Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα!
    Με λένε Δημήτρη είμαι τελειόφοιτος ηλεκτρολόγος μηχανικός και σκέφτομαι να κάνω την πρακτική μου στην Νορβηγία και αν όλα πάνε καλά να μείνω και εκεί μόνιμα. Έχω αρχίσει ήδη να μαθαίνω τη γλώσσα. Υπάρχουν κάποια site που μπορώ να ψάξω για πρακτική; Στα site της σχολής δεν υπάρχει κάτι για Νορβηγία!

    Comment


      Originally posted by Dimitris Softas View Post
      Καλησπέρα!
      Με λένε Δημήτρη είμαι τελειόφοιτος ηλεκτρολόγος μηχανικός και σκέφτομαι να κάνω την πρακτική μου στην Νορβηγία και αν όλα πάνε καλά να μείνω και εκεί μόνιμα. Έχω αρχίσει ήδη να μαθαίνω τη γλώσσα. Υπάρχουν κάποια site που μπορώ να ψάξω για πρακτική; Στα site της σχολής δεν υπάρχει κάτι για Νορβηγία!
      Καλησπερα δες αυτα τα sites.Δεν γνωριζω εαν ειναι για πρακτικη αλλα εχουν θεσεις εργασιας
      nav.no
      finn.no
      no.indeed.com
      Μονο στο πρωτο μπορεις να αλλαξεις την γλωσσα στα αγγλικα στα αλλα οχι η πρεπει να ξερεις την γλωσσα η να τα μεταφραζεις στο google.

      Comment


        Originally posted by Dimitris Softas View Post
        Καλησπέρα!
        Με λένε Δημήτρη είμαι τελειόφοιτος ηλεκτρολόγος μηχανικός και σκέφτομαι να κάνω την πρακτική μου στην Νορβηγία και αν όλα πάνε καλά να μείνω και εκεί μόνιμα. Έχω αρχίσει ήδη να μαθαίνω τη γλώσσα. Υπάρχουν κάποια site που μπορώ να ψάξω για πρακτική; Στα site της σχολής δεν υπάρχει κάτι για Νορβηγία!
        Φιλε τι εκανες βρηκες τιποτα?

        Comment


          Καλησπερα θα βρισκομαι 1/4 Σαββατο στο Οσλο για μια συνεντευξη υπαρχει καποιος που ενδιαφερεται να συγκατοικησουμε να μοιραστουμε και τα εξοδα? Εαν καποιος απο εδω μπορει να με βοηθησει και μου απαντησει το συντομοτερο θα το εκτιμησω πολυ
          Ευχαριστω
          Δημητρης

          Comment


            Originally posted by Dimitris-3 View Post
            Καλησπερα θα βρισκομαι 1/4 Σαββατο στο Οσλο για μια συνεντευξη υπαρχει καποιος που ενδιαφερεται να συγκατοικησουμε να μοιραστουμε και τα εξοδα? Εαν καποιος απο εδω μπορει να με βοηθησει και μου απαντησει το συντομοτερο θα το εκτιμησω πολυ
            Ευχαριστω
            Δημητρης
            Υπαρχει καποιος που θελει να συγκατοικησουμε στο Οσλο;;;

