Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Καλο ειναι να βρεις οικια που να ειναι μεσα στην τιμη το ρευμα ιντερνετ!!επισης μην ξεχνατε οτι υπαρχουν και τα δημοτικα τελη που περλαμβανει νερο σκουπιδια και αποχετευση και ειναι γυρω στα 100ευρω τον μηνα.
    Οποτε καλο ειναι να βρεις κατι που να ειναι ολα μεσα στην τιμη
    Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

    Comment


      #92
      Σωστή η συμβουλή του crimson...

      Εγώ βασικά θα σας πώ για τα σκουπίδια επειδή μου είχε κάνει εντύπωση εδώ: το κάθε σπίτι εχει 3 κάδους, ενα μαύρο,ενα καφέ και ενα μπλέ. Στον μαύρο πετάμε τα διάφορα πχ:σκουπίδια τουαλέτας,μπουκάλια,πλαστικά κτλ, στον καφέ μόνο φαγητά και φυτά,εξάλου κάθε νοικοκυρά πρέπει να εχει βιοδιασπώμενες σακούλες όπου εκεί μέσα θα βάζει οτι περισσεύει απο το μαγείρεμα και το φαγητό, και στον μπλέ κάδο πετάμε μόνο χαρτιά. Προχτές ο δήμος μας είχε αφήσει εξω απο την πόρτα μας μια μεγάλη σακούλα με βιοδιασπώμενες τσάντες,ενα ημερολόγιο και ενα κουτί ανακύκλωσης μπαταριών. Επίσης ο δήμος προμηθεύει και ενα ημερολόγιο στο οποίο γράφει ποιόν κάδο πρέπει να βγάζουμε κάθε φορά στον δρόμο ώστε να περάσει το σκουπιδιάρικο και να τον αδειάσει. Συγκεκριμένα περνάει μια φορά την εβδομάδα και τη μια θα πάρει τον καφέ, την άλλη τον μπλέ κτλ. Αυτά συμβαίνουν στην περιοχή μου πάντως γιατί εχω ακούσει και αλλού που εχουν 4 κάδους αλλά δεν ξέρω τι είναι ο 4ος.

      Χρήσιμες πληροφορίες ε???

      Comment


        #93
        Originally posted by crimson View Post
        Καλο ειναι να βρεις οικια που να ειναι μεσα στην τιμη το ρευμα ιντερνετ!!επισης μην ξεχνατε οτι υπαρχουν και τα δημοτικα τελη που περλαμβανει νερο σκουπιδια και αποχετευση και ειναι γυρω στα 100ευρω τον μηνα.
        Οποτε καλο ειναι να βρεις κατι που να ειναι ολα μεσα στην τιμη
        Tόλη, καπου διαβασα ενα ποστ της κας Κυριακής στο ΣΕΝ που ελεγε οτι το νερο το πληρωνει ο ιδιοκτητης. Δεν ισχυει; Θα βρω αυριο την αναρτηση της να το επιβεβαιωσω.

        Comment


          #94
          Ακόμα να βρεις εργασία εκεί; :-P

          Comment


            #95
            Originally posted by vasoulita81 View Post
            Χρήσιμες πληροφορίες...
            Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα

            Υπό αυτές της συνθήκες όχι μόνο χρήσιμες άλλα και απαραίτητες!

            Comment


              #96
              Originally posted by afrodite View Post
              Tόλη, καπου διαβασα ενα ποστ της κας Κυριακής στο ΣΕΝ που ελεγε οτι το νερο το πληρωνει ο ιδιοκτητης. Δεν ισχυει; Θα βρω αυριο την αναρτηση της να το επιβεβαιωσω.
              Προσοχη τις συμφωνιες που κανετε οσοι θα νοικισεται σπιτι.
              Δεν γινεται να πληρωνει νερο ο ιδιπκτητης και εσυ σκουπιδια και αποχετευση διοτι ειναι ενας λογαρισμος καθε 3μηννο γυρω στα 2400κορ.
              Εγω τα εχω ολα μεσα στην τιμη του ενοικιου και δεν ασχολουμαι.
              Προσοχη στο ρευμα αμα το πληρωνεις διοτι αν εχεις επιδαπεδια θερμανση το κοστος ειναι τεραστιο και σχεδον ολα ειναι με επιδαπεδια
              Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

              Comment


                #97
                Oρίστε αυτο που ειχε πει η Κα Κυρθιακή για του λογου το αληθες :"΄Οσον αφορά την ερώτηση για το νερό: Το νερό περιλαμβάνεται στα δημοτικά τέλη τα οποία τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης. Ο ενοικιαστής δεν πληρώνει δημοτικά τέλη και ως εκ τούτου ούτε για το νερό."

