Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - jimathens

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    (Θα το ποστάρω συνέχεια)
    Καλημέρα -καλησπέρα από την Αδελαίδα σε όλα τα πατριωτάκια...

    Μετά από 3.5 χρόνια σε αυτή την πόλη της Αυστραλίας θα ήθελα να πω σε όλους όσους σκέφτονται να μεταναστεύσουν ότι πρέπει να προετοιμαστούν πολύ για όλα τα ενδεχόμενα που τους επιφυλάσσει αυτή η απόφαση σε οποία χώρα και αν πάνε και πιο πολύ σε: Αυστραλία, Αμερική, Καναδά που χρειάζεται βίζα εισόδου και παραμονής με εργασία.

    Εκτός από τα καλά που έχουν όλες αυτές οι "αναπτυγμένες χώρες" έχουν και πολλά άσχημα τα οποία είναι γνωστά σε όλους όσους ήδη ζουν σε αυτές αλλά πολλοί λίγοι τα λένε... γιατί δεν ταιριάζουν με την "ωραία εικόνα" της κάθε χώρας αυτής...!!!

    Τα παρακάτω βίντεο είναι από έναν συμπατριώτη μας νέο μετανάστη που ζει 6 χρόνια τώρα στην Αυστραλία και δυστυχώς φωτογραφίζει τις άσχημες πτυχές της πραγματικότητας για το τι συμβαίνει στο εξωτερικό και ειδικά από τους παλιούς Έλληνες εκεί...!!!















    Αυτά είναι το 5% από αυτά που συμβαίνουν στην πραγματικότητα αλλά τα στόματα μένουν κλειστά για πολλούς και διάφορους λόγους...!!!

    Οσοι έχουμε το θάρρος να τα λέμε μας λένε ένα σωρό μπινελίκια οι περισσότεροι μέχρι και το πιο ωραίο ότι αποθαρρύνουμε όσους σκέφτονται να μεταναστεύσουν... και όταν όλοι αυτοί οι νέοι φυσικά δικαιολογημένα από την κατάσταση στην Ελλάδα πάνε στο εξωτερικό για ένα καλύτερο μέλλον και δούνε την αλήθεια ζητάνε απελπισμένα βοήθεια ή ακόμη και χρήματα για να μπορέσουν να γυρίσουν στην Ελλάδα...!!!

    υ.γ. Ξέρω πολλοί θα αντιδράσουν με τέτοιες αλήθειες... αλλά... πως να το κάνουμε....
    Δημοκρατία έχουμε.... ακόμα... ή δεν έχουμε...???

    (Οποιανού αρέσει... οποιανού δεν αρέσει ας διαβάζει αλλού ωραία ψέματα)
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Αυτά είναι τα επαγγέλματα που έχουν ζήτηση στην Αυστραλία | SBS Your Language
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Καλησπέρα και καλές γιορτές!

        Έχω διαβάσει τα περισσότερα μηνύματα (για να μην πω όλα) και ήθελα την βοήθειά σας και πιο πολύ την γνώμη σας. Ο άντρας μου είναι 41 ετών, ηλεκτρολόγος και άνεργος τα τελευταία δύο χρόνια. Έχουμε δύο παιδιά 9 και 7 ετών και σκεφτόμαστε να φύγουμε για την Αυστραλία. Το επάγγελμά του είναι στην λίστα επαγγελμάτων της Αυστραλίας και τώρα κάνει μαθήματα για το IELTS γιατί πρέπει να έχει βαθμολογία πάνω από 6 σε όλες τις κατηγορίες. Δεν έχουμε κάποιον συγγενή εκεί, μόνο όρεξη για δουλειά. Αν δεν είχαμε τα παιδιά θα είχαμε φύγει ήδη!
        Να το κάνουμε αυτό το τεράστιο βήμα; Στην Ελλάδα δυστυχώς ελπίδα δεν υπάρχει. Τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο.

        Σας ευχαριστώ πολύ

        Comment


          Originally posted by pfillio View Post
          Καλησπέρα και καλές γιορτές!

