Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί τόση αποθάρρυνση από τους άλλους Έλληνες;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Gehalt (μεικτός μισθός) :40.000,00 €

    Abgaben (εισφορές)
    - Rentenversicherung (18.9%) 3.780,00 €
    - Arbeitslosenversicherung (3%) 600,00 €
    - Pflegeversicherung (2.3%) 510,00 €
    - Krankenversicherung (15.5 %) 3.280,08 €

    Summe Sozialabgaben 8.170,08 €

    Steuern (φόρος)
    - Lohnsteuer 6.676,00 €
    - Soli-Zuschlag 367,18 €
    - Kirchensteuer 0,00 €

    Summe Steuern 7.043,18 €

    Netto (καθαρά) 24.786,74 €

    Δηλαδή το μήνα περίπου 2,000€. Ένα σπίτι περίπου 60τ.μ ε καλή κατάσταση, σε νορμάλ περιοχή και πόλη απο €400-€600 όλα μαζί (kalt+neben) υπάρχουν πιο φθηνά και πιο ακριβά ανάλογα τα γούστα και την πόλη
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #77
      Originally posted by kosofos View Post
      Gehalt (μεικτός μισθός) :40.000,00 €

      Abgaben (εισφορές)
      - Rentenversicherung (18.9%) 3.780,00 €
      - Arbeitslosenversicherung (3%) 600,00 €
      - Pflegeversicherung (2.3%) 510,00 €
      - Krankenversicherung (15.5 %) 3.280,08 €

      Summe Sozialabgaben 8.170,08 €

      Steuern (φόρος)
      - Lohnsteuer 6.676,00 €
      - Soli-Zuschlag 367,18 €
      - Kirchensteuer 0,00 €

      Summe Steuern 7.043,18 €

      Netto (καθαρά) 24.786,74 €

      Δηλαδή το μήνα περίπου 2,000€. Ένα σπίτι περίπου 60τ.μ ε καλή κατάσταση, σε νορμάλ περιοχή και πόλη απο €400-€600 όλα μαζί (kalt+neben) υπάρχουν πιο φθηνά και πιο ακριβά ανάλογα τα γούστα και την πόλη
      Ευχαριστώ πολύ

      Επειδή μας καλομαθαίνεις με τις απαντήσεις σου, έβαλα και ακόμα 3 ποσά για να δούμε περίπου πόσο ανεβαίνουν οι κρατήσεις ανάλογα το μισθό. Απλά το θεώρησα αναγκαίο γιατί αφορούν για ορισμένους, πιθανά σενάρια (πχ οι 60.000 το χρόνο)

      Αν σου είναι φασαρία, μην ασχολείσαι ή κάντο μόνο για τις 60.000 και πες μόνο το τελικό καθαρό, ευχαριστώ πάντως σε κάθε περίπτωση

      Comment


        #78
        Originally posted by archer100 View Post

        Αν σου είναι φασαρία, μην ασχολείσαι ή κάντο μόνο για τις 60.000 και πες μόνο το τελικό καθαρό, ευχαριστώ πάντως σε κάθε περίπτωση

