Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    αφροδιτη οσον αφορα το μπλογκ που ανεφερες σιγουρα θα βοηθουσε παρα πολυ. εμπειριες θελουμε να διαβασουμε, πληροφοριες εχουμε μπολικες, η θεωρια απεχει ετη φωτος απο τη πραξη. οσοι ψαχνομαστε σοβαρα ξερουμε πανω κατω τι παιζει, αλλα τα μυστικα της επιτυχιας στην αγορα εργασιας και γενικα στο πως να κανεις τα πραγματα πιο ανωδυνα οταν πας, τα ξερουν μονο αυτοι που μενουν εκει.
    αφου πλεον εμεις κ εμεις γραφουμε, τπτ καινουριο καμια εξελιξη, απλα σιωπηλα μαθαινουμε τη γλωσσα

    Comment


      #62
      Κοίτα οι Σκανδιναβικες χώρες ποτέ δεν ήταν της μεταναστευτικής μόδας, να το πω κι έτσι. Μη σου πω οτι οι περισσότεροι τις εχουν πάρει και απο φόβο. Σε όσους γνωστους εχω πει το που θελω να παω η πρωτη αντίδραση ήταν "τι εκει στο ψύχος και στα σκοταδια;". Φιλανδια αν τους πεις, η πρωτη σκεψη που θα κανουν ειναι Αγιος Βασιλης και ελκιθρα. Απο ολες τις σκανδιναβικες χώρες η Σουηδία είχε πιο πολυ πέραση λόγο του οτι πήγαν πολλοι για σπουδές εκει (κι οσων αφορά τον τομέα μου, η πατρίδα της οδοντιατρικής και των εμφυτευμάτων). Τη Νορβηγία πιστεύω τώρα όλοι την μαθαίνουν. Μπορει και να κανω λαθος σε αυτα που λέω έτσι; Δικές μου υποθέσεις ειναι μη το δέσετε και κόμπο.
      Τωρα για το φόρουμ, ας κάνουμε εμεις το πρώτο βήμα αφου δεν το κάνανε άλλοι για εμας. Ας το κάνουμε εμεις για τους επόμενους. Αν θέλετε πάντως να σας βρω τα ξενα blogs να διαβαστε κι εσεις κανενα προβλημα. Αν επιτρεπεται και απο το φορουμ κι ολας. Αλλά δεν ειναι και δυσκολο να το κανετε και απο μονοι σας. Γραφτε στο google blogs from Norway και θα σας βγαλει διαφορα. Ορεξη να εχετε να διαβαζετε.

      Σημερα καθως περπατουσα προσπαθουσα να δημιουργησω προτασεις στα Νορβηγικα. Οτι μου ερχοταν στο μυαλο κατεβαζα βεβαια. Ωρες ωρες εστιβα και το κεφάλι μου.... οταν πηγα σπιτι τις περασα απο το google translate και μπορώ να πω ότι ειχα 70% επιτυχια. Εντάξει βγαζανε νόημα, θα καταλαβαινε ο αλλος τι ηθελα να πω. Το 30% βεβαια ήταν γιουχου αλλά δε πειράζει.

      Comment


        #63
        Originally posted by afrodite View Post
        Τωρα για το φόρουμ, ας κάνουμε εμεις το πρώτο βήμα αφου δεν το κάνανε άλλοι για εμας. Ας το κάνουμε εμεις για τους επόμενους. Αν θέλετε πάντως να σας βρω τα ξενα blogs να διαβαστε κι εσεις κανενα προβλημα. Αν επιτρεπεται και απο το φορουμ κι ολας. Αλλά δεν ειναι και δυσκολο να το κανετε και απο μονοι σας. Γραφτε στο google blogs from Norway και θα σας βγαλει διαφορα. Ορεξη να εχετε να διαβαζετε.
        Αφροδίτη προχώρα. Ο ανερχόμενος δρόμος συνιστά τη λωρίδα προσπέρασης!

