Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by iridra View Post
    Καλημέρα .................................
    Και όσο για δουλειές έχω βει κάποιες αλλά οκ δεν ξέρω καν θα με δεχτούν. Το σίγουρο είναι παντως πως μέχρι τον Ιούλιο το βιογραφικό μου θα είναι πολύ καλύτερο από άποψη εμπειρίας.
    Πάντως είναι τρομερά ελαφρυντικό το γεγονός πως στο τομέα μου μπορώ να ξεκινήσω και χωρίς κάποια ιδιαίτερη γνώση Σουηδικών!
    Και πάλι ευχαριστώ!

    Καλό Σαβ/κο σε όλους όπου κι αν βρίσκεστε
    Ρίξε μια ματιά παρακάτω, στο τέλος της σελίδας θα βρεις πως πρέπει να είναι το personligt brev( προσωπική επιστολή) και το CV στην Σουηδία !Αν τα Αγγλικά σου είναι ΟΚ πάρε και τηλ.!!! στην Σουηδία το 99% μιλάνε Αγγλικά....!(μπορεί.....?..!....να σου ζητήσουν εργασίες σου....να είσαι έτοιμη) !

    Θέσεις εργασίας "νέων" για την ανάπτυξη ιστού "web developer" "webbutvecklare" !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      Originally posted by iridra View Post
      Καλημέρα

      Σε ευχαριστώ ΠΟΛΥ swethess! Να πω την αλήθεια δεν γνώριζα ότι μπορούσα να κάνω την αίτηση μου για μεταπτυχιακό χωρίς να έχω το πτυχίο. Χρήσιμη η πληροφορία σου. Θα το ψάξω και θα το σιγουρέψω.
      Επίσης ήδη κάνω την πρακτική μου στην Ελλάδα (λόγω ενός εργαστηρίου που μου είχε μείνει και δεν υπήρχε η επιλογή της τελικής) ενώ το πλάνο μου ήταν να κάνω πρακτική εξωτερικό. Τον Σεπτεμβρη του 2013 γύρισα μετά από ένα χρόνο εράσμους στην Γερμανία.
      Τώρα σχετικά με το εράσμους placement για πρακτική επειδή το έχω ψάξει μπορεί κάποιος να κάνει και πρακτική στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό μέσω του προγράμματος. Καλή η ιδέα σου όμως αν πω στου γονείς μου πως η ορκωμοσία θα καθυστερήση κι άλλο θα γελάνε. (Ήδη βρίσκομαι σε μεγάλο εξάμηνο λόγω δουλειάς 1 χρόνο και επειδή δεν πέρασα 1 μάθημα στην Γερμανία με πήγε πίσω 1 εξάμηνο επιπλέον.)

      Δεν την γνώριζα την ιστοσελίδα. Την αποθήκευσα ήδη και θα ψάξω.

      Για μεταπτυχιακά ψάχνω από : Find Masters in Europe: all MBA, MSc., MA, LLM, MPhil and other postgraduate programmes - MastersPortal.eu
      Έχω βρει κάποια απλά σε αυτά που είδα έληξε η προθεσμία για υποτροφία.

      Και όσο για δουλειές έχω βει κάποιες αλλά οκ δεν ξέρω καν θα με δεχτούν. Το σίγουρο είναι παντως πως μέχρι τον Ιούλιο το βιογραφικό μου θα είναι πολύ καλύτερο από άποψη εμπειρίας.
      -www.jobsinstockholm.com/
      -www.monster.se/

      Πάντως είναι τρομερά ελαφρυντικό το γεγονός πως στο τομέα μου μπορώ να ξεκινήσω και χωρίς κάποια ιδιαίτερη γνώση Σουηδικών!
      Και πάλι ευχαριστώ!

      Καλό Σαβ/κο σε όλους όπου κι αν βρίσκεστε
      Καλως Ηρθες στα μερη μας και απο εμενα...