        Netto (μήνα) 2.891,48 € (χρόνο) 34.697,76 €
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #79
          βρε παιδια συγνωμη τι καθεστε και ψαχνετε για το ποσα θα ειναι τα χρηματα σε ενα η δυο η πεντε χρονια... εδω τιθεται θεμα επιβιωσης στην χωρα μας, και ναι δυστυχως οσοι δεν ξερουν απταιστα την γερμανικη γλωσσα οσα πτυχια και να εχουν θα ειναι ανειδικευτοι εργατες, καποιος που στην ελλαδα εχει ειδικοτητα και ερχομενος εδω αν δεν γνωριζει την γερμανικη θα εχει τις ιδιες πιθανοτητες η τις ιδιες αμοιβες εδω με καποιον που γνωριζει απταιστως την γλωσσα?δουλεια απο φιρμα ποιος ειπε ποως ειναι χωρις συμβολαιο?εγω προσωπικα με το συμβολαιο απο την φιρμα εκλεισα το σπιτι που μενω τωρα και μαζι με τα 1000 ευρω υπηρχε και η υγειονομικη ασφαλιση ολης της οικογενειας... δεν ξερω πως ειναι στην uppsala τα πραγματα αλλα εγω εδω τον λιγο καιρο που μενω βλεπω πως υπαρχει ενα κρατος πισω σου που δεν θα σε αφησει να χαθεις, και δεν ειναι θεμα μην γινεται καποιος χαμαλης στο εργοστασιο, την στιγμη που στην ελλαδα δεν εχει ουτε αυτα τα 1000 ευρω, 1 ατομο ειναι δυσκολο η θα πρεπει να βρει συγκατοικο, αλλιως δυσκολα θα τα φερει βολτα αλλα δυο νομιζω ειναι πολυ καλα!!!ειναι μια αξιοπρεπης αρχη!!!(και εγω θα το λεω οσο κουραστικη η γραφικη γινομαι)και οι φιρμες ειναι μια αρχη οταν θελει καποιος να ξεφυγει απο την μιζερια που μπηκαμε στην χωρα μας!!!

          Comment


            #80
            να αναφερω ενα παραδειγμα για να δειξω πως το κρατος εδω δεν σε αφηνει να χαθεις με τιποτα... δουλευει μονο ο ενας στην οικογενεια και η γυναικα τυχαινει να εχει μωρο παιδι, θα της δωσει ενα ποσο γυρω στα 300 ευρω το μηνα μεχρι το παιδι της να παει 3 ετων οπου θα μπορει να πηγαινει παιδικο σταθμο και αυτη θα βγει στην αναζητηση εργασιας, θα της δινει και το επιδομα παιδιου καθε μηνα αν εχει τρια παιδια θα παιρνει 560ευρω, και επειδη δεν δουλευει θα παιρνει και το μισο περιπου ενοικιο (δεν λεω αερολογιες )τα παιρνει γνωστη μου!!! οταν ξερεις λοιπον οτι το κρατος ειναι διπλα σου σε οτιδηποτε χρειαστεις, μα οτιδηποτε, θα σε χαλασουν τα 1000 με 1300(οταν θα εχεις και νυχτερινα η σαββατοκυριακα μπορει) τον μηνα????δεν νομιζω...

            Comment


              #81
              Originally posted by Blacktulip View Post
              να αναφερω ενα παραδειγμα για να δειξω πως το κρατος εδω δεν σε αφηνει να χαθεις με τιποτα... δουλευει μονο ο ενας στην οικογενεια και η γυναικα τυχαινει να εχει μωρο παιδι, θα της δωσει ενα ποσο γυρω στα 300 ευρω το μηνα μεχρι το παιδι της να παει 3 ετων οπου θα μπορει να πηγαινει παιδικο σταθμο και αυτη θα βγει στην αναζητηση εργασιας, θα της δινει και το επιδομα παιδιου καθε μηνα αν εχει τρια παιδια θα παιρνει 560ευρω, και επειδη δεν δουλευει θα παιρνει και το μισο περιπου ενοικιο (δεν λεω αερολογιες )τα παιρνει γνωστη μου!!! οταν ξερεις λοιπον οτι το κρατος ειναι διπλα σου σε οτιδηποτε χρειαστεις, μα οτιδηποτε, θα σε χαλασουν τα 1000 με 1300(οταν θα εχεις και νυχτερινα η σαββατοκυριακα μπορει) τον μηνα????δεν νομιζω...
              Έτσι ακριβώς είναι.

