Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εντάξει, δε θα με παρει και απο κάτω. Δε θα το επιτρέψω κι ουτε θα κανω πίσω...

    Σε ευχαριστω για τα ξενοδοχεια κλπ... αν δω τα σκουρα και δε βρισκω, εκει θα καταλειξω. Ελπιζω να δεχονται τη γατα μονο...

    Comment


      kalispera paidia apo thn omorfh thesssaloniki kai kalispera apo thn talaipwrhmenh Elladitsa mas!!!eipa na mpw dynamika kai egw sthn parea sas kai na vohthisounme o enas ton allon sxetika me thn metanasteysh sth panemorfh Norvhgia!!diavasa to forum kai endiaferomai para poly gia thn sygekrimenh xwra dioti,para to gegonos ths oikonomikhs krishs kai twn provlhmatwn sxetika me tis anelehtes perikopes kai provlimata pou yparxoun sth xwra mas tha hthela opws kai polloi alloi sympatriwtes mas na kynhghsw ena kalytero mellon kai gia mena..
      vasika gia na mhn sas kourazw exw teleiwsei thermoydraylikos(de exw eksaskhsei omws to epaggelma)dld den exw proyphresia,eimai stratiwtikos edw kai 11 xronia,parallilla exw asxolithei me mhxanika tou stratou kia gnwrizw kapoia pragmata panw sto antikeimeno sxetika me mhxanourgeio...ayto tha mporei na me voithisei wste na psaksw gia kapoia ergasia eki panw??h telospantwn ayta ta xronia tou stratou metrane san proyphresia??h tha mporesw na vrw telospantwn mia opoiadhpote ergasia??sas eyxaristw gia thn anagnwsh tou mynhmatos kai kouragio paides gia oti kanete,kouragio gia osous etoimazontai gia thn ksenitia kai dynamh giaytous pou vriskontai hdh ekei!!kai mhn ksexnate pws''O TOLMWN NIKA''...

      Comment


        Τι ειναι αυτα????????????????????????? Δίνω μάχη για να μάθω τα Μποκμαλ και τώρα θα πρεπει να μαθω και αυτα;;;; Ελπιζω το Όσλο να μην είναι έτσι...
        Βασουλιτσα είσαι ευχαριτημένη με τη δουλεια; Για πες λεπτομερειες να χαρούμε... Πολυ χαίρομαι για σενα πάντως.... Πανηγυρισα όταν διάβασα το μηνυμα σου οταν βρηκες δουλεια.

        Αφροδιτούλα μη φοβάσαι για διαλέκτους στο Όσλο! Εκεί μιλάνε Bokmål και θα τους καταλαβαίνεις μια χαρά! Λίγο στην αρχή θα είναι μόνο ζόρικα μέχρι να πιάσει το αυτί σου τον τρόπο που μιλάνε και μετά μη σε ανησυχεί τίποτα!

