Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καναδάς: Μετανάστευση για ενα 16χρονο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by BlackRed View Post

    Υ.Γ Αν εισαι πανω απο 35 χρονων η εχεις "λερωμενο" ποινικο μητρωο, μην το ψαξεις καν για το IEC.
    Και φυσικά να μιλάς άπταιστα αγγλικά...!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Originally posted by jimathens View Post
      Χωρίς βίζα μην πας...!!! Καλύτερα να παίζεις Τζόκερ έχεις πιο πολλές πιθανότητες να κερδίσεις.
      Όλα τα άλλα που σου λέει ο φίλος σου είναι λάθος...!!!
      Θα χαλάσεις ότι χρήματα έχεις κ θα είσαι πάντα παράνομος...!!!
      Αν δεν μπορείς να πάρεις βίζα επαγγέλματος η μόνη λύση είναι ο γάμος με Καναδή...!!!


      sefxaristo poli gia tin grigori apantisi sou jimathens ithela na rotiso kai kati alo diladi an paw eku kai vro ena ergodoti na me proslavi sti doulia pali den boro na kanw kartia?????? kai poso kero boro na mino san touristas eku pera??
      efxaristw!!!!!

      Comment


        Originally posted by vaggos03 View Post
        sefxaristo poli gia tin grigori apantisi sou jimathens ithela na rotiso kai kati alo diladi an paw eku kai vro ena ergodoti na me proslavi sti doulia pali den boro na kanw kartia?????? kai poso kero boro na mino san touristas eku pera??
        efxaristw!!!!!
        Διαβάζοντας εδώ: Μετανάστευση στον Καναδά
        θα βρεις όλες τις πληροφορίες που θέλεις.

        υ.γ. Γράφουμε με ελληνικά γράμματα γιατί είναι ένας από τους κανόνες του φόρουμ. Ευχαριστώ.
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          οκ ευχαριστω πολη για τις πληροφοριες!!!!

          Comment


            Originally posted by jimathens View Post
            Και φυσικά να μιλάς άπταιστα αγγλικά...!!!
            Τα απταιστα αγγλικα ειναι ενα πολυ καλο εφοδιο αλλα οχι απαραιτητο κριτηριο 1)για το IEC και 2)για την καθημερινη ζωη στον Καναδα.

            Ενδεικτικα θα αναφερω το παραδειγμα μου, οταν εφτασα Αλμπερτα περσι τα αγγλικα μου ηταν σπαστα(δεν ειχα μιλησει σχεδον καθολου τα τελευταια 4 χρονια) αλλα παρ'ολα αυτα επαιρνα κολακευτικα σχολια για το επιπεδο μου μετα απο ενα μηνα στη χωρα.

            Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ακομα και αν το επιπεδο αγγλικων σας ειναι μετριο, μην διστασετε να κανετε το μεγαλο βημα ΥΠΟ ΕΝΑΝ ΟΡΟ:
            Οταν φτασετε εδω, θα πρεπει απο την πρωτη μερα να επιδιωξετε επαφες με ολους τους Καναδους και οχι με Ελληνες. Ειναι πααααρα πολλοι εκεινοι που πλεον δεν μιλανε ουτε αγγλικα ουτε ελληνικα (κατι ενδιαμεσο) ακριβως επειδη οταν ηρθαν εκαναν παρεα μονο με Ελληνες και κατεληξαν να ξεχασουν τα σωστα ελληνικα και δεν εμαθαν ποτε (σωστα) αγγλικα.

            Μια πολυ καλη λυση για να λυσετε το προβλημα των αγγλικων γρηγορα και χωρις εξοδα ειναι να δουλεψετε στην εστιαση η σε ξενοδοχεια σε θεσεις που ειναι απαραιτητη η επαφη με κοσμο.
            Το ξερω απο πρωτο χερι αφου επιτηδες δουλεψα σαν bellman σε ξενοδοχειο για 9 μηνες(ενω εχω bachelor και master) για να βελτιωσω τα αγγλικα μου και με βοηθησε παρα παρα πολυ ενω ταυτοχρονα επαιρνα και το μηνιατικο μου.
            “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

            Comment


              Originally posted by BlackRed View Post
              Τα απταιστα αγγλικα ειναι ενα πολυ καλο εφοδιο αλλα οχι απαραιτητο κριτηριο 1)για το IEC και 2)για την καθημερινη ζωη στον Καναδα.

