Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ααααα ρε Ελλάδα όλοι σε αντιγράφουν (κάτι μου θυμίζουν όλα αυτά)

    "Κάτω τα χέρια από τα Ταχυδρoμεία και το Medibank" | Neos Kosmos

    Μετά την Holden... ακολουθεί κ η Toyota σιγά σιγά... Αμφίβολη και η παραμονή της Toyota στην Αυστραλία | Neos Kosmos

    Κάτι έρχεται αλλά δεν ξέρω τι κ πότε...
    Από το κακό στο χειρότερο | Neos Kosmos

    Άντε να φουλάρεις μετά... αλλά ξέχασα... λεφτά υπάρχουν... (εδώ...!!!)
    Πάνω από $1,5 το λίτρο η βενζίνη | Neos Kosmos


    Προσωπική άποψη:
    Αλλάζουν κ θα αλλάξουν πάρα πολύ τα πράγματα στο μέλλον ακόμα κ εδώ στην Αυστραλία...!!!
    (Κ για τους αργόστροφους: Εννοείται ότι δεν θα φτάσουν στην ίδια κατάσταση με της Ελλάδας)

    Όμως...... ο παππούς μου έλεγε: Ποτέ μην λες Ποτέ...!!! γιατί Τίποτα δεν είναι Σίγουρο...!!!
    Μήπως η Αυστραλία θέλει να γίνει … Ισπανία;
      Κατάλογος του Εξωτερικού Χρέους των χωρών του κόσμου (Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external debt)   ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΡΕΟΣ: Το σύνολο του Δημόσιου και του Ιδιωτικού Χρέους.   ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ: Το σύνολο της χρηματικής οφειλής του ευρύτερου δημόσιου τομέα. (Ο όρο...

    Κ είχε απόλυτο δίκιο...!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Originally posted by jimathens View Post
      Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.


      Η Μετανάστευση είναι σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας.

      1. Αν είσαι Αυστραλός υπήκοος, ζεις στην Ελλάδα αλλά οι γονείς σου είναι στην Αυστραλία:
      Τότε είναι σαν να το τρως το καλοκαίρι δροσερό, ψιλοκομμένο παρέα με ντομάτα, λαδάκι, αλατάκι κ φυσικά ρίγανη για νοστιμιά.★★★★★

      2. Αν είσαι Αυστραλός υπήκοος που ζεις στην Ελλάδα χωρίς να έχεις κανέναν συγγενή στην Αυστραλία αλλά έχεις αρκετά χρήματα:
      Τότε είναι σαν να το τρως όπως στην κατηγορία Νο: 1.★★★★★

      3. Αν είσαι παντρεμένος-νη με Αυστραλό υπήκοο:
      Είναι σαν να το τρως καλοκαιράκι, δροσερό, κομμένο σε ροδέλες κ με λίγο αλατάκι παρέα με ουζάκι.★★★★★

      4. Αν έχεις βίζα λόγο επαγγέλματος:
      Είναι σαν να το τρως βράδυ σε μπαράκι κομμένο κατά μήκος στα τέσσερα με λίγο αλατάκι κ ξυδάκι παρέα με το ουισκάκι.★★★★

      5. Αν έρθεις με φοιτητική βίζα κ με αρκετά χρήματα:
      Είναι σαν να το τρως ακαθάριστο πρωί στην λαϊκή για δοκιμή. ★★★

      6. Αν έρθεις με φοιτητική βίζα χωρίς αρκετά χρήματα:
      Είναι σαν να το τρως τουρσί μόνο με ψωμί κ ελιές.★★

      7. Αν ανήκεις σε μία από τις παραπάνω κατηγορίες αλλά είσαι μαμάκιας κ αγαπάς ♥ υπερβολικά τους γονείς σου ή κ τα αδέρφια σου αν έχεις:
      Είναι σαν να το τρως πνιγμένο στο ξύδι κ στο αλάτι (Λύσσα)...!!!★

      8. Αν ανήκεις στην κατηγορία Νο 3 (ίσως κ στις 1, 2) κ έχεις Ποινικό Μητρώο:
      Το αγγούρι ξαφνικά μπορεί να πάει σύννεφο (Ξαφνική καταιγίδα)...!!!☆

      9. Αν έρθεις με τουριστική βίζα χωρίς να έχεις συγγενείς - γνωστούς, μιλάς λίγα αγγλικά κ με ελάχιστα χρήματα:
      Είναι σαν να κάνεις βουτιά ↓ από 30 μέτρα ύψος χωρίς μαγιό σε πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων γεμάτη με Αγγούρια...!!!@@@@@
      (Κ δυστυχώς σε αυτήν την περίπτωση θα είναι ολόκληρα, καυτά κ πολύ μεγάλα...!!!)

