Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by afrodite View Post
    Οσλο Στάβανγκερ πόσες ώρες είναι;;;;
    Αφρο με αεροπλάνο είναι 50 λεπτά περίπου, με τρένο κάπου 8 ωρίτσες , με αυτοκίνητο κάπου 6 ώρες και με ποδήλατο 40 ώρες!!!

    Καλέ τι Όσλο και Σταβάνγκερ! Ραντεβού Nordkapp και Aurora Borealis!!!
    Crimson σε συναντάμε Trondheim!

    Αντε μπράβο μας!!!! Και είς ανώτερα! Γιατί εδώ, αν θέλουμε, μπορούμε να τα καταφέρουμε!

    Comment


      Originally posted by ευανθια View Post
      Μπράβο παιδιά συγχαρητήρια σε όλους σας !!! Το ήξερα ότι θα τα καταφέρετε , γιατί όντως Ο Επιμένων Νικά !!!
      Ευχαριστούμε Ευανθία!!!Να είσαι καλά!

      Εχουμε ακόμα πολλά να μάθουμε και να κάνουμε αλλά το πρώτο βήμα έγινε!!! Τα υπόλοιπα θα έρθούν! Πλέον νιώθω σίγουρη για τον εαυτό μου και πολύ δυνατή μετά απο αυτές τις εξελίξεις! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ!!!

      Comment


        ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!Τέλεια νέα και για τις 2 σας!!!!!Αγαθά κοποις κτωνται λέγαν οι αρχαιοι ημων προγονοι....πόσο επικαιροι είναι...Μπράβο σας γιατί το αξιζατε Ελπιζω να τα καταφέρουν κι άλλα συμ-πατριωτακια, όπου κι αν θέλουν να πανε, μαζί κι εγω φυσικά!!!!
        Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
        ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

        Comment


          ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!! !!

          Comment


            Έλα τα Νορβηγάκια.... ενας ένας με τη σειρά έτσι;;;

            Comment


              Ωραία παιδιά. Τέλεια!

              Comment


                vasoulita χαίρομαι πάρα πάρα πολύ για την δύναμη και το θάρρος που έχεις και για την όρεξη για δουλειά.Από αυτά που μας έγραψες εγώ ιδιαίτερα λαμβάνω ένα μεγάλο μήνυμα και μου δίνει θάρρος και δύναμη να προχωρήσω και εγώ.Με αυτά που μου έγραψες έχω μπει στα site τους και έχω μεταφράσει τα βιογραφικά μου στο τομέα μου.Μπορεί να είναι σε απομακρυσμένες πόλεις αλλά σαν ιδιότητα του χειριστή υπάρχουν υπάρχουν πολλές ελπίδες και με τα λίγα αγγλικά που γνωρίζω αλλά να είσαι σίγουρη ότι θα αρχίσω και εγώ στα 45 μου να μάθω όσο μπορώ την γλώσσα.Να είσαι σίγουρη έχω τεράστια δύναμη και εμπιστοσύνη στον εαυτό μου που δεν φαντάζεσαι.Είμαι σίγουρος ότι θα πετύχω.Και μετά από αυτά που έγραψες έχω πολλές πιθανότητες.Ήδη άρχισα και ιδιαίτερα αγγλικά μαζί με τον γιο μου για να προχωρίσω και άλλο.Σε ευχαριστώ πολύ και ότι και να γίνει θα ενημερώσω όλους τους φίλους εκεί.Και πάλι σε ευχαριστώ.!!!!!!!

                Comment


                  Αφροδίτη και Βάσω, συγχαρητήρια και από εμένα. Διάβασα και τις 22 σελίδες αυτού του νήματος σήμερα και πραγματικά το χάρηκα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να βρείτε αργότερα και κάτι καλύτερο, αν δε σας ικανοποιεί αυτό. Σίγουρα από δω και πέρα θα είναι ευκολότερα τα πράγματα.

