Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Να σας πει καποιος μου μενει στο μπεργκεν?
    Η τοπικη διαλεκτο την αποκαλουν strili ειναι μια ιδιαιτερη διαλεκτο και φερνει καπως στα nyorsk αλλα δεν ειναι...ειναι η τοπικη διαλεκτο ανακατεμενη με μποκμαλ.
    hva=ka ,jeg=eg κτλ.
    Θα μπορουσε να χαρακτηρισθουν ως "μπεργκεντινιστικα" και υπαρχει αρκετο καζο απο τους πρωτευουσιανους οπως και το αναποδο!!
    Δεν θεωρω την νορβηγικη ευκολη στην ομιλια διοτι ο "τραγουδιστος" τροπος ομιλιας και η ταση να σου μιλανε σαν να βαζουν ερωτηματικο ειναι να σε τρελαινει.
    Αλλιως ειναι να τα διαβαζεις και να εχεις τον χρονο απαντησεις και αλλιως οταν σε περνουν αμπαριζα και σου μιλανε συνεχεια.
    Επισης δεν δειχνουν καμια διαθεση να σου μιλησουν αργα και καθαρα οι κατοικοι του μπεργκεν.Ενιοτε σε τρελαινει και το αγγλικο τους που την μιλανε με γερμανικη προφορα και σε βγαζει εκτος ρυθμου.
    Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

    Comment


      Παιδιά καλημέρα!!!Είμαι νέος στο forum και ψάχνομαι για μεταπτυχιακό σε διάφορες χώρες μεταξύ αυτών και η Νορβηγία.Σπουδάζω ηλεκτρολόγος μηχανικός.Έχει κανένας προσωπική εμπειρία από το NTNU???Έχω δει διάφορα στο internet αλλά ψάχνω κάποιον με προσωπική εμπειρία.Ευχαριστώ!!

      Comment


        Originally posted by crimson View Post
        Να σας πει καποιος μου μενει στο μπεργκεν?
        Η τοπικη διαλεκτο την αποκαλουν strili ειναι μια ιδιαιτερη διαλεκτο και φερνει καπως στα nyorsk αλλα δεν ειναι...ειναι η τοπικη διαλεκτο ανακατεμενη με μποκμαλ.
        hva=ka ,jeg=eg κτλ.
        Θα μπορουσε να χαρακτηρισθουν ως "μπεργκεντινιστικα" και υπαρχει αρκετο καζο απο τους πρωτευουσιανους οπως και το αναποδο!!
        Δεν θεωρω την νορβηγικη ευκολη στην ομιλια διοτι ο "τραγουδιστος" τροπος ομιλιας και η ταση να σου μιλανε σαν να βαζουν ερωτηματικο ειναι να σε τρελαινει.
        Αλλιως ειναι να τα διαβαζεις και να εχεις τον χρονο απαντησεις και αλλιως οταν σε περνουν αμπαριζα και σου μιλανε συνεχεια.
        Επισης δεν δειχνουν καμια διαθεση να σου μιλησουν αργα και καθαρα οι κατοικοι του μπεργκεν.Ενιοτε σε τρελαινει και το αγγλικο τους που την μιλανε με γερμανικη προφορα και σε βγαζει εκτος ρυθμου.
        Να σχολιάσω αυτο το τραγουδιστικό. Κι εδώ στα Οσλο γινεται. Πολλές φορές το πρώην αφεντικό μου μου έλεγε κάτι κι εγω νόμιζα ότι με ρώταγε και έμενα να τον κοιτάω σαν χάνος.

        Comment


          Originally posted by Metanastis View Post
          Παιδιά καλημέρα!!!Είμαι νέος στο forum και ψάχνομαι για μεταπτυχιακό σε διάφορες χώρες μεταξύ αυτών και η Νορβηγία.Σπουδάζω ηλεκτρολόγος μηχανικός.Έχει κανένας προσωπική εμπειρία από το NTNU???Έχω δει διάφορα στο internet αλλά ψάχνω κάποιον με προσωπική εμπειρία.Ευχαριστώ!!
          Στο τοπικ της Νορβηγιας μεχρι στιγμης δεν ειχαμε κανενα σπουδαστη σε πανεπιστημιο της χωρας και να ειμαι ειλικρινης ελληνα φοιτητη δεν εχω γνωρισει ακομα ,εκτος απο τους δευτερης γενειας μεταναστες.
          Οτι ακουσεις και αναφερθει θα ειναι κατα 99.9% ειδηση που αλειευτηκε απο το google.
          θα σου προτεινα να κανεις την ερωτηση σου εδω https://www.facebook.com/ellada.no ισως παρεις μια εγκυρη απαντηση απο τους παλαιοτερους ελληνες.
          Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

          Comment


            στο πανεπιστημιο αθηνων διδασκονται τα østnorsk!
            τι διαφορες εχει με τα bokmal kai ta nyorsk?
            τα østnorsk τα μιλανε περισσοτεροι στην νορβηγια?
            αρκουν για δουλεια?

