Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γιατί τόση αποθάρρυνση από τους άλλους Έλληνες;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εντάξει δεν είμαστε τελείως άσχημοι σαν λαός, αντιθέτως έχουμε αρκετά θετικά. Τα αρνητικά εξαρτάται σε ποια περιοχή της Ελλάδας μεγάλωσες αν είσαι από χωριό δεν θα έλεγα ότι είναι ότι καλύτερο. Αλλά αυτό το πράγμα να μην κάνουμε πράγματα χωρίς μια σωστή σειρά νομίζω είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημά μας.

    Comment


      περηφανεια για την σημερινη Ελλαδα δεν νομιζω να εχει κανεις, (ολοι γλυφτες και λαμογια ειναι) Η ιστορια των αρχαιων Ελληνων και το ηρωικο παρελθον μας, μας δινει την υπερηφανεια και μονον αυτη !

      Comment


        Originally posted by vlad View Post
        Κατά πρώτον δεν είμαι φίλος σου.

        Κατά δεύτερον θα πρέπει να πω ότι άτομα σαν και εσένα χαλάνε την όλη προσπάθεια που γίνεται σε αυτό το φόρουμ εκφράζοντας την απύθμενη μνησικακία τους για τον τόπο που τους γέννησε και τους μεγάλωσε. Καλό θα ήταν να μην είσαι αχάριστος.

        Και κατά τρίτον δεν θα σου δώσω αναφορά για ποιόν λόγο βρίσκομαι εκεί που βρίσκομαι. Δεν σε ρώτησα εγώ γιατί μου είναι παντελώς αδιάφορο. Σχολίασα και εξέφρασα την άποψη μου όσον αφορά τους απαράδεκτους και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς σου. Ούτε καν αναφέρθηκα γιατί είσαι εξωτερικό.
        Δυστυχώς τα βιβλία που έχεις διαβάσει εσύ ..παραμορφωμένε...δεν κατάφεραν να σου διδάξουν τρόπους, σεβασμό και υποθέτω πολλά άλλα. Παρά μόνο το πως να βγάλεις και να ζείς για το χρήμα. Να ειρωνεύεσαι, να κοροϊδεύεις και να προσβάλλεις. ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ. Είμαι απολύτως πεπεισμένος πως οι Έλληνες οι οποίοι συμπεριφέρονται κατά πολύ άσχημο τρόπο σε άλλους συμπατριώτες μας στο εξωτερικό έχουν απολύτως την δική σου άποψη και συμπεριφορά.

        Καλό θα ήταν και οι administrators εδώ να εκφράσουν την άποψη τους για αυτό που συμβαίνει εδώ μέσα από ορισμένους....
        Ξυδάκι για την πίεση και περαστικά σου

        Comment


          capobomba αυτό το πόστ #132(απάντηση με παράθεση) από την miss espresso είναι από τον φλεβάρη του 2013,...και μάλλον είναι τεχνικά αδύνατο να σου απαντήσει η ίδια σαν miss espresso ...

          Απόλαυσε το φόρουμ χωρίς να δημιουργείς εντάσεις εκεί που δεν υπάρχουν, γιατί αν συνεχίσεις έτσι... βλέπω να έχεις την ίδια τύχη με την miss espresso...
          Attached Files
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            Originally posted by patrioten View Post
            capobomba αυτό το πόστ #132(απάντηση με παράθεση) από την miss espresso είναι από τον φλεβάρη του 2013,...και μάλλον είναι τεχνικά αδύνατο να σου απαντήσει η ίδια σαν miss espresso ...

            Απόλαυσε το φόρουμ χωρίς να δημιουργείς εντάσεις εκεί που δεν υπάρχουν, γιατί αν συνεχίσεις έτσι... βλέπω να έχεις την ίδια τύχη με την miss espresso...
            Την ένταση τη δημιούργησε ο Vlad o οποίος μου επιτέθηκε προσωπικά επειδή δεν του άρεσε η απάντηση μου στο θέμα.

            Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Τι να κάνω τώρα? Να μαντέψω τα ζόρια που τραβάει ο καθένας στη ζωή του?

            Comment


              Originally posted by thanasis View Post


              1. Υβριστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα
              Απαγορεύονται ρητά τα υβριστικά, χλευαστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα προς άλλα άτομα (φυσικής ή νομικής μορφής, μέλη ή μη του patriotaki.net). Οι όποιες προσωπικές αντιπαραθέσεις θα πρέπει να γίνονται σε κόσμιο επίπεδο, και σε ήπιο τόνο, ώστε να μην προσβάλλεται ο συνομιλητής. Παράλληλα απαγορεύεται η υβριστική αντιπαράθεση, ακόμα και αν ένα μέλος δεχθεί προσβολές. Το ίδιο ισχύει και για τα προσωπικά μηνύματα και τα μέλη που λαμβάνουν τέτοια μηνύματα παρακαλούνται να ενημερώνουν τους συντονιστές. Επίσης απαγορεύονται οι ρατσιστικές αναρτήσεις όπως υβριστικά ή υποτιμητικά κείμενα προς εθνικές, φυλετικές, κοινωνικές και θρησκευτικές ομάδες.




              φιλικά
              ο admin σας

              Οι κανονες ειναι ξεκαθαροι.Οποιος ζητησε να γινει μέλος ,αποδεχτηκε και τους κανονες.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Originally posted by vertigo View Post
                Οι κανονες ειναι ξεκαθαροι.Οποιος ζητησε να γινει μέλος ,αποδεχτηκε και τους κανονες.
                Κανένα πρόβλημα. Ωστόσο δε με αφορά στην προκειμένη περίπτωση εφόσον δεν παρέβην κανέναν τέτοιο κανόνα. Αυτός που παρέβη όλους τους παραπάνω κανόνες είναι ο Βλάντ. Τι πρέπει να κάνω τώρα, να τον αναφέρω στη διαχείριση?

                Επίσης για ποιό λόγο σβήσατε το δικό μου μήνυμα, στο οποίο ανέφερα ότι ο Βλάντ μου επιτέθηκε?

                Οι κανόνες είναι σεβαστοί όταν ισχύουν για όλους. Περιμένω λοιπόν κι εγώ να τους εφαρμόσετε.

                Είμαι νέο μέλος και δέχτηκα προσωπική επίθεση από τον Βλάντ, επειδή ο ίδιος ερμήνευσε την προσωπική μου τοποθέτηση και γνώμη (την απάντηση μου δηλαδή σε ένα άλλο μέλος) ως προκλητική.

                Τι είδους λογοκρισία είναι αυτή δεν καταλαβαίνω. Έχει ο Βλάντ ειδικά προνόμια? Η ειδικές γνωριμίες?

                Στον Βλάντ απευθυνόμουνα όταν απαντούσα στην μις εσπρέσσο?

                Επίσης γιατί κανένας άλλος δεν θίχτηκε ή δεν σχολίασε παρά μόνο ο συγκεκριμένος που με στόλισε με ένα σωρό κοσμητικά επίθετα

                Που ήσασταν εσείς οι διαχειριστές όταν μου έλεγε να ντρέπομαι, με αποκαλούσε ανθέλληνα, με αποκαλούσε ανάξιο, φυλάργυρο, ασεβή, κλπ κλπ ?

                Πότε κάνατε παρέμβαση να του συστήσετε να είναι κόσμιος?

