Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί τόση αποθάρρυνση από τους άλλους Έλληνες;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    xaxaxaxxaa , kalo kouragio paidhia... pantou exei mia thesi gia olous mas, apla min perimenete apo pouthena voitheia... trekste monoi sas, mono etsi tha ta kataferete!!!!!!!!!!!!!

    Comment


      #47
      Originally posted by nk_christina View Post
      Επίσης πιστεύω ότι θα σου γυρίσουν την πλάτη χωρίς να τους ζητήσεις βοήθεια φοβούμενοι να μην τους ζητήσει.
      Αυτο ειναι το χειροτερο. Εχω ηδη 2 παραδειγματα γνωστων μου που μεταναστευσαν μεσα στην τελευταια 10ετια με τους οποιους ενω μιλουσαμε μια χαρα μολις τους εκανα 1-2 ερωτησεις σχετικα με την προθεση μου να φυγω αρχισαν τις μονολεκτικες απαντησεις..."ναι, οχι, δεν ξερω". Φυγε κακο απο τα ματια μου ενα πραγμα. Δεν θα ερθω να σου σπιτωθω ρε μαν μη φοβασαι. Μερικες κακοτοπιες θελω να αποφυγω...τοσο πολυ σου πεφτει?!

      Comment


        #48
        Πραγματικά χίλιες φορες καλύτερη η αποθάρρυνση πάρα τα κούφια λόγια και οι υποσχέσεις για βοήθεια και ξαφνικά να βρίσκεσαι απροετοίμαστος στη μέση του πουθενα....από πικρή εμπειρία σας το λέω

        Comment


          #49
          Τι ενδιαφέρον θέμα!
          Η αδερφή μου μετανάστευσε πριν μία πενταετία περίπου στη Γερμανία. Εγώ ετοιμάζομαι αυτή τη στιγμή για Αυστραλία. Ναι, είναι σημαντική η βοήθεια από τους άλλους Έλληνες, συγγενείς που τυχόν θα υπάρχουν εκεί που θέλετε να πάτε. Το βλέπω τώρα που ευγνωμονώ βαθύτατα τους συγγενείς του συζύγου μου στην Αυστραλία που τον φιλοξενούν τόσους μήνες και που τον έχουν σαν παιδί τους.
          Από την άλλη όμως, η αδερφή μου δεν είχε "στήριγμα" όταν έφυγε.
          Originally posted by nk_christina View Post
          Επίσης σε μία άλλη της είπα ότι κάνω μαθήματα Γερμανικών, να δείτε με τι τρόπο πετάχτηκε και μου είπε "ποιος σου τα πληρώνει"
          Σαν οικογένεια, κάναμε το σκ*** μας παξιμάδι για να πάει εκεί για ένα καλύτερο μέλλον, για να αξιοποιήσει τα πρόσοντα και τις σπουδές της, που εδώ θα ήταν άνεργη. Πουλήσαμε τα πάντα... ως απάντηση που θα μπορούσε να δώσει κάποιος στο "ποιος τα πληρώνει". Ο Έλληνας μπατίρης πατέρας της.
          Πήγαμε λοιπόν μαζί, τον πρώτο καιρό. Όσοι γνωστοί έμεναν στην πόλη που θα πηγαίναμε, 3 εβδομάδες πριν, άρχισαν "δεν θα βρείτε σπιτι να νοικιάσετε, δεν θα βρει δουλειά.. κτλ κτλ"
          ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ! Γερμανικά δε ξέραμε ούτε λέξη. Σπίτι της βρήκα απο την πρώτη μέρα, επιπλωμένο, δυο στάσεις από το "φροντιστήριο" που είχε κλείσει να μάθει γερμανικά. Τη γλώσσα την έμαθε σε 4 μήνες με υπερεντατικά μαθήματα (διάβασε περισσότερο και από ότι για να πάρει πτυχίο). Και δουλειά βρήκε αμέσως μόλις πήρε τη γλωσσική επάρκεια.
          Βέβαια, είναι θυμωμένη, είναι θυμωμένη με τους Έλληνες, που δεν την βοήθησαν. Που άκουγαν ελληνίδα και έστριβαν δρόμο. Τόσο θυμωμένη, που αρνείται κατηγορηματικά να συνανστραφεί με την ελληνική κοινότητα εκεί. Δεν την αδικώ.
          Βλέπω όμως και τον άντρα μου, τον στήριξαν συγγενείς, του παρείχαν επί 3 μήνες και του παρέχουν ακόμα σπίτι και φαγητό... και πάνω απ'όλα είναι γι'αυτόν μάνα και πατέρας. Δουλειά όμως,... μόνος. Είναι αυτονόητο αυτό.
          Το λοιπον, που θέλω να καταλήξω.
          Μην περιμένετε κάποιο στήριγμα για να φύγετε. Αποτολμήστε το μόνοι σας. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη βέβαια, αλλά μη στηρίζετε τη ζωή σας στη βοήθεια άλλων. Είναι μία τεράστια αλλαγή η μετανάστευση και θα πρέπει να κοπιάσετε πολύ και θα τα καταφέρετε. Αυτό είναι σχεδόν δεδομένο. Ίσως θα τα καταφέρετε καλύτερα αν τα κάνετε όλα μόνοι σας. Με περισσότερο κόπο, αλλα σίγουρα καλύτερα. Και θα ευχαριστηθείτε καλύτερα την επιτυχία σας. Και σκεπτόμενοι λίγο "εκδικητικά" θα μπορείτε να την τρίψετε στη μούρη όσων σας αποθάρρυναν.
          Και ναι, γράφτε τους εκεί που δεν παίρνει μελάνι, όσους κοροϊδεύουν ότι με 500 ευρώ μπορείς να ζήσεις σαν άρχοντας στην Ελλάδα. Ας έρθουν να το κάνουν αυτοί.
          Δεν πάμε να κλέψουμε κανέναν, ούτε πάμε για διακοπές. Πάμε να διεκδικήσουμε εργασία και την ίδια μας τη ζωή.
          Αν μερικοί βλέπουν τη μετανάστευση σαν ευκαιρία για διακοπές απλά είναι ανεγκέφαλοι.

