Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει να κατεβασω απο scribd αν θυμαμαι καλα, αλλα νομιζω πως μπορεις, Παλιοτερα ειχα κατεβασει βιβλιο αλλα δε θυμαμαι αν ηταν απο scribd.

    Comment


      #47
      [QUOTE=antonio69;56740]Καλησπερα Παναγιωτη, καλο κουραγιο και καλη επιτυχια.!!..βλεπω πως εισαι σε καλο δρομο και ειναι πολυ σημαντικο το οτι μπηκες στη διαδικασια να μαθεις στη γλωσσα. ποια μεθοδο και ποιες σελιδες χρησιμοποιειεις για να μαθεις τη γλωσσα?κ εγω μεσω ιντερνετ μαθαινω.


      Καλησπερα Αντωνη και σ ευχαριστω πολυ για τις ευχες, καλη επιτυχια και σε σενα φιλε μου και υπομονη.

      Εγω μαθαινω μεσα απο την ιστοσελιδα της NTNU Norwegian on the Web Introduction - NTNU

      Ειναι πολυ συντομο το διαστημα που εχω ξεκινησει τα μαθηματα και θεωρω οτι ειναι μια καλη αρχη για καποιον που δεν εχει ιδεα οπως εγω. Μου φαινεται υπερβολικα δυσκολο το speaking, αλλα λεει αλλα διαβαζω,ακομα και στις πιο απλες λεξεις. εντελως ξενη γλωσσα για μενα. Θα χρειαστω και αλλα βιβλια, αλλα για αρχη μου ειναι μια χαρα.

      Comment


        #48
        Καλημέρα στη παρέα και καλημέρα Βάσω και Τόλη. Σας εύχομαι όλα να πανε καλά. Υπομονή και επιμονή. Χαίρομαι που μαθαίνω νέα σας.

        Πανο σε ευχαριστώ για την ευχή σου, απο το στομα σου και στου Θεού τ' αφτι που λένε γιατί αυτη η αναμονή με εχει σκοτώσει. Και ξέρεις όσο περιένεις όλο και μαυρες σκέψεις περνάνε απο το μυαλο. Μαυρες και απαισιόδοξες.

        Παρακολουθησα τη συζήτηση σας αλλά δεν είχα pc το σαββατοκύριακο και με το smarphone που έχω ουτε SMS δε μπορώ να γράψω πόσο μάλλον ποστ σε φόρουμ.

        Αυτά που γνωρίζουμε είναι οτι η Νορβηγία ειναι μια απο τις ακριβότερες χώρες. Είναι γνωστό αυτο. Αυτη, η Αυστραλια και η Ελβετία. Ακολουθούν κι άλλες αλλά δεν τις γραφω τώρα. Αλλά η ακρίβεια πάει με βάση του μισθού που παίρνεις και στη Νορβηγια οι μισθοι ειναι υψηλοι. Δε σε κάνουν πλουσιο αλλά μπορεις να εχεις μια αξιοπρεπη ζωή. Αν θες να γίνεις πλουσιος διαλεξε αλλη χώρα, πχ Αμερικη (αν και αυτη δεν τα παει καλα με τα οικονομικα της) και φυσικα το αναλογο επάγγελμα. Αν θες να πας σε χωρα που τα αγαθά και οι υπηρεσίς είναι φθηνότερες απο την Ελλάδα τότε διάλεξε καμια χώρα του πρωην Ανατολικού μπλοκ. Παντου στην Ευρωπη είναι ακριβά. Αλλου περισσοτερο αλλου λιγοτερο. Γενικώς η εποχη που φευγαν ολοι να πανε μεταναστες και βγαλανε λεφτα και χτισαν βίλες και παλάτια έχει περάσει. Τωρα ολοι πανε μεταναστες για να ζησουν κι οχι για να πλουτίσουν. Αυτό ξέρω εγώ. Το ιδιο ισχυει και για τη Νορβηγία. Κανεις μας δεν έχει αυταπάτες. Ο Αντώνης έχει κάνει την έρευνα του για τη χώρα, κι εγω την έχω κανει αλλά σε αλλο επίπεδο (πιο πολυ στο βιοτικό επίπεδο κ οχι στο οικονομικο) φυσικα όταν θα ανεβουμε με το καλό θα δουμε τι εστί Νορβηγία και απο κοντά.
        Τωρα όσων αφορα του Ελληνες του εξωτερικου που έχουν την νοοτροπία δε σε βοηθάω γιατι κι εμενα κανεις δε με βοήθησε δεν έχω τίποτα να πω και να σχολιάσω. Με λυπεί το γεγονός αλλά αφού έτσι είναι τι να πω... κρίμα. Εδώ διάβασα σε ενα ποστ οτι πίνανε καφέ διπλα δίπλα και ουτε καν ασχολήθηκαν... Ουτε ενα γεια του στυλ "Ωπ Έλληνες είστε; Απο που βρε παιδια;" Εχω ζήσει στο εξωτερικο για σπουδές αλλά οποτε ακούγαμε Ελληνα αμεσως του μιλάγαμε και προσπαθουσαμε να τον βοηθησουμε.