      θα ξεκινησω λεγοντας οτι το βημα που θελεις να κανεις θα γινει ακομμα πιο ευκολο,αν το κανεις με οργανωση και προπαντος με απολυτη συνηδητοποιηση του ολου εγχειρηματος.
      Στο θεμα της Σουηδιας αναφερονται ολες οι λεπτομερειες τις καθημερινοτητας,και πολλες μα παρα πολλες περιπτωσεις ανθρωπων που ξεκινησαν απο το μηδεν.
      Συγκεκριμενα για την ειδικοτητα σου, θα προτεινα να ξεκινησεις απο χτες,να στελνεις cv.....
      Επειδη γνωριζω τον χωρο,εχουν μεγαλες ελλειψεις σε ΙΤ .προγραμματιστες σε C ,python,mobile programmer,και αλλες γλωσσες ,αλλα και σε στησιμο και δημιουργια σελιδων.Παρε μια γευση ΕΔΩ,οργανωσου,φτιαξε CV στα αγγλικα,και στειλτο σε οσες περισσοτερες εταιρειες μπορεις.Να μην ξεχασεις να τους αναφερεις οτι μπορεις να κανεις συνεντευξη μεσω skype.
      Βρες τις ειδικοτητες που θελεις σε ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ και κοιταξε εταιρειες και θεσεις.
      Καλη επιτυχια,αν και τη θεωρω δεδομενη με σωστη οργανωση,και θεληση.


      Καλο θα ηταν να εχεις και σε πρωτη ζητηση καποια δειγματα απο εργασιες η αλλα project που εχεις φτιαξει,αν και εφοσον χρειαστει να δειξεις.Απο οσο ξερω χρησιμοποιουν αρκετα dreamweaver,αλλα και αλλα πακετα web developer& design.

      Comment


        Καλημέρα παιδιά

        Patrioten και antogeor σας ευχαριστώ και τους δυο πάρα πολύ!! Ήδη άνοιξα τις ιστοσελίδες για να ρίξω μια ματιά και να μπουν στην λίστα μου.
        Πολύ χρήσιμα τα tips που μου δώσατε.
        Ναι τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά και τα γερμανικά μου απλώς καλά.

        Όσο για την συμβουλή σου antogoer να ξεκινήσω ήδη να στέλνω βιογραφικά θα το έκανα όμως θέλω πρώτα να προσθέσω άλλες 2-3 που είναι στα άμμεσα πλάνα ώστε να έχω ακόμα πλουσιότερο βιογραφικό. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Ήδη οργανώνομαι και όντως θεωρώ πως όταν θες κάτι και το κυνηγάς απλα το πετυχαίνεις. Ίσως λίγο πιο δύσκολα ίσως λίγο ευκολότερα μα όταν ξέρεις τι θες στο τέλος έρχεται η επιτυχία.

        Μια ερώτηση εάν γνωρίζετε. Στην Γερμανία που ήμουν 1 χρόνο γνώρισα και μου είπαν ότι εάν ψάχνεις για δουλειά η αναζήτηση πρέπει να αρχίσει ήδη 3 μήνες τουλάχιστον πριν. Λόγο οργάνωσης για να ξεκινήσεις πχ. Αύγουστο πρέπει να σε έχουν δεχτεί από Μάιο-Ιούνιο, όποτε το βιογραφικό να το έχεις στείλει γύρω στον Απρίλιο-Μάιο. Ισχύει το ίδιο και για την Σουηδία; (Αναφέρομαι βέβαια για δουλειές σε εταιρίες και όχι για να σε πάρουν σερβιτόρο.)

        Comment


          Originally posted by iridra View Post
          Καλημέρα παιδιά

          Patrioten και antogeor σας ευχαριστώ και τους δυο πάρα πολύ!! Ήδη άνοιξα τις ιστοσελίδες για να ρίξω μια ματιά και να μπουν στην λίστα μου.
          Πολύ χρήσιμα τα tips που μου δώσατε.
          Ναι τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά και τα γερμανικά μου απλώς καλά.

