. Σε οποιονδήποτε άλλο τομέα όπου έχεις να εξυπηρετήσεις ανθρώπους (πωλήτριες, γιατροί, νοσοκόμες κλπ) εκεί τα Νορβηγικά είναι must.
        Επίσης αν θες να αφομοιωθείς στη χώρα καλό θα είναι να μάθεις τη γλώσσα γιατί αλλιώς θα νοιώθεις πάντα ξένος. Θα βγεις πχ σε κανα μπαράκι με Νορβηγούς όπου οκ οι άνθρωποι όταν θα σου απευθύνουν τον λόγο θα σου μιλήσουν αγγλικά. Όταν όμως θα μιλήσουν μεταξύ τους και θα αστειευτούν θα το κάνουν στα Νορβηγικά κι εσύ θα είσαι εκεί και θα κοιτάς αμήχανα ψάχνοντας να βρεις ποιο είναι το αστείο. Ή αν είσαι στη δουλειά στο lunch break επειδή θα είναι χαλαροί θα αρχίσουν να μιλάνε νορβηγικά κι εσύ θα νιώθεις ότι είσαι στην απέξω. Και στο τέλος θα τρως μόνος σου.
        Μου έτυχε το εξής κουλό. Δίνω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε τι παίζει. Γενικά οι νορβηγοί είναι πολύ κλειστοί άνθρωποι. Από κοινωνικότητα μηδέν. Μόνο στο βουνό είναι πιο χαλαροί, και θα σε καλημερίσουν και θα σου πιάσουν τη κουβέντα και τραλαλι τραλαλό. Στην πολη είσαι εντελώς αόρατος (εκτός και αν τους ρωτήσεις κάτι, γενικά αν κάνεις εσύ το πρώτο βήμα αυτοί θα ανταποκριθούν. Αλλιώς στην κοσμάρα τους). Εμείς πχ στο μετρό ή στο τρένο αν είμαστε μόνοι και βαριόμαστε μπορεί να πιάσουμε την κουβέντα με τον διπλανό μας άνετα. Έχουμε άλλη κουλτούρα.
        Είμαι στο τρένο λοιπόν μια μέρα και πραγματικά ήμουν στις μαύρες μου. Δεν είχα όρεξη ούτε την απλή καλημέρα να πω, ήμουν μη του μιλάτε του παιδιού αφήστε το να κλάψει (είχα φρεσκοαπολυθεί κι ολας οπότε καταλαβαίνετε. Περίεργες σκέψεις πέρναγαν από το μυαλό μου). Κι έρχεται και κάθετε δίπλα μου ένας Νορβηγός που πραγματικά ήταν η εξαίρεση του κανόνα. Τρελά επικοινωνιακός, Ήθελε να μιλήσει για το οτιδήποτε. Και πραγματικά βρήκε τη μέρα που όχι μόνο δεν ήθελα να μιλήσω, αλλά ούτε καν να προσπαθήσω να καταλάβω τη διάλεκτο του (ναι έχουμε και από αυτά τα καλά) και το τι σκατά λέει. Του λέω ότι θες να μου πεις στα αγγλικά γιατί δεν τα πάω καλά με τις διαλέκτους. Με ρώτησε από περιέργεια από που είμαι στα αγγλικά και μετά έβγαλε τον σκασμό για το υπόλοιπο ταξίδι.. Το οποίο στη προκειμένη στιγμή με βόλεψε.

        Κλειδί επιτυχίας Νο2.

        Νορβηγική εμπειρία. Δεν μπα να είχα 12 χρόνια εμπειρίας στο βιογραφικό μου ως οδοντίατρος στην Ελλάδα; Αυτό δεν έλεγε τίποτα απολύτως, πιστέψτε με. Όσες αιτήσεις έκανα, επέστρεψαν πίσω με αρνητική απάντηση. Έκανα 1 χρόνο σχεδόν να βρω δουλειά Απέκτησα το πρώτο κλειδί επιτυχίας τη γλώσσα και κατάφερα να βρω με τα πολλά την πολυπόθητη δουλειά. Τώρα το βιογραφικό μου γράφει ότι έχω δουλέψει στη Νορβηγία ως οδοντίατρος. Χάνω αύτη την πολυπόθητη δουλειά μετά από 6 μήνες (πως και γιατί μην τα ρωτάτε... ) κι εκεί που λέω "άντε τώρα να βρω δουλειά, περίμενα 1 χρόνο να βρω αυτή που έχασα πόσο θα μου πάρει για να βρω άλλη;" Κι όμως, τη μια μέρα απολυόμουν και την επόμενη ήμουν σε άλλο ιατρείο για δουλειά (προσωρινή δουλειά όπως αποδείχθηκε αλλά ήταν τόσο χάλια το περιβάλλον που ούτε που στεναχωρήθηκα. Χάρη μου έκανε ο τύπος), Και με το που ελευθερώνομαι από αυτή τη δουλειά και , μετά από 2 μέρες τσουπ πρόταση για δουλειά και μάλιστα στο αντικείμενο μου ως οδοντίατρος.