        Comment


          #64
          Αφροδίτη εγώ πάντως την Νορβηγία την ήξερα και την ξέρω ως την πιο πλούσια χώρα του κόσμου !!!!! Τους σκανδιναβούς πάντα τους θαύμαζα και τους ζήλευα ! Προσπαθώ και σχεδόν πάντα καταφέρνω να κάνω τα όνειρά μου πραγματικότητα. Ενα παιδικό μου όνειρο να επισκεφθώ το χωριό του άι βασίλη στην Λαπωνία. Φέτος δεν το κοίταξα εγκαίρως και δεν βρήκα ξενοδοχείο , του χρόνου όμως τα χριστούγεννα θα τα περάσω εκεί !!
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #65
            Παντως εαν ημουν εκει και ειχα τη δυνατοτητα να βοηθησω, θα ειχα φτιαξει ενα οργανωμενο συστημα που θα υποδεχοταν ελληνες μεταναστες βαση κριτηριων μετα απο συνεντευξεις φυσικα, αφου υπαρχουν πολλα λαμογια. οικονομικη και ψυχολογικη υποστηριξη στην αρχη, ευρεση εργασιας σε ελληνικες επιχειρήσεις μιας και δεν θα ξερουν τη γλωσσα η οποιαδήποτε δουλειά που δεν ειναι απαραιτητη η νορβηγικη. υπαρξη ενος κτιριου που θα υποδεχεται ελληνες οι οποια θα νοικιαζουν οικονομικα. Παροχη πληροφοριων και επιλυση γραφειοκρατικων θεματων, αναγνωρισεις πτυχιων, μεταφρασεις κτλ. Πιστευω και θα εφερνε κοντα τους Ελληνες και θα ελυνε πολλα προβληματα. Γενικη η δημιουργια μιας ελληνικης κοινοτητας η οποια προσφερει στον ελληνα και τον βοηθα στα πρωτα βηματα με απτα πραγματα και οχι μονο με λινκς και συμβουλες(με σπονσορες τους ηδη υπαρχοντες ελληνες). θα μου πειτε οταν πας εκει θα ειναι αλλιως και θα κοιτας τον *EDIT* σου οπως οι αλλοι, αλλα αυτη η νοοτροπια μας εφτασε ως εδω σαν ελλαδα. ''να βολευτω εγω και να πανε να *EDIT* ολοι οι αλλοι να καουνε ολοι και ολα, μονο εγω να βολευτω, η γυναικα μου, τα παιδια μου''. Εκτος αυτου με την υπαρξη μιας τετοιας κοινοτητας θα ειχαμε φωνη για πολλα θεματα οσον αφορα τους ελληνες, θα αποφερε πολλα και σε οσους ηδη μενουν χρονια εκει. Θα μου πειτε παλι γιατι τι ειναι οι ελληνες να κανουν κατι τετοιο, και απαντω σε αυτο να δουν λιγο τους μουσουλμανους εκει και να παρουν παραδειγμα. Τεσπα παιδια πρεπει να ξυπνησουμε λιγο και να ενισχυσουμε τον ελληνισμο, δεν το λεω ρατσιστικα, το λεω καλοπροαίρετα να υπαρχει αλληλεγγυη μεταξυ γιατι ειμαστε παθοντες, αποδειξη γι αυτο το οτι θελουμε να μεταναστευσουμε. Ο ΣΕΝ ειναι συλλογος που βοηθα ναι αλλα με συμβουλες και λινκς, απο κει και περα πρεπει να παρθουν πρωτοβουλιες για πραγματικη βοηθεια.

            Comment


              #66
              antonio69, τι σχέση έχουν όλα αυτά που γράφεις για Νορβηγία!?

              Comment


                #67
                Οποιος θα κανει ερωτηση στοχευμενη και οχι αοριστη και γενικου θεματος θα παρει και την ανταποκριση που αναζητα...
                Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                Comment


                  #68
                  παντως καποιος βγηκε σημερα το πρωι σε καποιο πρωιναδικο, δε θυμαμαι καλα, στον παπαδακη νομιζω και ελεγε οτι θελει να μεταναστευσει στη Νορβηγια και μαθαινει τη γλωσσα. Ανεφερθηκε επισης αυτο που ειχα πει για το πλεονασμα και το οτι τελικα το χαρισαν για να φτιαχτουν νοσοκομεια σε τριτοκοσμικες χωρες.