                Comment


                  Κάποια τελευταία λόγια θα πώ όσον αφορά αυτό το θέμα.
                  ΔΕΝ θα απολογηθώ σε κανέναν επειδή αγαπάω τον τόπο μου και τους ανθρώπους του με τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα τους. Φυσικά υπάρχουν πολλά και μεγάλα προβλήματα, υπήρχαν και υπάρχουν ακόμη δυστυχώς.

                  Πράγματι υπάρχει η φοροδιαφυγή, η λαμογιά σε πολλές πτυχές αλλά αυτό το τσουβάλιασμα ενός λαού που γίνεται εδώ μέσα από κάποια άτομα δεν μου αρέσει καθόλου. Ποιος φοροδιαφεύγει ? Ο μερακαματιάρης ? Ο άνθρωπος του μόχθου ? Ο συνταξιούχος ? Ή κάποιοι ορισμένοι ? κομματόσκυλα και λοιποί ? Γιατί εμείς ψηφίζουμε κάποιους για να κάνουν τη δουλειά τους και να λύσουν προβλήματα και αυτοί κάνουν πάρτι εις βάρος μας ? Αυτοί είναι που πρέπει να κυνηγήσουν την φοροδιαφυγή και οι ίδιοι φοροδιαφεύγουν ! Να μου πείς ότι φταίμε γι αυτό, που τους ψηφίζουμε ? να σου πω μάλιστα.! Γιατί μας βάλατε όλους στην κιμαδομηχανή κύριοι ?! Ποιος είναι κλέφτης ? Ποιος είναι λαμόγιο ? Ο πιλότος που κυνηγάει τούς βαρβάρους με 700 Ευρώ ? Ο νοσοκόμος που έχει υπό την ευθύνη του 100 ασθενείς και επιστρέφει πεθαμένος από την κούραση σπίτου του για 700 Ευρώ ? Ποιός είναι ο κοτσαμπάσης, ποιοί οι κλέφτες, ποιοί οι αμαρτωλοί και ποιοί οι προοδευμένοι βλαχοέλληνες ? Γιατί οι άλλοι λαοί είναι καλύτεροι απο εμάς ? Είμαι στην Αγγλία 1,5 χρόνο και πρώτη φορά στην ζωή μου είδα ανάπηρο σε αναπηρικό καροτσάκι άστεγο ! Ναι μάλιστα !
                  Ποιοί έχουν χάσει την ανθρωπιά τους και ποιοί όχι ? Ποιοί κλείνουν τα σύνορα στους πρόσφυγες και ποιοί τους δέχονται, τους δίνουν ψωμί να φάνε παρ΄όλη την τεράστια φτώχια που ταλανίζει τον τόπο μας, ποιοί βουτάνε στα νερά για να τους βγάλουν στη στεριά και ποιοι ανοίγουν τα σπίτια τους και τους φιλοξενούν. Ποιός λαός είναι η Κωλοφάρα ? .
                  Μιλάμε για Ελλάδα ...Η Ελλάδα έιναι μιας κάποιας συγκεκριμένης περιόδου ? ? Του 2000 έως και το 2009 ας πούμε ? Ή είναι η Ελλάδα απο αρχαιοτάτων χρόνων μέχρι και σήμερα ? Ποια η προσφορά της Ελλάδας στην ανθρωπότητα και ποια των άλλων εθνών ? Ή μήπως σε άλλα έθνη δεν υπάρχουν κλέφτες και λαμόγια ?
                  Μερικές ερωτήσεις και απαντήσεις για να μας κάνουν να κοιταχτούμε στον καθρέπτη και να αναρωτηθούμε..

                  Όσο για εμένα, δεν γνωρίζω απολύτως κανέναν απο το φόρουμ όπως επίσης δεν ζήτησα να διαγραφεί τίποτα και ούτε απολαμβάνω ειδικά προνόμια και μεταχείριση.
                  Νομίζω ότι έχω προσφέρει στο φόρουμ αυτό προσπαθώντας να δημιουργήσω αναλυτικά πόστ και κατανοητά έτσι ώστε να μπορεί να βοηθηθεί ο καθένας. Τέλος πάντων, θα μπορούσα να γράψω ακόμη περισσότερα αλλά νομίζω ότι είναι ήδη αρκετά.
                  Όλοι εκτιθέμεθα απο αυτά τα οποία γράφουμε και φυσικά κρινόμαστε ισότιμα.

                  Comment


                    Originally posted by vlad View Post
                    Κάποια τελευταία λόγια θα πώ όσον αφορά αυτό το θέμα....
                    Κανένας δεν σου ζήτησε να απολογηθείς. Όταν λες τη γνώμη σου με επιχειρήματα, άσχετα αν ο άλλος δε συμφωνεί ή διαφωνεί, τότε γίνεται μια συζήτηση και μπορεί να βγούν συμπεράσματα.

                    Όταν κάνεις προσωπικές επιθέσεις, τίποτα δε γίνεται, τσακωνόμαστε και όλα πάνε στο βρόντο.

                    Εδώ είμαστε για να ανταλλάξουμε απόψεις για τη μετανάστευση έτσι δεν είναι?

                    Λοιπόν εμένα από την Ελλάδα με έδιωξαν Έλληνες. Το Ελληνικό κράτος. Η Ελληνική φυλή. Οι συμπατριώτες μου. Όσοι εμπιστεύτηκα από τότε που γεννήθηκα, ότι θα μου παρέχουν εργασία, ασφάλεια, κοινωνικό κράτος, παιδεία, υγεία, στράτευμα κλπ κλπ και πάνω απ όλα αξιοπρέπεια να ζώ σε μια ευνομούμενη, σύγχρονη και δημοκρατική χώρα.

                    Όλα αυτά ΣΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ των φόρων που πληρώνω και του δικαιώματος που έχω εκχωρήσει στους άρχοντες να κυβερνάνε αντί εμού, προς όφελος του λαού και του Συντάγματος και του Ελληνικού έθνους.

                    Όταν η κρίση σάρωσε τα πάντα στην Ελλάδα, αποκαλύφθηκε η αλήθεια που όλοι ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ αλλά κάναμε ότι δεν τρέχει τίποτα. Ποιά αλήθεια? Ότι κάτω από την επιφάνεια και τα ωραία λόγια, δεν υπήρχε καμία σοβαρή υποδομή να στηρίξει τις ανάγκες και τις απαιτήσεις των ανθρώπων που καλώς η κακώς γεννήθηκαν στην Ελλάδα και καλόπιστα στήριζαν και στηρίζουν την οικονομική, κοινωνική, πολιστική κλπ πραγματικότητα. Καμία απολύτως σοβαρή υποδομή. Καμία παραγωγική δραστηριότητα, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων όπως τα λίγα αγροτικά και κτηνοτροφικά προιόντα, ο τουρισμός, οι υπηρεσίες, κλπ κλπ

                    Καμία επαφή με τις τρέχουσες συγκυρίες στην Ευρώπη και τον κόσμο. Αποκλεισμένοι μέσα σε μια γυάλα, σε έναν δικό μας αυτιστικό κόσμο, όπου το λεφτόδεντρο κόβει χρήμα για τους δημοσίους υπαλλήλους-κομματικά στελέχη-οικογένειες-κλπ κλπ, τους συνταξιούχους του δημοσίου και των ΔΕΚΟ που έχουν βγεί στη σύνταξη στα 45 και στα 50 τους απολαμβάνοντας σκανδαλώδη προνόμια σε σχέση με τις εισφορές τους, τις κρατικοδίαιτες επιχειρήσεις με τα μαύρα συμβόλαια και τις επιδοτήσεις για σικέ έργα, τη φανερή διαπλοκή τραπεζών-πολιτικών-μέσων μαζικής ενημέρωσης, τους εργολάβους που τρώνε χρήματα από την τοπική αυτοδιοίκηση, και ένα σωρό άλλα ΓΝΩΣΤΑ σε όλους.

