Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί τόση αποθάρρυνση από τους άλλους Έλληνες;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by meli_na View Post
    Καλημέρα Κώστα! Οταν έγραφα το μήνυμα, σκεφτόμουν ότι αν ένα άτομο μένει μόνο του και έχει να πληρώνει ενοίκια, Δεη, σμ, πολύ δύσκολα θα τα βγάλει πέρα με το χιλιάρικο, πόσο μάλλον που εμείς οι "καινούργιοι" έχουμε δημιουργήσει και υποχρεωσεις στην Ελλάδα (βλέπε δάνεια κλπ) στις οποίες θα πρέπει να ανταποκριθούμε, αλλά και αυτό που λες εσύ σωστό είναι.. όντως για τους ανύπαντρους οι κρατήσεις είναι πολλές, απλά εγώ ακόμα από συνήθεια αναφέρομαι σε λεφτά που παίρνεις "στο χέρι" - νέτο- και όχι μεικτά... ακόμα δεν έχω συνηθίσει να υπολογίζω με bruto.
    Οσο για το αν κάποιος χωρίς γλώσσα μπορεί να βρει δουλειά θα συμφωνήσω εν μέρει... ναι, μπορεί να βρει, ΑΛΛΑ επειδή είναι τόσο πολύ συχνό το 450 euro job δεν ξέρω αν "αξίζει" (Ισως το "αξίζει" να μην είναι και πολύ εύστοχο, και ελπίζω να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις. Εγώ με ελάχιστα γερμανικά, (αρκετά όμως για να κάνω τα πάντα μόνη μου, χωρίς μεταφραστή εννοώ, έστω κι αν έβγαλα την πίστη στους υπαλλήλους με τα wie bitte, kai noch einmal bitte) είχα πάει στον οαεδ και μου είχαν βρει 4ωρο σε ένα εργοστάσιο να ενώνω κάτι κομμάτια μεταξύ τους... τελικά προέκυψε κάτι καλύτερο και δεν πήγα.
    Πάντως για όσους είναι ακόμα Ελλάδα και ενδιαφέρονται, θα έλεγα να ακούνε τα πάντα, αλλά να μην τα παίρνουν και τοις μετρητοίς... ούτε τα αποθαρρυντικά σχόλια (και η Γερμανία περνάει κρίση, τα λεφτά δεν φτάνουν), αλλά και ούτε σχόλια τύπου "εδώ είναι παράδεισος τα πάντα είναι τέλεια... Οι παλιοί παραπονιούνται γιατί συγκρίνουν την εποχή που τα μάρκα έρρεαν αφθονα και με τη διαφορά ισοτιμίας πήγαιναν Ελλάδα κάθε φορά με περιουσία ολόκληρη και τώρα τους κακοφαίνεται... ναι, δεν είναι ρόδινα στην Γερμανία, αλλά είναι πολύ καλύτερα από ότι στην Ελλάδα και όχι μόνο από οικονομικής πλευράς.
    Σου στειλα προσωπικό μήνυμα για κάτι άσχετο με το συγκεκριμένο thread!

