Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - sdssdd

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - sdssdd

    Καλησπέρα σε ολους τους φιλους του σιτε,

    Ειμαι 29 ετων και ηρθα στην Αυστραλία πριν απο 6 μηνες , μετα απο 2 χρονια ανεργιας, με καποιες λιγες οικονομιες που μαζευα για χρόνια, με ενα πτυχίο ΤΕΙ... όρεξη για δουλεια, με διαβεβαιώσεις και πολλες προτάσεις για δουλεία, και ενα μεγάλο σοι να με περίμενε πως και πως.

    Το αρχικό μου σχεδιο να βελτιωσω τα αγγλικα μου, και να αποφυγω την student visa καθως την θεωρουσα πεταμένα λεφτα, και τα λεφτα μου ηταν περιορισμενα.

    Εφυγα με 3 μήνη τουριστική βιζα. Πρωτος σταθμός η Μελβούρνη , καποιοι γνωστοί μου ειπαν οτι θα με βοηθήσουν εκει οτι θα μου δωσουν δυλεια και θα μου νοικιάσουν με φτηνο ενοικιο σε καποια απο τα σπιτια που εχουν, προτίμησα να προσπαθήσω εκει αν μπορέσω να σταθω μόνος μου να μην γινω βάρος στους συγγενεις μου παροτι μας ηταν υποχρεωμένοι στους γονείς μου τους ειχαμε φιλοξενήσει όλους για μηνες, τους ειχαμε βοηθήσει οικονομικά στο παρελθόν, και τους είχαμε σταθει πολλές φορες οπότε ειχαν χρειαστεί την βοηθεια μας και ηταν αρκετες φορες.

    Στην Μελβουρνη λοιπον αφου τρελαθηκα απο τον καιρο δεν χρειαστηκε πολυς καιρος για να καταλαβω, οπως διαπιστασα το σπιτι ηταν δωματιο σε σπιτι που εμεναν και αλλοι εργαζομενοι, κ η τιμη του δεν ηταν προνομιακή. Τα χρηματα ηταν λιγα , 14$/ωρα και δεν εβγαινα, οποτε τους ευχαριστησα και εφυγα για την Αδελαιδα.

    Η Αδελαιδα ειναι ενα χωριο που μοιαζει με πόλη , για οσους αναρωτιούνται με ήσυχη ζωη, προσωπικά δεν μου αρεσει καθόλου υποδοχή μου ηταν μεγάλη, ομολογώ οτι με συγκίνησαν , θα σε βοηθήσουμε , με γνώρισαν στους φιλους τους, χάρες, πανυγηρια, έπιασα 3 μαυρες δουλειες παρτ τιμε σε ενα εστιατόριο για 12$, φόρτωνα βαρια εμπορεύματα για 20$ , και φόρτωνα αγροτικα για 10$/ωρα και ετσι δούλευα σχεδον ολη την εβδομαδα. Παράλληλα δουλευα "βοηθούσα" τους συγγενεις μου στην επιχειρηση τους πολλες ωρες, δουλεψα με συγγενεις μου σε κατι εκτακτες δουλειές που παρουσιαστηκαν με άγνωστο μισθο για κατι εβδομαδες, (τους εμπιστευτικά κ τελικα πηρα 350$ παρόλο που αυτοί πηραν χιλιαδες δολαρια και ολη την δουλεια την έβγαλα εγω, «αλλα παλι καλυτερα από την Ελλαδα») παραληλα στο σπιτι αξίωναν δουλειές να καθαρίζω να μαγειρεύω χωρις να ψωνίζουν μάλιστα, , ευτηχως δεν ειχα χρονο γιατι οποτε επέστρεφα κάποιος αλλος ηθελε κάποια βοηθεια... οποτε το σπιτι βρώμιζε και αυτοι έτρωγαν εξω, οταν ειμασταν ολοι μαζι εξω , περίμεναν απο εμενα να τους κεράσω... το φαγητό και η ζωη στην Αυσταλια ειναι πανάκριβα οπότε την εβγαζα με κονσέρβες και γλυκά απο τις προσφορές στα σουπερ μαρκετ και μαζευα λεφτα.

