Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Sakistha απ'οτι κατάλαβα απο τα λεγόμενα του Τόλη, το παιδί που είναι μισός Νορβηγός δεν έφυγε επειδή δεν έβρισκε δουλειά αλλά επειδή θα έπαιρνε πολύ χρόνο μέχρι να παραλάβει το person nummer και μιας και βρήκε δουλειά στη Ρόδο πιο άμεσα, προτίμησε να πάει εκεί...σε αυτό συνέβαλε και η προσωπική αντιμετώπιση των συμπατριωτών του... ίσως και οι Νορβηγοί να έχουν αρχίσει να "στραβώνουν" με την τόση μετανάστευση γιατί σου λέει "τώρα μας θυμήθηκαν?" Πρίν λίγο καιρό πήγαμε σε μια εκκλησιαστική λειτουργία με κάτι φίλους Νορβηγούς (ετσι για να δούμε πως είναι και αυτό) και στο τέλος μας γνώρισαν τον παπά - πάστορα πως τον λένε τέλοσπάντων, του συστηθήκαμε, μας ρώτησε απο πού είμαστε και μας λέει με χαμόγελο "α, μάλιστα...και ήρθατε για τα λεφτά, έτσι? χαχαχχχαχα!" και πέθανε στα γέλια....τώρα νορβηγικό χιούμορ ήταν αυτό, σοβαρά το έλεγε, δεν ξέρω..πάντως εμείς γελάσαμε με το ζόρι...
    Τόλη σωστά το κατάλαβα? Εφυγε λόγω χρόνου , όχι επειδή δεν έβρισκε,έτσι? Γιατί αν δεν έβρισκε ο μισός Νορβηγός τότε να τα μαζεύω και να φεύγω κι εγώ σιγά σιγά...

    Και ενα δεύτερο σχόλιο που εχω να κάνω είναι οτι με τα χρήματα που σου είπε ο φίλος Γιάννης, ξέρω άτομο που παίρνει τόσα, δεν μιλάει Νορβηγικ άκαι βρήκε τη δουλειά απο Ελλάδα.. όμως εχει 2 μεταπτυχιακά...εδω είναι που αλλάζει νομίζω το πράγμα....

    Α ρε Τόλη φωτιές που μας άναψες πρωτοχρονιάτικα!!!!

    Αφροδίτη εμένα μέχρι Nordkapp έφτασε το cv μου...απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε, και αν σημαίνει οτι για κάποιο διάστημα θα πρέπει να ζώ παρεούλα με τις "Aurora Borealis" (Σέλας) , τότε θα το κάνω!

    Comment


      Ναι φίλε μου..Μόνο σε αυτόν στάθηκα..Σε αυτόν που παρίστανε τον δοκησίσοφο,μυκτηρίζοντας τον οποιονδήποτε που απλά καθυστερούσε να ανέβει σε 1 αεροπλάνο διότι δεν ήταν απλά έτοιμος..Το αεροπλάνο για Νορβηγία δεν είναι τρενάκι του λούνα-παρκ για κάποιους και όφειλε να το σεβότανε...

      Comment


        Προφανώς είσαι ανενημέρωτη Αφροδίτη...Τα σχόλια μου υπάρχουν στον forum Nορβηγία πολύ πριν σχολιάσω σε αυτό..Μπορείς να διακρίνεις και όλες τις πληροφορίες που έχω αναρτήσει για τον οποιονδήποτε ενδιαφέρεται να μεταναστεύσει στην Νορβηγία.Όταν ενημερωθείς μου απευθύνεις ξανά τον λόγο.

        Comment


          Άργησες να θυμηθείς τους καλούς σου τρόπους,τώρα πίσω Λάρισα.Κάνε αίτηση στα Μικέλ καφέ,ζητάνε κόσμο.Καλή τύχη.

          Comment


            Originally posted by ΑΛΕΧΙΑ View Post
            Παρακολουθώ το forum μιας και σκοπέυω να μεταναστεύσω στη Νορβηγία. Δεν έχω παρέμβει ποτέ γιατί δεν έχω τίποτε ουσιαστικό να πω. Ο λόγος που παρεμβαίνω τώρα είναι για να απαντήσω κι εγώ στον Κωνσταντίνο1982 για τη χολή και την ειρωνεία που βγάζει. Πόσο ανώριμη και παιδιαρίστικη στάση!!!!και πόσο ώριμη η απάντηση σου Τόλη.
            Θέλω να σας ευχαριστήσω Τόλη και Βάσω προσωπικά για την βοήθεια που μου έχετε προσφέρει και εύχομαι σύντομα να βρείτε δουλειά και να πιάσουν τόπο όλες οι προσπαθειές και οι αγώνες σας. Το αξίζετε για όλα τα άγχη, τις απορρίψεις, τα προβλήματα και τα έξοδα που κάνατε κυνηγώντας το όνειρο σας στην μακρινή Νορβηγία.
            ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
            Διαβάζω άφατος το σχόλιο σου και προσπαθώ να καταλάβω πως παίρνεις θέση απέναντι μου όταν δεν ξέρεις τι έχει προηγηθεί!Όσο για την χολή και την ειρωνία ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει..Αργά ή γρήγορα...Με μια σύντομη ανδρομή στο forum Νορβηγία θα διαβάσεις τα σχόλια μου και θα καταλάβεις για το τι προκάλεσε το μένος μου.Δεν πρόκειται να απολογηθώ σε κανέναν,πόσο μάλλον όταν πρωτίστως με έχουνε προσβάλλει.