    Comment


      #92
      Originally posted by meli_na View Post
      Καλημέρα Τουλιπ κι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Δεν είπα ότι παίρνουν μισθό 450 ευρώ.... είπα ότι τους δηλώνουν για 450 ευρώ (γλυτώνουν εισφορές οι εργοδότες) και στο χέρι κάτι πάνω από χιλιάρικο...
      Kai meta tha klegomaste gia tin kakourga koinonia...pou den kataferame na exoume tis paroxes pou exoun kapioi alloi pou ta stazoun kathe mina stin eforia, pou h syntaksi tha einai kana 700€, opos akous apo tous paleo-metanastes, pou den tous ftanoun gia ta tsipoura. Stin periptosi ou meineis anergos kai den tha pareis epidoma giati den exeis plirosei eisfores (5%) mias kai se dilonei san mini-job kai den tha exeis kai dikaioma gia alla voithimata opos Arbeitlosgeld II. Den to leo meli_na enantion sou, alla min to diatipanizete auto me tin mauri ergasia....den einai katorthoma...oute tou ergodoti....alla oute kai tou ergazomenou poy kai autos voleuete. Otan eisai se kseni xora ola auta theloun poli poli prosoxi....to ksanaleo, poli prosoxi. Ksero atomo pou tou irthe karfoti kai ton perimene i astynomia esko apo to spitaki tou pige 2 mines filaki kai meta apelasi kai oristiki apagoreusi eisodou stin Germania (kai as einai politis EE). Gia auto sas leo PROSOXI me auta ta pragmata.
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        #93
        Originally posted by kosofos View Post
        Kai meta tha klegomaste gia tin kakourga koinonia...pou den kataferame na exoume tis paroxes pou exoun kapioi alloi pou ta stazoun kathe mina stin eforia, pou h syntaksi tha einai kana 700€, opos akous apo tous paleo-metanastes, pou den tous ftanoun gia ta tsipoura. Stin periptosi ou meineis anergos kai den tha pareis epidoma giati den exeis plirosei eisfores (5%) mias kai se dilonei san mini-job kai den tha exeis kai dikaioma gia alla voithimata opos Arbeitlosgeld II. Den to leo meli_na enantion sou, alla min to diatipanizete auto me tin mauri ergasia....den einai katorthoma...oute tou ergodoti....alla oute kai tou ergazomenou poy kai autos voleuete. Otan eisai se kseni xora ola auta theloun poli poli prosoxi....to ksanaleo, poli prosoxi. Ksero atomo pou tou irthe karfoti kai ton perimene i astynomia esko apo to spitaki tou pige 2 mines filaki kai meta apelasi kai oristiki apagoreusi eisodou stin Germania (kai as einai politis EE). Gia auto sas leo PROSOXI me auta ta pragmata.
        Kosofe έχεις απόλυτο δίκιο... δεν είναι για να υπερηφανευόμαστε αυτό, αλλά -τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ, δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες περιοχές - είναι μια πραγματικότητα.. υπάρχουν πολλοί που ψάχνουν για δουλειά, άνθρωποι που έχουν έρθει απελπισμένοι από Ελλάδα και το μόνο που βρίσκουν είναι τέτοιου είδους δουλειές... το δέχονται τι να κάνουν? Σου λέει ο άλλος τουλάχιστον για αρχή, μέχρι να μάθω τη γλώσσα καλά είναι, μετά βλέπουμε!
        Δεν το διατυμπανίζω, ούτε μαγκιά το θεωρώ -σε καμία περίπτωση- αλλά είναι μια πραγματικότητα. Αν θεωρείς ότι είναι κάτι "άσχημο" δεν έχω καμία αντίρρηση να σβηστεί το ποστ.

        Comment


          #94
          meli_na opos eipa den itan momfi gia sena auto pou eipa. Tin pragmatikotita pou les tin gnorizo poly kala pia einai alla gnorizo kai poli kala pos leitourgei edo o elenxos kai h eforia. Arxi ksearxi an pesi karfoti (akoma kai apo filous pou tous ebisteuese) kai exeis mpleksimo me tin eforia.....klapsta xaralampe. Einai apo to pio sovara adikimata edo h forodiafigi kai h mauri ergasia. Fovasai na miliseis sto afentiko giati den ksereis autos ti akres exei kai mipos mporei na se karfosi autos gia na se ekviazei. Episis h arxi einai to imisi tou pantos. Telos panton ego ksanaleo MEGALI prosoxi me auto to thema, giati apo tin ora pou tha se valoun sto kadro (apo tin eforia) einai paneukolo na apodeiksoun oti ta perneis maura. Ego na prostatepso thelo. Tin kalimera mou.
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #95
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              #96
              Originally posted by miss espresso View Post
              Δεν εννοω αυτούς που είναι στο forum. Να σας εξηγήσω: Το τελευταίο διάστημα μελετώ οτιδήποτε βρίσκω στο ίντερνετ σχετικά με τη μετανάστευση. Έχω κάποια εμπειρία από τους γονείς μου που είχαν φύγει το '60 για το πώς είναι η ψυχολογία του μετανάστη. Έχω και την δική μου εμπειρία από τότε που είχα φύγει φοιτήτρια. Κι έχω την τύχη να μιλάω γαλλικά και αγγλικά. Αυτό σημαίνει ότι μπαίνω σε ελληνικές πηγές, αγγλόφωνες και γαλλόφωνες.