          Όσο για την συμβουλή σου antogoer να ξεκινήσω ήδη να στέλνω βιογραφικά θα το έκανα όμως θέλω πρώτα να προσθέσω άλλες 2-3 που είναι στα άμμεσα πλάνα ώστε να έχω ακόμα πλουσιότερο βιογραφικό. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Ήδη οργανώνομαι και όντως θεωρώ πως όταν θες κάτι και το κυνηγάς απλα το πετυχαίνεις. Ίσως λίγο πιο δύσκολα ίσως λίγο ευκολότερα μα όταν ξέρεις τι θες στο τέλος έρχεται η επιτυχία.

          Μια ερώτηση εάν γνωρίζετε. Στην Γερμανία που ήμουν 1 χρόνο γνώρισα και μου είπαν ότι εάν ψάχνεις για δουλειά η αναζήτηση πρέπει να αρχίσει ήδη 3 μήνες τουλάχιστον πριν. Λόγο οργάνωσης για να ξεκινήσεις πχ. Αύγουστο πρέπει να σε έχουν δεχτεί από Μάιο-Ιούνιο, όποτε το βιογραφικό να το έχεις στείλει γύρω στον Απρίλιο-Μάιο. Ισχύει το ίδιο και για την Σουηδία; (Αναφέρομαι βέβαια για δουλειές σε εταιρίες και όχι για να σε πάρουν σερβιτόρο.)
          Aν εισαι καλη σε αυτο που κανεις,δεν θα επρεπε καν να ρωτας.Στελνεις βιογραφικα και το οποιο portfolio σου και κυνηγας ευκαιριες.Δεν υπαρχει κανενας κανονας,αμα κανεις κατι που καποιος χρειαζεται στην αγορα,εχεις πολλες πιθανοτητες επιτυχιας

          Comment


            Originally posted by iridra View Post
            Καλημέρα παιδιά

            Patrioten και antogeor σας ευχαριστώ και τους δυο πάρα πολύ!! Ήδη άνοιξα τις ιστοσελίδες για να ρίξω μια ματιά και να μπουν στην λίστα μου.
            Πολύ χρήσιμα τα tips που μου δώσατε.
            Ναι τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά και τα γερμανικά μου απλώς καλά.

            Όσο για την συμβουλή σου antogoer να ξεκινήσω ήδη να στέλνω βιογραφικά θα το έκανα όμως θέλω πρώτα να προσθέσω άλλες 2-3 που είναι στα άμμεσα πλάνα ώστε να έχω ακόμα πλουσιότερο βιογραφικό. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Ήδη οργανώνομαι και όντως θεωρώ πως όταν θες κάτι και το κυνηγάς απλα το πετυχαίνεις. Ίσως λίγο πιο δύσκολα ίσως λίγο ευκολότερα μα όταν ξέρεις τι θες στο τέλος έρχεται η επιτυχία.

            Μια ερώτηση εάν γνωρίζετε. Στην Γερμανία που ήμουν 1 χρόνο γνώρισα και μου είπαν ότι εάν ψάχνεις για δουλειά η αναζήτηση πρέπει να αρχίσει ήδη 3 μήνες τουλάχιστον πριν. Λόγο οργάνωσης για να ξεκινήσεις πχ. Αύγουστο πρέπει να σε έχουν δεχτεί από Μάιο-Ιούνιο, όποτε το βιογραφικό να το έχεις στείλει γύρω στον Απρίλιο-Μάιο. Ισχύει το ίδιο και για την Σουηδία; (Αναφέρομαι βέβαια για δουλειές σε εταιρίες και όχι για να σε πάρουν σερβιτόρο.)

            Καλησπέρα!

