Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί τόση αποθάρρυνση από τους άλλους Έλληνες;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by capobomba View Post
    Κανένας δεν σου ζήτησε να απολογηθείς. Όταν λες τη γνώμη σου με επιχειρήματα, άσχετα αν ο άλλος δε συμφωνεί ή διαφωνεί, τότε γίνεται μια συζήτηση και μπορεί να βγούν συμπεράσματα.

    Όταν κάνεις προσωπικές επιθέσεις, τίποτα δε γίνεται, τσακωνόμαστε και όλα πάνε στο βρόντο.

    Εδώ είμαστε για να ανταλλάξουμε απόψεις για τη μετανάστευση έτσι δεν είναι?

    Λοιπόν εμένα από την Ελλάδα με έδιωξαν Έλληνες. Το Ελληνικό κράτος. Η Ελληνική φυλή. Οι συμπατριώτες μου. Όσοι εμπιστεύτηκα από τότε που γεννήθηκα, ότι θα μου παρέχουν εργασία, ασφάλεια, κοινωνικό κράτος, παιδεία, υγεία, στράτευμα κλπ κλπ και πάνω απ όλα αξιοπρέπεια να ζώ σε μια ευνομούμενη, σύγχρονη και δημοκρατική χώρα.

    Όλα αυτά ΣΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ των φόρων που πληρώνω και του δικαιώματος που έχω εκχωρήσει στους άρχοντες να κυβερνάνε αντί εμού, προς όφελος του λαού και του Συντάγματος και του Ελληνικού έθνους.

    Όταν η κρίση σάρωσε τα πάντα στην Ελλάδα, αποκαλύφθηκε η αλήθεια που όλοι ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ αλλά κάναμε ότι δεν τρέχει τίποτα. Ποιά αλήθεια? Ότι κάτω από την επιφάνεια και τα ωραία λόγια, δεν υπήρχε καμία σοβαρή υποδομή να στηρίξει τις ανάγκες και τις απαιτήσεις των ανθρώπων που καλώς η κακώς γεννήθηκαν στην Ελλάδα και καλόπιστα στήριζαν και στηρίζουν την οικονομική, κοινωνική, πολιστική κλπ πραγματικότητα. Καμία απολύτως σοβαρή υποδομή. Καμία παραγωγική δραστηριότητα, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων όπως τα λίγα αγροτικά και κτηνοτροφικά προιόντα, ο τουρισμός, οι υπηρεσίες, κλπ κλπ

    Καμία επαφή με τις τρέχουσες συγκυρίες στην Ευρώπη και τον κόσμο. Αποκλεισμένοι μέσα σε μια γυάλα, σε έναν δικό μας αυτιστικό κόσμο, όπου το λεφτόδεντρο κόβει χρήμα για τους δημοσίους υπαλλήλους-κομματικά στελέχη-οικογένειες-κλπ κλπ, τους συνταξιούχους του δημοσίου και των ΔΕΚΟ που έχουν βγεί στη σύνταξη στα 45 και στα 50 τους απολαμβάνοντας σκανδαλώδη προνόμια σε σχέση με τις εισφορές τους, τις κρατικοδίαιτες επιχειρήσεις με τα μαύρα συμβόλαια και τις επιδοτήσεις για σικέ έργα, τη φανερή διαπλοκή τραπεζών-πολιτικών-μέσων μαζικής ενημέρωσης, τους εργολάβους που τρώνε χρήματα από την τοπική αυτοδιοίκηση, και ένα σωρό άλλα ΓΝΩΣΤΑ σε όλους.

    Μίλησες παραπάνω για το ότι δε φταίει ο λαός. Δηλαδή ο λαός αυτός ο Ελληνικός είναι μωρό παιδί με νοημοσύνη μωρού παιδιού και δεν ξέρει/καταλαβαίνει/συμμετέχει σε τίποτα από τα παραπάνω? Είμαστε όλοι εξαπατημένοι και ξεγελασμένοι, εδώ και 40 χρόνια?