                Πολυ χρησιμα αυτα που λες Τόλη. Αυτο με το ρεύμα θα το κοιταξω. Σε ενα σπιτι που βρήκα και με ενδιαφέρει μου είπε οτι εχουν εγκαταστησει (μαλιστα εχτες εγιναν οι εργασιες) ενα heating pump οπυ θα θερμαίνει το σπιτι και θα κανει οικονομια στο ρευμα 40%. Επισης έχει και κάτι που μοιαζει με σομπα. Τι λες για αυτό το σύστημα, το ξέρεις;

                Με το ιντερνετ τι παιζει; Ποσο κοστίζει; Εχει διαφορα πακέτα; Τι ταχυτητες εχει εκει?(καλυτερο απο το δικό μας;) Λεει οτι εχει εγκατεστημενο το ιντερνετ, τις γραμμές δηλαδή αλλα ουτε αυτο το περιλαμβανει στο ενοικιο. Περιλαμβανει όμως "All public renovation bills are included, also the house insurance." Τι σημαίνει αυτό;

                Comment


                  #98
                  το μόνο που ξέρω για το ιντερνετ, είναι ότι έχουμε το πιο γρήγορο από όλες τις χώρες του τρίτου κόσμου!
                  άρα η Νορβηγία έχει σίγουρα καλύτερο, θα το έλεγα έχουν εξωδιαγαλαξιακές ικανότητες σε σύγκριση με την Ελλάδα..

                  Comment


                    #99
                    Τελευταία ενημερωση από ενοικιαστρια που τη ρωτησα ποσο κοστιζει το ιντερνετ. Ιντερνετ+ καλωδιακή (εξαρταται και απο τα πόσα κανάλια θες αλλάζει η τιμη) 70-80 Ευρο/μην α (το βασικό πακέτο)

                    Comment


                      Η κυρια παπαδοπουλου μας εχει μουρλανει στην θεωρια και την αμπελοσοφια!!
                      Προσεχε την συμφωνια που θα κανεις με τον ιδιοκτητη και ρωτα και ξαναρωτα τις λεπτομερειες.
                      Οι νορβηγοι κανουν φεις κοντρολ για να δωσουν σπιτι για μακροχρονια μισθωση οποτε δεν ξςρω κατα ποσο θα βγαλεις ακρη χωρις να εισαι εκει και μεσω ιντερνετ.
                      Πολες φορες παλι αλλιως φαινεται το σπιτι στην φωτο και αλλιως ειναι απο κοντα!
                      Καλο ειναι να εχεις αποψη για την γειτονια πριν μεινεις στο σπιτι διοτι οι μετακινησεις ειναι δυσκολες απο εδω και περα και ο χειμωνας δεν παλευεται....στο μπεργκεν μας χιονισε αρκετα σχετικα νωρις γυρω στα μεσα οκτωμβριου και αντε να πας στο σουπερ μαρκετ με ψωνια στα χερια και περπατημα μεσα στα χιονια.
                      Επισης ο ιδιοκτητης λεει οτι παρεχει ιντερνετ δωρεαν αλλα αμα δεν εχει κερακι μεσα στο δωματιο η το σπιτι που ενοικιασες δεν θα βρισκεις το ρουτερ του σχεδον ποτε η θα σε μουρλανει στις διακοπες.
                      Εχω αναγκαστηκα και πηρα ενα στικακι καρτοιντερνετ 300κορ και με 300κορ τον μηνα εχω 4gb και ελυσα το προβλημα μου.
                      Οι συνδεσεις ειναι πολυ καλες εχω με νετκομ πορευομαι και στο κινητο αλλα και στι καρτοινερνετ ,εξαλλου οι αλλες ειναι εταιρειες ειναι πολυ πιο απαιτητικες αμα εισαι αλλοδαπος οποτε με αυτη την εταιρεια κανω την δουλεια μου και ειμαι ευχαριστημενος
                      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                      Comment


