Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστώ afrodite,

    Εσύ τι κινήσεις έχεις κάνει? Πως τα πας με τη γλώσσα? Δοκίμασες να απευθυνθείς σε σύμβουλο Eures?

    Comment


      Τι νορβηγικα μαθαινεις μποκμαλ η νυορσκ διοτι στα νοτιανατολικα μιλανε συνηθως νυορσκ και δεν εν και ιδιαιτερη διαθεση οι νορβηγοι να αφηνουν τους διαλεκτους τους...κοινως τις λατρευουν!!!
      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

      Comment


        Σοφια δεν εχω ασχοληθει με το Eures πραγματικά δεν ξέρω αν ειναι χρήσιμο. Δοκιμασε το ομως δε χανεις τιποτα. Το μονο που εχω κανει ειναι να κάνω το βιογραφικό μου οπως στο Eures.

        Comment


          Εμένα προσωπικά οι σύμβουλοι Eures δεν μου προσέφεραν τίποτα όσον αφορά τις δουλειές. Το πολύ πολύ να σου δώσουν καμιά πληροφορία του τύπου πόσο διάστημα δικαιούσαι να μείνεις στην Νοβηγία κτλ. Πράγματα τα οποία ήδη ξέρεις με προσωπικό ψάξιμο. Εγω το βιογραφικό μου το είχα γύρω στα 2 χρόνια στο Eures και ποτέ κανείς δεν ασχολήθηκε. Γενικότερα δεν καταλαβαίνω τι ρόλο βαράει το να σου πώ την αλήθεια.
          Σχετικά τώρα με το βιογραφικό τύπου Eures, έτσι το είχα κι εγώ αλλά μετά απο συμβουλές Νορβηγών το έφτιαξα όπως τα πρότυπα του Nav και εννοείται μεταφρασμένο στα Νορβηγικά.

          Σοφία μπορείς να μου στείλεις το μαιλ σου σε π.μ?

          Comment


            Δουλεια στην Νορβηγια,μου το εστειλαν http://www.linkedin.com/jobs?viewJob=&jobId=4243932&trk=eml-anet_dig-b_premjb-ttl-cn&ut=3BACbx6IVQHBw1[/URL][/URL] και Sveiseingeni.

            Comment


              Μαθαίνω νυορσκ αλλά είναι πολύ δύσκολη σαν γλώσσα γενικά. Έχει πολλά σύμφωνα και πρέπει να μιλάς με το στόμα σχεδόν κλειστό. Επίσης λένε τη μια λέξη σχεδόν κολλητά με την άλλη και δεν προλαβαίνω να πάρω ανάσα. Τι ωραία που ειναι τα αγγλικούλια!!!

              Comment


                Originally posted by Marios12 View Post
                Δουλεια στην Νορβηγια,μου το εστειλαν http://www.linkedin.com/jobs?viewJob=&jobId=4243932&trk=eml-anet_dig-b_premjb-ttl-cn&ut=3BACbx6IVQHBw1[/URL][/URL] και Sveiseingeni.
                ωραίος!!!

                Comment


                  Καλημέρα στην παρέα,

                  Βάσω έλαβες το e-mail μου?

                  Σχετικά με τη σύνταξη βιογραφικού. Είδα υποδείγματα βιογραφικών στη Νορβηγία τα οποία ειναι μονοσέλιδα και συνοπτικά προφανώς για να μην είναι κουραστικά για τον εργοδότη. Πως πρέπει να ειναι το βιογραφικό? Πρέπει να υπάρχει συνοδευτική επιστολή?

                  Comment


                    ναι, θελουν και μια συνοδευτικη επιστολη. Κι οσο για το βιογραφικο το προτιμουν ετσι απλο αλλιως βαριουνται να διαβαζουν

                    Comment


                      στην επίσημη ιστοσελίδα του οαεδ τους (nav) έχουν υποδείγματα για κάθε επάγγελμα
                      Eksempler på CV og søknad - Jobbsøkertips - Om jobbsøk - NAV

                      επίσης στην ιστοσελίδα του eures υπάρχουν αναλυτικές φόρμες οι οποίες είναι επίσημα αποδεκτές σε όλη την ευρώπη..
                      διαφωνώ με την αντίληψη ότι δεν τα θέλουν μεγάλα για να μην κουράζονται... είναι θέμα το τι θέση διεκδικείς,τι προσόντα θέλουν κτλ κτλ, άλλο να διεκδικείς θέση λέκτορα και άλλο θέση λάντζας, επίσης επειδη έχουν πληθώρα πολυεθνικών εταιριών δν νομίζω να βαριούνται ή να κουράζονται εύκολα στην αναζήτηση του κατάλληλου προσώπου, αυτός είναι και ο λόγος που αφήνουν σχεδόν ανοιχτές τις ημερομηνίες τους,καθώς και ότι καθυστερούν να απαντήσουν. εμας έχουν κάνει δεκτά αιτήματα για διδακτορικό μέχρι και ένα μήνα μετά την λήξη της προθεσμίας.η συνοδευτική επιστολή είναι συνήθως το κλειδί για το πόσο καλά πουλά τον εαυτό του κάποιος, μιας και για την ίδια θέση σίγουρα μπορεί να υπάρχουν πολλοί με τα ίδια προσόντα!

                      Το Europass σε βοηθάει να δημιουργήσεις εύκολα το δικό σου βιογραφικό σημείωμα διαδικτυακά. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να υποβάλεις την υποψηφιότητά σου σε μια θέση εργασίας, για σπουδές ή για κατάρτιση καθώς και για εθελοντισμό.