    Όταν πας στην εφορία και σε εκβιάζουν μαυραγορίτικα, αυτός που είναι απέναντι σου τι είναι? Γερμανός ή Βέλγος ή Άγγλος? Έλληνας δεν είναι?
    Όταν πάς στο σουπερμάρκετ και μέσα στην κρίση βλέπεις αυξήσεις τιμών γιατί οι Έλληνες ιδιοκτήτες έχουν κάνει καρτέλ ελέγχοντας τις τιμές με τριγωνικές συναλλαγές, ψεύτικα τιμολόγια, εισαγωγές από βουλγαρία και τόσα άλλα, αυτός που στα κάνει αυτά που σε κλέβει με αισχρό τρόπο, τι είναι? Ινδός ή Πακιστανός. Έλληνας δεν είναι?
    Αυτός, που είναι στην κλαδική και μέχρι και τα δισέγγονα του έχει διορίσει με πλαστά πτυχία στο δήμο ή την κοινότητα, στα ΚΕΠ, στο Μετρό, στα αεροδρόμια, στη ΔΕΗ, στον ΟΤΕ, στα μουσεία, στα προγράμματα STAGE για τους ανέργους με κονδύλια της Ευρωπαικής Ένωσης τάχα μου για εκπαίδευση και εργασιακή εμπειρία κλπ τι είναι ? Αμερικάνος ή Καναδός? Έλληνας δεν είναι?
    Αυτός που σε κλέβει για να σου φτιάξει τη βρύση η μια πρίζα. Που σε κλέβει για να σου κάνει ένα καρδιογράφημα, που σε κλέβει όταν σου φέρνει πετρέλαιο για τον καυστήρα, που σε κλέβει όταν σου πουλάει την κόκα κόλα από συσκευασία του σούπερμάρκετ στο ψιλικατζίδικο, που σε κλέβει όταν σου βάζει ΕΝΦΙΑ για σπίτι πληρωμένο και ξεχρωμένο 10 φορές, που σε κλέβει όταν σε αναγκάζει να κάνεις φροντιστήριο για να δώσεις εξετάσεις στο πανεπιστήμιο ή να περάσεις την τάξη στο -υποτίθεται- ΔΩΡΕΑΝ ΣΧΟΛΕΙΟ, αυτός που σου παίρνει μαύρα για να σου φτιάξει το αμάξι στο συνεργείο, αυτός που φέρνεις για να σου καθαρίσει το σπίτι χωρίς απόδειξη, αυτός που δεν πατάει στη δουλειά του παριστάνοντας τον άρρωστο, αυτός που δεν έχει πληρώσει ποτέ του φόρο εισοδήματος, ΦΠΑ, δηλώνει ψεύτικα εισοδήματα, έχει ακίνητα και τα νοικιάζει δίχως απόδειξη σε μετανάστες, αυτός που κλείνει τους δρόμους και τα λιμάνια τάχα μου γιατί διαμαρτύρεται για το καλό του λαού ενώ εκβιάζει και παίρνει μίζες και μεροκάματο για να κάνει επεισόδια, αυτός που υποτίθεται σε προστατεύει από τους ληστές και τους δολοφόνους αλλά είναι ταυτόχρονα και νταβατζής και έμπορος ναρκωτικών και φύλαξη υψηλών προσώπων, αυτός που είναι στο στρατό και πουλάει στο εμπόριο στρατιωτικό υλικό, αυτός που για να σε πάει με το αεροπλάνο ή το πλοίο σε ένα νησί ή στο εξωτερικό αν θες σε ΓΔΕΡΝΕΙ κυριολεκτικά έχοντας μονοπώλιο, αυτός που σε αναγκάζει να πληρώσεις για να παντρευτείς στην εκκλησία ή να βαφτίσεις το παιδί σου......ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ......................αυτοί δεν είναι Έλληνες?

    Αυτοί που συνεργάζονται με αυτούς δεν είναι Έλληνες?

    Αυτοί που τους ανέχονται ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ όχι μόνο να μην τους ψηφίσουν, αλλά και να μην τους προτιμήσουν ως ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ δεν είναι ΈΛΛΗΝΕΣ?

    Λοιπόν αρκετά με τα ρομαντικά λογάκια και τις αναμνήσεις από τα ιστορικά βιβλία.

    Εμείς δεν ξενιτευτήκαμε γιατί μας άρεσε ή γιατί βαρεθήκαμε. Εμείς και εσύ ο ίδιος υποχρεωθήκαμε να φύγουμε από ένα κράτος και μια κοινωνία ανάξιων στην πλειοψηφία τους.

    Και μη με ρωτήσεις τι μπορεί να κάνει ο καημένος ο λαός. Μια χαρά ήξεραν όταν κατέβαιναν στο Σύνταγμα να βγάλουν τον Αλέξη, μια χαρά ήξεραν τα περήφανα ΌΧΙ, τα μεγάλα λόγια και τα σκισμένα μνημόνια. Και μετά πήγαν και ξαναψήφισαν τους ομοίους τους.

    Ε συγνώμη, δεν θα πάρω άλλο. Αρκετά.

    Κάποτε και έως ένα βαθμό όλα αυτά ήταν ανεκτά. Στο βαθμό που εξασφαλιζόταν μια ελάχιστη ισορροπία. Κάποια στιγμή όμως αγανακτήσαμε. Και την χώρα βουλιάξανε και βγήκανε να φωνάζουν με αναίδεια ότι δε φταίνε οι ίδιοι και τάχα μου φταίνε οι κακοί ξένοι, οι μασώνοι, οι νεφελίμ, ότι μας ψεκάζουν, ότι υπάρχει σχέδιο να μας εξαφανίσουν, ότι η ευρώπη και η αμερική φταίνε κλπ

    ΌΛΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΦΤΑΙΝΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. Τόσο θράσος και τόση ξεφτίλα, εγώ δεν την δέχομαι.

    Γι αυτό και προκειμένου να κρατήσω ένα επίπεδο ανθρώπινης αξιοπρέπειας για τον εαυτό μου και την οικογένεια μου, σηκώθηκα κι έφυγα.