                  Comment


                    #69
                    Νομίζω το θεμα κατα πόσο η Νορβηγία ειναι πλουσια χώρα το έχουμε ξεχειλώσει. Δεν νομίζω πως εχει κανενα νοημα να το συνεχίσουμε. Ειναι δεν ειναι, δεν εχει καμια σημασία. Αυτο που μας νοιαζει ειναι, ότι ειναι μια ασφαλής χώρα για να ζησεις (εφόσον βρεις δουλεια και μπεις στο συστημα τους). Και αυτό αν ειναι αλήθεια θα το διαπιστώσουμε μόνοι μας οταν πάμε πάνω με το καλό. Οσο ειμαστε ακομα εδω μονο αμπελοφιλοσοφίες μπορουμε να κάνουμε για να περναει η ώρα. Και αυτό δε νομιζω να βοηθαει σε κατι.

                    Ασχετο, προχτες στην εκπομπη του Φερεντινου με το προππο ειχε μια κοπελια που ζει στη Νορβηγία. Δε το πετυχα απο την αρχή, δε ξερω για πιο λογο την ειχε φωνάξει. Και δε μπορω να το βρω στο ιντερνετ. Χμμ..θα ψαξω στο youtube

                    Comment


                      #70
                      Δεν χαριστηκε τιποτα σε καμια χωρα ειναι μυθος!!!
                      Αυτο εχει κανταντησει κατι σαν ανεκδοτο εδω πανω!!
                      Στο τοπικ περi αυστραλιας που αναφερθηκες συνηθως ρωτανε στοχευμενα π.χ μπορω μα οδηγησω με ελληνικη αδεια οδηγησης(???) και δεν εχω δει να ποσταρει κανεις ιντερνετικα "σκουπιδια"ως πληροφορια,διοτι απο ολα αυτα που γραφονται περι νορβηγιας σε μπλογκ και σελιδες ουτε τα μισα δεν ισχυουν και θα διαπυστοσετε οταν με το καλο ερθετε εδω!!
                      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by crimson View Post
                        ...διοτι απο ολα αυτα που γραφονται περι νορβηγιας ουτε τα μισα δεν ισχυουν και θα διαπυστοσετε οταν με το καλο ερθετε εδω!!
                        Τόλη, θα σταθώ σε αυτο το κομμάτι που λες. Τι ακριβώς δεν ισχύει; Διακρίνω μια απογοητευση στα γραφόμενα σου. Μπορεις να τη μοιραστείς μαζι μας; Η Νορβηγία δεν ήταν τελικά αυτο που περίμενες; Αν θες μας λες αν δε θες σεβαστο.