        Τεσπα. Γιατί μακριά απο Οσλο βρε παιδιά;;; Τοσο χάλια;

        Comment


          #49
          Τολη, και οποιος άλλος ξέρει, έχω μια απορια σχετικά με το ID number. Ξέρω πως υπαρχει το D-number, ειναι ενας προσωρινος αριθμος μεχρι να βγαλεις το μονιμο αριθμο, οταν βρεις εργασία. Και απο οτι ειπες διαρκει 40 ημέρε και βάλε.
          Εγω ομως αν ολα πανε καλα, οταν ανεβω απανω θα εχω εργασια και συμβολαιο και εργοδοτη κλπ κλπ οποτε θα παω στην αστυνομια για τον μονιμο. Στο βγαζουν αμεσως; Ή θελει και αυτο 40 μέρες; Και αν αργεί, εγω θα μπορω να εργαζομαι ή η εργασια μου θα αρχισει μετά την εκδοση του αριθμου; Μηπως ξέρετε;

          Comment


            #50
            Οχι αφροδιτη αμα πας με το συμβολαιο στα χερια ειναι αρκετα γρηγορη η διαδικασια και πας κατευθειαν για personnummer!!
            Δεν ξερω για να ειμαι ακριβεις αλλα ειναι αρκετα γρηγορη...θα ζητησεις μια βεβαιωση κατι σαν αριθμο προτοκολου και θα εισαι με αυτο καλυμενη.....νομιζω με αυτο ανοιγεις τραπεζικο λογαρισμο ο οποιος βασικο διοτι τιποτα δεν πανε στο χερι εκτος αν δουλευεις μαυρα...
            Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

            Comment


              #51
              Ωραια, σε ευχαριστώ.

              Comment


                #52
                Ενα πολυ καλο βιβλιο για να ξεκινησετε το διαβασμα ειναι το En-to-tre. Εχει επεξηγείσεις της γραμματικής στα αγγλικα και έχει και ασκήσεις γραμματικής. Μοιάζει πολυ με το colluquial. Εχει και cd....

                Comment


                  #53
                  Καλησπέρα σε όλους!!!Το τελευταίο διάστημα αποφασίσαμε με άλλα δύο μέλη της οικογένειάς μου να μεταναστεύσουμε στη Νορβηγία, θεωρώντας πως είναι ένα μέρος που θα ζούμε αξιοπρεπώς. Μετά από πολύ διάβασμα σε πολλές ιστοσελίδες (και εδώ να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του φόρουμ για τις πολύτιμες πληροφορίες τις οποίες διάβασα στις συζητήσεις), πήραμε την απόφαση να προχωρήσουμε στο πρώτο βήμα που είναι και το σημαντικότερο-την εκμάθηση της γλώσσας. Θα τα λέμε στην συνέχεια!!
                  Καλώς σας βρήκα!!Καλή δύναμη και υπομονή σε όλους μας!!