                    Μίλησες παραπάνω για το ότι δε φταίει ο λαός. Δηλαδή ο λαός αυτός ο Ελληνικός είναι μωρό παιδί με νοημοσύνη μωρού παιδιού και δεν ξέρει/καταλαβαίνει/συμμετέχει σε τίποτα από τα παραπάνω? Είμαστε όλοι εξαπατημένοι και ξεγελασμένοι, εδώ και 40 χρόνια?

                    Όταν πας στην εφορία και σε εκβιάζουν μαυραγορίτικα, αυτός που είναι απέναντι σου τι είναι? Γερμανός ή Βέλγος ή Άγγλος? Έλληνας δεν είναι?
                    Όταν πάς στο σουπερμάρκετ και μέσα στην κρίση βλέπεις αυξήσεις τιμών γιατί οι Έλληνες ιδιοκτήτες έχουν κάνει καρτέλ ελέγχοντας τις τιμές με τριγωνικές συναλλαγές, ψεύτικα τιμολόγια, εισαγωγές από βουλγαρία και τόσα άλλα, αυτός που στα κάνει αυτά που σε κλέβει με αισχρό τρόπο, τι είναι? Ινδός ή Πακιστανός. Έλληνας δεν είναι?
                    Αυτός, που είναι στην κλαδική και μέχρι και τα δισέγγονα του έχει διορίσει με πλαστά πτυχία στο δήμο ή την κοινότητα, στα ΚΕΠ, στο Μετρό, στα αεροδρόμια, στη ΔΕΗ, στον ΟΤΕ, στα μουσεία, στα προγράμματα STAGE για τους ανέργους με κονδύλια της Ευρωπαικής Ένωσης τάχα μου για εκπαίδευση και εργασιακή εμπειρία κλπ τι είναι ? Αμερικάνος ή Καναδός? Έλληνας δεν είναι?
                    Αυτός που σε κλέβει για να σου φτιάξει τη βρύση η μια πρίζα. Που σε κλέβει για να σου κάνει ένα καρδιογράφημα, που σε κλέβει όταν σου φέρνει πετρέλαιο για τον καυστήρα, που σε κλέβει όταν σου πουλάει την κόκα κόλα από συσκευασία του σούπερμάρκετ στο ψιλικατζίδικο, που σε κλέβει όταν σου βάζει ΕΝΦΙΑ για σπίτι πληρωμένο και ξεχρωμένο 10 φορές, που σε κλέβει όταν σε αναγκάζει να κάνεις φροντιστήριο για να δώσεις εξετάσεις στο πανεπιστήμιο ή να περάσεις την τάξη στο -υποτίθεται- ΔΩΡΕΑΝ ΣΧΟΛΕΙΟ, αυτός που σου παίρνει μαύρα για να σου φτιάξει το αμάξι στο συνεργείο, αυτός που φέρνεις για να σου καθαρίσει το σπίτι χωρίς απόδειξη, αυτός που δεν πατάει στη δουλειά του παριστάνοντας τον άρρωστο, αυτός που δεν έχει πληρώσει ποτέ του φόρο εισοδήματος, ΦΠΑ, δηλώνει ψεύτικα εισοδήματα, έχει ακίνητα και τα νοικιάζει δίχως απόδειξη σε μετανάστες, αυτός που κλείνει τους δρόμους και τα λιμάνια τάχα μου γιατί διαμαρτύρεται για το καλό του λαού ενώ εκβιάζει και παίρνει μίζες και μεροκάματο για να κάνει επεισόδια, αυτός που υποτίθεται σε προστατεύει από τους ληστές και τους δολοφόνους αλλά είναι ταυτόχρονα και νταβατζής και έμπορος ναρκωτικών και φύλαξη υψηλών προσώπων, αυτός που είναι στο στρατό και πουλάει στο εμπόριο στρατιωτικό υλικό, αυτός που για να σε πάει με το αεροπλάνο ή το πλοίο σε ένα νησί ή στο εξωτερικό αν θες σε ΓΔΕΡΝΕΙ κυριολεκτικά έχοντας μονοπώλιο, αυτός που σε αναγκάζει να πληρώσεις για να παντρευτείς στην εκκλησία ή να βαφτίσεις το παιδί σου......ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ......................αυτοί δεν είναι Έλληνες?

                    Αυτοί που συνεργάζονται με αυτούς δεν είναι Έλληνες?

                    Αυτοί που τους ανέχονται ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ όχι μόνο να μην τους ψηφίσουν, αλλά και να μην τους προτιμήσουν ως ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ δεν είναι ΈΛΛΗΝΕΣ?

                    Λοιπόν αρκετά με τα ρομαντικά λογάκια και τις αναμνήσεις από τα ιστορικά βιβλία.

                    Εμείς δεν ξενιτευτήκαμε γιατί μας άρεσε ή γιατί βαρεθήκαμε. Εμείς και εσύ ο ίδιος υποχρεωθήκαμε να φύγουμε από ένα κράτος και μια κοινωνία ανάξιων στην πλειοψηφία τους.

                    Και μη με ρωτήσεις τι μπορεί να κάνει ο καημένος ο λαός. Μια χαρά ήξεραν όταν κατέβαιναν στο Σύνταγμα να βγάλουν τον Αλέξη, μια χαρά ήξεραν τα περήφανα ΌΧΙ, τα μεγάλα λόγια και τα σκισμένα μνημόνια. Και μετά πήγαν και ξαναψήφισαν τους ομοίους τους.

                    Ε συγνώμη, δεν θα πάρω άλλο. Αρκετά.

                    Κάποτε και έως ένα βαθμό όλα αυτά ήταν ανεκτά. Στο βαθμό που εξασφαλιζόταν μια ελάχιστη ισορροπία. Κάποια στιγμή όμως αγανακτήσαμε. Και την χώρα βουλιάξανε και βγήκανε να φωνάζουν με αναίδεια ότι δε φταίνε οι ίδιοι και τάχα μου φταίνε οι κακοί ξένοι, οι μασώνοι, οι νεφελίμ, ότι μας ψεκάζουν, ότι υπάρχει σχέδιο να μας εξαφανίσουν, ότι η ευρώπη και η αμερική φταίνε κλπ

                    ΌΛΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΦΤΑΙΝΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. Τόσο θράσος και τόση ξεφτίλα, εγώ δεν την δέχομαι.

                    Γι αυτό και προκειμένου να κρατήσω ένα επίπεδο ανθρώπινης αξιοπρέπειας για τον εαυτό μου και την οικογένεια μου, σηκώθηκα κι έφυγα.

                    Με ΑΥΤΟΥΣ τους Έλληνες και ΑΥΤΗ την Ελλάδα, ούτε έχω σχέση ούτε θέλω να έχω. Ούτε και θα έχω στο μέλλον. Αυτοί είναι η κωλοφάρα, αυτοί είναι ο κωλολαός, με το χέρι απλωμένο σα ζητιάνοι να παρακαλάνε για λεφτά δίχως καμία συναίσθηση καμίας πραγματικότητας.

