Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σας και απο εμενα!!Με λενε χρηστο και θελω να ρωτησω μερικα πραγματα,
    Ειμαι Βοηθος νοσηλευτη με πτυχιο και αδεια ασκησεως κανονικα,
    1)Ο μισθος του βοηθου νοσηλευτη ποσο ειναι περιπου?
    2)Υπαρχει ζητηση στους βοηθους νοσηλευτες?ΠΡΟΣΟΧΗ στους βοηθους νοσηλευτες αναφερομαι!
    3)γνωριζετε καποιο φροντιστηριο στην αθηνα που να κανει νορβηγικα?

    το ψυχρο κλιμα και την νορβηγια την λατρευω για αυτο την επελεξα ως τοπο διαμονης σε σχεση με αλλες χωρες!σας ευχαριστω!!

    Comment


      Η δουλειά σου έχει ζήτηση, αλλά θελει πτυχίο και να τα αναγνωρισεις στη Νορβηγια. Μισθους δε ξερω να σου πω... αλλά θέλει γλώσσα. Αν θες να ερθεις εδω επένδυσε στον να μαθεις τη γλώσσα. Οι περισσοτερες αγγελιες μαλιστα ζητανε γλώσσα σε επιπεδο norskprøve 3. Οποτε δωσε το πτυχίο και μετα ανεβα.

      Comment


        Originally posted by afrodite View Post
        Η δουλειά σου έχει ζήτηση, αλλά θελει πτυχίο και να τα αναγνωρισεις στη Νορβηγια. Μισθους δε ξερω να σου πω... αλλά θέλει γλώσσα. Αν θες να ερθεις εδω επένδυσε στον να μαθεις τη γλώσσα. Οι περισσοτερες αγγελιες μαλιστα ζητανε γλώσσα σε επιπεδο norskprøve 3. Οποτε δωσε το πτυχίο και μετα ανεβα.
        πτυχιο βοηθος νοσηλευτη εχω εννοειται αυτο!

        το trinn 2 αρκει για επιπεδο γλωσσας?

        Comment


          Originally posted by akis131984
          Γειά σου, Χρήστο.

          Από ό,τι βλέπω είμαστε συνάδελφοι... Ένας λόγος παραπάνω, για να σε βοηθήσω. Δε βρίσκομαι ακόμα Νορβηγία, λόγω γλώσσας, άλλα έχω συγκεντρώσει πάρα πολλές πληροφορίες για το αντικείμενο. Εγώ δεν είμαι βοηθός, βέβαια, αλλά πάνω-κάτω τα ίδια πράγματα χρειάζονται στον τομέα αυτό.

          Το πιο βασικό, όπως σου είπαν κι οι υπόλοιποι, είναι η γλώσσα. Υπάρχει έλλειψη σε προσωπικό στην ειδικότητα των νοσηλευτών και, καμιά φορά, δέχονται κάποιον/α με γνώση αγγλικών σε πολύ καλό επίπεδο κι απαραίτητη προυπόθεση η όρεξη για να μάθει εκεί τα νορβηγικά. Στη Φιλανδία συμβαίνει αυτό ακόμα πιο συχνά. Όπως καταλαβαίνεις, τα νορβηγικά είναι απαραίτητα για τη δουλειά μας. Εγώ, προσωπικά, κάνω νορβηγικά εδώ και 2 μήνες και μπορώ να πω ότι είναι εύκολα, αν εξαιρέσεις την προφορά, όταν την ακούς, που σε δυσκολεύει, αν δεν τα ακούς συνέχεια. Θα σου πρότεινα να βλέπεις νορβηγική τηλεόραση. Εγώ το κάνω και με βοηθάει. Έχω κατεβάσει από το android μια εφαρμογή που έχει όλα τα σκανδιναβικά κανάλια. Αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να σε ενημερώσω. Η γλώσσα, λοιπόν, το πιο σημαντικό.

          Όσον αφορά τα μισθολογικά, αυτά ποικίλουν ανάλογα με το πόσες ημέρες θα δουλεύεις. Το εργασιακό, όπως έχουν εξηγήσει κι εδώ άλλοι, διαφέρει λίγο από το ελληνικό μοντέλο. Για βοηθό δεν μπορώ να σου πω σίγουρα. Για ΤΕΙ ξέρω ότι είναι γύρω στις 3000-4000 ευρώ, μιλώντας πάντα για 5θήμερη εργασία, με πλήρες ωράριο. Κάτω από 2000 δε νομίζω να είναι για έναν βοηθό. Πάντως, κι οι βοηθοί έχουν ζήτηση από όσο έχω δει κι από όσα έχω μάθει. Οι νορβηγοί σπουδάζουν άλλα επαγγέλματα (κυρίως μηχανικοί και νέες τεχνολογίες-υπολογιστές) κι έχουν έλλειψη, όπως και σε άλλα σκανδιναβικά κράτη, ακόμα και σε γιατρούς για το λόγο αυτό.

