Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    akis131984 εσυ λες οτι το διαβατηριο για την επαγγελματικη αποκατασταση ειναι η γλωσσα και εγω απλα σου λεω απλα οτι η γλωσσα ειναι το "πτυχιο" της επιτυχιας!!
    Οταν θα ερθεις με το καλο θα το διαπυστωσεις και μονος σου!!
    Μπορεις να βρεις δουλεια εφοσον επιθυμεις και σε μοναδες για φροντιδα ατομων α.μ.ε.α και τα χρηματα εκει ειναι ακρως ικανοποιητικα!!
    Δεν ξερω ομως αν μπορεις να εργασθεις χωρις να σου αναγνωρισει το ηδη υπαρχον πτυχιο ο αρμοδιος νορβηγικος φορεας μιας και προκειται για ιατρικο η παραιτρικο επαγγελμα!!
    Για να εγγραφεις σε καποια σχολη πρεπει να ξερεις αρκετα καλα την γλωσσα επιπεδο C αν θυμαμαι καλα και επισης πρεπει να εχεις ενα εξτρα εισοδημα σε τραπεζικο λογαριασμο το οποιο δεν θυμαμαι τωρα ποσο ειναι..
    Δεν γνωριζω περισσοτερα δεν γνωριζω κανενα ελληνα φοιτητη( σπανιο αυτο εδω) και σου λεω οτι εχει πεσει στην αντιληψη μου!!

    Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

    Comment


      Hallo!
      Κανονικά θα έπρεπε να διαβάσω τα μηνύματα από την αρχή για να μην επαναλαμβάνομαι...
      Όπως καταλαβαίνετε είμαι καινούρια στην παρέα, οπότε οπως κάθε παρατήρηση ή/και συμβουλή ειναι παραπανω απο καλοδεχούμενη!

      Είμαι φοιτήτρια, όπου να 'ναι τελειώνω. Σκέφτομαι παρα πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο των μεταπτυχιακων σπουδών στη συγκεκριμένη χώρα. Μέσω της σχολή μου δίνεται η δυνατότητα να πάω για ένα τρίμηνο για πρακτική άσκηση καθώς επίσης μπορώ να πάω τρεις μήνες νωρίτερα για εντατικά μαθήματα γλώσσας. Μέχρι πριν λίγες μέρες, το ενδεχόμενο τω τριων μηνών προετοιμασίας για νορβηγικά δεν έπαιζε πολύ, σκεφτόμουν πως με τα αγγλικά και μόνο θα είμαι καλά.. Με όλα αυτά βέβαια που διαβαζω εδω βεβαια μπήκα σε σκέψεις και είπα να μοιραστώ μαζί σας καποιους προβληματισμούς μου.. Ε, όσο να πεις, θα με καταλαβαίνετε λιγο παραπάνω...

      Comment


        Δε ξέρω τι παίζει με τα μεταπτυχιακά. Δε ξέρω αν χρειαζονται ή όχι τη γλώσσα. Σε αυτο θα σου απαντησουν άλλοι, ή ρωτησε τους. Αλλά δε χάνεις τιποτα να τη μάθεις, θα σου χρειαστεί σίγουρα. Αν εχεις τη δυνατοτητα να ανεβεις 3 μηνες νωρίτερα καν¨το. Μπορεί να θες να συνεχίσεις να ζεις στη Νορβηγια, να πιάσεις δουλειά.

        Comment


          Originally posted by kourdisto_portokali View Post
          Hallo!
          Κανονικά θα έπρεπε να διαβάσω τα μηνύματα από την αρχή για να μην επαναλαμβάνομαι...
          Όπως καταλαβαίνετε είμαι καινούρια στην παρέα, οπότε οπως κάθε παρατήρηση ή/και συμβουλή ειναι παραπανω απο καλοδεχούμενη!

