Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Dean View Post
    Γειά σας παιδιά εγώ και ο αδερφός μου είμαστε ηλεκτρολόγοι μηχανικοί απο ΤΕΙ 27 και 28 χρονών, και σκεφτόμαστε να έρθουμε Νορβηγία. Ήμουν έτοιμος να φύγω για Γερμανία (έκανα και 6 μήνες γερμανικά) μέχρι που ο αδερφός μου μου πρότεινε να πάμε Νόρβηγία. Έχει γνωρίσει πολλούς νορβηγους στη δουλειά του (είναι σερβιτόρος) και του λένε όλοι τους ότι με το πτυχίο που έχεις θα βρεις εύκολα δουλεία και μόνο με αγγλικά.
    Έχουμε μαζέψει 4000 εύρω και τον Νοέμβριο θα κάνουμε το μεγάλο βήμα.
    4000 πιστέυετε ότι είναι αρκέτα για τον πρώτο καιρό μέχρι να βρούμε δουλεία;
    Επίσης γνωρίζει κανείς αν με την ειδικότητά μας μπορούμε να βρούμε έτσι εύκολα δουλεία (χωρίς προυπηρεσια και μόνο με αγγλικά) όπως μας τα περιγράφουν οι νορβηγοι;
    ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Όχι σε έχουνε παραπληροφορήσει !
    Για τέτοια επαγγέλματα όπως ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, χρειάζεται το ανώτερο επίπεδο γνώσης της γλώσσας, και εκτός αυτού χρειάζεται πιστοποίηση, εκπαίδευση, (yrkesutbildning), γιατί τα συστήματα αυτών των χωρών, δεν έχουν καμμία σχέση με τα ελληνικά συστήματα.
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      Mass Immigration to Norway

      Mass Immigration to Norway
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        Originally posted by Dean View Post
        Γειά σας παιδιά εγώ και ο αδερφός μου είμαστε ηλεκτρολόγοι μηχανικοί απο ΤΕΙ 27 και 28 χρονών, και σκεφτόμαστε να έρθουμε Νορβηγία. Ήμουν έτοιμος να φύγω για Γερμανία (έκανα και 6 μήνες γερμανικά) μέχρι που ο αδερφός μου μου πρότεινε να πάμε Νόρβηγία. Έχει γνωρίσει πολλούς νορβηγους στη δουλειά του (είναι σερβιτόρος) και του λένε όλοι τους ότι με το πτυχίο που έχεις θα βρεις εύκολα δουλεία και μόνο με αγγλικά.
        Έχουμε μαζέψει 4000 εύρω και τον Νοέμβριο θα κάνουμε το μεγάλο βήμα.
        4000 πιστέυετε ότι είναι αρκέτα για τον πρώτο καιρό μέχρι να βρούμε δουλεία;
        Επίσης γνωρίζει κανείς αν με την ειδικότητά μας μπορούμε να βρούμε έτσι εύκολα δουλεία (χωρίς προυπηρεσια και μόνο με αγγλικά) όπως μας τα περιγράφουν οι νορβηγοι;

        ευχαριστώ εκ των προτέρων
        Πάτα εδώ !Χρειάζονται τουλάχιστον 4 έτη εργασιακής εμπειρίας, εκ των οποίων 3 χρόνια πρέπει να είναι συνεχής και 1 εως 3 χρόνια πρέπει να είναι η εκπαίδευση σε εγκαταστάσεις υψηλής τάσης και 2 χρόνια στη χαμηλή τάση.Η αγορά εργασίας είναι πολύ καλή για Ηλεκτρολόγους μηχανικούς !Το λινκ που σου έβαλα είναι σουηδικό γιατί ο μεταφραστής σου από τα νορβηγικά στα ελληνικά δεν θα καταφέρει να στο μεταφράσει και δεν θα καταλάβεις τίποτα ,η Σουηδία και η Νορβηγία είναι αδελφές χώρες και τα συστήματα τους είναι περίπου ίδια και υπάρχει αναγνώριση πιστοποίησης αλληλέγγυα των δύο χωρών !
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          Originally posted by annaoi View Post
          Είμαι καινούρια στο forum. Μένω Ελλάδα. Θα πρέπει να είμαι εδώ για ενάμιση έτος ακόμα λόγω κάποιου μεταπτυχιακού. Η ειδικότητά μου δεν ευνοεί καθόλου τη μετανάστευση (πρώην δικηγόρος-νυν γραμματέας που απλά σηκώνει τηλέφωνα σχεδόν εθελοντικά). Αλλά δεν με νοιάζει που δεν έχω ειδικότητα κατάλληλη για εξωτερικό. Θα πάω εξωτερικό έστω και σαν καθαρίστρια, αρκεί να φύγω!!!!!!!!Μόνο Αγγλικά ξέρω βέβαια και είμαι 30 χρονών...(όσο μεγαλώνεις τόσο δυσκολότερα σε προσλαμβάνουν και στο εξωτερικό φαντάζομαι) Ωστόσο είναι ωραίο να κάνεις όνειρα κι ας μην βγούν ποτέ αληθινά. Αν κάποιος μου έλεγε ότι όλοι οι δρόμοι είναι ανοικτοί και μπορείς να διαλέξεις όποια χώρα θες, θα διάλεγα ίσως πρώτα Νορβηγία ή Σκωτία και μετά όλα τ' άλλα. Με τρελλαίνουν τα φυσικά τοπία..και δε με νοιάζει το κρύο...Προς το παρόν ήθελα απλά να γράψω για αρχή αυτές τις σκέψεις μου και στη συνέχεια, αν δω ανταπόκριση, θα αρχίσω να ρωτάω...Πάντως αναρωτιέμαι για αρχή αν μπορεί κάποιος να πάει προς Σκωτία ή Νορβηγία ή Φιλανδία ή και Σουηδία ακόμα μόνο με Αγγλικά και να βρει δουλειά απλή και άσχετη με αυτό που σπούδασε. Αν το ψάξει... υπάρχει κίνδυνος να εξαντλήσει κάθε προσπάθεια και να μην βρει τίποτα απολύτως σε χώρες που δεν μαστίζονται από ανεργία???
          Καλώς ήρθες στο φόρουμ και από εμένα !
          Άν ενδιαφέρεσαι γιά Νορβηγία στο παρακάτω λίνκ θα βρείς πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες!
          Στό κάτω μέρος της σελίδας επιλέξεις αλλαγή γλώσσας σε αγγλικά η κάποια άλλη γλώσσα !