          Comment


            #50
            Originally posted by charm_quark View Post
            Μην περιμένετε κάποιο στήριγμα για να φύγετε. Αποτολμήστε το μόνοι σας. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη βέβαια, αλλά μη στηρίζετε τη ζωή σας στη βοήθεια άλλων. Είναι μία τεράστια αλλαγή η μετανάστευση και θα πρέπει να κοπιάσετε πολύ και θα τα καταφέρετε. Αυτό είναι σχεδόν δεδομένο. Ίσως θα τα καταφέρετε καλύτερα αν τα κάνετε όλα μόνοι σας. Με περισσότερο κόπο, αλλα σίγουρα καλύτερα. Και θα ευχαριστηθείτε καλύτερα την επιτυχία σας. Και σκεπτόμενοι λίγο "εκδικητικά" θα μπορείτε να την τρίψετε στη μούρη όσων σας αποθάρρυναν.
            Και ναι, γράφτε τους εκεί που δεν παίρνει μελάνι, όσους κοροϊδεύουν ότι με 500 ευρώ μπορείς να ζήσεις σαν άρχοντας στην Ελλάδα. Ας έρθουν να το κάνουν αυτοί.
            Δεν πάμε να κλέψουμε κανέναν, ούτε πάμε για διακοπές. Πάμε να διεκδικήσουμε εργασία και την ίδια μας τη ζωή.
            Αν μερικοί βλέπουν τη μετανάστευση σαν ευκαιρία για διακοπές απλά είναι ανεγκέφαλοι.
            Εχεις απόλυτο δίκιο.Και είναι πολύ καλύτερα όταν πηγαίνεις εντελώς μόνος ,χωρίς να περιμένεις βοήθεια από πουθενα γιατί είσαι καλύτερα προετοιμασμένος...αυτό το συναίσθημα του αδειάσματος δεν περιγράφεται με λόγια

