Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - gaziotis (γιαννης)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - gaziotis (γιαννης)

    γεια σας πατριοτακια πο την μακρινη αυτραλια!!!σας χαιρετουμε οικογενειακως και ευχομαστε να εχουμε ολοι καλη χρονια και ειρηνικη!με την σειρα μας και εμεις θελουμε να σας γραψουμε την εμπειρια της μεταναστευσης εδω!ειμαστε επισημα 3 μηνες και κατι μερες.
    φυγαμε απο ελλαδα τελη σεπτεμβρη ολη η οικογενεια 2 γονεις και 4 παιδια 12,11,8.3.εγω και τα παιδια με αυστραλεζικα διαβατηρια,η γυναικα μου με τουριστικη βιζα και one way εισητηριο.προσοχη μεγαλη στα εισητηρια οταν βγαζετε εισητηριο να βεβαιονεστε οτι σας εχουν δωσει και την τουριστικη μαζι γιατι εμεις πηγαμε στο αεροδρομιο νομιζοντας οτι εχουμε αυτοματα βγαλει την τουριστικη και δεν την ειχαμε και τρεχαμε να την βγαλουμε προλαβαμε στο παρα πεντε!!φτανοντας μελβουρνη στο αεροδρομιο μας ενημερωσανε οτι πρεπει μεσα σε 3 μηνες να εχουμε βγαλει την partner visa για την γυναικα μου για να μην την στειλουν πισω!!πολυ ευγενικοι ολοι οι υπαλληλοι του αεροδρομιου και πολυ φιλικοι με τα μικρα που ηταν τρομοκρατιμενα και κουρασμενα!!(28 ωρες ταξιδι).την επομενη κιολας μερα τρεξαμε για να βγαλουμε την βιζα,να παμε ceterlink,medicare,εφορια.η αληθεια εινα οτι δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα οπως τα παρουσιαζουν.ναι εχεις πολλα προνομια αλλα εχεις και πολλες υποχρεωσεις!να τα παρω ομως με την σειρα
    ΕΦΟΡΙΑ για να κανεις οτιδηποτε εδω πρεπει να εχεις αφμ οποτε το πρωτο πραγμα που κανεις ειναι ν απας εφορια να βγαλεις!και οταν λεμε εφορια μην φανταστητε τα χαλια τα δικα μας!!!κυριαρχει η απολητη ηρεμια και ταξη και καθαριοτητα που εμεις νομιζαμε ουι στεκομασταν σε αιθουσα αναμονης σε πριβε νοσοκομειο!!¨
    PARTNER VISA για να βγαλεις εδω την βιζα πρεπει να συμπληρωσεις ενα πακο χαρτια που γραφεις την σχεση σου με τον sponsor ποσα χρονια ειστε μαζι ποσα παιδια εχετε ,ημερομηνιες γαμου,γενεθλιων,αν ζουν οι γονεις και τον 2 αν ειναι μαζι οι χωρισμενοι ποσα αδελφια εχει ο καθενας παντρεμενα ανηπαντρα γενεθλια αν ζουμε ελλαδα η εξωτερικο.καλο ειναι αν εχετε καποιον που εχει ξανασημπληρωσει τα χαρτια αυτα να του ζητησετε βοηθεια η καληταρα να προσλαβετε δικηγορο τετοιων υποθεσεων να σας τα κανει,παιρνουν γυρω στα 3500 δολαρια γιατι αν κανεις καποιο λαθος πρεπει να ξανακανεις απο την αρχη!εμας μας πηρε 3 ατομα 8 ωρες να τα σημπληρωσουμε.μετα πας στο medibank(ιδιωτικη ασφαλεια)και κανεις εξετασεις αιματος και ουρων που σου στοιχιζου 350 δολαρια.βγαζεις και 4 φωτο διαβατηριου.αφου ετοιμασεις ολα τα χαρτια πας στο immigration και καταθετεις τα χαρτια μαζι με 3060 δολλαρια(τοσα πληρωσαμε εμεις τωρα ακουσα οτι πηγε 4000 δολαρια αλλα δεν ξερω σιγουρα) η τα στελνεις ταχυδρομικως.