          Πάτα εδώ!Νέοι μετανάστες στη Νορβηγία !
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            παρακάλω εάν υπάρχει κάποιος συναδελφός μου γιατρός θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.ευχαριστώ.

            Comment


              ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΑ

              Originally posted by apostolosgr View Post
              παρακάλω εάν υπάρχει κάποιος συναδελφός μου γιατρός θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.ευχαριστώ.
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                Norway's new centre-right government faces tough coalition talks | World news | theguardian.com
                Κρίμα, και μου άρεσε η Νορβηγία. Απορρώ με αυτή τη κίνησή τους!

                Comment


                  Originally posted by freeaway View Post
                  Norway's new centre-right government faces tough coalition talks | World news | theguardian.com
                  Κρίμα, και μου άρεσε η Νορβηγία. Απορρώ με αυτή τη κίνησή τους!
                  Που βλεπεις το προβλημα freeaway και στεναχωριεσαι?
                  Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                  Comment


                    Originally posted by freeaway View Post
                    Norway's new centre-right government faces tough coalition talks | World news | theguardian.com
                    Κρίμα, και μου άρεσε η Νορβηγία. Απορρώ με αυτή τη κίνησή τους!
                    Που βλέπεις το παράξενο ?
                    Μια χαρά κυβέρνηση έχουν οι Νορβηγοί !
                    Τα παρακάτω είναι από το συγκεκριμένο άρθρο,περιληπτικά !

                    Η Erna Solberg είναι σε καλό δρόμο για να οδηγήσει μια νέα κεντροδεξιά κυβέρνηση!
                    Στην Νορβηγία η κεντροδεξιά κυβέρνηση , υποσχόμενη φορολογικές περικοπές , αναμένεται να κερδίσει τις εκλογές της Δευτέρας (τις κέρδισε !)που θέλει να ξοδεύουν περισσότερα από το τεράστιο πετρελαϊκό πλούτο της χώρας.
                    Οι Συντηρητικοί, με επικεφαλής την πιθανό μελλοντικό πρωθυπουργό Erna Solberg και τρεις πιθανούς συμμάχους, ήταν στην πορεία να συγκεντρώσει 96 έδρες στο κοινοβούλιο, 11 περισσότερα από ό, τι χρειάζεται για την πλειοψηφία.
                    Η Νορβηγία έχει απολαύσει σπάνιες οικονομικές επιτυχίες, χάρη στην άνθηση του τομέα των offshore και του πετρελαίου,με ενίσχυση στο κατά κεφαλήν (ΑΕΠ) με $100,000. (Ακριβώς το αντίθετο από την Ελλάδα !)
                    "Αν όλα πάνε καλά, οι "συντηρητικοί" θα μειώσουν τον δημόσιο τομέα, την τόνωση της ανάπτυξης του ιδιωτικού τομέα, την αύξηση των εξαγωγών του πετρελαίου και του φυσικού αερίου και τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας στη Νορβηγία !"

                    "Περιμένουμε μια αύξηση των δημόσιων δαπανών σε συνδυασμό με τη μείωση των φόρων"

                    "Αναμένουμε ότι το μέγεθος των αλλαγών συνολικά να είναι στη βραχυχρόνια περίοδο !"