              Στην Ελλάδα το κράτος είναι εχθρικό απέναντι σ αυτούς που δουλεύουν, πόσο μάλλον σ αυτούς που δεν δουλεύουν

              Comment


                #82
                Πριν από έναν χρόνο ακριβώς ήμουν ακριβώς στην ίδια κατάσταση... ήθελα να φύγω από Ελλάδα (όπου είχα ακόμα δουλειά, αν και δεν μας πλήρωναν ) και να έρθω Γερμανία.. τότε ανακάλυψα και το "πατριωτάκι" που μου έδωσε και κάποιες αρχικές πληροφορίες για το τι θα συναντούσα! Υπήρχαν και τα "αρνητικά" σχόλια (όχι προς εμένα, δεν είχα γράψει κάποιο ποστ) για τη ζωή στη Γερμανία, αλλά δε με αποθάρρυναν, απλά έβαλα στο μυαλό μου ότι δεν πρόκειται να τα βρω όλα ρόδινα (όπως και δεν τα βρήκα) και ότι κανείς δεν πρόκειται να με περιμένει με "κόκκινα χαλιά" να μου δώσει μισθό 7000 καθαρά. Ενα χρόνο μετά, είμαι ικανοποιημένη από τη ζωή μου, αλλά αυτό απέχει πολύ από το "πέτυχα" που ειπώθηκε εδώ, ή από το "πιαστήκαμε" που άκουσα πολύ πρόσφατα όταν πήγα για διακοπές πλέον, στο σπίτι μου στην Ελλάδα.... Δουλεύω μόνο εγώ, (ο άντρας μου δεν ξέρει γερμανικά) 10ωρα και 12ώρα, έναν χρόνο τώρα δεν έχω δει το σπίτι μου και τα παιδιά μου και αυτό δεν το θεωρώ σε καμιά περίπτωση τυπικό παράδειγμα ανθρώπου που "πιάστηκε" ή που πέτυχε.. Θεωρώ ότι ήμουν όντως τυχερή που βρήκα σπίτι γρήγορα (τότε δεν είχαμε δουλειά ακόμα) και βρήκα και δουλειά η οποία πολύ απείχε από τις σπουδές ή από τα ενδιαφέροντά μου αλλά θεωρώ ότι ένας μετανάστης τουλάχιστον στην αρχή και χωρίς καλή γνώση της γλώσσας δεν έχει και δικαίωμα προτιμήσεων...
                Χωρίς κανένα ίχνος εγωισμού ή διάθεση να αποθαρρύνω κανέναν, αν κάποιος με ρωτούσε την άποψή μου (ακόμα και η ίδια μου η αδελφή να ήταν) θα του έλεγα ότι χωρίς τη γλώσσα και χωρίς ένα βασικό κεφάλαιο για αρχή ή τουλάχιστον κάποιο σπίτι να μείνει να μην το επιχειρήσει.... Αυτό δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν υπάρχουν άτομα που παρόλα αυτά τα κατάφεραν... απλά θεωρώ ότι είναι οι εξαιρέσεις και όχι ο κανόνας.
                Επίσης εξαρτώνται πολλά και από τι περιμένει ο καθένας... αν ο σκοπός είναι το παλιό "ένα πιάτο φαί" στο οποίο έρχεται να προστεθεί και το "να βγάζουμε τουλάχιστον τη δόση του δανείου" θεωρώ ότι με υπομονή και επιμονή θα επιτευχθεί...
                Αν πάλι κάποιος έχει στο μυαλό του ότι στη Γερμανία υπάρχει περίπτωση, χωρίς γλώσσα, χωρίς ειδικά προσόντα να πέσει στην περίπτωση να του δίνει κάποιος 3000 το μήνα νομίζω ότι αιθεροβατεί...
                Δυστυχώς στον έναν χρόνο που είμαι εδώ, έχω γνωρίσει αρκετούς Ελληνες που ήρθαν εδώ θεωρώντας ότι θα βρουν αμέσως δουλειά έστω και χωρίς γλώσσα... (ναι, πολύ πιθανό να βρούν αλλά ο μισθός δεν θα είναι αυτός που φαντάζονται... ) Όλοι αυτοί επέστρεψαν πίσω και μάλιστα ο ένας πολύ χαρακτηριστικά είπε "σιγά μη κάθομαι στην ξενιτιά να δουλεύω για ένα χιλιάρικο" Κάποιος όμως που στοχεύει (αρχικά) ακριβώς σε αυτό το χιλιάρικο για να επιβιώσει, νομίζω ότι θα το βρει..αν είναι μόνος του όμως πιθανον και να μη του φτάνει!
                Για τους φίλους που ζητάνε συγκεκριμένες πληροφορίες όσο μπορώ να συνοψίσω :
                Ενοίκιο - 690 "ζεστό" που θεωρείται "τσιμπημένο για την περιοχή" (1 ώρα από Dortmund) για 86 τετραγωνικά
                Ρεύμα - 100 το μήνα για 4 άτομα
                Τηλέφωνο - γύρω στα 60 το μήνα (υπάρχουν και πολύ φθηνότερα, εγώ έκανα βλακεία λόγω πολύ περιορισμένων γερμανικών και έλλειψης φαντασίας στο τι τηλεφωνήματα θα κάνω)
                Φαγητό παιδιών στο παιδικό 90 το μήνα και για τα δύο (ευτυχώς δεν πληρώνω για τους παιδικούς)
                σούπερ μάρκετ.... δεν μπορώ να υπολογίσω... σίγουρα γύρω στα 400-500 το μήνα...
                Αν υπάρχει αυτοκίνητο, να υπολογίσετε και πέρα από βενζίνες τον φόρο (ανάλογα το αυτοκίνητο) και τα αρκετά τσιμπημένα - για τα ελληνικά δεδομένα - ασφάλιστρα...