              Ενδεικτικα θα αναφερω το παραδειγμα μου, οταν εφτασα Αλμπερτα περσι τα αγγλικα μου ηταν σπαστα(δεν ειχα μιλησει σχεδον καθολου τα τελευταια 4 χρονια) αλλα παρ'ολα αυτα επαιρνα κολακευτικα σχολια για το επιπεδο μου μετα απο ενα μηνα στη χωρα.

              Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ακομα και αν το επιπεδο αγγλικων σας ειναι μετριο, μην διστασετε να κανετε το μεγαλο βημα ΥΠΟ ΕΝΑΝ ΟΡΟ:
              Οταν φτασετε εδω, θα πρεπει απο την πρωτη μερα να επιδιωξετε επαφες με ολους τους Καναδους και οχι με Ελληνες. Ειναι πααααρα πολλοι εκεινοι που πλεον δεν μιλανε ουτε αγγλικα ουτε ελληνικα (κατι ενδιαμεσο) ακριβως επειδη οταν ηρθαν εκαναν παρεα μονο με Ελληνες και κατεληξαν να ξεχασουν τα σωστα ελληνικα και δεν εμαθαν ποτε (σωστα) αγγλικα.

              Μια πολυ καλη λυση για να λυσετε το προβλημα των αγγλικων γρηγορα και χωρις εξοδα ειναι να δουλεψετε στην εστιαση η σε ξενοδοχεια σε θεσεις που ειναι απαραιτητη η επαφη με κοσμο.
              Το ξερω απο πρωτο χερι αφου επιτηδες δουλεψα σαν bellman σε ξενοδοχειο για 9 μηνες(ενω εχω bachelor και master) για να βελτιωσω τα αγγλικα μου και με βοηθησε παρα παρα πολυ ενω ταυτοχρονα επαιρνα και το μηνιατικο μου.

              πρεπει δηδαδή να έχω πτυχίο Αγγλικών για να κάνω αίτηση στο IEC????

              Comment


                Originally posted by BlackRed View Post
                Τα απταιστα αγγλικα ειναι ενα πολυ καλο εφοδιο αλλα οχι απαραιτητο κριτηριο 1)για το IEC και 2)για την καθημερινη ζωη στον Καναδα.

                Ενδεικτικα θα αναφερω το παραδειγμα μου, οταν εφτασα Αλμπερτα περσι τα αγγλικα μου ηταν σπαστα(δεν ειχα μιλησει σχεδον καθολου τα τελευταια 4 χρονια) αλλα παρ'ολα αυτα επαιρνα κολακευτικα σχολια για το επιπεδο μου μετα απο ενα μηνα στη χωρα.

                Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ακομα και αν το επιπεδο αγγλικων σας ειναι μετριο, μην διστασετε να κανετε το μεγαλο βημα ΥΠΟ ΕΝΑΝ ΟΡΟ:
                Οταν φτασετε εδω, θα πρεπει απο την πρωτη μερα να επιδιωξετε επαφες με ολους τους Καναδους και οχι με Ελληνες. Ειναι πααααρα πολλοι εκεινοι που πλεον δεν μιλανε ουτε αγγλικα ουτε ελληνικα (κατι ενδιαμεσο) ακριβως επειδη οταν ηρθαν εκαναν παρεα μονο με Ελληνες και κατεληξαν να ξεχασουν τα σωστα ελληνικα και δεν εμαθαν ποτε (σωστα) αγγλικα.

                Μια πολυ καλη λυση για να λυσετε το προβλημα των αγγλικων γρηγορα και χωρις εξοδα ειναι να δουλεψετε στην εστιαση η σε ξενοδοχεια σε θεσεις που ειναι απαραιτητη η επαφη με κοσμο.
                Το ξερω απο πρωτο χερι αφου επιτηδες δουλεψα σαν bellman σε ξενοδοχειο για 9 μηνες(ενω εχω bachelor και master) για να βελτιωσω τα αγγλικα μου και με βοηθησε παρα παρα πολυ ενω ταυτοχρονα επαιρνα και το μηνιατικο μου.
                Θα συμφωνήσω στην βελτίωση της γλώσσας που έρχεται με την τριβή, είτε αυτό λέγεται δουλειά είτε κοινωνικές επαφές. Προσωπικά το επίπεδο τον αγγλικών μου βελτιώθηκα δραματικά λόγο επαφής με την γλώσσα.

                Το να μην κάνεις παρέα με έλληνες το βρίσκω ειρωνικό αλλά αστείο και αληθινό

                Comment


                  Όπου γη πατρίς.
                  Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                  https://pablitogreco.com

                  Comment


                    Ποιος είσαι και από που έρχεσαι, δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάς. Ζω στην ελληνική παροικία και δουλεύω σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο ως manager ενός department.