      10. Αυτή η κατηγορία περιλαμβάνετε σε όλες τις προηγούμενες κ είναι η εξής.
      Αν κρεμαστείς 100 % στα λόγια συγγενών, φίλων, γνωστών αλλά κ αγνώστων που ζουν στην Αυστραλία ότι θα σε βοηθήσουν:
      Είναι σαν να δίνεις το δικαίωμα σε άλλους που έχουν πρόβλημα όρασης να αποφασίσουν για το μέγεθος, την ποιότητα κ την ποσότητα για τα Αγγούρια που θα φας...!!! Δυστυχώς...!!!@@@@@
      ●Γνώμη μου: Καλύτερα στην Ελλάδα που στο φινάλε τα αγγούρια της μπορείς να τα κάνεις κ μία πολύ ωραία αγγουροσαλάτα ή ένα τέλειο τζατζίκι●
      (Φιλικά: Πριν πάρεις μια βαλίτσα κ ξεκινήσεις "για οπουδήποτε εκτός Ελλάδας" διασταύρωσε όλες τις πληροφορίες, αξιολόγησε τα προσόντα σου, τα οικονομικά σου κ αφού έχεις τις απαιτούμενες δυνατότητες τότε κάτσε κ σκέψου μέχρι τι είσαι ικανός να αντέξεις για να πετύχεις τον στόχο σου...!!!
      Με λίγα λόγια ποντάρισε μόνο σε σένα κ ότι επιπλέον βοήθεια έρθει καλοδεχούμενη).


      υ.γ.
      Αν ανήκεις στις κατηγορίες: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 σου εύχομαι καλή τύχη...!!!
      Αν όμως ανήκεις στην κατηγορία Νο: 9 κ 10 τότε πρέπει να σου πω ξανά σκέψου το...!!!

      ▶Ενημερωτικά: ◀
      Όλα τα παραπάνω διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο γιατί ο κάθε ένας μας έχει το δικό του Αστέρι★.

      Με λίγα λόγια... η μετανάστευση είναι Μεγάλο Αγγούρι...!!! Κ διαφορετικό για όλους μας...!!!
      Εξ αυτού κ το: Άλλος το τρώει κ δροσίζεται♥ κ άλλος το τρώει κ ζορίζεται@@@@@...!!!!!!!!

      ▶Όλες αυτές οι κατηγορίες είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιας έρευνας κ προσωπικής εμπειρίας.◀




      Να έχετε πάντα υγεία κ καλή τύχη σε ότι κ αν κάνετε...!!!
      Το ξαναβάζω έτσι για να μην ξεχνιόμαστε...!!!

      υ.γ. Φυσικά τα όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις χώρες που πάει κάποιος σαν μετανάστης...!!!
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Ωραίος,πολύ καλό

        Comment


          Originally posted by jimathens View Post
          Το ξαναβάζω έτσι για να μην ξεχνιόμαστε...!!!

          υ.γ. Φυσικά τα όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις χώρες που πάει κάποιος σαν μετανάστης...!!!
          hahaha Just a reminding e?

          Καλα κανεις να μην ξεχνιομαστε..

          ps. Τα αγγουρια οπως και να τα τρως ειναι ωραια!
          You Can Have Whatever You Like...

          Comment


            Άντε κ για τους καλαματιανούς γίνονται όλα....
            Αιτήσεις για Αυστραλιανά διαβατήρια στην Καλαμάτα - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Online

            Μάλλον γιατί έχουν μπάρμπα στην Κορώνη μου φαίνεται....
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Originally posted by jimathens View Post
              Μάλλον γιατί έχουν μπάρμπα στην Κορώνη μου φαίνεται....
              The standards you let pass you by are the standards you accept

              Comment


                Originally posted by jimathens View Post
                Άντε κ για τους καλαματιανούς γίνονται όλα....
                Αιτήσεις για Αυστραλιανά διαβατήρια στην Καλαμάτα - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Online

                Μάλλον γιατί έχουν μπάρμπα στην Κορώνη μου φαίνεται....
                Για την κονόμα και το Αυστραλιανό Δημόσιο.. πρέπει να βγάζει τους μισθους των υπαλλήλων της πρεβείας στην Αθήνα..