        Κλειδί επιτυχίας Νο3

        Γερή υπομονή και επιμονή, τρελές αντοχές και γερό στομάχι. Αυτό πιο πολύ είναι συμβουλή και όχι κλειδί επιτυχίας.
        Με ρώτησαν τις προάλλες αν έχω βιώσει ρατσισμό. Η απάντηση μου ήταν πως έχω βιώσει επαγγελματικό ρατσισμό και όχι «φυλετικό» . Στην πρώτη δουλειά με εξαπάτησαν νομίζοντας πως επειδή είμαι ξένη δε θα τους κυνηγήσω. Αμ δε… Στη δεύτερη δουλειά με εκμεταλλεύτηκαν όσο δεν πάει, και όταν έφτασε η συζήτηση στο θέμα αύξησης μισθού ο τύπος ήθελε να μου δώσει ψίχουλα του στυλ αν θέλω να δώσω περισσότερα μπορώ να προσλάβω έναν Νορβηγό που δεν έχει θέμα με τη γλώσσα. Και χάρη σου κάνω που σου δίνω την ευκαιρία να δουλέψεις ως οδοντίατρος κάτι που άλλοι δεν στο έχουν προσφέρει. Ο τρίτος σχεδόν τα ίδια και χειρότερα, και αυτός όχι μόνο ψυχούλα λόγο γλώσσας αλλά θέλει και να μη με πληρώσει για τις υπηρεσίες μου. Αλλά δεν ξέρει με ποιον έχει να κάνει. Νομίζω πως έχω τον μαλακομαγνίτη. Δυστυχώς εφόσον δεν ξέρουμε τη γλώσσα, μας βαράνε παλαμάκια κι εμείς πρέπει να χορέψουμε και να πούμε και ευχαριστώ και από πάνω. Ο δρόμος της μετανάστευσης δεν ήταν ποτέ στρωμένος με ροδοπέταλα. Και η Νορβηγία δεν είναι η γη της επαγγελίας όπως πολλοί νομίζουν. Η εκμετάλλευση ισχύει δυστυχώς σε όλες τις χώρες, σε όλους τους τομείς, γιατί να διαφέρει και η Νορβηγία;
        Θα με ρωτήσεις γιατί υπομένω όλα αυτά; Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί αν αξίζει. Ακόμα δεν έχω βρει την απάντηση. Είμαι στο «νομίζω πως ναι»…. Κάποια στιγμή ίσως φτάσω στο 100% αυτής της απάντησης και να απολαύσω τους κόπους μου. Το εύχομαι. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι μαθαίνω και ωριμάζω. Για κάποιον «που έχει φάει τη ζωή με το κουτάλι» που λένε, όλα αυτά θα του φαντάζουν καραμέλες και θα γελάει (ίσως). Εγώ μέχρι τώρα ζούσα σε προστατευμένο περιβάλλον. Ζούσα με τους γονείς μου, είχα τη δική μου δουλειά και όχι κάποιον παπάρα πάνω από το κεφάλι μου να μου λέει τα κουλά του. Τα περί εκμετάλλευσης στον εργασιακό τομέα μόνο από φίλους μου τα είχα ακούσει και από την τηλεόραση. Τώρα βγήκα από το καβούκι μου και τα ζω κι εγώ στο πετσί μου. Μαθαίνω όμως και μαθαίνω γρήγορα. Και πραγματικά αυτός ο ενάμισης χρόνος με έχει «μεγαλώσει» κατά πολύ. Ίσως έπρεπε να το κάνω νωρίτερα… νεότερος έχεις περισσότερες αντοχές.