                Δουλειές υπάρχουν αρκετές, αλλά θέλουν γλώσσα, και (σε σύγκριση με αυτά που ίσχυαν στο παρελθόν όπως ακούω από μετανάστες που είναι εδώ 40 χρόνια) οι αμοιβές δεν έχουν καμία σχέση με παλαιότερα. Οι λάιφφίρμες παρόλο που αντιμετωπίζονται πολύ αρνητικά, είναι νομίζω μια καλή αρχή για εμάς τους "καινούργιους" αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία για να μπορώ να πω κάτι παραπάνω...

                Αρχικό κεφάλαιο για τα πρώτα "βήματα"... αναλόγως.. προσωπικά δεν μας έφτασαν 10000, αλλά ξέρω πολλές περιπτώσεις που και με λιγότερα μια χαρά τα κατάφεραν (απλά εμείς θέλαμε πολλά και γρήγορα)

                Οσο για τους Ελληνες, θα ήμουν αχάριστη να πω κάτι αρνητικό, γιατί ό,τι καταφέραμε εδώ το χρωστάμε σε έναν καταπληκτικό άνθρωπο που μας βοήθησε όσο περνούσε από το χέρι του και μάλιστα χωρίς να μας ξέρει... σίγουρα όμως, βάσει των όσων έχω διαβάσει και ακούσει, πέσαμε στην εξαίρεση του κανόνα!

                Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο που θα βοηθούσε κάποιον, αλλά ευχαρίστως -όσο ξέρω- να απαντήσω σε απορίες... (Δεν είμαι κόσοφος έτσι?? όσα έμαθα στον έναν χρόνο που είμαι εδώ ;)

                Comment


                  #83
                  Ευχαριστούμε πολύ Μελίνα, πολύ "γεμάτο" το ποστ σου και με πολλές και χρήσιμες πληροφορίες. Εύχομαι καλή συνέχεια, αν και να σου πω την αλήθεια, προσωπικά δεν με απασχολούν οι άνθρωποι της γενιάς μας, αυτοί κι ας περάσουν και λίγο άσχημα ούτως η άλλως μεγάλοι είναι, άσε που λίγο πολύ όλοι θα την κουτσοβολέψουν.
                  Πιο πολύ μακαρίζω τα παιδιά αυτών που πήγαν έξω, γιατί τουλάχιστον αυτά θα ζήσουν όπως πρέπει να ζήσει ένας άνθρωπος και όχι μέσα στο ψέμα, την ανοργανωσιά και την αηδία της Ελληνικής κοινωνίας.
                  Αυτά να σκέφτεστε (τα παιδιά) και να παίρνετε κουράγιο. Και να ξέρετε ότι ακόμη και αν εσείς περνούσατε καλύτερα αν μένατε στην Ελλάδα, αυτά στο μέλλον θα δεινοπαθούσαν

