Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Αμερικη USA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σπουδες στην Αμερικη USA

    Παιδια γεια σας ειμαι καινουριος εδω
    θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με καποια θεματα.
    θα ηθελα να παω να κανω σχεδιο μοδας στην αμερικη δεν το εχω σπουδασει εδω αυτο απλα εργαζομαι ως μοντελο και θελω να παω και να κανω σχεδιο μοδας αν μπορειτε να μου πειτε , αν φυσικα γνωριζετε , καποιες σχολες που υπαρχουν(αν υπαρχουν) για το τι χρειαζετε,η αν χρειαζετε βιζα για να παω. και πανω κατω τα διδακτρα αν ειναι πολλα! και αν μπορουμε να τα βγαλουμε περα!

    Ευχαριστω

    #2
    Τσεκαρε αυτο το λινκ εδω ειναι πολυ χρησιμο.

    Μετανάστευση στις ΗΠΑ – Μέρος 1ο: Γενικά
    Μετανάστευση στις ΗΠΑ – Μέρος 1ο: Γενικά | λ:ηρ

    "Τελειώνοντας ένα πρόγραμμα σπουδών (προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό) έχετε το δικαίωμα προσωρινής άδειας εργασίας (Optional Practical Training). Η άδεια αυτή διαρκεί 12 μήνες. Αν οι σπουδές σας είναι σε συγκεκριμένο θετικό/τεχνολογικό κλάδο η άδεια αυτή διαρκεί 29 μήνες και μπορεί να χρησιμοποιηθεί τμηματικά, πχ, 12 μήνες μετά το πρώτο πτυχίο και 17 μήνες μετά το Masters. Κατά τη διάρκεια της OPT και εφόσον επιδείξετε αξιόλογο προσόντα είναι πιθανόν ο εργοδότης σας να μεριμνήσει για την χορήγηση H1B.

    Το πρόβλημα με την μετανάστευση μέσω σπουδών είναι το κόστος σε χρόνο και έξοδα. Σημειώνω επίσης πως οι σπουδές πρέπει να γίνουν σε αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο (regionally accredited university). Τα δίδακτρα για ένα μονοετές πρόγραμμα masters ξεκινούν από $10.000. Υπολογίστε άλλα $15.000 για έξοδα διαμονής και διατροφής. Στο τέλος θα αποκτήσετε ένα πτυχίο, ίσως μια προσωρινή εργασία, και την πιθανότητα να εξασφαλίσετε την H1B.

    Ολοένα και συχνότερα σήμερα οι εργοδότες αρνούνται να προσλάβουν άτομα με μεταναστευτικές εκκρεμότητες κυρίως λόγω του προβληματικου συστήματος γύρω από την βίζα H1B. Μεγάλοι εργοδότες όπως η Microsoft, Google κ.ά. θα αναλάβουν να τακτοποιήσουν τις μεταναστευτικές εκκρεμότητες, αλλά μικρότεροι εργοδότες μάλλον θα κοιτάξουν για άλλους υποψήφιους."
    instagram.com/anelixis_net/
    youtube.com/user/AlexGraphicd1

    Comment

    Working...
    X