          Το Τροντχάιμ είναι η πόλη με τις περισσότερες κλινικές και νοσοκομεία κι εκεί έχεις τις περισσότερες πιθανότητες για απασχόληση, χωρίς αυτό να σημαίνει πως μόνο εκεί επικεντρώνεται κανείς.

          Δυστυχώς, δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιον συνάδελφο που να είναι Νορβηγία. Μια κοπέλα που έκανε μαζί μου Νορβηγικά κι ήταν συνάδελφος στο Ερρίκος Ντυνάν, τα παράτησε, γιατί, μάλλον, δεν της άρεσε η γλώσσα...

          Γνωρίζω φροντιστήριο που κάνει Νορβηγικά στην Αθήνα κι έχει και καλές τιμές. Το θέμα είναι, όμως, ότι ξεκινήσαμε 6 άτομα κι έχουμε μείνει 2 και, μάλλον, με βλέπω να μένω μόνος μου από Σεπτέμβρη...

          Υ.Γ.: Νόμιζα ότι διάβαζα δικό μου μήνυμα, όταν είδα ότι σου αρέσει το ψυχρό κλίμα της Νορβηγίας. Ένας από τους λόγους που επέλεξα αυτόν τον προορισμό ήταν και το ψυχρό κλίμα...

          Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες,απλα επειδη κοιταω την γλωσσα εδω και αρκετες ημερες ξερεις απο το internet οτι μπορω να δω την θεωρω παρα πολυ δυσκολη!!!!υπαρχουν μερικες λεξεις που δεν μπορεις να τις προφερεις καν και εχω αγχωθει στο αν μπορεσω να την βγαλω!
          εσυ μαθαινεις και ορολογια στα νορβηγικα??γιατι στα επαγγελματα υγειας η ορολογια ειναι στανταρ!

          Comment


            Φιλε Ρόκετ, η γλώσσα αν τη διαβασεις και καταννοησεις τη γραμματική τους είναι εύκολη. Η δυσκολία ειναι στη προφορα... και στο οτι δε μπορεις να καταλαβεις τι λενε οταν μιλάνε. Θελει δάσκαλο και κατα προτιμιση native speaker και αρκετό χρόνο και διάβασμα. Αν δεν μπορεις να ανταπεξέλθεις άλλαξε προορισμο.

            Comment


              Aγγλικά, Γαλλικα, ιαλικα, ισπανικα= Λατινογενείς γλώσσες οποτε και είναι πολυ ευκολο για εμας να τις μάθουμε. Μη τα συγκρινουμε. Ειχα πετυχει και στο ιντερνετ ενα τεστ που σου ελεγε να βαλεις απο ποια χωρα εισαι και θα σου βγαλει ποιες γλώσσες είναι ευκολο για εσενα να μαθεις. Μαντεψε ποια γλώσσα δεν είναι μέσα εξαρταται και σε ποια ηλικιά είσαι και πόσο έφεση στις γλώσσες έχεις.

              Συστηματικό διάβασμα, και αν εχεις τροπο να ακους νορβηγικο ραδιοφωνο ή τηλεοραση.... Και δασκαλο.

              Comment


                Εχω κανει Γαλλικα οταν πηγαινα λύκειο μαζι με ιδιαιτερα. Και μετα πηγα για ενα μηνα στα ξαδερφια μου και ειχα φτασει σε σημειο να καταλαβαινω τι λενε αλλα να μη μπορω να μιλησω (το γνωστο, ντρεπομαι μη κανω λαθος κλπ). Ενα σταδιο που με λιγη πιεση και παρότρυνση θα ειχα καταφερει να το ξεπερασω, αλλα μετα εφυγα για ελλαδα και εκτοται δεν τη ξαναχρησιμοποιησα τη γλώσσα. Και φυσικα την ξέχασα. Ενταξει εχω λιγο έφεση με τις γλώσσες, πχ το ιδιο εγινε με τα Ρουμανικα. Αυτα τα έμαθα μονη μου χωρις δασκαλο αλλά ζουσα στη χωρα 6 χρόνια, θελοντας και μη τα εμαθα. Ειχα και ελληνορουμανους φιλους που με πίεζαν αν μιλησω.
                Τα Νορβηγικά ομως είναι αλλιώς. Άλλο επίπεδο δυσκολίας.

                Comment


                  Με τη σειρά μου, να πώ κι εγώ οτι συμφωνώ με τη γραμματική οτι είναι απλή και τίποτα το δύσκολο, όμως θεωρώ οτι η νορβηγική γλώσσα είναι δύσκολη...και ήδη ήξερα αγγλικά και γερμανικά. Γιατί λοιπόν δυσκολεύτηκα και συνεχίζω να δυσκολεύομαι? Λόγω τοπικής διαλέκτου...Μην τις υποτιμάμε τις διαλέκτους...Ξαφνικά ακούς μια τελείως άλλη γλώσσα απο αυτή που διάβαζες. Και δεν μιλάω για Nynorsk αλλά για τοπική διάλεκτο. Απο την άλλη όμως δεν γίνεται να μην μάθεις Bokmål γιατί εφημερίδες, εξετάσεις, πανεπιστημιακά συγγράματα κτλ είναι όλα Bokmål. Ουσιαστικά είναι σα να μαθαίνεις 2 γλώσσες. Και επιμένω στο οτι τη γλώσσα τη μαθαίνεις μόνο εδώ...λαμβάνεις μια θεωρητική βάση μόνος σου και ακόμα καλύτερα αν εχεις και νορβηγό δάσκαλο, αλλά εφράδεια αποκτάς μόνο εδώ δυστυχώς...και πλέον είναι απαιτητικοί με το επίπεδο της γλώσσας...Ο κόσμος που έρχεται πλέον εδώ να ψάξει δουλειά έχει αυξηθεί φοβερά.

