Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλησπέρα σε όλους

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σε όλους

    Καταρχάς συγχαρητήρια για την άκρως χρήσιμη κοινότητα σας. Για έναν υποψήφιο μετανάστη σε πρώιμο στάδιο, όπως εγώ, είναι πολύ χρήσιμη όλη αυτή η συγκεντρωμένη πληροφορία για την κατάλληλη επιλογή αλλά και για την όλη προετοιμασία.

    Όσων αφορά εμένα, είμαι σαλλλλονικιός, ΤΕΙτζής με μεταπτυχιακό, παντρεμένος, άνεργος όπως και η γυναίκα μου, λίγο πριν τα τριάντα.

    Για μετανάστευση συζητάμε εδώ και πάνω από ένα χρόνο, χωρίς συγκεκριμένη- κατασταλαγμένη χώρα, αλλά με μια τάση προς Νέα Ζηλανδία και Σουηδία (ξέρω καμία σχέση, αλλά…....) Το όλο θέμα συντηρείται στον αέρα, κυρίως λόγω της μη ύπαρξης κεφαλαίου (0 Ευρώ), για την αρχή ενός τέτοιου εγχειρήματος. Οπότε ως τότε, κοιτάμε παράλληλα με την εύρεση δουλειάς στην Ελλάδα, να κατασταλάξουμε σε κάποια χώρα και να προετοιμαστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα για το μεγάλο άλμα εκμεταλλευόμενοι τον διάστημα αυτό.

    #2
    Καλησπέρα. Για τη Νέα Ζηλανδία ξεκίνα να διαβάζεις τα Post στο Forum. Βρίσκονται στο τμήμα της Αυστραλίας. Επίσης επικοινώνησε και με την Ελληνική κοινότητα στο Auckland της Νέας Ζηλανδίας, για να έχεις μια πιό άμεση ενημέρωση, γιατί από ότι βλέπω, έχει αρχίσει και κατεβαίνει κόσμος κάτω και όπου μπορούν βοηθάνε οι άνθρωποι.

    Η σελίδα στο facebook :


    Η σελίδα της Κοινότητας :
    Welcome, Καλωσήλθατε !

    Υπομονή και Επιμονή.

    Comment


      #3
      Καλησπέρα @nz35.
      Ευχαριστώ για τα link και για την απάντηση. Βέβαια με τα κοινωνικά δίκτυα δεν τα πάω καλά, οπότε δεν είχα πρόσβαση στο πρώτο link, αλλά το δεύτερο το μελέτησα και έγινε ήδη σελιδοδείκτης. Θα συγκεντρώσω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ, με κάθε άλλο μέσο πρώτα, ώστε να μην απασχολήσω την ελληνική κοινότητα εκεί με γενικές-αόριστες ερωτήσεις.
      Ειδικά εφόσον άρχισε να κατεβαίνει κόσμος.. έχουν και τις ζωές τους...

      Στο φόρουμ έχω διαβάσει αρκετά (και συνεχίζω..) και για τις Νέα Ζηλανδία-Σουηδία που είναι οι πρώτες επιλογές, αλλά και γενικά. Όντας καθηλωμένος χωρίς κεφάλαιο, προσπαθώ να είμαι ανοιχτός ακόμα και σε άλλες ακόμα χώρες, μια και δεν έχω κάποια άκρη εξωτερικό. Οπότε επειδή η "πόρτα" της ΝΖ μπορεί αν μην ανοίξει ποτέ για μένα, προσπαθώ να έχω και άλλες στο οπτικό μου πεδίο..

      Στο "Υπομονή και Επιμονή" προσπαθώ να προσθέσω και την Μεθοδικότητα, ώστε να γλυτώσω όσο μπορώ από αρκετά προβλήματα. Γι’ αυτό και μη όντας οριστικά
      κατασταλαγμένος προσπαθώ να κάνω τα πρώτα γενικά βήματα (νέο δίπλωμα- ταυτότητα, μετάφραση στα αγγλικά τα πτυχία…) και να εξατομικεύσω όσο μπορώ (και επιδέχεται) την μετανάστευση.