        Στη δουλειά τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα απ'οτι τα περίμενα! Το κλίμα είναι πάρα πολύ καλό, με ευγένεια, ηρεμία και πολύ όρεξη απο όλους να με βοηθήσουν να προσαρμοστώ. Δεν ξέρω αν φταίει το οτι είμαι σε παιδικό σταθμό και υπάρχει ούτως ή άλλως ενα χαρούμενο κλίμα, αλλά είναι σαν να πηγαίνω σε ενα σπίτι, να τρώμε, να παίζουμε, να ζωγραφίζουμε, να ακούμε μουσική και μετά να πηγαίνουμε στα δικά μας σπίτια! Δεν μπορώ να το περιγράψω διαφορετικά! Σοβαρά! Το μεγάλο πρόβλημα είναι η διάλεκτος. Είμαι συνεχώς με ενα σημειωματάριο στο χέρι και σημειώνω οτι μπορώ. Και εννοείται οτι ο αγώνας με τη γλώσσα δεν εχει τελειώσει. Όταν επιστρέφω σπίτι, συνεχίζω το διάβασμα μέχρι ότι ώρα αντέξω.
        Κάθε μέρα φυσικά έχουμε διάλειμα 30 λεπτά για lunsj και τις Παρασκευές 45 λεπτά για lunsj και γλυκό!
        Εχει πολύ γέλιο γιατί πραγματικά χαλαρώνουν στο διάλειμα τους! Πάμε σε ενα χώρο σαν σαλόνι, ανάβουν κεράκια, χαλαρή μουσική και συζητάνε για τι άλλο????? ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ! Αυτα είναι άγχη ε??????
        Βασικά επειδή είναι ακόμα αρχή, είμαι λιγάκι "κάπως" αλλά σιγά σιγά χαλαρώνω κι εγώ. Είναι επειδή δεν εχω μάθει ακόμα τον τρόπο που εργάζονται καθώς και τον χαρακτήρα τους. Ε,και όσο να 'ναι είχα συνηθίσει να είμαι στην τσίτα στην Ελλάδα για να μη με προσβάλουν τα....αφεντικά κι εχω ακόμα κατάλοιπα νομίζω...
        Στα ωράρια τους φυσικά είναι ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟΙ. Ούτε νωρίτερα έρχονται στη δουλειά αλλά ούτε και καθυστερούν 1 λεπτό! Η δουλειά που πρέπει να γίνει, θα γίνει οπωσδήποτε. Ολοι κάνουν το καθήκον τους αλλά ταυτόχρονα σταματάνε να μιλήσουν και μεταξύ τους. Δεν είναι σα να τους εχεις στα κάτεργα ή να κάνουν με το ζόρι τη δουλειά επειδή πρέπει.
        Δεν ξέρω αν σας μπερδεύω αλλά πραγματικά ακόμα πρσπαθώ να τους ψυχολογίσω ώστε να βρώ τις κατάλληλες λέξεις.
        Αυτό που ξέρω πάντως είναι οτι πρώτη φορά στη ζωή μου, θέλω να πάω στη δουλειά...
        Πρώτη φορά μετά απο καιρό κοιμάμαι σαν πουλάκι.....
        Και πρωτη φορά μετά απο επίσης πολύ καιρό, κάνω κι εγώ σχέδια για τις επόμενες μου διακοπές....

        Αφροδίτη, κι εγώ έτσι αισθανόμουν όταν έφευγα...."και τώρα τι?".....όμως, πίστεψε με....η ζωή εδώ είναι ωραία!!!!

        Comment


          !!!!!Vasoulita81 πιαστεψέ με πως διαβάζω τα όμορφα και αισιόδοξα μυνήματα απο την πανέμορφη Νορβηγία και γελάω απο ευτυχία λες και εγώ είμαι στη θέση σου!!!ξελαφρώνει η ψυχή μου!!χαίρομαι που τα καταφέρνουν οι συμπατριώτες μου να φύγουν όντως απο τα ''κάτεργα΄΄ και να πάνε για μια καινούρια ζωή στη χώρα του παραμυθιού!!έτσι μου φαίνετε!!!βάζω και λίγη φαντασία!μεχρι να βρεθώ και εγώ εκεί!!!έτσι είναι όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ περνάς απο 40 κύματα αλλα στην τελική όλο το σύμπαν είναι υπέρ σου!!δεν υπάρχει περίπτωση να αποτύχεις!!!
          Η αλήθεια είναι πως όταν πηγαίνεις σε μία ξένη χώρα και όταν αναγνωρίζουν οι ΞΕΝΟΙ αυτό που κάνεις,την προσπάθεια που δίνεις τότε και εσύ κάνεις όλο και περισσότερα!!!και όχι όπως εδώ που προσπαθείς,σε εκμεταλλεύονται ως το ''φιλότιμο κ καλό παιδί'' ,δεν αναγνωρίζουν τίποτα και το κυριότερο όταν προοδεύεις κάπου προσπαθούν να σου κόψουν τα φτερά...αυτοί είμαστε παιδιά!!δυστυχώς και λυπάμαι που το λέω!!είμαστε άξιοι της μοίρας μας διότι έχουμε μάθει στη ρουφιανιά κ στο ρουσφέτι..

          Comment


            Vasoulita81,για σενα τα πραγματα ηταν πολυ πιο ευκολα,γιατι ειχες την αδερφη σου εκει και εμενες στο σπιτι της και ερχονταν μαζι σου για να κανεις τα χαρτια σου,να βρεις δουλεια κλπ.

            Ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα για καποιον που παει στο εξωτερικο και δεν ξερει κανεναν.Αλλιως σε βλεπουν οταν πας σε δημοσιες υπηρεσιες να κανεις τα χαρτια σου και δεν μιλας καλα την γλωσσα κι αλλιως αν εχεις την αδερφη σου και μιλαει αυτη για εσενα.