                  υ.γ. Αν μπορείτε, όσοι θέλετε πείτε περίπου με τι δουλειές ασχολείστε επάνω, είτε εσείς είτε γνωστοί σας, για να πέρνουμε μια γεύση και μεις οι "εδώ κάτω"

                  Καλή συνέχεια

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by meli_na View Post
                    Πριν από έναν χρόνο ακριβώς ήμουν ακριβώς στην ίδια κατάσταση... ήθελα να φύγω από Ελλάδα (όπου είχα ακόμα δουλειά, αν και δεν μας πλήρωναν ) και να έρθω Γερμανία.. τότε ανακάλυψα και το "πατριωτάκι" που μου έδωσε και κάποιες αρχικές πληροφορίες για το τι θα συναντούσα! Υπήρχαν και τα "αρνητικά" σχόλια (όχι προς εμένα, δεν είχα γράψει κάποιο ποστ) για τη ζωή στη Γερμανία, αλλά δε με αποθάρρυναν, απλά έβαλα στο μυαλό μου ότι δεν πρόκειται να τα βρω όλα ρόδινα (όπως και δεν τα βρήκα) και ότι κανείς δεν πρόκειται να με περιμένει με "κόκκινα χαλιά" να μου δώσει μισθό 7000 καθαρά. Ενα χρόνο μετά, είμαι ικανοποιημένη από τη ζωή μου, αλλά αυτό απέχει πολύ από το "πέτυχα" που ειπώθηκε εδώ, ή από το "πιαστήκαμε" που άκουσα πολύ πρόσφατα όταν πήγα για διακοπές πλέον, στο σπίτι μου στην Ελλάδα.... Δουλεύω μόνο εγώ, (ο άντρας μου δεν ξέρει γερμανικά) 10ωρα και 12ώρα, έναν χρόνο τώρα δεν έχω δει το σπίτι μου και τα παιδιά μου και αυτό δεν το θεωρώ σε καμιά περίπτωση τυπικό παράδειγμα ανθρώπου που "πιάστηκε" ή που πέτυχε.. Θεωρώ ότι ήμουν όντως τυχερή που βρήκα σπίτι γρήγορα (τότε δεν είχαμε δουλειά ακόμα) και βρήκα και δουλειά η οποία πολύ απείχε από τις σπουδές ή από τα ενδιαφέροντά μου αλλά θεωρώ ότι ένας μετανάστης τουλάχιστον στην αρχή και χωρίς καλή γνώση της γλώσσας δεν έχει και δικαίωμα προτιμήσεων...
                    Χωρίς κανένα ίχνος εγωισμού ή διάθεση να αποθαρρύνω κανέναν, αν κάποιος με ρωτούσε την άποψή μου (ακόμα και η ίδια μου η αδελφή να ήταν) θα του έλεγα ότι χωρίς τη γλώσσα και χωρίς ένα βασικό κεφάλαιο για αρχή ή τουλάχιστον κάποιο σπίτι να μείνει να μην το επιχειρήσει.... Αυτό δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν υπάρχουν άτομα που παρόλα αυτά τα κατάφεραν... απλά θεωρώ ότι είναι οι εξαιρέσεις και όχι ο κανόνας.
                    Επίσης εξαρτώνται πολλά και από τι περιμένει ο καθένας... αν ο σκοπός είναι το παλιό "ένα πιάτο φαί" στο οποίο έρχεται να προστεθεί και το "να βγάζουμε τουλάχιστον τη δόση του δανείου" θεωρώ ότι με υπομονή και επιμονή θα επιτευχθεί...
                    Αν πάλι κάποιος έχει στο μυαλό του ότι στη Γερμανία υπάρχει περίπτωση, χωρίς γλώσσα, χωρίς ειδικά προσόντα να πέσει στην περίπτωση να του δίνει κάποιος 3000 το μήνα νομίζω ότι αιθεροβατεί...
                    Δυστυχώς στον έναν χρόνο που είμαι εδώ, έχω γνωρίσει αρκετούς Ελληνες που ήρθαν εδώ θεωρώντας ότι θα βρουν αμέσως δουλειά έστω και χωρίς γλώσσα... (ναι, πολύ πιθανό να βρούν αλλά ο μισθός δεν θα είναι αυτός που φαντάζονται... ) Όλοι αυτοί επέστρεψαν πίσω και μάλιστα ο ένας πολύ χαρακτηριστικά είπε "σιγά μη κάθομαι στην ξενιτιά να δουλεύω για ένα χιλιάρικο" Κάποιος όμως που στοχεύει (αρχικά) ακριβώς σε αυτό το χιλιάρικο για να επιβιώσει, νομίζω ότι θα το βρει..αν είναι μόνος του όμως πιθανον και να μη του φτάνει!
                    Για τους φίλους που ζητάνε συγκεκριμένες πληροφορίες όσο μπορώ να συνοψίσω :
                    Ενοίκιο - 690 "ζεστό" που θεωρείται "τσιμπημένο για την περιοχή" (1 ώρα από Dortmund) για 86 τετραγωνικά
                    Ρεύμα - 100 το μήνα για 4 άτομα
                    Τηλέφωνο - γύρω στα 60 το μήνα (υπάρχουν και πολύ φθηνότερα, εγώ έκανα βλακεία λόγω πολύ περιορισμένων γερμανικών και έλλειψης φαντασίας στο τι τηλεφωνήματα θα κάνω)
                    Φαγητό παιδιών στο παιδικό 90 το μήνα και για τα δύο (ευτυχώς δεν πληρώνω για τους παιδικούς)
                    σούπερ μάρκετ.... δεν μπορώ να υπολογίσω... σίγουρα γύρω στα 400-500 το μήνα...
                    Αν υπάρχει αυτοκίνητο, να υπολογίσετε και πέρα από βενζίνες τον φόρο (ανάλογα το αυτοκίνητο) και τα αρκετά τσιμπημένα - για τα ελληνικά δεδομένα - ασφάλιστρα...

