Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μπες στο αεροπλανο τωρα !!!!! εφοσον ειναι καθαρα...
    Ακομα το σκεφτεσαι;; :-)
    Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

    Comment


      Τολη δεν το καταλαβες καλα! Δεν εχω προταση για δουλεια. Απλα σκεφτηκα να αρχισω να στελνω βιογραφικά και για βοηθος οδοντιατρου περα απο οδοντίατρο.
      Και οταν ρωτησα ποσο ειναι ο μισθος βοηθού μου ειπε 22000-25000ΝΟΚΣ πριν τους φορους. Μεικτα δηλαδη.

      Comment


        Σορυ γραψε λαθος!!
        Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

        Comment


          μωρε ετσι κ βρω στο πρωτο αεροπλανο θα μοω, ενοια σου

          Comment


            Μπράβο Τόλη!!!!

            πάθαμε ένα εγκεφαλικό αλλά τελικά όλα καλά!!
            το 2013 μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!!! εύχομαι τα καλύτερα για σένα και την οικογένεια σου καλή προσαρμογή!
            είσαι επίσημα ο πρώτος από όσους γράφουν σε φόρουμ που τα κατάφερες (βασικά η γιαννούλα ήταν η πρώτη αλλά δυστυχώς δεν γράφει άλλο :()!
            δίνεις ελπίδες προς όλους!

            Comment


              Originally posted by crimson View Post
              Σας περιμενω ολους στην νορβηγια και οσοι ερθετε στο μπεργκεν να βρεθουμε.
              Σκεφτωμαι να ανοιξω ενα προφιλ στο fb για περι μπεργκεν.
              Καποιος εχει ανοιξει ενα τετοιο προφιλ αλλα ο αντμιν που το παιζει "εκπροσωπος" ελληνων του μπεργκεν ειναι εκτος νορβηγιας...!!!!!
              και μια ερώτηση εφόσον μπορείς να απαντήσεις....
              ΔΗΛΑΔΗ που μένει;; ζούσε εκεί;; με σοκάρεις , τι είναι τούτος δηλαδή;;

              Comment


                Τόλη σε ευχαριστω που με διεγραψες απο το φεης...φενεται δ σου αρεσε οταν σου ζητουσα πληροφοριες για την νορβηγια μηπως μπορεσω και εργαστω εκει....αληθεια εσυ δεν ησουν που μ εγραφες οτι οσοι γραφουν στο πατριοτακι δεν ξερουν τι τους γινεται?και γραφουν για την νορβηγια ενω ειναι στην Αθηνα???Α....καλε εσυ δ εισαι που μου ελεγες οτι δεν εχεις οικονομικο προβλημα γιαυτο και νοικιασες σπιτι με 1300/μηνα για να μπορεις να εισαι ανετα?γιαυτο κοψε τις παπαριες εδω μεσα γιατι αρκετα λες για αλλους.κοιτα λιγο τα μουτρα σου και μετα κρινε αλλους.

                Comment


                  Aναστασία, δε θέλω να υπερασπιστώ τον Τόλη. Αλλωστε και εμενα με διεγραψε απο το φέης αλλά σιγά μη κάτσω να σκάσω. Δε μπορώ να καθομαι να κάνω τον τροχονομο στο νημα αυτο. Οποιαδηποτε προσωπικη αντιπαραθεση σε παρακαλω σε πμ.

                  Comment


                    Καλό θα ήταν τα προσωπικά θέματα να λύνονται ιδιωτικά και όχι δημόσια γιατί έχετε δεί στο παρελθόν τι αποτέλεσμα είχε....σας παρακαλώ απο τα βάθη της καρδιάς μου....

                    Ελπίζω να μη θίγω κανένα με αυτό...

                    Comment


                      ....τωρα καταλαβα γιατι σταματησε η γιαννουλα να γραφει εδω και μαλλον εκει θα οδηγησετε και αλλους!!
                      τελος απο μενα παιδια απο εδω μεσα βαρεθηκα αυτη την κατασταση και δεν ειμαι και υποχρεωμενος να την νιωθω στο πετσι μου!!
                      καλη τυχη σε ολες και ολους!!
                      παω να απολαυσω τις τελευταιες μου μερες στην πατριδα...οποιος θελει πμ διοτι οι δημοσιες αναρτησεις απο μενα ελαβαν τελος!!
                      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                      Comment


                        [QUOTE=afrodite;58756]Τολη δεν το καταλαβες καλα! Δεν εχω προταση για δουλεια. Απλα σκεφτηκα να αρχισω να στελνω βιογραφικά και για βοηθος οδοντιατρου περα απο οδοντίατρο.
                        Και οταν ρωτησα ποσο ειναι ο μισθος βοηθού μου ειπε 22000-25000ΝΟΚΣ πριν τους φορους. Μεικτα δηλαδη.[/QUO

                        Καλησπέρα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε ολους. Αυτος ειναι ο βασικός μισθός βοηθού . Βοηθός οδοντιατρου στην Νορβηγία εκτελεί και χρεη γραμματεα,κλείνει ραντεβού κλπ. Τα ιδια χρήματα παίρνει και ένας βοηθός που εργαζεται σε παιδικό σταθμό...
                        Tannlegesekret

                        Fagarbeiderlønn i kommunal sektor starter på 286 200 kroner. Med 10 års ansiennitet er lønnen steget til 342 300 kroner, i følge Tannhelsesekretærenes forbund.