            Comment


              σβήσε το προτελευταίο σχόλιο... το θεωρώ ανεπίτρεπτο , καταλάβαμε ότι είχες ζήτημα και ότι διαφωνούσες με αυτά που έλεγε...αλλά ξεπέρνας τα όρια εδώ... ας κρατήσουμε ένα επίπεδο...εξάλλου πίσω από 1 υπολογιστή καθόμαστε... δεν είναι καλό να είμαστε τόσο προκλητικοί και αρνητικοί...

              μυκτηρίζοντας... αντιλαμβάνομαι ότι ξέρεις αρχαία ... καλά κάνεις... οπότε σου λέω να κρατήσουμε το επίπεδο που κρατούσαν και αυτοί...τουλάχιστον στην ομιλία και στα γραπτά

              Comment


                Originally posted by random View Post
                Σαν τα κοράκια τίποτα! Είναι που είναι δύσκολη η μετανάστευση, παραμονεύουν και αυτά σιωπηλά, πότε ο άλλος θα τα βρει σκούρα να γυρίσει, για να αρπάξουν την ευκαιρία να εκδηλώσουν την πολύ καλά προετοιμασμένη (τουλάχιστον 6 μήνες πριν) ατάκα τους.

                Ακόμα και αν πρόκειται για αντικειμενικά πλήρως φυσιολογική περίσταση, τα εν λόγω κοράκια είναι ικανά να την ερμηνεύσουν ως "αποτυχία" δίδοντας τους το ερέθισμα (άλλο που δεν θέλουν) να κατασπαράξουν τον στόχο τους (με προσβλητική κριτική) για να προκαλέσουν ένα μάτσο ζημιές.

                Α, ρε καημένε Έλληνα. Η ηλικία σου αυξάνεται, αλλά αρνείσαι να ωριμάσεις.
                Σου ανταποδίδω τον χαρακτηρισμό κοράκι διότι προφανώς αναφέρσαι σε εμένα.Λοιπόν φίλε μου δεν χάρηκα με την αποτυχία του αντιθέτως λυπήθηκα..Η προσβολή όμως της αξιοπρέπειας μου και ο εμπαιγμός της ειλικρινούς στάσης μου στο forum Νορβηγία με οδήγησε στο συγκεκριμένο σχόλιο..Όσο για τα υπόλοιπα γραφόμενα σου θα έλεγα ότι αδολεσχείς δίχως νόημα μιας και δεν είσαι γνώστης του συμβάντος.

                Comment


                  Sakistha απεκδύομαι του αιτήματος σου να σβήσω κάποιο σχόλιο εκτός και αν ο admin το θεωρήσει προσβλητικό.Το σχόλιο μου δεν αφορά την διαφωνία στα λεγόμενα του αλλά στην αιθαλοκομπία που έδειξε στις ειλικρινείς ερωτήσεις μου παλαιότερα.Το επίπεδο μου το έχω παρουσιάσει με τα γραφόμενα μου στο forum Νορβηγία καθώς και τις προθέσεις μου.

                  Comment


                    Κωσταντίνε σου υπόσχομαι να διαβασω ξανα τα λεγομενα σου στο ποστ της Νορβηγίας για να δώ τι έχει παιχτεί μεταξύ σας, ετσι προς ενημέρωση, αλλά δε θα πάρω θέση. Αλλα παρόλο που δεν τα εχω διαβασει, έχω καταλαβει ότι υπάρχει μια προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ σας οποτε σου ξαναεπαναλαμβανω οτι καλό ειναι να τη λύσετε με πμ και οχι εδώ. Με αλλα λόγια δεν μας αφορά και δεν βοηθουν πουθενα. Απλά χαλανε το επίπεδο και το κλημα της συζήτησης.
                    Πιο πολυ μας καίει το νεο που μαθαμε για τον γιατρό/μηχανικό/ και μισό Νορβηγό παρά το τι ελεγε καποιος 6 μηνες πριν και το τι λέει τώρα... Ολοι κανουμε λάθη και κρινομαστε απο αυτά, αλλά δε χρειάζεται να τον περιμένουμε στη γωνία να σκοντάψει για να του την πουμε χαιρέκακα.