                    Δουλειές υπάρχουν αρκετές, αλλά θέλουν γλώσσα, και (σε σύγκριση με αυτά που ίσχυαν στο παρελθόν όπως ακούω από μετανάστες που είναι εδώ 40 χρόνια) οι αμοιβές δεν έχουν καμία σχέση με παλαιότερα. Οι λάιφφίρμες παρόλο που αντιμετωπίζονται πολύ αρνητικά, είναι νομίζω μια καλή αρχή για εμάς τους "καινούργιους" αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία για να μπορώ να πω κάτι παραπάνω...

                    Αρχικό κεφάλαιο για τα πρώτα "βήματα"... αναλόγως.. προσωπικά δεν μας έφτασαν 10000, αλλά ξέρω πολλές περιπτώσεις που και με λιγότερα μια χαρά τα κατάφεραν (απλά εμείς θέλαμε πολλά και γρήγορα)

                    Οσο για τους Ελληνες, θα ήμουν αχάριστη να πω κάτι αρνητικό, γιατί ό,τι καταφέραμε εδώ το χρωστάμε σε έναν καταπληκτικό άνθρωπο που μας βοήθησε όσο περνούσε από το χέρι του και μάλιστα χωρίς να μας ξέρει... σίγουρα όμως, βάσει των όσων έχω διαβάσει και ακούσει, πέσαμε στην εξαίρεση του κανόνα!