            Comment


              Μεταναστευση στην Νορβηγια οικογενειακώς

              Καλησπέρα! Ονομάζομαι Κωνσταντίνος, είμαι 40 χρονών και είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός. Έχω εργασιακή εμπειρία ανω των 12 ετών στην κατασκευή αλλά ως ελεύθερος επαγγελματίας δυστυχώς σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλέον την μετακίνηση μου οικογενειακώς (με την γυναίκα μου και την κόρη μου 5 χρονών). Έχω ξεκινήσει μαθήματα γλώσσας στην Ελλάδα εδώ και 1,5 χρόνο, ήδη έχω πάρει το πρώτο πτυχίο TRINN 1 από το Νορβηγικό ινστιτούτο στην Αθήνα και συνεχίζω τα μαθήματα κανονικά για το δευτερο πτυχιο…Έχω κάνει όλες τις απαιτούμενες ενέργειες από Ελλάδα (έχω μεταφράσει πτυχίο, άδεια , έχω πάρει αναγνώριση από NOKUT,έχουμε βγάλει όλοι διαβατήριο, έχω μεταφράσει πιστοποιητικά γάμου, γέννησης της κόρης μου, κτλ….) και ξεκινώντας πριν περίπου δυο μήνες να στέλνω βιογραφικά, έχω βρεί δύο δουλειές απλά περιμένω άλλη μια αναγνώριση από το DSB που έχω κάνει (υπουργείο προστασίας του πολίτη, αν δεν κάνω λάθος…) για κάτι καλύτερο, εργασιακά. Όλα μέχρι εδώ οκ και είμαι έτοιμος σχετικά σύντομα, να κάνω το βήμα και να φύγω πρώτα εγώ και βλέπουμε… Αυτό που όμως που έμαθα, διάβασα και είδα τις τελευταίες μέρες χωρίς να έχω ιδέα πιο πρίν, είναι το τι γίνεται γενικότερα σε όλη την χώρα με τα παιδιά και το CPS/Barnevernet, ειδικά για τις περιπτώσεις των προσφύγων-οικονομικών μεταναστών…Δεν πιστεύω στα μάτια μου με όλα αυτά που έχω διαβάσει…. Σας παρακαλώ, μπορεί κάποιος με παιδιά εκεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες ή κάποια ενημέρωση με το τι πραγματικά συμβαίνει γιατι αυτά που είδα και διάβασα είναι…. Υπάρχει πράγματι τόση μεγάλη διαφθορά σε αυτόν τον οργανισμό όπου πολλές φορές με μεγάλη ευκολία, απροειδοποίητα και χωρίς ουσιαστικό λόγο σου παίρνουν το παιδί? Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι υπερβολές αυτά που διάβασα και είδα, απλά από μόνα τους σαν περιστατικά είναι όντως πάρα πολλα….
              Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και θα παρακαλούσα οποιονδήποτε έχει μία εικόνα και κυρίως γονείς να μας ενημερώσουν…