          Έχω διαβάσει τα περισσότερα μηνύματα (για να μην πω όλα) και ήθελα την βοήθειά σας και πιο πολύ την γνώμη σας. Ο άντρας μου είναι 41 ετών, ηλεκτρολόγος και άνεργος τα τελευταία δύο χρόνια. Έχουμε δύο παιδιά 9 και 7 ετών και σκεφτόμαστε να φύγουμε για την Αυστραλία. Το επάγγελμά του είναι στην λίστα επαγγελμάτων της Αυστραλίας και τώρα κάνει μαθήματα για το IELTS γιατί πρέπει να έχει βαθμολογία πάνω από 6 σε όλες τις κατηγορίες. Δεν έχουμε κάποιον συγγενή εκεί, μόνο όρεξη για δουλειά. Αν δεν είχαμε τα παιδιά θα είχαμε φύγει ήδη!
          Να το κάνουμε αυτό το τεράστιο βήμα; Στην Ελλάδα δυστυχώς ελπίδα δεν υπάρχει. Τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο.

          Σας ευχαριστώ πολύ
          Καλησπερα,
          Προσωπικα δεν θα μπορουσα να δωσω αυτη την απαντηση γιατι πραγματικα σε αυτο δεν υπαρχει σωστο ή λαθος καθως ολοι οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι. Ολα εξαρτωντε απο την σωστη ψυχολογια και την τυχη. Επισης για να φυγεις Αυστραλια θελει να εχεις χρηματα στην ακρη. Η μεταναστευση και δη στην Αυστραλια ειναι πολυ δυσκολο πραγμα και πρεπει να οπλιστειτε με τεραστια υπομονη και κουραγιο. Η διαδικασια εκδοσης βιζας ειναι μια πολυ χρονοβορα διαδικασια. Νομιζω μεσα σας πρεπει να ψαξετε την απαντηση.

          Comment


            Συμφωνω απολυτα με τη danai. Αν και εμεις ακομα δεν εχουμε βρεθει στην Αυστραλια , πρωτα ο θεος θα ειμαστε στο τελος του επομενου Οκτωβρη αν ολα πανε καλα αλλα πιστευω πως αυτη η κινηση , οπως εχω ξαναπει , απαιτει να εχεις τουλαχιστον αρκετες χιλιαδες στην ακρη προκειμενου με τις οποιες συνθηκες προκυψουν εκει να εισαι σε θεση να "κινηθεις " εως ωτου βρεις δουλεια κλπ αλλιως θα ειναι πολυ δυσκολα..Το σιγουρο ειναι πως πρεπει να ειστε συνειδητοποιημενοι για αυτο που πατε να κανετε,προετοιμασμενοι για ολα τα ενδεχομενα με υπομονη και επιμονη , με αρκετα χρηματα για ασφαλεια και σαφως παιζουν σημαντικο ρολο και οι επαφες που εχεις ή δεν εχεις εκει καλως ή κακως ετσι ειναι.
            Keep calm, make dreams..!!

            Comment


              Originally posted by pfillio View Post
              Καλησπέρα και καλές γιορτές!

              Έχω διαβάσει τα περισσότερα μηνύματα (για να μην πω όλα) και ήθελα την βοήθειά σας και πιο πολύ την γνώμη σας. Ο άντρας μου είναι 41 ετών, ηλεκτρολόγος και άνεργος τα τελευταία δύο χρόνια. Έχουμε δύο παιδιά 9 και 7 ετών και σκεφτόμαστε να φύγουμε για την Αυστραλία. Το επάγγελμά του είναι στην λίστα επαγγελμάτων της Αυστραλίας και τώρα κάνει μαθήματα για το IELTS γιατί πρέπει να έχει βαθμολογία πάνω από 6 σε όλες τις κατηγορίες. Δεν έχουμε κάποιον συγγενή εκεί, μόνο όρεξη για δουλειά. Αν δεν είχαμε τα παιδιά θα είχαμε φύγει ήδη!
              Να το κάνουμε αυτό το τεράστιο βήμα; Στην Ελλάδα δυστυχώς ελπίδα δεν υπάρχει. Τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο.

              Σας ευχαριστώ πολύ
              Καλησπέρα και καλές γιορτές και σε εσάς.
              Αν ο σύζυγος καταφέρει να πάρει βίζα το μόνο που θα χρειαστεί στην συνέχεια για την μετανάστευση σας στην Αυστραλία είναι να έχετε όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα από την στιγμή που δεν υπάρχουν συγγενείς οι οποίοι θα ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια για την αρχή.
              Εύχομαι ότι καλύτερο και πάνω από όλα υγεία...!!!

