Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελληνίδα θέλει να φύγει όσο πιο μακριά γίνεται μετά συντρόφου και σκύλου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ελληνίδα θέλει να φύγει όσο πιο μακριά γίνεται μετά συντρόφου και σκύλου

    Αποφάσισα να συστηθώ, αφού είναι περίπου ένας μήνας που παρακολουθώ οτιδήποτε αναρτάται στο patriotaki. Προσπαθώ να αντλήσω τη δύναμη και να οργανωθώ για να φύγω από την Ελλάδα ως την άνοιξη. Θέλω να ξυπνήσω κάμια μέρα σύντομα και να έχω την επιλογή έστω και για μια μέρα να μην σκέφτομαι την ατελείωτη καφρίλα που βλέπω κάθε μέρα στα κανάλια και δυστυχώς και σε κάποιους συμπολίτες.

    Είμαι άνεργη 3 χρόνια, 37 χρονών κι επομένως ανύπαρκτη για τα στατιστικά της Ελλάδας που ασχολείται μόνο με τις ηλικίες 18-25 και 45-100. Το πτυχίο μου έχει γίνει ένα υπέροχο κουρελόχαρτο, ποτέ δεν θέλησα να μπλέξω με το Δημόσιο και γνώρισα πόσο "αξιοκρατικά" είναι τα πράγματα και στον ιδιωτικό τομέα. Γνωρίζω προσωπικά και κάποια λαμόγια (μικρού βεληνεκούς) που ακόμα δεν έχουν καταλάβει ότι υπάρχει κρίση (κι ούτε πρόκειται, πιστεύω). Ο σύντροφός μου δουλεύει (ή τον δουλεύουν) λες και δεν έχει όνειρα ή ικανότητες από το πρωΐ ως το βράδυ. Υπάρχει κι ένας σκύλος που ευτυχώς δεν έχει αντιληφθεί τί συμβαίνει γύρω του. Πάλι καλά.

    Ιδανικά θα επιλέγαμε τη Σουηδία ωστόσο το ζήτημα του ποσού που χρειάζεται για το Personnumer είναι μεγάλο αγκάθι. Οπότε προσανατολιζόμαστε προς την Αγγλία κι αν μας ευνοήσουν οι συνθήκες αργότερα για να πάμε προς τη Σουηδία νομίζω ότι θα είμαστε ικανοποιημένοι.

    Θέλω να ευχηθώ σε όλους μας να βρεθούμε πολύ σύντομα σε κάποιο μέρος που θα μας εξασφαλίσει την ηρεμία που μας έχουν στερήσει το τελευταίο διάστημα. Όπως το είπε και ο καλός μας φίλος ο Όλι Ρεν "kalo kouragio"

    #2
    Originally posted by miss espresso View Post
    Αποφάσισα να συστηθώ, αφού είναι περίπου ένας μήνας που παρακολουθώ οτιδήποτε αναρτάται στο patriotaki. Προσπαθώ να αντλήσω τη δύναμη και να οργανωθώ για να φύγω από την Ελλάδα ως την άνοιξη.