      Comment


        #4
        Καλησπέρα σε όλους ακόμα μια φορά…
        Όπως ανέφερα και στα παραπάνω post,είμαστε με το έτερον ήμισυ στην πρώιμη φάση της συγκέντρωσης πληροφοριών γύρω από το θέμα της μετανάστευσης χωρίς να έχουμε προσανατολιστεί σε κάποια χώρα συγκεκριμένα. Καλώς ή κακώς είμαστε από τις περιπτώσεις με πολύ μακρινούς συγγενής σε κάποια χώρα και χωρίς κάποιο φίλο που να έχει κάνει ήδη κάποιο αντίστοιχο βήμα… Άρα η βασική πληροφόρηση είναι το διαδίκτυο και τα λιγοστά τηλεφωνήματα όπου χρειάζεται και γίνεται προσπαθώντας να καταλήξουμε κάπου…
        Εδώ και αρκετό καιρό διαβάζουμε το πατριωτάκι αλλά και γενικά σε διάφορα site, ξεδιαλύνοντας πολλές απορίες για διάφορες χώρες, διαδικασίες και καταστάσεις, μην ενοχλώντας συνειδητά όμως με ερωτήσεις, γιατί με τόσο μη στέρεα κατάσταση θα ήταν στην ουσία άδικος κόπος δικός σας και παράλληλα σταγόνα στον ωκεανό. Παρότι έχουμε δημιουργήσει μια πρωταρχική εικόνα σε ποια άκρη ίσως θα κολλούσαμε και εμείς σε αυτό τον κόσμο, δεν είναι κάτι ξεκάθαρο με αρκετές υποψήφιες χώρες…
        Θα ήθελα όμως τώρα με έναν αρκετά ανορθόδοξο τρόπο όποιος μπορεί να «συνεισφέρει» με την άποψη του περί της καλύτερης στα δεδομένα επιλογής, με ή χωρίς αιτιολόγηση.
        Παραθέτω λοιπόν μερικά χαρακτηριστικά, τα οποία συνυπολογίζοντας τα θα ήθελα όποιος μπορεί και θέλει να προτείνει μια χώρα:

        1) Σπουδές: Είμαστε και οι δυο απόφοιτοι ΤΕΙ, στον τομέα της πληροφορικής, ενώ παράλληλα εγώ είμαι κάτοχος και μεταπτυχιακού διπλώματος στον ίδιο τομέα, με μερικά σεμινάρια σε διάφορα αντικέιμενα… Βαθμολογίες λίαν καλοί και οι δύο στο bachelor, πολύ καλά στο Master…
        2) Προϋπηρεσία: Από προϋπηρεσία είμαστε αρκετά χάλια, με δουλειές τύπου καφετέρια, deliveri, πωλήτρια, φυλλάδια, οικοδομές εργασίες, αγροτικές δουλειές, γραμματειακές κτλ με την συντριπτική πλειοψηφία να είναι για μικρά διαστήματα, χωρίς κάποια εξειδίκευση ή εκμάθηση τέχνης (απλά για το μεροκάματο) και ανασφάλιστα…
        3) Γλώσσες: Αγγλικά πτυχίο Lower ο ένας και σχετικά ζεστό, Pre Lower η άλλη… Διάθεση να τελειοποιήσουμε τα αγγλικά η/και για εκμάθηση άλλης γλώσσας υπάρχει και ως προς το πρώτο σκέλος εξελίσσεται ήδη…ECDL υπάρχει επίσης… IELTS-GRE είναι στο πρόγραμμα να γίνουν…
        4) Δουλειές: Όρεξη για δουλειά υπάρχει, για κάθε αντικείμενο προς το παρών…με ενδιαφέρον κάποια στιγμή για διδακτορικό και κάποια εργασία στον ακαδημαϊκό χώρο, αλλά και στον ιδιωτικό τομέα…
        5) Χρήματα: Κεφάλαιο δεν υπάρχει για ξεκίνημα, αλλά γίνεται σταδιακά κάποια προσπάθεια… παραμένει όμως ο περιορισμός της μη δυνατότητα για διερευνητικά ταξίδια…τουλάχιστον σύντομα…
        6) Ενδιαφέροντα: Στα ενδιαφέροντα, μας αρέσει η θάλασσα (πρωτότυπο για Έλληνα ), αλλά και το βουνό-χιόνι, χωρίς να είναι όπως είναι λογικά κάτι προαπαιτούμενο στην επιλογή της χώρας…Είμαστε αρκετά σπιτόγατοι, (ταινίες-ιντερνέτ κτλ), 1-2 βράδια την βδομάδα και ήρεμα κιόλας είναι αρκετά… Μας αρέσουν βόλτες στην φύση, διάβασμα και παρέες σε σπίτι… Φύση εξίσου επιθυμητή…
        7) Ζητούμενα: Ησυχία, τάξη και ασφάλεια επιθυμητά… Τυπικότητα, σοβαρότητα, ευγένεια…. απλότητα..
        8) Κολλήματα: Δεν υπάρχει κόλλημα με αρκετές ελληνικές συνήθειες, αντιθέτως… Δεν θα ξεκινήσουμε με προοπτική να περιοριστούμε σε ελληνική κοινότητα μόνο και να ζούμε ελληνική ζωή…Επιθυμητή η μικρή απόσταση από Ελλάδα όχι δεσμευτική,
        9) Προοπτική: Λέμε για πάντα….και βλέπουμε! Μια σχετική οικονομική ευμάρεια αν μπορέσουμε, δεν ελπίζουμε να γίνουμε πλούσιοι
        10) Απώτερος Στόχος: Οικογένεια, ένα σπίτι με μια μικρή αυλή, ένας σκύλος, ένα αυτοκίνητο…
        * Ξέρω ότι μιλάω για κάτι ιδανικό, αλλά βάζω προοπτική και απώτερος στόχος. Αν έστω τείνω προς αυτά, θα μου είναι αρκετό…