                  Comment


                    #54
                    Καλη δυναμη σε σενα και στην οικογενεια σου
                    Better Think twice instead once

                    Comment


                      #55
                      Καλώς ήρθες στη παρέα Lefkothea. Κάνεις το πιο σωστό και σημαντικό βήμα, την εκμάθηση γλώσσας. Μπορείς να ψαχνεις και παραλληλα για δουλειά αλλά να ξέρεις οτι το 80% θα σου λέει σορρυ αλλα χρειαζόμαστε καποιον που να ξέρει τη γλώσσα. Καλη τυχη λοιπον και καλή συνέχεια.


                      Θα κάνω την ερώτηση εδώ μπας και υπάρχει κανας που να ξέρει, αν και δεν νομίζω. Το Kristiansand τι λέει ως πόλη; Απο οτι καταλαβα απο μια έρευνα που έκανα ειναι το θερινό θέρετρο των Νορβηγών και άλλων βόρειων ευρωπαίων. Εχει ηπιότερο κλήμα, και περισσότερο ήλιο. Μένουν άραγε Έλληνες εκει; Σίγουρα θα έχει μερικους.
                      Το Σ.Ε.Ν. είχε μια πάρα πολλή καλή ιδέα, να δημιουργηθει μπλογκ απο Έλληνες που ζουν σε διάφορες πόλεις της Νορβηγίας και να λένε πως ζουν εκει, πως τα περνάνε, τι δυσκολιες συναντάνε κλπ. Ωραία ιδέα αλλά λίγοι θα κάτσουν να κάνουν ημερολόγιο. Εγώ είχα σκοπό να κάνω ένα αλλά δε ξέρω σε ποια γλώσσα να γράφω. Αν γραφω στα ελληνικά θα το διαβαζουν μονο Έλληνες, αν γράφω στα αγγλικά διευρύνω το πεδίο. Όλα όσα ξέρω για τη Νορβηγία ειναι απο διάφορα μπλογκς που έχω διαβασει απο ατομα που μεταναστευσαν από διάφορα μέρη της γης (Αυστραλια - ναι εχει πολλους- Αγγλια, Βενεζουελα, Αμερικη κλπ). Απο κει μου ήρθε και μενα η ιδέα του μπλογκ αλλά θέλω πρώτα να πάω εκει και μετα να γραψω. Τεσπα, θα δουμε. Κάτσε να δω και σε ποια πολη θα κατασταλλάξω.

                      Comment


                        #56
                        βλέπω η θεσσαλονίκη όλη να μεταναστευει Νορβηγία! καλώς ήρθες Lefkothea ! είμαστε αρκετοί από θεσσαλονίκη και την γύρω περιοχή..

                        Comment


                          #57
                          Καλως ηρθες lefkothea, χαιρομαι πολυ που η παρεα οσο παει και μεγαλωνει! Και γω μια απο τα ιδια, βρισκομαι σε πολυ αρχικο σταδιο και επενδυω οσο πιο πολυ γινεται στην γλωσσα. Καλη υπομονη και επιμονη φιλε μου!