              Μου κάνει τρομακτική αντύπωση το πώς σε πάρα πολλά ελληνικά sites και forums δεν υπάρχει πνεύμα υποστήριξης. Φωτεινή εξαίρεση το patriotaki. Βλέπεις κάποιους Έλληνες που έφυγαν παλιότερα ή πρόσφατα και πέτυχαν να κάνουν νέο ξεκίνημα σε μια άλλη χώρα. Κι εκεί που λες "μπράβο, χαίρομαι για σένα, δώσε μου μια συμβουλή", η μόνη συμβουλή που βλέπω είναι του τύπου "ναι αλλά εγώ ήμουν η εξαίρεση", ή "φύγε αλλά να έχεις καμιά 20σαριά χιλιάρικα καβάτζα", "έλα, αλλά πολύ δύσκολα θα βρεις δουλειά εδώ εγώ ήμουν τυχερός", "μη νομίζεις κι εδώ σιγά-σιγά σαν την Ελλάδα γινόμαστε". Άλλες φορές πάλι βλέπω ότι δίνουν πρακτικές πληροφορίες που τόσο υπερβολικές, όπως για παράδειγμα όταν διαβάζω για τη ζωή στην Αγγλία σημεία και τέρατα, φέρνω ένα παράδειγμα τώρα, σχετικά με την αγοραστική δύναμη του καταναλωτή.

              Κάτι τέτοιες στιγμές αναρωτιέμαι αν τελικά είμαστε κωλοφάρα ή όχι. Δεν πιστεύω ότι είμαστε αλλά γιατί να είναι τόσοι πολλοί που μας αποθαρρύνουν; Δεν λέω ότι στα ξενόγλωσσα sites τα παρουσιάζουν όλα ρόδινα, αλλά δεν σου σπάνε και το ηθικό ότι απαραίτητα θα αποτύχεις το τόλμημα. Σου παρουσιάζουν τα γεγονότα, σου λένε κι ένα "καλή τύχη". Στο κάτω-κάτω, για να σκεφτόμαστε να φύγουμε από την Ελλάδα αυτή τη στιγμή, σημαίνει ότι έχουμε προβλήματα εδώ, ή δεν βρίσκουμε δουλειά ή δεν έχουμε λεφτά.

              Είναι κάτι που με εκνευρίζει αφόρητα. Κάποιες φορές λυγίζω και λέω ότι έχουν δίκιο. Μετά θυμάμαι ότι οι γονείς μου ήταν άνθρωποι του δημοτικού από χωριό κι όμως τα κατάφεραν και παίρνω δύναμη. Αυτό το "γιατί" όμως μένει ρε γαμώτο. Κι όχι τίποτε άλλο αλλά εγώ είμαι πεισματάρα κι αντιδρώ αλλά δυστυχώ γνωρίζω ανθρώπους που απογοητεύονται πάρα πολύ και τους πιάνει κατάθλιψη.
              Ευτυχως υπάρχει το ιντερνετ. Υπάρχουν πραγματικά άπειρες πηγές πληροφόρησης και το τι λέει κάποιος ελληνας είναι πραγματικά σταγόνα στον ωκεανό του ογκου των πληροφοριών. Κάθε ιστορία είναι μοναδική και κυριώς ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ και σε καμιά περιπτωση δεν μπορεί να αποτελέσει το '' μπουσουλα'' για ένα τοσο σημαντικό βήμα. Δεν είναι δυνατόν να επαναληφθεί η ιστορία μεταναστευσης 2 φορές όσο κι αν θέλουν να σε κάνουν να το εύχεσαι κάποιοι που λένε οτι ήταν τυχεροι. Αυτο είναι μια (εκ του ασφαλούς) προσωπική εκτίμηση για μιά καθαρά προσωπική εμπειρία που πραγματικά κανέναν δεν ενδιαφέρει. Ψαξε για αξιοπιστες πηγές. Διάβασε προσεκτικά τις ιστοσελίδες των υπηρεσιών της χώρας, μάθε τι πραγματικά ισχύει και διάλεξε του πληροφοριοδότες σου σαν να διάλεγες φίλους ασχέτως εθνικότητας φυσικά.
              Και μην ξεχνάς.
              Αυτοι που νιωθουν πως πρόδωσαν τα όνειρά τους είναι αυτοι που θα σε αποθαρρύνουν να πραγματοποιήσεις τα δικά σου. Καλή τύχη σε ολους

              Comment


                #97
                G.Ren
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #98
                  Οντως συμφωνω απολυτα!! Συμπεριφερονται σαν να τους παρεις το μεροκαματο αν πας και εσυ στη χωρα που ειναι !! Αυτοι μπορεσαν πηγαν στεριωσαν,οι υπολοιποι δεν μπορουν !!ενα 5% ειναι που σου λεει την αληθεια και δεν εννοω αληθεια το -ελα και ολα ειναι τελεια,θα γινεις πλουσιος- !! Απλα αποθαρυνση !!
                  Μην φοβαστε,κανενας δεν θα σας αρπαξει το ψωμι απο το στομα !!!
                  εχω περασει και εγω 10 χρονια στο εξωτερικο και οντως ειδα την "μεγαλοκαρδια" των Ελληνων που ηταν εκει και ειχαν φτιαξει τη ζωη τους !!