                  Είμαι κι εγώ, ένας από αυτούς που τώρα τελευταία όλο και ρίχνω κλεφτιές ματιές προς τα έξω. Είμαι χημικός μηχανικός, με 5 χρόνια εμπειρία σε μια "βιοτεχνία" τροφίμων. Ωστόσο θα ήθελα πάρα πολύ να δουλέψω σε κάποια πετρελαϊκή εταιρεία και έτσι η Νορβηγία είναι μέσα στους πιθανούς προορισμούς. Διάβασα πριν 2-3 σελίδες πως ακόμα και με αγγλικά θα μπορούσε κάποιος να βρει δουλειά. Ξέρει κανείς τι επίπεδο αγγλικών απαιτείται; Φαντάζομαι τουλάχιστον proficiency και ίσως και κάτι παραπάνω για μηχανικούς με ορολογίες κτλ. Εγώ δυστυχώς έχω μόνο το lower και γενικά τα έχω ψιλοξεχάσει τα αγγλικά. Από νορβηγικά γρι επίσης δε γνωρίζω και φαντάζομαι πως κι αυτά θα είναι απαραίτητα γενικότερα.
                  Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι παραπάνω από ευπρόσεκτη, όχι μόνο για μένα αλλά και για την efterpi που ρώτησε ή όποιον άλλο επιθυμεί να μάθει.

                  Ακούω για διάφορες πόλεις και μέσω του street map του google maps πηγαίνω και ρίχνω 2-3 εικονικές βόλτες στις πόλεις. Μα πως γίνεται και τις διατηρούν τόσο καθαρές, όμορφες και τακτοποιημένες; Είναι να στεναχωριέσαι μερικές φορές για το τι δεν έχουμε καταφέρει να κάνουμε στην Ελλάδα (αν και είναι άλλη κουβέντα αυτή)

                  Comment


                    να το δεις ρεαλιστικά, με την αγγλικά που ξέρεις θα μπορούσες να συνεννοηθείς στην δουλειά σου; ορολογία κτλ κτλ... είναι εφικτό να βρεις δουλειά στον τομέα σου με αγγλικά, έχοντας ανταγωνισμό από γερμανούς και σουηδούς..
                    δεν είναι απαραίτητο να σου ζητήσουν το proficiency, θα σε περάσουν από συνέντευξη και θα δουν πολύ καλά το πόσο μπορείς να ανταποκριθείς..
                    δες εδώ https://tjenester.nav.no/stillinger/...p=50&p=0&rv=al
                    και εδώ Ledige stillinger - FINN Jobb - Jobbannonser
                    έχει παραδείγματα... καθώς να κοιτάς και εδώ που έχει θέσεις εργασίας που ζητάν και αγγλικά...https://tjenester.nav.no/stillinger/...nger?q=english

                    Comment


                      Σου ευχομαι καθε επιτυχια. Περα απο τα αγγλικα, τα νορβηγικά ειναι απαραίτητα. Οποτε, ξεκινα μαθηματα

                      Comment


                        Ακούω για διάφορες πόλεις και μέσω του street map του google maps πηγαίνω και ρίχνω 2-3 εικονικές βόλτες στις πόλεις. Μα πως γίνεται και τις διατηρούν τόσο καθαρές, όμορφες και τακτοποιημένες; Είναι να στεναχωριέσαι μερικές φορές για το τι δεν έχουμε καταφέρει να κάνουμε στην Ελλάδα (αν και είναι άλλη κουβέντα αυτή)
                        Δημήτρη ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο έκανα κι εγώ πρίν έρθω έδω! Και τώρα τις περπατάω όντως αυτές τις περιοχές! Αυτο σημαίνει οτι αφου το κατάφερα εγώ, μπορεί και ο οποιοσδήποτε άλλος. Και με αυτό εννοώ οτι δεν είχα ενα πτυχίο χημικού μηχανικού όπως εσύ ή ΙΤ που έχουν μεγάλη ζήτηση εδώ, κι όμως τρύπωσα κάπου.Βέβαια μετά απο πολύ διάβασμα της γλώσσας όπως εχω γράψει.

                        Για τα Αγγλικά που λές, συμφωνώ απόλυτα με τον Σάκη γιατί, ναι, στις πετρελαικές εχεις μεγάλες πιθανότητες να βρείς μόνο με τα Αγγλικά, όμως αν θα μιλάτε με ορολογίες του τομέα σου, θα μπορείς να ανταποκριθείς?
                        Πάντως αφού θα απευθυνθείς σε πετρελαικές, μάλλον θα έρθεις και προς τα μέρη μου οπότε οτι άλλο χρειαστείς , να με ρωτάς και θα προσπαθώ να σου δίνω όσες περισσότερες πληροφορίες θέλεις.

