Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ποια είναι η γνώμη σας για το Volkshochschule (Vhs)?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Καλό μεσημέρι,
    εγώ έχω έρθει εδω και περίπου 9 μήνες στο Stralsund. Πολλοί λίγοι Έλληνες εδώ και οι περισσότεροι κάτοικοι δεν ξέρουν Αγγλικά, αλλα αυτό με βοηθάει να μάθω καλύτερα....

    Δεν ήξερα γρί Γερμανικά!
    Γράφτηκα στο Volkshochschule (Vhs) με το που ήρθα τέλη Ιουλίου. Σαν πολίτης Ε.Ε. μου είπαν θα πληρώνω μόνο ένα ποσοστό. Έτσι μέχρι τον Ιανουάριο έδινα περίπου 120€ τον μήνα, απο Δευτέρα έως Παρασκευή απο τις 08.30 μέχρι τις 12.45. Επίσης μου είπαν οτι εάν ήμουν άνεργος (κάνω πρακτική), δεν θα πλήρωνα τίποτα.
    Ιανουάριο έδωσα εξετάσεις το πήρα το Β1, σχεδόν αρίστευσα.... Απο τότε πηγαίνω σε τμήμα για το Β2, δύο φορές την βδομάδα για 2,5 ώρες. Ένας οργανισμός λέει το πληρώνει και απευθύνετε σε νέους κατω των 27 ετών, Αν και είμαι 37 ετών, επειδή με συμπάθησαν μου είπαν οτι μπορώ να το παρακολουθήσω, απλα να δώσω τα περίπου 130€ για τις εξετάσεις.
    Versucht macht Glück

    Comment


      #17
      Originally posted by AlexBez View Post
      Καλό μεσημέρι,
      εγώ έχω έρθει εδω και περίπου 9 μήνες στο Stralsund. Πολλοί λίγοι Έλληνες εδώ και οι περισσότεροι κάτοικοι δεν ξέρουν Αγγλικά, αλλα αυτό με βοηθάει να μάθω καλύτερα....

      Δεν ήξερα γρί Γερμανικά!
      Γράφτηκα στο Volkshochschule (Vhs) με το που ήρθα τέλη Ιουλίου. Σαν πολίτης Ε.Ε. μου είπαν θα πληρώνω μόνο ένα ποσοστό. Έτσι μέχρι τον Ιανουάριο έδινα περίπου 120€ τον μήνα, απο Δευτέρα έως Παρασκευή απο τις 08.30 μέχρι τις 12.45. Επίσης μου είπαν οτι εάν ήμουν άνεργος (κάνω πρακτική), δεν θα πλήρωνα τίποτα.
      Ιανουάριο έδωσα εξετάσεις το πήρα το Β1, σχεδόν αρίστευσα.... Απο τότε πηγαίνω σε τμήμα για το Β2, δύο φορές την βδομάδα για 2,5 ώρες. Ένας οργανισμός λέει το πληρώνει και απευθύνετε σε νέους κατω των 27 ετών, Αν και είμαι 37 ετών, επειδή με συμπάθησαν μου είπαν οτι μπορώ να το παρακολουθήσω, απλα να δώσω τα περίπου 130€ για τις εξετάσεις.
      Καλησπέρα, είμαι 25 ετών και φεύγω Βερολίνο τον Σεπτέμβριο.. Επειδή θα πάω αρχικά για να βελτιώσω τη γλώσσα μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω γι' αυτόν τον οργανισμό μέσω του οποίου τα μαθήματα γίνονται δωρεάν?

      Comment


        #18
        Originally posted by elen1 View Post
        Καλησπέρα, είμαι 25 ετών και φεύγω Βερολίνο τον Σεπτέμβριο.. Επειδή θα πάω αρχικά για να βελτιώσω τη γλώσσα μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω γι' αυτόν τον οργανισμό μέσω του οποίου τα μαθήματα γίνονται δωρεάν?
        H υπηρεσια λεγεται BAMF Ελενη BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Startseite. Αν δεν εχεις εισοδημα ισως θα μπορεσεις να κανεις δωρεαν μαθηματα. Επισης υπαρχει η δυνατοτητα να πληρωνεις τα μισα. Δηλαδη 0,5 ευρω για καθε ωρα.
        Αν επιτυχεις στην τελικη εξεταση μετα το Β1 τοτε παιρνεις τα λεφτα σου πισω.
        Αυτα γνωριζω

