Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by maria_spasopoulou View Post
    ------Για να σκεφτείς μέχρι να καταλάβω τι ήταν το centerlinκ και να "χωνέψω" το γεγονός πως με το που πήγατε εκεί πήρατε το αντίστοιχο δικό μας επίδομα ανεργείας έπαθα μια μικρή κολούμπρα!!!!!αυτές είναι λεπτομέρειες που κανείς δεν τις ξέρει εκ των προτέρων.-----------
    Εχεις Αυστραλιανή υπηκοότητα; Ή εχεις Αυστραλό partner ?

    υ.γ για τα υπολοιπα ,περι αποστολής βιογραφικού ,στο εργοστασιο που δουλευει ο Jim ,συμβουλών κλπ κλπ θα σου απαντήσει ,ο Jim ,στον οποιο ,απευθυνθηκες.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Οχι ούτε στο ένα ούτε στο άλλο.

      Comment


        Originally posted by maria_spasopoulou View Post
        Οχι ούτε στο ένα ούτε στο άλλο.
        Οπότε ,αυτο που ειχες γραψει ,περι επιδοματος απο Centrelink, που το πηρε ,με το που πηγε η οικογενεια του Τζιμ ,Αυστραλια (οχι ο Τζιμ ,ακομα ,γιατι απο Αυστραλια ,εκανε την αιτηση για partner visa και θα το δικαιουται ,οταν βγει η μονιμη partner visa του.Αλλωστε ,δεν εγραψε ποτέ ,οτι πηρε τετοιο επιδομα κι ο ιδιος)

        Originally posted by maria_spasopoulou View Post
        ----και να "χωνέψω" το γεγονός πως με το που πήγατε εκεί πήρατε το αντίστοιχο δικό μας επίδομα ανεργείας-------αυτές είναι λεπτομέρειες που κανείς δεν τις ξέρει εκ των προτέρων. ----
        προφανώς ,δεν ειναι κατι ,που και να το ηξερες ,θα σου ηταν χρησιμο,με το που θα κατεβαινες.( Με οποιον τροπο ,σκεφτεσαι να κατεβεις ).Σε ρωτησα ,γιατι απ τα γραφόμενα σου ,καταλαβα ,οτι ουτε υπηκοοτητα εχεις ,ουτε με partner Αυστραλο εισαι ,γιατί αν ησουν κατι απ τα 2 ,θα γνωριζες σιγουρα τα περί επιδοματων και ηθελα να σιγουρευτω ,για να μην νομιζεις ,πραγματα που δεν ισχυουν για ολους...
        Μονο σ αυτες τις 2 περιπτωσεις ,θα δικαιουσουν επιδομα ,με το καλημερα σας . 1)Αν ειχες Αυστραλιανη υπηκοοτητα ,με το που κατεβαινες ,για μονιμη εγκατασταση .2)Αν ησουν με Αυστραλο partner και ειχες κανει εκτος Αυστραλιας ,την αιτηση για partner visa κι επαιρνες ,εξ αρχης ,την μονιμη ...τότε ,με το που θα εμπαινες στην χώρα ,θα μπορουσες να ζητησεις το επιδομα.(Αν ειχες κανει την αιτηση για partner visa ,απο Αυστραλια ,θα το δικαιουσουν ,μόνο οταν θα εβγαινε η μονιμη partner visa κι οχι με το καλημερα σας .)
        Καλη συνεχεια .
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          δεν το ειχα προσέξει... όπως είπα και πριν τα μυαλά μου πουρές...ευχαριστώ.