    Θέλω να ευχηθώ σε όλους μας να βρεθούμε πολύ σύντομα σε κάποιο μέρος που θα μας εξασφαλίσει την ηρεμία που μας έχουν στερήσει το τελευταίο διάστημα.
    Καλησπέρα miss espresso κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...!!!
    Σας εύχομαι καλή τύχη κ όλα τα όνειρά σας να πραγματοποιηθούν...!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #3
      Originally posted by miss espresso View Post
      Αποφάσισα να συστηθώ, αφού είναι περίπου ένας μήνας που παρακολουθώ οτιδήποτε αναρτάται στο patriotaki. Προσπαθώ να αντλήσω τη δύναμη και να οργανωθώ για να φύγω από την Ελλάδα ως την άνοιξη. Θέλω να ξυπνήσω κάμια μέρα σύντομα και να έχω την επιλογή έστω και για μια μέρα να μην σκέφτομαι την ατελείωτη καφρίλα που βλέπω κάθε μέρα στα κανάλια και δυστυχώς και σε κάποιους συμπολίτες............................
      .................................................. .............................
      .................................................. ........
      Θέλω να ευχηθώ σε όλους μας να βρεθούμε πολύ σύντομα σε κάποιο μέρος που θα μας εξασφαλίσει την ηρεμία που μας έχουν στερήσει το τελευταίο διάστημα. Όπως το είπε και ο καλός μας φίλος ο Όλι Ρεν "kalo kouragio"
      Kαλή επιτυχία σε ότι και να κάνεις !! Στο εύχομαι ολόψυχα !!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #4
        Originally posted by miss espresso View Post
        Αποφάσισα να συστηθώ, αφού είναι περίπου ένας μήνας που παρακολουθώ οτιδήποτε αναρτάται στο patriotaki. Προσπαθώ να αντλήσω τη δύναμη και να οργανωθώ για να φύγω από την Ελλάδα ως την άνοιξη. Θέλω να ξυπνήσω κάμια μέρα σύντομα και να έχω την επιλογή έστω και για μια μέρα να μην σκέφτομαι την ατελείωτη καφρίλα που βλέπω κάθε μέρα στα κανάλια και δυστυχώς και σε κάποιους συμπολίτες.

        Είμαι άνεργη 3 χρόνια, 37 χρονών κι επομένως ανύπαρκτη για τα στατιστικά της Ελλάδας που ασχολείται μόνο με τις ηλικίες 18-25 και 45-100. Το πτυχίο μου έχει γίνει ένα υπέροχο κουρελόχαρτο, ποτέ δεν θέλησα να μπλέξω με το Δημόσιο και γνώρισα πόσο "αξιοκρατικά" είναι τα πράγματα και στον ιδιωτικό τομέα. Γνωρίζω προσωπικά και κάποια λαμόγια (μικρού βεληνεκούς) που ακόμα δεν έχουν καταλάβει ότι υπάρχει κρίση (κι ούτε πρόκειται, πιστεύω). Ο σύντροφός μου δουλεύει (ή τον δουλεύουν) λες και δεν έχει όνειρα ή ικανότητες από το πρωΐ ως το βράδυ. Υπάρχει κι ένας σκύλος που ευτυχώς δεν έχει αντιληφθεί τί συμβαίνει γύρω του. Πάλι καλά.

        Ιδανικά θα επιλέγαμε τη Σουηδία ωστόσο το ζήτημα του ποσού που χρειάζεται για το Personnumer είναι μεγάλο αγκάθι. Οπότε προσανατολιζόμαστε προς την Αγγλία κι αν μας ευνοήσουν οι συνθήκες αργότερα για να πάμε προς τη Σουηδία νομίζω ότι θα είμαστε ικανοποιημένοι.

        Θέλω να ευχηθώ σε όλους μας να βρεθούμε πολύ σύντομα σε κάποιο μέρος που θα μας εξασφαλίσει την ηρεμία που μας έχουν στερήσει το τελευταίο διάστημα. Όπως το είπε και ο καλός μας φίλος ο Όλι Ρεν "kalo kouragio"
        Καλή επιτυχία. Αν πας προς Αγγλία θα έχεις ένα μικρό θεματάκι με τον σκύλο. Ψαξτο λίγο. Κάπου ειχα διαβασει οτι με την British airways το εισητηριο του ανθρωπου έβγαινε πιο φθηνο απο του σκύλου και οι ανθρωποι αποφάσισαν να πανε οδικώς (τους εβγαινε πιο φθηνα).

        Για να βγαλεις personal number σουηδια θες λεφτά;;;;

        Comment


          #5
          Geia Miss espresso
          Sthn idia katastasi eimai poy eisai. Prosanatolizomai gia Brixeles. Na doyme ti ua gini ua broume iremia ?Kalh tyxh

          Comment


            #6
            Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια. Ναι, με τον σκυλάκο μου έχω προβληματιστεί αρκετά αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τον αφήσω πίσω. Είναι σχεδόν 9 κι είναι οικογένεια για μένα. Θα κινήσω γη και ουρανό για να βρω λύση. Οδικώς δεν μπορούμε να πάμε γιατί αν τελικά φύγουμε το αμάξι θα το αποσύρουμε. Ευτυχώς δεν υπάρχει πλέον η καραντίνα αν και πρέπει να του βγάλω Ευρωπαϊκό διαβατήριο!