          Είμαι φοιτήτρια, όπου να 'ναι τελειώνω. Σκέφτομαι παρα πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο των μεταπτυχιακων σπουδών στη συγκεκριμένη χώρα. Μέσω της σχολή μου δίνεται η δυνατότητα να πάω για ένα τρίμηνο για πρακτική άσκηση καθώς επίσης μπορώ να πάω τρεις μήνες νωρίτερα για εντατικά μαθήματα γλώσσας. Μέχρι πριν λίγες μέρες, το ενδεχόμενο τω τριων μηνών προετοιμασίας για νορβηγικά δεν έπαιζε πολύ, σκεφτόμουν πως με τα αγγλικά και μόνο θα είμαι καλά.. Με όλα αυτά βέβαια που διαβαζω εδω βεβαια μπήκα σε σκέψεις και είπα να μοιραστώ μαζί σας καποιους προβληματισμούς μου.. Ε, όσο να πεις, θα με καταλαβαίνετε λιγο παραπάνω...
          Γεια σου κουρδιστο πορτοκαλι!!
          Δεν ξερω τι ειναι ο κλαδος που σπουδαζεις ,οι σχολες εδω οι περισσοτερες ειναι στα νορβηγικα οπως π.χ των εμποροπλοιαρχων οι ιατρικες κ.λ.π!!
          Λογικο να σκεφτεσαι πως με μονο τα αγγλικα θα εισαι ενταξει αλλα αυτο ειναι ενας μυθος που καλα κρατει!!
          Ελαχιστα τα επαγγελματα που θελουν μονο αγγλικα οπως π.χ οι Ι.Τ και καποιες πολυ ειδικευμενες θεσεις στις πετρελαικες αλλα και αυτες οι νορβηγοι δεν τις δινουν ευκολα σε μη σκανδιναβους!!
          Η παραμονη σου στην χωρα ανα μηνα να υπολογισεις οτι θα θελεις γυρω στα 1500 ευρω για καταλυμμα και διατροφη με την προυποθεση οτι θα το μοιραστεις.Μια ευρυχωρη γκαρσονιερα στοιχιζει 1300 ευρω /μηνα αλλα συνηθως περιλαμβανεις ρευμα ,νερο ,ιντερνετ και κοινοχρηστα.Επισης πρεπει να ξερεις οτι η ευρεση κατοικιας ειναι αρκετα επιπονο πραγμα και οτι δεν βρισκεις ευκολα αν δεν εχεις στα χερια σου συμβολαιο εργασιας και αν θα βρεις θα ειναι λιγο πιο "αλμυρη" απο τα φυσιολογικα δεδομενα της χωρας.
          Συνηθως οι ιδιοκτητες η ο ηδη κατοικος του διαμερισματος που επιθυμει συγκατοικο δεχονται καποιες συγκεκριμενες ωρες για να δουν το σπιτι ,το βλεπουν πανω απο 40 ζευγαρια ματια στανταρακι αυτο και ο ιδιοκτητης η συγκατοικος επιλεγουν τον νοικαρη τους με φεις κοντρολ + την εργασια και ενιοτε με ηλικιακα και φυλετικα κρητηρια!!
          pantamazi_
          Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

          Comment


            Originally posted by crimson View Post
            Γεια σου κουρδιστο πορτοκαλι!!
            Δεν ξερω τι ειναι ο κλαδος που σπουδαζεις ,οι σχολες εδω οι περισσοτερες ειναι στα νορβηγικα οπως π.χ των εμποροπλοιαρχων οι ιατρικες κ.λ.π!!
            Λογικο να σκεφτεσαι πως με μονο τα αγγλικα θα εισαι ενταξει αλλα αυτο ειναι ενας μυθος που καλα κρατει!!
            Ελαχιστα τα επαγγελματα που θελουν μονο αγγλικα οπως π.χ οι Ι.Τ και καποιες πολυ ειδικευμενες θεσεις στις πετρελαικες αλλα και αυτες οι νορβηγοι δεν τις δινουν ευκολα σε μη σκανδιναβους!!
            Η παραμονη σου στην χωρα ανα μηνα να υπολογισεις οτι θα θελεις γυρω στα 1500 ευρω για καταλυμμα και διατροφη με την προυποθεση οτι θα το μοιραστεις.Μια ευρυχωρη γκαρσονιερα στοιχιζει 1300 ευρω /μηνα αλλα συνηθως περιλαμβανεις ρευμα ,νερο ,ιντερνετ και κοινοχρηστα.Επισης πρεπει να ξερεις οτι η ευρεση κατοικιας ειναι αρκετα επιπονο πραγμα και οτι δεν βρισκεις ευκολα αν δεν εχεις στα χερια σου συμβολαιο εργασιας και αν θα βρεις θα ειναι λιγο πιο "αλμυρη" απο τα φυσιολογικα δεδομενα της χωρας.
            Συνηθως οι ιδιοκτητες η ο ηδη κατοικος του διαμερισματος που επιθυμει συγκατοικο δεχονται καποιες συγκεκριμενες ωρες για να δουν το σπιτι ,το βλεπουν πανω απο 40 ζευγαρια ματια στανταρακι αυτο και ο ιδιοκτητης η συγκατοικος επιλεγουν τον νοικαρη τους με φεις κοντρολ + την εργασια και ενιοτε με ηλικιακα και φυλετικα κρητηρια!!
            pantamazi_