            Ξερεις ποσες φορες αντιμετωπιζουμε ξινισμενα μουτρα σε δημοσιες υπηρεσιες,οσοι ειμαστε μεταναστες και δεν μιλαμε καλα την γλωσσα και δεν εχουμε κανεναν?Τα εχει γραψει και ο Χρηστος απο Δραμα που ειναι Γερμανια,που του ερχονται χαρτια και δεν ξερει τι θελουν.
            Σου ερχονται χαρτια και δεν ξερεις τι γραφουν.
            Αν εχεις την αδερφη σου,τα παιρνει,τα διαβαζει και σου λεει τι πρεπει να κανεις.

            Ειναι απιστευτα πιο ευκολη η ζωη αν εχεις καποιον,παρα αν δεν εχεις κανεναν και τοτε ειναι τα πραγματικα προβληματα.
            Αν εισαι με την αδερφη σου,που ζει χρονια εκει,και σε βοηθει σε ολα και εχεις και δικον σου ανθρωπο και δεν νιωθεις μονος.
            Θελω να πω επισης,οτι απο την μια πλευρα γραφετε εδω για ''τον ρολο συγγενων'' και ποσο οι κακοι συγγενεις δεν βοηθανε (οσους δεν βοηθανε),αλλα απο την αλλη,οσοι πανε εξω και εχουν συγγενεις και τα βρισκουν ολα ετοιμα,τοτε τσιμουδια.....
            Τοτε ειμαστε οι μαγκες που τα καταφεραμε!!!

            Και κατι αλλο.Στην κεντρικη και βορεια ευρωπη,ο κοσμος ξεκιναει απο τον χειμωνα και μιλαει για τις διακοπες που θα κανει το καλοκαιρι,οχι γιατι δεν εχουν αλλα προβληματα,αλλα γιατι εχουν τοσο βαρετη ζωη που περιμενουν να ερθει το καλοκαιρι να πανε διακοπες σε Ελλαδα-Ισπανια-Ταυλανδη κλπ να νιωσουνε λιγο σαν ανθρωποι.
            Οι Ελληνες ξερουν και απολαμβανουν την καθημερινοτητα τους ολο τον χρονο και δεν περιμενουν ολο τον χρονο ποτε θα ερθει η ωρα να πανε καπου για διακοπες.
            Ειναι νωρις ακομα,περιμενε κανα δυο χρονια και θα με θυμηθεις.

            Φιλικα παντα....

            Comment


              Λυπάμαι που σου το χαλάω αλλά η αδελφή μου ήρθε πέρυσι τον Απρίλιο και δεν ξέρει ακόμα να μιλάει τη γλώσσα. Τώρα τη μαθαίνει και αυτή. Κανείς μας δεν την ήξερε...Αρα όλα τα έκανα μόνη μου...και ναι φίλε μου, όσο και αν φαίνεται παράξενο σε πολλούς και δύσκολο να το πιστέψουν, μόνη μου πήγα και συνενοήθηκα παντού. Στο μόνο που ήμουν τυχερή ήταν το σπίτι αλλά δεν θα απολογηθώ σε κανένα γι'αυτό. Τη δουλειά τη βρήκα ΜΟΝΗ μου και τη γλώσσα την έμαθα ΜΟΝΗ μου γιατί δεν υπήρχαν χρήματα για μαθήματα.Τα χαρτιά που παραλαμβάνω, εχω ευτυχώς το IQ να τα μεταφράζω στο google translate και να βγάζω νόημα.

              Δεν ξέρω τι κάνουν στη Γερμανία, αλλά στη Νορβηγία δεν εχουν καθόλου βαρετή ζωή, ίσα ίσα είναι πολύ δραστήριοι άνθρωποι και βρίσκονται συνεχώς έξω ασχέτως καιρού. Για τις διακοπές μιλάνε οχι επειδή περιμένουν απο την Ελλάδα ή την Ισπανία να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι (χαχαχαχχαχαχ!!!! εδώ γελάμε με το συμπέρασμα σου!!!!χαχαχχαχα!!!!) αλλά επειδή θέλουν τον ήλιο.