            Αν υπάρχει επίσημα αγγελία παίρνει τουλάχιστον 2 μήνες απο τη στιγμή που θα στείλεις την αίτηση μέχρι να γίνει η πρόσληψη. Φαντάσου οτι πρέπει να επιλέξουν τους επικρατέστερους απο ολους του υποψήφιους, να τους καλέσουν σε συνέντευξη κ φυσικά να αποφασίσουν ποιος θα πάρει τη θέση. Επίσης λαμβάνουν υπόψην την πιθανότητα ο χ υποψήφιος να εργάζεται ηδη οπότε χρειάζεται ετσι κ αλλιως περίπου 3 μήνες να παραιτηθεί.
            Αν απο την αλλη κάνεις αυθόρμητα εκδήλωση ενδιαφέροντος μπορεί να συμβεί ο,τιδήποτε! Να σου απαντήσουν άμεσα αν τους αρέσει το βιογραφικό σου ή να σε έχουν υπόψην για την επόμενη φορά που θα ανοίξει μια θέση.

            Μια ερώτηση απο περιέργεια αν μου επιτρέπεις...εχεις κατασταλλάξει στη Σουηδία ή σε ενδιαφέρει κ η Γερμανία?

            Comment


              Καλησπερα σε ολους. Πρωτα απο ολα να πω ενα μπραβο για το σιτε σας και για την πολυ καλη ενημερωση και δουλεια! Ας ξεκινησω, ειμαι 19 χρωνων και φετος τελιωνω το επαγγελματικο λυκειο(δυστηχως εχασα μια χρονια) και εχω σκευτει με το που τελιωσω να παω φανταρος και να ξεκινησω μαθηματα σουηδικων ετσι ωστε να εχω περισσοτερες ελπιδες. Τα αγγλικα μου ειναι σε καλο επιπεδο διοτι εχω παρει το lower. Εχω εναν φιλο μου που ζει με την οικογενεια του και θα μπορουσε να με βοηθησει τις πρωτες μερες μεχρι να τακτοποιηθω. Σε ολα αυτα ποια ειναι η γνωμη σας?

              ΥΓ ξεχασα να πω οτι η ειδικοτητα μου ειναι ψυκτικος που λογικα πιστευω δεν εχει μελλον στην Σουηδια.

              Comment


                Καλησπέρα!

                Πολύ καλή σκέψη να κάνεις σουηδικά παράλληλα με το στρατό! Φυσικά κ θα βοηθήσει στις πιθανότητες. Αλλα δεν κατάλαβα ενα πράγμα...να τακτοποιηθείς σε τι? Ως ψυκτικός? Δεν ξέρω πως είναι η αγορά εργασίας για το επάγγελμά σου αλλα το πιο πιθανό είναι να ξεκινήσεις απο συνεργείο καθαρισμού οπως οι περίσσοτεροι. Σε αυτη την περίπτωση μπορεις ηδη να ρωτήσεις το φιλό σου αν έχει κάτι υπόψην του ωστε να σε διευκολυνει. Δυστυχώς ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος οπότε για να έχει ςκαλέ ςπιθανότητες θα πρέπει να έρθεις εδω να ψάξεις.
                Πόσο καιρό υπολογίζεις να χρειαστείς μέχρι να ανέβεις? Υπάρχει πιθανότητα να βγάλεις κάποια σχολή /ιεκ στο μεσοδιάστημα?

                Φιλικά
                Όλγα

                Comment


                  Καλημέρα σε όλους

                  Ευχαριστώ για τις απαντήσεις/προτάσεις σας vstrommer71 και Swethess (Όλγα).

