Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Ναι, καπως έτσι. Με μια διευκρίνηση σε αυτο που είπες για του βόρειους. Βασικα η συγκριση γινοταν με οσους μενουν στο Οσλο, τους πρωτευουσιανους. Ισα ισα λεει ειναι πιο ζεστοι λόγο του κρύου. Μαζευονται ο ενας στο σπιτι του άλλου, και νοιαζεται ο ενας για τον αλλον μηπως χρειαστει κατι κλπ

    Επίσης έχω γνωρίσει οικογένεια οι οποίοι τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα μας παίρνουν τηλέφωνο για να δούν αν χρειαζόμαστε κάτι, αν θέλουμε να μας μεταφράσουν οτιδήποτε, με ενημερώνουν για αγγελίες που διαβάζουν σε εφημερίδες γιατί ξέρουν οτι δεν μπορώ να διαβάζω κτλ. Προχτές για παράδειγμα μας ενημέρωσαν για όλες τις εκδηλώσεις που θα γίνουν στην περιοχή μας για τα Χριστούγεννα και πότε θα ανάψουν το Χριστουγεννιάτικο δέντρο.

    Αχ τι καλα. Αυτο λεγεται καλοσυνη, ανθρωπιά. Εννοια για τον συνανθρωπο. Αυτο σορρυ, αλλά ουτε εμεις οι Ελληνες δεν το εχουμε, κι ας θεορουμαστε φιλόξενος λαος. Μπράβο τους!!

    Comment


      #77
      Ναι, καπως έτσι. Με μια διευκρίνηση σε αυτο που είπες για του βόρειους. Βασικα η συγκριση γινοταν με οσους μενουν στο Οσλο, τους πρωτευουσιανους. Ισα ισα λεει ειναι πιο ζεστοι λόγο του κρύου. Μαζευονται ο ενας στο σπιτι του άλλου, και νοιαζεται ο ενας για τον αλλον μηπως χρειαστει κατι κλπ
      Αν είναι έτσι, ακόμα καλύτερα! Όσο πιο κρύο, τόσο πιο κοντά! Γενικότερα όμως το εχουν αυτο με τα σπίτια. Μαζεύονται δηλαδή ο ένας στο σπίτι του άλλου. Και τσούπ, ανάβουν παντού κεράκια! Μια μανία με τα κεράκια! Και για ενα μισάωρο να πας για καφέ, θα ανάψουν οτι κεράκι εχει το σπίτι!

      Comment


        #78
        Α ναι το ξερω και αυτο με τα κερακια. Ειναι μαλλον το στερητικο συνδρομο που εχουν λογο της ελειψης ηλιου-φως φαίνεται.


        Αυτο που με χαλαει παντως εναι οτι μπεκρουλιαζουν μεχρι αηδιας. Γινονται ντιρλα. Ποτε δε μου αρεσε το ποτο και το να βλέπω ανθρωππους να γινονται λιωμα απο το ποτο. Και μου αρεσει που εχουν και ποτοαπαγορευση τρομαρα τους. Και καλα μετα τις 6 δεν μπορεις να αγορασεις μπυρα. Τι κουλο ειναι αυτο; Αμα καποιος θελει να πιει θα πιει, τι σοι απαγορευση ειναι αυτη; Ακομα και οι ιδιοι το κοροιδευουν αυτο.


        Edi: Δεν το εγραψα σωστα και παρερμηνευτικε. Να διευκρινίσω ότι αναφερομαι στο αν θες να πιεις μπυρα σπιτι με φιλους, ή ετσι για το κεφι. Πρεπει να προνοησεις γιατι αλλιως ξεροσφύρι. Δεν μιλουσα για μπαρ και παμπ κλπ...