                    Η Νορβηγία ήταν και είναι κορυφαία χώρα σε όλους τους τομείς !
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      δε στεναχωριέμαι crimson, απλά μου κάνει εντύπωση πως ξαναανέβηκε αυτό το κόμμα απο τη στιγμή που ένα απο τα μέλη τους ο Anders Behring Breivik είχε σκοτώσει 77 ανθρώπους το 2011! απλά εγώ θα το σκεφτόμουν καλά να παω σαν μετανάστρια εκεί...

                      κατα τα αλλα patrioten δεν εθιξα καθόλου το αν η νορβηγια ειναι κορυφαια, κάθε άλλο πιστευω κι εγω πως ειναι πολλά επιπεδα παραπανω και ουτε καν τη σύγκρινα με την ελλάδα (ποσο μαλλον την οικονομικη κατασταση της ελλαδας).

                      Comment


                        Originally posted by freeaway View Post
                        δε στεναχωριέμαι crimson, απλά μου κάνει εντύπωση πως ξαναανέβηκε αυτό το κόμμα απο τη στιγμή που ένα απο τα μέλη τους ο Anders Behring Breivik είχε σκοτώσει 77 ανθρώπους το 2011! απλά εγώ θα το σκεφτόμουν καλά να παω σαν μετανάστρια εκεί...

                        κατα τα αλλα patrioten δεν εθιξα καθόλου το αν η νορβηγια ειναι κορυφαια, κάθε άλλο πιστευω κι εγω πως ειναι πολλά επιπεδα παραπανω και ουτε καν τη σύγκρινα με την ελλάδα (ποσο μαλλον την οικονομικη κατασταση της ελλαδας).
                        Πληροφοριακά και φιλικά πάντα !

                        Ο μανιακός δολοφόνος Anders Breivik ποτέ δεν ήταν μέλος του κόμματος της Erna Solberg !!!

                        Ο Breivik ήταν μέλος της τεκτονικής στοάς "Søilene" και "ακροδεξιός" !Επίσης ήταν μέλος του κόμματος της προόδου μεταξύ 1999 και 2004, μετά έφυγε και ακολούθησε άλλα "ακροδεξιά" μονοπάτια!
                        Ρίξε μια ματιά στο βιογραφικό του !

                        Πάτα εδώ !Anders Breiviκ

                        Η νέα "κεντροδεξιά" κυβέρνηση της Νορβηγίας αντιμετωπίζει με σκληρές διαπραγματεύσεις συνασπισμού ,ενδεχομένως με κάποιο άλλο "δεξιό" κόμμα, για να σχηματιστεί κυβέρνηση .
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          Αυτοεμποδια!!!
                          Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                          Comment


                            Originally posted by crimson View Post
                            Αυτοεμποδια!!!
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              Καλησπερίζω άπαντες,

                              είμαστε ένα ζευγάρι(ανύπαντρο αλλα με προοπτική) που μας έχει τσακίσει την ψυχολογία και την τσέπη το κράτος εδώ στην ελλάδα, έχουμε ο καθένας τις δικές του καταρτίσεις αλλά είναι άχρηστες. Η φίλη μου της πτυχιούχος της γαλλικής φιλολογίας και επίσημη μεταφράστρια ελληνο-αγγλικων(και το αντιστροφο) και εγώ πολύ καλός τεχνίτης πλακιδίων, με δράση και πτυχία σχολών χειμερινού βουνού, ορειβατικού σκι και αναρρίχησης και γνωρίζω πολύ καλά το Linux ΑΛΛΑ απόφοιτος γυμνασίου μόνο.Α! ξέρω και καλά αγγλικά.
                              Με αυτά τα φόντα θέλουμε/ψάχνουμε να κάνουμε μια αρχή στη χώρα της Νορβηγίας. Γιατί εκεί και όχι αλλού? Διότι ο πάγος και το κρύο είναι η ζωή μας, είμαστε αρκετά οργανωτικοί και ακριβής ως χαρακτήρες και εργατικοί.

                              Τώρα θα ξεκινήσουμε να μάθουμε και τη νορβηγική γλώσσα, έστω να μπορούν να γίνονται οι βασικές συννενοήσεις.

                              Θα ήθελα να ακούσω 2-3 λόγια, να κάνω 5-6 κουβέντες μαζί σας, να καταλάβουμε πως να κινηθούμε για την ευκολότερη μετάβαση.

                              Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις
                              Γιώργος

                              Comment


                                Να πάμε εκεί και να βρούμε επι τόπου εργασία?είναι εύκολο και τι έχει πέραση για να επιβιώσουμε ώστε να πάμε στις ειδικοτητες μας αργότερα?

                                Comment

                                Working...
                                X