              Comment


                Καλημέρα patrioten και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου! Όσον αφορά το DSB, ναι είναι αυτό που έχεις στο link αλλά άσχετα εάν είναι ή όχι το υπουργείο (που από τους ανθρώπους του NOKUT το έμαθα) δεν έχει μεγάλη σημασία καθώς διαπιστωμένα από τους περισσότερους εργοδότες αναφορικά με την άμεση προσληψη μου χρειάζονται ΚΑΙ αυτήν την αναγνώριση, στην οποία έχω κάνει αίτηση εδώ και τρείς μήνες και απλά περιμένω....Οι ιδιοι από το dsb μου είπαν ότι θέλουν πάνω από 4 μήνες οπότε...αναμονή! Τώρα όσον αφορά το CPS/Barnevernet δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο πιστεύεις καθώς το να διαβάζεις το τι λένε στο επίσημο site τους είναι μια ΠΟΛΥ απλή, ΕΥΚΟΛΗ και ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΗ ανάγνωση των πραγμάτων...Είναι πολλές χιλιάδες περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια....Είναι το 1/5 όλων των παιδιών στην Νορβηγία που το barnevernet έχει αρπάξει τα παιδιά, από τους ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ τους γονείς για να τα δώσει σε "ανάδοχες οικογένειες" με απίστευτα τρελλές επιδοτήσεις (πολύ μεγάλα ποσά σου δίνουν κάθε χρόνο από το κράτος για να μεγαλώσεις ένα τέτοιο παιδί) ή να καταλήξουν σε κάποιου "είδους" ορφανοτροφεία με τραγικές συνέπειες.... Δεν μπορεί σε μία χώρα 5 εκατομ. (όλη Η ΧΩΡΑ δηλ είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ και από την ΑΘΗΝΑ ?????) να έχουν μαζευτεί εκεί ΟΛΟΙ οι διαταραγμένοι/κακοί/τρελλοί/ακατάλληλοι ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΙ γονείς , ενώ σε όλους τους ανάδοχους γονείς να γίνεται ένας τυπικός έλεγχος δύο ή τρείς φορές το χρόνο? Δεν στέκουν όλα αυτά, έτσι δεν είναι? Δεν μπορεί να έχουν αντιδράσει ΤΟΣΟΙ άνθρωποι και οργανώσεις μέσα στην νορβηγία (βλέπε πλήθος κόσμου σε διαδήλωση ενάντια του barnevernet τον Φεβρ. ή Απρ. το υ2016 στο Όσλο), δεν μπορεί να αντιδράει έτσι ο πρωθυπουργός της Τσεχίας για μια τσέχα μητέρα στη νορβηγία, να κάνει εκτεταμένο ρεπορτάζ το BBC για το θέμα, να γίνονται διαδηλώσεις σε ένα σωρό χώρες κτλ... και εμείς απλά διαβάζοντας το site τους να λέμε οκ, όλα καλά! Ασε που στην Σουηδία νομίζω ότι είναι ακόμα περισσότερα τα παιδιά που έχουν πάρει από τους ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ τους γονείς.... Παρακάτω σου στέλνω ένα ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ βίντεο , όχι με ιστορίες αλλά με ΓΕΓΟΝΟΤΑ .Σε παρακαλώ κάνε τον κόπο να το δείς - θέλει υπομονή αλλά είναι ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ(είναι περίπου 3,5 ώρες ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ). Επίσης σου στέλνω και κάποια άρθρα από εδώ με αρκετές πληροφορίες... Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, αλλά πίστεψε με όταν έχεις μικρό παιδι (αν είσαι γονιός θα με καταλάβεις) και βλέπεις ΑΥΤΑ φρικάρεις πραγματικά!!!
                Περιμένω απάντηση σου,
                φιλικά Κωνσταντίνος

                Revealing the child trafficking in barnevernet/the cps(Norway)
                This film is about the child protective services in Norway(cps)The norwegian cps is now internationally known as a terror organization, where kidnappers abus...

                Το σύγχρονο παιδομάζωμα είναι δυτικό, κρατικό και επιδοτούμενο. Γίνεται σε σκανδιναβικά κράτη και αλλού. Καταλήγει σε βίαιη διάλυση της οικογένειας και στην παιδική κακοποίηση. Τα παιδιά ανήκουν στ…

                Οι ιδιαίτερα πολλές περιπτώσεις απομάκρυνσης παιδιών από τη φυσική τους οικογένεια στη Νορβηγία, θέτουν σε αμφισβήτηση την υπηρεσία παιδικής προστασίας. Ακτιβιστές σε όλο τον κόσμο διαδηλώνουν υπέρ των οικογενειών

                Όταν ξεκίνησα να διαβάζω αυτή τη συνέντευξη, από την αρχή σχεδόν της ανάγνωσης, έκλεισα το mail της γυναίκας που μου την είχε στείλει.. Σαν...

                Comment


                  Συμπληρωματικά να αναφέρω ότι ΜΟΝΟ ΤΟ 2014, ΑΡΠΑΧΤΗΚΑΝ 1.664 ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΑ με τα 424 να είναι παιδιά ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ!!
                  Επισυνάπτω και κάποια ακόμα σχετικά δημοσιεύματα όπου ανησυχούν σε ΟΛΗ την Ευρώπη με την δράση του εν λόγω οργανισμού!!!!

                  Protesters around the world and leading Norwegian professionals say Norway's social workers are often too quick to separate children from their families.




                  Comment


                    ok ευχαριστώ!