                    Κατηγορώ δε περισσότερο τους όσους κάθονται και δε μιλάνε ή δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Παρά περιμένουν τα πακέτα, την τρόικα, τον Πούτιν, τους κινέζους, τα πετρέλαια και τα εκατομμύρια από την τράπεζα της ανατολής του Σώρρα...

                    Μας έβαλαν στην Ευρώπη το 1979 επί Καραμανλή δίχως καμία προετοιμασία, μας έβαλαν στην Ευρωζώνη και το Ευρώ το 2000 με ψεύτικα μαγειρεμένα στοιχεία, εισέρευσαν στην χώρα εκατοντάδες δισεκατομμύρια και ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ εκτός από το να μοιράζουμε δεξιά κι αριστερά στα λαμόγια. Βρωμίσαμε κι εμείς οι απλοί πολίτες. Βρώμισε η ψυχή μας γιατι συμμετείχαμε έστω και άθελα μας σε αυτό το πάρτι των κλεφτών και των απατεώνων.

                    Μας έβαλαν στην Ευρώπη επειδή είμαστε υποτίθεται κληρονόμοι των Αρχαίων Ελλήνων και μας "χρωστάνε" για τον πολιτισμό.

                    Και εσύ Βλάντ και εγώ και όλα τα παιδιά που πήραμε τους δρόμους για τα ξένα, μόλις πατήσαμε το πόδι μας στην Αγγλία για παράδειγμα, καταλάβαμε ποιά είναι πραγματική ευρώπη, το πραγματικά καλά οργανωμένο κράτος. Με τα προβλήματα και τις ιδιαιτερότητες τους, αλλά μάθαμε την αλήθεια, ανοίξαμε τα μάτια μας με ΤΕΡΑΣΤΙΟ προσωπικό κόστος!! Καταλάβαμε ότι ζούσαμε σε μια ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ στην ελλάδα, ότι μας κοροιδευαν ασύστολα τόσα χρόνια.

                    Εγώ προσωπικά δε θέλω να ξαναγυρίσω πίσω!! Μόνο πονάω για την οικογένεια μου για τους δικούς μου ανθρώπους. Για τους άλλους ΔΕ ΔΙΝΩ ΔΕΚΑΡΑ ΤΣΑΚΙΣΤΗ.

                    Ελπίζω τώρα να κατάλαβες ορισμένα πράγματα, πίσω από την οργή και την αγανάκτηση.

                    Πόσο μάλλον, όταν έρχεσαι στο εξωτερικό και αντιμετωπίζεις από άλλους ΈΛΛΗΝΕΣ τις ίδιες συμπεριφορές που σε έδιωξαν από τη χώρα σου.............

                    Comment


                      Originally posted by capobomba View Post
                      Κανένας δεν σου ζήτησε να απολογηθείς. Όταν λες τη γνώμη σου με επιχειρήματα, άσχετα αν ο άλλος δε συμφωνεί ή διαφωνεί, τότε γίνεται μια συζήτηση και μπορεί να βγούν συμπεράσματα.

                      Όταν κάνεις προσωπικές επιθέσεις, τίποτα δε γίνεται, τσακωνόμαστε και όλα πάνε στο βρόντο.

                      Εδώ είμαστε για να ανταλλάξουμε απόψεις για τη μετανάστευση έτσι δεν είναι?

                      Λοιπόν εμένα από την Ελλάδα με έδιωξαν Έλληνες. Το Ελληνικό κράτος. Η Ελληνική φυλή. Οι συμπατριώτες μου. Όσοι εμπιστεύτηκα από τότε που γεννήθηκα, ότι θα μου παρέχουν εργασία, ασφάλεια, κοινωνικό κράτος, παιδεία, υγεία, στράτευμα κλπ κλπ και πάνω απ όλα αξιοπρέπεια να ζώ σε μια ευνομούμενη, σύγχρονη και δημοκρατική χώρα.

                      Όλα αυτά ΣΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ των φόρων που πληρώνω και του δικαιώματος που έχω εκχωρήσει στους άρχοντες να κυβερνάνε αντί εμού, προς όφελος του λαού και του Συντάγματος και του Ελληνικού έθνους.

                      Όταν η κρίση σάρωσε τα πάντα στην Ελλάδα, αποκαλύφθηκε η αλήθεια που όλοι ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ αλλά κάναμε ότι δεν τρέχει τίποτα. Ποιά αλήθεια? Ότι κάτω από την επιφάνεια και τα ωραία λόγια, δεν υπήρχε καμία σοβαρή υποδομή να στηρίξει τις ανάγκες και τις απαιτήσεις των ανθρώπων που καλώς η κακώς γεννήθηκαν στην Ελλάδα και καλόπιστα στήριζαν και στηρίζουν την οικονομική, κοινωνική, πολιστική κλπ πραγματικότητα. Καμία απολύτως σοβαρή υποδομή. Καμία παραγωγική δραστηριότητα, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων όπως τα λίγα αγροτικά και κτηνοτροφικά προιόντα, ο τουρισμός, οι υπηρεσίες, κλπ κλπ

                      Καμία επαφή με τις τρέχουσες συγκυρίες στην Ευρώπη και τον κόσμο. Αποκλεισμένοι μέσα σε μια γυάλα, σε έναν δικό μας αυτιστικό κόσμο, όπου το λεφτόδεντρο κόβει χρήμα για τους δημοσίους υπαλλήλους-κομματικά στελέχη-οικογένειες-κλπ κλπ, τους συνταξιούχους του δημοσίου και των ΔΕΚΟ που έχουν βγεί στη σύνταξη στα 45 και στα 50 τους απολαμβάνοντας σκανδαλώδη προνόμια σε σχέση με τις εισφορές τους, τις κρατικοδίαιτες επιχειρήσεις με τα μαύρα συμβόλαια και τις επιδοτήσεις για σικέ έργα, τη φανερή διαπλοκή τραπεζών-πολιτικών-μέσων μαζικής ενημέρωσης, τους εργολάβους που τρώνε χρήματα από την τοπική αυτοδιοίκηση, και ένα σωρό άλλα ΓΝΩΣΤΑ σε όλους.

                      Μίλησες παραπάνω για το ότι δε φταίει ο λαός. Δηλαδή ο λαός αυτός ο Ελληνικός είναι μωρό παιδί με νοημοσύνη μωρού παιδιού και δεν ξέρει/καταλαβαίνει/συμμετέχει σε τίποτα από τα παραπάνω? Είμαστε όλοι εξαπατημένοι και ξεγελασμένοι, εδώ και 40 χρόνια?