αναλογα τα χρονια γαμου και τα παιδια που υπαρχουν απο τον γαμο παιρνεις σειρα προτερεοτητας.μετα απο 10 μερες περιπου σε ενημερωνουν οτι εχουν λαβει την αιτηση σου και οτι θα σε ενημερωσουν αν εχει δικαιωμα να παρεις βιζα,κανουν λεει απο 1 μηνα μεχρι 1 χρονο αλλα εισαι ασφαλης δεν μπορουνε να σε διωξουν απο την χωρα αν δεν δημιουργησεις προβληματα!εμεις στειλαμε την αιτηση αρχες οκτωβρη και τελος οκτωβρη ηρθε η βιζα!μαλιστα την ημερα που κλειναμε 12 χρονια γαμου!
    CETERLING εδω πατριοτακια εχει τρεξιμο!!εκλεισα ραντεβου και οηγα και περιμενα 5 ωρες μεχρι να με δεχτουν και μου πηραν συνεντευξη 2 ωρες για να μου πουν οτι θα με ενημερωσουν τι δικαιουμε με 4 παιδια.μετα στο ταμειο ανεργιας σε γραφουν αλλα καθε 2 βδομαδες πρει να παρουσιαζεσαι στο ceterlink με ενα βιβλιαρακι που σου δινουν και να δειχνεις 14 υπογραφες απο εργοδοτες που ρωτησες για δουλεια και σου ειπαν οχι.τωρα με τα επιδοματα αφου σε καλουν παλι να πας εκει σου λενε το ποσο που δικαιουσε καθε 15 μερες, που για μας με 4 παιδια ειναι 900 δολλαρια περιπου,μετα παιρνει χρονο για να αρχισουν να στελνουν.βεβαια δεν χανεις τιποτα απο την ωρα που πατας αυστραλια αλλα θελει υπομονη!!ολ ααυτα αν εισαι αυστραλος υπικοος.
    MEDICARE για να βγαλεις medicare πρεπει να εχεις 3 χαρτια bitrh certificate,ενοικιαστηριο σπιτιου και χαρτι απο την δουλεια
    Τωρα η ζωη στην αυστραλια.η ζωη εδω δεν ειναι οπως στην ελλαδα.οπως εχετε ηδη δει οι αποψεις ειναι πολλες και διαφορετικες,αναλογα τι ψαχνει κανεις.εμας προσωπικα μας αρεσει η οργανωση οποτε εδω μας αρεσει καλητερα.στο μονο που δυσκολευτηκαμε πολυ ηταν να βρουμε σπιτι.τα περισσοτερα ειναι παλια και βρωμικα!αναλογα και την περιοχη οσο πιο κοντα στο City εισαι τοσο πιο ακριβα τα ενιοκια και πιο παλια τα σπιτια!στην επαρχια ειναι καινουργια αλλα δεν υπαρχουν πολλες δουλειες.το σουπερ μαρκευ ειναι πιο ακριβο απο ελλαδα αλλα οι μισθοι ειναι πιο καλοι οποτε με καλη ιοκονομια δεν εχεις προβλημα.οι μισθοι ξεκιναμε απο 650 δολλαρια την εβδομαδα.γενικοτερα το βιωτικο επιπεδο ειναι καλητερο εδω αναλογος βεβαια τι ψαχνει κανεις για μια οικογενεια σαν και μας ειναι παααρα πολυ καλα!τα σχολεια εινια λιγο πιο πισω απο τα ελληνικα αλλα ειναι καλα.τα παιδια μας αμεσως προσαρμοστηκαν ακομα και η μικρη που παει 2ρα και δεν ηξερε καθολου αγγλικα δεν ειχε προβλημα γιατι αμεσως της βαλανε ελληνιδα δασκαλα να την βοηθαει.
    κλεινοντας τα πιο σημαντικα σημεια για να ερθει καποιος εδω ειναι
    ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ
    ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ
    ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ
    ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ
    αυτα απο μας εδω ελπιζω να σας βοηθησαμε λιγο!χαιρετησματα στην πατριδα!!