        Οποιοσδήποτε θεωρεί ότι κάποια χώρα ακόμα και πόλη ή περιφέρεια, ταιριάζει σε αυτά τα χαρακτηριστικά, ας προτείνει… όπως επίσης αν αντίθετα δεν ταιριάζει κάποια ας το αναφέρει…

        ΥΓ 1. Εννοείται πως ότι λέγεται είναι άκρως υποκειμενικό και δεν λαμβάνεται αφιλτράριστο υπόψη… Όμως συνολικά και αθροιστικά θα μας δώσει μια βοήθεια στην τελική απόφαση, καθώς κάποιος που ζει σε μια χώρα γνωρίζει αν ένα πακέτο χαρακτηριστικών συμβαδίζει ως ένα βαθμό με το περιβάλλον αυτό (εννοείτε κατά την υποκειμενική του άποψη)…

        ΥΓ 2. Ξέρω ότι μπορεί να είναι πολύ αναποτελεσματικό, αλλά μέσω της διαλεκτικής οδού κάτι πιστεύω μας θα προσφέρει και χωρίς να απασχολήσω με πολλές ερωτήσεις πολλά άτομα… Μια φιλική πρόταση θέλω από όποιον μπορεί, θέλει και δεν βαριέται…

        ΥΓ 3 Sorry για το σεντόνι….

        Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

        Comment


          #5
          Φίλε insane, καλώς ήρθες στην παρέα μας, & καλό σου μήνα!!!!
          Αυτά που έχω να σου πω εγώ είναι φυσικά από προσωπική εμπειρία, είναι η γνώμη μου & όπως γράφεις μπορεί να είναι λάθος (& γι'αυτό μη την λάβεις αφιλτράριστη!!!).
          Κατ'αρχάς για μένα - αν έχεις πάρει σοβαρά απόφαση να φύγεις - είναι λάθος το ότι "επικεντρώνεσαι" σε δύο τόσο (από άποψη γλώσσας & άλλων χαρακτηριστικών) εκ διαμέτρου αντίθετες χώρες. Γνώμη μου είναι (αν δεν ξέρεις Σουηδικά) να επικεντρωθείς Ν.Ζ. ή να δεις τι προοπτικές έχεις στη Σουηδία σαν εργασία & μετά να ξεκινήσεις με τη γλώσσα.... Βέβαια θα μου πεις ότι μπορεί στον τομέα σου να μη χρειάζεται - για αρχή τουλάχιστο - η γλώσσα. Ο.Κ. το εξετάζεις & αυτό. Γιατί από τη στιγμη που δεν έχεις €υρα τότε, είναι λίγο δύσκολα για οπουδήποτε...& κυρίως για τόσο μακριά & ακριβή χώρα όπως η Ν.Ζ. (δεν θέλω να σε απογοητεύσω & εγώ που σου μιλάω δεν θα έχω πάνω από 5000 όταν & αν με το καλό φύγω, που είναι τραγικά λίγα....)
          Επίσης, στην ηλικία σου, εγώ θα έψαχνα & διδακτορικό, σε κάποιο ερευνητικό κέντρο (Νορβηγία, Γαλλία, Καναδά κλπ....)
          Πριν αποφασήσεις οτιδήποτε όμως δες πρώτα τις προοπτικές που έχεις για δουλειά....
          Από αυτά που είμαι σε θέση να ξέρω (επαναλαμβάνω μπορεί να έχω λάθος πληροφορίες, αν & είναι τσεκαρισμένςε από 2 τουλαχιστο πλευρές) στη Ν.Ζ. θα έχεις μια αξιοπρεπή ζωή, με λιγότερο Incame όμως από ότι στην Αυστραλία π.χ. Κοίταξέ το επίσης αν σε πάιρνει & για διδακτικό προσωπικό κάπου...
          Στη Σουηδία (έχω πάει σαν τουρίστας) θα έχεις επίσης μια άνετη ζωη με πολλές-πολλές κοινωνικές παροχές, θα είσαι "δίπλα" στην Ελλάδα, αλλά δεν ξέρω αν αντέχεις το κρύο, τη μουντάδα, τα χιόνια κλπ....(που έχουν & ωραίες πίστες για σκι!!!!)
          Σίγουρα & στις 2 χώρες θα βρεις αρκετούς Έλληνες.
          Η ταπεινή μου γνώμη (αν ήμουν εσύ δλδ, με τα στοιχεία που έχεις δώσει) θα έψαχνα πιο πολύ σαν διδακτικό προσωπικό ή για διδακτορικό9μπορεί να έχεις βαρεθεί & το διάβασμα όμως!!! ) & κυρίως Σουηδία (που είναι πιο κοντά λόγω χρημάτων)....
          Αυτά από μένα ελπίζω να μη σε μπέρδεψα παραπάνω!!!!
          Ότι & να κάνεις πάντως καλή τύχη να έχεις!!! Καλή δύναμη για τη συνέχεια!!!!!
          Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