          Comment


            Originally posted by maria_spasopoulou View Post
            δεν το ειχα προσέξει... όπως είπα και πριν τα μυαλά μου πουρές...ευχαριστώ.
            Nα 'σαι καλά.Για τα υπολοιπα που ρωτησες ,περι αποστολής βιογραφικού ,στο εργοστασιο που δουλευει ο Jim ,συμβουλών κλπ ,θα σου απαντησει ο Jim ,στον οποιο απευθυνθηκες.Απλά ,εγω ,σε ρωτησα καποια πραγματα ,για να ξεκαθαριστεί το θεμα με τα επιδοματα και ποιοι τα δικαιουνται ,με το που φτασουν Αυστραλια.
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              Originally posted by maria_spasopoulou View Post
              Οχι ούτε στο ένα ούτε στο άλλο.
              Aπό πρέπει να ξεκινήσεις

              Comment


                Originally posted by maria_spasopoulou View Post
                έχει γίνει το μυαλο μου πουρές από τα forum, blog και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς...είχα διαβάσει από τα δικά σου αλλά όχι αυτό που έλεγε για τη δουλειά.Για να σκεφτείς μέχρι να καταλάβω τι ήταν το centerlinκ και να "χωνέψω" το γεγονός πως με το που πήγατε εκεί πήρατε το αντίστοιχο δικό μας επίδομα ανεργείας έπαθα μια μικρή κολούμπρα!!!!!αυτές είναι λεπτομέρειες που κανείς δεν τις ξέρει εκ των προτέρων. Είναι σημαντική η βοήθεια σου.
                Καλησπέρα Μαρία κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
                Τα πράγματα είναι όπως στα έγραψε η vertigo κ για να δεις αν μπορείς να πάρεις βίζα κ ποια διάβασε το λινκ που σου έδωσε ο australian.


                Θα ήθελα να στείλω ένα βιογραφικό στο εργοστάσιο που εργάζεσαι μέσω email. Γίνεται????ή εν το θεωρείς εσύ σωστό σε εσένα ή σε κάποιον συγγενή σου? Θέλω μόνο μια συμβουλή για το αν είναι ανταγωνίσιμο.Ευχαριστώ
                Αν τελικά έχεις τις προϋποθέσεις για να πάρεις βίζα τότε μπορείς να ξεκινήσεις να στέλνεις το βιογραφικό σου αλλά δυστυχώς σχεδόν το 99 % των εταιρειών ή επιχειρήσεων εδώ στην Αυστραλία όπως κ σε όλο τον κόσμο προτιμούν όσους είναι ήδη στην χώρα κ όχι εκτός, φυσικά υπάρχει κ το 1 % του οποίου το επάγγελμα είναι πολύ εξειδικευμένο ή υπάρχει μεγάλη ζήτηση στο συγκεκριμένο επάγγελμα ή ή η τύχη είναι στα χάι της.
                Υπάρχουν πολλοί υπήκοοι κ μη που ενώ είναι εδώ ακόμη κ με πτυχία κ δυσκολεύονται πολύ στο να βρουν δουλειά.

                Καταλαβαίνω ότι εκτός από το μυαλό σου που είναι πουρές όπως ήταν κ το δικό μου πριν φύγω,
                τώρα σου έκανα κ την καρδιά σου περιβόλι τώρα αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.



                Σου εύχομαι πάνω από όλα υγεία , ότι καλύτερο κ
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  Έλληνες... ίσως οι πρώτοι κάτοικοι της Γης.

                  Μέλλον η Ελλάδα δεν νομίζω ότι έχει πια
                  κ υπεύθυνοι είναι οι κυβερνήσεις των τελευταίων 40 ετών...
                  αλλά παρελθόν έχει πάρα πολύ...

                  όσο καμία άλλη χώρα στον πλανήτη...!!!