            Comment


              #51
              Originally posted by charm_quark View Post
              Βέβαια, είναι θυμωμένη, είναι θυμωμένη με τους Έλληνες, που δεν την βοήθησαν.
              Αυτή τη χιλιοειπωμένη φράση την έχω διαβάσει 1000 φορές εδωμέσα, αλλά ακόμα δε μπόρεσα να την καταλάβω.
              Τι ακριβώς σας χρωστάει ρε παιδιά ο άλλος για να σας βοηθήσει;
              Επειδή απλά είστε Έλληνες;
              Δηλαδή εδώ στην Ελλάδα είστε σαν αδέρφια με όλους τους υπόλοιπους Έλληνες και περιμένετε κάτι παρόμοιο από αυτούς που είναι έξω;

              Comment


                #52
                Φίλε archer100 δεν χρωστάει κανένας τίποτα σε κανέναν. Και όποιος βοηθήσει θα το κάνει για την συνειδηση του κ μόνο κ επειδή το γουστάρει. Τώρα επειδή το γενίκευσες προσωπικά εγώ εχω βοηθήσει αρκετό κόσμο και ειδικά σε αυτό το site είναι ανθρώποι που σκοπός τους είναι να βοηθήσουν τον καθένα. ΥΓ. Είμαστε σε πόλεμο στην Ελλάδα αν δεν το έχεις καταλάβει. Ομως έτσι απλά υπάρχουν κ εξαιρεσεις παρτάκηδες κ λοιποί.....νεόπλουτοι που δεν τους νοιάζει κανένας.

                Comment


                  #53
                  Originally posted by archer100 View Post
                  Αυτή τη χιλιοειπωμένη φράση την έχω διαβάσει 1000 φορές εδωμέσα, αλλά ακόμα δε μπόρεσα να την καταλάβω.
                  Τι ακριβώς σας χρωστάει ρε παιδιά ο άλλος για να σας βοηθήσει;
                  Επειδή απλά είστε Έλληνες;
                  Δηλαδή εδώ στην Ελλάδα είστε σαν αδέρφια με όλους τους υπόλοιπους Έλληνες και περιμένετε κάτι παρόμοιο από αυτούς που είναι έξω;
                  Δεν νομίζω ότι περιμένουμε τίποτα το υλικό. Κι ούτε απαραίτητα περιμένουμε να μας βοηθήσει κάποιος με συμβουλές αν δεν θέλει. Παρ' όλα αυτά είναι αδιανόητο ότι κάποιοι συμπατριώτες μας μπαίνουν στον κόπο να μας δώσουν λάθος συμβουλές ή να μας μειώσουν το ηθικό. Θα μπορούσαν να μην πουν τίποτα. Δικαίωμά τους και κανένας δεν θα τους παρεξηγήσει γι' αυτό. Εδώ όμως δεν μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις. Ενδιαφέρονται αρκετά ώστε να πληγώσουν τον συμπατριώτη τους.

                  Αν μας χρωστάνε κάτι επειδή είμαστε Έλληνες; θα έπρεπε πιστεύω. Δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε την ελληνική περηφάνια μόνο όταν μας συμφέρει. Αλλά έστω να δεχτούμε ότι το ότι μοιραζόμαστε μία κοινή εθνική ταυτότητα δεν έχει σημασία. Το ότι είμαστε άνθρωποι σε πίεση δεν έχει σημασία;

                  Στο κάτω-κάτω σκέψου το ως εξής: αν δεις κάποιον κρεμασμένο που ζει ακόμα μπορείς να αδιαφορήσεις και να τον προσπεράσεις. Μπορείς να τον ξεκρεμάσεις και να του δώσεις μια ευκαιρία να σωθεί. Αν όμως του σφίξεις παραπάνω τη θηλιά θα είσαι εγκληματίας.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by archer100 View Post
                    Τι ακριβώς σας χρωστάει ρε παιδιά ο άλλος για να σας βοηθήσει;
                    Επειδή απλά είστε Έλληνες;
                    Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. Αρκετοί, άθελα τους, μεταφέρουν πολύ άγχος όταν ζητάνε βοήθεια. Ακόμα χειρότερα, όταν ο άλλος όντως βοηθάει αλλά δεν το καταλαβαίνουμε και του δημιουργούμε πρόβλημα.