                        Comment


                          #72
                          Θα απαντήσω κι εγώ σε αυτό που ρωτάς Αφροδίτη. Τίποτα δεν είναι όπως το περίμενα με την καλή έννοια αλλά και με την κακή. Τι σημαίνει αυτό? Περίμενα οτι θα έβρισκα δουλειά σε λιγότερο απο ένα μήνα. Είχα ακούσει οτι ειδικά στην περιοχή που ζώ, είναι μεγάλος μεταναστευτικός προορισμός λόγω του οτι είναι η έδρα των πετρελάιων. Και όντως βλέπω γύρω μου πολλούς μετανάστες. Ειχα ακούσει οτι για αυτόν ακριβώς τον λόγο τα αγγλικά μου θα ήταν αρκετά. Θα ενίσχυαν και άλλες 2 ξένες γλώσσες που ξέρω και το πτυχίο μου στα οικονομικά καθώς και η εργασιακή μου εμπειρία που μετράει 7 χρόνια και ίσως και παραπάνω. Ε, οχι λοιπόν...είμαι ακόμα χωρίς δουλειά...Σε κάθε αρνητική απάντηση που παίρνω, δεν μου λένε φυσικά οτι φταίει το οτι δεν γνωρίζω τη γλώσσα. Όμως το βλέπεις σε κάθε αγγελία. Τώρα θα μου πείς οτι εχεις ακούσει και περιπτώσεις που εχουν βρεί πολύ σύντομα δουλειά...ε, τι να πώ βρέ παιδιά....κι εγώ εχω ακούσει αλλά σας λέω τι βιώνω εγώ...Η άποψη μου πάνω σε αυτο το κομμάτι είναι οτι εχει έρθει αρκετός κόσμος και εχει μεγαλώσει η ανταγωνιστηκότητα. Κι έτσι, αντι να μας λένε "πηγαίντε σπίτια σας" μας λένε "θέλουμε τη γλώσσα".Και φυσικά απο πλευράς μου αυτό είναι απόλυτα σεβαστό και κατανοητό. ΕΝΟΕΙΤΑΙ οτι με φιλοξενούν στη χώρα τους και ΟΦΕΙΛΩ να μάθω τη γλώσσα τους! Τώρα αν πάλι οι σπουδές που εχω και η εργσιακή εμπειρία μου δεν είναι αρκετή για τους Νορβηγούς, και πάλι τι να πώ....όμως δεν νομίζω οτι για μια θέση καθαρίστριας ή λάντζας να χρειάζεται και μεταπτυχιακό...
                          Το άλλο που επίσης δεν περίμενα και εξεπλάγην είναι η Νορβηγοί σαν άνθρωποι. Το λέω τόσο συχνά που εχω καταντήσει γραφική. Δεν είναι κρύοι, δεν είναι απόμακροι, δεν είναι αγέλαστοι. Ειναι ενας πολύ ευγενικός λαός, με φοβερή όρεξη να σε συμβουλέψουν και να σε βοηθήσουν! Ισως να με βρίσκετε υπερβολική όμως πραγματικά σας μιλάω σύμφωνα με αυτά που ζώ μέχρι στιγμής. Σίγουρα υπάρχουν και οι απόμακροι, δεν αντιλέγω, αλλά πιθανόν να μην έχουν βρεθεί στο δρόμο μου μέχρι στιγμής και πάλι καλά γιατί δεν χρειάζομαι αρνητική ενέργεια αυτό το διάστημα! Και πάντα αναφέρομαι σε άτομα τα οποία κάνουμε παρέα ή άτομα τα οποία μας έχουν γνωρίσει Νορβηγοί κτλ. Δεν αναφέρομαι πχ στον οδηγό του λεωφορείου ή στον ταμία του σούπερ μάρκετ (που πιστέψτε με και αυτοί μια χαρά είναι, με χαμόγελο σου μιλάνε, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων).
                          Και κάτι τελευταίο, επειδή κι εγώ ειχα ψαρώσει με όλο αυτο το θέμα περί χαρίσματος χρημάτων σε τριτοκοσμικές χώρες κτλ, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ! Εχω ρωτήσει όσους Νορβηγούς ξέρω. Και δεν ξέρω για ποιόν λόγο και που αποσκοπεί αυτη η φήμη...
                          Τέλος να σας πώ οτι εχω γίνει εθελόντρια στον δήμο μου....με βοηθάει απίστευτα πολύ να γνωρίζω κόσμο, την πόλη μου και να μιλάω τη γλώσσα...

                          Τις καλημέρες μου!

                          Comment


                            #73
                            Βασούλα αυτη την απόρριψη λόγο γλώσσας την έχω βιώσει κι εγώ. Θα το εχεις διαβάσει στο πρώτο πόστ μου. Τα εχω γράψει. Αντι να με απορριπτουν για τυχών έλλειψης προσόντων με απορριπτουν λόγο έλειψης γλώσσας. Είναι αρκετά σπαστικό αυτό το πράμμα. Αλλά κάνε υπομονή, κάτι θα βρεθεί. Η διαφορά μας βεβαια είναι ότι εγω βρίσκομαι Ελλάδα ενώ εσυ εισαι Νορβηγία και τα εξοδα τρέχουν. Γι' αυτό εγώ επέλεξα αυτόν τον τρόππο προσέγγισης της Νορβηγίας. Βασικά δεν είχα άλληεπιλογή. Δεν έχω λεφτα να διαθεσω για να ερθω στο ξεκάρφωτο Νορβηγία και να ψαξω από εκει. Μεταξυ μας, ουτε τα λεφτα του αεροπορικου εισητηρίου δεν έχω. Οτι καταφερω από εδώ. Και μεχρις στιγμής κάτι εχει βρεθεί. Συνολικά 4 επιλογες για να διαλέξω. Και μη νομίζετε οτι το παιζω δυσκολη. Απλά θελω να επιλέξω το καλύτερο για εμενα κάτι με τους ευνοϊκότερους όρους. Γιατί αν δεν σου αρεσει το μερος που επροκειται να στησεις τη νεα σου ζωή, δεν εχει νόημα. Θα θες να φυγεις.