                  Βρέθηκε στην Κρήτη η αρχαιότερη ένδειξη ναυσιπλοΐας στον κόσμο. Χρονολογείτε από 130.000 εώς 700.000 χρόνια π.Χ





                  υ.γ. Τώρα για τους αλήτες πολιτικούς της που φτάσανε την καλύτερη χώρα σστον κόσμο να είναι η χειρότερη κ ξέφραγο αμπέλι διαβάστε τις τελευταίες σειρές που το επιβεβαιώνουν για ακόμα μία φορά:

                  " Η ανακάλυψη πάντως έγινε το 2008 και 2009 αλλά μόλις τώρα έγινε γνωστή. Κι” αυτό χάρις στην ένταξή της στις δέκα σημαντικότερες αρχαιολογικές ανακαλύψεις του 2010 από το αμερικανικό περιοδικό «Archaeology»,από όπου προφανώς ενημερώθηκε και το ελληνικό υπουργείο Πολιτισμού.
                  Το γεγονός επομένως αφήνει για μία ακόμη φορά ερωτηματικά για την λειτουργία των ξένων αρχαιολογικών ιδρυμάτων στην Ελλάδα και για το έλλειμμα ενημέρωσης των αρμόδιων ελληνικών αρχών για τη δράση τους και τα αποτελέσματα των ερευνών τους. "

                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Ωραία!!!Κατά τα άλλα θέλουμε πίσω τα μάρμαρα τού Παρθενώνα!

                    Comment


                      Originally posted by jimathens View Post
                      Δεύτερη χρονιά φέτος που έκανα την φορολογική δήλωση στις 14-7-2014 κ σήμερα ήρθε το γράμμα από την εφορία για το πόσο που θα μου επιστρέψει.
                      Συνολικά από την 1-7-2013 έως κ την 30-6-2014 έχω πάρει από τον εργοδότη μου 56.000 $ μικτά.
                      Φόρος για την εφορία 10.000 $ ο οποίος πρώτα πάρα κρατείται αυτός με το που γίνεται ή μεταφορά των χρημάτων στον λογαριασμό μου
                      Επιστροφή 1.700 $

                      Τώρα πως με 20 $ την ώρα μικτά παίρνω σχεδόν 1000 $ καθαρά την εβδομάδα η απάντηση είναι ότι δουλεύω 9.5 ώρες τις καθημερινές, όλα τα σάββατα κ επιπλέον όλα τα ρεπό (RDO) που είναι ένα κάθε μήνα κ το οποίο βγαίνει διπλό το μεροκάματο αυτής της ημέρας.

                      Ενημερωτικά:
                      Πολλοί στην Αυστραλία δουλεύουν πολλές μέρες του χρόνου σε μαύρη εργασία για να παίρνουν τα επιδόματα όμως δυστυχώς αυτοί δεν θα έχουν το δικαίωμα να αγοράσουν σπίτι, αυτοκίνητο ή οτιδήποτε άλλο που χρειάζεται δάνειο από κάποια τράπεζα γιατί πολύ απλά δεν πληρούν τις προϋποθέσεις οι οποίες στο 90 % εξαρτώνται από το αν εργάζονται κ εκτός αυτού υπάρχει μία υπηρεσία η οποία ασχολείται μόνο κ μόνο στο να ελέγχει όσους παρανομούν δουλεύοντας μαύρα κ παίρνουν επιδόματα κ φυσικά τα πρόστιμα είναι πολύ βαριά συν ότι τους τα παίρνουν πίσω αναδρομικά κ με μεγάλο τόκο.
                      Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα σε όλα τα πατριωτάκια


                      Ενημερωτικά:
                      Μετά από δύο εβδομάδες κ επειδή δεν έβλεπα να μπαίνουν τα λεφτά της επιστροφής φόρου από την εφορία πήρα τηλέφωνο στις 5:45 μμ αφού σχόλασα κ η υπάλληλος μου είπε ότι έγινε κάποιο λάθος στο νούμερο κ μου έστειλαν τα χρήματα ταχυδρομεικώς με ονομαστική επιταγή κ να μην ανησυχώ κ αν θέλω να μου τα βάλουν μέσω ίντερνετ να τους ξανά στείλω την επιταγή πίσω κ φυσικά να τους γράφω το νούμερο του λογαριασμού στον οποίο θέλω να μπουν.
                      Τελικά τα λαλά $$$$ πήγαν εκεί που έπρεπε αλλά δεν τα βλέπω να μένουν κ πολύ....