                    Παράδειγμα από μια παλιά συζήτηση στο facebook, όταν ήμουν αγγλία. (γράφω συνοπτικά την εξέλιξη)

                    Αυτός: Θα κάνεις το κονε να μου βρεις δουλεια;
                    Εγώ: Μπορώ να σου πω μερικά agencies να ψάξεις και να στείλεις βιογραφικά
                    Αυτός: Άντε ρε βολεμένε που δεν μας βοηθάς κιόλας


                    Να είμαι στο πόδι από το πρωί, να γυρίζω το βράδυ σπίτι για να χαλαρώσω και να διαβάζω τέτοιους χαρακτηρισμούς από κάποιον που θέλει εμένα να τον ξεναγήσω στο μισό Λονδίνο και να του πληρώσω τα εισιτήρια του μετρο "αφού τα έχω"; Τσιγγούνης δεν είμαι αλλά κερνάω όποτε εγώ γουστάρω επειδή το θέλω και τα πράγματα δεν λειτουργούν ακριβώς στην Αγγλία όπως νόμιζε. Δεν είναι θέμα "να φάει το σκατο" που έχουν κάνει καραμέλα μερικοί αλλά πως ακριβώς θα του βρω δουλειά όταν τις αποφάσεις πρόσληψης τις παίρνει το HR και δεν κάνει καμμία προσπάθεια να επικοινωνήσει μαζί τους; Αν δεν μπορεί να ακολουθήσει δυο τρεις διαδικασίες τότε που θα βασιστεί ο manager για να τον προτιμήσει; Επειδή (θα) έχει εμένα για συνάδελφο; Δεν νομίζω ότι την ενδιαφέρει κάτι τέτοιο την επιχείρηση.

                    Παρεπιπτόντως miss espresso αφού σε ενδιαφέρει τι είπε μία που (τρώει το αγγούρι και) ζορίζεται με 70.000 τον χρόνο, ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο. Διαβάστε και τα σχόλια απο κάτω για να δείτε με τι ασχολείστε......

                    How We Got Out of $50,000 Worth of Debt

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by archer100 View Post
                      Αυτή τη χιλιοειπωμένη φράση την έχω διαβάσει 1000 φορές εδωμέσα, αλλά ακόμα δε μπόρεσα να την καταλάβω.
                      Τι ακριβώς σας χρωστάει ρε παιδιά ο άλλος για να σας βοηθήσει;
                      Επειδή απλά είστε Έλληνες;
                      Δηλαδή εδώ στην Ελλάδα είστε σαν αδέρφια με όλους τους υπόλοιπους Έλληνες και περιμένετε κάτι παρόμοιο από αυτούς που είναι έξω;
                      Δεν διάβασες προσεκτικα.
                      ΔΕ ΖΗΤΗΣΕ ΠΟΤΕ τη βοηθεια κανενος.
                      Το αντίθετο μάλιστα, μερικοί ήταν μόνο πρόθυμοι στο να την αποθάρρυνουν. Αυτό ήταν το θέμα, και εκεί στόχευα να απαντήσω.
                      Τα κατάφερε μονη της παρά τις αποτροπές ολων. Που ήταν τόσο έντονες, που απορούσες... αφου δεν τους ζήτησες τίποτα πέρα απο πληροφορίες του στυλ "ποσο στοιχίζει το νοικι μίας γκαρσονιέρας". Δεν τους ζητήσαμε ούτε να μείνει σπιτι τους, ούτε να κάνουν κουμάντο στα οικονομικά της οικογένειας. Γιατι καλοθελητές υπήρχαν... "που να την στείλεις την κόρη σου τώρα, αφου δεν έχεις λεφτά!"
                      Γι'αυτό είπα ότι είναι θυμωμένη.... ελπίζω τώρα να κατάλαβες.