    #2
    Καλη χρονια και καλως ηρθατε !!!!!!!!! Συμφωνω μαζι σου για τις δυσκλιες που αντιμετωπιζεις τον πρωτο καιρο αλλα μετα ολα στρωνουν μην ανησυχεις!!Σας ευχομαι μεσα απο την καρδια μου ο δρομος απο εδω και περα να ειναι ανοιχτος σε οποια επιλογη κι αν κανετε.

    Comment


      #3
      Kαλός ήρθες και καλή χρονια κάθε αρχή και δύσκολη κοίτα μπροστά τώρα έκανες το καλύτερο για εσένα και την οικογένεια σου μην κωλώνεις πουθενά.

      Comment


        #4
        Originally posted by gaziotis View Post
        φυγαμε απο ελλαδα τελη σεπτεμβρη ολη η οικογενεια 2 γονεις και 4 παιδια 12,11,8.3.εγω και τα παιδια με αυστραλεζικα διαβατηρια,η γυναικα μου με τουριστικη βιζα και one way εισητηριο.προσοχη μεγαλη στα εισητηρια οταν βγαζετε εισητηριο να βεβαιονεστε οτι σας εχουν δωσει και την τουριστικη μαζι γιατι εμεις πηγαμε στο αεροδρομιο νομιζοντας οτι εχουμε αυτοματα βγαλει την τουριστικη και δεν την ειχαμε και τρεχαμε να την βγαλουμε προλαβαμε στο παρα πεντε!!φτανοντας μελβουρνη στο αεροδρομιο μας ενημερωσανε οτι πρεπει μεσα σε 3 μηνες να εχουμε βγαλει την partner visa για την γυναικα μου για να μην την στειλουν πισω!!πολυ ευγενικοι ολοι οι υπαλληλοι του αεροδρομιου και πολυ φιλικοι με τα μικρα που ηταν τρομοκρατιμενα και κουρασμενα!!(28 ωρες ταξιδι)
        πρωτη φορα το ακουω αυτο που λες !η συγγενης μου που εβγαλε απο το Australian travel το εισιτηριο ,πηρε και εκτυπωμενη την ETA ,που ανεφερε και τους ορους .

        Οπως ξέρω , η τουριστικη βιζα για Αυστραλια ,εκδιδεται από ταξιδιωτικά γραφεία και αεροπορικές εταιρείες κατά την έκδοση του εισιτηρίου με το σύστημα ηλεκτρονικής άδειας ταξιδιού (ΕTA).

        Και μονο αν αγορασεις εισιτηρια απο ιντερνετ ,αιτεισαι και την εκδοση τουριστικης βιζας evisitor ,on line .( αν και οταν αγορασει κανεις απο πρακτορειο ή αεροπορικη εταιρεια τα εισιτηρια ,παιρνει ETA (Electronic Travel Authority) ,οταν αγορασει απο το ιντερνετ εισιτηριο -οποτε πρεπει να ζητησει την τουριστικη βιζα on line - τοτε αν ειναι κατοχος Ελληνικου διαβατηριου,δεν μπορει να ζητησει ΕΤΑ on line αλλά μονο την evisitor).Αυτο το γραφω ,γιατι καποιοι μπερδευονται με την ΕΤΑ και την evisitor.

        Και πού τρεχατε μετα ,αφου φτασατε αεροδρομιο και δεν ειχε βιζα η γυναικα σου; ποιος σας την εβγαλε τελευταια στιγμη; το πρακτορειο που βγαλατε τα εισιτηρια; αν ναι ..ωραιοι επαγγελματιες...να σας κανουν τετοιο χουνερι...


        Χαιρομαι που γραφεις οτι σας φερθηκαν τοσο ευγενικα οταν φτασατε και σας ενημερωσαν οτι πρεπει σε 3 μηνες μεσα να κανει αιτηση η γυναικα σου onshore για partner visa,πριν ληξει η τουριστικη της βιζα.Δεν ξερω αν εσεις τους ειπατε οτι πατε για μονιμα αλλά και μονοι τους να το καταλαβαν ,δεν ειναι χαζοί. Ξερουν οτι οταν καταφτανει οικογενεια με παιδια και ο ενας συζυγος δεν ειναι αυστραλος-και μαλιστα με one way εισιτηριο- ,θα ζητησει onshore partner visa.
        Τους εχουν παρουσιασει περιπου τερατα τους υπαλληλους του immi ,αν κρινω απο ιστοριες στο διαδικτυο ,αλλά δεν ειναι ετσι.