                      Δεν κάνουν κ κανένα λάθος να μου βάλουν 5-6 εκατομμύρια $ στον λογαριασμό μου μπας κ δούμε κ καμιά άσπρη μέρα...



                      υ.γ.Η δε τηλεφωνική υπηρεσία της εφορίας όπως κ πολλές άλλες λειτουργούν τις καθημερινές μέχρι τις 6:00 μμ.
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        Originally posted by jimathens View Post
                        Καλημέρα - καλησπέρα από την Αδελαΐδα.

                        Τα χαρτιά που ζήτησαν είναι: Διαβατήρια, Πιστοποιητικά Γεννήσεως (της γυναίκας μου το Birth Certificate που της είχε φέρει ο πατέρας της από το Sydney to 2000 κ του γιου μου το citizenship by descent που του έστειλαν από την Αγγλία , χαρτί λογαριασμού από τράπεζα στην Ελλάδα τον οποίο να έχει κλείσει (ας είχε κ άλλους δύο), το εκκαθαριστικό της εφορίας κ το χαρτί του σχολείου που έχει πάει ο γιος μου.
                        Μετά τις εγγραφές κ των δύο στο Centrelink τους έκλεισαν ραντεβού για να δώσει ο καθένας τους μία συνέντευξη το τι γνωρίζουν ή ξέρουν να κάνουν για να μπορέσουν να τους βρουν κ την ανάλογη δουλειά αλλά επειδή πρέπει να μάθουν καλά την γλώσσα τους είπαν να ξεκινήσουν σχολείο Αγγλικών το οποίο είναι δωρεάν για όλους τους υπήκοους.



                        Εύχομαι σε όλους μας Υγεία....!!!
                        Και Καλή Τύχη Πατριωτάκια…..!!!!!!

                        Οταν λες Εκκαθαριστιο εφοριας εννοεις ελληνικο;
                        Ειναι απαραιτητο αυτο; Τι συμβαινει στην περιπτωση που καποιος χρωσταει στην εφορια;
                        Επισης εγραψες για τραπεζικο λογιαριασμο να εχει κλεισει... αυτο δεν το ειχα σκεφτει .. αλλο ενα πραγμα στην ατελειωτη to do λιστα

                        Comment


                          Originally posted by smara View Post
                          Οταν λες Εκκαθαριστιο εφοριας εννοεις ελληνικο;
                          Ειναι απαραιτητο αυτο; Τι συμβαινει στην περιπτωση που καποιος χρωσταει στην εφορια;
                          Επισης εγραψες για τραπεζικο λογιαριασμο να εχει κλεισει... αυτο δεν το ειχα σκεφτει .. αλλο ενα πραγμα στην ατελειωτη to do λιστα

                          Ναι το ελληνικό εκαθαριστικό της εφορίας που στέλνουν με το ταχυδρομείο κ είναι απαραίτητο για να έχουν αρχείο κ φυσικά θέλουν κ το Ε9 που λέει τα περιουσιακά στοιχεία του.

                          Δεν παίζει ρόλο εδώ στην Αυστραλία αν κάποιος χρωστάει στην εφορία της Ελλάδας.

                          Αν δεν έχει λογαριασμό σε τράπεζα παει ανοίγει έναν καινούριο κ μετά από μερικές μέρες πάει κ τον κλείνει κ τους ζητάει να του δώσουν βεβαίωση γραμμένη στα αγγλικά ότι τον έκλεισε η οποία στοιχίζει περίπου 20 € (τόσα πλήρωσα εγώ εκτός κ το αύξησαν) αν όμως θέλει να την μεταφράσει ο ίδιος αλλού είναι δικό του θέμα.