                        Βεβαια υπέρ είναι το γεγονός ότι θα μπορέσεις να εξασκήσεις την γλώσσα και την νορβηγική κουλτούρα, με στόχο πάντα την θέση οδοντιάτρου σε κάποια κλινική ιδιωτική ή δημόσια..
                        Μπορείς να δεις για εργασια και στην κατηγορία tannpleier που πιστευω είναι πιο κοντά στις δυνατοτητές σου. (σαν οδοντιατρος). Εχει να κάνει με στοματικη υγιεινή.θεραπεία ουλίτιδας, αφαιρεση πέτρας κλπ.

                        Comment


                          Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ναι, στέλνω και σαν tannpleier στα αγγλικά hygienist. Αυτός ειναι ο στόχος τώρα. Να πάω ως βοηθός ή ως υγιεινιστής (δεν την εχουμε αυτη την ειδικότητα στην ελλαδα) με σκοπο να εξασκησω τη γλώσσα και μετα να πάω ως οδοντίατρος που θα είμαι έτοιμη. Και σε αυτό δύσκολο είναι βεβαια, εχτες με απορρηψανε 5, οι μισοι ειχε καλυφθει η θέση και οι αλλοι μισοι θελανε απταιστη Νορβηγικη γλώσσα LOL.

                          Ο tannpleier ποσο μισό έχει;

                          Comment


                            Originally posted by afrodite View Post
                            Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ναι, στέλνω και σαν tannpleier στα αγγλικά hygienist. Αυτός ειναι ο στόχος τώρα. Να πάω ως βοηθός ή ως υγιεινιστής (δεν την εχουμε αυτη την ειδικότητα στην ελλαδα) με σκοπο να εξασκησω τη γλώσσα και μετα να πάω ως οδοντίατρος που θα είμαι έτοιμη. Και σε αυτό δύσκολο είναι βεβαια, εχτες με απορρηψανε 5, οι μισοι ειχε καλυφθει η θέση και οι αλλοι μισοι θελανε απταιστη Νορβηγικη γλώσσα LOL.

                            Ο tannpleier ποσο μισό έχει;
                            Για αρχικό μισθό γύρω στα 310.000 /335.000 σε κρατικά ιατρεία. Ιδιωτικά ιατρεία απότι διάβασα δίνουν παραπάνω. Η επίσημη ιστοσελίδα δίνει μισθό 375000 μετά από 10 χρόνια εργασίας αλλά δεν υπάρχει κάτι σταθερό...
                            Ευχομαι καλή τύχη..

                            Comment


                              Αν και δύο χρόνια μετά σχεδόν, θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την αναζήτηση εργασίας στην Νορβηγία. Είμαι απόφοιτος Χημικός Μηχανικός με ενδιαφέρει πολύ μια εργασία σε πετρελαϊκή εταιρία. Οποιαδήποτε πληροφορία για αναζήτηση εταιριών όπου θα μπορούσα να στείλω το βιογραφικό μου. Τα αγγλικά είναι αρκετά ή απαιτούν και Νορβηγικά? Ευχαριστώ πολύ
                              Σου απαντάω εδώ μιας και το θέμα αφορά τη Νορβηγία.

                              Η ειδικότητα σου εχει πολύ ζήτηση εδώ και αν ψάξεις στο ιντερνετ θα βρείς πολλές πετρελαικες στις οποίες θα μπορούσες να απευθυνθείς. Για αρχή σου στέλνω αυτό το λίνκ : List of Subsea Oil and Gas Companies in Norway.

                              Εχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να βρείς εργασία μόνο με τα αγγλικά καθώς πολλές πετρελαικές εχουν ως επίσημη γλώσσα στον χώρο εργασίας τα αγγλικά.Επίσης πολλές απο αυτές ανακοινώνουν προγράμματα για πρακτική σε τελειοφοιτους. Επικοινώνησε μαζί τους και ρώτησε τους για αυτό.

                              Καλή τύχη σου εύχομαι!

                              Comment


                                Χημικός Μηχανικός = ζεστό κουλούρι άπ'όσο ξέρω από φίλο Νορβηγό. Ανεργία ελάχιστη και με τα Αγγλικά απ'όσο μου έχει πεί δουλεύεις άνετα σε τομείς όπως ο δικός σου.

                                Comment

                                Working...
                                X