                  Comment


                    #99
                    Δεν νομιζω πως ειναι φόβος κτλ. Το '22 ερχόταν κόσμος να γλιτώσει το σφαξιμο απο τους τουρκους, κι εμεις εδω τους φερθηκαμε χειρότερα κι απο σπυρι στον κωλο! Ειναι στο αίμα μας η απανθρωπια και η μιζέρια κι ας θελουμε να διατηρήσουμε τη φήμη του φιλοξενου λαού. Μονο για κανα δολάριο κανουμε τούμπες, ως εκει φτάνουν τα χαμογελα και τα γουελκαμ....

                    Comment


                      Originally posted by DiD666 View Post
                      Δεν νομιζω πως ειναι φόβος κτλ. Το '22 ερχόταν κόσμος να γλιτώσει το σφαξιμο απο τους τουρκους, κι εμεις εδω τους φερθηκαμε χειρότερα κι απο σπυρι στον κωλο! Ειναι στο αίμα μας η απανθρωπια και η μιζέρια κι ας θελουμε να διατηρήσουμε τη φήμη του φιλοξενου λαού. Μονο για κανα δολάριο κανουμε τούμπες, ως εκει φτάνουν τα χαμογελα και τα γουελκαμ....
                      κι ο κοσμος αυτος ,ηταν Έλληνες ... Ειμαστε Ελληνες.... ''Η αντιμετώπιση των προσφύγων. Οι δικοί μας Παλαιστίνιοι''....Πώς τους φερθηκαν τότε ,στην Μητερα-Πατρίδα;.... Κατά τα αναμενόμενα...Αξιζει να διαβασει καποιος ,το αρθρο....παραθετω καποια αποσπάσματα....

                      ''Αλλά και μετά την κατάρρευση του Μετώπου τον Αύγουστο του ΄22, η ελληνική κυβέρνηση με τηλεγράφημά της προς τον αρμοστή στη Σμύρνης Αριστείδη Στεργιάδη του ζητά να μην επιτρέψει τους Έλληνες της Ιωνίας να φύγουν για την Ελλάδα και δημιουργηθεί έτσι «προσφυγικό πρόβλημα». Χαρακτηριστικό είναι το στιγμιότυπο που διασώζει ο Γρηγόρης Δαφνής: Λίγο πριν την αναχώρηση από τη Σμύρνη των ελληνικών υπηρεσιών και ενώ το μέτωπο είχε σπάσει, ο νεαρός πολιτικός Γεώργιος Παπανδρέου ενημερώνεται από τον Στεργιάδη για την επερχόμενη καταστροφή. Στην ερώτηση του Παπανδρέου «Γιατί δεν ειδοποιείται τον κόσμο να φύγει;», ο Στεργιάδης απαντά: «Καλύτερα να μείνουν εδώ να τους σφάξει ο Κεμάλ γιατί αν πάνε στην Αθήνα θα ανατρέψουν τα πάντα».



                      ''Εμάθομεν ακόμη ότι τα δήθεν Νοσοκομεία των προσφύγων είναι σε αθλία κατάστασιν, υπάρχουν μόνον δύο ιατροί, οι οποίοι μόλις προφταίνουν να πιστοποιούν τους θανάτους, Δεν θέλομεν να είπωμεν περισσότερα, νομίζομεν όμως ότι αν τους παραδίδομεν εις τον Μουσταφά Κεμάλ, θα τους μεταχειρίζετο ίσως καλύτερον….''