            God ettermiddag σε όλους!

            Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις!!

            πραγματι, δεν ειπα συγκεκριμένα πράγματα για μένα..

            Είμαι φοιτήτρια βιολογιας και για αρχή είπα να εκμεταλευτω την ευκαιρια που δίνει η σχολή μου και να πάω κάποιους μήνες στη Νορβηγια για πρακτική. Δεν ξέρω αν έχει ζήτηση το επάγγελμά μου. Ούτε ξέρω οικονομικά αν θα το αντέξω..
            Θα δείξει...

            Comment


              Originally posted by akis131984
              Είναι κουτσομπόλιδες, υπάρχουν ίντριγκες, ρουφιανιές, θάψιμο και, γενικά, έχουν όλα αυτά που εντάσσονται στην ελληνική (και σιχαμερή) νοοτροπία?
              Κρίνοντας από την περιστασιακή σχέση που είχα με Νορβηγίδα, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως όχι. Καλοπροαίρετο gossiping ίσως αλλά μέχρι εκεί. Ένα καλό της αραιοκατοίκησης είναι ότι οι άνθρωποι ασχολούνται περισσότερο με τον εαυτό τους παρά με τους άλλους.

              Comment


                Για όποιν ενδιαφέρεται να δουλέψει σε χιονοδρομικό
                Key account manager - Jobzone AS

                Comment


                  Kjære medlemmer! Servitør-Kokk-Bartender er en gruppe som skal gjøre det litt enklere for deg å navigere innen resturantbransjen. Gruppen er til for følgende annonsering: - Bedrifter i behov av...


                  Υπαρχει αυτο το προφιλ στο fb που ανακοινωνει θεσεις εργασιας για σερβιτουρους,μπαρμαν κ.τ.λ.
                  Δεχεται και μινι βιογραφικα!!
                  Οποιος η οποια ενδιαφερεται και μπορει να ανταποκριθει μπορει να μπει και να εκδηλωσει την προθεση του-της!!
                  Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                  Comment


                    Καλησπέρα παιδιά, καλώς σας βρήκα και εγώ!.. Είμαι η Γεωργία και εδώ και μήνες σκεφτόμουν τη μετανάστευση στη Σουηδία, κάνω και μαθήματα από Οκτώβρη. Είμαι βρεφονηπιοκόμος. Όμως το τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να σκέφτομαι τη Νορβηγία ως εναλλακτική.. Διαβάζω τα posts εδώ για να πάρω πληροφορίες και.. επανέρχομαι. Καλή δύναμη σ' όλα τα πατριωτάκια, τόσο σ' αυτούς που έκαναν ήδη το μεγάλο βήμα και είναι στη Νορβηγία, όσο και σ' αυτούς που προετοιμάζονται. Όσοι είστε επάνω, μη μας ξεχνάτε, και όποτε μπορείτε στείλτε μας νέα, είναι πραγματική χαρά να διαβάζουμε τι συμβαίνει εκεί...
                    To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                    Comment


                      Για σου Γεωργία!

                      Καλώς όρισες στα..."μέρη" μας! Διάβασε με την ησυχία σου και τα ξαναλέμε!