    Με ΑΥΤΟΥΣ τους Έλληνες και ΑΥΤΗ την Ελλάδα, ούτε έχω σχέση ούτε θέλω να έχω. Ούτε και θα έχω στο μέλλον. Αυτοί είναι η κωλοφάρα, αυτοί είναι ο κωλολαός, με το χέρι απλωμένο σα ζητιάνοι να παρακαλάνε για λεφτά δίχως καμία συναίσθηση καμίας πραγματικότητας.

    Κατηγορώ δε περισσότερο τους όσους κάθονται και δε μιλάνε ή δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Παρά περιμένουν τα πακέτα, την τρόικα, τον Πούτιν, τους κινέζους, τα πετρέλαια και τα εκατομμύρια από την τράπεζα της ανατολής του Σώρρα...

    Μας έβαλαν στην Ευρώπη το 1979 επί Καραμανλή δίχως καμία προετοιμασία, μας έβαλαν στην Ευρωζώνη και το Ευρώ το 2000 με ψεύτικα μαγειρεμένα στοιχεία, εισέρευσαν στην χώρα εκατοντάδες δισεκατομμύρια και ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ εκτός από το να μοιράζουμε δεξιά κι αριστερά στα λαμόγια. Βρωμίσαμε κι εμείς οι απλοί πολίτες. Βρώμισε η ψυχή μας γιατι συμμετείχαμε έστω και άθελα μας σε αυτό το πάρτι των κλεφτών και των απατεώνων.

    Μας έβαλαν στην Ευρώπη επειδή είμαστε υποτίθεται κληρονόμοι των Αρχαίων Ελλήνων και μας "χρωστάνε" για τον πολιτισμό.

    Και εσύ Βλάντ και εγώ και όλα τα παιδιά που πήραμε τους δρόμους για τα ξένα, μόλις πατήσαμε το πόδι μας στην Αγγλία για παράδειγμα, καταλάβαμε ποιά είναι πραγματική ευρώπη, το πραγματικά καλά οργανωμένο κράτος. Με τα προβλήματα και τις ιδιαιτερότητες τους, αλλά μάθαμε την αλήθεια, ανοίξαμε τα μάτια μας με ΤΕΡΑΣΤΙΟ προσωπικό κόστος!! Καταλάβαμε ότι ζούσαμε σε μια ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ στην ελλάδα, ότι μας κοροιδευαν ασύστολα τόσα χρόνια.

    Εγώ προσωπικά δε θέλω να ξαναγυρίσω πίσω!! Μόνο πονάω για την οικογένεια μου για τους δικούς μου ανθρώπους. Για τους άλλους ΔΕ ΔΙΝΩ ΔΕΚΑΡΑ ΤΣΑΚΙΣΤΗ.

    Ελπίζω τώρα να κατάλαβες ορισμένα πράγματα, πίσω από την οργή και την αγανάκτηση.

    Πόσο μάλλον, όταν έρχεσαι στο εξωτερικό και αντιμετωπίζεις από άλλους ΈΛΛΗΝΕΣ τις ίδιες συμπεριφορές που σε έδιωξαν από τη χώρα σου.............
    Έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω στο πατριωτάκι...Διάβασα όμως το μήνυμα σου και ήθελα οπωσδήποτε να σου πω πόσο συμφωνώ μαζί σου!

    Comment


      Originally posted by vlad View Post
      B]Καταρχήν ΝΑΙ είμαστε κωλόφαρα.[/B] Η χειρότερη φάρα στην Ευρώπη τουλάχιστον και με διαφορά. Άρα μην απορείς. Φυσικά και το χειρότερο θα το δείς και θα το πάθεις από Έλληνα. Παντού. Είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Πρέπει κάποιος να είναι πάρα πολύ ανοιχτόμυαλος και φιλότιμος για να αποβάλλει την κακή νοοτροπία της κωλόφαρας και να σταθεί ως αξιοπρεπής πολίτης σε κοινωνίες που τα βασικά τα παρέχουν στους υπηκόους τους. Ο Έλληνας είναι ότι χειρότερο. Δε χρειάζεται να αναλύσω εγώ την κατάσταση στην Ελλάδα. Τα ξέρετε όλοι. Το βασίλειο της παράνοιας, της λαμογιάς, της μαύρης οικονομίας, του ωχαδερφισμού και της ωθωμανικής σουλτανικής κουλτούρας με τους κοτσαμπάσηδες, τους κλέφτες και τους αρματωλούς να παριστάνουν ότι φορώντας Αρμάνι έγιναν..κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι....αλλά όταν οι Άγγλοι έφτιαχναν μετρό το 1860τόσο (κι εγώ δεν ξέρω πότε άκριβως) εμείς ρίχναμε πέτρες στους στρατιώτες του Όθωνα έξω από τα ανάκτορα (τη σημερινή Βουλή)
      Ο πρώτος και πιο φανερός η ζήλεια και ο φθόνος. Γιατί να έρθει ο πατριώτης από την Ελλάδα να επιτύχει, όπως πέτυχα εγώ? Γιατί να μάθουν και άλλοι Έλληνες το "μυστικό" και να κονομήσουν και να γίνουν "Ευρωπαίοι"...ή αλλιώς "δεν είναι αυτά για σένα καθυστερημένε Ελληνάρα"...και το λένε ποιοί? οι.....προοδεύμενοι βλαχοέλληνες που δεν ξέρουν να μιλήσουν Αγγλικά, απλά στάθηκαν τυχεροί και πιάστηκαν απο κάπου....Γιατί οι πραγματικά μορφωμένοι και ισορροπημένοι μετανάστες, θα κοιτάξουν όσο μπορούν να βοηθήσουν πρακτικά...