                  Comment


                    Aν εχεις το πτυχιο norskprove 3 θα βρεις ευκολοτερα δουλεια. Αν το εχεις αυτο μετα θα κοιταξουν τα υπολοιπα προσοντα (πτυχια, προυπηρεσια κλπ) Αλλιως σου λενε λυπαμαι αλλα θελουμε.. μπλα μπλα μπλα

                    Αν μεινεις Οσλο τα Βοκμαλ ειναι μια χαρα.... αν πας παραλιακα ή βόρεια ή αλλου τελος παντων τα Βοκμαλ θα σου ειναι αχριστα.... σχεδον. Θα πρεπει να μαθεις τη γλωσσα απο την αρχή.

                    Στο Μπέργκεν μιλάνε Μπεργκενιστικα!!!!!! Οπως τα ακους!! Μπεργκενιστικα. Δικια τους διαλεκτο.... Κι απο οτι εχω καταλαβει οι του Οσλο τους κοροιδεύουν.

                    Comment


                      Εγώ πιστεύω οτι ένα πτυχίο στη γλώσσα μπορεί να σου δώσει το πλεονέκτημα να λάβεις το πράσινο φώς σε συνέντευξη όπου εκεί θα σε τσεκάρουν το κατά πόσο την ξέρεις. Όντως Rogaland χρησιμοποιούν Nynorsk όμως σε συζητήσεις που εχω κάνει στη δουλειά μου λένε οτι σιγά σιγά εξαλείφεται αυτό γιατί και οι ίδιοι οι Νορβηγοί θέλουν επιτέλους μια γλώσσα. Γι'αυτο και στα σχολεία διαδάσκεται η Bokmål.Είναι λεεί ελάχιστα αυτά που εχουν κρατήσει τα Nynorsk και μάλιστα βρίσκονται σε περιοχές εκτός μεγάλων πόλεων.
                      Όμως, άλλο Bokmål & Nynorsk και άλλο οι τοπικοί διάλεκτοι. Όπως πχ έχουμε τα Κρητικά που αν αρχίσουμε να μιλάμε οι Κρητικοί μεταξύ μας δεν θα καταλάβει τίποτα ο άλλος, έτσι και εδώ. Εγώ μένω όπως σας εχω πεί Stavanger και μου λένε οτι άλλη διάλεκτο έχουν εδώ (όπως λεει και η Άφρο, προφανώς Σταβανγκερίστικα ) και άλλη διάλεκτο έχουν πχ Randaberg που είναι κανένα 20λεπτο με το αυτοκίνητο...Σας λέω οτι μου έχουν πεί κι εμένα...
                      Τώρα για να είμαι ειλικρινείς, αν πάει κάποιος σε συνέντευξη δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιήσουν Bokmål ή την τοπική διάλεκτο...Ξέρω πάντως, γιατί το βιώνω καθημερινά στη δουλειά, ότι τις τιμούν δεόντος τις διαλέκτους τους και τις χρησιμοποιούν...

                      Υ.Γ:Ασχετο αλλά λέω να το πω κι αυτό...μου έδωσαν συμβόλαιο και για την επόμενη σχολική χρονιά.... Η φετινή τελειώνει 16 Αυγούστου και η επόμενη ξεκινάει 19 Αυγούστου...

                      Comment


                        gratulerer Vasoulitsa!!!!!

                        Comment


                          Originally posted by afrodite View Post
                          gratulerer Vasoulitsa!!!!!

                          Comment


                            [QUOTE=vasoulita81;67929........................... .................................................. ...

                            Υ.Γ:Ασχετο αλλά λέω να το πω κι αυτό...μου έδωσαν συμβόλαιο και για την επόμενη σχολική χρονιά.... Η φετινή τελειώνει 16 Αυγούστου και η επόμενη ξεκινάει 19 Αυγούστου...[/QUOTE]

                            Grattis vasoulita !!!!
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              vaso...όλα παίρνουν το δρόμο τους...
                              Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                              ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                              Comment


                                Tο Τρινν απο οτι εμαθα ειναι για πανεπιστήμιο (σπουδες, μεταπτυχιακα κλπ) και το norskprove για τον εργασιακό τομέα. Αν εχεις το Τρινν ειναι οκ για τη δουλεια, αν εχεις το νορσκπροβε ομως δε μπορεις να το χρησιμοποιησεις για το πανεπιστημιο.

                                Comment

                                Working...
                                X