            Comment


              Παιδια πολυ κουβεντα για τους διαλεκτους ανευ ουσιαστικο λογο.
              Μποκμαλ διδασκεται εκτος νορβηγιας η αλλιως γλωσσα των βιβλιων.Μαθενοντας κανεις μποκμαλ τα οποια ειναι το 90% της χωρας,θα ειναι πολυ πιο κοντα στα νορβηγικα που μιλανε στην πρωτευουσα(λογικο),ετσι οπως συνεβει και στην καθε χωρα ,οπως συνεβει και στην ελλαδα.Δεν μαθενει κανεις αλλοδαπος κρητικα πουθενα,η τοπικη θεσσαλιας,ηπειρου κτλ.
              Αυτα τα østnorsk βασικα πρωτη φορα τα ακουω και το θεωρω απιθανο το πανεπιστημιο αθηνων να διδασκει μια τοπικη διαλεκτο.
              Στο μπεργκεν που ειμαι η κομιουνε διδασκει μποκμαλ στους αλλοδαπους και αν τα μαθεις ειναι υπερ αρκετα για εργασια , οπως επισης η διαφορα με τα nyorsk ειναι μικρη.
              Την πραγματικη ομως κατανοηση και ομιλια της γλωσσας θα την διαμορφωσει κανεις μεσα απο την εργασια και την καθημερινοτητα.
              Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

              Comment


                @crimson:Ευχαριστώ για την απάντηση.Μόλις έμαθα ότι μια κοπέλα από την σχολή μου κάνει διδακτορικό εκεί οπότε θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή μαζί της!

                Comment


                  Καλησπέρα πατριωτάκια! Είμαι και εγώ ένας από τους υποψήφιους μετανάστες στη Νορβηγία επειδή η κατάσταση στην Ελλάδα είναι αίσχος. Κατ αρχήν έχω ήδη εμπειρία στο εξωτερικό (7 μήνες Αυστραλία,δύσκολα τα πράγματα για βίζα, αλλά σχετικά εύκολο να βρεις μια δουλίτσα). Μαθαίνω τη νορβηγική γλώσσα (bokmål) περίπου 8 μήνες (ανευ διδασκάλου δυστυχώς) αλλα μπορώ να πω οτι έχω φτάσει σε ένα αρκετά καλό επίπεδο κατανόησης κειμένων και διαλόγων απο το υλικό που έχω μελετήσει και από ταινίες κτλ. Θα ήθελα αν γνωρίζει καποιος που ήδη ζει στη Νορβηγία να μου πει αν είναι εφικτό με βασική γνώση της γλώσσας (επίπεδο norskprøve 2) να βρω μια δουλεια αρχικά σαν σερβιτόρος, καθαριστής, εργάτης ή κάτι τέτοιο. Η προυπηρεσία που έχω είναι κυρίως στον τομέα της εστίασης (σέρβις και μπαρ). Έχω βέβαια και πτυχίο ΤΕΙ αλλά μου είναι άχρηστο χωρίς άπταιστη γνώση της γλώσσας. Οπότε σκέφτομαι να ψαχτω για καμιά πρόχειρη δουλειά για 1-2 χρόνια μέχρι να μάθω πολύ καλά τη γλώσσα και μετά βλέπουμε.

                  Comment


                    Γεια σου σταυρο και καλως ηλθες στην παρεα μας!!
                    Το οτι προσπαθεις να μαθεις νορβηγικα ειναι καλο και δειχνεις θεληση,ομως το αυτοδιδακτο εχει ενα μειονεκτημα...δεν θα μπορεις να καταλαβεις με τιποτα τι σου ζητανε και τι θελουν απο εσενα διοτι οι νορβηγοι εχουν απιστευτη-ιδιαιτερη εκφορα του λογου τους και αυτο ειναι το μεγα-δυσκολο της γλωσσας.
                    Επισης δεν θα πρεπει να καταταζεις τις εργασιες ως μεταναστης πλεον, σε προχειρες η κανονικες διοτι υπαρχει κοσμος που εχει κανει "καριερα" σαν καθαριστης και εχει ενα αξιολογο και αξιοπρεπες τροπο ζωης....αυτο δεν σημαινει πως οι "προχειρες" δουλειες ειναι ευκολοπροσβασιμες (πλεον).
                    Περα απο την γλωσσα παιζουν και αλλα πραγματα ρολο οπως η τυχη και ο χαρακτηρας του καθενος,η πολη διαμονης και η προυπηρεσια που θα φερεις μαζι σου την οποια πρεπει να αποδειξεις στο ακεραιο.
                    Το επαγγελμα του σερβιτορου παντως το εχουν παρει "επ ωμου" παντως οι σουηδοι εργαζομενοι στη χωρα!!
                    pantamazi_
                    Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                    Comment