        Επίσης άλλη μια διαπίστωση. Οι Νορβηγοί είναι τρομερά τεμπέληδες. Εμείς σε αντίθεση με ότι πιστεύουν οι ξένοι για μας, είμαστε δουλευταράδες. Τώρα γιατί ως χώρα πάμε κατά διαόλου, και μια χώρα σαν την Νορβηγία που σε όλους τους τομείς είναι τα ζώα μου αργά είναι άλλο θέμα. Ας είναι καλά το πετρέλαιο και η σωστή οικονομική πολιτική τους. Έτσι λοιπόν και άμα εσύ ως Έλληνας που έχεις μάθει να σκίζεσαι στη δουλειά πας και κάνεις τα ίδια κι εδώ, την έβαψες. Θα φας παρατήρηση από τους εργαζόμενους στο αφεντικό με τη μια. Τους χαλάς τη πιάτσα. Γιατί είναι και κομπλεξικοί συν τις άλλης και δεν πρέπει να νοιώθουν ότι εσύ είσαι πιο καλός από αυτούς.

        Comment


          Γεια σε ολους και παλι,δε γραφω συχνα ομως διαβαζω σχεδον τα παντα,και σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
          απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι μανικι η γλωσσα και να βρεις δουλεια μονο αλλα και το σπιτι.οντος οπως μου απαντησατε το folkeuniversititet ειναι ακριβο και θα ειναι δυσκολο να βρω σπιτι.
          Εχω βρει σε αρκετα πανεπιστημια στι χωρα οτι εχουν 1 χρονο course νορβηγικη γλωσσα και καποια δινουν και εστια.
          αν γραφτω σε ενα απο αυτα και μου δοσουν εστια αρα λυνω το προβλημα εστιας και εκμαθηση γλωσσας,και καποια στιγμη στη πορεια προσπαθω να βρω part time κατι μιας και δεν επιτρεπετε αν εισαι σε πανεπιστιμιο να εχεις full time δουλεια τοτε πως σας ακουγετε ως σχεδιο?
          ετσι σκεφτομαι με αυτο το τροπο κοντα στο τελος του course που θα ειμαι εκει θα μπορεσω πιο ευκολα να κοιταξω για σπιτι/δουλεια κλπ.τι λετε?
          ευχαριστω
          Δημητρης

          Comment


            Originally posted by dimitrissssss View Post
            Γεια σε ολους και παλι,δε γραφω συχνα ομως διαβαζω σχεδον τα παντα,και σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
            απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι μανικι η γλωσσα και να βρεις δουλεια μονο αλλα και το σπιτι.οντος οπως μου απαντησατε το folkeuniversititet ειναι ακριβο και θα ειναι δυσκολο να βρω σπιτι.
            Εχω βρει σε αρκετα πανεπιστημια στι χωρα οτι εχουν 1 χρονο course νορβηγικη γλωσσα και καποια δινουν και εστια.
            αν γραφτω σε ενα απο αυτα και μου δοσουν εστια αρα λυνω το προβλημα εστιας και εκμαθηση γλωσσας,και καποια στιγμη στη πορεια προσπαθω να βρω part time κατι μιας και δεν επιτρεπετε αν εισαι σε πανεπιστιμιο να εχεις full time δουλεια τοτε πως σας ακουγετε ως σχεδιο?
            ετσι σκεφτομαι με αυτο το τροπο κοντα στο τελος του course που θα ειμαι εκει θα μπορεσω πιο ευκολα να κοιταξω για σπιτι/δουλεια κλπ.τι λετε?
            ευχαριστω
            Δημητρης
            Γεια σου dimitrissssss .

            Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα, για να βρείς σπίτι είναι πάρα πολύ δύσκολο(είναι μεγάλη η ζήτηση και μικρή η προσφορά), το ίδιο ίσχύει και για τις φοιτητικές εστίες(εκεί είναι ακόμη χειρότερα).

            Τι εννοείς... ("Εχω βρει σε αρκετα πανεπιστημια στι χωρα οτι εχουν 1 χρονο course νορβηγικη γλωσσα και καποια δινουν και εστια.") που τα διάβασες αυτά...? βάλε μας τα λίνκ...
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              Καλησπερα

              Norwegian for Foreigners - Department of langauge and Literature - NTNU
              Housing for students - NTNU

              εδω εβαλα 2 λινκσ απο το ντνυ που εχει μαθηματα νορβηγικων και οπως σχεδον ολα τα πανεπιστημια εχουν και εστια..
              εχω καταλαβει κατι λαθος?κατι παρομοιο εχω δει και στα πανεπιστιμια του τρομσο,οστφολντ,σταβανκερ,μπερκεν,βολντα,οσλο..