      Λοιπόν... όταν εκφράζονται έτσι σε Ελληνικό φόρουμ τσουβαλιάζοντας όλων τον Ελληνικό λαό μην περιμένετε να σας πούμε και ευχαριστώ ! Φαντάσου να έγραφα εγώ σε Αγγλικό φόρουμ για την Αγγλία αυτά τα λόγια τι θα γινόταν. Ή να τα έλεγα προφορικώς σε κάποιον Βρετανό για το λαό του. Προφανώς δεν θα μου έδινε τριαντάφυλλα. Πόσο μάλλον να τα ακούς από Έλληνες. Φυσικά και επιτέθηκα και σε προσωπικό επίπεδο καθώς διαπίστωσα πως ξεπεράστηκαν τα όρια. Το να με αποκαλούν με έμμεσο τρόπο όλα τα παραπάνω εμένα, την οικογένεια μου στην Ελλάδα, τον γείτονα μου και όλους τους συμπατριώτες μου εντός και εκτός συνόρων με τέτοιους χαρακτηρισμούς.....Ε εντάξει. Πάει πολύ νομίζω. Αυτός ο ολοκληρωτισμός....και ο μηδενισμός των πάντων. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πολλοί από αυτούς που ξενιτεύτηκαν είναι πραγματικά οργισμένοι. Αλλά όταν η οργή γίνεται σύμβουλος τότε το αποτέλεσμα συνήθως δεν είναι καλό. Με τέτοιες εκφράσεις και χαρακτηρισμούς και δίκιο να έχεις σε μερικά πράγματα το χάνεις.
      Με αυτά που έγραψε ο Capobomba συμφωνώ στα περισσότερα. Όχι όμως με τους χαρακτηρισμούς αυτούς. Όλοι μας λίγο πολύ τα έχουμε ζήσει αυτά. Η μεγάλη μου διαφορά είναι ότι δεν πιστεύω ότι αυτά αποτελούν πλειοψηφία αλλά το αντίθετο.
      Τι να πω. 40 χρόνια κλέφτες και ψεύτες κυρβερνάνε αυτό το τόπο. Βρίσκουν πάντα τον τρόπο να είναι εκεί. Στο κοινοβούλιο. Και οι 300. Ένα συνοθύλευμα ψευτών, κλεφτών, βολεψάκηδων, καριεριστών, προδοτών, ηλιθίων, περιέργων και πάει λέγοντας...
      40 χρόνια ράντσα στα νοσοκομεία....Τους ψηφίζουμε για να εφαρμόζουν τους νόμους, να λύνουν προβλήματα και αντ' αυτού κάναν και κάνουν όλα τα αντίθετα σύν οτι μας φόρτωσαν 400 δίς χρέως στους Έλληνες. Κανονική σπύρα. Αυτοί και οι παρέες τους.
      Σε όλων τον κόσμο υπάρχουν παλιάνθρωποι. Αλλά για αυτό υποτίθεται ψηφίζονται για να επιβάλλουν την τάξη και των νόμο. Και τους βλέπεις στην βουλή κοιμούνται. Ή παίζουν με το Iphone. Ποιός εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα μπορεί να το κάνει αυτό. Η τέλεια δουλειά. Παίρνω 7000-8000 Ευρώ και δεν κάνω τίποτα. Και άμα κλέψω...έλα μωρέ ..θα παραγραφεί το αδίκημα. Και αμα χρεωκοπήσει η χώρα ? Ε και τι έγινε..Εγώ θα τι βγάλω λάδι. Έχω και το κομπόδεμα τις μίζας στη μπάντα. Αυτοί είναι το καρκίνωμα της πατρίδας, και όχι α απλός κόσμος.

      Δεν είναι η πρώτη φορά που έρχομαι σε αντιπαράθεση. Έχω διαβάσει εδώ μέσα, καλά να πάθουμε, και χειρότερα, να καταστραφούμε δεν με νοιάζει. Ε...τι να πώ. Εμένα με νοιάζει όμως ! Αυτός ο λαός δεν έχει τίποτα καλό ? Μα τίποτα καλό ? Δηλαδή αν δούμε τον τόπο μας, την πατρίδα μας κατεστραμμένη θα μας αρέσει ? Μερικοί δεν έχουν καταλάβει ότι και 50 χρόνια να μείνουν σε μια χώρα...ΞΕΝΟ θα σε αποκαλούνε. Μόνον εκεί....σε μια γωνιά του πλανήτη που λέγεται Ελλαδίτσα θα είσαι καλοδεχούμενος. Με τα καλά, τα κακά, με το χαβαλέ, το ελά μωρέ κτλ κτλ. Όσο και αν τώρα μπορεί να το αρνείσαι εκεί ανήκεις.