                      Comment


                        Originally posted by crimson View Post
                        http://www.facebook.com/groups/131472346943906/

                        Υπαρχει αυτο το προφιλ στο fb που ανακοινωνει θεσεις εργασιας για σερβιτουρους,μπαρμαν κ.τ.λ.
                        Δεχεται και μινι βιογραφικα!!
                        Οποιος η οποια ενδιαφερεται και μπορει να ανταποκριθει μπορει να μπει και να εκδηλωσει την προθεση του-της!!
                        Ευχαριστουμε πολυ για την πολυτιμη πληροφορια crimson......ας παραθεσω και ενα σημαντικο σχολιο απο καποιον ελληνα της Νορβηγιας που εγραψε στο εν λογω γκρουπ του fb ως απαντηση σε Ελληνα που θελει να μεταναστευσει :........... Καλή τύχη , πατρίδα, αν και εκ πείρας μόνο τα Νορβηγικά είναι εγγύηση για τέτοιες δουλειές , με αγγλικά μόνο συνήθως σε παίρνουν για μαύρα λεφτά και σε αφήνουν ξαφνικά ξεκρεμαστο εντελώς... Εκ πeίρας, μεταφέρω ό,τι έζησα το 2001 όταν ήρθα Όσλο με αγγλικά,γαλλικά,ιταλικά, λατινικά , αλλά χωρίς νορβηγικά...
                        http://www.surfingreece.piczo.com/
                        http://bboardingreece.wordpress.com/author/bodyboardingreece/