                      Comment


                        #56
                        Πάντως πρέπει να διαχωριστούν οι περιπτώσεις που ο άλλος απλά δε βρίσκει βοήθεια από κανέναν (όπως άλλωστε είναι και το φυσιολογικό-πιθανότερο) και οι περιπτώσεις που κάποιος του παίζει πουστιά-τον κοροιδεύει-τον εκμεταλλεύεται-τον αποτρέπει (με δική του πρωτοβουλία χωρίς να του ζητήσει κάτι ο άλλος)

                        είναι τελείως διαφορετικό το ένα με το άλλο

                        εγώ αναφέρομαι μόνο στην πρώτη περίπτωση,

                        Comment


                          #57
                          Καλησπέρα σε όλους!Βρίσκομαι 8 μήνες στην Αυστραλία(Melbourne) και η αλήθεια είναι ότι όντως τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, ΑΛΛΑ υπάρχει ελπίδα και σου δίνεται η δυνατότητα να παλέψεις και να πραγματοποιήσεις τα όνειρα σου. Για να έρθεις όμως εδώ πρέπει να υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις... Εγω ευτυχώς έχω ενα μπάρμπα που μπορεί και με φιλοξενεί μέχρι να τελειώσω τις σπουδές μου (Ειμαι 30 και η μοναδική VISA που μπορούσα να βγάλω, ηταν η Student η οποία σου επιτρέπει να δουλεύεις μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα και το κοστος της καθε σχολης ΤΑFE γιατι πανεπιστίμιο απλα ξεχάστε το , απο θέμα κόστους πάντα, είναι 2500$ το 3μηνο,και ο μισθός ανά ώρα είναι μέσω ώρο 15$)
                          οπότε πολύ σημαντικό είναι κάποιος δικός σας άνθρωπος να σας ΕΓΓΥΗΘΕΙ οτι θα σας φιλοξενήσει ΤΖΑΜΠΑ (Γιατί πας και σου ζητάνε λεφτα μετα οι περισσότεροι) οσο χρειαστεί. Το δωμάτιο κοστίζει περίπου 300$ την εβδομάδα με τους λογαριασμούς οπότε το να πληρώνεις σχολή και σπίτι οταν είσαι μονος ειναι σχεδον ακατόρθοτο! Εννοείται ότι και εδω υπάρχουν τα μαύρα χρήματα... Αλλα δεν σε καλύπτει κανείς και πρεπει να σε εμπιστευονται για να γινει κατι τετοιο.Επίσης για να έρθεις (Με φοιτητικη) πρεπει να δώσεις κάποια χρήματα π.χ ζητάνε την ασφάλεια υγείας προκαταβολικά,καποια λεφτα σου ζηταει η σχολη μπροστα,εισητηρια, κ.τ.λ με λιγα λογια 8000$ απο τα οποια 2000$ θα μεινουν για καβάτζα.Επισης να ξέρεται οτι εδώ πεφτει πολύ δουλεια και σε συνδιασμό με την μοναξιά... Θελει πολύ υπομονή και επιμονή!!! Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο... Και εύχομαι καλή τύχη σε όλους μας αδέρφια!

                          Comment


                            #58
                            η αποθαρρυνση που θα παρεις απο ελληνες του εξωτερικου ειναι απλα γιατι ζηλευουν,ναι ζηλευουν και επειδη αυτοι πετυχαν οσο παραλογο και αν ακουγεται δεν θελουν να πετυχεις και εσυ!Γιατι ετσι ειναι ο Ελληνας,και εγω που εχω συγγενεις εξω κατι τετοια ακουω ωρες ωρες.Εδω πας σε αλλη χωρα για δουλεια γιατι εχεις μια οικογενεια να ζησεις η θελεις ενα καλυτερο μελλον για σενα και δε συγκινουνται ουτε οι ελληνικες κοινοτητες,οι ορθοδοξες εκκλησιες,σε βλεπουν οι ομογενεις ελληνες της γερμανιας να πεφτεις στα ποδια τους για ενα κομματι ψωμι και σου λενε αφου ηξερες οτι η ξενιτια ποναει γιατι τη δοκιμασες?Ξεχασαν βλεπεις οτι και αυτοι καποτε ηταν οι αλοδαποι!