                      Όταν πας στην εφορία και σε εκβιάζουν μαυραγορίτικα, αυτός που είναι απέναντι σου τι είναι? Γερμανός ή Βέλγος ή Άγγλος? Έλληνας δεν είναι?
                      Όταν πάς στο σουπερμάρκετ και μέσα στην κρίση βλέπεις αυξήσεις τιμών γιατί οι Έλληνες ιδιοκτήτες έχουν κάνει καρτέλ ελέγχοντας τις τιμές με τριγωνικές συναλλαγές, ψεύτικα τιμολόγια, εισαγωγές από βουλγαρία και τόσα άλλα, αυτός που στα κάνει αυτά που σε κλέβει με αισχρό τρόπο, τι είναι? Ινδός ή Πακιστανός. Έλληνας δεν είναι?
                      Αυτός, που είναι στην κλαδική και μέχρι και τα δισέγγονα του έχει διορίσει με πλαστά πτυχία στο δήμο ή την κοινότητα, στα ΚΕΠ, στο Μετρό, στα αεροδρόμια, στη ΔΕΗ, στον ΟΤΕ, στα μουσεία, στα προγράμματα STAGE για τους ανέργους με κονδύλια της Ευρωπαικής Ένωσης τάχα μου για εκπαίδευση και εργασιακή εμπειρία κλπ τι είναι ? Αμερικάνος ή Καναδός? Έλληνας δεν είναι?
                      Αυτός που σε κλέβει για να σου φτιάξει τη βρύση η μια πρίζα. Που σε κλέβει για να σου κάνει ένα καρδιογράφημα, που σε κλέβει όταν σου φέρνει πετρέλαιο για τον καυστήρα, που σε κλέβει όταν σου πουλάει την κόκα κόλα από συσκευασία του σούπερμάρκετ στο ψιλικατζίδικο, που σε κλέβει όταν σου βάζει ΕΝΦΙΑ για σπίτι πληρωμένο και ξεχρωμένο 10 φορές, που σε κλέβει όταν σε αναγκάζει να κάνεις φροντιστήριο για να δώσεις εξετάσεις στο πανεπιστήμιο ή να περάσεις την τάξη στο -υποτίθεται- ΔΩΡΕΑΝ ΣΧΟΛΕΙΟ, αυτός που σου παίρνει μαύρα για να σου φτιάξει το αμάξι στο συνεργείο, αυτός που φέρνεις για να σου καθαρίσει το σπίτι χωρίς απόδειξη, αυτός που δεν πατάει στη δουλειά του παριστάνοντας τον άρρωστο, αυτός που δεν έχει πληρώσει ποτέ του φόρο εισοδήματος, ΦΠΑ, δηλώνει ψεύτικα εισοδήματα, έχει ακίνητα και τα νοικιάζει δίχως απόδειξη σε μετανάστες, αυτός που κλείνει τους δρόμους και τα λιμάνια τάχα μου γιατί διαμαρτύρεται για το καλό του λαού ενώ εκβιάζει και παίρνει μίζες και μεροκάματο για να κάνει επεισόδια, αυτός που υποτίθεται σε προστατεύει από τους ληστές και τους δολοφόνους αλλά είναι ταυτόχρονα και νταβατζής και έμπορος ναρκωτικών και φύλαξη υψηλών προσώπων, αυτός που είναι στο στρατό και πουλάει στο εμπόριο στρατιωτικό υλικό, αυτός που για να σε πάει με το αεροπλάνο ή το πλοίο σε ένα νησί ή στο εξωτερικό αν θες σε ΓΔΕΡΝΕΙ κυριολεκτικά έχοντας μονοπώλιο, αυτός που σε αναγκάζει να πληρώσεις για να παντρευτείς στην εκκλησία ή να βαφτίσεις το παιδί σου......ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ......................αυτοί δεν είναι Έλληνες?

                      Αυτοί που συνεργάζονται με αυτούς δεν είναι Έλληνες?

                      Αυτοί που τους ανέχονται ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ όχι μόνο να μην τους ψηφίσουν, αλλά και να μην τους προτιμήσουν ως ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ δεν είναι ΈΛΛΗΝΕΣ?

                      Λοιπόν αρκετά με τα ρομαντικά λογάκια και τις αναμνήσεις από τα ιστορικά βιβλία.

                      Εμείς δεν ξενιτευτήκαμε γιατί μας άρεσε ή γιατί βαρεθήκαμε. Εμείς και εσύ ο ίδιος υποχρεωθήκαμε να φύγουμε από ένα κράτος και μια κοινωνία ανάξιων στην πλειοψηφία τους.

                      Και μη με ρωτήσεις τι μπορεί να κάνει ο καημένος ο λαός. Μια χαρά ήξεραν όταν κατέβαιναν στο Σύνταγμα να βγάλουν τον Αλέξη, μια χαρά ήξεραν τα περήφανα ΌΧΙ, τα μεγάλα λόγια και τα σκισμένα μνημόνια. Και μετά πήγαν και ξαναψήφισαν τους ομοίους τους.

                      Ε συγνώμη, δεν θα πάρω άλλο. Αρκετά.

                      Κάποτε και έως ένα βαθμό όλα αυτά ήταν ανεκτά. Στο βαθμό που εξασφαλιζόταν μια ελάχιστη ισορροπία. Κάποια στιγμή όμως αγανακτήσαμε. Και την χώρα βουλιάξανε και βγήκανε να φωνάζουν με αναίδεια ότι δε φταίνε οι ίδιοι και τάχα μου φταίνε οι κακοί ξένοι, οι μασώνοι, οι νεφελίμ, ότι μας ψεκάζουν, ότι υπάρχει σχέδιο να μας εξαφανίσουν, ότι η ευρώπη και η αμερική φταίνε κλπ

                      ΌΛΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΦΤΑΙΝΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. Τόσο θράσος και τόση ξεφτίλα, εγώ δεν την δέχομαι.

                      Γι αυτό και προκειμένου να κρατήσω ένα επίπεδο ανθρώπινης αξιοπρέπειας για τον εαυτό μου και την οικογένεια μου, σηκώθηκα κι έφυγα.

                      Με ΑΥΤΟΥΣ τους Έλληνες και ΑΥΤΗ την Ελλάδα, ούτε έχω σχέση ούτε θέλω να έχω. Ούτε και θα έχω στο μέλλον. Αυτοί είναι η κωλοφάρα, αυτοί είναι ο κωλολαός, με το χέρι απλωμένο σα ζητιάνοι να παρακαλάνε για λεφτά δίχως καμία συναίσθηση καμίας πραγματικότητας.

                      Κατηγορώ δε περισσότερο τους όσους κάθονται και δε μιλάνε ή δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Παρά περιμένουν τα πακέτα, την τρόικα, τον Πούτιν, τους κινέζους, τα πετρέλαια και τα εκατομμύρια από την τράπεζα της ανατολής του Σώρρα...

                      Μας έβαλαν στην Ευρώπη το 1979 επί Καραμανλή δίχως καμία προετοιμασία, μας έβαλαν στην Ευρωζώνη και το Ευρώ το 2000 με ψεύτικα μαγειρεμένα στοιχεία, εισέρευσαν στην χώρα εκατοντάδες δισεκατομμύρια και ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ εκτός από το να μοιράζουμε δεξιά κι αριστερά στα λαμόγια. Βρωμίσαμε κι εμείς οι απλοί πολίτες. Βρώμισε η ψυχή μας γιατι συμμετείχαμε έστω και άθελα μας σε αυτό το πάρτι των κλεφτών και των απατεώνων.

                      Μας έβαλαν στην Ευρώπη επειδή είμαστε υποτίθεται κληρονόμοι των Αρχαίων Ελλήνων και μας "χρωστάνε" για τον πολιτισμό.