            afrodite, το personnumer αν έχω καταλάβει καλά για να το πάρεις χρειάζεσαι είτε συμβόλαιο εργασίας είτε απόδειξη ότι είσαι φερέγγυος. Φοβάμαι ότι δουλειά από εδώ δεν θα μπορέσω να βρω (έτσι που είναι το cv μου με μια τρύπα ναααα με το συμπάθειο, θα είναι δύσκολες οι συνεντεύξεις μέσω Ίντερνετ) και δεν θέλω να βρεθώ στη Σουηδία χωρίς μία πισινή που λέμε, γιατί δεν έχω ζήσει ποτέ ξανά εκεί. Την Αγγλία τη γνωρίζω γιατί εκεί πήρα το πτυχίο που το ΔΙΚΑΤΣΑ ποτέ δεν μου αναγνώρισε (!!) και δούλεψα και για σχεδόν δύο χρόνια.

            Masa οι Βρυξέλλες είναι ωραία πόλη, αν και μεροληπτώ γιατί εκεί γεννήθηκα και την αγαπώ πολύ! Κάποιοι Έλληνες την βρίσκουν βαρετή, μπορει και να είναι να σου πω την αλήθεια. Είναι ήρεμη και καθαρή πόλη και σχετικά μικρή, με ωραία πάρκα, ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονική. Επίσης τα σπίτια τους τα βρίσκω αρκετά καλοχτισμένα - πλησιάζουν τις συνήθειές μας ως προς το εμβαδόν και τη διαμόρφωση. Η συγκοινωνία είναι καλή αλλά αν ζεις στα προάστια το αμάξι μπορεί να σου φανεί χρήσιμο (π.χ. για το σούπερ μάρκετ). Οι άνθρωποι είναι απλοί, κοιτάνε τη δουλειά τους, ίσως πιο κρύοι σε σχέση με τους Γάλλους για παράδειγμα ώσπου να σε γνωρίσουν. Η ξενοφοβία απαντάται περισσότερο στις φτωχότερες περιοχές (όπως παντού). Πιστεύω ότι τους Έλληνες τους αντιμετωπίζουν περισσότερο με συμπάθεια. Από φαγητό βρίσκεις ότι θέλεις (το ιστορικο κέντρο είναι τίγκα στα γυράδικα), και τα γλυκά είναι απλά θεϊκά και σίγουρα θα πάρεις 5 κιλά σε ένα μήνα γιατί δεν θα σταματήσεις να τα τρως. Υπάρχουν πολλοί μετανάστες ήδη και δεύτερης και τρίτης γενιάς πάλι απ' όπου μπορείς να φανταστείς. Αν σκέφτεσαι το Βέλγιο εξέτασε και τις μικρότερεσ πόλεις. Την Αμβέρσα π.χ. αν θέλεις φλαμανδική κοινότητα ή ακόμα και τη Lille στη Γαλλία. Η απόσταση είναι γελοία ανάμεσα σε Lille και Βέλγιο και μπορείς να επωφεληθείς από τη φθηνότερη ζωή του Βελγίου (ενοίκια, έξοδα κτλ.)

            Comment


              #7
              Miss espresso
              Καλησπερα
              Σ ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες σου και για το ενδιαφερον σου να μου απαντησεις. Εισαι φαινεται απο τους Ελληνες που βοηθουν εστω και με τις συμβουλες τους και δεν κοιτανε με καχυποψια . Ξερεις μονο εμεις βγαζουμε τα ματια μας μεταξυ μας στο εξωτερικο αντι να βοηθιομαστε.Το λεω διοτι ξεκινησα για Βρυξελλες (φιλοι) και κατεληξα για Γερμανια που μαλλον φευγω τελη Φεβρουαριου απο αγνωστους που βοηθησαν να βρω κατι εκει. Εχω και συγγενεις Γερμανια αλλα σου ειπα πριν τι συμβαινει με μας τους Ελληνες.Ευχομαι το καλυτερο οτι και να κανεις οπου και οπως βρεθεις αν θελεις επικοινωνουμε και μεσω face το ονομα μου ειναι Kampaki Maria.

