Announcement

Collapse
No announcement yet.

Eύρεση ατόμων γιά παρέα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    καλημερα μενουμε stade οποιος θελει και μπορει πολυ ευχαριστως να πιουμε εναν καφε. θα χαρουμε πολυ

    Comment


      #47
      Kalispera s' olous! Meno Niremvergi apo ton Genari. Opoios thelei voitheia i na kanoume parea as mou steile ena minima...

      Comment


        #48
        ti egine re paides oloi Nurnberg apo stuttgart kaneis tpt?:P Baden-Wuttemberg???
        Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

        Comment


          #49
          Καλησπέρα σε όλους, επιτελους μπήκε ιντερνετ σπίτι :D Baden εδω :D

          Comment


            #50
            baden baden ...ε ρε europa park ειχα παει το 2003 φανταστικα...
            Better Think twice instead once

            Comment


              #51
              Originally posted by something View Post
              baden baden ...ε ρε europa park ειχα παει το 2003 φανταστικα...
              Με την εταιρία που δουλεύω, πολύ συχνά πάμε στο europa park και το καλοκαίρι ακόμα πιο πολύ!

              Comment


                #52
                τι κανετε δοκιμες στα τρενακια?? χαχαχα θελετε υπαλληλο ερχομαιιιι :P
                Better Think twice instead once

                Comment


                  #53
                  Originally posted by something View Post
                  τι κανετε δοκιμες στα τρενακια?? χαχαχα θελετε υπαλληλο ερχομαιιιι :P
                  Έλα! Απο 'κει έρχομαι σήμερα γιατί αύριο ανοίγει για τη σαιζόν. Κάναμε δοκιμές στο ξύλινο (πέρσι πρωτολειτούργησε) και πέρασα τη μισή μέρα πάνω στο τρένο. POV - WODAN Timburcoaster Europa-Park - OFFICIAL ONRIDE shot on RED EPIC - YouTube

                  Comment


                    #54
                    φιλε ακομα θυμαμαι το Silverstar .... πολυ κλαμα στο κατεβασμα
                    Better Think twice instead once

                    Comment


                      #55
                      kalispera osoi menoun kolonia as stiloune kapio minima, gia na antalaksoume apopseis kai oso mporoume na voithisoume..

                      Comment


                        #56
                        Καλησπέρα!
                        Καποιος που να μένει Munster ή Rheine υπάρχει?

                        Comment


                          #57
                          Καλησπερα και απο μενα!

                          Εχω ερθει κ εγω Γερμανια, και μενω περιοχη Bielefeld ( Gütersloh)
                          Αν μενει κανεις κοντα,ας στειλει μηνυμα..

                          Penelope, μενεις Münster?Νομιζω ειμαστε σχετικα κοντα;;

                          Comment


                            #58
                            καλα υποτιθετε η Στουτγάρδη εχει πολλους Ελληνες τι γινεται προς τα δω δεν υπαρχει κανενας χααχαχαχα?
                            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by alfaromeo
                              Εκει στο Bad Cannstatt ειναι πολλοι,εχει ελληνικα καφενεια,και καποια μπαρακια.
                              Το θεμα ειναι οτι ειναι δυσκολο να επικοινωνησει ο σημερινος Ελληνας νεομεταναστης με αυτους που ειναι 20-30 χρονια εκει.
                              Δεν υπαρχει περιπτωση.Θα φρικαρετε!!!
                              Οι ανθρωποι ζουνε 30 χρονια πισω και σε νοοτροπια και συμπεριφορα.Δεν κερδιζεις τιποτα να ερθεις σε επαφη με αυτους,ουτε και θα αντεξεις βεβαια...
                              Εγω σαν Ελληνας ντρεπομαι για αυτους που ζουνε πολλα χρονια Γερμανια,γιατι οι Γερμανοι θα νομιζουν οτι ολοι οι Ελληνες ειμαστε σαν αυτους.
                              Τελος παντων,αν μπορεσεις και βρεις κανουργιους που εχουν παει επανω,τοτε ενταξει.
                              ακριβως...συμφωνω και επαυξανω

                              Comment


                                #60
                                Δεν ξέρω αν είμαστε πιο άξιοι ή οχι αλλά αυτο που έχω να πω είναι ότι για εμάς είναι πολύ πιο εύκολο να μεταναστεύσουμε σε σχεση με τους μετανάστες του '60 και του '70.
                                Ο πατέρας μου ξεκίνησε στα τέλη του '60/αρχές '70 για τη Γερμανία χωρίς καλά καλά να ξέρει να μιλάει Ελληνικά. Καταγόταν από ένα χωριό 500-600 κατοίκων και η μόνη του "έξοδος" από το χωριο ήταν το να υπηρετήσει τη στρατιωτική του θητεία ως Εύζωνας στα σύνορα στον Έβρο.
                                Βρέθηκε στο Μόναχο με το τρένο "Ακρόπολις" χωρίς να γνωρίζει Γερμανικά ή, έστω, Αγγλικά, με μισή βαλιτσα στο χέρι, χωρίς κινητό ή σταυερό τηλέφωνο, χωρίς ίντερνετ, χωρίς skype. Ουσιαστικά, δε μπορούσε ούτε γράμμα να στείλει στη μάνα του. Βλέπετε η γιαγιά μου (μητέρα του) δεν ήξερε να διαβάζει.
                                Επιπροσθέτως, οι δυνατότητες να επισκεφτεί τους δικούς του ανθρώππους στ χωριό ήταν ελάχιστες, λόγω του υπερβολικού κόστους των αεροπορικών εισιτηρίων.

                                Σήμερα, μετά από 40 περίπου χρόνια, αναγκάστηκα κι εγώ να γίνω μετανάστης. Εδώ και 4 μήνες έχω αφήσει πίσω (στην Αθήνα) γυναίκα και τρία μικρά παιδιά αλλά έχω τη δυνατότητα να πηγαινοέρχομαι 2 ή 3 Σαββατοκύριακα το μήνα, να μιλάω καθημερινά μαζί τους στο τηλέφωνο, να "βλεπόμαστε" μέσω skype και γενικότερα να υπάρχει σχετικά καλή επαφή μέχρι το καλοκαίρι που θα έρθουν και αυτοί μόνιμα πλέον.
                                Είχαμε τη δυνατότητα να έρθουν για δύο εβδομάδες την Πρωτοχρονιά, θα έρθουν για άλλες δύο εβδομάδες το Πάσχα και στα ενδιάμεσα (όπως έγραψα νωρίτερα) "πηγαινοέρχομαι" εγώ.
                                Κατά τη γνώμη μου, μπορεί οι "γονείς" μας να τα βρήκαν ψιλοεύκολα και ψιλοέτοιμα, σίγουρα όμως ήταν πιο δύσκολα γι' αυτούς να προσαρμοστούν και να αποχωριστούν του δικούς τους ανθρώπους.

                                Comment

                                Working...
                                X