        Comment


          #79
          Σε ποιο μερος δεν παιρνεις μπυρα με της 6 ;;
          Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

          Comment


            #80
            Beer in Norway - Wikipedia, the free encyclopedia

            Class D beer has an ABV between 3.75% and 4.75%, and is considered standard strength. Taxation is significant, age limit is 18 years, and sales are subject to local regulation. In most parts of Norway, class D beer can be purchased from common supermarkets, but only before 20:00 on weekdays and 18:00 on Saturdays. In some parts of Norway it can only be purchased through licensed beer stores

            Eπίσης


            Beer to be consumed off the premises, you buy in a supermarket or food store. In some areas there are special beer shops, and in a few rural areas you can't buy beer at all. Off license sale of beer close at 20.00 Mondays to Fridays and 18.00 Saturdays. (No sales on Sundays and holydays). Local authorities may impose even stricter regulation. Beer with the strength above 4.75% ABV (or wine or spirits), you buy at the special state monopoly shops "Vinmonopolet". They use local shopping hours, often 10.00 to 17.00 on weekdays and 09.00 to 13.00 on Saturdays. (Some keep open till 18.00 on weekdays and 15.00 on Saturdays.)
            The age limit is 18 years for buying or consuming beer and wine, and 20 years for strong spirits. You might be asked to prove your age. To keep out youngsters, a few pubs restrict entrance to higher ages. Usually children accompanied by adults are allowed to enter pubs and restaurants.
            Don't drink and drive. The limit of alcohol in your blood is 0,2 % (20 mg per 100 ml of blood). The Norwegian police perform random checks and may stop any car at any time. You might end up in prison and lose your driving license.


            Δεν ισχυουν αυτα; Τολη δεν τα βγαζω απο το μυαλό μου. Οτι εχω διαβασει λέω. Τωρα στη πραξη το τι γινεται και το τι δε γινεται ειναι αλλο θεμα.

            Comment


              #81
              οκ το είδα το έντιτ

              Comment


                #82
                Eγω για σουπερμαρκετ μιλοησα οχι για μπαρακια κλπ... Αν θες πχ να πιεις με τους φιλους στο σπιτι. Πρεπει να προνοησεις αλλιως ξεροσφυρι.

                Comment


                  #83
                  Μάλλον εννοεί απο το σούπερ μαρκετ και τα καταστήματα που πουλάνε αλκοόλ (vinmonopolet) γιατί μου είχε τύχει να έχουμε τραπέζι και σαν κλασσικός Ελληνας πήγα τελευταία στιγμή να πάρω μπύρες και έφαγα πόρτα. Και οι καλεσμένοι ήρθαν με κρασί χωρίς αλκοόλ. Τουλάχιστον στην περιοχή που είμαι δεν πουλάνε εκτός και αν μπορείς να βρείς σε κεντρικά μαγαζάκι που πουλάνε περιοδικά κτλ. Δεν το εχω ψάξει.
                  Όμως αν βγείς έξω σε μαγαζί σου σερβίρουν οτι ώρα θέλεις. Αρκεί να μην οδηγήσεις μετά γιατί εχουν μηδενική ανοχή σε οδήγηση και αλκοόλ.

                  Crimson συμφωνείς σε αυτό ή έχεις άλλη εμπειρία? Εγώ δεν πίνω οπότε δεν το ψάχνω και ιδιαίτερα.

                  Comment


                    #84
                    μέχρι να γράψω είχαν ήδη δοθεί οι απαντήσεις!!!

                    Comment


                      #85
                      Βασω στο μυαλο μου εισαι... εκανα εντιτ γιατι δεν το εξεφρασα σωστα. Για τα σουπερμαρκετ μιλαγα. Κι εμενα δε με απσχολει το θεμα του ποτου και της μπυρας. Αλλα ενδιαφερομαι για τον φιλο μου ποπυ πινει 3 στην καθισια του. Αχ θα τιναξει τον οικονομικο προυπολογισμο στον αερα. λολ

                      Comment


                        #86
                        Ουτε εγω πινω και δεν ξερω για τα σουπερ μαρκετ αν δεν δινουν μετα τις 6....βασικα δεν το εχω παρατηρησει για να ειμαι σαφεις αλλα θα σας πω αυριο που θα παω στο σουπερ επιτηδες μετα τις 6....
                        Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                        Comment


