Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί τόση αποθάρρυνση από τους άλλους Έλληνες;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by A_Qnn View Post
    Η άσκηση κριτικής δεν δείχνει έλλειψη σεβασμού..
    Καταθέτεις μια προσωπική ιστορία και δεν θέλω επουδενί λόγο να σχολιάσω τις επιλογές σου. Το μόνο που σου εύχομαι είναι καλή συνέχεια σε ότι κάνεις και καλή τύχη.

    Comment


      Δεν είναι μόνο μια προσωπική ιστορία. Είναι η πραγματικότητα πολλών ανθρώπων που νομίζουν ότι θα βρουν οργανωμένο κράτος. Για του λόγου το αληθές :
      Αναμονές υπηκοότητας ως και 5 χρόνια και προβλήματα έκδοσης αδειών παραμονής:

      Was ist das Geheimnis der MA 35? - Ich frage mich ... - derStandard.at › Kultur
      In Wien muss man lange auf die Staatsbürgerschaft warten - Dijaspora
      In den Mühlen der österreichischen Bürokratie: Wer sich beschwert, wartet - Userartikel - derStandard.at › User
      Bürokratie schränkt Wissenschafter aus dem Ausland ein - Integrationspolitik - derStandard.at › Inland
      Warten als System? - fm4.ORF.at


      Άνθρωποι χωρίς υπηκοότητα:

      Österreichische Staatsbürgerschaft: bewilligt, jetzt staatenlos , nun Probleme ! - Das Forum für Ausländer & Migranten in Österreich
      Neues Staatsbürgerrecht "produziert Staatenlose" - Staatsbürgerschaft - derStandard.at › Inland

      Πληρωμένες υπηκοότητες:

      Staatsbürgerschaft - Doch 2 Ö-Pässe für Russen nach Zahlung
      Kärntens Landesvater Haider verkaufte Staatsbürgerschaften an reiche Russen | trend.at

      Οικονομικά (και άλλα) σκάνδαλα που προανέφερα:

      ÖBB-Schuldenberg wächst bis 2020 auf 30 Mrd. Euro « DiePresse.com


      Heta-Frist abgelaufen, Deal geplatzt, Kärnten pleite – "Garnichts passiert" « WirtschaftsBlatt.at

      Εξαγωγές όπλων:

      Amnesty kritisiert österreichische Waffenexporte | Tiroler Tageszeitung Online - Nachrichten von jetzt!
      Waffenexporte sind gutes Geschäft für Österreich - Wirtschaftsnachrichten - derStandard.at › Wirtschaft
      Kritik an österreichischen Waffenexporten nach Syrien und Jemen - Rüstung - derStandard.at › International

      Με δυό λέξεις δηλαδή, οργάνωση και πολιτισμός.

      Comment


        Originally posted by capobomba View Post
        Καταθέτεις μια προσωπική ιστορία και δεν θέλω επουδενί λόγο να σχολιάσω τις επιλογές σου. Το μόνο που σου εύχομαι είναι καλή συνέχεια σε ότι κάνεις και καλή τύχη.
        Ειναι φανερο πως η κοπελα εχει "θεματα".
        Για καθε προταση , καθε λεξη που χρησιμοποιει, μπορω να παραθεσω ακριβως τα αντιθετα απο τις μεχρι τωρα εμπειριες μου.
        Αυτος ο αρνητισμος που διαχεει σε καθε της μηνυμα ....
        Θα τη συμβουλευα να βρει καποια βοηθεια απο επαγγελματια , να χαλαρωσει λιγο.
        Διαφορετικα αν ταλαιπωρειται τοσο πολυ υπαρχει παντα και η επιστροφη στην πατριδα.

        Comment


          Τα γεγονότα δεν αλλάζουν και δεν αντιπαλεύονται με συναισθηματικά επιχειρήματα. Τα δεδομένα που υπάρχουν στα links είναι πιο αντικειμενικά από τις εμπειρίες του καθενός μας - κρίμα που τις δικές σου δεν τις μοιράστηκες μαζί μας με αντίστοιχα δεδομένα. Αλλά υπάρχουν άνθρωποι που δεν χαλαρώνουν :-) και δεν τα παρατάνε παρ'όλες τις δυσκολίες. Αυτό το επιχείρημα "αν δεν σας αρέσει να φύγετε" είναι για τους δειλούς. Μου θυμίζει ένα από τα πιο άτιμα επιχειρήματα που έχω ακούσει από κάποιους Αυστριακούς : Αν δεν άρεσε στους Εβραίους ας φεύγανε. Άσε που προυποθέτει ότι δεν θα αλλάξει αυτός που κάνει την παρανομία και την αδικία, αλλά θα φύγει το θύμα ώστε ο θύτης να συνεχίσει το βιολί του στον επόμενο. Υπάρχει και η απόδοση δικαιοσύνης ξέρεις, αλλά δεν την προτείνεις γιατί θέλει αγωνιστηκότητα, πείσμα και υπομονή.