              Προσωπικά θα σας πω να το κάνετε αυτό το βήμα.


              υ.γ. Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα.
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Ενημερωτικά: Μερικές τιμές από ορισμένα και διάφορα προϊόντα στα σούπερ μάρκετ της Αδελαίδας



                Coles σούπερ μάρκετ τιμές για όλα τα προϊόντα :


                Woolworth σούπερ μάρκετ


                Woolworths. Gefällt 1.234.438 Mal · 4.588 Personen sprechen darüber · 5.874 waren hier. Welcome to the official Facebook Page for the fresh food people. We’re here Monday to Friday 9am-9pm AEST and...
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  Ενημερωτικά: Μερικές τιμές από ορισμένα και διάφορα προϊόντα στα σούπερ μάρκετ της Αδελαίδας (Νο:2)


                  Και λίγο από την παραλία με θέα τον ωκεανό.
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Originally posted by jimathens View Post
                    Καλησπέρα και καλές γιορτές και σε εσάς.
                    Αν ο σύζυγος καταφέρει να πάρει βίζα το μόνο που θα χρειαστεί στην συνέχεια για την μετανάστευση σας στην Αυστραλία είναι να έχετε όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα από την στιγμή που δεν υπάρχουν συγγενείς οι οποίοι θα ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια για την αρχή.
                    Εύχομαι ότι καλύτερο και πάνω από όλα υγεία...!!!

                    Προσωπικά θα σας πω να το κάνετε αυτό το βήμα.


                    υ.γ. Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα.
                    Καλή Χρονιά σε όλους εύχομαι και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Είχα κάποια προβλήματα και δεν είχα πρόσβαση στο internet για λίγο καιρό. Τώρα όμως πιστεύω να μπορούμε να τα λέμε συχνά.
                    Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να τα καταφέρουμε να έρθουμε. Υπομονή έχουμε αρκετή και πείσμα ακόμα μεγαλύτερο. Από ό,τι κατάλαβα το παν είναι να υπάρχουν αρκετά χρήματα και όλα γίνονται. Μακάρι...

                    υ.γ. Το έχω δει το προσωπικό μήνυμα και σας είχα απαντήσει αλλά μου έβγαζε πως ο user δεν έχει χώρο λόγω πολλών μηνυμάτων ή κάτι τέτοιο. Προσπάθησα πάλι σήμερα αλλά μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα. Μάλλον κάτι δεν κάνω καλά... Σας ευχαριστώ πάντων ιδιαίτερα για το ενδιαφέρον.

                    Comment


                      Γεια χαρά σε όλους-ες Πατριωτάκια
                      Μετά από 4 χρόνια στην Αυστραλία βρήκα την δουλειά που έψαχνα... part time σε εταιρεία με χωματουργικά μηχανήματα εδώ και 6 μήνες και με 25$ την ώρα προς το παρόν

                      Ένα μικρό βίντεο από την δουλειά στην θάλασσα όπου μεταφέρουμε την άμμο από την μία παραλία στην άλλη με φορτηγά 40 τόνων ωφέλιμου φορτίου https://youtu.be/PK38IToOj7w25
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        Καλησπέρα jimathens
                        Προσπαθω να σου στειλω προσωπικό μηνυμα και μου βγαζει σφάλμα. Εχεις καποιο email να μου στειλεις με pm?

                        Comment


                          Originally posted by stevia7 View Post
                          Καλησπέρα jimathens
                          Προσπαθω να σου στειλω προσωπικό μηνυμα και μου βγαζει σφάλμα. Εχεις καποιο email να μου στειλεις με pm?
                          Καλησπέρα, αν και στο έστειλα σε μήνυμα το βάζω και εδώ για παν ενδεχόμενο
                          Email: jimyathens@gmail.com
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Γεια χαρά σε όλα τα Πατριωτάκια
                            Όποιος θέλει να πάρει μια ιδέα από την οδήγηση στην Αυστραλία μπορεί εδώ:
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Melde dich bei Facebook an, um dich mit deinen Freunden, deiner Familie und Personen, die du kennst, zu verbinden und Inhalte zu teilen.
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment

                              Working...
                              X