                      Ως αποτέλεσμα της πολιτικής εθνικής εκκαθάρισης που επέλεξαν οι νικητές και εκφράστηκε, πραγματικά αλλά και συμβολικά, με τη σφαγή και την πυρπόληση της Σμύρνης, οι ακτές της Ελλάδας γέμισαν από τους δεκάδες χιλιάδες απόκληρους πρόσφυγες της Καταστροφής. Η παρακάτω εικόνα από τις πρώτες μέρες της ήττας, είναι χαρακτηριστική: «Δεν άκουγε κανείς εκείνες τις μέρες τίποτα άλλο από τα στόματα όλων αυτών παρά κατάρες στο Βενιζέλο και βλαστήμιες: «Αχ αυτοί οι τουρκοσπορίτες Έλληνες της Μικράς Ασίας μας πήραν στο λαιμό τους. Μακάρι να τους σφάξει όλους ο Κεμάλ και να μη μείνει ούτε ποδάρι από δαύτους…».

                      ''Ο αρχικός εκνευρισμός που ένιωσαν οι ντόπιοι για τους πρόσφυγες της Μικρασιατικής Καταστροφής πήρε σύντομα τη μορφή εχθρότητας. Η ρατσιστική συμπεριφορά κατά των προσφύγων θα αποτελέσει γενικευμένη κοινωνική συμπεριφορά, τόσο των Ελλαδιτών Ελλήνων, όσο και των εθνικών και θρησκευτικών μειονοτήτων που κατοικούσαν τότε στην Ελλάδα. Δεν θα υπάρξουν σημαντικές εκδηλώσεις κοινωνικής αλληλεγγύης. «Η βρισιά ΄΄τουρκόσπορος΄΄ μαζί με σωρό ανάλογες βρισιές, όπως ΄΄σκατοουγλούδες΄΄, ΄΄παληοαούτηδες΄΄ κ.λπ. ήταν στην ημερήσια διάταξη, από ανώτερα και κατώτερα κυβερνητικά όργανα…». Το συναίσθημα αυτό περιγράφεται από τον Π. Κανελλόπουλο: «Μια μεγάλη μερίδα του πληθυσμού, που από το 1915 είχε διχασθεί δεν αντίκρυσε τους πρόσφυγες με συμπάθεια, όταν τα αδυσώπητα κύματα της ιστορίας τους έριξαν πάνω στους βράχους της Ελλάδας. Δεν υπήρξε συμπάθεια, δεν υπήρξε απάθεια, υπήρξε αντιπάθεια.». Για τους ίδιους τους πρόσφυγες, η επαφή με τους γηγενείς υπήρξε ένα τραυματικό πολιτισμικό σοκ.

                      ''Με την έναρξη της ανταλλαγής των πληθυσμών, ως απόρροια της συνθήκης της Λωζάννης, θα αρχίσει η ολοκλήρωση της μετακίνησης. Στα λοιμοκαθαρτήρια της Μακρονήσου, του Αγίου Γεωργίου Σαλαμίνας, του Καραμπουρνού στη Θεσσαλονίκη, στο Βίδο, γνωστό και ως «νησί του θανάτου» στην Κέρκυρα και άλλού θα επαναληφθούν οι σκηνές του 1920. Χιλιάδες εξαθλιωμένοι πρόσφυγες θα χάσουν τη ζωή τους στον προθάλαμο της «μητέρας-πατρίδας». Ο Κώστας Γαβριηλίδης θα γράψει: «Γεμάτη από στερήσεις η ζωή. Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη καμιά. Δουλειά δεν υπήρχε πουθενά. Ζώα και γεωργικά εργαλεία για να επιδοθούμε στην καλλιέργεια δεν είχαμε… Περάσαμε μια ζωή δραματική. Ο κόσμος λιποθυμούσε από την πείνα. Τα παιδιά μας είχαν μείνει πετσί και κόκαλο…».

                      ''Οι γηγενείς της υπαίθρου θα ανταγωνιστούν τους πρόσφυγες προσπαθώντας να καταπατήσουν τα Ανταλλάξιμα κτήματα. Συνήθως οι πρόσφυγες δέχονται οργανωμένες επιθέσεις από ομάδες γηγενών, που προσπαθούσαν να τους εκδιώξουν από τα μέρη τους. Χαρακτηριστική είναι η περιγραφή του κλίματος στο χωριό Ροδολείβος της Δράμας όπου φανατισμένοι ντόπιοι απειλούσαν ότι: «θα σφάξωσι, θα εκδιώξουσι τους πρόσφυγας δι’ όπλων, μαχαίρων, και ροπάλων»''


                      ''Ο Τύπος της εποχής αναφέρει ότι: «ετραυμάτισαν 17 πρόσφυγας, το πλείστον γυναίκας, πυρπολήσαντες τας σκηνάς, τους σταύλους, τους αχυρώνας, λεηλατήσαντες τας αποσκευάς…». Αιτία ήταν η προσπάθεια των γηγενών να εκδιώξουν τους πρόσφυγες από Ανταλλάξιμα κτήματα, ώστε να τα καρπωθούν οι ίδιοι.''