                          Τώρα αν κάποιος έχει περισσότερους από έναν λογαριασμό κ σε διαφορετικές τράπεζες δεν τους ενδιαφέρει εδώ, μόνο έναν θέλουν να δουν.
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Originally posted by jimathens View Post

                            Ναι το ελληνικό εκαθαριστικό της εφορίας που στέλνουν με το ταχυδρομείο κ είναι απαραίτητο για να έχουν αρχείο κ φυσικά θέλουν κ το Ε9 που λέει τα περιουσιακά στοιχεία του.

                            Δεν παίζει ρόλο εδώ στην Αυστραλία αν κάποιος χρωστάει στην εφορία της Ελλάδας.

                            Αν δεν έχει λογαριασμό σε τράπεζα παει ανοίγει έναν καινούριο κ μετά από μερικές μέρες πάει κ τον κλείνει κ τους ζητάει να του δώσουν βεβαίωση γραμμένη στα αγγλικά ότι τον έκλεισε η οποία στοιχίζει περίπου 20 € (τόσα πλήρωσα εγώ εκτός κ το αύξησαν) αν όμως θέλει να την μεταφράσει ο ίδιος αλλού είναι δικό του θέμα.

                            Τώρα αν κάποιος έχει περισσότερους από έναν λογαριασμό κ σε διαφορετικές τράπεζες δεν τους ενδιαφέρει εδώ, μόνο έναν θέλουν να δουν.
                            Αυτο ισχυει για τους υπηκοους;
                            Θα παθουν ενα μικρο σοκ οταν δουν το εκκαθαριστικο μου.... Εγω ακομη να συνελθω!!!
                            Σε ποια χωρα του κοσμου φορολογειται ατομικη επιχειρηση που εβγαλε 15 000 καθαρα (και κανενα περουσιακο στοιχειο) με 6 000 φορο;;;;;
                            Και φυσικα το γεγονος οτι προκειται για μονογονεικη οικογενεια με ενα παιδι δεν τους ενδιαφερει καθολου!!! Για αυτο και εγω παιρνω σιγα σιγα το δρομο της επιστροφης

                            Comment


                              Originally posted by smara View Post
                              Αυτο ισχυει για τους υπηκοους;

                              Θα παθουν ενα μικρο σοκ οταν δουν το εκκαθαριστικο μου....

                              Εγω ακομη να συνελθω!!!

                              Σε ποια χωρα του κοσμου φορολογειται ατομικη επιχειρηση που εβγαλε 15 000 καθαρα (και κανενα περουσιακο στοιχειο) με 6 000 φορο;;;;;
                              Σε καμία χώρα...!!! Δυστυχώς αυτό συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα...!!!
                              Εμένα μετά από 4 χρόνια που είχα κλείσει την επιχείρηση (βρήκαν κάπου κάποια πλαστά τιμολόγια ως προς την έδρα της επιχείρησης που τα είχε εκδώσει γιατί ήταν τρυπημένα κ θεωρημένα σε εφορία) μου έβαλαν 34.000 € πρόστιμο γιατί βρήκαν 4 τέτοια τιμολόγια περασμένα στα βιβλία μου.

                              Οι Αλήτες... αυτοί, οι νόμοι τους κ όλες οι κυβερνήσεις τους @#&*^#@&@#@


                              Και φυσικα το γεγονος οτι προκειται για μονογονεικη οικογενεια με ενα παιδι δεν τους ενδιαφερει καθολου!!! Για αυτο και εγω παιρνω σιγα σιγα το δρομο της επιστροφης
                              Εμείς πάντος pantamazi_
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                Θέλετε να σας πω κι εγώ μια περίπτωση ελεύθερου επαγγελματία;
                                Εισόδημα καθαρό 2300€ και φόρος 1660€, οικογένεια με 2 παιδιά και κανένα περιουσιακό στοιχείο........................είναι τρελό εντελώς..........
                                Απλά κάποιοι αποφάσισαν να κλείσουν τον μικρομεσαίο επαγγελματία,... γιαυτό... φεύγω και δεν κοιτάω πίσω....................................!

                                Comment

                                Working...
                                X