Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kαλή χρονία σε όλους!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Kαλή χρονία σε όλους!

    Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους ! Με λένε Γιώργο. Λοιπόν τα πριν πέρυσι πήρα το lower και φετος τον Μάη δίνω για TOEIC στοχεύω να πάρω το profieciency. Παλιοτερα δεν μιλούσα καθόλου αγγλικά .Τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει εξαιρετική προόδο. Πολιτικος Μηχανικός ΤΕΙ (Τ.Ε.).Δουλευω περίπου 4 χρόνια.Η δουλεία όμως πάει από το κακό στο χειροτερο. Εχω μηδενική εμπειρία στις κατασκευές μιας και το αντικείμενο μας αλλάξει (νομιμοποιήσεις αυθαιρετων κλπ) ,έχει συρρικνωθεί.
    > Είμαι 29 και δεν θα με πείραζε να φύγω για μερικά χρόνια εξω (10 είναι καλα). Σε ποια χωρά θα μπορούσα να πάω προς το καλοκαίρι; και μετά που να έχει ζητηση; Θα μου άρεσε κυρίως Ευρώπη .Θα μου άρεσε ως προορισμός και η Αγγλία καθως θα εχω ευχερια με την γλωσσα.Κυρίως οπού πήγαινα να είχε ομογένεια γιατί είμαι αρκετά εξωστρεφής και πιστεύω αυτό θα βοηθούσε αρκετά στην αρχή για ευκολότερη προσαρμογή.
    > Επίσης θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει τι απολαβές έχει κάποιος έξω στην ειδικότητα μου και αν είναι τόσο ελαστικά τα ωράρια όσο λένε 12 χωρίς Σάββατα κλπ κλπ. Έχω ακούσει γενικά για Ευρώπη πως η Γερμάνια ,η Αυστρία, το Βέλγιο είναι αρκετά καλοί προορισμοί για έναν νέο ..επίσης Σουηδία είναι επίσης μια καλή λύση παρ’ όλες τις υψηλές απολαβές έχει υψηλή φορολόγηση. Από εξωτερικό έχω ακούσει Καναδά Αυστραλία ,Εμιρατα και από Αφρική μου είπαν Ζάμπια ωστόσο είναι σε εμπόλεμη κατάσταση. Δεν ξέρω όμως λεπτομεριες για ειδικότητα μου. Γενικά ψάχνω όχι πολύ ψυχρά κλίματα ωστόσο θα μου άρεσε μια ρουτίνα από την στιγμή που θα πάω να δουλεύω και να έχω κάποιο ελεύθερο χρόνο για να ζω κάπως καλά. Γενικά είμαι πολύ εργατικός και φιλόδοξος ωστόσο δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στο εξωτερικό και με ''φοβίζει'' κάπως η προσαρμογη...γενικά είμαι σε φάση που καριέρα και οικογένεια είναι στην ίδια μοίρα περιμένω τις απαντήσεις σας ευχαριστώ.

    #3
    Κατι ποιο χειροπιαστο;Ευχαριστω για τον χρονο σας!

    Comment


      #4
      Originally posted by GiorgosCh View Post
      Κατι ποιο χειροπιαστο;Ευχαριστω για τον χρονο σας!
      Καλώς ήρθες φίλε μου. Το που θα πας (αν θα πας τελικά) θα το αποφασίσεις εσύ και κανένας άλλος διαβάζοντας τις πολύτιμες πληροφορίες που περιέχει το φόρουμ. Εν τάχει να σου πω ότι από τη στιγμή που από ξένες γλώσσες ξέρεις μόνο αγγλικά, τότε διαγράφεις τις μη αγγλόφωνες χώρες της Ευρώπης και σου μένει μόνο η Αγγλία με την Ιρλανδία. Στις χώρες Αυστραλία, Καναδά, ΗΠΑ χρειάζεται visa που σημαίνει σημαντικό χρόνο και κάμποσα χρήματα. Επίσης υπάρχει η Μέση Ανατολή (βλ. ΗΑΕ, Σαουδική Αραβία, Κατάρ κ.λπ.) μέσω recruiters. Να σου αναφέρω επίσης ότι λόγω Ολυμπιακών Αγώνων "παίζει" και η Βραζιλία με τις κατασκευές αλλά υποθέτω ότι πρέπει να ξέρεις απαραιτήτως πορτογαλλικά.. Θεωρώ επίσης ότι το γεγονός ότι δεν έχεις προϋπηρεσία στις κατασκευές είναι μεγάλο μειονέκτημα, οπότε ίσως θα πρέπει να κάνεις το "αγροτικό" σου σε κανα container στη Μέση Ανατολή μέσω Ελληνικών κατασκευαστικών εταιριών Αρχιρόδον, Ελλακτωρ κ.λπ. ή και ξένων ακόμα.

      Αυτά. Διάβασε το φόρουμ και τα συμπεράσματα δικά σου.. Good luck!

      Comment


        #5
        Tι ακριβως ειναι τα requiters? Ποσο δυσκολο ειναι κανεις να εκδοσει Βιζα για Καναδα η Αυστραλια;Βραζιλια υπαρχουν καθολου ελληνικες κατασκευαστικες;Τι ακριβως ειναι το container;

        Comment


          #6
          recruiters ειναι αυτοι που δουλευουν στα γραφεια ευρεσεως εργασιας κ πληρωνονται απο τον εργοδοτη μολις βρουν ατομο που να τους κανει.

          Comment


            #7
            επισης να σου πω πως αν θες να πας ακπου καλη η ομογενεια αλλα πρεπει αν ακνεις παρεα με ντοπιους για να ενταχθεις.

            Comment


              #8
              Originally posted by magliv2go View Post
              επισης να σου πω πως αν θες να πας ακπου καλη η ομογενεια αλλα πρεπει αν ακνεις παρεα με ντοπιους για να ενταχθεις.
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #9
                Σας ευχαριστω! ;) ..κανενας μηχανικος απο την παρεα που μπορει να δωσει λιγο ποιο σαφεις απαντησεις ..δηλαδη ποιες κινησεις πρεπει να κανω και που πρεπει να παω ωστε να ειμαι επαγγελματικα οκ?

                Comment

                Working...
                X