                      .
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        αυτο το κειμενο εξηγει πολλα ανεξηγιτα.η γιαγια μου μετα απο 70 χρονια στην ελλαδα ηθελε να γυρισει πισω στη ''πατριδα''.ποτε δεν μας συμπαθησαν οι αρβανιτοβλαχοντοπιοσαρακατσανοι.αυτο ηταν δικαιωμα τους.να κανουν την μικρασιατικη εκστρατια ομως ΟΧΙ.

                        Comment


                          Είχα ακούσει μια εκπομπή στο ραδιόφωνο, βέβαια επειδή ήταν του ΣΚΑΙ δεν παίρνω κι όρκο ότι όσα έλεγαν ήταν έγκυρα Παρέθεταν μαρτυρίες και ντοκουμέντα για την αντιμετώπιση των μικρασιατών προσφύγων από τους Έλληνες, κι έλεγαν χαρακτηριστικά ότι στους ντόπιους τους φαινόταν περίεργο που οι Μικρασιάτες έκαναν συχνά μπάνιο.

                          Από την άλλη ο Ηλίας Βενέζης στο "Νούμερο 31328" κάνει ένα αρκετά πικρόχολο σχόλιο για τους Πόντιους, υπονοώντας ότι ποτέ δεν μπόρεσε να εμπιστευτεί τους "συμπατριώτες του Αγίου Βασιλείου". Μάλλον το αλληλοθάψιμο είναι παλιά συνήθεια των Ελλήνων.

                          Comment


                            Originally posted by miss espresso View Post
                            Από την άλλη ο Ηλίας Βενέζης στο "Νούμερο 31328" κάνει ένα αρκετά πικρόχολο σχόλιο για τους Πόντιους, υπονοώντας ότι ποτέ δεν μπόρεσε να εμπιστευτεί τους "συμπατριώτες του Αγίου Βασιλείου". Μάλλον το αλληλοθάψιμο είναι παλιά συνήθεια των Ελλήνων.


                            Στο ''Νουμερο 31328'' , που ειναι απ τα αγαπημενα μου βιβλια ,απο μικρη ηλικια,ο Η. Βενεζης ,δεν κανει κανενα πικρόχολο σχόλιο,για τους Πόντιους.

                            Κι αυτο που ανεφερες και αφορουσε δυο καθαρματα απο την Καισαρεια ,δεν γραφτηκε ,υποννοωντας οτι οσοι ειναι πατριωτες-ετσι το γραφει- του Μ.Βασιλειου ,δεν ειναι ατομα εμπιστοσυνης . (Ο Μεγας Βασιλειος , γεννηθηκε στην Νεοκαισαρεια του Ποντου , απ οπου καταγοταν ο πατερας του ,αλλά μεγαλωσε κι εγινε επισκοπος ,στην Καισαρεια της Καππαδοκιας,απ οπου καταγοταν η μητερα του. .Οποτε ,πατριωτες του οσοι ηταν κι απ την Νεοκαισαρεια του Ποντου κι οσοι ηταν απ την Καισαρεια της Καππαδοκιας.).

                            Αυτο που εγραψε ο Βενεζης ,αναφερεται σε δυο εκ Καισαρειας ,τσαουσηδες σε λοχους στο ταγμα εργασιας οπου ηταν σκλαβος ο Βενεζης ,οπως και οι εν λογω τσαουσηδες. (Που οπως οσοι ξεραν καλά τα Τουρκικα και δεν ειχαν προβλημα να βασανιζουν τους δικους τους και να οικονομανε απ αυτους.... οποτε τους διοριζαν οι Τουρκοι , σαν επιστατες του λοχου ... δλδ ''τσαους'' ...ετσι κι αυτοι πηραν τετοια θεση .)
                            Και πάλι το σχόλιο του Βενεζη , μόνο πικρόχολο δεν ειναι , την στιγμη που τόσα ειχαν περασει στα χερια των συγκεκριμμενων κι ο Βενεζης και οι υπολοιποι .Επειδη και οι δυο αυτοι εκ Καισαρειας τσαουσηδες ,ετυχε να ειναι και ψηλοι ,αυτο που γραφει επι λεξει-και μ αυτην την ορθογραφια ,αλλά χωρις τα πνευματα ,που δεν μπορω να τα βαλω- ,ειναι


                            ''Μαζί τους είναι κι ο Γιοβάν-τσαούς.Ενα αψηλό γουρούνι εκ Καισαρείας ,πάστα ίδια με τον Μιχάλ-τσαούς.Δέν έχω καμιά εμπιστοσύνη στους πατριώτες του Μεγάλου Βασιλείου άν τύχη νά 'ναι αψηλοί''.