              Comment


                Originally posted by dimitrissssss View Post
                Καλησπερα

                Norwegian for Foreigners - Department of langauge and Literature - NTNU
                Housing for students - NTNU

                εδω εβαλα 2 λινκσ απο το ντνυ που εχει μαθηματα νορβηγικων και οπως σχεδον ολα τα πανεπιστημια εχουν και εστια
                εχω καταλαβει κατι λαθος?κατι παρομοιο εχω δει και στα πανεπιστιμια του τρομσο, οστφολντ, σταβανκερ, μπερκεν,βολντα, οσλο
                Εκτός όλων των άλλων που ζητούν για να γίνεις δεκτός, για την στέγαση το γράφει ξεκάθαρα ότι (EU/EEA students are not guaranteed housing) .
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  Γεια σου Αφροδίτη. Διάβασα το κείμενό σου και γέλασα λιγάκι γιατί θυμήθηκα κάτι από αυτά που έχεις γράψεις, αυτό εδώ δηλαδή:
                  Έτσι λοιπόν και άμα εσύ ως Έλληνας που έχεις μάθει να σκίζεσαι στη δουλειά πας και κάνεις τα ίδια κι εδώ, την έβαψες. Θα φας παρατήρηση από τους εργαζόμενους στο αφεντικό με τη μια. Τους χαλάς τη πιάτσα.

                  Το έχω νιώση και γω στην Ελλάδα το 1995 σε κάποιο εργοστάσιο. Μου είχαν σπάσει τα νεύρα! αλλά με λίγη φοβέρα έστρωσε η κατάσταση, και ο άγιος φοβέρα θέλει. Λοιπόν κι γώ σκέφτομαι τη μετανάστευση στη Νορβηγία επειδή δεν αντέχω άλλο. Η μετοχές μου στον ΟΑΕΕ έχουν ανέβει επικίνδυνα. Προέρχομαι από τον χώρο της οικοδομής, κουφώματα αλουμινίου και μεταλλικές κατασκευές. Με ενδιαφέρει να εργαστώ ως ηλεκτροσυγκολλητής. Έχω κάνει την ερευνά μου από εδώ και έχω κατάληξη τα εξής: Να πιστοποιήσω τους τύπους της συγκόλλησης, και να μάθω τη γλώσσα. Βέβαια πριν έρθω (θα έχω βρεί κάποιες δουλειές). Από την άλλη δεν ξέρω πόσο θα αντέξω οικονομικά ανάλογα το μπάτζετ που θα υπάρχει εκείνη τη στιγμή. Αυτά ήθελα να πω και αν έχετε να προτείνετε κάτι ευπρόσδεκτο.

                  Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

                  Θάνος

                  Comment


                    Καλησπερα

                    Ενδιαφερομαι να ερθω στην νορβηγια.Παρακαλω πολυ ηθελα να μαθω εαν ενδιαφερεται καποιος για συγκατοικο ειτε απο Νορβηγια ειτε να ανεβουμαι μαζι απο ελλαδα για να μηραστουμαι τα εξοδα στο σπιτι σε οποια περιοχη και αν ειναι.Αν ξερει κανεις καπιο αλλο site που να διμοσυευουν για συγκατοικηση αν μπορει να με βοηθισει.ευχαριστω

                    Comment


                      απο που εισαι ιωαννης.θ, και που πας στη νορβηγια;και εγω ενδιαφερομαι για νορβηγια, αλλα μου εινα λιγο αγνωστο το τοπιο.για εργασια,για σπιτη,για τα υπολοιπα,τι κανουμε εκει; ευχαριστω.