                        Comment


                          οκ, είστε έτοιμoi για ενα μίνι μάθημα διαλέκτου Rogaland-Stavanger area? Γιατί στο παραπέρα χωριό αλλάζουν πάλι κάποιες λέξεις...
                          Η πρώτη λέξη είναι πως γράφεται και η δεύτερη πως τη λένε εδώ:

                          hvorfor-koffor (!!!!) , hvordan -kosen (!!!!!) , hva - ka, hvor-kor, jeg-eg, vi-me, ansikt-fieset, dere-dokker(!!!!), sier-seie,

                          ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ!!!!!!

                          ΥΓ: παιδιά, το εργασιακό περιβάλλον απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!

                          Comment


                            Τι ειναι αυτα????????????????????????? Δίνω μάχη για να μάθω τα Μποκμαλ και τώρα θα πρεπει να μαθω και αυτα;;;; Ελπιζω το Όσλο να μην είναι έτσι...
                            Βασουλιτσα είσαι ευχαριτημένη με τη δουλεια; Για πες λεπτομερειες να χαρούμε... Πολυ χαίρομαι για σενα πάντως.... Πανηγυρισα όταν διάβασα το μηνυμα σου οταν βρηκες δουλεια.

                            Comment


                              Λοιπον, ήρθε η σειρά μου να γράψω τα νέα μου. Δε θα γραψω πολλες λεπτομέρειες. Εχω φτιάξει ένα μπλογκ (ελπίζω να εχω χρόνο να το συντηρώ) οπότε όλες οι γαργαλιστικές λεπτομέρεις της περιπέτειας μου είναι εκεί μέσα. Oslo Norway! Diary and details about my new life in Oslo - Norway!

                              28 Φεβρουαρίου σήμερα και μόλις συνειδητοποίησα ότι απο εδώ και μπρος αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση για εμενα. Αρχες Απριλίου αριβάρω προς Όσλο. Μετά απο μια προσπάθεια που κράτησε πάνω απο εναμιση χρόνο (με όλες τις απογοητεύσεις κλπ), τώρα γίνεται πραγματικότητα.
                              Τα αισθήματα μου; Ανάμεικτα. Μέχρι τώρα ένιωθα χαρά. Χαρα για το αυριο, χαρά για το μέλλον μου. Καινουρια ζωη, όνειρα φιλοδοξίες κλπ. Επίσης η ανεύρεση σπιτιού μου έχει αποσπάσει όλο τον χρόνο μου, και τις σκέψεις μου. Τωρα αντι να στελνω εμαιλ με βιογραφικα, στελνω εμαιλ με αιτησεις για σπιτι (σε δουλειά να βρισκόμαστε). Σήμερα λοιπόν, που έφευγα απο το σπίτι των γονιών μου, συνειδητοποίησα ότι θα φύγω. Σιγουρα έχει συμβει σε πολλους αυτο. Λέμε ότι θα φυγουμε, να φυγουμε, αντε πότε θα φύγουμε και όταν έρχεται η ωρα.... αμαν τώρα τι γίνεται; Σκέφτομαι τους ανθρώπους που θα αφήσω πίσω. Αχ ρε μάνα είσαι ηρωίδα. Ποια μάνα θα το έκανε αυτό; Μου έχει σταθεί όσο κανείς άλλος, παρόλο που ξέρει ότι θα "χάσει" το παιδί της. Ξέρει ότι θα επωμιστεί περισσότερα βάρη στη πλάτη της τώρα που φευγω, και με τον πατέρα μου άρρωστο (εντάξει τώρα καλά είναι τώρα αλλά θελει τα φάρμακα του, τους γιατρους του, τις εξετάσεις του και βεβαρημένο ιατρικό ιστορικό- οσοι καπνίζετε κόψτε το. Καρκίνο δεν έχει αλλά έχει χρονια αποφρακτική πνευμονοπάθεια και είναι αγκαλιά με το οξυγόνο.) αλλά παρόλα αυτά μου λέει "να φύγεις παιδί μου να φύγεις, να πας να βρεις ένα καλύτερο μέλλον. Εδώ χαραμίζεσαι, είσαι νέα να φτιάξεις τη ζωή σου και άσε εμάς. Μη μας σκέφτεσαι. Θα τα καταφέρουμε." Τωρα που τα γράφω κλαίω να φανταστείτε. Το μόνο που λέω και με παρηγορεί, γιατί φυσικά δεν είμαι καμια εγωιστρια που κοιτάει μονο την πάρτη της και τον εαυτό της και θα εφευγε αφήνοντας πίσω τους γονείς της σε τετοια κατασταση, είναι το ότι θα μπορέσω με τη δουλειά μου να τους στέλνω κανα φράγο να τους βοηθησω οικονομικά γιατί η σύνταξη που παίρνουν ΔΕΝ τους φτάνει. Η μισή πάει σε φάρμακα και σε γιατρους, ένα αρκετό μέρος στην εφορία (@#$#$$#%) και κάτι λίγα ψηλά μένουν, που και αυτα δε φτάνουν, για να φάνε.Αν μείνω εδώ δε μπορω να τους βοηθήσω. Tα χέρια μου είναι δεμένα. Αυτα σκέφτομαι και παρηγορούμε. Αυτός θα είναι ο στόχος μου και μονο αυτο θα σκέφτομαι εκει στη ξενιτιά. Αχ....
                              Οριστε τώρα λόγω της συναισθηματικής φορτισης, μου εφυγε όλη η έμπνευση που είχα πριν αρχίσω το γράψιμο. Και είναι η δευτερη φορα που μου σημβαίνει, από το πρωι προσπαθω να το γράψω. Το πρωί με διέκοψε ο λογαριασμός του τεχνίτη μου. 500 ευρο, εμφραγμα πήγα να πάθω. 200 η ΔΕΗ με το κολοχαράτσι... μη τα ξανασκέφτομαι γιατί ουτε το βράδυ δεν τελειώνω με το ποστ.

