Announcement

Collapse
No announcement yet.

Bafög

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Bafög

    Καλησπερα σε ολους,σκεφτομαι να αρχισω ausbildung και επειδη σιγουρα δε θα εχω χρονο να δουλευω παραλληλα,θα ηθελα λιγες λεπτομερειες γιαυτο.Ειμαι μονος μου Γερμανια ειμαι 20 ετων.Δικαιουμαι να παρω τετοιο?Και τι κριτιρια πρεπει να πληρω?ευχαριστω!

    #2
    Originally posted by Emmanouil Manos View Post
    Καλησπερα σε ολους,σκεφτομαι να αρχισω ausbildung και επειδη σιγουρα δε θα εχω χρονο να δουλευω παραλληλα,θα ηθελα λιγες λεπτομερειες γιαυτο.Ειμαι μονος μου Γερμανια ειμαι 20 ετων.Δικαιουμαι να παρω τετοιο?Και τι κριτιρια πρεπει να πληρω?ευχαριστω!
    1. Να έχεις Γερμανική υπηκοοτητα
    2. Ένας απο τους γονείς να έχει Γερμανική υπηκοοτητα
    3. Να είσαι παντρεμένος με Γερμανίδα
    4. Μένεις τα τελευταία 5 χρόνια στην Γερμανία
    3. Να έχεις δουλέψει τουλάχιστον για 6 μηνες με χρονο στην Γερμανία full time με πληρωμένες εισφορές (όχι mini-job) πάνω στο αντικείμενο της Ausbildung

    Επίσης αν πληρείς κάτι απο τα παραπάνω ηλικία κάτω απο 30 και για Master 35!
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #3
      Δεν υπαρχει καποιο αλλο μεσο ωστε να με υποστηρηξει το κρατος?εννοω κατι αλλο εκτος απ'το μπαφοεγκ..ευχαριστω

      Comment


        #4
        Σε κάθε περίπτωση θα κάνεις την αίτηση σου για Bafög γιατί υπάρχουν πολλές ξεχωριστές περιπτώσεις. Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τα δικά σου χαρακτηρηστικά. Αυτοί θα σου απαντήσουν εγκυρα. Βοήθημα απο το γερμανικό κράτος δεν δικαιούσαι απο την ώρα που δεν είσαι Γερμανός πολίτης και δεν πληρώνεις εσύ ή οι γονείς σου φόρους. Το μόνο που θα μπορούσες μετά να κοιτάξεις είναι υποτροφίες και φοιτητικά δάνεια (με χαμηλό επιτόκιο). Πάντως δεν είναι και τρομερό να κάνεις μια mini-job (12ώρες/βδομάδα) και να σπουδάζεις ταυτόχρονα για να έχεις το χαρτζιλίκι σου.
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #5
          Η φαση ειναι οτι το σχολειο που θελω για αουσμπιλντουνγκ εχει διδακτρα.Μονος μου Γερμανια .Αυτη τη στιγμη δουλευω αλλα θα σταματησω για τον λογο που σας ειπα.Σιγουρα θα βρω μια δουλεια με τα 400.Απλα εχω και αλλα εξοδα που θα τρεχουν οπως το νοικι!!!

          Comment


            #6
            Originally posted by Emmanouil Manos View Post
            Η φαση ειναι οτι το σχολειο που θελω για αουσμπιλντουνγκ εχει διδακτρα.Μονος μου Γερμανια .Αυτη τη στιγμη δουλευω αλλα θα σταματησω για τον λογο που σας ειπα.Σιγουρα θα βρω μια δουλεια με τα 400.Απλα εχω και αλλα εξοδα που θα τρεχουν οπως το νοικι!!!
            Mano to katalaneno auto pou les apolyta kai bravo sou pou thes na kaneis kati kalitro gia to mellon sou. se pio tomea thes na kaneis Ausbildung?
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              #7
              erwthsh pros kosofo...auto t ausbildung...isxyei gia oti douleiea 8eleis na vreis germania????as poume egw teleiwnontas me to kalo ...prepei na kanw ausbildung...(kati dld san t praktikh mas)...