                        Originally posted by crimson View Post
                        Η κυρια παπαδοπουλου μας εχει μουρλανει στην θεωρια και την αμπελοσοφια!!
                        Προσεχε την συμφωνια που θα κανεις με τον ιδιοκτητη και ρωτα και ξαναρωτα τις λεπτομερειες.
                        Οι νορβηγοι κανουν φεις κοντρολ για να δωσουν σπιτι για μακροχρονια μισθωση οποτε δεν ξςρω κατα ποσο θα βγαλεις ακρη χωρις να εισαι εκει και μεσω ιντερνετ.
                        Πολες φορες παλι αλλιως φαινεται το σπιτι στην φωτο και αλλιως ειναι απο κοντα!
                        Καλο ειναι να εχεις αποψη για την γειτονια πριν μεινεις στο σπιτι διοτι οι μετακινησεις ειναι δυσκολες απο εδω και περα και ο χειμωνας δεν παλευεται....στο μπεργκεν μας χιονισε αρκετα σχετικα νωρις γυρω στα μεσα οκτωμβριου και αντε να πας στο σουπερ μαρκετ με ψωνια στα χερια και περπατημα μεσα στα χιονια.
                        Επισης ο ιδιοκτητης λεει οτι παρεχει ιντερνετ δωρεαν αλλα αμα δεν εχει κερακι μεσα στο δωματιο η το σπιτι που ενοικιασες δεν θα βρισκεις το ρουτερ του σχεδον ποτε η θα σε μουρλανει στις διακοπες.
                        Εχω αναγκαστηκα και πηρα ενα στικακι καρτοιντερνετ 300κορ και με 300κορ τον μηνα εχω 4gb και ελυσα το προβλημα μου.
                        Οι συνδεσεις ειναι πολυ καλες εχω με νετκομ πορευομαι και στο κινητο αλλα και στι καρτοινερνετ ,εξαλλου οι αλλες ειναι εταιρειες ειναι πολυ πιο απαιτητικες αμα εισαι αλλοδαπος οποτε με αυτη την εταιρεια κανω την δουλεια μου και ειμαι ευχαριστημενος
                        Θα σας παρακαλούσα να προσέχετε τα λόγια σας και να μην γράφετε για ατομα που δεν γνωρίζετε.. Ας μείνουμε στο θέμα των πληροφοριών και μόνο..

                        Comment


                          Originally posted by Gerog View Post
                          Θα σας παρακαλούσα να προσέχετε τα λόγια σας και να μην γράφετε για ατομα που δεν γνωρίζετε.. Ας μείνουμε στο θέμα των πληροφοριών και μόνο..
                          θα γραψουμε αυτο που πιστευουμε οτι ειναι οφελιμο και ουσιαστικο και καλο θα ειναι να πεις και εσυ δυο συμβουλες-εμπειριες και οχι να βγαινεις να υπερασπισεις καποιον.
                          Πως εισαι σιγουρος οτι δεν γνωριζω αυτον πκυ λεω;
                          Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                          Comment


                            Δε ξερω Τόλη τι λες σχετικά με την κα Κυριακή. εγω αυτο που εχω δει ιντερνετικα είναι μια κυρια προθυμη να απαντησει σε ότι ερωτησεις της εχουν τεθει στο διαδίκτιο. Δεν την εχω δει να "αμπελοφιλοσοφεί" κι ουτε να ανοιγει διάλογο. Νέτα σκέτα. Απο κει και πέρα το τι ειδες εσυ αν τη γνώρισες προσωπικά είναι άλλο θέμα. Και αν υπάρχει οποιοδήποτε παρασκήνιο, δε θέλω και ουτε χρειαζεται να το μάθω. Ουτε εγω ουτε ο κόσμος. Και καλό ειναι να αποφευγουμε τους χαρακτηρισμους γιατί στο τέλος θα πάψει κι η ιδια να απανταει και μετα εμεις θα απορουμε "μα γιατι οι ελληνες του εξωτερικου δε βοηθάνε".
                            Και στο θέμα μας, είπε πως τα δημοτικα τελη και το νερο τα χρεωνεται οι ιδιοκτητης, ειναι μπούρδα και αμπελοφιλοσοφια;

                            Comment


                              Ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του για τα δημοσια προσωπα του ελληνισμου της νορβηγιας.
                              Σου ευχομαι να βρεις τη καλυτερη και συμφερουσα συμφωνια για σενα.
                              Δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω περι μισθωσης κατοικιας οτι ξερω το εχω καταθεσει και το θετικο για την θεση μου ειναι οτι κανενας δεν ειπε οτι δεν ισχυει μερικως και αυτο απο οσους ειναι εδω!!
                              Θα θεωρησω αστοχη την τοποθετηση μου περι αμπελοσοφιας....
                              Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                              Comment


                                Θερμοκρασία αυτή τη στιγμή: -6....
                                Χιονισμένα παντού έξω και Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια,χιονάνθρωποι και στολίδια στους κήπους των Νορβηγών...
                                Μέσα στη σκοτούρα του διαβάσματος και της εύρεσης εργασίας, ξέχασα να εκτιμήσω αυτή την εικόνα...λάθος μου... Καλό είναι να κάνουμε ενα διάλειμα που και πού και να εκτιμάμε μια όμορφη εικόνα...

                                Ελπίζω να είστε όλοι καλά...τις καλημέρες μου σε όλους τους Έλληνες της Νορβηγίας αλλά και σε όσους θα έρθουν σύντομα!

                                Comment

                                Working...
                                X