      Οι γονείς μου ? Μετανάστες και αυτοί στην Γερμανία. Γιατί ""καλούς"" πολιτικούς ? είχαμε πάντα σε αυτόν τον τόπο. Και έλαχε και σε εμάς το ίδιο. Κάτι σαν κληρονομιά δηλαδή. Από πατέρα σε γιο, από μάνα σε κόρη και πάει λέγοντας....

      Λοιπόν, εν κατακλείδι....Το φόρουμ αυτό έχει πέρα από την ψυχαγωγία, τον πρωταρχικό σκοπό της ενημέρωσης και της αλληλοβοήθειας όσον αφορά την μετανάστευση. Ας επικεντρωθούμε σε αυτό.
      Θα ηθελα και εγω να συμφωνησω στο μεγιστο μαζι σου, καθως και με καποιους αλλους οπου διαβασα αντιστοιχες αποψεις. Θα ηθελα λοιπον πολυ συντομα να σας μοιραστω τη δικη μου προσωπικη εμπειρια στην ΕΛΒΕΤΙΑ.

      Πηγα αυτο το Πασχα για ανασταση στη Ζυριχη επειδη εντελως συμπτωματικα, ολο το σοι του πατερα μου ειναι γεννημα θρεμα Ελβετιας. Οποτε και μεναμε στους συγγενεις. Δε λεω περασαμε φανταστικα, χλιδατα και ονειρεμενα. Πηγαμε σε 4 πολεις και πολλα πολλα αλλα. Εγω μαθαινω γερμανικα αυτη την περιοδο με σκοπο τη μεταναστευση και γιατι οχι την Ελβετια. Οταν λοιπον εμμεσα η αμεσα το εφερνε η συζητηση γιατι μαθαινω γερμανικα εννοειτε και πως δεν τους ειπα τιποτα παρα μονο "ειναι μια χρησιμη γλωσσα ιδιως στην Ευρωπη" και τετοιες αερολογιες. Πραγματικα σας μιλαω τετοια ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΣΗ και ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ απο τους ιδιους μου τους συγγενεις, το αιμα μου υποτιθεται δεν εχω ξαναζησει. Μονο σπυρια δεν βγαζαν λες και περιμεναν αγωνιωδως να ακουσουν τις μαγικες λεξεις απο το στομα μου. "Πιστευετε θα μπορουσα να βρω δουλεια εδω?" Το μονο που μας ελεγαν μονοι τους για καποιο λογο ηταν τα ιδια και τα ιδια. Ποσο τρομακτικα δυσκολα εχουν γινει τα πραγματα στην Ελβετια, και οτι οι ιδιοι οι Ελβετοι δεν βρισκουν δουλειες και τετοια. Μιλαμε αρκετα συχνα στο τηλεφωνο και παντα ο θειος μου λεει οτι δεν υπαρχουν δουλειες και καλυτερα να μεινουνε Ελλαδα και να το παλεψουμε. Χωρις να εχω ζησει εξω η μονη συμβουλη που θα μπορουσα να σας δωσω μιας και εχω συγγενεις και στην Αγγλια απλα ΜΗΝ ΒΑΣΙΖΕΣΤΕ σε Ελληνες, καλυτερα σε αλλοδαπους, ισα ισα θα σας εκτιμησουν περισσοτερο.

      Α, και παρεπιπτοντως για να μην το ξεχασω, οι ΕΛΛΗΝΕΣ-ΕΛΒΕΤΟΙ (τρομαρα τους) ειναι απο τις χειροτερες φαρες που μπορει να συναντησει κανεις. ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΟΙ, και βλαχαδερα. Νομιζουν οτι πιασαν το παπα απο..... Ενα παραδειγμα, οταν τρωγαμε στο τραπεζι ολοι μαζι μιλουσαν ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ελβετικα πραγμα το οποιο θεωρησα μεγαλη ασεβεια καθως δεν γνωριζαμε ολοι τη γλωσσα. Επισης στην ορθοδοξη εκκλησια εβλεπες κακομαθημενα παιδια και γυναικουλες που δεν ξερουν καλα καλα τη γλωσσα και μου εχουν τη louis vuitton τσαντα. Ας μαθουν αρχικα τη γλωσσα και μετα ας το παιξουν κυριες.

      PS ο Ελληναρας του εξωτερικου ΠΑΝΤΑ θα κανει μπαμ να το θυμαστε. Εγω στους δρομους της Ζυριχης τους Ελληνες τους καταλαβαινα απο τα 100 μετρα. Ελπιζω να μην εθιξα κανενα.