    Παραληλα μου εκανα επίδειξη ή καλυτερα με αρρώστησαν για το ποσα πολλα λεφτα βγαζουν, ποσο πλουσιοι ειναι, (οπως και ολοι οι φιλοι τους που έπαιζαν ποιος θα κερδίσει το παιχνίδι του εντυπωσιασμού με τον καθενα τους να θάβει τον αλλον οποτε έβρισκε την ευκαιρία) παράλληλα ειπαν σε ολους οτι με "πήραν στην Αυστραλια", ακόμα και στους πιο ξεχασμένους και μακρινούς μας συγγενείς απο το χωριό, ενώ ολοι οι φιλοι τους ηθελαν θεληματα, με το προσχημα ότι οι συγγενεις μου τους εχουν υποχρεωση , εκανα πολλα και από αυτα. Εκανα υπομονή γιατι περίμενα απάντηση απο κάποιους φίλους τους οι οποιοι με γνώρισαν με πηγαν στις δουλειές τους μου,περασα συνεντεύξεις απο τους μανατζερ τους, τους συγγενεις τους.. και με διαβεβαιωναν οτι θα κανω καριερα μαζι τους, ακομα οτι θα γινω το δεξι τους χερι , ή οτι θα βοηθησω τα παιδια τους να συνεχισουν τις δουλειες τους όταν αυτοι πεθανουν, και οτι αλλα απιστευτα μπορειτε να φανταστείτε.

    Ο καιρος περνούσε το εισιτήριο πλησιαζε , αλλα τίποτα δεν γινοταν, με κάποιον απο αυτούς που μουν προτειναν δουλεια τσακωθήκαν οι συγγεεις μου , ενας αλλος δεν απάντησε ποτε, ενας άλλος ενω τελείωνε η βίζα μου μου είπε εγω δεν κάνω βιαστικές μπίζνες, ενας αλλος ύστερα απο 5 συνεντεύξεις , καφέδες .... μου ειπε αν μείνεις εδω θα σε πάρω, ενας δεν μου εδωσε σαφη απαντηση για να με παρει τηλ μολις προχθές ενώ ηξερε την θεση στην οποια βρίσκομαι... άλλος ότι ειχε δουλειες γι αυτό δεν απαντησε, άλλος ότι μπορει να ειμαι κλέφτης, απατεώνας, ότι μπορει να το εχω σκασει από την φυλακι, ότι τα πτυχεια μου μπορει να είναι ψεύτικα, αλλος μου ειπε κανεις δεν χανεται, αλλος να πας στην Αμερικη, αλλος στο Ντουμπαι... καποιοι μου ειπαν ψέματα για καποια παραθυράκια απο Νεα Ζηλανδια, για κατι φτηνές σχολες, όλα χωρις διευκρινήσεις, κάνεις όμως δεν έδωσε σαφής απάντηση ύστερα απο τις αρχικές διαβεβαιώσεις.

    Λιγο οι συγγενεις μου οι οποιοι βολεύονταν απο την κατάσταση καθως τους εκανα δουλειές που δεν μπορούν οι ιδιοι ή βαριουντε, (μαλιστα ενα πρωι τους ακουσα να με βριζουν στο τηλεφωνω σε καποιον), λιγο οτι οι φιλοι τους ηθελαν να μου δειχτούν για το ποσο μεγάλες ειναι οι Επιχ., μου έλεγαν πχ οτι δεν με νιαζει αν θα με παρουν ή οχι εχουν δουλειες πολλες, παντα υπάρχει χωρος για ενα εργατικό καλο παιδι, σε αντιθεση με το οτι οι Ελληνες εχουμε καβαλήσει το καλαμι, ειμαστε τεμπέληδες, απατεώνες, οτι φάγαμε τα λεφτα της Γερμανιας...οτι εδω οι Ελληνες της Αυστραλιας είναι πιο αγαθοί, 2 φορες πιο έλληνες , και οτι ντρέπονται για εμας, οτι πηγαν διακοπές και δεν εκμεταλλευτήκαμε τα λεφτα τους, οτι στην Ταιλανδη εινια καλυτερα γιατι κανουν και σεξ…
    οτι μπορειτε να φανταστητε, απλα το άκουγα και κοιταγα να δω μεχρι που φτανει η βλακεία τους.