              Σε κανα δυο χρόνια όντως θα σε θυμηθώ γιατί θα μετράω τα ταξίδια που θα έχω κάνει γιατί θα έχω πλέον τα χρήματα.
              Και κάτι τελευταίο....η ζωή δεν είναι βαρετή...ο άνθρωπος είναι...

              περίμενε όμως....κάτι μου θυμίζεις εσύ και τα γραφόμενα σου....

              ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ.....!!!!

              ΥΓ: μα ακόμα δεν εχεις βαρεθεί να μας την πέφτεις...?? μάλλον η δικιά σου ζωή είναι βαρετή και τη ¨βρίσκεις¨ με τις δικιές μας!!! χαχαχχα!!!

              Comment


                Προς ολα τα μελη...

                Ο Ελληνας,εχει παντα ορεξη για μια νεα αρχη.Τα δυσκολα τα παλευει.Σιγουρα καποιοι λαμβανουν βοηθεια,και παλι,απο Ελληνες την λαμβανουν.

                Οσο για τη ζωη εξω;
                Μωρ' συ καημενη 'μ!
                Ουτε ο καφες τους δεν πινεται.

                Πειτε τις αποψεις σας,και μονο φιλικα,συνεχιστε να ανταλλασετε γνωσεις και εμπειριες.
                Οσοι φυγατε,και οσοι μενουμε,καλη δυναμη σε ολους.

                Να θυμαστε κατι βασικο:
                Δεν ειμαστε Νορβηγοι,εχουμε φλογα μεσα μας.

                Comment


                  Μακάρι τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσει κάποιος να είναι μόνο τα της γλώσσας. Θα ήταν παράλογο να μην υπήρχαν προβλήματα.
                  Και επειδή κάθε πρόβλημα έχει και μια λύση, το να λύσεις το θέμα της γλώσσας είναι εύκολο. Θα πρέπει να τη μάθεις. Δώθα το θεό η τενχολογία σήμερα είναι ένα πανίσχυρο όπλο και στο θέμα εκμάθησης μιας γλώσσας.
                  Δύσκολο μεν, αλλά απλό και απαιτεί δουλειά δε.


                  Originally posted by pithagoras View Post
                  Και κατι αλλο.Στην κεντρικη και βορεια ευρωπη,ο κοσμος ξεκιναει απο τον χειμωνα και μιλαει για τις διακοπες που θα κανει το καλοκαιρι,οχι γιατι δεν εχουν αλλα προβληματα,αλλα γιατι εχουν τοσο βαρετη ζωη που περιμενουν να ερθει το καλοκαιρι να πανε διακοπες σε Ελλαδα-Ισπανια-Ταυλανδη κλπ να νιωσουνε λιγο σαν ανθρωποι.
                  Οι Ελληνες ξερουν και απολαμβανουν την καθημερινοτητα τους ολο τον χρονο και δεν περιμενουν ολο τον χρονο ποτε θα ερθει η ωρα να πανε καπου για διακοπες.
                  Ειναι νωρις ακομα,περιμενε κανα δυο χρονια και θα με θυμηθεις.
                  Να γελάσω ή να μη γελάσω;
                  Και επειδή Νορβηγία δεν έχω πάει (ακόμα). Στην Ελλάδα που όπως λες, οι έλληνες ξέρουν και απολαμβάνουν την καθημερινότητά τους, δεν έχεις ιδέα πόσοι δουλεύουν από το πρωί ώς το βράδυ για ψίχουλα, χωρίς να μπορούν να πάρουν άδεια. Και αν και όταν μπορέσουν είναι δύσκολο αν θα έχουν τη δυνατότητα να πάνε κάπου, έστω και εγχώρια.

                  Από την άλλη αν κάποιος είναι βολεμένος και απολαμβάνει κάθε μέρα την καθημερινότητά του (όπως λες), λογικό είναι αν βρεθεί σε μια χώρα που χρειάζεται να δουλέψει σκληρά, να του ξινίσει το γιαούρτι και να οδηγηθεί στην απόκτηση μιας στρεβλωμένης αντίληψη της κατάστασης.

                  Προβλήματα υπάρχουν παντού. Αυτό είναι σίγουρο.
                  Και ο σκοπός των περισσότερων εδώ μέσα είναι να βοηθήσουν αγνώστους συμπατριώτες τους να τα λύσουν!.