                              Επανέρχομαι... Αρχές Απριλίου ε;; Τι να πρωτοκάνω; Ουτε σπίτι δεν έχω βρει ακόμα. Τι θα κάνω με αυτο;;;; Κάθε μέρα αγκαλιά με το finn.no και το hybel.no είμαι. Δεν εχω βρει τίποτα. Στην αρχή είπα να δοκιμάσω τη συγκατοίκηση να τη βγαλω οικονομικά μεχρι να στρώσει η δουλειά μου. Εκει συγκατοικουν απο 2 άτομα εως 5, έχω βρει και 7. Κοινόβιο. Ελεος. Εχω φάει τις εξεις απορρίψεις.
                              Μια με απέριψε λόγο ηλικίας. Της έπεφτα μεγάλη. Μη γελάτε καθόλου το έζησα και αυτο. 36 χρονών είμαι δεν είμαι και τόοοοσο γρια πια. Σεγάμο τη ζητησα; Έλεος. Ειναι λεει μεγαλο το gap απο τα 22χρ (ρε το νιαναιαρο) μέχρι τα 36. Βρε ουστ.... Συγκατοικο ψάχνουν η ερωτικο συντροφο; Και να το γυρισω στα "γεραματα" δε λέει...
                              Οι υπόλοιπες απορρίψεις είναι λόγο γάτας.$#%$#%$%. Και καλά τώρα, όλοι οι Νορβηγοι ειναι αλεργικοι στις γατες εχουν ασθμα. Μη χ@σω.... Τα νευρα μου! Δεν περιμενα ότι ένα μικρό γατάκι θα μου δημιουργούσε τόσα προβλήματα. Αλλά δε μπορώ να την αφησω πίσω... δε γίνεται ρε γαμώτο. Να τωρα γύρισα σπίτι και με το που με ειδε επεσε κατω και μου έκανε σκερτσα και τουμπες για να τη χαιδέψω.. Πως να αφησω αυτη τη ψυχούλα πίσω; Με τα καμώματα της σε κανει να ξεχνάς όλα σου τα προβλήματα και τις μελαγχολιες και τα ζορια και όλα. Δεν θέλει και πολύ. Ενα νιαουρισμα της, λιγο που θα σου τριφτει στα ποδια και όλα τέλος. Ξεχνας τα πάντα. Και τη ξενιτιά, και τους γονεις, και τις οικονομικές δυσκολίες και και και... λιγοι μπορεί να με καταλαβουν αυτη τη στιγμη.
                              Αλλά μην απελπίζομαι. Θα τα καταφέρω να βρω κατι για μενα και τη γάτα μου. Εν αναγκη θα μείνω μόνη μου κι ας πληρωσω παραπανω στο ενοικιο.
                              Προς το παρών, σχετικά με τη δουλειά όλα πανε καλά. Έχω φάει τέτοια ανασφάλεια που νομίζω οτι δεν με εχει προσλάβει. Κι όμως είναι αλήθεια. Τσιμπιέμαι κάθε μέρα. μενει να μου στείλει το συμβόλαιο. Έχουμε κλείσει ραντεβου με την αστυνομια για να πάμε να πάρω το personal number. Στις 8 Απριλίου ξεκινάνε τα μαθήματα Νορβηγικών. Δυο τρίωρα μαθήματα την εβδομάδα. 5:30 με 8:00 θα είναι. Θα τελειώνω τη δουλεια νωρίτερα για να έχω χρόνο να φτασω στο σχολείο και τις άλλες μερες θα αναπληρώνω τις χαμένες ώρες. Διαβολοημέρες θα είναι αυτες για εμενα.... Κοτοπουλο θα είμαι. Δε πειράζει, θα τα καταφέρω. Ενεσεις καφείνης γίνονται; Πλάκα κάνω.