                      Και εσύ Βλάντ και εγώ και όλα τα παιδιά που πήραμε τους δρόμους για τα ξένα, μόλις πατήσαμε το πόδι μας στην Αγγλία για παράδειγμα, καταλάβαμε ποιά είναι πραγματική ευρώπη, το πραγματικά καλά οργανωμένο κράτος. Με τα προβλήματα και τις ιδιαιτερότητες τους, αλλά μάθαμε την αλήθεια, ανοίξαμε τα μάτια μας με ΤΕΡΑΣΤΙΟ προσωπικό κόστος!! Καταλάβαμε ότι ζούσαμε σε μια ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ στην ελλάδα, ότι μας κοροιδευαν ασύστολα τόσα χρόνια.

                      Εγώ προσωπικά δε θέλω να ξαναγυρίσω πίσω!! Μόνο πονάω για την οικογένεια μου για τους δικούς μου ανθρώπους. Για τους άλλους ΔΕ ΔΙΝΩ ΔΕΚΑΡΑ ΤΣΑΚΙΣΤΗ.

                      Ελπίζω τώρα να κατάλαβες ορισμένα πράγματα, πίσω από την οργή και την αγανάκτηση.

                      Πόσο μάλλον, όταν έρχεσαι στο εξωτερικό και αντιμετωπίζεις από άλλους ΈΛΛΗΝΕΣ τις ίδιες συμπεριφορές που σε έδιωξαν από τη χώρα σου.............
                      Συμφωνώ και επαυξάνω....!!!
                      Και τώρα πάνε να βγάλουν τον Κούλη για να τους σώσει. ..!!!
                      Χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα......
                      Όσοι κυβέρνησαν την Ελλάδα τα τελευταία 38 χρόνια είναι όλοι τους προδότες....!!!
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        (Θα το ποσταρω συνέχεια)
                        Καλημέρα -καλησπέρα από την Αδελαιδα σε όλα τα πατριωτακια...

                        Μετά από 3.5 χρόνια σε αυτή την πόλη της Αυστραλίας θα ήθελα να πω σε όλους όσους σκέφτονται να μεταναστεύσουν ότι πρέπει να προετοιμαστούν πολύ για όλα τα ενδεχόμενα που τους επιφυλάσσει αυτή η απόφαση σε οποία χώρα και αν πάνε και πιο πολύ σε: Αυστραλία, Αμερική, Καναδά που χρειάζεται βίζα εισόδου και παραμονής με εργασία.

                        Εκτός από τα καλά που έχουν όλες αυτές οι "αναπτυγμένες χώρες" έχουν και πολλά άσχημα τα οποία είναι γνωστά σε όλους όσους ήδη ζουν σε αυτές αλλά πολλοί λίγοι τα λένε... γιατί δεν ταιριάζουν με την "ωραία εικόνα" της κάθε χώρας αυτής...!!!

                        Τα παρακάτω βίντεο είναι από έναν συμπατριώτη μας νέο μετανάστη που ζει 6 χρόνια τώρα στην Αυστραλία και δυστυχώς φωτογραφίζει τις άσχημες πτυχές της πραγματικότητας για το τι συμβαίνει στο εξωτερικό και ειδικά από τους παλιούς Έλληνες εκεί...!!!















                        Αυτά είναι το 5% από αυτά που συμβαίνουν στην πραγματικότητα αλλά τα στόματα μένουν κλειστά για πολλούς και διάφορους λόγους...!!!

                        Οσοι έχουμε το θάρρος να τα λέμε μας λένε ένα σωρό μπινελικια οι περισσότεροι μέχρι και το πιο ωραίο ότι αποθαρρύνουμε όσους σκέφτονται να μεταναστεύσουν... και όταν όλοι αυτοί οι νέοι φυσικά δικαιολογημένα από την κατάσταση στην Ελλάδα πάνε στο εξωτερικό για ένα καλύτερο μέλλον και δούνε την αλήθεια ζητάνε απελπισμένα βοήθεια ή ακόμη και χρήματα για να μπορέσουν να γυρίσουν στην Ελλάδα...!!!

                        υ.γ. Ξέρω πολλοί θα αντιδράσουν με τέτοιες αλήθειες... αλλά... πως να το κάνουμε....
                        Δημοκρατία έχουμε.... ακόμα... ή δεν έχουμε...???

                        (Οποιανου αρέσει... οποιανου δεν αρέσει ας διαβάζει αλλού ωραία ψέματα)
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Originally posted by capobomba View Post
                          Κανένα πρόβλημα. Ωστόσο δε με αφορά στην προκειμένη περίπτωση εφόσον δεν παρέβην κανέναν τέτοιο κανόνα. Αυτός που παρέβη όλους τους παραπάνω κανόνες είναι ο Βλάντ. Τι πρέπει να κάνω τώρα, να τον αναφέρω στη διαχείριση?

                          Επίσης για ποιό λόγο σβήσατε το δικό μου μήνυμα, στο οποίο ανέφερα ότι ο Βλάντ μου επιτέθηκε?

                          Οι κανόνες είναι σεβαστοί όταν ισχύουν για όλους. Περιμένω λοιπόν κι εγώ να τους εφαρμόσετε.

                          Είμαι νέο μέλος και δέχτηκα προσωπική επίθεση από τον Βλάντ, επειδή ο ίδιος ερμήνευσε την προσωπική μου τοποθέτηση και γνώμη (την απάντηση μου δηλαδή σε ένα άλλο μέλος) ως προκλητική.

                          Τι είδους λογοκρισία είναι αυτή δεν καταλαβαίνω. Έχει ο Βλάντ ειδικά προνόμια? Η ειδικές γνωριμίες?

                          Στον Βλάντ απευθυνόμουνα όταν απαντούσα στην μις εσπρέσσο?

                          Επίσης γιατί κανένας άλλος δεν θίχτηκε ή δεν σχολίασε παρά μόνο ο συγκεκριμένος που με στόλισε με ένα σωρό κοσμητικά επίθετα

                          Που ήσασταν εσείς οι διαχειριστές όταν μου έλεγε να ντρέπομαι, με αποκαλούσε ανθέλληνα, με αποκαλούσε ανάξιο, φυλάργυρο, ασεβή, κλπ κλπ ?

                          Πότε κάνατε παρέμβαση να του συστήσετε να είναι κόσμιος?
                          Επανεφερα τα σβησμενα μηνυματα # 138 &# 141 ,οχι επειδη κατηγορησες για λογοκρισία και ειδικα προνομια και ειδικες γνωριμιες του vlad εδω μεσα...αλλά για να σου φρεσκαρω την μνημη.Τις ειρωνιες περι ξυδιων και μυγων που μυγιαζονται...κλπ κλπ....προφανως τις βρισκεις κοσμιες.Και οχι ειρωνικες και προκλητικες,που ριχνουν κι άλλο λαδι στη φωτια.

                          Σε Ελληνικο φορουμ ,ερχεσαι και μιλας υποτιμητικα και απαξιωτικα για ολους τους Ελληνες συλληβδην.Ναι ,παραβιασες κανονες.Να τους ξαναδιαβασεις ,δεν τους παραθετω ξανα.

                          Και βεβαια εισαι ελευθερος να εχεις την χειροτερη γνωμη για τους Ελληνες σαν ρατσα...και να εκφραζεσαι με τα χειροτερα λογια...αλλά στην παρεα σου κι οχι σ αυτο το site.Δεν ειναι μόνο παραβιαση των κανονων το να το κανεις ,αλλά ειναι σιγουρες οι αντιδρασεις,ειτε κοσμιες ,ειτε οχι .... κι οι καυγαδες μετα .