      Φιλικα

      Comment


        Τι μου θύμισες τώρα!! Ήταν πέρσι στο αεροδρόμιο της Αθήνας μια Ελληνίδα, κάτοικος Ελβετίας (με ελβετικό διαβατήριο) που άρχισε να φωνάζει και να κάνει σκηνή επειδή δεν την άφηναν να πάρει μαζί της λάδι χωρίς ξύλινη συσκευασία (που μόνο έτσι επιτρέπεται..). Και σκεφτόμουν ότι όσα χρόνια και να μένεις σε πολιτισμένη χώρα αν εσύ δεν έχεις τρόπους από μικρός, το ίδιο θα μείνεις. Αναρωτιέμαι αν θα αντιδρούσε έτσι και σε ελβετικό αεροδρόμιο..

        Comment


          Εγω απο ελληνες εκτος απο φιλους που ξερω δεν βλεπω καλο λογο ..αντιθετως οταν γραφω στο εδω φορουμ για εργασια αγγλια ως πολιτικος μηχανικος μου λεει καποιος κατα 99% δε βρισκεις!!!!μετα οταν λεω οτι ψαχνω για δουλεια στο αντικειμενο μου ως μηχανικος με σπουδες μεταπτυχιακα πιστοποιησεις κλπ κ οτι δεν θελω να παω για δουλειες του ποδαριου ...μου λεει δεν κανεις μεταναστης....κ ζει σουηδια!!!μαλλον θιχτηκε γιατι τετοιες δουλειες θα κανει...

          Καλυτερα απευθυνθειτε σε ξενους κ σε συλλογους στον τομεα πιο πολυ θα σας βοηθησουν...αν εχετε γνωστους ελληνες οκ αλλα μην περιμενετε κ πολλα!

          Comment


            Δεν ξερω το μαγκα που τα εγραψε αυτα,αλλα εχει 1000%δικιο.Η χειροτερη φαρα στον κοσμο φιλε μου καλε.Εχω δει απιστευτα πραγματα να κανουν οι ελληνες,μεχρι να τηλεφωνουν στο immigration για να καρφωσουν πατριωτες μας που δεν ειχαν χαρτια στην αμερικη.Τι να πω?μακρια απο ελληνες στο εξωτερικο,μακρια απο θρησκεια και εκκλησια,τοσο βρωμια εκει.Δεν μπορω να πω ψεματα,αυτη ειναι η πικρη αληθεια.<Καταρχήν ΝΑΙ είμαστε κωλόφαρα.[/B] Η χειρότερη φάρα στην Ευρώπη τουλάχιστον και με διαφορά. Άρα μην απορείς. Φυσικά και το χειρότερο θα το δείς και θα το πάθεις από Έλληνα. Παντού. Είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Πρέπει κάποιος να είναι πάρα πολύ ανοιχτόμυαλος και φιλότιμος για να αποβάλλει την κακή νοοτροπία της κωλόφαρας και να σταθεί ως αξιοπρεπής πολίτης σε κοινωνίες που τα βασικά τα παρέχουν στους υπηκόους τους. Ο Έλληνας είναι ότι χειρότερο. Δε χρειάζεται να αναλύσω εγώ την κατάσταση στην Ελλάδα. Τα ξέρετε όλοι. Το βασίλειο της παράνοιας, της λαμογιάς, της μαύρης οικονομίας, του ωχαδερφισμού και της ωθωμανικής σουλτανικής κουλτούρας με τους κοτσαμπάσηδες, τους κλέφτες και τους αρματωλούς να παριστάνουν ότι φορώντας Αρμάνι έγιναν..κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι....αλλά όταν οι Άγγλοι έφτιαχναν μετρό το 1860τόσο (κι εγώ δεν ξέρω πότε άκριβως) εμείς ρίχναμε πέτρες στους στρατιώτες του Όθωνα έξω από τα ανάκτορα (τη σημερινή Βουλή)
            Ο πρώτος και πιο φανερός η ζήλεια και ο φθόνος. Γιατί να έρθει ο πατριώτης από την Ελλάδα να επιτύχει, όπως πέτυχα εγώ? Γιατί να μάθουν και άλλοι Έλληνες το "μυστικό" και να κονομήσουν και να γίνουν "Ευρωπαίοι"...ή αλλιώς "δεν είναι αυτά για σένα καθυστερημένε Ελληνάρα"...και το λένε ποιοί? οι.....προοδεύμενοι βλαχοέλληνες που δεν ξέρουν να μιλήσουν Αγγλικά, απλά στάθηκαν τυχεροί και πιάστηκαν απο κάπου....Γιατί οι πραγματικά μορφωμένοι και ισορροπημένοι μετανάστες, θα κοιτάξουν όσο μπορούν να βοηθήσουν πρακτικά...>

            Comment


              Oi Ελληνες της Αμερικής πως τους βλέπεις Στέφανε;

              Comment


                Οπως ειναι γραμμενα απο επανω.Απλα στην αμερικη εχει πολλους ελληνες και μπορεις να βρεις και καποια καλα παιδια.