    Μάλιστα με κάποιους που δεν υπήρχε φυσικά το θεμα της δουλειας και αφου ειχαν φτασει σε σημειο να με βριζουν ,μια φορα τσακωθηκα , με αποτελεσμα οι θυμωμένοι συγγενείς μου να με πεταξουν στον δρομο με την δικαιολογία οτι θα φιλοξενήσουν καποιον... τελικα αρχισα να τραβαω και εγω το σχοινι και επεστρεψα μετα απο μια ημερα στο ξενοδοχειο καθως δεν υπηρχε κανενας να φιλοξενήσουν... Ολη τους η ανησυχία τι θα πω στους γονεις μου ειδικα στον πατερα μου που συνδέετε μαζι τους και του εχουν και υποχρεωση.

    Οποτε τους ελεγα οτι δεν γινετε τιποτα, με εβγαζαν τρελο οτι δεν ξερω τι λεω και οτι ολα εινια εντάξει μαλιστα μου ειπαν ότι δεν συνεννοούμαστε , ότι ειμαι από άλλο πλανητη κ οτι θα τα πουνε στον πατερα μου, και άλλες χαζες απειλες...

    Τελικα η βιζα μου εληξε πηρα εξτενσιον, την τελευτεα ημερα και ενω το ιμιγκρεσιον με επερνε τηλ. περιμένοντας απάντηση από μια δουλεια, και ενα οφφερ απο ενα πανεπιστημιο, με τα λεφτα που μαζεψα συμπληρωμένα με κατι λιγα που ειχα και με κατι που θα μου στειλουν οι γονεις μου κ ο αδερφος μου μαζεψα την πρωτη δοση για να παρω μπριτζινγκ και απο εβδομαδα ελπιζω στουντεντ.

    Αφου το κλιμα ειχε γινει ανυπόφορο, τελικα μετακόμισα, σε ενα πραγματικό ερείπιο, οι συγγενείς μου εμφανώς ανακουφισμένοι μου ειπαν γιατι φευγω, μηπως φταινε αυτοι, να μην χαθώ, στην τελευτεα μου επισκεψη 2 μερες αργοτερα, αφου με πηραν τηλ κ μου εκανα παραπονα επηδη κ καλα τους ξεχασα, και επειδη ειχα καποια πράγματα να παρω , τους εκανα μια επισκεψη τους πηγα κ ενα δωρο, και διαπίστωσα οτι το σπιτι ηταν καθαρο, ειχε φαγητο, το ψυγείο γεμάτο καμια σχέση οπως οταν ημουν κ εγω εκει, μολις 2 μερες νωριτερα.

    Πλέον ειμαι εξαντλημένος, και τωρα θα πρέπει να κανω σπουδες και εργασια ταυτοχρονα, και να πληρωνω νοίκι κ τα περισσότερα χρηματα μου στο πανεπιστήμιο, έχω μιλήσει σε ενα μαγαζί για δουλεία πωλητή , με παίρνουν ακομα για δουλεια έλληνες που θελουν να με εκμεταλλευτούν , οι συγγενείς μου περιμένουν οτι απο τον νεο μηνα οτι θα παω να δουλεψω γι αυτους στην νεα τους επιχ...

    #2
    Originally posted by sdssdd View Post
    Εφυγα με 3 μήνη τουριστική βιζα............................
    με τουριστική visa,αναμενόμενη εξέλιξη....

    Σχετικά με τους συγγενείς,δε θα σχολιάσω,έχω ακούσει τόσα πολλά,λυπάμαι
    Good luck mate!

    Comment


      #3
      Originally posted by sdssdd View Post
      Πλέον ειμαι εξαντλημένος, και τωρα θα πρέπει να κανω σπουδες και εργασια ταυτοχρονα, και να πληρωνω νοίκι κ τα περισσότερα χρηματα μου στο πανεπιστήμιο, έχω μιλήσει σε ενα μαγαζί για δουλεία πωλητή , με παίρνουν ακομα για δουλεια έλληνες που θελουν να με εκμεταλλευτούν , οι συγγενείς μου περιμένουν οτι απο τον νεο μηνα οτι θα παω να δουλεψω γι αυτους στην νεα τους επιχ...