                          Κι οταν προκαλεις με τετοιους απαξιωτικους χαρακτηρισμους ,για τους Ελληνες σαν εθνος ,τοτε να περιμενεις κι αντιδρασεις.



                          Πολυ σωστα στο επισημανε ο patrioten,οτι δημιουργεις εντασεις εκει που δεν υπαρχουν.Ειπες οτι οι κανονες ειναι σεβαστοι οταν εφαρμοζονται απ ολους και περιμενεις να εφαρμοστουν.Δεν διαγραφτηκε το μηνυμα σου ,που συλληβδην αναφεροσουν υποτιμητικα για ολους τους Ελληνες και κατ επεκταση κι η απαντηση που ελαβες ,αλλά δυο μηνυματα σου ,που θα ανεβαζαν κι αλλο την ενταση.Δεν εγινε λογοκρισια δικη σου και ειδικη μεταχειριση του Vlad ,αλλά προσπαθεια να σταματησει η ενταση που δημιουργηθηκε .ΔΕΝ σου απευθυνθηκα προσωπικα ,ουτε παρατηρηση σου εκανα,για να λες τωρα ,οτι ευνοηθηκε ο Vlad....Ανεβασα τους κανονες ,για να τους υπενθυμισω σε ΟΛΟΥΣ...

                          Επισης ,σου διεφυγε κι άλλος κανονας.Να στον θυμισω

                          "11. Δημόσια αντιπαράθεση με συντονιστές
                          Αντιρρήσεις, ενστάσεις και απορίες που αφορούν ενέργειες των Συντονιστών ή Διαχειριστών του patriotaki.net θα πρέπει να υποβάλλονται με προσωπικό μήνυμα στους Διαχειριστές και όχι δημόσια με δημιουργία θέματος (thread) ή μηνύματος (post). Σε καμιά περίπτωση δεν επιτρέπονται εκφράσεις με προσβλητικό/υβριστκό περιεχόμενο. "

                          Δεν μου απευθυνθηκες με ασχημους χαρακτηρισμους ,αλλά το να γραφεις ξεκαθαρα ,οτι ο vlad εχει ειδικα προνομια ,γιατι εχει ειδικες γνωριμιες, απευθυνομενος σε μενα και να ζητας τον λογο που διεγραψα δυο μηνυματα σου και να με εγκαλεις δημοσια οτι εφαρμοσα επιλεκτικα τους κανονες ,αντι να μου γραψεις τις ενστασεις σου με μηνυμα ,οπως οριζουν οι κανονες ...ειναι καθαρη παραβιαση των κανονων.

                          Αν εσυ θεωρεις οτι λογοκριθηκες και αδικηθηκες ,ενω ευνοηθηκε ο Vlad,τοτε να φροντισεις να εισαι πιο προσεκτικος στους χαρακτηρισμους σου ,οταν αναφερεσαι σε οποιοδηποτε εθνος.Ειτε Ελληνικο ,ειτε οποιο άλλο.

                          Οχι ,δεν απευθυνοσουν στον Vlad οταν απαντουςες στην miss espresso ,παραθετοντας μηνυμα της απ το 2013.
                          Μπορει η ιδια ειναι να ειναι αδυνατον να σου απαντησει πλεον ,ομως σε δημοσια συζητηση ,οπως ειναι ενα φορουμ ,το σχολιο σου ειναι ανοιχτο για σχολιασμους .Επειδη αναφερεις οτι στην miss espresso απευθυνοσουν,το λεω.

                          Με καλυψε απολυτα ο patrioten με το σχόλιο που σου απηυθυνε,οπου σου λεει οτι δημιουργεις εντασεις απο κει που δεν υπαρχουν.

                          Originally posted by patrioten View Post
                          capobomba αυτό το πόστ #132(απάντηση με παράθεση) από την miss espresso είναι από τον φλεβάρη του 2013,...και μάλλον είναι τεχνικά αδύνατο να σου απαντήσει η ίδια σαν miss espresso ...

                          Απόλαυσε το φόρουμ χωρίς να δημιουργείς εντάσεις εκεί που δεν υπάρχουν, γιατί αν συνεχίσεις έτσι... βλέπω να έχεις την ίδια τύχη με την miss espresso...
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Δεν έχεις καθόλου άδικο, αν μιλάς κυρίως για την προηγούμενη γενιά. Αυτό που με λυπεί είναι ότι δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι αυτά συμβαίνουν και στο εξωτερικό. Ίσως είσαι σε άλλη χώρα, ή δεν έχεις μείνει αρκετά. Θα σου δώσω παραδείγματα από τη χώρα που ζω, που είναι 1-προς-1 αντίστοιχα με την Ελλάδα :
                            1. Πρόωρη συνταξιοδότηση στο δημόσιο : Υπάρχει καραμπινάτη και στην Αυστρία, ειδικά στους εργαζόμενους στο σιδηροδρόμο (ÖBB). Προνόμια σε δημοσίους υπαλλήλους βαμμένους σε κόμματα αβέρτα, κυρίως δασκάλους που γίνονται εκ περιδρομής διευθυντές σε σχολεία για 2 χρόνια (όσα χρειάζονται για να πάρουν την αντίστοιχη αύξηση στη συνταξή τους, και μετά φεύγουν για να την πάρει το επόμενο κομματόσκυλο.)
                            2. Καρτέλ υπάρχουν και εδώ και μάλιστα μια σύγκριση με τη γειτονική χώρα Γερμανία δείχνει τεράστιες διαφορές στις τιμές.
                            3. Η εφορία σου τρώει μέχρι και 50% του εισοδήματος χρόνια τώρα. Μαύρα χρήματα υπάρχουν και εδώ αρκετά, απλώς υπάρχει μια διαφορά : ότι δεν έχεις ανάγκη να δουλέψεις μαύρα για να επιβιώσεις. Ο Έλληνας το κάνει γιατί χρειάζεται να έχει στη μπάντα μερικά. Αν χρειαστεί μια εγχείρηση για το παιδί του, τι θα κάνει; Δε θα χρειαστεί να δώσει φακελάκι; Για να κάνει οποιαδήποτε δουλειά πρέπει να λαδώσει, και για να λαδώσει πρέπει κι αυτός να τα έχει από κάπου, άρα θα "φάει" κι αυτός για να επιβιώσει. Και στο κάτω κάτω γιατί να πληρώσει φορολογία; Αφού τα λεφτά δεν πάνε για δημόσια έργα, παιδεία, περίθαλψη, ασφάλεια και πρέπει να κάνει μόνος του το κουμάντο του. Να πληρώνει για τα υποβρύχια που γέρνουν και να μην έχει να σώσει το παιδί του αν πάθει καρκίνο ή αυτοκινητιστικό; Καλά κάνει λοιπόν.
                            4. Εδώ υπάρχει νομοθεσία που ο εργαζόμενος επιτρέπεται να λείπει από τη δουλειά 2 μέρες συνεχόμενες χωρίς χαρτί γιατρού. Να μη σου πω πόσοι το χρησιμοποιούν και ειδικά σε κρίσιμες στιγμές που ο φόρτος εργασίας είναι μεγάλος. Στην καθολική εκκλησία πληρώνεις κάθε χρόνο συνδρομή. Πλαστά πτυχία δεν έχω δει μέχρι στιγμής, αλλά να παίρνουν ανθρώπους με μετεκπαιδεύσεις του εδώ ΟΑΕΔ αρκετές. Για να μη σου πω για τις κομματικές νεολαίες που δίνουν και παίρνουν στα πανεπιστήμια, καθώς και για τις καθηγητικές έδρες που δίνονται με κλίκες και κομματικά κριτήρια. Για να πάρεις θέση στο δημόσιο πρέπει επίσης να έχεις κομματικά κονέ ή να γλείψεις. Αλλιώς, αν έχεις περισσότερα προσόντα τα χαρτιά σου "χάνονται" ή η θέση ξαναγράφεται "φωτογραφικά", δηλαδή ζητώντας επακριβώς τα προσόντα του κομματικού υποψηφίου, ώστε να μη διαφένεται η προνομιακή μεταχείρηση.
                            5. Το οτί μας βάλανε στην Ευρώπη χωρίς προετοιμασία είναι και δικό τους πρόβλημα και ευθύνη. Ξέρανε πολύ καλά τι συμβαίνει. Μια επίσκεψη στη χώρα ήταν αρκετή για να δουν ότι δεν έχουμε δα και τη βαριά βιομηχανία! Και μην ακούσω την καραμελίτσα ότι η Ελλάδα παραποίησε τα στοιχέια του χρέους! Αυτοί που δανείζανε ξέρουν αρκετά μαθηματικά για να κρατάνε το δικό τους λογαριασμό. Κι αν τους φταίει ο Σημίτης, ή η Goldman Sachs, ας τους κάνουν μια μήνυση. Γιατί δεν το κάνανε ποτέ, παρά ξέρουν να κατηγορούν το λαό; Άσε που ένα πρωτοπαλίκαρο του Ευρώ τον κάνανε και πρωθυπουργό της χώρας! Άρα δεν τους παίρνει.
                            6. Σκάνδαλα κι εδώ αβέρτα : ÖBB, Hypo Bank, "τρύπες" στο Salzburg, το Klagenfurt ήδη χρεοκωπημένο, Volkswagen, Siemens, να δίνουν έναντι οικονομικού ανταλλάγματος υπηκοότητες ... Αλλά τολμάει κανείς να χαρακτηρίσει αυτούς τους λαούς διεφθαρμένους;;; Γιατί άραγε;
                            7. Ναι, μας χρωστάνε για τον πολιτισμό, για τη γλώσσα και για το Β' παγκόσμιο πόλεμο που δεν έχουν ξεπληρώσει ακόμα! Και είναι κρίμα να το ξεχνάμε αυτό. Βέβαια δεν είναι αυτός ο λόγος που μας έβαλαν στην ΕΕ, αυτά τα είπανε για το θεαθήναι.