                Comment


                  Για όλους αυτούς που πετάνε στα σύννεφα:
                  Για ποιόν Παράδεισο μιλάνε στην Ελλάδα; | Neos Kosmos
                  Προσοχή στην προσγείωση...!!!
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Originally posted by jimathens View Post
                    Για όλους αυτούς που πετάνε στα σύννεφα:
                    Για ποιόν Παράδεισο μιλάνε στην Ελλάδα; | Neos Kosmos
                    Προσοχή στην προσγείωση...!!!
                    Αυτός που το έγραψε...μάλλον με student visa βρίσκεται εδώ,δεν υπάρχει άλλη εξήγηση!

                    Comment


                      Originally posted by australian View Post
                      Αυτός που το έγραψε...μάλλον με student visa βρίσκεται εδώ,δεν υπάρχει άλλη εξήγηση!
                      Συμφωνώ με τον australian και να συμπληρώσω και κάτι ακόμα.....
                      Προφανώς αυτός που έγραψε το άρθρο είναι εκτός Ελληνικής πραγματικότητας κάπου γράφει ότι είναι 40 χρόνια στην Αυστραλία, επίσης γράφει ότι (ΤΣΙΜΠΙΟΜΟΥΝ σας λέω, για να διαπιστώσω αν ήμουν ξύπνιος ή ονειρευόμουν...).
                      Μάλλον ΣΦΑΛΙΑΡΑ του χρειάζεται για να ξυπνήσει και να καταλάβει αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα !
                      Μπορεί η Αυστραλία να μην είναι αυτό που λέμε (επίγειος παράδεισος) πάντως σίγουρα ΔΕΝ είναι η Ελληνική ΚΟΛΑΣΗ.
                      Γενικότερα η εφημερίδα "Κόσμος" ΔΕΝ αντικατοπτρίζει σε σωστές και πραγματικές διαστάσεις αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα και στην Αυστραλία, υπερβάλλει πολλές φορές και διαστρεβλώνει την πραγματικότητα... π.χ. Σε κάποιο άλλο άρθρο είχανε γράψει ότι η ανεργία καλπάζει στην Αυστραλία και ότι από το 5,8% πήγε στο 6%...!Απόλυτα φυσιολογικό,είναι αδύνατον να είναι 0% η ανεργία, όχι μόνο γιατί δεν υπάρχουν δουλειές αλλά και για πολλούς και διάφορους λόγους, και στην Ελλάδα είναι επίσημα 28 με 30 %, ανεπίσημα 50% και βάλε.
                      Σε όλη την Ευρώπη είναι 11% .
                      Η ότι τα εργοστάσια fason (συναρμολόγησης αυτοκινήτων κλείνουν, και προφανώς ανοίξουν κάποια άλλα) αφήνοντας υπονοούμενα ότι η Αυστραλία έχει οικονομική κρίση εμμέσως πλην σαφώς.
                      Αυτά είναι διαρθρωτικές αλλαγές και είναι απόλυτα φυσιολογικές καταστάσεις, σε μια χώρα που έχει ζωντανή οικονομία.
                      Επίσης εκεί στην εφημερίδα "Κόσμος" μάλλον δυσκολεύονται να συνειδητοποιήσουν ότι η Έλληνες τρώνε από τα σκουπίδια, τα Ελληνόπουλα λιποθυμούν στα σχολεία από την πείνα ότι ολόκληρες οικογένειες ζούν χωρίς ρεύμα, χιλιάδες πλειστηριασμοί, άνθρωποι κοιμούνται στους δρόμους, χιλιάδες αυτοκτονίες, τα νοσοκομεία της Ελλάδος έχουν γίνει νεκροτομεία...και άλλα πολλά άσχημα, και με όλη αυτή την άσχημη και τραγική κατάσταση που επικρατή τώρα στην Ελλάδα, η Αυστραλία μοιάζει πραγματικά με παράδεισο.



                      Το άρθρο....!!! Για ποιόν Παράδεισο μιλάνε στην Ελλάδα ?


                      List of countries by unemployment rate !
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        Originally posted by australian View Post
                        Αυτός που το έγραψε...μάλλον με student visa βρίσκεται εδώ,δεν υπάρχει άλλη εξήγηση!

                        my thoughts exactly!!
                        “Nothing is forever”

                        Comment


                          Ο ''ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ'' παντα ηταν προπαγανδιστικη εφημεριδα
                          The standards you let pass you by are the standards you accept

                          Comment


                            Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια.