                            Mo i rana => Πλεονεκτήματα: Λίγο καλύτερος μισθος
                            Μειονεκτηματα: Πολλή βόρεια, δεν ξερω αν θα αντεξω το κλημα εκει πανω. Και μια αβεβαιωτητα που μου προκάλεσε ο εργοδοτης. Δεν τον εμπιστευομαι γιατι αλλάζει τα οσα εχειπει σαν τον ανεμο. Ουτε καν τη λεξη συμβολαιο δεν εχειν αναφερει.

                            Χογκεσουντ: Η τυπησα μου εβγαλε το λάδι για να μου πει οτι καθαρο μισθο θα εχω 1000ερυω!!! Με τοσα καθομαι και σπιτι μου. Με αφησε να καταλαβω οτι αν παω εκει I will be on my own. "Του στυλ ψαξε μονη σου για ασθενεις, εγω εχω τους δικους μου". Ενταξει η περιοχη ειναι καλυτερη αλλα πολλη βροχή.

                            Οσλο: Καλυτερος μισθος απο τη Χογκεσουντ, οχι τοσο οσο της Μο ι ρανας αλλά με περιθωρια καλυτερευσης. Αργοτερα που θα παιρνω ποσοστα ο μισθος θα καλυτερευσει. Παρεχει σπιτι και μαθηματα γλώσσας. Και φυσικα ειμαι στο Οσλο, οπου εισαι μεσα σε ολα. Ακομα και ο φιλος μου που θα ακολουθησει θα βρει πιο ευκολα δουλεια στο Οσλο.

                            Κριστιανσαντ: προς το παρων δεν ξερω το μισθο και το τι μπορει να μου παρεχει. Περιμενω εμαιλ του. Το μονο θετικο που βρισκω ειναι οτι εχει πιο ήπιο κλημα. Θα αρεσει και στον φιλο μου που στραβομουτσουνιαζει με τοθεμα της Νορβηγιας. Θα εχω λιγοτερες γκρινιες μιας και θα του θυμιζει Ελλαδα. Αν κι εμενα μου αρεσουν τα χιονια και στεναχωριεμαι που θα ειμαι μακρια απο το χιονοδρομικο που λατρεψα (hafjell) αλλά δε πειράζει θα πηγαινω σε αλλο (μκροτερο βεβαια αλλλα.... δε πειραζει δε μπορουμε να τα εχουμε ολα).


                            Βασουλα μου κανει εντυπωση αυτο που μου λες για τους Νορβηγους. Μεχρι τωρα αυτο που ειχα καταλαβει απο τα μπλογκ που διαβαζα ηταν οτι ειναι ψυχροι, οτι δεν ειναι κοινωνικοι. Πχ αν εισαι στη σταση λεωφορειου δε θα ανοιξουν κουβεντα μαζι σου, εκτος και αν τους ρωτησεις κατι οπου εκει θα σε βοηθησουν. Μαλιστα μια ελεγε οτι και να μην πεις καλημερα κανεις δε θα σε παρεξηγησει. Δηλαδη καμια σχεση με τους Ελληνες.
                            Οποτε χαιρομαι που ειναι ακριβως το αντιθετο. Παλι καλα.

                            Comment


                              #74
                              η βασουλιτα τα ειπε ολα!!!
                              Αυτη ειναι η αληθεια περι χαρισματος και οχι μια δηλωση του υπατακτικου τζημερου πριν τις δευτερες εκλογες του μαιου και απο τοτε αναπαραγεται απο τα τσιρακια τις τρικοματικης κυβερνησης....αυτος που αποκαλεσε την μεργκελ υψηλοτατη και αναπαραγουν οι δημοσιογραφισκοι στην ελλαδα με τελευταια δημοσιευση τον σεπτεμβριο!!
                              η νορβηγικη κυβερνηση δεν εχει θεσπισει για τον δεκεμβριο δωρο χριστουγεννων για τους εργαζομενους απο τους εργοδοτες αλλα απο την ιδια και χαριζει σε ολους τις κρατησεις που εχει ο μισθος για τον μηνα αυτο,κρατησεις που ειναι γυρω στο 35%.
                              οι νoρβηγοι που νοικιαζουν και την μανα τους (σχημα λογου) θα χαρισουν λεφτα......αυτο κυκλοφορει ευρεως στο μπεργκεν!!
                              Το οτι δεν διαφωνω ποτε και πουθενα με την βασουλιτα που δεν ειμαστε στην ιδια πολη και γνωριζομαστε μονο ιντερνετικα σας προτρεπω να το λαβετε υποψιν σας
                              Οπως το ειπε η βασουλιτα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ=ΣΗΚΩ ΦΥΓΕ ...διακριτικα και "νορβηγικα".
                              Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                              Comment