                    Μιλώ και τα Ελληνικά μου με τους Έλληνες και τα Αγγλικά μου άπταιστα. Γουστάρουν πολύ την ελληνική accent οι Καναδοί.
                    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                    https://pablitogreco.com

                    Comment


                      Eίμαι Πολιτικος Μηχανικος τ.ε. τι προυποθέσεις γλώσσας πρεπει να εχω για την χωρα;

                      Comment


                        Originally posted by ghalepas View Post
                        Eίμαι Πολιτικος Μηχανικος τ.ε. τι προυποθέσεις γλώσσας πρεπει να εχω για την χωρα;
                        Εξαρτάται μέσω ποιου προγράμματος θέλεις να έρθεις, IEC, skilled worker, Express Entry, κ.τ.λ. Αυτό που πραγματικά μετράει είναι η κατανόηση και η έκφραση της αγγλική γλώσσας.
                        Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                        https://pablitogreco.com

                        Comment


                          Υπαρχει καποια σελιδα για εμας τους μηχανικους, που να εξηγει απλα τι ακριβως χρειαζετε;Αγλλικα γνωριζω καλα οχι αριστα .Εχω εδω και τρια χρονια lower αλλα απο τοτε εχω κανει προοδο.Θα ηθελα να αρχισω να κινω τις διακασιες ετσι ωστε σε ενα χρονο εναμιση να καταφερνα να εφευγα απο Ελλαδα.

                          Comment


                            Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση....οσο αφορά την εργασία στον Καναδά. Εγώ έχω ξαδελφο που έχει εστιατόριο και μου είπε ότι εαν θέλω να πάω θα μου κάνει τα απαραίτητα χαρτιά. Έχω τελειώσει μαγειρική εδώ και εάν είναι να πάω εκεί και να δουλέψω ως μάγειρας. Γίνεται η όχι; Ευχαριστώ πολύ!

                            Comment


                              Καλησπέρα απο Καναδά και συγνώμη που έμεινα μακριά απο το φόρουμ τόσο καιρό.
                              φίλε vaggos03 συμφωνώ με τον Jimathens αν έχεις σκοπό απλός να κάνεις ένα ταξίδι στον Καναδά για λιγο και θες να βγάλεις μερικά χρήματα για τα έξοδα σου εκεί είναι εντάξει, όχι όμως για πολύ καιρό, δεν ξέρω τι δουλειά εχει υπόψιν ο φίλος σου αλλά εδώ οταν δουλεύεις και σε πληρώνουν μετρητά είναι δύσκολο αν όχι σπάνιο να σου δώσουν πάνω απο 10-11$ την ώρα που είναι το βασικό με αυτά τα χρήματα αν πρέπει να νοικιάσεις σπίτι με μεγάλη δυσκολία βγαίνεις, άσε που είσαι πάντα παράνομος και έχεις τον φόβο να σε πιάσουν και να σε διώξουν για πάντα απο την χώρα ακόμη και σαν τουρίστα. Για το θέμα του γάμου με Καναδή απλός θα σου πω πως δεν είναι τα πράγματα τόσο απλά, και το λέω αυτό γιατί η γυναίκα μου είναι Καναδή υπήκοος για 1 με 2 χρόνια μέχρι δηλ να παρεις απάντηση δεν μπορείς να εργαστείς νόμιμα θα πρεπει αυτή να φροντίζει για σένα και δεν είναι το μόνο αρνητικό ζητάνε πολλές αποδείξεις.
                              Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                              Comment


                                homer φυσικά γίνεται να δουλέψεις σαν μάγειρας μιλάω μόνο για το Ontario, πρόσεξε όμως ο Καναδάς δεν δίνει βίζα για τον κλάδο μαγειρικές το ξέρω γιατί είμαι μάγειρας, μπορείς να κάνεις αίτηση μόνο για pr (permanent resident) και αυτό σημαίνει πως δεν μπορείς να εργαστείς μέχρι να πάρεις την κάρτα, μπορείς να κάνεις και αίτηση για work permit αλλά είναι δύσκολο να σου δώσουν, και τα έξοδα για αυτήν την διαδικασία εξαρτάται πάντα απο αυτον που θα προσλάβεις, είναι περίπου 4-5000$ Δεν είναι όμως ακατόρθωτο να γίνει, κανε καλή έρευνα και εσυ και ο ξάδερφος σου πριν ξεκινήσετε την διαδικασία.
                                Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                                Comment

                                Working...
                                X