                Comment


                  συμφονω με τον Stefanos για τους Ελληνες, και ειδικα αν σε ξερουν η σε βλεπουν! μονο μακρυα κ αγαπημενοι
                  Παντως εδω μεσα εχει υπαρξει πολη σοβαρη βοηθεια και πληροφορηση! και εγω εχω βοηθηθει και εχω βοηθησει οσο μπορω αλλα απο κοντα κατι γινεται και αλλαζει ο Ελληνας

                  Comment


                    Στεφανε γενικα θα συμφωνησω σε ολα οσα εγραψες θελω να πιστευω οτι δεν ειμαστε κατα βαση σκατοψυχος λαος.Εξακολουθω να πιστευω οτι ισως χασαμε λιγο την μπαλα αλλα καποτε θα ξυπνησουμε και θα βρουμε τον δρομο μας.Το ελπιζω και το ευχομαι πραγματικα...
                    Better Think twice instead once

                    Comment


                      Originally posted by stefanosss View Post
                      Δεν ξερω το μαγκα που τα εγραψε αυτα,αλλα εχει 1000%δικιο.Η χειροτερη φαρα στον κοσμο φιλε μου καλε.Εχω δει απιστευτα πραγματα να κανουν οι ελληνες,μεχρι να τηλεφωνουν στο immigration για να καρφωσουν πατριωτες μας που δεν ειχαν χαρτια στην αμερικη.Τι να πω?μακρια απο ελληνες στο εξωτερικο,μακρια απο θρησκεια και εκκλησια,τοσο βρωμια εκει.Δεν μπορω να πω ψεματα,αυτη ειναι η πικρη αληθεια.<Καταρχήν ΝΑΙ είμαστε κωλόφαρα.[/B] Η χειρότερη φάρα στην Ευρώπη τουλάχιστον και με διαφορά. Άρα μην απορείς. Φυσικά και το χειρότερο θα το δείς και θα το πάθεις από Έλληνα. Παντού. Είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Πρέπει κάποιος να είναι πάρα πολύ ανοιχτόμυαλος και φιλότιμος για να αποβάλλει την κακή νοοτροπία της κωλόφαρας και να σταθεί ως αξιοπρεπής πολίτης σε κοινωνίες που τα βασικά τα παρέχουν στους υπηκόους τους. Ο Έλληνας είναι ότι χειρότερο. Δε χρειάζεται να αναλύσω εγώ την κατάσταση στην Ελλάδα. Τα ξέρετε όλοι. Το βασίλειο της παράνοιας, της λαμογιάς, της μαύρης οικονομίας, του ωχαδερφισμού και της ωθωμανικής σουλτανικής κουλτούρας με τους κοτσαμπάσηδες, τους κλέφτες και τους αρματωλούς να παριστάνουν ότι φορώντας Αρμάνι έγιναν..κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι....αλλά όταν οι Άγγλοι έφτιαχναν μετρό το 1860τόσο (κι εγώ δεν ξέρω πότε άκριβως) εμείς ρίχναμε πέτρες στους στρατιώτες του Όθωνα έξω από τα ανάκτορα (τη σημερινή Βουλή)
                      Ο πρώτος και πιο φανερός η ζήλεια και ο φθόνος. Γιατί να έρθει ο πατριώτης από την Ελλάδα να επιτύχει, όπως πέτυχα εγώ? Γιατί να μάθουν και άλλοι Έλληνες το "μυστικό" και να κονομήσουν και να γίνουν "Ευρωπαίοι"...ή αλλιώς "δεν είναι αυτά για σένα καθυστερημένε Ελληνάρα"...και το λένε ποιοί? οι.....προοδεύμενοι βλαχοέλληνες που δεν ξέρουν να μιλήσουν Αγγλικά, απλά στάθηκαν τυχεροί και πιάστηκαν απο κάπου....Γιατί οι πραγματικά μορφωμένοι και ισορροπημένοι μετανάστες, θα κοιτάξουν όσο μπορούν να βοηθήσουν πρακτικά...>
                      Ακριβος φιλε μου οπως τα λες,ζηλιαρηδες και χαιρεκακοι.Εγω προσωπικα οπου τους δω αλαζω δρομο.

                      Comment


                        Πλάκωσαν πάλι οι "φιλέλληνες" Gppms, stefanosss και λοιπά μπουμπούκια....Ρε παλικάρια...δεν πάτε σε κανά άλλο φόρουμ να μας βρίσετε και να πας πείτε κωλοφάρα? Υπάρχουν γερμανικές σελίδες, σκοπιανές, τουρκικές, αλβανικές ίσως και αμερικάνικες...που ευχαρίστως θα φιλοξενούσαν τα θεάρεστα σχόλιά σας για τους Έλληνες. Ακόμη ακόμη ίσως να σας πλήρωναν κιόλας... Και ίσως και οι καλοί Έλληνες να αλλάζουν δρόμο όταν διαπιστώνουν τις αντιλήψεις σας. Ή μήπως όταν σας βοηθάνε είναι καλοί και παριστάνετε τους καλούς και μόλις γίνει η δουλειά σας δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις...Λέω τώρα εγώ...