                    Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο που θα βοηθούσε κάποιον, αλλά ευχαρίστως -όσο ξέρω- να απαντήσω σε απορίες... (Δεν είμαι κόσοφος έτσι?? όσα έμαθα στον έναν χρόνο που είμαι εδώ ;)

                    Καλημέρα.
                    Γράφεις παραπάνω:

                    Κάποιος όμως που στοχεύει (αρχικά) ακριβώς σε αυτό το χιλιάρικο για να επιβιώσει, νομίζω ότι θα το βρει..αν είναι μόνος του όμως πιθανον και να μη του φτάνει!

                    Τί εννοείς ακριβώς πως αν είναι μόνος του δεν του φτάνει?
                    Αν δεν είναι παντρεμένος?
                    Και αυτό γιατί έμαθα πρόσφατα από μια Γερμανίδα πως αν είσαι ελεύθερος η εφορία σου παίρνει πολλά, πολλές κρατήσεις δηλαδή από τον μισθό.
                    Εκτός κι αν εννοείς κάτι διαφορετικό και κατάλαβα λάθος, σόρρυ.
                    Προσωπικά πάντος δε πιστεύω πως κάποιος χωρίς γλώσσα και εξειδίκευση θα βρεί αμέσως δουλειά, άσχετα απ'το μισθό.
                    Εκτός κι αν έχει κάποιο γνωστό που θα τον συστήσει ή δουλεύει στην ίδια εταιρεία(ναι μετράνε και εδώ αυτά, το γνωρίζω από πρώτο χέρι).
                    Γιατί ο εργοδότης να μην πάρει τον Γερμανό πιτσιρικά ή φοιτητή που ζητά ψίχουλα.

                    Comment


                      #85
                      Καλημέρα Κώστα! Οταν έγραφα το μήνυμα, σκεφτόμουν ότι αν ένα άτομο μένει μόνο του και έχει να πληρώνει ενοίκια, Δεη, σμ, πολύ δύσκολα θα τα βγάλει πέρα με το χιλιάρικο, πόσο μάλλον που εμείς οι "καινούργιοι" έχουμε δημιουργήσει και υποχρεωσεις στην Ελλάδα (βλέπε δάνεια κλπ) στις οποίες θα πρέπει να ανταποκριθούμε, αλλά και αυτό που λες εσύ σωστό είναι.. όντως για τους ανύπαντρους οι κρατήσεις είναι πολλές, απλά εγώ ακόμα από συνήθεια αναφέρομαι σε λεφτά που παίρνεις "στο χέρι" - νέτο- και όχι μεικτά... ακόμα δεν έχω συνηθίσει να υπολογίζω με bruto.
                      Οσο για το αν κάποιος χωρίς γλώσσα μπορεί να βρει δουλειά θα συμφωνήσω εν μέρει... ναι, μπορεί να βρει, ΑΛΛΑ επειδή είναι τόσο πολύ συχνό το 450 euro job δεν ξέρω αν "αξίζει" (Ισως το "αξίζει" να μην είναι και πολύ εύστοχο, και ελπίζω να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις. Εγώ με ελάχιστα γερμανικά, (αρκετά όμως για να κάνω τα πάντα μόνη μου, χωρίς μεταφραστή εννοώ, έστω κι αν έβγαλα την πίστη στους υπαλλήλους με τα wie bitte, kai noch einmal bitte) είχα πάει στον οαεδ και μου είχαν βρει 4ωρο σε ένα εργοστάσιο να ενώνω κάτι κομμάτια μεταξύ τους... τελικά προέκυψε κάτι καλύτερο και δεν πήγα.
                      Πάντως για όσους είναι ακόμα Ελλάδα και ενδιαφέρονται, θα έλεγα να ακούνε τα πάντα, αλλά να μην τα παίρνουν και τοις μετρητοίς... ούτε τα αποθαρρυντικά σχόλια (και η Γερμανία περνάει κρίση, τα λεφτά δεν φτάνουν), αλλά και ούτε σχόλια τύπου "εδώ είναι παράδεισος τα πάντα είναι τέλεια... Οι παλιοί παραπονιούνται γιατί συγκρίνουν την εποχή που τα μάρκα έρρεαν αφθονα και με τη διαφορά ισοτιμίας πήγαιναν Ελλάδα κάθε φορά με περιουσία ολόκληρη και τώρα τους κακοφαίνεται... ναι, δεν είναι ρόδινα στην Γερμανία, αλλά είναι πολύ καλύτερα από ότι στην Ελλάδα και όχι μόνο από οικονομικής πλευράς.