                      το βιογραφικό σου να είναι σε ένα pdf όλο μαζί με συνοδευτική και άμα έχει και συστατικές επιστολές κτλ κτλ..
                      αν και είναι λάθος σχετικά εγώ πρώτα β'αζω την συνοδευτική επιστολή συνήθως (ανάλογα την θέση) , μετά το βιογραφικό και στο τέλος το παράρτημα με τις συστατικές επιστολές..
                      παραδείγματα συνοδευτικών ...



                      Comment


                        επίσης δες και εδώ
                        Velkommenoslo.no
                        Writing a Norwegian CV > God CV og søknad > Få jobben > Karrieremagasinet

                        Comment


                          για οσους εχουν γάτα/σκυλο και θελουν να τα παρουν μαζι χρειάζεται
                          1. Τσιπ και οχι τατουαζ.
                          2. Αντιλυσσικο εμβολιο 15-21 μερες πριν το ταξιδι. βασικα εγω για 21 μερες πριν βλέπω στις οδηγιες στα διαφορα site.
                          3. Δυο μερες πριν το ταξιδι ανιπαρασιτικο (μεσα κι εξω).
                          4. Ευρωπαικο διαβατηριο (μπλε)
                          Τωρα, διαφορες σκορπιες πληροφοριες. Πρωτα βαζουμε τσιπ και μετα κανουμε αντιλυσσικο εμβολιο (αλλιως θα επαναληφθει).

                          Να αποφασίσετε που θα παει, καργκο ή στη θεση των επιβατων. Μερικες εταιριες δεν επιτρεπουν στη θεση των επιβατων. Οσες επιτρεπουν πρεπει το κλουβι να ειναι πανινο συγκεκριμενων διαστασεων. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι πρεπει να χωραει κατω απο το καθισμα (κι οχι στα πόδια). Δηλαδή να μπορει να πατικωθεί το ζωντανο κατω απο το καθισμα εκει που μπαινουν τα σωσιβια (μετα τη βαζεις εκει που εχεις τα ποδια σου να μη βγει και με αυχενικο απο το ταξιδι). Επισης με το βαρος να ελεξετε τι επιτρεπουν. Μια εταιρια που κοιταζα ελεγε 6 κιλα μαζι με τη θηκη μεταφορας. Ελπίζω οι πανινες θήκες να ειναι ελαφρυτερες απο τις κλασσικες πλαστικες γιατι η δικια μου ζιγυζε μαζι με τη πλαστικη θηκη 6200. Ελεος 1,8 κιλα ζυγιζει το κουτι; 4,6 ειναι η γατα...επειγοντος διαιτα!!! Απο χτες!
                          Προς το παρων, τσιπαρίστηκε κι εφαγε το αντιλυσσικο της αλλα δε ξερω πως θα τη μεταφερω. Αν θα παει καργκο ή μαζί μου. Δε ξερω τι ειναι καλυτερο για το ζώο.

                          Αυτα

                          Comment


                            Los poulos εγω και αλλα 5 πατριωτακια σε λιγα λεπτα απο το Bergen για την πατριδακαι ......βλεπουμε!!!Στο μονο που συμφωνουμε και οι πεντε απολυτα ειναι οτι ηρθαμε και παλεψαμε σε ενα κρατος-βιτρινα που αλλα δειχνει και αλλο ειναι!!!!
                            Επιστρφη στο σπιτι γρηγορα νακανουμε γιορυες με αυτους που αγαπαμε.
                            ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
                            Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                            Comment


                              Καλημέρα Crimson,

                              Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο σαφής?

                              Comment


                                Θα δώσω εγω απάντηση που αν και είμαι σε άλλη περιοχή, καταλαβαίνω τι θέλει να πεί: αν δεν είσαι μηχανικός ή ΙΤ ή γιατρός με ειδικότητα που ζητάνε πολύ στην χώρα αυτή, τότε οι πιθανότητες να βρείς γρήγορα δουλειά είναι πολύ λίγες. Ακόμα και για τις παραπάνω ειδικότητες, για να ξεχωρίσεις απο τη μαζική αποστολή βιογραφικών που παρατηρείται τελευταία και απο άλλες χώρες εκτός της Ελλάδας λόγω κρίσης, θα πρέπει να εχεις στην τσέπη και κανένα μεταπτυχιακό. Για τους υπόλοιπους "θνητούς" η μόνη λύση είναι η γλώσσα. Μέχρι όμως να εξοικιωθείς με τη γλώσσα και μέχρι να σου "κάτσει" ή μέχρι να σε προσλάβει κάποιος θα πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα γιατί οι Νορβηγικοί ρυθμοί πρόσληψης είναι τελείως διαφορετικοί απο αυτούς που έχουμε συνηθίσει εμείς. Εως τότε,θα εχουν σπαταληθεί αρκετές απο τις οικονομίες μιας και αφενός κάποιος να μην εχει και τόσα χρήματα στην άκρη και αφετέρου το κόστος διαβίωσης είναι πολύ υψηλό γιατί η χώρα είναι πολύ ακριβή. Η μόνη λύση είναι να σε φιλοξενεί κάποιος για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις και να εχεις τον χρόνο που χρειάζεται.

                                Καλές γιορτές σε όλους στην πατρίδα και σε όσους ψάχνουν και προσπαθούν να βρούν τον δρόμο τους εκτός Ελλάδας.
                                Crimson , ελπίζω να επιστρέφεις για να "ανακτήσεις δυνάμεις" και να επιστρέψεις δριμύτερος...Δεν ξέρω φίλε μου αν είναι βιτρίνα το κράτος όμως βλέπω οτι υπάχουν πολλές ευκαιρίες...δυστυχώς όμως και προυποθέσεις τις οποίες δεν μπορούμε να παραβλέψουμε...

                                ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

                                Comment

                                Working...
                                X