                            υ.γ Επειδη ουτε και το σχόλιο για τους δυο εκ Καισαρειας - δλδ Καππαδοκες -τσαουσηδες , που ετυχε να ειναι ψηλοι κι οι δυο -ηταν πικροχολο για μια συγκεκριμμενη ρατσα ,ουτε και δειχνει αλληλοθαψιμο κι επειδη το ''Νουμερο 31328'' ,ειναι απ τα αγαπημενα μου βιβλια ,δεν θα μπορουσα να μην σχολιασω ,σχετικα .

                            Το αλληλοθαψιμο ,βεβαιως ειναι μια παλια και προσφιλης συνηθεια των Ελληνων ,μονο που ο Βενεζης ,που περασε τοσα μαρτυρια ,δεν μπορει να θεωρηθει οτι ''εθαφε '' και ηταν πικροχολος απεναντι σε μια συγκεκριμμενη ρατσα και το σχολιο του ,ηταν και τραγικο-τοσα ειχε περασει κι αυτος και οι άλλοι, στα χερια των δυο καθαρματων- και χιουμοριστικο ,συγχρονως ,αφου εστιαζε στο μπόϊ... Ειχε φοβηθει το ματι του ,απο κατι ψηλα καθαρματα ,που ηταν πατριωτες του Μ.Βασιλειου ....
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Καλημέρα,
                              Πάνε δύο χρόνια σχεδόν ( παρά ένα μήνα ) που έχει σταματήσει η συζήτηση. Δεν είναι πια επίκαιρο το θέμα ή κάποιοι μεγάλωσαν και κατάλαβαν το πώς έχουν τα πράγματα μέσα σε αυτή την ζωή ;
                              Η ουσία είναι μία : Ο ΛΥΚΟΣ ΕΧΕΙ ΦΑΡΔΥ ΣΒΕΡΚΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.
                              Αν έχεις αποφασίσει να κάνεις κάτι, ΚΑΝΤΟ !! Όταν το τολμήσεις θα ξέρεις αν ήταν σωστό ή λάθος. Γιατί αν δεν το κάνεις θα είσαι μια ζωή με την απορία να σου τρώει την ψυχή και αυτό είναι ότι χειρότερο. Τα λάθη στην ζωή δεν είναι πάντα κακό, μαθαίνεις από αυτά και αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.
                              Δεν λέω να μην έχεις κάνει καμία προετοιμασία. Αλλά και όλα δεν μπορείς να τα έχεις προβλέψει.
                              Πάντα θα πρέπει να υπάρχει στο μπροστινό μέρος του μυαλού και όχι στο πίσω, η έξοδος διαφυγής.
                              Εξηγούμε, σου πρότειναν δουλειά ; ΟΚ πάρε το αεροπλάνο πήγαινε δες και αν είναι όπως σου τα είπαν προχώρα. Δεν είναι έτσι όπως σου έταξαν; Ευχαριστώ πολύ γεια σας.
                              Εδώ πάει και το ρητό : ΑΛΛΗ ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΑΣ….
                              Τώρα άμα περιμένεις βοήθεια από τύπους που δηλώνουν περιοχή διαμονής Αθήνα και έχουν δύο χρόνια στο εξωτερικό, σώθηκες.
                              Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου αυτό, ο καθένας κάνει και γράφει ότι θέλει. Αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω αυτή την κατάσταση. Δεν μπορεί να κατηγορείς αυτούς που είναι ήδη έξω ότι τάχα δεν βοηθούν όσο θα ήθελες και όχι όσο θα έπρεπε. Γιατί εκεί είναι το θέμα. Τον ρωτάς τον άλλον αν μπορεί να κάνει αυτά που θες εσύ; Ο καθένας τραβάει τον δικό του Γολγοθά και δεν είναι υποχρεωμένος να τον μοιραστεί με έναν άγνωστο από το patriotaki !!
                              Δεν μας λες ρε φίλε/η τι φοβάσαι; Μην έρθει κάποιος Έλληνας μπατίρης στο χωριό που είσαι στην Γερμανία και σε ψάξει για δανεικά; Μην φοβάσαι υπάρχει φτώχεια αλλά και ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ !!
                              Ή τον άλλον που μπαίνει για πρώτη φορά γράφει θα φύγω, κάποιοι του γράφουν : μην το κάνεις ακόμα δεν είσαι έτοιμος και μετά αρχίζει να δίνει συμβουλές του στυλ , παιδιά μην έρθετε αν δεν μάθετε την γλώσσα τουλάχιστον σε επίπεδο b2 , να έχετε τουλάχιστον 10.000,00 ευρώ κ.τ.λ.
                              Να δεχτώ ότι έπαθες και έμαθες αλλά μην τον κάνεις και τον άλλο χώμα, είναι που είναι στα πατώματα, μην το κάνεις χειρότερα. Άφησε του και μια χαραμάδα αισιοδοξίας, δηλαδή εσύ είσαι πιο μάγκας ή έχεις το κοκαλάκι της νυχτερίδας που κουτσά στραβά κάτι έκανες…
                              Κλείνω με την προσωπική μου εμπειρία, είμαι επαγγελματίας οδηγός. Έστειλα email και όχι βιογραφικό σε μερικές εταιρείες, με την ερώτηση αν μπορώ να δουλέψω σαν οδηγός στην εταιρεία τους, για να πάρω μια εικόνα.
                              Δεν μου τις είπε κανείς, στο διαδίκτυο πλέον βρίσκεις τα πάντα και ποιος να μου τις πει άλλωστε, εδώ απλά πράγματα έχω ρωτήσει, κανά δύο αν θυμάμαι καλά και δεν πήρα καμία απάντηση από συνάδελφο. Το περίμενα φυσικά, στο δρόμο λάστιχο σε είχε πιάσει και έκαναν ότι δεν σε έβλεπαν. Και έχανες καράβι, Τούρκοι και Βούλγαροι σταματούσαν να βοηθήσουν.
                              Τους έγραψα την αλήθεια, πως θα μπορούσα να το κρύψω άλλωστε, ότι δεν μιλάω καθόλου Γερμανικά, αλλά ότι θα μάθω έστω τα βασικά πολύ γρήγορα. Πήρα θετική απάντηση, μου είπαν αν μπορώ να πάω να με δουν. Συμπέρασμα, αν θέλουν να κάνουν την δουλειά τους κάνουν και τα στραβά μάτια μερικές φορές ( βλέπε γλώσσα )
                              Θα πάω να δω και μετά θα αποφασίσω. Με το εισιτήριο επιστροφής στην τσέπη !!
                              Ο γραπτός λόγος είναι δίκοπο μαχαίρι, δεν θέλω να παρεξηγηθώ με κανέναν. Έγραψα τις απόψεις μου για κάποια θέματα, όπως κάνουν και όλοι άλλωστε.
                              Υγεία σε όλους !!
                              Φιλικά
                              Νίκος