                            Ημερομηνία κατάθεσης αίτησης : 27-02-2013 μία μέρα πριν λήξει η τουριστική βίζα μου αφού φύγαμε από την Ελλάδα στις 29-11-2012.
                            (Για την δική μου περίπτωση έβαλα Immigration Agent lawyer γιατί έτσι έπρεπε να γίνει ο οποίος μου ζήτησε 4.000 $ για την εργασία του)


                            Εθνικότητα : Ελληνική.

                            Τύπος βίζας : Partner (Temporary and Permanent) (subclass 820 and 801).

                            Κατάθεση από Ελλάδα / Αυστραλία : Αυστραλία.

                            Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : Ναι όταν μου ζητήθηκαν κ έγιναν εδώ στην Αυστραλία σε κλινική του immigration.

                            Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : Ναι.
                            Όταν ήρθε η μέρα που το ζήτησαν από το immigration γιατί όταν έκανε την αίτηση ο δικηγόρος μόνο το δήλωσε ότι έχω ποινικό μητρώο.
                            (Εδώ θα πω ότι είχα δύο συμβάντα το 2003 κ δυστυχώς έχω καταδικαστεί από τρία χρόνια φυλάκιση - εξαγοράσιμη στο κάθε ένα συμβάν ενώ το όριο του immigration είναι μόνο μέχρι δώδεκα μήνες φυλάκιση).
                            Εδώ: Fact Sheet 79 - The Character Requirement


                            Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number: Δεν ξέρω.... Όλα τα έκανε ο δικηγόρος.
                            Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) : Το ίδιο με το προηγούμενο.

                            Ημερομηνία απόκτησης της βίζας : 27-02-2013 Bridging A (class WA), Bridging A (subclass 010) με δικαίωμα εργασίας.

                            Απάντηση κ ημερομηνία απάντησης από το immigration: 20-01-2014

                            * * * * *

                            Απάντηση Immigration:

                            Issue of Notice of Intention to Consider Refusal under s501 of the Migration Act 1958

                            Dear Mr Lower Agent: .................

                            Name: Mr: jimathens
                            DOB: .................
                            Visa: Partner (Temporary)(Class .......) and Partner (Residence)(Class ........)
                            Client ID: .................
                            File Ref: .................

                            The ......... office of the Department of Immigration and Border Protection has referred the abovenamed client's visa application to the Visa Applicant Character Consideration Unit (VACCU) for an assessment of their character under s501 of the Migration Act (the Act).

                            Please find attached a Notice of Intention to Consider Refusal of Mr jimathens visa application under s501(1) the Act.

                            Please note the response period as specified in the Notice and the address where a response can be sent.

                            As the Notice has been sent to you by email, you are deemed to have received the Notice at the end of the day on which the email was transmitted.

                            Responses can be submitted electronically by email to the following email address; ..............
                            Please ensure that the visa applicant’s name and Department of Immigration and Border Protection reference number (File Ref and/or Client ID) are quoted in the subject line.

                            Εδώ: Migration Act 1958 - Direction under section 499 - Visa Refusal and Cancellation under section 501 (Direction No. 21 of 2001)

                            * * * * *


                            Μετά από αυτό το email άρχισα έναν αγώνα δρόμου για να μαζέψω ότι χαρτιά θα μπορούσαν να βοηθήσουν την υπόθεσή μου κ να αποδείξουν ότι η κοινωνία της Αυστραλίας δεν θα έχει πρόβλημα από εμένα αν το immigration μου δώσει το οκ δηλαδή την Permanent Visa.
                            Έχω την διαίσθηση πως ότι χαρτιά έδωσα στον δικηγόρο θα φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα...
                            (Ο χρόνος θα δείξει).
                            Σε περίπτωση που η απάντηση κ τώρα είναι αρνητική ο δικηγόρος έχει από τον νόμο το δικαίωμα να κάνει έφεση κ να πάμε δικαστικώς για να αποδείξει ότι δεν είμαι "Ελέφαντας"... αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα πληρώσω πολλά $$.$$$$ αν φανταστείτε ότι για τις 15 ώρες σε σύνολο που ασχολήθηκε αυτή την φορά με χρέωσε 1.600 $ δηλαδή 110 $ την ώρα κ αυτή η τιμή είναι φιλική, συν 340 $ για μετάφραση 3 σελίδων που έπρεπε να γίνουν.
                            Απάντηση θα έχουμε μετά από έναν μήνα ίσως κ δύο απ'ότι μας είπε ο δικηγόρος.