                          #87
                          Για σας , δουλευω στην Ελλαδα σε μια ναυτιλιακη εταιρια που κατεχει το 51% της Ocean RIg που εδρευει στο Stavanger, εδω και κανα 8μηνο ετοιμαζομουν για να παω εκει χωρις να ξερω φυσικα τη γλωσσα δεν ειναι απαραιτητη στο συγκεκριμενο ποστο απλα θα επρεπε να τη μαθω μετα για τα καθημερινα ,οταν ενα πρωι βγηκε ενα report που ελεγε οτι η εδω εταιρια θα μεταφερει την εταιρια που εδρευει στη Νορβηγια στην Ελλαδα. Φυσικα προταθηκε σε καποιους εργαζομενους εκει να ερθουν στην Ελλαδα χωρις βεβαια τους super μισθους της Νορβηγιας, μονο 2-3 δεχτηκαν οι αλλοι..... Αυτο εγινε λογω φορων αλλα και λογω κοστους, στην Ελλαδα η μισθοι ειναι πολυ πιο ελκυστικοι για τον επιχειρηματια. Αυτο ποσο μπορει να επιρρεασει την αγορα εργασιας εκει? Απο οτι ειδα οι Νορβηγοι που δουλευουν στην OceanRig εχουν το πολυ ενα bachelor με 1-2 χρονια προυπηρεσιας.

                          Comment


                            #88
                            φίλε Μάριε καλησπέρα,
                            το όνομα της ναυτιλιακής που δουλεύεις μπορείς να μου το πεις;;
                            δουλεύεις μήπως σε κάποια από τις παρακάτω;;
                            DryShips Inc
                            Dynacom Tankers Management Ltd
                            Nautilus Marine Acquisition Corp
                            Oceanbulk Maritime S.A
                            Combine Marine Inc το ρωτάω(εννοείται ότι άμα θες δεν μου λές) γιατί τα αφεντικά της Ocean RIg εμπλέκονται με όλες κατά κάποιο τρόπο, δεν βρίσκω τέτοια ώρα που ανήκει ακριβώς..να δούμε σε κανά χρηματιστήριο τι κάνουν και γιατί μεταφέρονται...

                            για να μην ψάχνουν οι αναγνώστες να πούμε ότι η Ocean RIg που αναφέρεις είναι μεταξύ άλλων, ελληνικών-κυπριακών συμφερόντων πολυεθνική με κύρια εταιρική έδρα την Λευκωσία και έχει γραφεία στον μισό πλανήτη, έχει κάνει γεωτρήσεις σε αρκετά μέρη .

                            Δεν κατάλαβα ποια εταιρεία μεταφέρεται, η ναυτιλιακή που δουλεύεις ή η Ocean RIg??

                            τι εννοείς μεταφέρει την εταιρία ακριβώς;;γραφεία;; εξοπλισμό;;στην ιστοσελίδα της Ocean RIg φαίνεται ότι στην Νορβηγία τελευταία φορά δουλέψαν στο Ormen Lange B-6H το 2009 από τότε δεν δείχνουν άλλη δραστηριότητα (σαν OceanRig)

                            βέβαια οι μεταφορές τέτοιων εδρών δεν γίνονται εξαιτίας του κόστους των εργαζομένων αλλά για γεωπολιτικούς καπιταλιστικούς στόχους (ή αποτυχία ανανέωσης σύμβασης) ...σίγουρα δεν έγινε λόγω κόστους εργαζομένων...η έχουν επιδίωξη και κοιτάν τον NASDAQ (τους βρήκα).. δεν έχουν φόρους στον νου τους, ίσα ίσα στην Ελλάδα δεν ευνοεί το καθεστώς ακόμα...

                            όπως και να έχει η αγορά εργασίας στην Νορβηγία δεν μπορεί να επηρεαστεί από κάτι τέτοιο για κανέναν μα κανέναν μα κανέναν λόγο!

                            η προυπηρεσία που έχεις είναι ένα σημαντικό εφόδιο!!!!! εύχομαι ότι καλύτερο..ελπίζω να τα λέμε

                            Y.Γ. για να πούμε ότι επηρεάζεται η αγορά εργασίας πρέπει να κοιτάξουμε τους ρυθμούς ανάπτυξης,το Α.Ε.Π., ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών κτλ κτλ προς το παρόν όσο αφορά την Νορβηγία δεν τίθεται τέτοιο θέμα, για την Ελλάδα τα ξέρεις , ύφεση , ύφεση , ύφεση (ανεργία δηλ.) ..