                        Comment


                          Originally posted by vasoulita81 View Post

                          Στη δουλειά τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα απ'οτι τα περίμενα! Το κλίμα είναι πάρα πολύ καλό, με ευγένεια, ηρεμία και πολύ όρεξη απο όλους να με βοηθήσουν να προσαρμοστώ. Δεν ξέρω αν φταίει το οτι είμαι σε παιδικό σταθμό και υπάρχει ούτως ή άλλως ενα χαρούμενο κλίμα, αλλά είναι σαν να πηγαίνω σε ενα σπίτι, να τρώμε, να παίζουμε, να ζωγραφίζουμε, να ακούμε μουσική και μετά να πηγαίνουμε στα δικά μας σπίτια! Δεν μπορώ να το περιγράψω διαφορετικά! Σοβαρά! Το μεγάλο πρόβλημα είναι η διάλεκτος. Είμαι συνεχώς με ενα σημειωματάριο στο χέρι και σημειώνω οτι μπορώ. Και εννοείται οτι ο αγώνας με τη γλώσσα δεν εχει τελειώσει. Όταν επιστρέφω σπίτι, συνεχίζω το διάβασμα μέχρι ότι ώρα αντέξω.
                          Κάθε μέρα φυσικά έχουμε διάλειμα 30 λεπτά για lunsj και τις Παρασκευές 45 λεπτά για lunsj και γλυκό!
                          Εχει πολύ γέλιο γιατί πραγματικά χαλαρώνουν στο διάλειμα τους! Πάμε σε ενα χώρο σαν σαλόνι, ανάβουν κεράκια, χαλαρή μουσική και συζητάνε για τι άλλο????? ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ! Αυτα είναι άγχη ε??????
                          Βασικά επειδή είναι ακόμα αρχή, είμαι λιγάκι "κάπως" αλλά σιγά σιγά χαλαρώνω κι εγώ. Είναι επειδή δεν εχω μάθει ακόμα τον τρόπο που εργάζονται καθώς και τον χαρακτήρα τους. Ε,και όσο να 'ναι είχα συνηθίσει να είμαι στην τσίτα στην Ελλάδα για να μη με προσβάλουν τα....αφεντικά κι εχω ακόμα κατάλοιπα νομίζω...
                          Στα ωράρια τους φυσικά είναι ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟΙ. Ούτε νωρίτερα έρχονται στη δουλειά αλλά ούτε και καθυστερούν 1 λεπτό! Η δουλειά που πρέπει να γίνει, θα γίνει οπωσδήποτε. Ολοι κάνουν το καθήκον τους αλλά ταυτόχρονα σταματάνε να μιλήσουν και μεταξύ τους. Δεν είναι σα να τους εχεις στα κάτεργα ή να κάνουν με το ζόρι τη δουλειά επειδή πρέπει.
                          Δεν ξέρω αν σας μπερδεύω αλλά πραγματικά ακόμα πρσπαθώ να τους ψυχολογίσω ώστε να βρώ τις κατάλληλες λέξεις.
                          Αυτό που ξέρω πάντως είναι οτι πρώτη φορά στη ζωή μου, θέλω να πάω στη δουλειά...
                          Πρώτη φορά μετά απο καιρό κοιμάμαι σαν πουλάκι.....
                          Και πρωτη φορά μετά απο επίσης πολύ καιρό, κάνω κι εγώ σχέδια για τις επόμενες μου διακοπές....
                          Vasoulita81 με έκπληξη διαβάζω ένα post δικο σου (τυχαία) Ένα post που θα μπορούσα να το είχα γράψω και εγω! Με την μόνη διαφορά ότι εγώ μένω στην Αυστραλία (17000χλ μακρύα!). Ζω και έργαζομαι εδώ και ένα χρόνο σαν βρεφονηπιαγωγός και έχω βρέι δουλειά στον τομέα αυτό. Το κλίμα που περιγράφεις μα είναι ίδιο ακριβως όπως το ζω και εγώ έδω! Σε ένα παιδικό σταθμό που ειναι χαρούμενο, που τρώμε, παίζουμε, ζωγραφίζουμε και ακούμε μουσική μαζί με τα παιδάκια! Επίσης ότι είναι όλοι τυπικοι στην δουλεία τους και στο διάλειμμα μιλάμε για την ζώη μας και τι θα κάνουμε το σαββατοκύριακο ή και για της διακοπές μας και σε αυτό μπορώ για πρώτη φορά μετά άπο 10 χρόνια δουλείας μπορώ πία να σχεδιάζω και εγώ για αυτές (γιατί δεν είχα καταφέρει ποτέ μου να πάω όσο ζούσα και δούλευα στην Ελλαδα). Κάνω ξανά όνειρα και εγώ γιατι για πρώτη φορά έχω πια την οικονομική άνεση να το κάνω και χαίρομαι για πρώτη φορά που πάω και εγώ στην δουλεία να συνανττήσω χαρούμενες οικογένεις και συνάδλεφούς που αγαπάνε αυτό που κάνουνε!

                          Μπάβο κοπέλα μ! Χαίρομαι που διαβάζω για ανθρώπους που μετά άπο μία μετανάστευση κατάφέρανε να βρουνε μία ωραία ζωή! Γι'άυτο το λόγο μεταναστέυσαμε και αφήσαμε την πατρίδα μας και τους δικόυς μας ανθρώπους (που ο θέος ξέρει πόσο πονάμε μέσα μας..) για μία καλύτερη ζωή και έχουμε κάθε δικαίωμα να εκπληρώνονται οι κόποι μας!!

                          Πολλά φιλία άπο την Αυστραλία και πάντα τέτοια post να διαβάζω! να είσαι πάντα καλά!

                          Comment


                            Originally posted by Anais View Post
                            Vasoulita81 με έκπληξη διαβάζω ένα post δικο σου (τυχαία) Ένα post που θα μπορούσα να το είχα γράψω και εγω! Με την μόνη διαφορά ότι εγώ μένω στην Αυστραλία (17000χλ μακρύα!). Ζω και έργαζομαι εδώ και ένα χρόνο σαν βρεφονηπιαγωγός και έχω βρέι δουλειά στον τομέα αυτό. Το κλίμα που περιγράφεις μα είναι ίδιο ακριβως όπως το ζω και εγώ έδω! Σε ένα παιδικό σταθμό που ειναι χαρούμενο, που τρώμε, παίζουμε, ζωγραφίζουμε και ακούμε μουσική μαζί με τα παιδάκια! Επίσης ότι είναι όλοι τυπικοι στην δουλεία τους και στο διάλειμμα μιλάμε για την ζώη μας και τι θα κάνουμε το σαββατοκύριακο ή και για της διακοπές μας και σε αυτό μπορώ για πρώτη φορά μετά άπο 10 χρόνια δουλείας μπορώ πία να σχεδιάζω και εγώ για αυτές (γιατί δεν είχα καταφέρει ποτέ μου να πάω όσο ζούσα και δούλευα στην Ελλαδα). Κάνω ξανά όνειρα και εγώ γιατι για πρώτη φορά έχω πια την οικονομική άνεση να το κάνω και χαίρομαι για πρώτη φορά που πάω και εγώ στην δουλεία να συνανττήσω χαρούμενες οικογένεις και συνάδλεφούς που αγαπάνε αυτό που κάνουνε!