                            Κι εγώ μαζί σου : φύγαμε για να βρούμε κάτι καλύτερο, ένα πιο οργανωμένο κράτος, έναν (υποτίθεται) πιο δίκαιο λαό. Και τι είδα(με); Χώρες που συντηρούσαν τα ελληνικά κόμματα και τα κομματόσκυλά τους τόσα χρόνια, να παραπονιούνται για τη διαφθορά στην Ελλάδα! Δεν τα ξέρανε αυτα; Πως να εκθειάσω την οργάνωση μιας χώρας όταν ξέρω ότι η ευημερία της εξαρτάται από τα όπλα που πουλάει; Όταν ξέρω πόσα "μεγάλα" ονόματα πανεπιστημιακών, δικηγόρων και γιατρών έχουν χτιστεί πάνω σε περιουσίες Εβραίων που εκδιώχθηκαν, θανατώθηκαν ή πρόσφεραν αμισθί εργασία κατά τον Β' παγκόσμιο πόλεμο; Όταν ξέρω πόσες κολωνίες είχε, σε πόσες περιπτώσεις σαν την Κύπρο έχωνε τη μύτη της; Πόσο πλούτο και χρυσό έχουν κλέψει από τις χώρες που κατέκτησαν, από τις κολωνίες τους, τα όπλα και τον οικονομικό πόλεμο που ασκούν μέχρι και σήμερα; Πού θα ήταν οι τραπεζές τους αν δεν είχαν επιβάλλει τα μνημόνια παντού; Ξέρουμε να κατηγορούμε την Ελλάδα αμέσως, γιατί ότι είμαστε μέσα μας, είμαστε και έξω μας. Δεν το παίζουμε ευγενείς και αδιάφθοροι, αλλά από πίσω να κρύβουμε Χριστοφοράκους. ΄Η να βάζουμε λογισμικό, όπως η Volkswagen, και να παριστάνουμε ότι δεν ρυπαίνουμε το περιβάλλον, να τα κρύβουμε κάτω από το χαλί.

                            Είναι εύκολο να κατηγορείς την Ελλάδα και τους Έλληνες. Όταν θα μάθεις όμως ότι και οι άλλοι (πλην εξαιρέσεων) είναι το ίδιο, θα προτιμήσεις την Ελλάδα μόνο και μόνο γιατί έχει τουλάχιστον 1 πράγμα : την έλλειψη υποκρισίας, αυτό που λέμε ντομπροσύνη. Ναι, έχουμε και θα έχουμε τα μαύρα μας τα χάλια στα περισσότερα θέματα. Δεν το παίζουμε όμως ούτε άγιοι, ούτε πολιτισμένοι, ούτε τίποτα - έχουμε το κουράγιο να το παραδεχτούμε.

                            Comment


                              Originally posted by A_Qnn View Post
                              Είναι εύκολο να κατηγορείς την Ελλάδα και τους Έλληνες. Όταν θα μάθεις όμως ότι και οι άλλοι (πλην εξαιρέσεων) είναι το ίδιο, θα προτιμήσεις την Ελλάδα μόνο και μόνο γιατί έχει τουλάχιστον 1 πράγμα : την έλλειψη υποκρισίας, αυτό που λέμε ντομπροσύνη. Ναι, έχουμε και θα έχουμε τα μαύρα μας τα χάλια στα περισσότερα θέματα. Δεν το παίζουμε όμως ούτε άγιοι, ούτε πολιτισμένοι, ούτε τίποτα - έχουμε το κουράγιο να το παραδεχτούμε.
                              Οι περισσότεροι Έλληνες δεν στα λένε στα ίσια , σε θάβουνε με απλές διαδικασίες και πολλές φορες από στόμα σε στόμα η κατάληξη του κουτσομπολιού έχει καμια σχέση με την πραγματικότητα.

                              Και μιας και είμαστε σε φόρουμ μετανάστευσης η δε συμπεριφορά του Έλληνα μετανάστη απέναντι στο νεοφερμένο Έλληνα μετανάστη όχι απλά δεν υπάρχει αλληλεγγύη αλλα εκμετάλλευση . Ευτυχώς υπάρχουνε και κάποιες εξαιρέσεις αλλα τι να το κανεις ,δεν σώζουν την κατάσταση.

                              Γενικά με την συμπεριφορά μας νιώθω αηδία . Τα έβλεπα και κάτω Ελλάδα που ήμουνα αλλα τώρα που μπορώ να κάνω μια σύγκριση με έναν από βόρεια Ευρώπη , για τα πανηγύρια είναι ο Έλληνας.

                              Comment

                              Working...
                              X