      λυπάμαι για την περιπέτεια σου,σου εύχομαι καλή τύχη !!!
      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

      Comment


        #4
        Καλημέρα sddssdd,
        Μην το βάζεις κάτω, η ζωή και το μέλλον είναι δικά σου, ΜΟΝΟ ΔΙΚΑ ΣΟΥ !!!!!!

        ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΥΣ ΤΑ .... ΦΩΤΑ !!!!!

        ΝΑΙ ! ! !

        Να κουραστείς στην δουλειά και να σπουδάσεις, αλλά
        δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ Π..... ανάγκη ... !!!!!

        Η ζωή μπροστά σου , κέρδισέ την !!!!
        Κάθε εμπόδιο γιά καλό !!!
        Οι καλές μέρες έρχονται !!!!

        Βάλε το μυαλό σου να βρείς λύσεις στα μικροπροβλήματά που θα σου βγαίνουν μπροστά σου .... δεν είναι ακατόρθωτο !!!!!

        ΕΠΕΣΕΣ ????? ΞΑΝΑΣΗΚΩ !!!!!

        εσύ θα νικήσεις στην ζωή !!!

        Μόνο σκέψου και προχώρα !!!

        Τον Αύγουστο θα είμαστε και εμείς εκεί ...

        Δεν σκοπεύω να χάσω .....

        Αυτόν τον αγώνα θα τον κερδίσω και εγώ...! ! !

        Εμαθα να μην χαρίζω τίποτα ... πλέον .

        Comment


          #5
          Υπάρχει κάποιο θέμα μάλον με το forum, και τον επεξεργαστή κειμένου του γιατι το εχω πάθει και εγω να γράφω κατεβατά και μετά να τα χάνω πατώντας το υποβολή. Νομίζω οτι πρέπει να συμπληρώσεις με επεξεργασία το κείμενο που λείπει.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #6
            Πλέον ειμαι εξαντλημένος, και τωρα θα πρέπει να κανω σπουδες και εργασια ταυτοχρονα, και να πληρωνω νοίκι κ τα περισσότερα χρηματα μου στο πανεπιστήμιο, έχω μιλήσει σε ενα μαγαζί για δουλεία πωλητή


            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              #7
              Κυκλοφορούν ελεύθερα πολλά ζώα τελικά...



              Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά φίλε μου!

              Comment


                #8
                Ki emena pigan na me patisoun kato ta kolozoa pou eixan iposxethei na me filoxenisoun, ithelan na kanoun to kommati tous giati variontousan alla tous exo ftiaksei kala.
                Den tous milaei pia kanenas piso stin patrida,tous aporripsane oloi oi gnostoi tous ekei kai exoun kirixthei anepithimitoi.Oi de siggeneis mou ekei tous perimenoun me ta ntoufekia an tolmisoun na emfanistoun.Oute gia tin kideia tous.Na tous thapsoun stin Australia.

                Episis exo vrei akri me sponsorship kai exo vrei douleia me $35 tin ora stin eidikotita mou,se grafeio kai ta dika tous paidia apolithikan apo tis xazodouleies pou kanane.Ki eno mporo na tous voithiso kai na tous fero edo pou douleuo ego...DEN THA TO KANO POTE kai to kalitero apo ola einai oti to kseroun kiolas.

                An thes mia simvouli,fige oso to dinaton pio makria apo ta zoa auta,giati sou vazoun empodia.Kaneis den tha se voithisei.Mono empodia tha sou vazoun gia na se vgaloun apotiximeno.Ki autoi kai oi filoi tous.

                Stisiksou sta podia sou,allakse poli,tilefona,ola.Ksekopse mazi tous.

                O kathenas tha parei o,ti tou aksizei.

                I ekdikisi sou tha einai na petixeis.
                Kali dinami.

                Comment

                Working...
                X