                            Μπάβο κοπέλα μ! Χαίρομαι που διαβάζω για ανθρώπους που μετά άπο μία μετανάστευση κατάφέρανε να βρουνε μία ωραία ζωή! Γι'άυτο το λόγο μεταναστέυσαμε και αφήσαμε την πατρίδα μας και τους δικόυς μας ανθρώπους (που ο θέος ξέρει πόσο πονάμε μέσα μας..) για μία καλύτερη ζωή και έχουμε κάθε δικαίωμα να εκπληρώνονται οι κόποι μας!!

                            Πολλά φιλία άπο την Αυστραλία και πάντα τέτοια post να διαβάζω! να είσαι πάντα καλά!
                            Καλησπέρα Anais, θα μου άρεσε κ εμένα πολύ να δουλεύω με παιδάκια αλλά έχω ακούσει ότι δεν πληρώνουν καθόλους καλά, ότι τα χρήματα είναι 12$ την ώρα... αληθεύει αυτό; Εγώ μένω στη Μελβούρνη και για την ώρα θα ασχοληθώ με Aged Care. Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω η φασαρία που κάνουν τα παιδάκια δεν είναι πολύ ενοχλητική; Κ κάτι τελευταίο, τι τυπικά προσόντα πρέπει να έχεις για να δουλέψεις πάνω σε αυτό; Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων...

                            Comment


                              geogeo θα σου πω κατι και μη το παρεξηγησεις.

                              Αν εσε ενοχλει η φασαρια που κανουν τα παιδια (τη βρισκεις ενοχλητικη δηλαδη) τοτε ισως να μην κανει αυτη η δουλεια για 'σενα.
                              Υπαρχουν "φασαριες" που συνηθίζονται και φασαρίες που δε συνηθίζονται. Και στο μηχανοστασιο καραβιου να δουλευες ή που συνηθιζεις το θορυβο των μηχανων ή οχι. Αλλα υπάρχει ενα κουμπι ον/οφ που σταματαει το θορυβο ή ωτοασπίδες. Τα πιτσιρικια δεν τα σταματας όμως.... Προσωπική μου άποψη, για να ασοληθεi καποιος με τα παιδια ή πρεπει εξαρχης να αγαπαει τα παιδια (τα πολλα παιδια) και να εχει υπομονη μαζι τους ή να ειναι αρκετα νεος για να εχει αντοχες.

                              Comment


                                Anais σ΄ευχαριστώ από καρδιάς για το γλυκό και τρυφερό σου πόστ!

                                Τι όμορφο πράγμα που είναι βρε παιδάκι μου να επικοινωνούν έτσι οι Έλληνες που παρόλο που τους χωρίζουν τόσα και τόσα χιλιόμετρα, που πιθανόν να μην συναντηθούν ποτέ στη ζωή τους, κι όμως να εκφράζουν τη στήριξη τους με τέτοιο γλυκό και ανθρώπινο τρόπο! Μπράβο και σε σένα για το ήθος σου και να ξέρεις οτι σήμερα έφτιαξες τη μέρα σε μια μετανάστρια της Νορβηγίας!! Εύχομαι απο δώ και πέρα μόνο χαρές και πίστεψε με, σε λίγο καιρό θα συνηθίσουμε να είμαστε μακριά απο τις οικογένειες και τους φίλους που αφήσαμε πίσω. Όλα είναι θέμα χρόνου! Εξάλλου είναι νωρίς ακόμα για να το καταφέρουμε αυτό...(αν και για να είμαι ειλικρινείς δεν ξέρω αν συνηθίζεται ποτέ αυτό...)