        Ευχομαι τα καλυτερα και ολα βολικα να σας ερθουν!
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #5
          Ta eisitiria ta kleisame online alla app taxidiotoko grafeio kai malista mas diabeveosan oti fen tha exoue kanena provlima.sto aerodromio mas pou edwsav tin touristiki einai grsfeio tou aerodromiou pou analamvanei na vgazei touristikes
          Kai to wraio htan oti anoigoun stis 8 kai emeis petegame 7.46 alla gia kalias tuxi eixe paei o upallilos tuxaia ekoini tin mera apo tis 7!!!

          Comment


            #6
            gaziotis καλη αρχη και μπραβο σου που τα καταφερες με 4 παιδια και τοσες δυσκολιες.
            Μου εκανε εντυπωση αυτο που ειπες για το ταμειο ανεργιας ... δηλαδη πρεπει καθε μερα
            να παιρνεις και απο καποιον την υπογραφη του για να μπορεις να εισαι στο ταμειο ανεργιας;
            Αν ειναι ετσι τοτε καλα που μας το ειπες γιατι νομιζω οτι δεν το εχει αναφερει κανεις.
            Επισης λες για το επιδομα των παιδιων οτι ειναι 900 δολλαρια για 4 παιδια....ειχα την εντυπωση απο οσα
            εχω διαβασει , οτι ηταν μεγαλυτερο το ποσο.

            Comment


              #7
              Originally posted by kathy View Post
              gaziotis καλη αρχη και μπραβο σου που τα καταφερες με 4 παιδια και τοσες δυσκολιες.
              Μου εκανε εντυπωση αυτο που ειπες για το ταμειο ανεργιας ... δηλαδη πρεπει καθε μερα
              να παιρνεις και απο καποιον την υπογραφη του για να μπορεις να εισαι στο ταμειο ανεργιας;
              Αν ειναι ετσι τοτε καλα που μας το ειπες γιατι νομιζω οτι δεν το εχει αναφερει κανεις.
              Επισης λες για το επιδομα των παιδιων οτι ειναι 900 δολλαρια για 4 παιδια....ειχα την εντυπωση απο οσα
              εχω διαβασει , οτι ηταν μεγαλυτερο το ποσο.
              kathy και εμεις ειχαμε την εντηπωση οτι ειναι περοσσοτερα για 4 παιδια αλλα οπως μας ειπαν στο ceterlink εχουν αλλαξει τα πραγματα,βεβαια να μην ειμαστε αχαριστοι μια χαρα ειναι και αυτα ππου περνουμε σε σχεση με τη Ελλαδα!καινα διευκρινησω 900 δολλαρια καθε 2 εβδομαδες δηλαδη 1800 το μηνα και με το ταμειο ανεργειας το κανανε ετσι γιατι δουλειες υπαρχουν και δεν θελουν οι νεοι να καθονται.μαλιστα ακουσα στις ειδησεις οτι το ταμειο ανεργιας θα δινει απο δω και περα 36 δολλαρια την ημερα γιατι θελουν να παρακινησουν τους νεους για δουλεια!να φανταστεις ηρθε ο αδελφος μου τωρα και δεν πηγε καν στο ταμειο ανεργιας γιατι το χρονο που θα ετρωγε στα περα δωθε τον χρεισημοποιησε γαι να βρει δουλεια και μεσα σε 3 βδομαδες βρηκε!

              Comment


                #8
                Ευχαριστώ gaziotis για την απάντηση σου.
                Κρατάω το ευχάριστο του θέματος ...το ότι υπάρχουν δουλειές.

                Comment


                  #9
                  Συγχαρητηρια!!Καλη δυναμη πατριωτη...αντε να ακουμε κ να μαθαινουμε τι μας περιμενει!!
                  Οσο ετοιμος κ να ειναι καποιος there is nothing like the real thing!
                  “Nothing is forever”

                  Comment

                  Working...
                  X