                        Συγνώμη που χαλάω την ατμόσφαιρα...

                        Comment


                          Originally posted by vlad View Post
                          Πλάκωσαν πάλι οι "φιλέλληνες" Gppms, stefanosss και λοιπά μπουμπούκια....Ρε παλικάρια...δεν πάτε σε κανά άλλο φόρουμ να μας βρίσετε και να πας πείτε κωλοφάρα? Υπάρχουν γερμανικές σελίδες, σκοπιανές, τουρκικές, αλβανικές ίσως και αμερικάνικες...που ευχαρίστως θα φιλοξενούσαν τα θεάρεστα σχόλιά σας για τους Έλληνες. Ακόμη ακόμη ίσως να σας πλήρωναν κιόλας... Και ίσως και οι καλοί Έλληνες να αλλάζουν δρόμο όταν διαπιστώνουν τις αντιλήψεις σας. Ή μήπως όταν σας βοηθάνε είναι καλοί και παριστάνετε τους καλούς και μόλις γίνει η δουλειά σας δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις...Λέω τώρα εγώ...

                          Συγνώμη που χαλάω την ατμόσφαιρα...
                          Δυστυχως φιλε μου πραγματικα λυπουμαι που το λεω αλλα αυτη ειναι η σκληρη πραγματικοτητα.Οσο για την βοηθεια που λες οτι πηρα απο τους Ελληνες ειμαι στο εξωτερικο αυτην την στιγμη ηρθα μονος μου με μια βαλιτσα και οτι καταφερα το καταφερα μονος μου,μπορει να σταθηκα και λιγο τυχερος οπως ανεφερε ενας αλλος φιλος προηγουμενος,αλλα σου μιλω ειλικρινα οποια πορτα και να χτυπησα το μονο που βρηκα ειταν μια κλειστη πορτα ακομα και απο τους συγγενεις.Μιλαω παντα απο προσωπικες εμπειριες.Επισης εγω δεν αποκαλεσα τους Ελληνες κολοφαρα για τον απλουστατο λογο οτι ειμαι Ελληνας και εγω.Εγω απλος διατυπωσα την αποψη μου γιατι το patriotaki ειναι μια δημοκρατικη ιστοσελιδα και εχω δικαιωμα να πω την αποψη μου ασχετα αν αρεσει σε καποιους η οχι.

                          Comment


                            Ενταξει φίλε,λεμε ψέματα και βλακειες.Οι έλληνες είναι φοβερός λαός,γιαυτο έγινε ετσι ή ελλαδα.

                            Comment


                              Stefanosss. Ναι είναι φοβερός λαός. Ανέτρεξε ιστορικά για να διαπιστώσεις πόσο φοβερός είναι.
                              Gppms. Όταν προσυπογράφεις σχόλια είναι σαν να τα λες...Και όπως λεν και στο χωριό μου...τα γραπτά μένουν.

                              Και όπως λέτε ότι έχετε δικαίωμα στο πατριωτάκι να μας λέτε κάθε τόσο πόσο τιποτένιοι και τρισάθλιοι είμαστε εμείς οι Έλληνες έτσι έχω και εγώ το δικαίωμα να σας αντικρούω.
                              Και κάτι τελευταίο. Όλοι εσείς που λέτε αυτά που λέτε μου θυμίζετε πραγματικά έναν πλούσιο γάμο. Που όσο η επιχείρηση του συζύγου πάει καλά, υπάρχει η οικονομική άνεση και ευμάρεια είναι όλα καλά, η σύζυγος είναι ικανοποιημένη παρ' όλα τα κάποια προβλήματα. Όταν όμως ο σύζυγος πέφτει έξω στη δουλειά του, η επιχείρηση του χρεωκοπεί τότε αρχίζει η γκρίνια... γίνεται Τεμπέλης, ακαμάτης, αχαΐρευτος, άχρηστος, ανίκανος κτλ κτλ...
                              Η σκληρή αλήθεια είναι ότι η Ελλάς κυβερνάται τα τελευταία 50 χρόνια από δοσιλόγους. Αυτή είναι η σκληρή αλήθεια. Και να θυμίσω...τις θέσεις δεν τις παίρνουν οι πιο ικανοί...αλλά οι πιο κατάλληλοι....

                              Comment


                                στην Ελλαδα το 95% ειναι στο δημοσιο! ειτε ο ιδος ειτε η μαμα του κλπ αρα οι Ελληνες φταινε που παιρνουν μερος στο πλιατσικο των δοσιλογων!
                                Ακομα και στην Αγγλια παντως εγω ξερω πολλους που το παιζουν "μεταναστες" ενω τους τσονταρουνε λεφτα η μαμα απο το δημοσιο!! χαχαχαχαχ και το παιζουν "τα καλυτερα μυαλα ειναι εξω κλπ"

                                Comment

                                Working...
                                X