        Comment


          #19
          Originally posted by NtinosV View Post
          H υπηρεσια λεγεται BAMF Ελενη BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Startseite. Αν δεν εχεις εισοδημα ισως θα μπορεσεις να κανεις δωρεαν μαθηματα. Επισης υπαρχει η δυνατοτητα να πληρωνεις τα μισα. Δηλαδη 0,5 ευρω για καθε ωρα.
          Αν επιτυχεις στην τελικη εξεταση μετα το Β1 τοτε παιρνεις τα λεφτα σου πισω.
          Αυτα γνωριζω
          Για να κάνεις εκεί δωρεάν μαθήματα νομίζω οτι σε στέλνει το jobcenter. (Λεπτομέρειεςας δώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα)
          Απλά ήθελα να διωρθώσω οτι η ώρα με τα μισά χρήματα είναι 1,20 και σε κάποιες περιπτώσεις 1€ όχι 0,50 €. Αν πάρεις το Β1 μπορείς να πάρεις τα μισά χρήματα πίσω.
          Και για μαμάδες που έχουν παιδιά κάτω των τριών ετών υπάρχουν τμήματα, που προσέχουν τα μωρά, χωρίς επιπλέον κόστος.

          Comment


            #20
            Originally posted by nk_christina View Post
            Για να κάνεις εκεί δωρεάν μαθήματα νομίζω οτι σε στέλνει το jobcenter. (Λεπτομέρειεςας δώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα)
            Απλά ήθελα να διωρθώσω οτι η ώρα με τα μισά χρήματα είναι 1,20 και σε κάποιες περιπτώσεις 1€ όχι 0,50 €. Αν πάρεις το Β1 μπορείς να πάρεις τα μισά χρήματα πίσω.
            Και για μαμάδες που έχουν παιδιά κάτω των τριών ετών υπάρχουν τμήματα, που προσέχουν τα μωρά, χωρίς επιπλέον κόστος.
            αποσπασμα (ενα Link) απο τον οδηγο μαθήματα Γερμανικών που πληρώνεις 1ευρω την ώρα

            Comment


              #21
              Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

              Comment


                #22
                To Vhs einai mia oikonomikh lush gia na mathei kaneis th glwssa. H poiothta ths ekpaideushs eksartatai panta apo th daskala /ton daskalo.
                Kathara thema tuxhs dhladh.

                Comment


                  #23
                  Προσωπικά πιστεύω οτι στο VHS ειναι μεν οικονομικά, αλλά ο ρυθμός δεν είναι γρήγορος, κ αυτό το λέω απο προσωπική εμπειρία. Και καλό διδάσκων να έχεις , δεν μπορεί να προχωρήσει γρήγορα με 15 (πάνω κατω) άτομα.
                  Καλό θα είναι να δεις πια βιβλία διδάσκονται πρώτα και να τα ρίξεις μια ματία,για να δεις εαν μπορέις να ανταπεξέλθεις.
                  Στο τμήμα Β1 διδάσκεται το Berliner Platz 3 neu.

                  Από φίλους που έκαναν μαθήματα σε Goethe ή Deutsch Akademie μου είπαν έμαθαν πάρα πολλά σε μικρό διάστημα.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by NtinosV View Post
                    Προσωπικά πιστεύω οτι στο VHS ειναι μεν οικονομικά, αλλά ο ρυθμός δεν είναι γρήγορος, κ αυτό το λέω απο προσωπική εμπειρία.
                    Ισως να εχεις δικιο σχετικα με τον ρυθμο. Βρηκα εντατικο τμημα για 3 μηνες με 60 φορες.
                    Πας 09:00-13:00 και δινεις 720,00€ Δεν τα θεωρω απαραιτητα λιγα για καποιον που ειναι ανεργος.
                    Αναρωτιεμαι ποσο να πανε τα εντατικα σε Goethe ή Deutsch Akademie...

                    Comment


                      #25
                      Φίλε μου δε μιλάω για εντατικά. μιλάω για τμήματα κανονικά και 2ωρα.. Σίγουρα αν κάνει δωρεάν η φίλη μας, ας πάει να τα κάνει. Εγώ απλά της προτίνω αν είναι να πληρώσει, ας κοιτάξει και άλλα φροντηστήρια.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by NtinosV View Post
                        Φίλε μου
                        ειμαι κοριτσακι

                        Originally posted by NtinosV View Post
                        Εγώ απλά της προτίνω αν είναι να πληρώσει, ας κοιτάξει και άλλα φροντηστήρια.
                        Σεβαστη η γνωμη σου. Ενας ελεγχος αγορας ποτε δεν βλαπτει...

                        Comment


                          #27
                          Καλησπέρα, Να ρωτήσω κάτι: εκπαίδευση στα αντίστοιχα VHS μέχρι το C2 από πόσα επίπεδα περνάει ( νομίζω 12?) και από πόσες ώρες αποτελείται το κάθε επίπεδο;

                          Comment

                          Working...
                          X