                                #75
                                Πχ αν εισαι στη σταση λεωφορειου δε θα ανοιξουν κουβεντα μαζι σου, εκτος και αν τους ρωτησεις κατι οπου εκει θα σε βοηθησουν. Μαλιστα μια ελεγε οτι και να μην πεις καλημερα κανεις δε θα σε παρεξηγησει. Δηλαδη καμια σχεση με τους Ελληνες.
                                Καταλαβαίνω τι εννοείς και γι'αυτο ήθελα να διευκρινίσω οτι μιλάω γι'αυτούς που εχω γνωρίσει μέχρι τώρα εννοώντας Νορβηγούς με τους οποίους εχω κάνει παρέα, εχω πιεί καφέ, εχω πάει βόλτα κτλ. Απ'οτι εχω καταλάβει, εχει να κάνει με τις περιοχές. Μου εχουν πεί οτι πιο βόρεια για παράδειγμα είναι πιο κλειστοί λόγω του οτι εχει περισσότερο κρύο,εχει πιο σκοτάδι κτλ οπότε και αυτοί οι άμοιροι εχουν συνηθίσει να είναι κλεισμένοι μέσα και να κοιτάζουν μόνο το σπίτι τους. Όπως επίσης μια νέα γειτόνισα που μετακόμισε πρόσφατα στη γειτονιά (η οποία και αυτη δεν είναι απο Νορβηγία), μου έλεγε οτι της έκανε τρομερή εντύπωση ο τρόπος που την υποδέχτηκαν στη γειτονιά οι Νορβηγοί και οτι ένιωσε ασφάλεια γιατί στην προηγούμενη της γειτονιά ούτε που την κοιτούσαν οι γείτονες. Επίσης έχω γνωρίσει οικογένεια οι οποίοι τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα μας παίρνουν τηλέφωνο για να δούν αν χρειαζόμαστε κάτι, αν θέλουμε να μας μεταφράσουν οτιδήποτε, με ενημερώνουν για αγγελίες που διαβάζουν σε εφημερίδες γιατί ξέρουν οτι δεν μπορώ να διαβάζω κτλ. Προχτές για παράδειγμα μας ενημέρωσαν για όλες τις εκδηλώσεις που θα γίνουν στην περιοχή μας για τα Χριστούγεννα και πότε θα ανάψουν το Χριστουγεννιάτικο δέντρο. ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ μου εχει τύχει να περιμένω στη στάση λεωφορείου, να έρχεται Νορβηγίδα δίπλα μου να κάτσει και να μου γυρνάει την πλάτη εντελώς.
                                Ελπίζω να γράφω σωστά και να καταλαβαίνετε το νόημα...Εν ολίγοις, ναι δεν θα σου πιάσουν την κουβέντα στο άσχετο και γενικότερα δεν ξέρω αν υπάρχει λαός που να σου πιάνει την κουβέντα πχ στη στάση του λεωφορείου ή στην ουρά στο σούπερ μάρκετ (εκτός βέβαια αν θέλει κάποιος να σε φλερτάρει : ) αλλά απο την άλλη δεν θα σε αποπάρει και κανείς αν του μιλήσεις ή να σε περάσει για τρελλό.
                                Εμένα με εντυπωσιάζει η ευγένεια τους...γιατί φέρνω στο μυαλό μου τις τελευταίες μέρες πρίν φύγω απο Ελλάδα και που είχα να αντιμετωπίσω κάτι τραμπούκους στην εφορία και τον Οαεδ και τι ύφος 100 καρδηναλίων είχαν ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ!!! Αυτο το στοιχείο ΔΕΝ το εχουν οι Νορβηγοί και όποιος εχει να πεί το αντίθετο θα διαφωνήσω κάθετα μαζί του. Οτι εχουν να σου πούν είτε θετικό είτε αρνητικό, εχουν πολύ ωραίο και ευγενικό τρόπο. Εμένα αυτο μου αρέσει. Γιατί καμια φορά, όταν είσαι σε πίεση και άγχος, δεν εχει σημασία μόνο το τι θα σου πεί κάποιος αλλά και πως θα σου το πεί.

                                Comment

                                Working...
                                X