                      Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε crimson.Πάντως προς το παρόν έτυχε να συνομιλήσω λίγο με κάτι Σουηδούς (τουρίστες) και οι γλώσσες είναι αρκετά κοντά στον προφορικό λόγο οπότε αισιοδοξώ λίγο γιατί καταλάβαινα πανω κάτω τι μου έλεγαν. Αλλά όπως και να χει αν δεν μείνεις σε μια χώρα όσο καλά και αν ξέρεις τη γλώσσα από πριν αν δεν την εξασκήσεις δεν τη μαθαίνεις. Πάντως αν όλα πάνε καλά από το καινούργιο χρόνο θα μαι Όσλο και ο Θεός βοηθός...

                      Comment


                        Είμαι καινούρια στο forum. Μένω Ελλάδα. Θα πρέπει να είμαι εδώ για ενάμιση έτος ακόμα λόγω κάποιου μεταπτυχιακού. Η ειδικότητά μου δεν ευνοεί καθόλου τη μετανάστευση (πρώην δικηγόρος-νυν γραμματέας που απλά σηκώνει τηλέφωνα σχεδόν εθελοντικά). Αλλά δεν με νοιάζει που δεν έχω ειδικότητα κατάλληλη για εξωτερικό. Θα πάω εξωτερικό έστω και σαν καθαρίστρια, αρκεί να φύγω!!!!!!!!Μόνο Αγγλικά ξέρω βέβαια και είμαι 30 χρονών...(όσο μεγαλώνεις τόσο δυσκολότερα σε προσλαμβάνουν και στο εξωτερικό φαντάζομαι) Ωστόσο είναι ωραίο να κάνεις όνειρα κι ας μην βγούν ποτέ αληθινά. Αν κάποιος μου έλεγε ότι όλοι οι δρόμοι είναι ανοικτοί και μπορείς να διαλέξεις όποια χώρα θες, θα διάλεγα ίσως πρώτα Νορβηγία ή Σκωτία και μετά όλα τ' άλλα. Με τρελλαίνουν τα φυσικά τοπία..και δε με νοιάζει το κρύο...Προς το παρόν ήθελα απλά να γράψω για αρχή αυτές τις σκέψεις μου και στη συνέχεια, αν δω ανταπόκριση, θα αρχίσω να ρωτάω...Πάντως αναρωτιέμαι για αρχή αν μπορεί κάποιος να πάει προς Σκωτία ή Νορβηγία ή Φιλανδία ή και Σουηδία ακόμα μόνο με Αγγλικά και να βρει δουλειά απλή και άσχετη με αυτό που σπούδασε. Αν το ψάξει... υπάρχει κίνδυνος να εξαντλήσει κάθε προσπάθεια και να μην βρει τίποτα απολύτως σε χώρες που δεν μαστίζονται από ανεργία???

                        Comment


                          Γεια σου annaoi. Eαν ανατρεξεις σε ολες τις σελιδες αυτου του τοπικ θα βρεις πολλες και χρησιμες πληροφοριες απο τα παιδια που τολμησαν, επεμειναν παρα τις δυσκολιες, και τελικα πετυχαν. Εστιασε κατα πολυ στην εκμαθηση της γλωσσας, αυτο ειναι πολλη σημαντικο. Αλλα δεν ειναι απολυτο. Ζωντανο παραδειγμα εγω. Μαθαινα μονος μου Νορβηγικα, υπερ-εντατικα για 3 μηνες, ηθελα πολυ να μεταναστευσω στη Νορβηγια , μου αρεσει πολυ σα χωρα. Παραλληλα ομως μαθαινα και Ισλανδικά, διοτι η Ισλανδια ειναι η αγαπημενη μου χωρα και ακολουθει η Νορβηγια. Τα εμαθα σε πολυ βασικο επιπεδο, αλλα προετοιμαζομουν παραυτα να ανεβω στη Νορβηγια προς αναζητηση εργασιας, θεωρωντας οτι στην Ισλανδια ειναι σχεδον αδυνατο, ειδικα μετα την κριση που ειχαν μετα το 2008. Το μονο που εκανα ηταν να στειλω μια αιτηση σε ενα Ισλανδικο γραφειο ευρεσεως εργασιας. Και μου απαντησαν σε 2 εβδομαδες προσφεροντας μου μια θεση. Δε το σκεφτηκα καθολου, εργασια και διαμονη - διατροφη εξασφαλισμενη , τα μαζεψα και εφυγα.