                  Comment


                    Ειναι άσχημο να βγαζουμε ευκολα συμπεράσματα. Ο καθένας το παλεύει όσο μπορέι και δε χρειάζεται να απολογηθεί κι όλας. Το θέμα ειναι να προσπαθείς. Αν δεν βρέξεις κ@λο...

                    Κανεις δεν είπε οτι όλα ειναι ρόδινα. Πουθενά δεν είναι ο παράδεισος, τον παράδεισο τον φτιάχνουμε μόνοι μας!

                    Αυτά ως πρόλογος. Τωρα στο δια ταύτα.

                    Πολυ χαίρομαι Βασω με αυτα που διαβάζω. Μακάρι να βρω κι εγω τις ίδιες συνθήκες. Βεβαια το οδοντιατρείο με το νηπιαγωγείο διαφέρουν κατα πολύ.... λολ. Ειναι πολυ καλο που χαίρεσαι με τη δουλειά σου, και μετράς την ώρα για να πας. Μακαρινα συχεχιστεί έτσι... Ετσι ρε παιδί μου δουλευουμε για να ζησουμε κι οχι ζουμε για να δουλευουμε.

                    Comment


                      Καλησπέρα σε όλους!!

                      Αφροδίτη και Βασουλίτα πολύ ευχάριστα τα νέα σας!!Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους που καθορίζουν την ζωή τους...με γεμίζει ελπίδα! Καλή συνέχεια!!

                      Θέλω να ρωτήσω όσους γνωρίζουν σχετικά με τις επίσημες μεταφράσεις εγγράφων στα αγγλικά....τι να προσέξω...να τις κάνω σε οποιονδήποτε δικηγόρο? Το Υπ. Εξωτερικών δεν με βολεύει..και φοβάμαι ότι θα καθυστερήσουν.
                      Σκέφτομαι το βρετανικό συμβούλιο. Πείτε μου όσοι έχετε περάσει την διαδικασία για να με βοηθήσετε να αποφασίσω..Ευχαριστώ!!

                      Comment


                        εξαρταται τι θα μεταφράσεις , στο βρετανικό συμβούλιο δεν μεταφράζουν τα πάντα, κάποια χαρτιά εφορίας ας πούμε.. επίσης σημασία έχει και τι χρήμα θα πληρώσεις , πιο φτηνά βγαίνει το υπουργείο..τουλάχιστον εμείς τον οκτώβρη τα στείλαμε σε ένα φίλο με εξουσιοδότηση και με συννενόηση τηλεφωνική στην αθήνα και όλα μια χαρά.
                        δεν σου συνιστώ να πας σε δικηγόρο, μιας και είσαι από θεσσαλονίκη το βρετανικό σε συμφέρει λόγω απόστασης αλλά ίσως πιο ακριβό, εμείς τα στείλαμε αθήνα για πιο σίγουρα.άμα έχεις κάποιον να τον αγγαρέψεις ...

                        Comment


                          δες και αυτό όμως για να πάρεις ακόμα μια αποψη από παιδιά που γράφουν στο φόρουμ, βέβαια πιο πολύ έχει θέμα τα χαρτιά για την αυστραλία αλλά το ζήτημα είναι η μετάφραση http://www.patriotaki.net/%CE%B4%CE%...B1%CF%82-4044/

                          Comment


                            Μένουν λιγότερο απο 18 μέρες... αντιστροφη μέτρηση και δεν έχω κάνει τίποτα!!! Ουτε σπίτι δεν εχω βρει και τρελαίνομαι. Μια το ενα ειναι μακρια, μια το αλλο ειναι ακριβό, αλλά κυρίως αυτη η "φιλοζωία" (ειρωνικό) τους με έχει σκλαβώσει....
                            Πειτε μου τι αλλο χρειάζομαι, μπας κι εχω ξεχάσει τιποτα;
                            Πληρεξουσιο στη μανα μου εχει δρομολογηθεί.
                            Το ραντεβού με την αστυνομια για το personal number έχει κλεισθει.
                            Εισητηριο έχω...
                            τελευταιες εκρεμοτητες με λογαριασμους κλπ....