                            υ.γ. 1: Ευτυχώς εδώ οι νόμοι λειτουργούν το ίδιο για όλους τους πολίτες ακόμα κ για τους πολιτικούς ανεξαιρέτως σχεδόν στο 99% κ δεν λέω στο 100% γιατί πάντα υπάρχουν κ κάποιοι ευνοούμενοι.
                            Δυστυχώς στην Ελλάδα συμβαίνει το αντίθετο... στο 99% δεν λειτουργούν οι νόμοι κ αυτός είναι ο λόγος που έφτασαν σε αυτήν την κατάσταση τα πράγματα στην Πατρίδα μας σήμερα.

                            υ.γ. 2: Ότι επιλογές έκανα εγώ στην προκειμένη περίπτωση από την αρχή έως κ τώρα δεν σημαίνει πως έτσι έπρεπε να γίνουν ή ότι είναι κ ο κανόνας να γίνεται έτσι.
                            Με λίγα λόγια ξέρω πολύ καλά το τι θα σκεφτούν πολλοί από τους αναγνώστες αλλά ο καθένας αναλόγως τις συνθήκες κ τις δυνατότητες που έχει μπορεί να ακολουθήσει κάποια άλλη διαδικασία κ ίσως να είναι κ πολύ καλύτερη από την δικιά μου...!!!
                            Εδώ: http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/600.aspx
                            (Ρητό: Έξω από τον χορό όλοι ξέρουμε να χορεύουμε...!!!)

                            υ.γ. 3: Αν κάποιος κάνει το λάθος κ στην αίτηση για την Partner Visa γράψει ότι δεν έχει ποινικό μητρώο ενώ έχει... να είναι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα το βρούνε κ θα ακυρωθεί η βίζα του οριστικά κ αμετάκλητα...!!!
                            (Είτε η κατάθεση της αίτησης γίνει από την Ελλάδα είτε μέσα κ από την Αυστραλία)
                            Εδώ: http://neoskosmos.com/news/el/%CE%97...BD%CE%AE%CF%82
                            Στην δικιά μου αίτηση ο δικηγόρος το έγραψε ότι έχω ποινικό μητρώο κ γι'αυτό είμαι ακόμα εδώ.

                            υ.γ. 4: Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει κάποιος άλλος να είχε το ίδιο πρόβλημα με μένα αλλά κ να το ήξερα από πριν δεν ξέρω αν μπορούσα να κάνω αυτή την διαδικασία κ τι αποτέλεσμα θα είχε.
                            (Character requirements: If you have had any criminal convictions in any country, you should apply for a Visitor visa (subclass 600), rather than an ETA. If you arrive on an ETA with criminal convictions, you could be refused entry to Australia)

                            υ.γ. 5: Δυστυχώς εγώ ανήκω στην κατηγορία Νο: 8 http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%...html#post70623
                            κ πρέπει να είμαι προετοιμασμένος για όλα.

                            υ.γ. 6: Κ επειδή γράφω στην δική μου ανταπόκριση... Ενημερωτικά:
                            Ίσως κάποιους αυτό το ποστ να τους ευχαριστήσει κιόλας... (Αυτούς τους Λυπάμαι).
                            Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα απλά να ξέρουν ότι στην ζωή τίποτα δεν χαρίζετε αλλά κερδίζετε...!!!



                            Θεέ μου κ Τύχη μου...


                            Εύχομαι σε όλους μας πάνω από όλα υγεία κ ότι καλύτερο...!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Ααααααα ρε Ανεγκέφαλοι κ @@@@@@@@@ Πολιτικοί της Ελλάδας που έχετε κάνει την Εφορία όπως ακριβώς ήταν στην Αγγλία τον 18 αιώνα με τους φόρους που όταν δεν είχαν να πληρώσουν οι πολίτες τους έβαζαν στην φυλακή ή έκαιγαν ακόμα κ τα σπίτια τους...!!!

                              Φοροφυγάδες βαφτίζονται οι Ελληνες του εξωτερικού.



                              Άρθρα Η καταγραφή των προβλημάτων των Ελλήνων ομογενών της διασποράς-Κατοίκων εξωτερικού


                              Λυπάμαι όλους αυτούς που τους ακολουθούν ακόμα σαν τα πρόβατα στην σφαγή, σαν τα γαϊδούρια με παρωπίδες κ το χειρότερο θα τους ψηφίσουν κ στις επόμενες εκλογές...!!!
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                Για ένα μπουκάλι κρασί παραιτήθηκε πρωθυπουργός...!!!
                                Τι δεν κατάλαβες ???
                                Φυσικά κ δεν είναι πρωταπριλιάτικο αστείο κ φυσικά δεν έγινε στην Ελλάδα...!!!

                                Για ένα μπουκάλι κρασί | Neos Kosmos
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X