                              Αυτά για σημερα από μενα. Ισως χρησιμοποιησω τα όσα έχω γραψει και στο μπλογκ μου... ε μιας που ξεκίνησα να γράφω έκθεση μη πάει και χαμένη...

                              YΓ Οπότε καλά μου πατριωτάκια εκ Νορβηγίας, αποκτήσατε μια Ελληνίδα οδοντίατρο. Μη περιμένετε καλές τιμές κλπ, δεν είναι δικό μου το οδοντιατρείο (μακάρι να ειχα τη δυνατότητα αλλά δεν...). Μια απλή υπάλληλος θα είμαι τώρα πια. Αλλά θα έχετε κάποια που θα σας μιλάει στη γλώσσα σας, κάτι είναι και αυτό.

                              Comment


                                Originally posted by afrodite View Post
                                Λοιπον, ήρθε η σειρά μου να γράψω τα νέα μου. Δε θα γραψω πολλες λεπτομέρειες. Εχω φτιάξει ένα μπλογκ (ελπίζω να εχω χρόνο να το συντηρώ) οπότε όλες οι γαργαλιστικές λεπτομέρεις της περιπέτειας μου είναι εκεί μέσα. Oslo Norway! Diary and details about my new life in Oslo - Norway!

                                28 Φεβρουαρίου σήμερα και μόλις συνειδητοποίησα ότι απο εδώ και μπρος αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση για εμενα. Αρχες Απριλίου αριβάρω προς Όσλο. Μετά απο μια προσπάθεια που κράτησε πάνω απο εναμιση χρόνο (με όλες τις απογοητεύσεις κλπ), τώρα γίνεται πραγματικότητα.
                                Τα αισθήματα μου; Ανάμεικτα. Μέχρι τώρα ένιωθα χαρά. Χαρα για το αυριο, χαρά για το μέλλον μου. Καινουρια ζωη, όνειρα φιλοδοξίες κλπ. Επίσης η ανεύρεση σπιτιού μου έχει αποσπάσει όλο τον χρόνο μου, και τις σκέψεις μου. Τωρα αντι να στελνω εμαιλ με βιογραφικα, στελνω εμαιλ με αιτησεις για σπιτι (σε δουλειά να βρισκόμαστε). Σήμερα λοιπόν, που έφευγα απο το σπίτι των γονιών μου, συνειδητοποίησα ότι θα φύγω. Σιγουρα έχει συμβει σε πολλους αυτο. Λέμε ότι θα φυγουμε, να φυγουμε, αντε πότε θα φύγουμε και όταν έρχεται η ωρα.... αμαν τώρα τι γίνεται; Σκέφτομαι τους ανθρώπους που θα αφήσω πίσω. Αχ ρε μάνα είσαι ηρωίδα. Ποια μάνα θα το έκανε αυτό; Μου έχει σταθεί όσο κανείς άλλος, παρόλο που ξέρει ότι θα "χάσει" το παιδί της. Ξέρει ότι θα επωμιστεί περισσότερα βάρη στη πλάτη της τώρα που φευγω, και με τον πατέρα μου άρρωστο (εντάξει τώρα καλά είναι τώρα αλλά θελει τα φάρμακα του, τους γιατρους του, τις εξετάσεις του και βεβαρημένο ιατρικό ιστορικό- οσοι καπνίζετε κόψτε το. Καρκίνο δεν έχει αλλά έχει χρονια αποφρακτική πνευμονοπάθεια και είναι αγκαλιά με το οξυγόνο.) αλλά παρόλα αυτά μου λέει "να φύγεις παιδί μου να φύγεις, να πας να βρεις ένα καλύτερο μέλλον. Εδώ χαραμίζεσαι, είσαι νέα να φτιάξεις τη ζωή σου και άσε εμάς. Μη μας σκέφτεσαι. Θα τα καταφέρουμε." Τωρα που τα γράφω κλαίω να φανταστείτε. Το μόνο που λέω και με παρηγορεί, γιατί φυσικά δεν είμαι καμια εγωιστρια που κοιτάει μονο την πάρτη της και τον εαυτό της και θα εφευγε αφήνοντας πίσω τους γονείς της σε τετοια κατασταση, είναι το ότι θα μπορέσω με τη δουλειά μου να τους στέλνω κανα φράγο να τους βοηθησω οικονομικά γιατί η σύνταξη που παίρνουν ΔΕΝ τους φτάνει. Η μισή πάει σε φάρμακα και σε γιατρους, ένα αρκετό μέρος στην εφορία (@#$#$$#%) και κάτι λίγα ψηλά μένουν, που και αυτα δε φτάνουν, για να φάνε.Αν μείνω εδώ δε μπορω να τους βοηθήσω. Tα χέρια μου είναι δεμένα. Αυτα σκέφτομαι και παρηγορούμε. Αυτός θα είναι ο στόχος μου και μονο αυτο θα σκέφτομαι εκει στη ξενιτιά. Αχ....
                                Οριστε τώρα λόγω της συναισθηματικής φορτισης, μου εφυγε όλη η έμπνευση που είχα πριν αρχίσω το γράψιμο. Και είναι η δευτερη φορα που μου σημβαίνει, από το πρωι προσπαθω να το γράψω. Το πρωί με διέκοψε ο λογαριασμός του τεχνίτη μου. 500 ευρο, εμφραγμα πήγα να πάθω. 200 η ΔΕΗ με το κολοχαράτσι... μη τα ξανασκέφτομαι γιατί ουτε το βράδυ δεν τελειώνω με το ποστ.