              Comment


                #8
                ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΟ ΑΝΤΛΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
                ΔΕ ΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΟΡΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ;
                ΘΑ 'ΧΑΜΕ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕΙ ΟΛΟΙ ΤΩΡΑ...

                Comment


                  #9
                  αυτο με τον σκυλο μ αρεσε πολυ!!!
                  Originally posted by miss espresso View Post
                  Αποφάσισα να συστηθώ, αφού είναι περίπου ένας μήνας που παρακολουθώ οτιδήποτε αναρτάται στο patriotaki. Προσπαθώ να αντλήσω τη δύναμη και να οργανωθώ για να φύγω από την Ελλάδα ως την άνοιξη. Θέλω να ξυπνήσω κάμια μέρα σύντομα και να έχω την επιλογή έστω και για μια μέρα να μην σκέφτομαι την ατελείωτη καφρίλα που βλέπω κάθε μέρα στα κανάλια και δυστυχώς και σε κάποιους συμπολίτες.

                  Είμαι άνεργη 3 χρόνια, 37 χρονών κι επομένως ανύπαρκτη για τα στατιστικά της Ελλάδας που ασχολείται μόνο με τις ηλικίες 18-25 και 45-100. Το πτυχίο μου έχει γίνει ένα υπέροχο κουρελόχαρτο, ποτέ δεν θέλησα να μπλέξω με το Δημόσιο και γνώρισα πόσο "αξιοκρατικά" είναι τα πράγματα και στον ιδιωτικό τομέα. Γνωρίζω προσωπικά και κάποια λαμόγια (μικρού βεληνεκούς) που ακόμα δεν έχουν καταλάβει ότι υπάρχει κρίση (κι ούτε πρόκειται, πιστεύω). Ο σύντροφός μου δουλεύει (ή τον δουλεύουν) λες και δεν έχει όνειρα ή ικανότητες από το πρωΐ ως το βράδυ. Υπάρχει κι ένας σκύλος που ευτυχώς δεν έχει αντιληφθεί τί συμβαίνει γύρω του. Πάλι καλά.

                  Ιδανικά θα επιλέγαμε τη Σουηδία ωστόσο το ζήτημα του ποσού που χρειάζεται για το Personnumer είναι μεγάλο αγκάθι. Οπότε προσανατολιζόμαστε προς την Αγγλία κι αν μας ευνοήσουν οι συνθήκες αργότερα για να πάμε προς τη Σουηδία νομίζω ότι θα είμαστε ικανοποιημένοι.

                  Θέλω να ευχηθώ σε όλους μας να βρεθούμε πολύ σύντομα σε κάποιο μέρος που θα μας εξασφαλίσει την ηρεμία που μας έχουν στερήσει το τελευταίο διάστημα. Όπως το είπε και ο καλός μας φίλος ο Όλι Ρεν "kalo kouragio"

                  Comment


                    #10
                    Μακάρι να πάνε όλα καλά! Σου το εύχομαι! Όσο ψαχνόμαστε και δεν συμβιβαζόμαστε την βρίσκουμε την λύση μας. Σε άλλους παίρνει λίγο χρόνο σε άλλους πολύ σε άλλους εύκολα σε άλλους δύσκολα αλλά εν τέλη την βρίσκουμε την άκρη! Η αδερφή μου έφυγε εχθές για Βέλγιο, συγκεκριμένα Βρυξέλλες. Επειδή σπούδασε στην Αγγλία έχω να σου πω όντως θα έχεις ένα θεματάκι με τη μεταφορά του ζώου, αλλά με το που φτάσετε εκεί όλα θα αλλάξουν. Υπάρχουν Άγγλοι φανατικοί με τα κατοικίδια και μπορείς να βρεις τα πάντα για αυτά σε αυτή τη χώρα, Μόνο οίκους ανοχής δεν έχουν δημιουργήσει ακόμη για σκύλους. Πράσινο παντού θα καλοπεράσει ο μικρός της οικογένειας σας! Εύχομαι και εσείς!

                    Comment

                    Working...
                    X