                  Swethess, όχι Γερμανία πλέον δεν σκέφτομαι καθόλου. Γερμανία έκανα 1 χρόνο το εράσμους μου στα γερμανικά και ήταν από τις ελάχιστες επιλογές μαζί με Ισπανία. Μακάρι να υπήρχε επιλογή για Σουηδία.
                  Πριν κάνω το εράσμους σκεφτόμουν τη Γερμανία για μόνιμα όμως άλλαξα γνώμη όχι γιατί κάτι δεν μου άρεσε εκεί, αντιθέτως θα έλεγα, όμως είναι αυτή η πιπίλα που υπάρχει "στη Γερμανία να πας να βρεις δουλειά" όταν κάποιος σκέφτεται να φύγει εξωτερικό. Αν οι λόγοι που φεύγω ήταν καθαρά οικονομικοί και αναγκαζόμουν να φύγω τότε ίσως το ακολουθούσα μιας και έχω ήδη κάνει 1 χρόνο εκεί και ήδη με την γλώσσα τα πάω καλά. Επειδή από γυμνάσιο ήθελα να φύγω εξωτερικό να δουλέψω και να μείνω μόνιμα για την ποιότητα ζωής πέρα του οικονομικού, πλέον σκέφτομαι αποκλειστικά τι καλύπτει εμένα πλήρως. Συγκρίνοντας με τα δικά μου κριτήρια έχω καταλήξει ότι οι Σκανδιναβικές χώρες είναι το τέλειο για μένα και κάθε μέρα το τελευταίο δίμηνο όσο διαβάζω και ενημερώνομαι (η σύγκριση ανάμεσα σε Σουηδία-Δανία) απλά επιβεβαιώνεται η επιλογή. Αυτό που ανησυχεί πολύ είναι το θέμα του σπιτιού στη Σουηδία και για αυτό δεν έχω απορρίψει τη Δανία πλήρως ακόμα.

                  Ελπίζω να μην σε κούρασα. ;) Απλά ήθελα να σου εξηγήσω και να μην απαντήσω μονολεκτικά.

                  Comment


                    Originally posted by Swethess View Post
                    Καλησπέρα!

                    Πολύ καλή σκέψη να κάνεις σουηδικά παράλληλα με το στρατό! Φυσικά κ θα βοηθήσει στις πιθανότητες. Αλλα δεν κατάλαβα ενα πράγμα...να τακτοποιηθείς σε τι? Ως ψυκτικός? Δεν ξέρω πως είναι η αγορά εργασίας για το επάγγελμά σου αλλα το πιο πιθανό είναι να ξεκινήσεις απο συνεργείο καθαρισμού οπως οι περίσσοτεροι. Σε αυτη την περίπτωση μπορεις ηδη να ρωτήσεις το φιλό σου αν έχει κάτι υπόψην του ωστε να σε διευκολυνει. Δυστυχώς ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος οπότε για να έχει ςκαλέ ςπιθανότητες θα πρέπει να έρθεις εδω να ψάξεις.
                    Πόσο καιρό υπολογίζεις να χρειαστείς μέχρι να ανέβεις? Υπάρχει πιθανότητα να βγάλεις κάποια σχολή /ιεκ στο μεσοδιάστημα?

                    Φιλικά
                    Όλγα
                    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Οταν λεω να τακτοποιηθω εννοω να βρω καποια δουλεια να παω στην εφορια και τετοια πραγματα περιπου. Ειναι καποια εξοδα λιγοτερο εφοσον θα μενω στο σπιτι φιλικου προσωπου. Παντως για ΤΕΙ/ΙΕΚ δεν πιστευω να κανω κατι και εχω σκοπο με το που τελιωσω την θυτεια και εφοσον εχω μαζεψει καποια λεφτα να ανεβω πανω.

                    Comment


                      Ακόμα μία μείωση στο φόρο εισοδήματος στη Σουηδία.