                          Πανε σχεδον 5 μηνες που ζω και εργαζομαι στην Ισλανδια. Εργαζομαι σε restaurant-bistro σε ενα απο τους πιο τουριστικους προορισμους της χωρας. Εχω μια αξιοπρεπη και σχετικα καλα αμοιβομενη εργασια (ειδικα σε σχεση με την Ελλαδα),με καλες συνθηκες εργασιας , οπου οι κανονες τηρουνται και νιωθω οτι με υπολογιζουν.

                          Στην αρχη ηταν παρα πολυ δυσκολα, τρομερα δυσκολα. Ομως καθε μερα που περνουσε ητανε υπερ μου σε ολα τα επιπεδα και ενιωθα καλυτερα γεμιζοντας αυτοπεποιθηση.Μεχρι και τη γλωσσα τους, που ειναι πολυ δυσκολη, την εχω μαθει πλεον σε επιπεδο πολυ πιο πανω απο τα βασικο. Δεν ειχα παρα μια μικρη μοναχα εμπειρια στο χωρο . Και ειμαι 37 χρονων. Τιποτα δεν ειναι αδυνατο. Πιστεψε το ,οργανωσε το στο μυαλο σου και ξεκινα την προσπαθεια.

                          Δε σου λεω να ερθεις στην Ισλανδια, εννοω οτι εσυ θα βρεις τον προορισμο σου και θα τον στοχευσεις οποιος κι αν ειναι αυτος, και αν το θελεις πολυ εχεις καλες πιθανοτητες επιτυχιας!

                          Comment


                            Γειά σας παιδιά εγώ και ο αδερφός μου είμαστε ηλεκτρολόγοι μηχανικοί απο ΤΕΙ 27 και 28 χρονών, και σκεφτόμαστε να έρθουμε Νορβηγία. Ήμουν έτοιμος να φύγω για Γερμανία (έκανα και 6 μήνες γερμανικά) μέχρι που ο αδερφός μου μου πρότεινε να πάμε Νόρβηγία. Έχει γνωρίσει πολλούς νορβηγους στη δουλειά του (είναι σερβιτόρος) και του λένε όλοι τους ότι με το πτυχίο που έχεις θα βρεις εύκολα δουλεία και μόνο με αγγλικά.
                            Έχουμε μαζέψει 4000 εύρω και τον Νοέμβριο θα κάνουμε το μεγάλο βήμα.
                            4000 πιστέυετε ότι είναι αρκέτα για τον πρώτο καιρό μέχρι να βρούμε δουλεία;
                            Επίσης γνωρίζει κανείς αν με την ειδικότητά μας μπορούμε να βρούμε έτσι εύκολα δουλεία (χωρίς προυπηρεσια και μόνο με αγγλικά) όπως μας τα περιγράφουν οι νορβηγοι;

                            ευχαριστώ εκ των προτέρων

                            Comment


                              Σ ευχαριστώ πολύ kostas806! Μου δίνεις πολύ κουράγιο!Θα επανέλθω με μεγαλύτερη απάντηση ή θα σου στείλω π.μ. ή θα τα ξαναπούμε στο chat. Όλoi είστε πολύ καλοί σε αυτό το forum!

                              Comment


                                Δε ξερω τι σας έχουν πει οι Νορβηγοι... αλλα το θεμα γλωσσας εδω ειναι το αλφα και το ωμέγα για να βρεις δουλεια. Τα πραμματα εχουν ζορισει και οι Νορβηγοι δε ζηταν απλα να ξερεις τα βασικα στη γλωσσα αλλα ζητανε και πτυχιο. To norskprove 3! Οποτε καλο ειναι πριν επενδυσετε τα λεφτα σας στο να ανεβετε και να ψαξετε την τυχη σας καντε πρωτα μια σωστη προετοιμασια μαθαινοντας τη γλωσσα!

                                Comment

                                Working...
                                X