                              Comment


                                Ειναι μεγαλο θεμα αυτο και δεν εξαντλείται. Για καθε επιχείρημα υπαρχει και αντεπιχείρημα. Οπως ειπες μονος σου, αν δε θες να εχεις αναγκη κανεναν -συγγενή ή άγνωστο- γίνε λύκος. Δυστυχως ετσι ειναι. Εγω θα σταθώ μονο στο χειροτερο μας χαρακτηριστικό ως λαός: την αγνωμοσύνη. Προ καιρού ζήταγαν στην παλια μου δουλεια προσωπικο. Εκανα ενα τοπικ και το ανεφερα. Μου εκανε τρομερή εντυπωση που πηραν πολλα ατομα τηλεφωνο και ρωταγαν εγω τι θα κερδίσω. Πέραν τούτου, κατέληξα να ξεφτυλιστω στην εταιρια γιατι και απο τους 4 που ηρθαν. Φυσικα και δεν εισαι υποχρεωμένος να μεινεις, αλλα το πως θα φύγεις απο μια δουλεια ειναι σημαντικο. Δεν δικαιολογώ οποιον δε βοηθαει, αλλα και στο φιναλε γιατι να το κανει; Ο καθενας εχει τα ιδανικα του και δεν εχει κανεις δικαιωμα να τον κρίνει για αυτα.

                                Comment

                                Working...
                                X