                      Comment


                        Καλημέρα σας! έχω παρακολουθήσει και διαβάσει όλες τις σελίδες του φόρουμ καθότι ενδιαφερόμενη για μετανάστευση στη Νορβηγία! Συγκλονιστικές οι περιπέτειες και μαρτυρίες από vasoulitsa και afrodite και μπράβω σας κορίτσια...και ξανά μπράβω!!!η δικιά μου περίπτωση είναι λίγο πιο δύσκολη για μετανάστευση καθότι θα στέλνω βιογραφικά από χειμώνα αλλά έχω και οικογένεια με δύο παιδιά(το ένα 2 ετών το άλλο 7)και το σχέδιό μου είναι να βρω πρώτα εγώ δουλειά ,να πάω και μετά να τραβήξω την οικογένεια...Έχω εμπειρία σε τουριστικά και εκεί θα εστιάσω, μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πόσο εύκολο είναι για τα παιδιά? είδα ότι σε δημόσιο παιδικό σταθμό θα πληρώσω ένα ελάχιστο ποσό των 300περίπου ευρώ, όσο για το σχολείο το δημοτικό δεν πληρώνω εκεί...
                        επίσης έχω πέσει με τα μούτρα στην εκμάθηση γλώσσας-πιστέυω ότι θα μάθω τα βασικά εύκολα γιατί γνωρίζω γερμανικά και μοιάζουν πολλές λέξεις...
                        αφροδίτη μου γνωρίζεις τίποτα σχετικά?

                        Comment


                          Originally posted by allochtonen2000 View Post
                          απο που εισαι ιωαννης.θ, και που πας στη νορβηγια;και εγω ενδιαφερομαι για νορβηγια, αλλα μου εινα λιγο αγνωστο το τοπιο.για εργασια,για σπιτη,για τα υπολοιπα,τι κανουμε εκει; ευχαριστω.
                          Αυτα που εχω μαθει μεχρει τωρα προσοπικα απο μεσα στο forum τα οπια θα φανουν χρεισημα για εργασια στην νορβηγια ειναι απαρετητα η (γλωσσα)χωρεις αυτην δεν κανεις τιποτα ,ενα ποσο το ελαχιστο 4000 με τους δικους μου υπολογισμους για μπορεσεις να επιβιωσεις καθος ειναι μια παρα πολη ακριβη χωρα,και καπιο οπιοδηποτε πτυχιο απο σχολη για να δειλοθεις στον (nav)=ΟΑΕΔ να σου βρει εργασια αλλα ομως για να διλοθεις στον (nav) θα πρεπει να εχεις βρει και κατοικια παρμονης και να την δηλωσεις.περισοτερες πλιροφορεις υπαρχουν στο forum

                          Comment


                            καλησπέρα! ας πούμε ότι θα μπορώ να συννενοηθώ στα βασικά από το χειμώνα και θα διαθέσω και τα 4000€, και θα έχω βρει και δουλειά εκεί για να πάω, με ένα μισθό (το χαμηλότερο εκεί) βγαίνουμε οικονομικά? μπορεί κάποιος να μου πει ποιος είναι ο μισθός εκεί για έναν νεοδιοριζόμενο που ασχολείται με τα τουριστικά πχ?
                            ευχαριστώ gyus!!!

                            Comment


                              πληροφορίες για ψυχιατρική

                              Καλησπέρα.
                              Διάβασα σχεδόν όλα τα post και μπορώ να πω ότι σχημάτισα μια ιδέα για την Νορβηγία. Είναι εκπληκτικό να μοιράζεται κανείς τις εμπειρίες του από ένα ξένο τόπο οι οποίες δίνουν πιο ξεκάθαρες εικόνες του τι συμβαινει στον τόπο αυτό. Ελπίζω και έγω με την σειρά μου στο μέλλον να μοιραστώ την εμπειρία μου στην Νορβηγία, αν καταφέρουμε να έρθουμε. Είμαι ψυχίατρος και αποφασίσαμε με την οικογενειά μου να μεταναστεύσουμε στην Νορβηγία. Αν υπάρχει κάποιος γιατρός για να με κατατοπίσει πιο λεπτομερώς για την κατάσταση εκεί , θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
                              Ευχαριστώ

                              Comment


                                γιατρός ψυχίατρος και θα μεταναστεύσεις ? από ότι ξέρω εδώ Αθήνα δουλειές υπάρχουν για αυτή την ειδικότητα.γιατρός και εγώ που ετοιμάζομαι να φύγω.υπάρχει και άλλο ένα site το Σύλλογος Ελλήνων Νορβηγίας - Den Greske Forening i NorgeS.E.N – Den Greske Forening i Norge δες και εκεί.έχει αρκετές πληροφορίες.

                                Comment

                                Working...
                                X