                                Geogeo, η αλήθεια είναι αυτή που σου λέει η Αφροδίτη. Αυτή τη δουλειά δεν μπορείς να την κάνεις αν σε ενοχλεί το κλάμα των παιδιών ή η φασαρία ή οι τσακωμοί μεταξύ τους. Θα σου πώ απο τη δικιά μου πλευρά τι γίνεται. Δεν έχω παιδιά κτλ οπότε δεν είχα εμπειρία πως να φροντίζεις ένα παιδί. Επίσης, δεν είμαι και τόσο πιτσιρίκα πια (31 χρονών) για να πείς οτι έχω την ενέργεια των νεαρών κοριτσιών 20 χρονών. Επίσης μια χαρά νευρική είμαι και ανυπόμονη πολλές φορές. Όμως κατά ενα περίεργο τρόπο και λόγο, μου αρέσει πάρα πολύ που δουλεύω στον παιδικό! Με τα παιδάκια τα πάω πολύ καλά και δεν είναι προσωπική μου άποψη...Μου το λένε και οι δάσκαλοι εκεί αλλά και η διευθύντρια. Και μάλιστα με προτρέπουν να κάνω και σπουδές πάνω σε αυτό. Δεν γνωρίζω αν τα παιδιά στην Ελλάδα είναι αλλιώς γιατί δεν είχα δουλέψει πρίν σε παιδικό. Παρατηρώ όμως οτι όταν τα παιδάκια είναι πιο ζωηρά κάποια στιγμή για τον χ ή ψ λόγω ή τσακώνονται μεταξύ τους, οι δάσκαλοι τα χωρίζουν και παίρνει ό ένας τα μισά και τα πάει σε άλλη αίθουσα, ο άλλος μερικά άλλα και τα πάει αλλού κτλ. Κι έτσι είναι πιο ήρεμη η κατάσταση. Περιττό βέβαια να σας πώ οτι στις μικρές ηλικίες, πχ 1 ή 2 ετών, βάση νόμου θα πρέπει να υπάρχει ένας ενήλικας ανα 2 παιδάκια. Στην Ελλάδα ξέρω απο άτομο της οικογένειας μου που δούλευε σε αυτόν τον τομέα, ότι σε αρκετούς παιδικούς υπήρχαν μόνο 2 άτομα και πάλευαν πολλές φορές και 25 παιδιά! Και μάλιστα απο τους δυο μόνο ο ένας ήταν δάσκαλος ενώ ο άλλος απλά βοηθός! Ε εκεί εννοείται οτι τρελαίνεσαι! Εδώ το σύστημα δεν είναι έτσι. Υπάρχουν αρκετά άτομα μέσα για να ελέγχουν την κατάσταση.Ανάλογα τα πόσα παιδιά θα έρθουν, υπάρχουν το λιγότερο 3 ενήλικες. Και αν χρειάζονται περισσότερη βοήθεια, τότε έρχονται οι λεγόμενοι ring vikar. Δεν ξέρω αν είναι έτσι το σύστημα και σε άλλες χώρες αλλά για Αυστραλία μπορεί να σου πεί η Anais. Καλή επιτυχία πάντως σε ότι μα οτι κάνεις!!! Να πάνε όλα καλά!

                                Αφρδίτη τι κάνεις????? Εμείς εδώ έχουμε τις πασχαλινές μας διακοπές και τα πάντα είναι κλειστά! Διακοπούλες λοιπόν μέχρι την επόμενη Τρίτη που θα πάω σε ένα σεμινάριο με τον παιδικό για την επικοινωνία με τα παιδιά και το παιχνίδι. Ενας Θεός βέβαια ξέρει πόσα θα πιάσω στα Νορβηγικά! χαχαχχα!!

                                Σάκη? Crimson? Τι γίνεται βρε παιδιά????

                                Comment

                                Working...
                                X