                          Comment


                            #58
                            Καλησπέρα παιδιά. Πολύ καλός προορισμός η Νορβηγία για να ζήσει κανείς συνάμα από τους δυσκολότερους διότι για να έχεις επαγγελματική αποκατάσταση χρειάζεται να ξέρεις τη γλώσσα, πράγμα δύσκολο εάν δε ζεις εκεί,και αν υποθέσουμε πας, ζεις εκεί και τη μαθαίνεις και ταυτόχρονα δε δουλεύεις, χρειάζεσαι χοντρό κομπόδεμα για να αντέξεις την ακρίβεια. Το κρύο είναι τσουχτερό το σκοτάδι μεγάλο και αυτό μην το υποτιμάμε. Η προσφορά εργατικού δυναμικού ειδικευόμενου και μη είναι μεγάλη και οι νορβηγοί εργοδότες κάνουν πάρτυ. Παρ' όλα αυτά εάν καταφέρεις να περάσεις αυτές τις δυσκολίες και υπογράψεις την πρώτη σύμβαση εργασίας σου η οποία δεν θα είναι ελαστική, έχεις μπει στο ''σύστημα'' και πλέον νιώθεις πως δικαιώνονται οι τόσοι κόποι σου. Το να έχεις προϋπηρεσία και συστάσεις από νορβηγούς εργοδότες, στη Νορβηγία μετράει όσο τπτ άλλο για να υπογράψεις την καινούρια σύμβαση εργασίας(διότι εκεί παίζει να υπογράφεις 5-6 συμβάσεις το χρόνο, δεν υπάρχει μονιμότητα και οι πρώην δημόσιοι υπάλληλοι να ξεχάσουν αυτά που ήξεραν). Ας μη λέμε όμως τα ίδια. θα βγω λίγο από το θέμα αλλά δε νομίζω να πειράξει, ούτως η άλλος θα φέρω ως μέτρο σύγκρισης μια άλλη σκανδιναβική δύναμη, μια ήρεμη δύναμη.
                            Δελεαστικός προορισμός είναι και η Φιλανδία και το διαπίστωσα αυτό από μια μικρή έρευνα που έκανα. περί γερασμένου φιλανδικού πληθυσμού μιλάνε οι έρευνες και αναζήτηση εργατικού δυναμικού όχι και τόσο εξειδικευμένου και επίσης δέχονται και μη κατέχοντες φιλανδικής γλώσσας. Η Φιλανδία είναι η πιο κρύα και η πιο σκοτεινή από της σκανδιναβικές και η γλώσσα τους πιο δύσκολη από την νορβηγική. μετανάστες έχει και εκεί αρκετούς, και τα τελευταία χρόνια έχουν κάνει και περικοπές σε κάποιες υπερβολικές παροχές που παρείχαν κατά την χρυσή περίοδο του ευρώ και πιο πριν. Είναι πιο προσβάσιμη από τις Νορβηγία δεδομένου ότι ανήκει στην Ε.Ε. και σου δίνεται η ευκαιρία να εργαστείς χωρίς να ξέρεις τη γλώσσα(βέβαια και εκεί ζητάνε τη γλώσσα, αλλά δεν είναι αυτό το βασικό κριτήριο). οι μισθοί σαφώς υψηλοί αλλά και τα έξοδα ανάλογα, το ισοζύγιο πάντα θετικό, όχι τόσο όσο της Νορβηγίας(αλλά αυτό πάλι είναι σχετικό) και οι εργασιακές σχέσεις πιο ανελαστικές από νορβηγία. Για όσους δεν έχουν διαλέξει ακόμη προορισμό προτείνω να την έχουν υπόψιν και επίσης τα ευρωπαϊκά προγράμματα σπουδών και άλλα από τα οποία μπορεί να επωφεληθεί πολύ κανείς αν το ψάξει και κάνει σωστές κινήσεις. Προσωπικά εάν αυτή τη στιγμή δεν είχα σπαταλήσει τόσο χρόνο για ότι αφορά τη Νορβηγία και για την εκμάθηση των νορβηγικών, θα ήμουν μπροστά σε ένα μεγάλο δίλημμα

                            Comment


                              #59
                              Αντωνη πολυ ωραια αυτλα που λες για τη Φιλανδια και πολυ χρησιμα. Αν θες με μια μικρη τροποποιηση γραφτα και στο τοπικ της Φιλανδιας να υπάρχουν.

                              Comment


                                #60
                                Ο λογος που ανεφερα την φιλανδια ηταν να την συγκρινω με τη νορβηγια για οσους μπαινουν και διαβαζουν ψαχνοντας απλα προοροσμους μεταναστευσης(ολοι περασαμε απο αυτη τη φαση), δεν υπαρχει λογος να τα γραψω στο τοπικ της φιλανδιας διοτι δεν ξερω πολλα ουτε εχω καμια εμπειρια. οποιος ενδιαφερεται σοβαρα για να παει καπου σιγουρα θα ψαξει καλα. θα το ξαναπω πως το προβλημα εδω μεσα ειναι οτι ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΤΕΣ σε αυτες τις χωρες κ ας ειναι πολλοι που εχυν εγκατασταθει εκει. διαβαζοντας αλλα τοπικ ειδα να γραφουν πολλοι ανταποκριτες για τα παντα, εδω γιατι οχι ομως?? πχ αν διαβασετε για αυστραλια θα βρειτε λεπτομέρειες ακομη και πως σκουπιζουν τον κωλο τους εκει.

                                Comment

                                Working...
                                X