                    Comment


                      Αφριδιτη εχει κανει ολες τις διαδικασιες ο συναδελφος σου για να παρει την αδεια ασκησεως επαγγελματος απο τις νορβηγικες αρχες ομως ολες οι απαντησεις ειναι αρνητικες.
                      Εχει ενα μεγαλο ακομα μειον στο cv του το οτι δεν ειχε πρυπηρεσια σχεδον καθολου ως μικροβιολογος.
                      Προσπαθησε να βρει ως βοηθος τουλαχιστον αλλα και παλι η γλωωσα τον εμποδισε.
                      Ο Αρης (μισος νορβηγος) του εδινε ο ναβ 6000 κορωνες τον μηνα και δουλεια για τρεις μηνες ομως τιποτα αλλο απο πλευρας αμοιβης απο τον εργοδοτη και αυτο για να αποκτησει εργασιακη εμπειρια στηνχωρα.
                      Αν θελει ο εργοδοτης μετα τον κραταει αλλα με τα λεφτα αυτα δεν πληρωνεις ουτε ενοικιο στην νορβηγια.
                      Θα τους τηλεφωνησω και θα τους πω να μπουν στο φορουμ αν για τον εναν ειδικα ειμαι σιγουρος μετα απο μια κουβεντα που ειχαμε καποια στιγμη οτι δεν θα μπει.
                      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                      Comment


                        Συγνωμη που επεμβαινω στο θεμα σας....επειδη κοιτουσα και εγω για Νορβηγια καποια στιγμη εμαθα εκ των υστερων οτι εκει δεν αναγνωριζονται ευκολα πτυχια ελληνικων σχολων...ακομα και τει ειναι δυσκολο.Απλα κανω μαθηματα Φινλανδικων και καποια στιγμη μ το ανεφερε η καθηγητρια μου αυτο η οποια εχει ζησει νορβηγια...καλες γιορτες σε ολους...

                        Comment


                          Originally posted by anastasia v. View Post
                          Συγνωμη που επεμβαινω στο θεμα σας....επειδη κοιτουσα και εγω για Νορβηγια καποια στιγμη εμαθα εκ των υστερων οτι εκει δεν αναγνωριζονται ευκολα πτυχια ελληνικων σχολων...ακομα και τει ειναι δυσκολο.Απλα κανω μαθηματα Φινλανδικων και καποια στιγμη μ το ανεφερε η καθηγητρια μου αυτο η οποια εχει ζησει νορβηγια...καλες γιορτες σε ολους...
                          εννοείται ότι μπορεί να παρέμβει ο καθένας και να πεί αυτό που ξέρει και πιστεύει...
                          όσο για την αναγνώριση αυτό που λες ΔΕΝ ισχύει σίγουρα ...
                          άμα έχεις βγάλει ΑΕΙ ή ΤΕΙ το οποίο αναγνωρίζεται από το ελληνικό κράτος και- προσοχή εδώ- σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα τότε το πτυχίο σου αναγνωρίζεται άμεσα άνετα και εύκολα!!!
                          άμα ανήκεις στην Ευρωπαική Ενωση η νομοθεσία διασφαλίζει τουλάχιστον την μινιμουμ αναγνώριση..
                          επίσης ήδη αρκετός κόσμος έχει ανγνωρίσει το πτυχίο του...η διαδικασία άμα το κάνεις από Ελλάδα διαρκεί γύρω στους 3-4 μήνες, άμα είσαι Νορβηγία εγγυημένα από παιδί, διαρκεί 2 μήνες! (τουλάχιστον τόσο έκανε σε αυτόν, παραπάνω δεν μπορώ να το πιστοποιήσω.)

                          Comment


                            για να είμαι ειλικρινής και για να το πω πιο σωστά, η αλήθεια είναι ότι τουλάχιστον στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές σχολές , χωρίς δικαιώματα ή ακόμα και χωρίς ουσιαστικό αντικείμενο ...εγώ μια φορά βλέποντας τον χάρτη των σχολών της Ελλάδος δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα η το αντικείμενο αρκετών σχολών..

                            οπότε για να το πούμε πιο ορθά, άμα πάρει κάποιος τηλέφωνο στον αντίστοιχο δοαταπ οργανισμό της Νορβηγίας Kontakt oss - NOKUT
                            σίγουρα θα τον ενημερώσουν υπερ λεπτομερειακά σχετικά με την όποια αναγνώριση επιθυμεί να κάνει...
                            ως τώρα δεν έχει εμφανιστεί κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα

                            Comment


                              [PDF]
                              Οδηγία 2005/36/ΕΚ - Europa
                              ec.europa.eu/internal.../users_guide_el.pdf

                              σε αυτο το συνδεσμο βρισκεται η ευρωπαικη οδηγια 2005/36/ΕΚ για την ελεθυερη διακινηση των επαγγελματιων εντος χωρων μελων ευρωπαικης ενωσης αλλα και μελων ευρωπαικου οικονομικου χωρου και Ελβετιας(ισλανδια,νορβηγια,λιχτενσταιν).
                              Εδω λυνονται πολλες αποριες οσον αφορα τις αναγνωρισεις των επαγγελματων.
                              Το βασικοτερο ειναι η αποκτηση και κατοχυρωση επαγγελματικων δικαιωματων οταν την τελευταια πενταετια καποιος ασκει το επαγγελμα του σε χωρα μελος για 3 συναπτα ετη-αυτη ειναι και η αυτοματη αναγνωριση του πτυχιου του.

                              Comment


                                Για τα ιατρικα και παραιατρικα επαγγελματα χρειαζεσαι απλά authorisation από τον Safh.no

                                Comment

                                Working...
                                X