                      Δώστε ένα πόσο μικτού μηνιαίου εισοδήματος "Din lön kr/mån", στην πόλη που μένετε π.χ. Στοκχόλμη, για το έτος 2014 "Födelseår" , ξε-τσεκάρετε το "Medlem i Svenska kyrkan" ( Nej ) εκτός και άν είστε μέλος της Σουηδικής Εκκλησίας, και επιλέξτε υπολογισμό καθαρού ποσού πληρωμής "Beräkna" ... στο

                      Räkna ut din skatt | Räkna på dina skatter | Skatter | Fakta och statistik | Ekonomifakta.se

                      Στον πάτο της σελίδας υπολογισμού, η πορτοκαλί στήλη σας δείχνει την μείωση με την πάροδο του χρόνου του παρακρατούμενου φόρου απο το 2005 και μετά. Κάθε χρόνο δηλαδή κρατούνται όλο και λιγότερα.

                      Υ.Γ. Αν συγκρίνετε τα αποτελέσματα με τον πραγματικό μισθό που παίρνετε, πιθανόν να δείτε ότι παίρνετε ακόμα κάτι παραπάνω στο χέρι. αυτό οφείλεται στις κλασματικές διαφορές του κρατικού φόρου ( όχι του kommun )

                      Comment


                        61 000 kallade – till samma möte !


                        61.000 kallade till samma möte Arbetsförmedlingen i centrala Stockholm. Aftonbladet !
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          Καλησπέρα

                          Το όνομα μου είναι Βασίλης και είμαι 25 χρονών.
                          Έχω ζήσει 11 χρόνια στην Γερμανία πιο μικρός και η Σουηδία μου μοιάζει χίλιες φορές καλύτερη.
                          Ήρθα για ένα καλύτερο μέλλον γιατί στην Ελλάδα τα πράγματα είναι τραγικά.
                          'Εχω μια βδομάδα και ψάχνω για δουλειά οτιδήποτε και αν είναι αυτό.
                          Μιλάω Αγγλικά και Γερμανικά.

                          Αν δεν βαριέται κάποιος και θέλει και φυσικά αν μπορεί ας ρίξει ένα φως ή έστω μια βοήθεια.
                          Ευχαριστώ προκαταβολικά.

                          Comment


                            φιλος πολιτικος μηχανικος με σπουδες κ προυπηρεσια λογω κρισης πηγε σουηδια ,εκανε 2 χρονια την γλωσσα και δουλεψε σε ιντερνσιπ σε μεγαλη εταιρεια ,πηρε σουδ ταυτοτητα κλπ
                            μετα δουλεια σαν κανονικος μηχανικος δεν βρηκε αλλα σαν βοηθος εργοδηγου στο εργοταξιο..μαζι με κατι αραβες ασιατες εργατες ενω οι σουηδοι μηχανικοι αλλοι κατηγορια ...τα λεφτα λιγα και το κρυο πολυ και το κοστος ζωης και οι φοροι μεγαλοι..οποτε οσοι σκεφτεστε για εκει..ξανασκεφτειτε το καλα.

                            Comment


                              Originally posted by billy1989 View Post
                              Καλησπέρα

                              Το όνομα μου είναι Βασίλης και είμαι 25 χρονών.
                              Έχω ζήσει 11 χρόνια στην Γερμανία πιο μικρός και η Σουηδία μου μοιάζει χίλιες φορές καλύτερη.
                              Ήρθα για ένα καλύτερο μέλλον γιατί στην Ελλάδα τα πράγματα είναι τραγικά.
                              'Εχω μια βδομάδα και ψάχνω για δουλειά οτιδήποτε και αν είναι αυτό.
                              Μιλάω Αγγλικά και Γερμανικά.

                              Αν δεν βαριέται κάποιος και θέλει και φυσικά αν μπορεί ας ρίξει ένα φως ή έστω μια βοήθεια.
                              Ευχαριστώ προκαταβολικά.
                              Γεια σου Βασίλη
                              Ρίξε μια ματιά εδώ !,πάρε τηλέφωνο είναι Έλληνες οι ιδιοκτήτες (για αρχή καλά είναι).
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment

                              Working...
                              X