                            Ποινικο μητρώο μου ειπε πως δε θέλει. Παλι καλα γλιτωνω το εξοδο της μεταφρασης και το τρεξιμο.
                            Διαβατηριο εχω, λήγει του χρονου τον Απρίλιο. Του χρόνουη ανανέωση ε;

                            Comment


                              Originally posted by Lefkothea View Post

                              Θέλω να ρωτήσω όσους γνωρίζουν σχετικά με τις επίσημες μεταφράσεις εγγράφων στα αγγλικά....τι να προσέξω...να τις κάνω σε οποιονδήποτε δικηγόρο? Το Υπ. Εξωτερικών δεν με βολεύει..και φοβάμαι ότι θα καθυστερήσουν.
                              Σκέφτομαι το βρετανικό συμβούλιο. Πείτε μου όσοι έχετε περάσει την διαδικασία για να με βοηθήσετε να αποφασίσω..Ευχαριστώ!!
                              Το θεμα με τις μεταφρασεις των εγγραφων στα νορβηγικα ειναι ελαφρως στον αερα στην ελλαδα διοτι δεν υπαρχει επισημως μεταφραστης και πρεπει να γινουν στα αγγλικα η στα γερμανικα!!!
                              Αν πας οσλο μπορω να σου προτεινω την πιο εγκυρη λυση ,την ακους και στο τελος εσυ θα αποφασισεις!!
                              Παρε τα εγγραφα που θελεις μαζι σου,προσοχη ποιος υπογραφει την εκδοση του να τονισεις οτι θα μπει apostile,και οταν φτασεις οσλο υπαρχουν εκει δυο ελληνο-νορβηγοι επισημοι μεταφραστες απο το νορβηγικο κρατος που μπορουν να σου κανουν την μεταφραση.
                              Αυτο εχει το καλο οτι η μεταφραση δεν αμφισβητειται με τιποτα,μεταφραζεις τα εγγραφα που θα σου ζητησουν και οχι οτι εχεις και δεν εχεις φερεις μαζι σου και κυριως ειναι στην γλωσσα τους και το γουσταρουν.
                              Το αρνητικο ειναι πως ειναι λιγο πιο ακριβη η μεταφραση απο οτι θα κοστισει στην ελλαδα!!
                              Εγω παντως που μου εκανε μεταφραση δικηγορος στα αγγλικα τα εγγραφα του δημου,οικογ.κατασταση-ληξ,πρ.γαμου,πιστ.γεννησεως πληρωσα 60 ευρω για ολα....δικαιωματα δικηγορικου συλλογου και την εργασια του!!
                              Δεκτα γινανε ευτυχως τα εγγραφα μου ομως δεν ειναι ο κανονας,μαλλον ειναι θεμα του υπαλληλου της τοπικης υπηρεσιας που αξιζει να πουμε οτι απο καταστημα σε καταστημα υπαρχουν μικροδιαφορες στην λειτουργια τους αλλα καποιες φορες ειναι σημαντικες και δημιουργουν προβληματα στους νεοεισερχομενους.
                              pantamazi_
                              Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                              Comment


                                Λιγα πράμματα από εμενα.
                                Ασε τα αγγλικα και πιασε τα Νορβηγικά (και παραλληλα τα αγγλικα αν μπορεις). Το πρωτο που θα σου λενε ειναι "λυπάμαι δε ξερετε τη γλωσσα". Και οχι μονο σου λενε δε ξερετε τη γλώσσα, αλλα σου λενε δεν ξερετε τη γλώσσα fluently!!!! Ακου fluently....
                                Το αν θα παρεις την πιστοποίηση εν όσο εισαι στην Ελλάδα δεν εχει σημασία. Βασικά δεν έχει διαφορά. Εγω θα σου ελεγα να τη βγαλεις για να την έχεις. Θελει και 2-3 μηνες για να βγει, γιατι να χανεις χρόνο; Αλλωστε δεν εχει ημερομηνια ληξεως.

                                Σιγουρα το επαγγελμα σου θα εχει ζήτηση. Επίσης πολλες φορες πετυχα και αγγελια που ζηταγε ατομο που να φροντιζει στο σπιτι καποιο ατομο με ειδικες αναγκες. Να τον πηγαινει βόλτες ή σε διαφορες υπηρεσιες κλπ. Μπορει και κατι τετοιο να σε ενδιαφερει στην αρχή. Βεβαια κι εκει γλώσσα ζητανε αλλά που ξερεις μπορει να του αρεσει η επικοινωνια στα αγγλικα και να σε μαθει νορβηγικα.

                                Comment

                                Working...
                                X