          Απ' ότι φαίνεται μόνο ο αρνητισμός προς την Ελλάδα και το λαό της είναι φυσιολογικός. Την επόμενη φορά που κάποιος συμπολίτης σου θα σου παραπονεθεί για εκμετάλλευση, για ανεργία, για την πείνα, στείλτον σε κανένα επαγγελματία. Πολύ αρνητισμός ρε παιδί μου ...

          Comment


            ωραια λοιπον ανακαλω τα περι επαγγελματια
            βρες καποιον να σου γεμισει .... το συναισθηματικο σου κενο
            ε δε μπορει , καποιος εκει εξω θα εχει την υπομονη να ακουει τις γκρινιες σου, να διαβαζει τα κατεβατα σου, να συμφωνει μαζι σου.
            Κüsschen

            Comment


              Εγώ θα κάνω αυτό που θέλω.

              Ναι υπάρχουν πολλοί, μην κρίνεις από τον εαυτό σου. Και κάποιοι έπρεπε να έρθουν να δουν ιδίοις όμμασι τι γίνεται στο κράτος τους και έχουν αλλάξει κατά πολύ τις απόψεις τους. Δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεις άτομα που διαβάζουν εφημερίδες, ξέρουν τα γεγονότα, ξέρουν μαθηματικά για να μπορούν να αντιλαμβάνονται τι πάει να πει 50% ακροδεξιά στις τελευταίες εκλογές. Δε θέλω να νοιώσεις μειονεκτικά, αλλά υπάρχει κόσμος που ενδιαφέρεται πολύ. Όποιος είναι αρκετά μορφωμένος και ενημερωμένος, είναι εξοικιωμένος με το διάβασμα και δεν του φαίνονται κατεβατά γιατί διαβάζει και γράφει γρήγορα χωρίς να κουράζεται πολύ ο εγκέφαλος. Δεν χρειάζεται να συμφωνεί κανείς μαζί μου, γιατί δεν χρειάζεται να αποδείξω τίποτα. Το ίδιο το Αυστριακό κράτος παραθέτει τα στοιχεία: Verfassungsschutz: Rechtsextremismus "steigt dramatisch" - Kriminalität - derStandard.at › Panorama.

              Είναι όντως γκρίνια να μιλάς για ρατσισμό. Είδες ρε παιδί μου, ειδικά σήμερα μετά το μακελειό στο Ορλάντο, μας έχουν πρήξει αυτές οι μανάδες των σκοτωμένων παιδιών, όλο γκρίνια ... Δε θα μπορούσαν να βρουν κάποιον να τους γεμίσει το συναισθηματικό τους κενό... Λες κι αν το βρούνε, ο ρατσισμός θα πάψει να υπάρχει. (Εννοείται ότι εδώ δε σοβαρολογώ).

              Comment


                A_Qnn αν βλέπεις πάντα την αρνητική πλευρα μιας υπόθεσης , θα κάνεις ρυτίδες πιο γρήγορα , φιλικά πάντα.

                Comment


                  Ε, και τι έγινε;

                  Comment


                    A_Qnn λες οτι ο πλουσιος τρεχει με 200 και απλα πληρωνει τη κληση!! δεν αναφερεις οτι τσιμπαει 6 ποντους , και αρα αντε να το κανει κανα δυο φορες ακομα !!!

                    Comment


                      Υπάρχει και η λεγόμενη "Anonymverfügung" όπου πληρώνεις χωρίς το όνομά σου να έχει καταχωρηθεί.

                      Comment


                        Αν δεν ήταν όλα αρνητικά στην Ελλάδα δεν θα έφευγαν στο εξωτερικό τόσοι Έλληνες ούτε θα αυτοκτονούσαν τόσες χιλιάδες και θα ήταν 3.000.000 κάτω από το όριο της φτώχειας.... κα...!!!