                    Comment


                      Φυσικα και ο πρώτος λόγος για τον οποίο σκέφτομαι την μετανάστευση είναι το καλό του παιδιού μου, γι αυτό και είναι ιδιαίτερη η ανησυχία μου διαβάζοντας και βλέποντας ΟΛΑ ΑΥΤΑ! Το σημαντικότερο που πραγματικά με εκπλήσσει μετά από όλα αυτά είναι
                      1.- το τεράστιο νούμερο παιδιών που απομακρύνονται ΚΑΘΕ χρόνο από τις οικογένειες τους (περίπου 1.600 παιδιά με στοιχεία ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ)
                      2.- έχουν μαζευτεί όλοι οι "απροσάρμοστοι, μπεκρήδες, ναρκομανείς, παράνομοι, ταραχοποιοί" μετανάστες και έχουν "χαλάσει" και όλοι οι Νορβηγοί? Γιατί οι 1.100 ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ από το σύνολο είναι Νορβηγικές οικογένειες !!!
                      3.- όλοι αυτοί οι θάνατοι παιδιών τα τελευταία χρόνια στα ιδρύματα του CPS-barnevernet είναι ψέμματα? οι εφημερίδες τους τα γράφουνε!
                      4.- όλα τα άρθρα από το BBC, το FORBES, ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΚΏΝ ΤΟΥΣ μέσων είναι ΟΛΑ παραμύθια?
                      5.- όλοι αυτοί που μαζεύτηκαν πέρσυ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ σε Oslo, Bergen κτλ. που ήταν μετανάστες ΚΑΙ νορβηγοί, όλοι ζούν αλλού?

                      Απλά μου φαίνεται ότι είναι πολλά μαζεμένα...

                      Comment


                        Συμπληρωματικά, διάφορες ειδήσεις για αυτά από δικά τους και πασίγνωστα (BBC, FORBES) ξένα site..

                        Protesters around the world and leading Norwegian professionals say Norway's social workers are often too quick to separate children from their families.

                        BY LAURENCE WILKINSON -- Despite Norway's reputation as a world leader for social services and human rights, allegations of “child-kidnapping” perpetrated by a powerful and well-funded government agency called Barnevernet have recently sparked angry protests.







                        Διάβασε τα άρθρα, μέχρι και η UNICEF τους κατακρίνει...Είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ (ανθρωπίνων δικαιωμάτων, γνωστοί νομικοί, κτλ) που τους κατηγορούν για αυτά, ΔΕΝ είναι η γνώμη κάποιου αρθρογράφου, εφημερίδας, μετανάστη... Ρίξε μια ματιά στα άρθρα που σου έστειλα...

                        Comment


                          Αυτό το έγγραφο δείχνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ....Από την εθνική στατιστική τους υπηρεσία...
                          Πρόσεξε την ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ εξήγηση για το ''care measures'' και κοίτα ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!!! Είναι απαράδεκτο....

                          Statistics Norway has overall responsibility for providing statistics on Norwegian society.

                          Comment


                            Τέλος αναφέρω ότι πραγματικά με ενδιαφέρει και θέλω πολύ να μεταναστεύσω στην Νορβηγία, για αυτό άλλωστε και ασχολούμαι ενδελεχώς και διεξοδικά με το θέμα...

                            Comment


                              Οκ καταλαβαίνω ότι μπορεί να σου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά, αλλά αν ήσουν στην θέση μου (που δεν έχεις ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει γιατι δεν είσαι εκει) και ξαφνικά διάβαζες ΟΛΑ αυτά, απο sites όπως το bbc και το forbes, δεν θα ανησυχούσες ? (τουλάχιστον!!!) Εξάλλου για αυτό έγραψα στο forum για να ακούσω την γνώμη ανθρώπων που είναι εκεί.

                              Comment


                                Ναι οκ, και το λοιπόν....

                                Comment

                                Working...
                                X