                                Επανέρχομαι... Αρχές Απριλίου ε;; Τι να πρωτοκάνω; Ουτε σπίτι δεν έχω βρει ακόμα. Τι θα κάνω με αυτο;;;; Κάθε μέρα αγκαλιά με το finn.no και το hybel.no είμαι. Δεν εχω βρει τίποτα. Στην αρχή είπα να δοκιμάσω τη συγκατοίκηση να τη βγαλω οικονομικά μεχρι να στρώσει η δουλειά μου. Εκει συγκατοικουν απο 2 άτομα εως 5, έχω βρει και 7. Κοινόβιο. Ελεος. Εχω φάει τις εξεις απορρίψεις.
                                Μια με απέριψε λόγο ηλικίας. Της έπεφτα μεγάλη. Μη γελάτε καθόλου το έζησα και αυτο. 36 χρονών είμαι δεν είμαι και τόοοοσο γρια πια. Σεγάμο τη ζητησα; Έλεος. Ειναι λεει μεγαλο το gap απο τα 22χρ (ρε το νιαναιαρο) μέχρι τα 36. Βρε ουστ.... Συγκατοικο ψάχνουν η ερωτικο συντροφο; Και να το γυρισω στα "γεραματα" δε λέει...
                                Οι υπόλοιπες απορρίψεις είναι λόγο γάτας.$#%$#%$%. Και καλά τώρα, όλοι οι Νορβηγοι ειναι αλεργικοι στις γατες εχουν ασθμα. Μη χ@σω.... Τα νευρα μου! Δεν περιμενα ότι ένα μικρό γατάκι θα μου δημιουργούσε τόσα προβλήματα. Αλλά δε μπορώ να την αφησω πίσω... δε γίνεται ρε γαμώτο. Να τωρα γύρισα σπίτι και με το που με ειδε επεσε κατω και μου έκανε σκερτσα και τουμπες για να τη χαιδέψω.. Πως να αφησω αυτη τη ψυχούλα πίσω; Με τα καμώματα της σε κανει να ξεχνάς όλα σου τα προβλήματα και τις μελαγχολιες και τα ζορια και όλα. Δεν θέλει και πολύ. Ενα νιαουρισμα της, λιγο που θα σου τριφτει στα ποδια και όλα τέλος. Ξεχνας τα πάντα. Και τη ξενιτιά, και τους γονεις, και τις οικονομικές δυσκολίες και και και... λιγοι μπορεί να με καταλαβουν αυτη τη στιγμη.
                                Αλλά μην απελπίζομαι. Θα τα καταφέρω να βρω κατι για μενα και τη γάτα μου. Εν αναγκη θα μείνω μόνη μου κι ας πληρωσω παραπανω στο ενοικιο.
                                Προς το παρών, σχετικά με τη δουλειά όλα πανε καλά. Έχω φάει τέτοια ανασφάλεια που νομίζω οτι δεν με εχει προσλάβει. Κι όμως είναι αλήθεια. Τσιμπιέμαι κάθε μέρα. μενει να μου στείλει το συμβόλαιο. Έχουμε κλείσει ραντεβου με την αστυνομια για να πάμε να πάρω το personal number. Στις 8 Απριλίου ξεκινάνε τα μαθήματα Νορβηγικών. Δυο τρίωρα μαθήματα την εβδομάδα. 5:30 με 8:00 θα είναι. Θα τελειώνω τη δουλεια νωρίτερα για να έχω χρόνο να φτασω στο σχολείο και τις άλλες μερες θα αναπληρώνω τις χαμένες ώρες. Διαβολοημέρες θα είναι αυτες για εμενα.... Κοτοπουλο θα είμαι. Δε πειράζει, θα τα καταφέρω. Ενεσεις καφείνης γίνονται; Πλάκα κάνω.