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by mathusalas View Post
                              Καλησπέρα σε όλους!Βρίσκομαι 8 μήνες στην Αυστραλία(Melbourne) και η αλήθεια είναι ότι όντως τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, ΑΛΛΑ υπάρχει ελπίδα και σου δίνεται η δυνατότητα να παλέψεις και να πραγματοποιήσεις τα όνειρα σου. Για να έρθεις όμως εδώ πρέπει να υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις... Εγω ευτυχώς έχω ενα μπάρμπα που μπορεί και με φιλοξενεί μέχρι να τελειώσω τις σπουδές μου (Ειμαι 30 και η μοναδική VISA που μπορούσα να βγάλω, ηταν η Student η οποία σου επιτρέπει να δουλεύεις μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα και το κοστος της καθε σχολης ΤΑFE γιατι πανεπιστίμιο απλα ξεχάστε το , απο θέμα κόστους πάντα, είναι 2500$ το 3μηνο,και ο μισθός ανά ώρα είναι μέσω ώρο 15$)
                              οπότε πολύ σημαντικό είναι κάποιος δικός σας άνθρωπος να σας ΕΓΓΥΗΘΕΙ οτι θα σας φιλοξενήσει ΤΖΑΜΠΑ (Γιατί πας και σου ζητάνε λεφτα μετα οι περισσότεροι) οσο χρειαστεί. Το δωμάτιο κοστίζει περίπου 300$ την εβδομάδα με τους λογαριασμούς οπότε το να πληρώνεις σχολή και σπίτι οταν είσαι μονος ειναι σχεδον ακατόρθοτο! Εννοείται ότι και εδω υπάρχουν τα μαύρα χρήματα... Αλλα δεν σε καλύπτει κανείς και πρεπει να σε εμπιστευονται για να γινει κατι τετοιο.Επίσης για να έρθεις (Με φοιτητικη) πρεπει να δώσεις κάποια χρήματα π.χ ζητάνε την ασφάλεια υγείας προκαταβολικά,καποια λεφτα σου ζηταει η σχολη μπροστα,εισητηρια, κ.τ.λ με λιγα λογια 8000$ απο τα οποια 2000$ θα μεινουν για καβάτζα. . Επισης να ξέρεται οτι εδώ πεφτει πολύ δουλεια και σε συνδιασμό με την μοναξιά... Θελει πολύ υπομονή και επιμονή!!! Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο... Και εύχομαι καλή τύχη σε όλους μας αδέρφια!
                              Καλησπέρα mathusalas
                              Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα εδώ στην Αυστραλία είτε το πιστεύουν είτε όχι όσοι ενδιαφέρονται να έρθουν σαν μετανάστες...!!!
                              Το ίδιο ισχύει κ για τις υπόλοιπες χώρες που πρέπει να βγάλεις βίζα για να πας, αλλά κ στην Ευρώπη ακόμη είναι πολύ δύσκολο τώρα ειδικά για αυτούς που δεν ξέρουν την γλώσσα ή τους τελείως ανειδίκευτους κ χωρίς κάποιο αξιόλογο επάγγελμα συν προϋπηρεσία αυτού.

                              mathusalas σου εύχομαι να έχεις πάντα υγεία, καλή τύχη. κ
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                #60
                                επειδη αυτοι πετυχαν.....
                                Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει με απλά λόγια τι σημαίνει "Πέτυχαν". Ποιά είναι η επιτυχία και πώς την φαντάζεται? Χρήματα €€€€€ ή $$$$$$?

                                εχω συγγενεις εξω κατι τετοια ακουω ωρες ωρες...
                                Να το πώ τότε και εγώ που δεν είμαι συγγενής κάποιου εδώ. Τα πράγματα για ανιδίκευτο προσωπικό ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ είναι πολύ δύσκολα. Αλλά και για το Ειδικευμένο προσωπικό οι γνώσεις που πρέπει να έχεις και ζητούνται είναι απίστευτες (τον υψηλό μισθό δεν στο χαρίζει κανείς )

                                Εδω πας σε αλλη χωρα για δουλεια ....και δε συγκινουνται ουτε οι ελληνικες κοινοτητες,οι ορθοδοξες εκκλησιες....
                                Στηρίξου στις δυνάμεις σου προκειμένου να κάνεις πραγματικότητα τους στόχους σου και μόνο. ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ. Νομίζεις ότι ο σκοπός των παραπάνω είναι αυτός? Οι Ελληνικές κοινότητες στο 99,9% είναι καλές για κανα πανηγύρι κτλ όσο για τις εκκλησίες....χμμμ...γκουχ...γκουχ....πνίγηκα τώρα. Πλακώνεται ποια ενορία θα κάνει τα περισσότερα κεριά και είσπραξη.
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X