          Comment


            #6
            Καλό μήνα επίσης και φυσικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ Bill για την απάντηση. Αυτό ακριβώς θέλω και εγώ, με τα μάτια και τις εμπειρίες του κάποιος άλλος, θεωρώντας ότι είναι «εγώ», να μου πει τι πιστεύει…

            Η απόφαση για μετανάστευση έχει παρθεί, απλά λόγω δυσκολίας με δουλειές τα χρήματα για το «άλμα» (ελπίζω όντως και εγώ να φτάσω σε περισσότερα των 5.000 Ευρώ) μαζεύονται δύσκολα και καθυστερούν το εγχείρημα…Γι’ αυτό και εξαντλώ κάθε δυνατότητα στο ενδιάμεσο για καλύτερη οργάνωση αλλά και επιλογή.

            Στο θέμα των χωρών είμαι ακόμα πιο μπερδεμένος από ότι όταν ανέφερα την ΝΖ και την Σουηδία μόνο, με άλλες χώρες να καλύπτουν αρκετά από τα ενδιαφέροντα και τις επιθυμητές ιδιότητες (πχ Καναδάς). Ξέρω, ένα χάος…Αλλά όσο και αν διαβάζω δεν μπορώ να βρω κάποια ξεκάθαρη προοπτική, ή γκρουπ χωρών(πχ Σκανδιναβικές, Ωκεανία, Αμερική). Μου φαίνεται ότι κάθε τι που θέλω υλοποιείτε σε διαφορετικό μέρος καλύτερα (λογικό ως ένα σημείο) οπότε… Ψάχνω την καλύτερη δυνατή συνισταμένη!!

            Όσον αφορά τα ερευνητικά κέντρα, που όντως και μένα με ενδιαφέρουν αρκετά, από όσο έχω ψάξει η Νέα Ζηλανδία στον τομέα μου δεν έχει και τόσες επιλογές, με τις Σκανδιναβικές και Βορείου Αμερικής χώρες, συν μερικές ακόμα Ευρωπαϊκές, να είναι αρκετά καλύτερα (φυσικά μπορεί και να κάνω λάθος).

            Στον ακαδημαϊκό χώρο θεωρώ ότι σε μη αγγλόφωνη χώρα είναι σχετικά αρκετά δύσκολο, με την λογική ότι η «τελειοποίηση» των Αγγλικών είναι κάτι σαφώς πιο εύκολο από πχ τα Σουηδικά. Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος, απλά δεν το γνωρίζω καθώς οι περισσότεροι μιλάνε για την γλώσσα σε επίπεδο επιβίωσης ή/και διαβίωσης άλλα όχι σε μια προοπτική ικανής για να κάνεις διάλεξη σε ένα πανεπιστήμιο (μη αγγλόφωνο) (Πχ. με αρκετή δουλειά (διάβασμα και εξάσκηση) δύο χρόνων, γνωρίζω άτομα που έφτασαν στο επίπεδο αυτό (από Lower σε Proficiency+++) στα αγγλικά. Στα Σουηδικά ή τα Αυστριακά δεν έχω ιδέα πόσο θα θέλει). Για το διάβασμα μέσω των επιλογών μου δεν φαίνεται να ξεμπερδεύω εύκολα, αλλά και ούτε με ενοχλεί…

            Κρύο-χιόνια, acceptable…I think!!!

            Σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά bill για τον χρόνο σου και καλή τύχη και δύναμη στο δικό σου «άλμα»!!

            ΥΓ. Sorry για το σχεδόν σεντόνι Νο2

            Comment


              #7
              Αφού είσαι κάτω των 35, ρίξε μια ματιά στο πρόγραμμα του IEC για τον Καναδά.

              Έχουμε γράψει αρκετά πράγματα εδώ στο πατριωτάκι στο νημα του Καναδά.

              Καλή επιτυχία σε ότι προσπαθήσεις!
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                #8
                Είναι όντως αξιόλογη περίπτωσητο IEC, την έχω στα υπόψη και ελπίζω να μην αλλάξει κάτι στα διαδικαστικά μέχρι να έχω την δυνατότητα να κάνω το βήμα...αν φυσικά καταλήξουμε εκεί...

                Σε ευχαριστώ πολύ και καλή τύχη και σε σένα.

                Comment

                Working...
                X