                                Αυτά για σημερα από μενα. Ισως χρησιμοποιησω τα όσα έχω γραψει και στο μπλογκ μου... ε μιας που ξεκίνησα να γράφω έκθεση μη πάει και χαμένη...

                                YΓ Οπότε καλά μου πατριωτάκια εκ Νορβηγίας, αποκτήσατε μια Ελληνίδα οδοντίατρο. Μη περιμένετε καλές τιμές κλπ, δεν είναι δικό μου το οδοντιατρείο (μακάρι να ειχα τη δυνατότητα αλλά δεν...). Μια απλή υπάλληλος θα είμαι τώρα πια. Αλλά θα έχετε κάποια που θα σας μιλάει στη γλώσσα σας, κάτι είναι και αυτό.

                                Έλα δεν χρειάζεται να σε παίρνει από κάτωΡίξε ένα πλατύ χαμόγελο και ετοιμάσου για μια καινούρια ζωή με αισιοδοξία!Όλοι αγαπάμε την πατρίδα μας,τους φίλους μας,την οικογένεια μας κτλ.Εμείς που ακόμα μένουμε πίσω παίρνουμε κουράγιο από τα δικά σας μεγάλα βήματα!

                                Εάν δεν βρήκες σπιτάκι να σου παραθέσω κάποιες ιστοσελίδες για προσωρινή παραμονή στο Όσλο,τύπου Hostel και κάποιες ιστοσελίδες για ανεύρεση κατοικίας.

                                Προσωρινή παραμονή τύπου Hostel και Hotel:

                                Anker Hostel Oslo

                                Haraldsheim Vandrerhjem | Your starting point for the best Oslo experience!

                                Hotell i Oslo: Anker Hotel - Anker Hotell

                                Hostel - Billig Overnatting Midt i Hjertet av Oslo | Sentrum Pensjonat

                                ΑΝΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ :

                                Hybel.no - Rubrikkannonser for leiligheter, hybler og bofellesskap over hele Norge

                                FINN.no: Reise, Oppdrag, Torget, Eiendom, Bil, MC, Båt...

                                Bolig til leie - Rubrikk.no

                                Ελπίζω να βοηθήσουν

                                Comment

                                Working...
                                X