                      Comment


                        #86
                        Archer, σ' ευχαριστώ κι εγώ... όσο για το τι δουλειές κάνουμε, στην περιοχή που είμαι δεν υπάρχουν πολλές επιλογές... οι μισοί Ελληνες είναι σε εργοστάσια (κυρίως οι παλιοί) και οι υπόλοιποι στο χώρο της εστίασης (όπως κι εγώ). Από τους καινούργιους πολλοί έχουν βρει δουλειά σε φορτηγά κυρίως όμως δηλωμένοι για 450 ευρώ το μήνα και φτάνουν (μαύρα) 1100, 1200 (καθαρά). Παίρνουν κι ένα μικρό συμπλήρωμα για νοίκι και τα κουτσοβολεύουν.

                        Comment


                          #87
                          εμενα ο συζυγος μου δουλευει οδηγος σε φορτηγο, φαντασου οτι η εταιρεια που δουλευει δεν πληρωνει καλα, αλλα μας βολευει απο την αποψη οτι δεν κανει ταξιδια εκτος (τα ειχαμε φαει με το κουταλι) παιρνει στο χερι 1800 ευρω, και με γερμανικα οχι πολυ καλα που ομως κουτσα στραβα θα συννενοηθει... ια μισθους οδηγων γυρω στα 450 δεν εχω ξανακουσει για πιο μισθους εχω ακουσει για πιο κατω οχι...

                          Comment


                            #88
                            για πιο πανω μισθους εχω ξανακουσει (υπαρχει προβλημα στο πληκτρολογιο και μου τρωει τα γραμματα) συγνωμη

                            Μελινα εισαι αξια γιατι και εσυ πασχιζεις καθημερινα για την οικογενεια σου, με τις οποιες δυσκολιες σου, μπραβο σου!!!

                            Comment


                              #89
                              Σίγουρα πολύ δύσκολα με ένα χιλιάρικο το μήνα αν έχεις ενοίκια και λογαριασμούς, ούτε σηζήτηση.
                              Οι οδηγοί με επαγγελματικό δίπλωμα έχουν αρκετή ζήτηση στη Γερμανία, έχω ακούσει και βλέπω στις αγγελίες.
                              Και ειδικά για τουριστικά λεωφορεία.
                              Καθόλου παράξενο μια που τα εισιτήρια για μακρινές αποστάσεις εδώ στα τρένα είναι μέχρι και διπλάσια απ'αυτά των λεωφορείων.

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Blacktulip View Post
                                εμενα ο συζυγος μου δουλευει οδηγος σε φορτηγο, φαντασου οτι η εταιρεια που δουλευει δεν πληρωνει καλα, αλλα μας βολευει απο την αποψη οτι δεν κανει ταξιδια εκτος (τα ειχαμε φαει με το κουταλι) παιρνει στο χερι 1800 ευρω, και με γερμανικα οχι πολυ καλα που ομως κουτσα στραβα θα συννενοηθει... ια μισθους οδηγων γυρω στα 450 δεν εχω ξανακουσει για πιο μισθους εχω ακουσει για πιο κατω οχι...
                                Καλημέρα Τουλιπ κι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Δεν είπα ότι παίρνουν μισθό 450 ευρώ.... είπα ότι τους δηλώνουν για 450 ευρώ (γλυτώνουν εισφορές οι εργοδότες) και στο χέρι κάτι πάνω από χιλιάρικο...

                                Comment

                                Working...
                                X