                        Αυτό είναι το ανέκδοτο της ημέρας. ...!!!
                        (Μόνο όσοι έχουν γεννηθεί ή ζουν πάρα πολλά χρόνια στο εξωτερικό και φυσικά οι κομματικά πορωμένοι δεν ξέρουν την πραγματική κατάσταση της Ελλάδας...!!!)


                        Αυτοί που δεν σεβάστηκαν και δεν σέβονται τίποτα στην Ελλάδα είναι όσοι πολιτικοί κυβέρνησαν τα τελευταία 38 χρόνια και κυβερνάνε μέχρι και σήμερα και που έπρεπε να είναι όλοι τους στην φυλακή...!!!



                        Όταν έγραφαν οι Έλληνες φιλόσοφοι ο Goethe ήταν στο υπερπέραν πριν από 3000 χρόνια....!!!

                        (Γκαίτε Ιωάννης Βόλφγκανγκ . Γερμανός ποιητής, φιλόσοφος και επιστήμονας (Φραγκφούρτη 1749 - Βαϊμάρη 1832). Μία από τις πιο έξοχες διάνοιες όχι μόνο της Γερμανίας, αλλά και ολόκληρης της οικουμένης. Η ζωή του: Καταγόταν από αριστοκρατική και πλούσια οικογένεια. Ο πατέρας του ήταν αυτοκρατορικός σύμβουλος. Σπούδασε νομικά στο Στρασβούργο και παράλληλα ασχολήθηκε με τη φυσική και τη χημεία, μελέτησε Σαίξπηρ, Αγία Γραφή και Έλληνες συγγραφείς. Στο Στρασβούργο γνώρισε τη Φρειδερίκη Μπριόν και ο έρωτάς του προς αυτήν του ενέπνευσε μερικά από τα ωραιότερα ποιήματά του. Το 1774 ταξίδεψε στην Ελβετία και σ άλλες χώρες και το 1775, μετά από πρόσκληση του δούκα της Σαξ - Βαϊμάρης Καρόλου, πήγε στη Βαϊμάρη, όπου έζησε ως το θάνατό του. Στην πόλη αυτή ο Γκαίτε γίνεται η ψυχή όχι μόνο της αυλής αλλά και της διοίκησης. Τώρα μεγαλουργεί και αποκαλύπτει τη μεγαλοφυΐα του στην ποίηση, που τη θεωρεί ως τον κύριο προορισμό του. Το 1790 σχετίστηκε ερωτικά με τη Χριστιανή Βούλπιους, με την οποία απέκτησε γιο, τον Αύγουστο και την παντρεύτηκε μετά από 18 χρόνια. Από το 1791 - 1817 διεύθυνε το Αυλικό Θέατρο της Βαϊμάρης. Χαιρέτησε με ενθουσιασμό τη Γαλλική Επανάσταση και θαύμαζε το Ναπολέοντα. Έργα του: Ο Γκαίτε άφησε ένα τεράστιο σε όγκο και σπάνιο σε ποιότητα ποιητικό έργο. Σημαντικές δημιουργίες του είναι: "Κλαβίγκο", "Τα βάσανα του νεαρού Βέρθερ", "Επιστολές από την Ελβετία", "Περσεφόνη". Μετέφρασε την "Ιφιγένεια εν Ταύροις" σε στίχους. Ακολουθούν οι "Ρωμαϊκές Ελεγείες", το "Ερμής και Δωροθέα" κ.λ.π. Το αθάνατο αριστούργημά του όμως είναι ο "Φάουστ", με το οποίο ασχολήθηκε 30 χρόνια και τον τελείωσε πέντε ημέρες προτού πεθάνει)



                        υ.γ. Οποιανου αρέσει η Ελλάδα πολύ απλά γυρίζει πίσω. ..!!!
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          η κληση δεν βεβαιωνεται με την πινακιδα? μπορει να την πληρωσει ανωνυμα?

                          Comment


                            Σου έχω ήδη απαντήσει.

                            Comment


                              οι τροχαιες παραβασεις συνδεονται με το διπλωμα οδηγησης... δεν υπαρχει ανωνυμη παραβαση οριου ταχυτητας ! αυτα ειναι παραπληροφορηση !!

                              Comment


                                Διάβασε πρώτα :

                                Anonymverfügung | ÖAMTC
                                Strafen-Katalog | ÖAMTC

                                Comment

                                Working...
                                X