              Comment


                #8
                Originally posted by Katerina-dentist View Post
                erwthsh pros kosofo...auto t ausbildung...isxyei gia oti douleiea 8eleis na vreis germania????as poume egw teleiwnontas me to kalo ...prepei na kanw ausbildung...(kati dld san t praktikh mas)...
                NEIN...δεν χρειάζεσαι καμία Ausbildung εσύ. Στην Γερμανία έχουν για την εκπαίδευση εκατό διαφορετικά πράγμα (Ausbildung, weiterbildung, studium etc). Κάποιες φορές απορώ τί είναι πιο περίπλοκο. Το εκπαιδευτικό ή το φορολογικό Με τον όρο Ausbildung εννοούμε σπουδές για ένα μικρό χρονικό διάστημα για να πάρεις μια εξιδίκευση. Τι εξιδίκευση όμως? Για παράδειγμα τέλειωσες το λύκειο και θέλεις να γίνεις web-designer. Κάτι σαν τις μαθητείες του ΟΑΕΔ (καμία σχέση το επίπεδο) και εδώ με αυτό το χαρτί βρίσκεις δουλειά. Άλλο παράδειγμα; εδώ δεν σπουδάζεις πουθενά νοσηλευτική...πάς σε κάτι τέτοιο και έχεις πανω απο όλα μια Γερμανική πιστοποίηση. Υπάρχουν διάφοροι οργανισμοί που οργανώνουν Ausbildung όπως ο arbeitsamt (ΟΑΕΔ), πανεπιστήμια αλλά και οι ίδιες οι εταιρίες. π.χ μια εταιρεία έχει ένα τεχνήτη που πάει με το απολυτήριο απο το Real Schule αλλά θέλει να τον εξιδικεύση σε κάποιο τομέα.

                Ελπίζω να έγινα κατανοητός
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  #9
                  Φυσιοθεραπευτης θελω καταρχην και μετα δευτερη σκεψη πυροσβεστης!!!Θελω να κανω το αουσμπιλντουνγκ κολωνια!!!!!

                  Comment


                    #10
                    έστειλες βιογραφικό σε αυτό το λινκ http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CE%...html#post58303 που σου έβαλα στης 18.12 !? Εκει παιρνεις και Bafög http://pflege.uk-koeln.de/ausbildung...rmation#kosten

                    Πρέπει να κατέχεις καλά γερμανικά!

                    Comment


                      #11
                      οχι ακομα προς το παρον ο ελευθερος χρονος ειναι περιορισμενος λογο σχολειου και δουλειας!!!Σε γερμανικα ειμαι επιπεδο β1 και σε δυο μηνες β2.Ποσα περιπου πρεπει να ξερω?ευχαριστω

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Emmanouil Manos View Post
                        Σε γερμανικα ειμαι επιπεδο β1 και σε δυο μηνες β2.Ποσα περιπου πρεπει να ξερω?ευχαριστω
                        Mano mou ta germanika kai oi gnoseis stis glosses den pane me ta ptyxia, oute me to kilo. Auto pou tha prepei na mporeis na kaneis einai na katalaveneis tous Germanous daskalous, na etoimazeis tis ergasies pou tha sou vazoun kai genika na sinenoise se poli kalo vathmo. Den einai eukolo pragma na spoudaseis se mia glossa kseni pros esena an den tin katexeis poli kala. Esy ksereis kaliterea vevea apo ton kathena mas ton euato sou. Kali dynami!
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          #13
                          Κοσοφε δε κωλωνω πουθενα φιλε μου...!!θα τα καταφερω ολα και θα βρω την ακρη μου!!!Εδω οταν ρωτας σε εξυπηρετουνε..οποτε αυτο θα κανω.να ειστε ολο το τιμ καλα που μας βοηθατε!

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Emmanouil Manos View Post
                            Κοσοφε δε κωλωνω πουθενα φιλε μου...!!θα τα καταφερω ολα και θα βρω την ακρη μου!!!Εδω οταν ρωτας σε εξυπηρετουνε..οποτε αυτο θα κανω.να ειστε ολο το τιμ καλα που μας βοηθατε!

                            Σε κάθε περίπτωση αν σου απαντήσουν αρνητικά για το Bafög να κάνεις αίτηση στο δήμο για wohngeld. Είναι μια η άλλη τα χρήματα



                            Ταυτόχρονα μπορείς να κάνεις και minijob χωρίς πρόβλημα για αυτά τα χρήματα. Το έχω ξαναγράψει έχει πολλά πλεονεκτήματα το να είσαι σπουδαστής (φοιτητής) στην Γερμανία.
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              #15
                              Κοσοφε σχετικα με το Ausbildung οι προυποθεσεις που εγραψες στην αρχη ισχυουν για οσους δεν εχουν δουλεψει εννοεις στην Γερμανια?
                              Γιατι φανταζομαι καποιος που δουλευει τουλαχιστον για ενα χρονο και εχει δικαιωμα σε επιδομα ανεργιας δεν χρειαζεται να ειναι Γερμανος πολιτης για να βρει μια θεση για ausbildung ετσι δεν ειναι?
                              Γιατι γνωριζω ατομα τα οποια ουτε Γερμανικη υπηκοοτητα ειχαν δουλευανε σε καποια φαση αποφασισανε να κανουν ausbildung κανονικα η σπουδες και οπως ειπες τους δωσανε η δανειο χαμηλοτοκο η και βοηθημα νοικι εξοδα διαβιωσης μεχρι να τελειωσουν την πρακτικη η της σπουδες.Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τα τελευταια χρονια αλλα σιγουρα θα δινουν και σε μη Γερμανους υπηκοους την δυνατοητα για σπουδες η εξιδικευση σε καποιο επαγγελμα ετσι δεν ειναι?
                              Better Think twice instead once

                              Comment

                              Working...
                              X