                            Comment


                              #89
                              Καλησπέρα.

                              Ενα πολύ ωραίο μπλογκ για όσους θελουν και εχουν τη περιεργεια να μαθουν πως ειναι η ζωή στη Νορβηγια (και στο βορειότερο ακρο της) ειναι το - My Little Norway.
                              H κοπέλα ειναι απο την Αυστραλια, παντρευτηκε Νορβηγο και τον ακολουθησε και εχουν ανοιξει μια φαρμα στο Τρομσο. Αναφέρει πολλα ήθη και έθιμα των Νορβγηγων, και πολλες πληροφοριες για το πως να βρεις δουλεια κλπ.

                              Comment


                                #90
                                Λοιπόν, αυτές τις μέρες είμαι στη διαδικασία ψαξίματος σπιτιού. Δεν εχω γράψει τιποτα στο φόρουμ γιατι ακομα δεν το εχω και 100% σίγουρο αλλά σαν οργανωτικός τύπος που θέλει να ξερει τι θα του ξημερώσει αυριο (ισως γι' αυτο και αγωνιω τοσο πολυ για αυτό το πολυπόθητο εμαιλ) εχω αρχίσει να ψάχνομαι για να δω τι παιζει στην αγορά.
                                Η πόλη που θα πάω τελικά ειναι το Κριστιανσαντ (ξερει κανένας απο Κριστιανσαντ;). Τα σπίτια είναι λίγο φθηνότερα από Οσλο. Τουλάχιστον εδώ βρίσκεις να νοικιάσεις μόνος σου ενα διαμερισμα και δεν είναι απαραίτητο να "υποστείς" συγκάτοικο, κάτι που δεν μπορεις ευκολα να αποφυγεις στο Οσλο.

                                Τις εντυπώσεις μου εως τώρα:
                                1) Οι ιδιοκτήτες, θέλουν συστάσεις και οπωσδήποτε να σε δουν προσωπικα. Μερικοι δε μου το ζητησανε αλλοι μου το ζητησανε. Μια μάλιστα ήθελε να μαθει και το ονομα της κλινικης για να τους τηλεφωνησει και να επιβεβαιώσει τη πρόσληψη μου. Ευτυχως ήταν συζητησιμη και προς το παρων δεν θα το κάνει.
                                2)Με το deposit θέλει πολύ προσπάθεια για να καταφέρεις να το αποφύγεις. Το μονο που έχω καταφέρει μέχρις στιγμής ειναι να μειωθει το ντεπόσιτ στον εναν μηνα αντί 3, και να το ζητήσω απο τους εργοδότες μου (σαν διευκόλυνση). Πρεπει να τους το πω και θα δω τι θα γίνει. Δεν τους φτάνει το οτι θα εχω συμβολαιο και οτι μπορει να εγγυηθεί ο εργοδοτης για εμενα.
                                3)Για όσους έχουν γάτες (ακούς sakistha;). ναι μεν οι περισσοτεροι στις αγγελίες τους λένε no pets αλλά οταν τους λέω οτι εχω γατα και δε μπορώ να την αποχωριστώ μου λένε οτι δεν υπάρχει προβλημα για τη γάτα. Μαλιστα 2 μου έχουν πει οτι εχουν και αυτοι γάτα και ένας μου εχει πει ότι οι προηγουμενοι νοικαριδες του ειχαν 2 γάτες οπότε θα υποστεί και την υπαρξη της δικιάς μου Μονο ενας μου ειπε οτι δε θελει τη γάτα, μη σώσει εγω βρηκα αλλους χαχαχα

                                Ερωτήσεις (κάτσε να θυμηθω γιατί ειναι και το Αλζχειμερ στη μέση...)
                                Α ναι... ξέρετε πόσο πανε τα παρελκόμενα του σπιτιού; Φως νερο τηλέφωνο ιντερνετ θερμανση τηλεόραση κλπ? Πόσο να υπολογίζω εξτρα στη τιμή του ενοικίου;

                                (Καλά εχω δει κάτι κουκλόσπιταααα... ακριβα βεβαια αλλά... θα δουμε.)

                                Comment

                                Working...
                                X